Provincie-Nieuws School en Kerk. Staten-Generaal, dat bij niet handhaving van het be streden besluit van Ged. Staten van Friesland, andere waterschappen in de provincie het voorbeeld van het water schap Oosterzee zonden volgen, wat zou blijken zeer nadeelig te zijn voor de belangen van een goede electriciteits- voorziening in die proviicie. Een jubileum. Het Rijkstoezicht op het stoomwezen bestond Dinsdag lOfl jaar. 'De werkspoor. Kader wordt gemeld Aangezien van 1100 arbeiders, werk zaam bij Werkspoor te Zuilen, onge veer de helft zich niet voor staking heeft uitgesproken, wordt in werknemerskringen daar verwacht, dat de arbeiners bij dezen tak van Werk spoor niet tot staking zullen overgaan. De strijd in de textiel- industrie. In Enschedé is de toestand vrijwel stationnair gebleven. Inmiddels wordt het aantal werkwilligen grooter. Gingen Maandag 1976 werkliedeu de fabriek in, Dinsdag bedroeg het aantal 2855'. Waar de hervatting van het werk uiïA sluitend door intrinidatie wordt tegen gehouden, zullen de fabrieken openge steld blijven. Het burgerlijk armbestuur heeft de steunregeling voor de uitgeslotenen ingetrokken. De soc.-dem. raadsfractie heeft den burgemeester gevraagd, een spoedvergadering van den gemeenteraad te beleggen om over deze intrekking te interpelleeren. In Hengelo zijn Maandag alle arbei ders, voor zoover zij om technische redenen konden worden aangezet, aan het wetk gegaan, ook de leden van de Eendracht en de ongeorganiseerden. In Oldenzaal zijn allen de fabrieken binnengegaan, evenzoo in Haaksbergen. In Goor zijn de leden van St. Lam- bertus, een lid van Unitas en eenige anderen weer aan het werk getrokken, terwijl in Neede de R.K. en Christe lijke arbeiders weer werken. In Borne en Boekelo werken allen, ook de leden van de Eendracht en de ongeorganiseerden, zoodat geconclu deerd mag worden, dat vrijwel alle R.K. en Christelijke arbeiders het advies hunner hoofdbesturen trouw hebben opgevolgd. Dinsdag zijn te Goor de leden van Unitas niet weer de fabriek ingegaan. Iersekc. Geslaagd voor vroedvrouw aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam mej. A. van Putten alhier. Rillaud-Bath. Omtrent het jubileum van dr. W. M. Moree, zij nog mee gedeeld, dat alhoewel wat laat, door eenige inwoners van deze gemeente een zilveren fruitschaal is geschonken. Het muziekgezelschap „Vrolijk Voor waarts" bracht als dankbetuiging voor de geschonken medaille door dr. Moree aan de vereeniging, een serenade. Te vens werden foto's van de vereeniging en feestcommie aangeboden. Een en ander bracht weer een feestelijke stem» ming in het dorp. Kapelle. In openbare vergadering kwam de raad dezer gemeente Maandag bijeen. Afwezig weth. Vereeke met kennisgeving. Voorz, burgem. Bierens. De voorz. deelt mee dat het aandeel „van niet betaalde posten voor de Pers. Belasting" voor deze gemeente bedraagt f 129,24. De Begrooling 1923 en 1924 is door Ged. Staten goedgekeurd. Met het gasthnisbestuur zal nader geconfereerd worden inzake besmette lijke ziekten van inwoners der ge meente. Ged. Staten vinden, aldus ae' voorz., geen termen, van de eerst getrofgp j regeling, inzake jaarwedden,^ salaris Burgem., af te wijken. De raadsleden A. v.d. Have, H. P. Ganseman en J. v. Wingen, verzoeken wijziging in de bouwverordening. De artikelen waarin men wijziging wenscht worden door den voorz. voorgelezen. De voorz. stelt voor dit nader te behandelen bij B. en W« De heer v.d. Have, ziende op den noodtoestand, wil directe behandeling. De voorz.: We moeten, toch overleg plegen met de Gezondheidscommissie en dan verder zien of in overleg met den gem. Bouwmeester, geen nadere wijzigingen meer kunnen aangebracht worden. .,5<l. De heer v. Wingen, gelet op de strenge bepalingen in de bouwverorde ning wil de menscheü ter willekomen en uit de krotten helpen. De heer Ganseman kan niet be grijpen dat voor andere gemeenten, apt. noemt lerseke, de bepalingen milder zijn en de Gezondheidscommissie dit goedkeurt en bij ons strengere bepalingen stelt. De heer Zegers wil de Gezondheids commissie voorleggen het verschil van een arbeiderswoning, volgens de milde opvattingen zooals bedoeld volgens de bestaande verordening. Tenslotte wordt een en ander ge steld in handen van B. en W. Ook wordt verzocht door genoemde raadsleden dat het woord „bier" nit het tapverbod gelicht wordt. De heer v. d. Have wil, om moei lijkheden te voorkomen, gaarne deze wijziging, waarbij dhr. Ganseman zich aansluit. De voorz. zegt, bier wordt niet ge noemd in het tapverbod, wel alcoholi sche dranken. De heer v. d. Have wil aan dit art, toevoegen „uitgezonderd bier." De beer Fraanje wil dit geven in handen van B. en W. Wordt aldus besloten. Het gemeenteverslag 1923 wordt den raad aangeboden. Het verzoek om vergoeding volgens de L. O. wet 1920 van den heer 3. Menheere voor een leerplichtig kind, dat R.K. onder wijs te Hansweert omvangt, wordt in gewilligd tot een bedrag van f 16,50 per jaar, met ingaag ven 1 April 1924. Eveneens wordt ingewilligd het ver zoek van dhr. A. v. d. Have om een weg iu onderhoud bij de gemeente met een spoorwegaansluiting te mogen kruisen. Aangenomen wordt de heffing leges jachtakten als groote valkenjacht f 10, groote jaeht zonder valken f 5, logeer- akten f 5, kleine akte f 2 Aan derr kassier van de Ked. Herv. zal een gratificatie verstrekt worden van f 25 ter vergoeding van het vele werk-bij de restauratie van den toren. Ook werd dhr. Van Wingen als pres.-kerkvoogd opgedragen de kerk voogdij te danken voor de welwillende medewerking daarbij ondervonden. Inwilliging volgt volgens den wenBch van Ged. Staten inzake aanvulling vethaalsverordening pensioenbijdrage. Als nn kwam iu behandeling de rioleering der Ooststraat. B. en W., aldus de voorz., hebbea de afwatering onderzocht, met enkele verbeteringen aan te brengen zijn wij klaar. De heer Ganseman meent, dat hoofd zakelijk bedoeld wordt, dat bij enkele bewoners, die spr. noemt, voor afwate ring achter hunne woningen moet gezorgd worden in deze straat. Tot aanleggen van de waterleiding in Dijkwel kan wegens te geringe deelname en hooge kosten niet overge gaan worden. De voorz. deelt mee dat tot weg neming van de gevaarlijke bocht door B. en W. is besloten niet over te gaan' Meegedeeld wordt dat de kerkvoogdij geen zand belangeloos afstaat, dat de B. W. B. I. tegen demping geen be zwaar heeft. Van de Rijks-ingenieur is nog geen bericht ontvangen. Met dhr. Eversdijk is geconfereerd omtrent de scheidingslijn, betrokkene is niet ge negen meer dan wettelijk toe te geven. De heer v. d. Have zou prijs voor dezen grond willen vragen. Werd aldns besloten. Door het bestuur van de opgerichte bewaarschool te Biezeiinge wordt ver zocht f 500 subsidie. De heer Zegers is overtuigd van het wenschelijke, doch vindt de aanvrage hoog voor een derde der bevolking. Spr. waarschuwt met klem tegen op drijving van de financiën, want men loopt vast. De heeren Ganseman en v. d. Have juichen het genomen initiatief toe dat van Biezeiinge uitgaat. Dhr. v. d. Have heeft veel geijverd voor een bewaar school op Kapelle, maar het zoover niet kunnen seheppen. De heer Fraanje verklaart zich tegen de aangevraagde som, niet tegen sub sidie in bet algemeen. Na een drukke bespreking over het wenschelijke van bewaarschoolonderwijs werd in beginsel met alg, stemmen besloten, vóór bewaarschoolonderwijs en dat B. en W. een grondig finan cieel onderzoek zal instellen. De voorz. deelt mee dat de monu mentencommissie heeft aangeboden voor den toren 4 wijzerborden die een bedrag van f 3300 kosten. De Raad durft hierop niet in te gaan. Dhr. v. d. Have adviseert te berichten hierop niet in te kunnen gaan wegens te hooge kosten, wel in dien de kosten voor eigen rekening worden genomen. Aldus besloten. De verbetering van de Abdijstraat inzake bestrating, afsluiting enz. wordt in handen van B. en W. gegeven. Weth. Zuidweg zon gaarne zien dat B. en W. machtiging ontving van den raad om een gedeelte oude kleine keien te verkoopen. Deze werd ver leend. De heer van Wingen verzocht voor Biezeiinge een nieuwe vlaggestok. Spr. was het opgevallen dat Kapelle wel een goede stok heeft en Biezeiinge slechts een stuk hout, waaraan men de vlag hecht. Werd toegezegd. De heer Ganseman wijst er op dat noodig dient gezorgd te worden dat de rouwkoets bij bet kerkhof te Bie zeiinge kan keeren op behoorlijke wijze. Wordt gegeven in handen van B. en W. Daarna sluiting. Wol'aartsdijk. Maandagavond hield het Nut haar voorjaarvergadering. Als bestuursleden werden herkozen dhrn. G. van Nieuwenhuize, S. J. Kiompe en J. C. Koert. De begrooting voor bet a.s. dienst jaar weiden vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 102,24. Door den voorz. werd verslag uitge bracht van den vervolgonderwijscursus, die in den afgeloopen winter op initia tief van het Nut werd gegeven m.g.n. verslag deed zien dat b.g.n. cursus met vrucht heeft gewerkt. Dhr. Lindenbergh brengt namens het Nut en ook zeker namens de leerlingen van den cursus een woord van dank aan de onderwijzers(es) en zegt dat het zeker voor een groot deel aan hun bereidvaardigheid is te danken, dat ga- noemde cursus is kuunen gehouden worden. Uit hun opofferingen is dui delijk gebleken dat het hun een ge noegen was mede te werken aan de meerdere ontwikkeling der rijpere jeugd. Het onderwijs werd gegeven door de heeren G. van de Kreeke, J. de Bel, M. de Vos en Mej. van den Ende. Tot lid van het Spaarbankbestuur werd herbenoemd Mej. M. van den Ende en benoemd in de plaats van H. Note- boom, die wegens vertrek bedankte, M, de Vos en in de plaats vau Ds. Mantz, die zijn ontslag had ingediend, J. de Bel. Besloten werd het verslag van de Nutsspaarbank in de najaarsvergadering te behandelen. Hoedekeuskerke. De alphabetische voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, bestaat uit A. M, de Lange te Middelburg A. Louwerse te Vlissingen en J. O. M. Mazure te Lamawaarde. De benoeming heeft Maandag 12 dezer plaats. Schore. In deze gemeente heerscht op 't oogenblik een ware musschenplaag waardoor de honders van boomgaarden zeer veel schade lijden. Alleen door bet plaatsen van wachters en veel mo vers te dooden kunnen de boomgaar den voor een algeheele ruïneering be waard blijven. Op meerdere plaatsen is reeds de helft der vruchten van de boompjes afgegeten. De landbouwer S, kreeg, terwijl hij een paard vau stal nam, van een ander paard een slag tegen de borst. De direct ontboden geneesheer con stateerde zware inwendige kneuzingen tengevolge waarvan het geruimen tijd zal duren aleer de getroffene zijn ge wone werkzaamheden zal kunnen her vatten. Wemeldinge. Dinsdagmorgen toen de koopman de Kunder uit Vlake met kar en paard zich in de gemeente be vond, schrok het paard van een in werking zijnde kraan en sloeg op hol; rende vervolgens langs den kanaaldijk in de richting Wifhelminastraat en Nieuwendijk en kwam op dien weg in botsing met een stilstaande autobus van Joh Leenderse, met het gevolg dat het paard kwam te vallen en de kar omsloeg. Van de auto werd het spat- b rd en lantaarn beschadigd. Nadat door de K. het een en ander was hersteld begaf hij zich andermaal op weg om zijn waren, bestaande nit groenten aan den man te brengen. Gekomen ter hoogte van den Biesweg en achterweg sloeg het paard wederom op hol en botste ditmaal tegen een lantaarnpaal waarvan de kap werd vernield en de paal ontzet. De beide hoornen van de kar braken gelijk met den bak af en het paard rende de Wilhelminastraat in, liep tegen een muur aan en werd gegrepen. Alles liep behalve de mate- rieele schade goed af. De bestuurder, die uit de kar werd getrokken en nog een eind werd meegesleurd, klaagde over pijn in zijn ledematen. Kloetinge. De Emmablorm collecte gehouden te Kloetinge, 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke beeft opgebracht f 93,58. (belangeloos). Baarland. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering was de heer J. Bruggeman zonder kennisgeving afwezig Medegedeeld werd dat de jaarwedde van deD gemeente-ontvanger per 1 April 1924 door Ged. Staten onder Kon. goedkeuring was verhoogd en van f 650 op f 700 was gebracht. Het verslag van den toestand der gemeente over 1923 werd den Raad aangeboden. Besloten werd voor het vervolg leges te heffen van de door den burgemees ter af te geven jachtakten als bedoeld in art. 15 der Jachtwet, reap, it f 10, f 7,50 en f 2,50. Besloten werd voor 1924 te heffen a. 55 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting b. 45 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelas- ting en 3 pet, inkomstenbelasting. De totale opbrengst wordt geraamd op f 17.300. Hansweert. De schipper A(rends) klemde een zijner vingers tusschen een staaldraad, waardoor deze vinger ge kneusd werd en begin vau bloedver giftiging ontstond. Hij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen Woensdagmorgen had op de Westerschelde een aanvaring plaats tusschen een Duitsehe öiunenkomende Hansaboot en de geladen uitgaande Zweedsehe zeeboot „Yeddo-», waardoor de „Yeddo" in zinkenden staat tegen de slikken is gezet en de Hansaboot met zware averij naar Antwerpen is opge- stoomd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Betreffende het Koninklijk bezoek aan Zeeland van 5 tot en met 8 Aug. kan thans worden medegedeeld, dat behoudens wellicht nog aan te brengen wijzigingen van ondergeschikt belang het programma als volgt is vastgesteld: Dinsdag 5 Augustus na aankomst op Tholen, bezoek aan de stad van dien naam en verder aan de gemeenten Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartens dijk en Stavenisse. Van hier uit ver trekt H,M. Ie ongeveer 12 uur per Hydrograaf naar Zierikzee, naar de boot te ongeveer 2 uur wordt ver wacht. Behalve de gemeente Zierikzee zal ook het Westelijk en Noordelijk gedeelte van Schouwen worden bezocht. Na de terugkomst te Zierikzee wordt te 6 uur vandaar naar Middelburg ge varen, aankomst aldaar te 9 uur, waar H.M. zich onmiddellijk naar de woning van den Commissaris der Koningin begeeft. De Woensdag is geheel voor Middelburg bestemd. Te 10 uur wordt een rit door een deel der stad gemaakt, om vervolgens om 11 uur op het Molenwater de Zeeuwsebe huldebe- tooging in ontvangst te nemen. Te I.30 unr heeft vervolgens een noenmaal met genoodigden plaats in de woning in de Abdij, waarna te 3 uur H.M. weder uitrijdt voor het bezoek aan het openluchtspel op de Markt. Na de bijwoning van dit te verwachten buiten» gewone schouwspel, heeft een bezoek aan het stadhuis plaats eD vervolgens aan een tentoonstelling van Zeeuwsehe kleederdraehten enz. Na dit bezoek begeeft H.M. zich weder naar de Abdij, woar een familie diner plaats heeft. H.M. blijft dan verder binnet), om Donderdag 7 Augus tus te 9 uur Middelburg te verlaten en te lijden naar Veere. Hier wordt overgestoken naar Kamperland voor een bezoek aan de vier Noord-Beve- landsche gemeenten, Wissekerke, Co- ljjnsplat.t, Cats en Kortgene. De Hy drograaf brengt H.M. over de zand- kreek naar Wolpbaartsdijk, van waar per auto naar het station 's Heer Arendskerke wordt gereden, om in den trein het déjeuner te gebruiken. Des middags volgt een rijtoer van 's Heer Arendskerke over Heinkenszand, Nisse, 's Gravenpolder, Kapelle naar Goes, waar H.M. de riugrijderij en de uit voering van reiendansen zal bijwonen. Met den Koninklijken trein vertrekt H. M. van Goes naar Vlske, waar in den trein wordt overnacht. Den vol genden morgen brengt de Hydrograaf de Koninklijke familie naar Walzoor- den, van welke plaats uit gereden wordt over Kloosterzande, Hengstdijk, Zaam- slag, Axel, We8tdorpe, Sas van Gent en vervolgens naar Terneuzen. Hier ligt dan de Hydrograaf weer gereed, die tijdens het déjeuner H.M. naar Breskens brengt. Vanuit Breskens wordt te ongeveer 2 uur gereden naar Schoondijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis en over Groede weer terug naar Breskens. Weer met de Hydro graaf wordt naar Vlissingen overge stoken, waar H.M. nog een rit door de stad maakt, om met den gewonen trein van 6 u. 50, waarin de Konink lijke rijtuigen worden gehaakt, Zeeland weer te verlaten. Uit dit programma blijkt, dat alle deelen van Zeeland in het bezoek zijn opgenomen. De bezuiniging bij onderwijs. De Tel. verneemt het volgende om trent de bezuinigingsplannen bij onder wijs Het voornemen van den minister om het maximum-aantal leerlingen per klas tot 48 te verboogen, zal ten gevolge hebben, dat ongeveer 7000 leerkrachten overtollig worden. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, dat thans plm. 33,000 bedraagt, wordt tot 26 27,000 teruggebracht. Bij het verleeneu van ontslag zal ook voor onderwijs de volgorde worden toegepast, die de ministerraad in 't algemeen voor de methode van afvloei ing van ambtenaren heeft vastgesteld, n.l.1 e. de gehuwde onderwijzeressen 2e. de leerkrachten die 30 en meer pensioenjaren kunnen doen gelden 3e. de minst-geschiktefi en de laatst- aangestelden. Een en ander met het voorbehoud, dat personeel, op welks behoud bijzonder prijs wordt gesteld, in functie zal worden gehouden. Ook op de kosten van het school toezicht wordt, gelijk is aangekondigd, duchtig besnoeid. Op dezen dienst, thans 8 ton per jaar kostend, zal geleidelijk 3 ton worden bezuinigd. Donderdag is de R. K. St. Isidorius school te Noord-Kraaijert geopend. Het gebouw werd ingezegend door kapelaan H. van Deurssen uit '8 Heerenhoek, die daarna in een rede de dankbaarheid uitsprak over het tot stand komen van deze school. Verder werd het woord gevoerd door den burgemeester jhr. U. E. Lewe van Nijenstein de heeren Dj. Sterringa, schoolopziener; L. B. Mudde, archi tect J. W. Vienings, lid der Prov. Staten J. de Baar, voorzitter van het schoolbestuur eu v. d. Dries, hoofd der school. De school begint met 40 leerlingen voor de laagste en 25 voor de hoogste klasse. De strijd te 's Gravenpolder. Nadat de partij Goud in de kerke lijke kwestie te 's Gravenpolder door den rechter in het gelijk werd gesteld (een oordeel, dat, ook bij haast alle niet belanghebbenden, grooteivoldoening wekte) besloten de aanhangers Hoekman (Kerstenpartij) op een andere plaats hun godsdienstoefeningen te houden. Moeite schijnt gedaan om meerderen tot hun zijde over t°. halen. De resul taten hiervan moeten schraal geweest zijn, want een aantal van circa 80 personen woonde Zondag den dienst in de „oude" kerk bij, geleid door onderling Gond. De Hoekmanparlij hield kerk in de schuur van J. Felius, die daarvoor in der baast in gereedheid werd gebracht. Zaterdag zag men velen met stoelen daarheen trekken voor zit plaatsen iu den te houden dienst. (M. Crt.) lerseke. De vorige week had in 't kerkgebouw der Geref. Gem. onder zeer veel belangstelling de opening plaats der nieuwe Chr. school, uitgaande van de Geref. Gemeente. De voorzitter der schoolvereeniging, Ds. G. H. Kers ten, gaf ten korte inleiding waarom men tot eigen schoolbouw gekomen was en sprak daarna een bezielende rede naar aanleiding van Ps. 78 4. Aan wezig waren o.a. de Inspecteur en voorts depntaten van kerkeraden en schoclbestaren, meest uit den omtrek. Verschillende sprekers voerden 't woord; o.a, de Inspecteur Pattist, wien 't bleek, dat het der schoolvereeniging ernst was, met het bezwaar tegen 't verzeke ren der school, waartoe men volgens Art. 83 der L.O. wet verplicht wordt. Spr. uitte zijn beste wenscben voor het te geven onderwijs. Het hoofd der school, dhr. B. J. de Winter, wees de Vereeniging op den band, welke buis, school en kerk samenbindt. Daar school en leermiddelen nit eigen kas moesten betaald worden, werd aan het einde der samenkomst een collecte gehouden, die ruimschoots de kosten van leermid delen dekte. Daarna werd gelegenheid gegeven de school te bezichtigen, ter- wjjl Dinsdagmorgen de kinderen wer den onthaald. TWEEDE KAMER. Eet ambtenaren-wetje. Het vreemde art. 1 van het wets ontwerp i.z. rechten en verplichtingen van ambtenaren, het artikel dat den ambtenaren i.z. salarisverlaging hooger beroep bij den rechter afsneed, is ge lukkig door de Kamer verworpen. In zijn verdediging van het ontwerp betoogde minister Heemskerk het goed recht der regeering om de salarissen harer ambtenaren te verlagen. Dit is inderdaad ook geschied en art. 40 is ingetrokken. Maar juist omdat de regeering over tuigd is van haar goed recht, is die vrees voor deD rechter immers dwaas heid. En men zou in deze;vrees bijna een blijk van wantrouwen in onze rech terlijke macht kunnen zien. Een wan trouwen dat o.i. geheel misplaatst zou zijn. Minister Heemskerk heeft op nog erger mogelijkheden dan salarisverla ging voor de ambtenaren gewezen (nl. algeheele pensioenkorting, inhouding van periodieke verhoogingen en intrek king van de kinderbijslagen) en voorts gerept van een massaal ontslag, dat als uiterste middel denkbaar zou zijn, waardoor alle rechten der ambtenaren zouden worden vernietigd. (Dit paar denmiddel van den minister zou na tuurlijk slechts een schijn-ontslag zijn, daar de ambtenaren terstond op de nieuwe voorwaarden weer zouden wor den ingehuurd.) Tenslotte sprak de minister over de ernstige gevolgen die inflatie zou meebrengen. „Dan helpen de cijfers der salarissen niet meer". We willen hier nog even vermelden

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2