Vendutie STADSNIEUWS Rechtszaken. Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws LAATSTE m TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Burgerlijke Stand van Goes Telegraf. Weerbericht Vergaderingen en Voorstellingen enzc 435e Staatsloterij 4e kl. Watergetijen voor Wemeldinge. Marktbericht. ADVEBTENTIEN. 0.69,04 HA BOUWLAND dat juist met het oog op eerstgenoemde krasse maatregelen de Christelijke orga nisaties der ambtenaren besloten heb ben niet te procedeeren over de sala risverlaging. De minister heeft nog medegedeeld dat het overleg over 1925 gaande blijft en de hartgrondige hoop uitge sproken dat het resultaat zat op leveren. Met 5629 stemmen is daarop art. I verworpen. Tegengestemd hebben alle sociaal democrateD, vrijz. democra ten en vrijheidsbonders voorts dhr. v. Ravesteijn (comm.) het meerendeel der katholieken (waarvan de leider mgr. Nolens reeds bij den aanvang der ver gadering verklaard had tegen te zullen stemmen) en vijf chr. historischen. Daarna werd de rest van het wets ontwerp, een vrij onbeteekenende be paling, welke voor een klein percem- tage der onderwijzers van belang is, met 5724 stemmen aangenomen. De soc. democraten en vrijz. demo craten, de communist Van Ravesteijn en de vrijheidsbonder Boon hebben tegengestemd. De ambtenaren kunnen dus nu pro cedeeren. Uit het groot aantal tegen stemmers van art. 1, kan echter niet worden geconcludeerd dat de meerder heid der Kamer de kansen op succes voor de ambtenaren groot acht. Twee tegenstemmers, mr. Dresselhuya en mr. Van Schaik, hebben reeds op II April betoogd, dat zij die kansen integendeel zeer gering achten. Maar dit bracht h.i. nog niet mede, dat de weg naar den rechter zou worden ver sperd. Daarna is het wetsontwerp betref fende het opsporen van delfstoffen er na een kort debat zonder hoofdelijke stemming doorgegaan. De behandeling van de Motor- en Rijwielwet, die ver volgens aan de orde kwam, moest spoe dig voor een dag worden geschorst, wijl de amendementen nog niet gedrukt waren. Voorts is o.a. besloten, het wets ontwerp, tot wijziging van de lager- onderwijswet opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft zich Dintdag bezig gehouden met de Onderwijsbe- grooting. Bijna alle sprekers hebben de regeering verweten, gebrek aan stand vastigheid en afwenteling van een deel der bezuiniging op de gemeentebesturen. Ook de a.r. heer de Waal Malefijt stelde in dit opzicht minister de Visser in gebreke. Merkwaardig was de eiken- ning van den soc. dem. de Leeuw, dat in 1920 bij de tot standkoming van de Lageronderwijswet men leefde in de dwaling dat geld geen rol meer speelde. Dezelfde spreker klaagde over de in trekking der 70 pCt. rijkssubsidie voor nieuwe scholen voor Nijverheids onderwijs en vroeg zich af of de minister dit ook al weer ten laste van de gemeenten wilde brengen. Door verschillende sprekers (o.a. den heer Smeenge, v.b.) werd aangedrongen op meer vrijheid van gemeente- en school besturen bij de inrichting van het leerplan. Veemarkt. Ter veemarkt van 6 Mei 1924 wa ren aangevoerd1 kalf, 5 loopvarkens en 50 biggen. Handelsavondschool met 4-jakigen cursus, te Goes. Bevorderd van de le nrar de2ekl.: A. J. Anthonisse, J. P. van Beugen, J. J. Herdink, P. J, Meijler, J. Steke- tee en L. Traas. Van de 2e naar de 3e kl. J. Bil, P. van Dullemen, J. F. de Jonge, D. Joosse, J. M. Kaboord, P. B. Kramer en J. W. Pik. Van de 3e naar de 4e kl. J. Bickelmayer, A. J. Brusket, H'. Kiters, D. G. Kloosterman, W. van Liere, P. de Munck, P. G. Sampon en J. de Waard. Het einddiploma werd uitgereikt aan: G. M. den Herder, J. Kentin, M. Kole, M. A. van Liere en Ma. Verburg. De Nijtenoo. Op enkele M2. na is de beschikbare plaatsruimte in de zalen van het Schuttershof verhuurd. Het comité overweegt nog het bouwen van een expositiezaal in den tuin, teneinde de firma's, waarvan nog aanvragen in behandeling zijn, of mogelijk nog binnenkomen, onder te kunnen brengen. Enkele huisjes op het oude markt plein zijn nog disponibel voor verkoop stands. Jaarvergadering der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. In een der vergaderzalen van „de Prins van Oranje" te Goes werd op 1 Mei j.l. onder leiding van den heer H. A. Hanken, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Uit het in deze vergadering uitge brachte jaarverslag loopende over het tijdvak van 1 Januari tot 31 October 1923 blijkt, dat op laatstgenoemden datum 2813 landbouwers waren aange sloten, die in het verslagjaar een loon uitbetaalden van circa f 6.020.635. Er werden behandeld 558 ongevallen, n.l. 177 vóór en 381 na de in werking treding der Land- en Tuinbouw-Onge- vallenwet. Van deze laatste ongevallen vielen er 33 onder de vrijwillige ver zekering. Onder de voorgekomem onge vallen zijn ditmaal een groot aantal met bedrijfsongevallen gelijkgestelde gevallen van bedryfsziekte begrepen. Deze hebben een ongunstigen invloed op de kosten der vereeniging gehad, waardoor met de leden moet worden afgerekend op f 1,43 per f 100 loon. De hittegolf in de maand Juli 1923 veroorzaakte 182 ongevallen ten laste van de Centrale Landbouw-Onderlinge, waarvan 54 met doodelijken afloop. De kosten van die ongevallen bedragen voöf de leden der Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge ongeveer 35 cent per f 100 verzekerd loon. Wanneer men deze inderdaad zeer buitengewone kosten van den omslag ad f 1,43 aftrekt, dan krijgt men f 1.08, wat voor de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge een normaal omslagcijfer is. Ter vergadering bleek, dat men het niet alleen voor de verzekerde arbeiders van het grootste belang achtte, dat deze tegen een dergelijk risico van het bedrijf verzekerd zijn en dat bij de vereeni ging voor hun nagelaten betrekkingen zooveel beter gezorgd wordt, dan bij het stipt volgen van de wettelijke be palingen het geval is, maar ook dat het nut van deze aanvullende verzeke ring voor den werkgever wordt gevoeld, omdat de verhoudingen ten plattelande nog vooral zoodanig zijn, dat de werk gevers zich moreel gebonden achten in zoodanige gevallen de behulpzame hand te bieden. Voor menigeen zou dit in dividueel te bezwarend zijn, terwijl langs den weg der verzekering zelfs voor den minst draagkrachtige weinig bezwaren overblijven. De heeren H. A. Hanken, P. Lin- denberg en C. M. Zey'er werden als bestuurslid herkozeD, terwijl in de plaats van dhr. E. P. Staal, die bedankte, werd gekozen dhr. P. de Regt te Axel en als nieuw bestuurslid werd aange- wezen dhr. W. Kakebeeke. Tot plaats vervangende bestuursleden werdeu be noemd de heeren P. Scheele, P. W. Dekker en herbenoemd de heeren W. Dekker, D. van den Dries en J. C. van Langeraad. Witte Bioscoop. Wij vestigen er de aandacht op dat deze en de volgende week iu de Witte Bioscoop gegeven wordt de beroemde film Moeder, die in de groote steden van ons land een enorm succes had en waarover we verschillende enthousiaste persverslagen lazen. Ook hier zal deze film ongetwijfeld trekken. Voor bijzon derheden verwijzen we naar de annonce in dit blad. Kantongerecht Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Niet beletten dat hond wild opspoort .- J. R. te Wolphaartsdijk, C. B. te Wissenkerke f 3 sub. 3 d. Het zoeken naar eieren van water wild C. A. van W. te Ellewoutsdijk terug aan ouders, C. de W. te Elle woutsdijk, J. van B., J. van B. te Arnemuiden ieder f 3 sub. 3 d. Trekdier onbeheerd laten staan E. J. M. S. te 's Heerenhoek f 3 sub. 3 d. Zonder vergunning loopen over be zaaiden grondJ. W. te Borss f 5 sub. 5 d. Provinciale weg berijden met twee aaneengekoppelde voertuigen J, v. L. te Goes f2 sub. 2 d. Achterweg te Kloetinge berijden in verboden richting A. J. Halsteren f 5 sub. 5 d. Zitten op een niet daarvoor bestemd voorwerp: C. B. te Colijnsplaat f 3 sub. 3 d. Te Krabbendijke op klinkerpad rij, den M. L. te Middelburg f 5 sub. 5 d. Met auto 's avonds rijden zonder lichtL. S, te Goes f 5 sub. 5 d. Als voren en zonder nummer eD rijbewijsJ. L. te Vlissingen f 10 en f 5 sub. 10 en 5 d. Fietsen zonder belJ. G. te Goes f 2 sub. 1 w. tsch., C. J. T. te Goes f 2 sub. 2 d.. 's Avonds met voertuig rijden zonder lichtL. M. te Goes f 2 sub. 2 d. Met auto rijden zonder hoorn E. J. de R. te Colijnsplaat f 5 sub. 5 d. In staat van dronkenschap openbare orde verstoren K. L. C. te Hansweert f 10 sub. 10 d. Dronkenschap J. K., C. J. K. te Ierseke, A. M. J., A. V J. V. te Hansweeit f 3 sub. 3 d. L. de P, te Hoedekenskerke f 5 sub. 5 d., le. herh. L. V. te Goes f 5 sub. 5 d., 2e. herh. Z, B. te Schoie 10 d. h. 's Avonds fietsen zonder lichtC. B. te KruiningeD, P. G. S., L. S. te Goes, M. 11. v. L. te 's Abtskerke, J. V. te Nisse, H. W. te Kloetinge, I. van A. te Zierikzee f 3 sub. 3 d. Cholera in Engelsch-Indiè. Er heerscht een ernstige cholera- epidémie in Behar. Meer dan 10.000 sterfgevallen zijn dit jaar gemeld, waar van 100 in de laatste week te Chern- paran, het ergst getroffen district. De ziekte grijpt nog verder om zich. De dubbele moord te Woezik. Nader wordt gemeld Het schijnt, dat de dader(s) eerst den ouden man heeft (hebben) aange vallen en dat deze om bulp heeft ge roepen. De vrouw is toen opgestaan, waarschijnlijk met het doel haar broer te hulp te komen, waarna zij ook in aanraking met den indringer is ge komen. Uit het feit, dat de nachtkleeren van de vrouw geheel gescheurd waren en dat in de kamer een stuk gevallen petroleumlamp werd gevonden, blijkt, dat er een worsteling heeft plaats gehad tusschen haar en de(o) dader(s), waarbij ze het onderspit heeft moeten delven en dit met het dood heeft moeten bekoopen. Op het bed van Willems is een hamer gevonden, waarmee de slagen zullen zijn toegebracht. Een kist, waarin hij zijn gespaard geld bewaarde, was opengebroken. Voor een raampje terzijde van de deur is een ketting gevonden, waarmee het raampje waar schijnlijk werd vernield. Deze ketting was volgens den buurman Janse van zijn boerderij weggenomen. In verband met den moord zijn naar Arnhem overgebracht de gebrs. K. en P. v. d. B. Deze zouden met nog een derde persoon in den nacht van den moord bij de woning van Willems ge zien zijn. P. v. d, B. is Dinsdagmiddag door de justitie aan een langdurig verhoot onderworpen. Naar den derden persoon, zekeren van M., wordt door de politie gezocht. Deze is voortvluchtig en volgens verklaringen van den zoon van den caféhouder van het café het Leeuwtje te Nederasselt, nabij Grave, is v. M. Maandagmorgen om half zes met bebloede handen in het café ge weest. Deze man is korten tijd geleden uit de gevangenis ontslagen, na een vonnis van 31/) jaar wegens broeder moord te hebben uitgezeten. Omtrent bet misdrijf wordt nog bet volgende gemeld In het huis van Willems is een kist opengebroken. Daaruit is, volgens mede- deeling van een neef van den verslagene, die de bezittingen van Willems admi nistratief beheerde, een bedrag van f70 èl f 100 gestolen. Uit een kastje worden eenige gouden voorwerpen vermist. De linnenkast op de kamer van de vrouw is overhoop gebaald, doch het is niet mogelijk vast te stellen of daaruit iets is meegenomen. De waterput voor het huis is van daag leeggepompt. Daarin is evenwel niets meer gevonden, dat met de moordzaak in verband kan staan. Het gevecht met de Leerdam. Omtrent .deze vechtpartij verneemt de Tel. nog het volgende Zaterdagavond was er reeds ruzie ge weest in een café. Zondagmiddag begon het viertal wederom ruzie te zoeken met de politie. Tweemaal had de ge troffene met zijn mes reeds gestoken naar den agent en na twee waarschu wingen van dezen, wilde de aanvaller ten derde male steken. Toen schoot de agent hem neer. Moordaanslag. Te Roermond is Maandag een moordaanslag gepleegd op den aannemer J. Straus. Hij werd met twee dolksteken in de borst levens gevaarlijk verwond. De ^dader, een 54-jarige oom van den getroffene, heeft zich bij de politie aangemeld. Gratie aan een moordenaar. President Ebert heeft aan Kalt, den moordenaar van den Amslerdamschen leeraar Ruben, in den trein bij Sohiit- torf, gratie verleend en de doodstraf gewijzigd in levenslange gevangenis straf. Van schrik doodgebleven. Bij het zien van een brand in de schuur is de tienjarige dochter van den land bouwer S. te Westerhoven van schrik doodgebleveijj De stal is afgebrand. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Ziekte onder de koeien- EINDHOVEN. Alhier is een ziekte uitgebroken onder de koeien. De koeien sterven binnen 2 dagen en het vleesch moet voor de consumptie worden afge keurd. De koeien krijgen neusbloedin gen vooral onder koeien, die pas ge kalfd hebben komt de ziekte voor. Ongeveer 40 koeien zijn bezweken. Ook in de omgeving komt de ziekte voor. De veeartsen Nijpels en Pul hebben een consult gehad met professoren der veterinaire faculteit. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Gemeentesecretaris geschorst- De gemeenteraad van Jutpbaas heeft met 81 stem besloten den gemeente secretaris J. Snellen te schorsen omdat hij den raad o.a. op het stuk van school gelden ODjuist had voorgelicht. De uitsluiting in de mijnen aan de Roer. Uit Dnsseldorp wordt gemeld Nu de mijnwerkers in de Roer besloten hebben te weigeren om meer dan zeven uur te arbeiden, hebben de patroons tot uitsluiting besloten. Uit Bochum komt het bericht dat de meeste mijnen in het Rijnsob-West- faalscbe industriegebied stilliggen. De dubbele moord te Wijchen- Gisteravond om 8 uur werd uit Overasselt bericht ontvangen dat v. Munster, de persoon, die door de politie gezocht werd, in verband met de moor den te Wijchen, aldaar gezien was, Onmiddellijk trok de politie er op nit, doch men slaagde er niet in den ver dachte op te sporen, hoewel men reden bad aan te nemen dat hij de grens niet gepasseerd was. Hedenmorgen ia echter v. M. door den rijksveldwachter Theu- nissen en zijn zoon gearresteerd bij diens zwager te Woezik. Heden zal v, M. naar Arnhem worden overgebracht. De aanwijzingen tegen hem zijn vrij sterk. Spoorwegongeluk. De expressetreio Parijs-Miihlhausen is gisteravond nabij Port d'Atelier (Haute Saöne) met een 65 mijlsvaart op een goederentrein ingeloopen. Het aantal dooden en gewonden is gering. Geboren4, Marinus, z.v. Willem Buitendijk en Elizabeth Suzanna Pie, ternella Zonnevijlle. Huw.-afk 3, Jacobus David Schip per, 30 j.m. te Goes en Wilhelmina Helmstrijd, 27 j. jd. te Hoedekens kerke. (z.N. z.) naar waarnemingen, verricht inden morgen van 7 Mei medegedeeld door het Koninklijk Kederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 8 dezer Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit westelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien met kans op on weer, koeler. Vellingsvereeniging „Zuid-Beveland" Goes. Veiling van 6 Mei 1924. Zoete Bellefleur f 27, Aardappelen (groote) f 6 a f 8,80, Aardappelen (po ters) f 3,20 a f 6, Uien f 3,30, Spi nazie f 5,4-0 a f 12,30, alles per 100 Kg., Rhabarber f 3 a f 4 per 100 bos, Kropsla f 7,30 per 100 krop, Bloem kool (2e soort) f 10 per 100 stuks, Honing f 0,60 per flacon. Mei. 7 Witte Bioscoop, De springplank des doods. 7 Bioscoop Schuttershof, Het Zee 9, 10, 11, 12, 13, 14 en 15 Witte Bioscoop, Moeder. 10 en 11 Bioscoop Schuttershof. In den voetstap van Boeddha. 13 Prins van Oranje, Generale repetitie, Toonkunst. 14 Prins vau Oranje: Uitvoering Toon', knnst. 14 Schuttershof, Louis Bouwmeester (Shylock) De Koopman van Venetië. 23 Witte Bioscoop: Watt en i/i Watt. 28 Schuttershof, Groot Russisch Balai laika Orkest. Juni. 16—24 Schuttershof, Njjtengo Dagen. Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 8 Mei 5.40 6.00 11.18 11.35 9 6.13 6.31 11.50 10 6.50 7.08 0.12 0.26 11 7.33 7.55 0.49 1.13 u 8.28 8.54 1.41 -2.14 13 ff 1)3,1, 9.38 10.07 2.47 3.32 14 10.52 11.24 4.09 4.55 le lijst Trekking 5 Mei f 25000 17587 f 2000: 18303 f 15009594 f 1000: 10775 17445 f 200: 16092 20332 20765 f 100420 423 3487 9741 15432 19026 (Oude tijd.) (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) un GOES, 6 Mei 1924. Aanvoer tamelijk. Peulvruchten opgei ruimd. Handel kalm Oude Tarwe f ai Nieuwe Tarwe f 13,50 af 14,50 Oude Rogge f a f Nieuwe Rogge f a f Wintergerst f a f Wintergerst per 100 K.G. f af Zomergerst f a f Goodgerst f af Haver f—af Kookerwten "f f a f Krooneiwten f af—, Bruine Boonen f ai Geel Mosterdzaad f a f L'aardeboonen fa t Maanzaad f at Winterkoolzaad f af Karwijzaad f a f Schokkererwten f a f Bieren per 100 stuks f5,80. Boter per kilo f 1,60 a f 1,40 ■Middenprijs eieren per 25 stuks i 1,45 Middenprijs boter per 1/, kilo f 0,80 a 0,70 Eieren aan particulieren verkocht 7 et. Boter aan particulieren i 0,90 a f 0-80 Middenprjjs afwijkende boter f 0,p. p. FabriekBboter 84 pond a 1.10 Aanvoer 500 pond boter Eieren 208 stuks Eieren winkelprijs 0 ot. per stuk Strooboter 70 ct, pond. Grasboter 80 et. pond. Roomboter aan particulieren 10, Poeleieren 0 stuks A O ct. Eendeieren 50 stuks k O ct. Kalkoeneieren 0 stuks. 0 a 0 ct. Afwijkende boter 65 pond a 65 ct Ganseieren 15 stuks 4 O ct. De prijzen van ganzeneieren en eenden eieren worden niet genoteerd, Eieren verkoop Onderaideeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 38500 stuks. Prijs f6,10 per 100 stuks. ROTTERDAM, 6 Mei 1924. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 229 paarden, 9 venlens, O ezel, 2185 magere rnnderen, 703 vette runderen, 229 vette kalveren, graskalveren, 1237 nuchtere kalveren, 88 sohapen ot lammeren, 263 biggen, 13 bokken ot geiten* varkens, 45 overloopers. Prjjzen per i/j kilo koeien van 37 r/a30 52 i/i57 Vt60 et. ossen van 50—55 60 ct. stieren van 475155 ct. kalve'. ren van 57 1/17072 i/i9092 i/i ct. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien 1340—485, kalikoeien f 360—480 stieren f 180—500, graskalveren f0 Opinken f 130—200, vaarzen f 210 300, paarden f 800400, slachtpaarden f 150—200, hitten f 160300, venlens 1100160 biggen f 8—15, biggen per week f 1,50 a 2,overloopers f 22—35 ïolr nuchtere kalveren 11828, siacht nuchtere kalveren f1317. op 21 MEI a.s. In de Prins van Oranje tejGoes. Opgave van goederen te doen bij den Vendumeester D. Jacobs of ten kantore van DE WILDE HEIJBOER deurw. Te pachten van het Burgerlijk Armbestuur te Goes in Janne Jans den Brassershoek, Gemeente Kloetinge, dadelijk op gebruik tot roöveu oogst 1927, laatst in pacht geweest bij Marinus Everse Mzn. Inschrijvingen per Hectare met op gave van twee borgen, vóór of op Dinsdag 13 Mei e.k. vóór drie uur n.m. (N,T.) in te leveren ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3