Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Staten-Generaal. Provincie-Nieuws, STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. R.K, Vakbureau, St. Lambertus, het Chr. Nat. Vakverbond en Unitas heb ben een manifest versprei^; ia dat manifest wordt de houding van De Eendracht aan scherpe 'oritiek onder worpen. De genoemde gecombineerde besturen zijn er stéllig va» overtuigd, dat de werkgevers niets meer zullen toegeven, zoodat huns inziens vérder doorstaken voor de arbeiders geea andere beteekenis heeft dan vergroo ting van armoede en ellende. Naar hun oordeel eischt het welbegrepen belangi der arbeiders, dat het werk onmiddel lijk wordt hervat. Strijd voeten, alleen om te strijden, is huns inziens arbeids- vijandig en revolutionair. Accijns op bier en invoerrecht op bier en thee. De wet van 8 dezer tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee zal met ingang van Maandag a.s. in werking treden. Ruilverkaveling. Aan de Tweede Kamer ie thans eind verslag uitgebracht „over het wetsont werp, houdende bepalingen omtrent ruilverkaveling. Bezuiniging. De regeering overweegt de instelling van een interdepartementale commissie, samen te stellen uit ambtenaren van de verschillende departementen van algemeen bestuur, die een leiding gevende functie uitoefenen, aan welke commissie de opdracht zou worden ver strekt, nog eens grondig na te gaan de mogelijkheid en uitvoerbaarheid van een tot flinke vereenvoudiging en be zuiniging-leidende reorgauifatie van den staatsdienst. Electrische fietslantaarn. Voor den kantonrechter te Leiden is aanhangig een vervolging van iemand die bij het opstappen van zijn flets werd aangehouden omdat zijn electri sche lantaarn niet dadelijk helder brandde. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel dat het feit niet strafbaar is. De geest van de motor- en rijwiel- wet bedoelt, dat licht eerst noodig is bij een eenigszins behoorlijken gang en niet bij langzaam rijden, als hier het geval was. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging. De veeziekte in Noord-Brabant. Be ziektekiem gevonden Prof. Wester uit Utrecht en een specialist voor inwendige veeziekten hebben met de veeartsen drtp-Nijssen en Pulles in verschillende stallen te Eindhoven een onderzoek ingesteld naar de gemelde kwaadaardige veeziekte. Zij zijn er, naar de Tel. meldt, in geslaagd de kiem dezer ziekte te vinden en tevens het serum daartegen, dat int de seruminrichting verkrijgbaar is. Te zelfder tjjd heeft de Rijksserum- inrichting te Tilburg een onderzoek ingesteld, waarbij men tot dezelfde conclusie is gekomen als in Eindhoven. Het onderzoek duurt nog vdoït. Kreeften. Thans wordt duideljjk bewezen, dat de kreeftenvisocherij in het voorjaar zeer afhankelijk is van de weersgesteld heid. Bekend is, dat deze schaaldieren gedurende de wintermaanden verblijf houden tusschen openingen van de De- stortingen aan de oevers der Schelde en zijtakkenniet alleen des winters, maar ook ia den zoogenaamden ver- schaaltijd, daar de dieren zich niet veilig achten in dien tijd voor hun soortge- nooten, die vratig genoeg zijn om de vrij weerlooze exemplaren te verslinden. Nu de temperatuur van het Schelde- water zóó laag nog blijft, komen ze niet te voorschijn en wachten op ver betering. Door een en ander blijven de vangsten klein en mag alleen op een wijziging ten goede gewacht worden bij de komst van Mei, niet in naam, maar in daad. Het goedje is overigens zeer gewild en het voortdurend toenemen van het getal kreeften in ie Zeeuwsche wateren kan den visschers niet anders dan ten goede komen. Bespuiting tegen den Amerikaanschen Kruisbessmmeeldauw. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen raadt allen kruisbessen- telers met aandrang aan ter bestrijding van den Amerikaanschen meeldauwihun kruisbessenstruiken te bespuiten met z.g. Acalische Bourgondische pap. Ge durende een vijftal jaren is deze be spuiting de beste en de meest afdoende bestrijdingswijze dezer ziekte gebleven. De bespuiting moet worden uitgevoerd korten tijd na den bloei. De sproei- vloeistof wordt bereid uit l1/, K.G. kopervitriool en 1^ K.G. sodex (wate rige soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderlijk opgelost, om snel te werken, zoo noodig in warm water, het kopervitriool slechts ia houten of geëmailleerd vaatwerk. De beide oplossingen moeten afgekoeld zijn voor zij bij elkaar gevoegd worden. De bespuiting moet zoo uitgevoer 1 worden, dat vooral de onderzijde der takken en de daaraan hangende bessen geraakt worden, daar hierdoor alleen de ziekte op de bessen kan worden voorkomen. Het is thans tijd voor de bespuiting, dus voordat de ziekte op de bessen wordt waargenomen. Met een goed en op tijd uitgevoerde be spuiting kan men zijn geheelen kruis- bessenoogst vrij houden van meeldauw. Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven door den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien dienst. De IJsheiligen. Men schrijft aan de N. R. Crt. Als de feestdagen van Fancratius, Servatius en Bonifacius maar voorbij zijn, is de vrees voor nachtvorst ge weken, heat het van ouds op het Hollandsche, Belgische en Duitsche platteland. In het middeleeuwsche Duitschland werden deze Heiligen, wier feestdagen resp. op 12, 18 en 14 dezer vallen, de „strenge heeren" en „koude heiligen" genoemd, terwijl Asch- Woensdag daar ijsdag heette. De meening, dat na deze dagen geen nachtvorst meer te.wachten is, werd na tuurlijk reeds ontelbare malen gelogen straft de gekozen datums zijn dan ook geheel willekeurig. De vrome middel eeuwers schijnen echter door de oude legenden, althans door die van Servatius, bisschop van Tongeren, tot gemelde datums gekomen te ziju, want het graf van Servatius, volgens Maastrichtsche overlevering op 13 Mei 884 overleden, zou nooit met sneeuw bedekt geweest z(jn, wat de bekende geschiedschrijver Gregorius van Tours niet alleen ver meldt maar ook het officieele Romeinsch Maitelaarsboek. Behalve Servatius, genoot ook Pan- cratius een groote vereering bij ons middeleeuwsche volk, zoodat er thans nog verscheidene Protestantsche Sint Pancraskerken zijn, die vóór de her vorming aan dezen Heilige waren toegewijd. Waarom echter Bonifacius als ijsheilige vereerd wordt is den schrijver onbekend. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft de begrooting van onderwijs met de stemmen der s.d.a.p. tegen aangenomen. De minister had zich te voren tegen de beschuldiging van onvastheid ver dedigd en gezegd, dat men het recht mist zich te verzetten tegen zijn be zuinigingsmaatregelen als men geen andere uitvoerbare plannen ervoor in de plaats kan stellen. Donderdag heeft de Eerste Kamer de Begrooting van Marine aangenomen. De heer de Muralt (v.b.) bepleittebij de bespreking de instelling van óón departement van landsverdediging. TWEEDE KAMER. Woensdag heeft de Kamer het wets ontwerp Motor- en Rijwielwet behan deld. Dit ontwerp dat zeer veel aan regeling bij alg, maatregel van bestuur oyerlaat vergroot de max. sgfjyd, welke bij plaatselijke ver ordeningen in de bebouwde kommen kan wordenvastgesteld van 10 op 20 K.M.' (voor rijwielen 10 K.M.). Een amendement om de max. snelheid op 15 K M. te stellen, werd met 5228 stemmen.,verworpen. Met 3987 st. wetd~aangenbmen een amendement Van der Waerden (s.d.) dat den gemeente raden de vrijheid biedt om (behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten) de maximum-snelheid op bruggen en wegen in de bebouwde kom, waarop de verkeersdrukte zulks noodig maakt, voor bepaalde soorten auto's (b.v. vrachtauto's met aanhangwagens) tot twaalf kilometer te verlagen. De heer Rutgers van Rozenburg had motorrijtuigen, waarvan door eenig wiel een grooter gewicht dan 2500 K.G. op den weg wordt overgebracht, zelfs ge heel van den weg willen bannen dit amendement echter is ingetrokken. De minister van waterstaat achtte het juister, dat de gewichtsbepaling aan den algemeenen maatregel van bestuur werd overgelaten, en de christelijk his torische afgevaardigde berustte hierin ten slotte. Donderdag heeft de Kamer de be handeling der Motor- en Rijwielwet voortgezet. Het ging om de vraag of een rijbe wijs (dat om de twee jaar moet worden verlengdl al dan niet zonder examen mocht worden afgegeven. De minister was tegen een examen met het oog op de uitbreiding van regeeringsbemoeiïng, die biervan het gevolg zal zijn. Echter werd een soc. dem. amendement aan genomen, dat een proefrit, ten over staan van een ambtenaar of overlegging van diploma chaufteursschool eischt alvorens het rijbewijs wordt afgegeven. Deze zullen niet worden uitgereikt aan personen beneden 18 jaar, behalve voor bestuurders van motorrijtu gen op twee wielen, die zekere snelheidsgren- zen niet overschrijden, waarvoor de leeftijd op 16 jaar werd bepaald. Over de schuldkwestie bij het ver oorzaken van schade ontspon zich een langdurige discussie. Deze materie werd tot de volgende week aangehouden. het inwateren van 1 tSlslo?" houtwerk Uwer J gebouwen door jaar-1 lijks bij te schilderen. J Kr-v«.«-j Kapelle. Benoemd als buitengewoon opzichter bij den Rijks Waterstaat, als standplaats aangewezen Gorinchem, de heer J. Schipper Dz. alhier. Rilland, Benoemd tot onderwijzeres aan de school in den |Volkerpolder alhier Mej. M, Groenenberg te Axel. Men meldt ons nader Dinsdagnacht is het stoomschip van de Zweedsche Llovd „Jinto", groot 4000 ton, komeade van Gothenburg naar Antwerpen, aangevaren door een ander stoomschip, een Duitsch schip. Dit schip moest met ingedrukten voor steven naar Antwerpen terug. De aan varing was van dien aard dat de Jinto, die geladen was met een lading kostbare stukgoederen, iD de diepte verdween. Het ongeluk had plaats bij Ford Marie Calloo waar ook het schip van schip per Vermeulen verongelukte. De Ber- gings Mij. van der Tak en Gerling zullen voor berging zorgdragen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De ongelukken op de Schelde z|jn dus nog niet gering. Met het baggeren is men nog steeds druk bezig. Aan de berging van de Sierra Grande wordt nog steeds gewerkt. Het zal daarom nog wel lang duren eer dit wrak op geruimd is. Het dagelijksch ontsteken van verschillende dynamietladingen trekt veel toeschouwers naar den zeedijk. Kruiningen- In de Maandag, 5 Mei, gehouden vergadering van de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier waren 138 leden tegenwoordig van de ruim 180. De vergadering werd geleid door dhr. J. F. Geluk, ondervoorzitter van den Raad van Toezicht. In zijn openings rede heidacht de voorz. der vergadering de vele en lange diensten bewezen door dhr. J. Verhage Mz., die de algemeene vergadering verscheidene malen heeft geleid, maar door zijn vertrek uit de gemeente ophield lid te zijn. In de bestuursvergadering, waar dhr. Verhage het laatst tegenwoordig was, heeft hjj hem reeds den dank gebracht van bestuur en raad van toezicht voor de vele diensten aan de Leenbank bewezen. Vón deze plaats dankte hij dhr. Ver hage nogmaals uit naam der vergaderde leden, hier tegenwoordig, hem alle mogelijke goeds toewenscbende in de gemeente Koudekerke. Uit het verslag door den kassier uitgebracht over den toestand der Leenbank gedurende het jaar 1923 blijkt Op het eind van 1923 was aan in leggers schuldig f 358355,62. Het aantal uitgegeven spaarboekjes bedroeg op dien datum 447. Aan uitgeleend geld was op 31 Dec. 1923 te vorderen f 126450,ver deeld over 69 geldleeningea. Het aantal loopende rekeningen bedroeg 27. Op 31 Dec. j.l. bedroeg het reserve fonds f 9372,90, terwijl gedurende dit jaar een winst weid gemaakt van f 692,98. Het aantal leden bedroeg op eind December 1923 177. Uit gehouden inspectie door dhr. Kruvinck, Inspecteur bjj de Centrale Bank, bleek, dat de administratie in orde was. Dhr. J. F. Geluk, aan de beurt van aftreding, werd weder herkozen, terwijl in de vacature Verhage werd gekozen dhr. Jan Polderman. Het salaris van den kaasier werd voor 1924 bepaald op f 800, terwijl aan dhr. Van Djjke een gratificatie van f 60 werd toegekend voor z|jne meer dere werkzaamheden tengevolge van de registratie der spaarbankboekjes, Er valt dus te constateeren, dat ook in het afgeloopen jaar de Coöperatieve Leenbank alhier weder vooruitgegaan is en voortdurend in bloei toeneemt. Aan het Concours van fanfare gezelschappen, uitgeschreven door den Zeeuwschen Boni van Muziekgezel schappen, op den 2den Pinksterdag, te houden in den boomgaard Pomona, van dhr. A. van Hootegem, met een oppervlakte van 40.000 M2. zullen 80 gezelschappen deelnemen. Alle toebe reidselen worden gemaakt om de gasten zoo feestelijk mogelijk te ontvangen. Zeeuwsche folklore. Het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen heeft een commissie voor de folklore ingesteld, waarin zitting hebben genomen de heeren H. J. C. Hattman, J. N. Pattist, dr. W. S- Unger en A. v. d. Weijde. De Wester-Schelde. De Lloyd Anversois zegt het vol gende Volgens de inlichtingen, die de heer Cines, bestuurder van den dienst der Zeescbelde, ons verstrekte, wijzen de peilingen op 2 Mei in de pas van Ril land gedaan op een merkelijke ver betering in vergelijking met de peilingen van 23 April. Er is nu een 200 Meter breede geul, waarin geen enkele plaats is, waarvan de diepte minder is dan 5 Meters onder het 0 van Oostende. De diepte van de pas van Rilland is 9 Meter 20 tijdens de periode der doode tijen (deze periode duurt 4 dagen) en 10 Meter bij spring vloed, 't zij een periode van 10 dagen. Twee baggermolens werken in de pas van Rillandzij nemen, volgens de omstandigheden, per lage tij 4000 h 5000 kub. meter weg. Te Valkenisse, zeide de heer Claes, is de toestand beter dan ooitde grootste schepen, die onze haven be zoeken, ook de Belgenland, kuanen er met alle gemak door. Een baggerboot voert er de noodige onderhoudswerken uit. Rijkstelegraaf. Maand April 1924. Nieuwe aansluitingen. Goes, no. 99, J. G. Wattez, banket bakkerij en lunchroom,Groote Markt 18. Goes, no. 258, A F. R. van Opdorp, banketbakkerij en lunchroom, Korte Kerkstraat 15. Goes, no. 257, fa. A, S. J. Dekker, piano's en orgels, hoofd kantoor. 's Gravenpolder, no. 10, L. Janse, commissionnair, Bossewei A 58. Schore, no. 11, B. v. d. Borght, her bergier en commissionnair in aardap pelen en fruit, Zouteweg B 14. Hein- kenszand, no. 9, A, J. Rijk, aannemer. Vervallen aansluitingen. Wolphaartsdijk, no. 7, A. Felius, commissionnair in aardappelen, groen ten en fruit enz. 's Heer Abtskerke, no. 1, F. Minnaard, veehandelaar en commissionnair in paarden. Op de wandeling. De draadlooze telegrafie is toch een prachtige uitvinding. Gezeten in z'n woonkamer, op z'n slofjes, kan men vanuit een horen de schoone klanken van een concert iu Amsterdam of Brussel genieten. Er wordt van deze schitterende uit vinding nog veel te weinig profijt ge lrokken, ze biedt reuze-perspectieven. Zoo b.v. bij een koninklijk bezoek, H.M. blijft kalm op den Ruigen Hoek en spreekt ia het toestel. De burge. meester van Goes zit rustig en kalm thuis en spreekt door het toestel. En de heele bevolking zit kuusjes thuis en luistert naar wat de horen te vertellen heeft. Om 2.20 komt de koninklijke trein aan en klinkt een oorverdoovend hoera, een en ander wordt natuurlijk opgewekt aan het centraal verzendingsstation. Dan hoort men de begroetingsrede van den burgemeester door den horen en het antwoord van H.M. Om 2.30 be treedt H.M. het bordes van het stad huis men hoort door den horen de toespraak aan de bevolking. Dan speelt de muziek in het verzendingsstation 't Wilhelmus. Hoorthet volk zingt: houdt er den moed maar in I Welk een uitvindingWelk een rust, geen soeza en gevlieg meer. Wat een zegen voor de journalisten I Ook de Tweede Kamer profiteert. Terwille van het publiek heeft men op het Binnenhof 100 horens neergezet, voor ieder Kamerlid een. Het publiek kan nu komen luisteren, maar afge vaardigden zijn er niet. Die zitten gezellig aan hun koffietafel te luisteren of te spreken, al naarmate het hun beurt is. Wij zitten op het Binnenhof. Die groote rooie toeter, is van Duys die koehoren van Braat dat sierlijke horentje met een blauw biesje is van een der dames-leden die daar met dat beertje er op van minister Ruys. Hoort, daar begint de horen van D ïys te schetteren. Nu de horen van minister Coiijn, die den "Vorm heeft van een cassette. Op deze wijze zullen de discussies der Kamer korter, belangrijker en cor recter zijn, wat aan land eu volk ten goede zal komen. Ook op de gemeenteraden wordt hef horensysteem ingevoerd. De heer Eek- hardt heeft al een groote besteld voor bij de rondvraag. TOMMY. Witte Bioscoop. Over de film „Moeder", die thans in de Witte Bioscoop gaat, schrijft „De Nieuwe Courant" Deze film geeft de geschiedenis van een Moeder, die Moeder is. Deze Moeder slooft en draaft voor haar kinderen en h ar óéne fout is: dat ze te vergevensgezind is. „Het Vaderland" Dit werk, dat zijn weg gevonden heeft naar de harlen van millioenen toeschouwers aan beide zijden van den Oceaan, is gewijd aan de alles be grijpende, alles vergevende en opoffe rende liefde van de vrouw als Moeder. TeveDs is er uit te leeren dat óón moeder beter 10 kinderen kau onder houden, dan 10 kinderen voor óón Moeder kunnen zorgen. In dit zonder overdrijving schitte rend filmwerk speelt Marv Carr den titelrol op ontroerende wijze. Het werk geeft een lach en een traan en eindigt verrassend bevredigend. „De Avondpost" In 7 acteu wordt ons daar een familiegeschiedenis ontrold, zóó waar, zóó schrijnend en aangrijpend, dat niemand of slechts enkelen van de sanwezigen, zonder diepe ontroering en wellicht met zelfverwijt in het gemoed, huiswaarts zijn gekeerd. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 11 Mei, des morgens te half elt, ds. J. Koekebakker. pluimveevereeniqing. Naar wij vernemen hebben eenige ernstige liefhebbers van pluimvee en konijnen alhier stappen gedaan om te trachten een vereeniging op te richten van pluimvee, kou|jnen en sierduiven- sport. Moordaanslag te Tilburg. Ten gevolge van een oude veete ontstond te Tilburg Dinsdagnacht tusschen den 25-jarigen arbeider O. van Veen en zekeren A. V. Diessen in de Kapel straat een vechtpartij, waarbjj laatst genoemde met een mes een ernstige wonde bekwam aan den rechter be- nedenarm de slagader werd n.l. door gesneden. D, is naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is tengevolge van het vele bloedverlies zorgwekkend. Het slachtoffer is gehuwa en vader van een kind. De dader is gearresteerd. Gruwelijk drama. De Londen- sche politie heeft onlangs (op Goeden Vrijdag) een beer gevonden, dat van een vrouwenlichaam bleek te zijn ge amputeerd. Dezer dagen werd in de ves iaire van het Waterlpostation een tasch in bewariDg gegeven, waarop bloedvlekken zichtbaar waren. Scotland Yard werd gewaarschuwd en detectives hielden in bet station een oogje in het zeil. Vrijdag kwam een man de tasch afhalen. Hij werd onmiddellijk ge arresteerd. In Scotland Yard vond men in dB tasch met bloed bevlekte kleedingstukken eener vrouw. Detectives vertrokken naar de badplaats East- bourue, waar in een landhuisje het onderzoek werd vooitgezet. Men vond er ook overblijfselen van een vrouwen lichaam. Aan de hand van hetgeen men heeft gevonden, heeft men kunnen vaststellen dat deze overblijfselen moe ten hebben behoord aan een jonge vrouw, die na haar dood in stukken is gesneden. De politie zet haar onder zoek voort. Vliegtuig gevallen. Te Cleck- heaton, in het graafschap Yorkshire (Engeland), heeft een ernstig vlieg ongeval plaats gehad. T|jdens een pleiziervlucht viel een vliegtuig ter aarde en werd daarbij totaal vernield. De inzittenden ontkwamen gelukkig op onbegrijpelijke wijze aan den dood. Het vliegtuig had betrekkelijk laag gevlogen en de bestuurder vergat daarb|j eenige telegraafdraden te ver mijden, tengevolge waarvan de machine er op tameljjk onzachte wijze mede in aanraking kwam en, via den top van een boom, in eeD voetbalveld terecht kwam. De mecanicien was geheel ongedeerd en de pilot had enkele lichte verwondingen aan hoold en enkels. De eenige passagier, Clay genaamd, brak zijn neusbeen. De dubbele moord te Wi/jchen. Over Van Munster, den zwerver, wiens arrestatie we hebben vermeld, heeft zijn zuster, een ventster, aan de Tel,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2