IJSCO Hi jaargang. M'. 55. Donderdag 8 Mei 1924 Ons Parlement FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Binnenland. r ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f Afzonderlijke nummers 5 ceni. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE TJitesve Nscml. VennootscSup ftoesche Courant ADVERTENT1ËN vin 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt cweeinaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenirens dis Boss' Drukkers- en UitgeversbedrQ Advertentiën gorden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT Er schijnt met ons parlemeut iets niet in orde te zijn. Talrijk zijn de vooraanstaande personen, die meenen dat ons parlement de laatste decennia hard achteruit geboerd is. Het wil ons v orkomen dat deze meening nfet geheel onjuist is Terwijl'voorheen het kiesrecht we.-i uitgeoefend door meer intellectueel r, is dit recht thans uitgebreid tot vrij «el iedereen en het is geen wonder jat deze verandering van het kiezerscjrps ook op het iehaam der gekozenen haar uitwerkine niet heeft g-mist. Wij achten dit evenwel niet het ergste. Ook al behoort men niet tot de meer intellectueelen, daarom kan men toch een praktischen blik en een helder oordeel hebben en door veelheid van kennis (wat volgeus Frederik van Eeden nog niet wijsheid is) worden beide wel eens vertroebeld. Maar o.i. vindt de daliDg van 't peil van ons parlement zijn voornaamste oorzaak hierin dat meer dan vroeger zitting hebben leden, welken bet partij belang gaat boven bet algemeen Delang. Vele ieden zijn partij-mannen. En de lange redevoeringen dienen vaak nergens anders toe dan om de goegemeente diets te maken dat het partijbelang gelijk en gelijkvormig is met het algemeen belang. Ook hier dient het woord om de gedachten, die men diep in zich bergt, te maskeeren. Er zijn leden, die het in deze kunst zoo ver gebracht hebben, dat zij zich zelf bedotten. Het de pariij, het den kiszers naar den zin te maken, dat is veelal ge worden tot het A. B. C van onze volksvertegenwoordigers De ondergrond van deze kiezersvtees is vaak persoonlijk voordeel of ambitie. Het baantje van Tweede Kamerlid wordt tegenwoordig gesalarieerd inet f 5000 per jaar, wat in dezen malaiee- tijd voor menigeen een aardige ver dienste is. Bovendien voelt men zich in bet politieke milieu zoo zeer thuis, is men zoo gehecht aan zijn kamerzetel, dat men het diep zou betreuren door den verkiezingsuitslag niet meer in aan merking te komen. In de verkiezings dagen komt de waarde die de ieden aan hun zetel hechten en de angst, dezen te verliezen, eerst recht tot uiting. En melt zou tot de paradoxale uit spraak kunnen komen dat de beste kamerleden die zijn, welke het minst prijs stellen op hun zetel. Welke althans niet uitgaan van het denkbeeld dat ze a tout prix door fraaie verkiezingsbe loften, vaak tegen beter weten ill gedaan; door het verzwijgen van alles vrat den kiezers onaangenaam zon zijn, hun plaats op het Binnenhof moeten zien te behouden. Het volk heeft het parlement' dat het verdient. Ongetwijfeld Ook velen kiezers schemert bij het uitbrengen van hun stem het lands belang slechts zeer vaag voor oogen, Eu talrjjjken denken: welke is de partij. 44 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÖTZELBÜRG. r<7< „Zoek jè^inij en door wien word je gezonden, mijn zoon vroeg hij. „U bent toch stellig mijnheer Meis- ner ?u vroeg de knaap trouwhartig. ffHeel zeker Niet waar, er woont verder toch geen andere vreemde heer hier in het huis van Vliet ,/Neen, mijn jongen antwoordde de kapitein. „En ik ben degene, dien je zoekt. Van wien kom je De knaap toonde hem e'éü brief, dien hij uit zijn borstzak te v.o8?schijn haalde, inplaats van eenig rihiWnd te geven. Eeslenrath hprkende ófltniddel- lijk het eigenaardige handschrift van Annette, een flinke hand want zij had haar vader dikwijls met zijn schrijf werk moeten helpen en toch dierlijk. *Ja, ja, jé bent, aan het goede adres riep hij tflt, den knaap naar binnen trekkend. En toen voegde hjj er fluis terend aan tóe„Je komt vanwege. wie is de man, die mij of mijn pari jij het meeste voordeel zal kunuen bren gen? En het algemeen kiesrecht heeft het aantal partijmannen in de kdmj.r ongetwijfeld vergroot, doordat breede scharen aan het kiezerskorps werden toegevoegd, voor welke het stembiljet vóór a'les her. middel was om in de kamer eeu afgevaardigde te brengen, die hun zaak behartigde. Zoodoende hebben we dan ten par lement gekregen ruet tal van zaak- waarnem -rs er in gevolg van het systeem dat dikwerf de zetel bij opbod wordt, verkocht. En vermoedelijk zal het nog erger worden Tenzij men deu kiezers de wetmschap zou kunuen bijbrengen dat het invullen van het stembiljet, een hoogst verantwoordelijke daad is, waar bij het niet gaat om persooulijke of partijbelangen doch om het hoogste belang het landsbelang. Alvorens de evolutie an het kiezerskorps zich heeft voltrokken, za! nog wel eenigen tiid verloopen. Sunt homines 1 Het zijn menschen. Menschen die nog zoo zeer aan het materialisme vastzitten, dat ze wel alles moeten bezien door den bril van het egoïsme. Of wel menschen zoo verblind door de partij-leuzen of de pariij-dogroa's dat ze te vergelijken zijn met die Indische fakirs, die zich levend begraven. De politieke fanatiekelingen begraven even wel piet zichzelf maxr den Staat. En daarom zal het nog wel een poos duren voor we uit het moeras zullen geraken. Want dat we diep in het politieke en financieele moeras gezonken zijn, zal wel niemand durven ontkennen. En nog altijd zijn er men schen die uit persoonlijke of partij overwegingen meenen, dat we in dat moeras nog maar 'n tijdje moeten rondspartelen. We twijfelen er echter niet aan of op den duur zal het gezond verstand zegevieren tenslotte zullen de men schen gaan inzien dat het algeueen belang vóór moet gaan en dal dit', zij het misschien ook indirect, toch het belang ook der individuen «fzouder- lijk is. Dan zal de noodzakelijke evolutie van het kiezerscorps hebben plaats gevonden en zullen de kinderz-ekttn, die het algemeen kiesrecht noodwendig moesten aankleven, ziju te boven ge komen. En dan zal ons parlement ook weer gezond worden. De Duifsche verkiezingen De uitslag der Duitsche verkiezingen heeft een verschuiving gegeven uaar uiterst links en rechts, welke versterkt uit den strijd zijn gekomen. Wij geven van de voornaamste partijen de zelel- cijfers, met tussehen haakjes het aantal zefels dat zij tot dusverre in den Rijksdag bezet hebben. Soc. democraten 99 (171), Duitsch- nationalen 99 (65), Centrum 62 (68), juffrouw Riedenburg De knaap antwoordde slechts door een teeken met de oogen. Eestenrath deed de deur op slot en maakte haas tig den brief open, dien hij toen in koortsachtige haast doorvloog. Hij luidde Denkt u niet meer aan mij Ik doe reeds verkeerd, door u dezen brief te zenden. Maar ik kon het niet over mij verkrijgen, u de waarheid te verzwijgen. „Het is te laat. Ik heb vandaag mijn vader de belofte moeten geven, om in de verloving met K. toe te stemmen. Slechts opdat u mij niet zult verach ten, slechts opdat u mij niet voor licht, zinnig en trouweloos zult houden Wit ik niet. zon kunnen verdragen 1 deel ik u de nadere bijzonderheden mee, die anders een diep 'auiiliegeheim zouden moeten blijven „K. heeft reeds op den dag, wsarop hij mijn vader in Beek ontmoette, het jawoord van hem gekregen. Mijn vader der 1de mij dat vandaag mee. Zooals ik u reeds beloofd had, maakte ik verder geen tegenwerpingen, doch verzocht hem alleen mij acht dagen bedenktijd te geven. Hij nam deze verklaring, die ik zeer rustig aflegde, met een heftigheid op, die mij doodelijk verschrikt maakte. Hij vroeg mij, of ik hem ongelukkig Communisten 61 (16), Duitsche Volk- partij 45 (66), D. Völkischen (de Ludendorff-partij) 32 (2), Democraten 24 (39), Beiersehe Volkspartij 15 (20). Voorts zijn er nog eenige kleinere partijen. In totaal zijn er 465 afge vaardigden. Zooals men ziet hebben de sociaal democraten een kolossabn klap gehad, waarvan de communisten geprofiteerd hebben. Wanneer men van oppositie-, regeeringspartij wordt en aan de op gewekte verwachtingen niet kan vol doen, j leegt het aantal aanhangers sterk te verminderen. De soc. democr. hebben dit ondervonden. Ook de uiterste rechtervleugel, de Dnitach-nationalen eu de D. Völkischen zijn ontzaglijk gegroeid. De Duitscbe verkiezingen waren ditmaal daarom zoo belangrijk omdat voor de voorstellen der geallieerde deskundigen, grondwetswijziging noodig is en daarover met 2/a meerderheid moet worden beslist. Nu is '/v van 4155, 155 wanneer de oppositie over dit aantal zetels beschikt, zal zij deze voorstellen dus kunnen tegenhouden. Tot de oppositie rekent men de D. nationalen, de Völkischen en de Com munisten. Deze cppositie heeft nu 192 zetels, zoodat zij ver over de 155 komen. Of de voorstellen er zullen door gaan, hangt nu af van de houding der Dnitsch nationalen. En deze zullen hun houding hiernaar regelen of zij al dan niet in de regeering zullen komen. Zij hebbe i de rapporten onuitvoerbaar genoemd, wat nog niet hetzelfde is als onaannemelijk. De huidige regeeringscoalitie was een minderheidscoalitie, (zij had 193 man daten) die slechts kon regeeren bij de gratie vao het toeval of van de soc. oem. Thans haalt de regeeringscoalitie slechts 145 mauda en (de voornaamste partijen dezer coalitie zijncentrum, D. Volkspar. ij en democraten). Zij moet thans zeker kunnen rekenen op de soc. democraten, teneinde een meer derheid te kuunen halen of op de D. nationalen, de antipoden der soc. dem. Het zal dus een zeer lastige toestand worden en een nieuwe regeering zit o.i. nog niet zoo gemakkelijk in elkaar. Daar komt nog bjj dat, wanneer men de D. nationalen passeert, zij met hun aanhang de voorstellen der deskundigen kunnen doeu kelderen. Revue. Een Portngeesche kipitein en een Indische wacht van motorschepen, die van Kongmoen naar Kanton gingen, ziju in den nacht van 1 Mei doodge schoten door zeeroovers, die als passa giers verkleed waren. De zeeroovers hebben 40 passagiers meegevoerd, na de booten te hebben geplunderd. wilde maken, of ik htm door mijn ongehoorzaamheid aan de schandpaal wilde brengen. Genoeg, ik bemerkte nit zijn woorden, dat hij bij K. diep in het krijt staat en dat hij, al heeft hij ook niets verkeerds gedaan, toch in de grootste moeilijkheden, ja zelfs ge varen zou kannen geraken, indien K. ophield zijn vriend te zijn. Hij was hem reeds sinds jaren aanzienlijke som men gelds schuldig. Indien K. deze sommen terugvorderde, dan was hij verloren en zou zijn betrekking verlie zen en dus broodeloos worden, daar men hem, als de zaak ruchtbaar werd gemaakt, voor eeu lichtzinnig persoon zon houden. O, wat moest ik toen verder zeggen. Mijn vader dreigde, smeekte, weende. Hij weende, mijn eigen vader 1 En ik gaf mijn woord, dat ik de vrouw van den man zou worden, dien ik weliswaar niet bemin nen kan, die echter san mij» vader zulke groote offers heeft gebracht I „Vergeet u mij 1 Het heeft niet mo gen zijn. Ik zal denken, dat u in den slag gevallen bent. Ook u zult mij leeren vergeten. Ik wasu niet waardig I O, wat dank ik u hartelijk, dat u steeds aan mij hebt gedacht, dat u mjj zelfs hier hebt opgezocht! Maar ik had al reeds zoo lang de gedachte op gevat, datu voor mij voor altijd verloren De Fransche vlieger-luitenant Pelletier, den 24 April uit Parijs ver trokken voor een vliegtocht om de wereld, heeft 5 Mei Calcutta bereik1: en hiermee het grootste gedeelte van den afstand Parijs-Tokio achter den rug. De Belgische ministers Theunis en Hjmaos hebben in den minister raad verslag uitgebracht vaD hun ont moeting met den Engelschen eerste- minister. Deze outmoeting heeft slecbts geleid tot besprekingen, voorafgaande aan een mogelijke internationale con ferentie, die in Juni zou kunnen plaats hebben. De ministers hebben het wer kelijke verlangen naar verzoening vast gesteld, dat Frankrijk zoowel als Enge land bezielt. Wel bestaan er tosschen de Fransche eo Engelscbe zienswijze min of meer ernstige verschillen, maar men denkt toch tot een oplossing te zullen komen. Naar de autobusver keer. De afd. Gelderland van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft alle aangesloten gemeenten opge roepen mede te werken om zooveel mogelijk eenheid in het au'obusverkeer te brengen. Waar de wet van 1880 niet voldoet aan de eischen- van de practijk van 1924, tracht men door samenwerking de leemten aan te vollen. De afdeeling stelt voor alle auto bussen in Gelderland door één man (ir. H. Zoetelief Norman te Oosterbeek) en naar vaste regels te laten keuren. Ook wordt vuorgesteld bij het ver- leeaen van standplaatsen voor alle gemeenteu dezelfde eischen te stellen. 't Gaat wel heel vreemd met de auto mskwestie. De minister overweegt nog of het wel wenscbelijk is de auto bussen, die concurrenten zijn voor tram en spoor, te tolereeren, maar de ge meenten voelen wat noodig iseeu stevige, landelijke organisatie Goedkoope rijwielkaarten by de Ned. spoorwegen. Met ingang van 15 Mei a.s. worden voor afstanden tot en met 40 K.M. rijwielkaarten verkrijgbaar gesteld kos tende f 0.30 (in bundels van 10 stnks f 2.50). De kieur van deze nieuwe rijwieikaajten is lichtgrijs. Voor sneltreinen gelden deze kaarten niet. Tot dusver was de prijs der rij wielkaarten voor niet-sneltreinen, on geacht den afstand, 60 cent Naar „het Vad." verneemt zal eer lang een wetsontwerp worden inge diend, waarbij een belangrijke wijzi ging op de Pensioenwetten wordt ver kregen. De pensioengrondslag zal niet meer 2 pet. doch 1.75 pet, bedragen van was. Ik zal ook nu maar denken, alsof ik u nooit had teruggezien. „Wees u niet boos op mij. U zou in mijn geval eve nzoo handelen. Vaar wel 1 A, R." Festenrath las den brief nog eens over als versuft. Zijn blikken staarden strak op het papier, maar begrepen had hij den inhoud nog niet. Hij kon hem ook niet begrijpen. Wat hij hier las, was onmogelijk kon niet waar zijn Eindelijk keerde hij met een schok tot de werkelijkheid terug „Moet je een antwoord meenemen vroeg hij den knaap. „De joffrouw heeft mij alleen gezegd, dat ik haar moest berichten, of ik den brief stipt aan u ter hand had gesteld," antwoordde de jongen. Festenrath snelde naar de tafel en schreef haastig de volgende woorden op een vel papi er „Ik wanhoop niet. Overmorgen om dezen tijd bent. n de mijne 1 Laat u intusscheu alles zijn gewonen gang gaan bied geen tegenstand. Ver trouw slechts op mij Overmorgen op zjjn laatst werp ik dit ongelukkige masker af, dat ik thans nog gedwongen ben te dragen. Tracht de verloving tot overmorgen te verschuiven. Steeds uw K. F." Hij verzege Jde den brief en overhan- van vValcheria" is als genotmiddel nog niet overtroffen. het inkomen, in verband waarmede eerst na 40 jaar, in plaats van 35 jaar, recht op vol pensioen zal worden ver kregen. VootB zal een minimum dienst tijd van 10 jaar iu plaats van 7 jaar worden geëischt voor toekenning van pensioen. Geen recht op pensioen wordt ver leend aan Los personeel Tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 jaren dienst Ambtenaren met een salaris minder dan f 500 per jaar. Op wachtgeld gestelde ambtenaren kannen met hnn weduwen en weezen alleen blijven verzekeren, indien zij daarvoor een speciaal vastgestelde premie betalen. Het wachtgeldpensioen zal met 50 pet. verminderd worden, waarmede even wel rekening wordt gehouden met het thans in dienst zijnde personeel. Provincie en waterschap. Bij Kon. besluit van 1 dezer, is, in afwijking van het advies van den Raad van State, ongegrond verklaard het be roep, ingesteld door het bestuur van het waterschap Oosterzee, in de ge meente Lemsterland, tegen het besluit van Ged, Staten van Friesland hou den de vernietiging, wegens strijd met het provinciaal belang, van het besluit van de ingelanden van het waterschap tot aanschaffing van een windmotor. (Ged. Staten wilden electrisehe bemaling.) Dat Kon. besluit berust in hoofd zaak op de volgende overwegingen dat de voordeelen, die waterschap pen als het onderaeroelijke en in het algemeen kleine waterschappen van de electrisehe bemaliDg kunnen trekken, des te grooter znllen kunnen zijn, immers de voorwaarden, waaronder de beschikking over de electrisehe energie kan worden verkregen, voor de ver bruikers des te gunstiger znllen kun nen wezen, naarmate het gebruik van de energie in de provinoie meer alge meen en meer intensief is, en dat het gebruik belangrijk veel algemeenei en intensiever za] kunnen worden, onder aodere in het geval, dat daarvan voor de bemaling van de Friesche water schappen een ruim gebruik wordt dat dus het besluit van de inge landen van het waterschap Oosterzee tegen de belangen van de provinciale electrieiteitsvoorziening ingaat. dat het immens rechtstreeks de ont wikkeling daarvan tegenhoudt, doordat het aan de streek, waarin het water schap is gelegen, voor wellicht geruimen tijd de gelegenheid beneemt, ook voor andere doeleinden dan de bemaling op aannemelijke voorwaarden van de elec trisehe energie gebruik te maken, waarmede het dus die strdek voor dien tijd voor den stroomtoevoer afsluit, dat het ook te verwachten zon zijn, digde hem aan den knaap, gaf hem een goede fooi en drukte hem op het hirt, den brief aan niemand anders te laten zien en aan niemand anders af te geven dan asn juffrouw Riedenburg. Hij maakte hem er bovendien nog opmerk zaam op, dat ook Vliet getracht had hem uit te hooren en waarschuwde hem, zich door niemand, wie ook, te Laten ondervragen. De knaap beloofde het trouwhartig en Festenrath vergezelde hem zelf een eiudweegs tot de plaats, waar Vliet nog steeds stond. „Je bent wat al te nieuwsgierig 1" zeiile Fesfhnratb, toen de knaap ver trokken was. „Ik dacht werkelijk, dat u was uit gegaan," antwoordde de waard. „En bovendien deed die domme jongen ook zoo geheimzinnig U weet, iedereen heeft zoo zijn portie nieuwsgierigheid 1* „En iedereen kan onder bepaalde omstandigheden zijn portie lood daar voor te slikken krijgen," zeide de ka pitein somber. „Oho de brief schijnt u niet bepaald riendelijk gestemd te hebben 1" merkte Vliet spottend op. Festenrath antwooride niet, maar keek den knaap na, totdat deze onder de stadspoort verdwenen was. Nu wist, hij tenminste, dat hij door niemand was opgehouden. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1