iV. 54, Dinsdag 6 Mei 1014 111 jaargang. CHOCOLADE IJSCO-WAFEL Arbeid en loon. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Moeilijkheden- Revue. Binnenland. MTJNHARDT's Staal-Tabletten .g<r« Maag-Tabletten. ;75~<* Zenuw-Tabletten .-75* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-T abletten 60 Uit de Pers. Landbouw, Veeteelt en Visseherij. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes' f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Gtoesche Conrant ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeawens Boss* Drukkers- en Ulfgerersbedifl Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COMT Voor den Nationalen Vrouwenraad heeft prof. Van Gijn een rede gehouden over bovengenoemd onderwerp. Hij vestigde hierbij de aandacht op eenige harde economische waarheden, waarvoor men tegenwoordig nog al eens gaarne de oogen pleegt te sluiten, wat natuurlijk struisvogelpolitiek is. Prof. v. Gijn betoogt, nat arbeid koopwaar bij uitnemendheid is en de prijs daarvan schommelt om do theo retische marktwaarde. Loon is vergelding, tegenwaarde van het geleverde. Loon naar behoefte is dns een contradictio in terminis. Wil men loon naar behoefte betalen, dan zou men ook verschillend moeten betalen voor schoenen, door huisvaders cf door ongehuwden gemaakt. Schoenen toch zijn de belichaming tan natuur krachten, die niets kosten, van den arbeid van de schoenmakers. Het is feit, dat wij willens en wetens soms meer betalen wegens de behoeften van den verkooper, doch wij plegen dan liefdadigheid. Liefdadigheidsoverwe gingen moeten een groote rol spelen, maar men moet ze niet verwarren met economische overwegingen, ook omdat onvoorzichtige liefdadigheid gemakke lijk kan leiden tot vermindering van de productie. Meent men, dat liefdadigheidsover wegingen overheerschen moeten, dan trachte men een communistische maat schappij te stichten. Gelooft men daar aan niet, dan helpe men ook niet mee, onze maatschappij te bederven door ondermijning van het verantwoorde lijkheidsgevoel. Groote gszinnen zijn geen fatum, en de maatschappij is geen verzekeringsinstitunt tegen groote ge zinnen. De staat, die meestal niet behoeft te concurreeren, en die kan putten uit de belastingpeaningen, kan het onjuiste systeem van loon naar behoefte toe passen, maar de staat handelt dan onbillijk, om dat personen met groote gezinnen, die in particulieren dienst zijn en die geen bijslag ontvangen, dan meer belasting moeten betalen, dan anders het geval zou zijn, ten behoeve van vaders van groote gezinnen, die in staatsdienst zijn. Houdt de staat reke ning met de meerdere behoefte wegens groote gezinnen, dan zou deze ook moeten letten op de mindere behoefte wegens eigen fortuin van de in staats dienst zijude ambtenaren. Een gefortuneerde minister met kin deren krijgt nn kinderbijslag ten koste van huisvaders in particulieren dienst zonder bijslag. Wegens de tegenwoordige omstandig heden is meer liefdadigheid noodig. Indien men echter den nood der tijden niet eindeloos wil maken, dan moet ook bij het beoefenen van liefdadigheid nog meer zorg gedragen worden dan anders, doch loon naar behoefte is een niet individueel werkende, dus een slechte liefdadigheid, die dan ook ver» keerd werkt. Bij het betoog van prof. v. Gijn sluit aan wat mr. 8. v. Houten in no. 10 van zijn Staatkundige Brieven schrijft «Hoofdzaak van dit schrijven is er op opmerkzaam te maken, dat de oor sprong van de ziekte van Staat en 43 EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOK A. MÜTZELBURG. „Men weet niet precies wie, alleen maar, dat de een of ander aan Bokel- mann heelt verteld, dat er enkele man nen uit Hertogenrade in de richting van de eenzame kapel waren gereden," antwoordde Vliet. „De kapel was uit gekozen, omdat men gelooft dat het daar spookt. Voor de bewoners uit deze streek is men daar veilig. Niemand durft daar 's nachts te komen. Maar sindi de dragonders hier zijn, is die veiligheid heel wat verminderd. Als het een groote vergadering was, dan zou ik u gerust mee willen nemen. Daar vraagt men niet zoo precies naar ieder afzonderlek. Maar duivels, ik heb im Volk beide is, dat de grondwet van alle samenleving is en wordt overschre den, die bestaat in deze drie woorden loon naar werk. De Staat mag zonder evenredige tegenprestatie in werk of goed slechts geld toestaan, waar het representatie kosten of naar het beginsel van armen zorg noodzakelijke ondersteuning geldt. Loon naar werk veroordeelt al vast alle hoogere tractementen op grond van verplichting tot onderhoud van vrouw of kinderen. Het veroordeelt ook alle hoogere tractementen, dan noodig zijn om ge schikte personen bereid te vinden eenig werk op zich te nemen." Neemt U eens proef met ónze IETS FIJNS. Beleefd aaabevelend, IJSCO-FABRIEK „WALCHERIA". Het Engelsehe Lagerhuis heeft een voorstel i.z. evenredige vertegenwoor diging, waaraan de liberalen hun hart hadden verpand, verworpen met 288— 144 stemmen. Conservatieven en arbeidersafgevaardigdeh spanden hierbij samen tegen de liberalen, niettegen staande het regeering8advies was het voorstel te steunen. De arbeidersaf- gevaardigden stoorden zich hier echter niet aan uit vrees voor kiezersverlies. Verwacht wordt nu in Britsche parle mentaire kringen, dat de liberalen zich scherper zullen plaatsen tegenover de soc. dem. regeering. De verhouding is den laatsten tijd toch soms al niet zoo heel gUDStig door gebrek aan meegaand heid der arbeiderspartij. De begrooting staat echter buiten den strijd, zoodat er nog een tijdje overheen zal gaan vóór deze aanvangt. Daar bovendien verschillende liberalen alleen vóór de evenredige vertegenwoordiging gestemd hebben uit gehoorzaamheid aan de partijtucht, kan tenslotte d? oppositie nog wel meevallen, ook al omdat de regeering op het stuk van den vrij handel aan de liberale wenschen is tegemoet gekomen. De beide Belgische ministers, die eerst hun licht bij Poincaré hebben opgestoken, zijn thans hij MacDonald, den Britschen premier, op bezoek ge weest. Van hun onderhoud is weinig anders nitgelekt, dan dat er nog groote moeilijkheden te overwinnen zijn, wat zijn oorzaak als steeds vindt in Poin- cnró's onverzettelijkheid. In de mijnen aan de Roer heerscht eenige opgewondenheid omdat de arbeiders weigeren zich te houden aan den verlengden werktijd. Sommige mijnen zijn voor een dag gesloten, in andere zijn arbeiders ontslagen. De Berlijnsche politie heeft een huiszoeking gedaan in de handelsaf- deeling van het Russische gezantschap, daar een communist, die wegens poging tot landverraad gearresteerd zou wor mers gezworen, dat ik niemand mag binnensmokkelen, die geen lid der bende is I Het is mij feiteljjk zonder ling te moede, mijnheer Meisner. «Zoo En hebben die anderen niet gezworen alles eerlijk met je te dea len, en houden zij hun woord „Dat is waarzei Vliet, weer moed vattend. «Het zijn schurken, zij moe ten bedrogen worden. Maar hoe weet u dat toch allemaal, als u nog niet bent opgenomen Festenrath wachtte zich wel om den waard te zeggen, dat men zich dat nogal gemakkelijk kon voorstellen, want alle soortelijke benden rooven en plun deren onder het wachtwoord alles zullen we eerljjk deelen. «Ik heb misschien ergens anders wel iemand ontmoet, die daar meer van wist," antwoordde hij. „Dus je denkt, dat je me naar een kleine bijeenkomst niet mee knnt nemen P Zou dat dan in 't geheei niet mogelijk zijn, als ik me eens heel goed vermomde en mijn rol naar behooren speelde «Neen, neen I" riep Vliet, zjjn hand afwerend omhoogheffend. Daar» den, daar een schuilplaats had gezocht. De Russische gezant heeft bij de Duit- sche regeering geprotesteerd en is naar Moskou afgereisd. Bij Cambridge zjjn gisteren twee vliegtuigen op duizend voet hoogte op elkaar ingevlogen. Beide ploften neer en werden vernield. De vlieger-officier Martin, die een vechtvliegtuig bestuurde, kwam om. De vlieger-officier Young, die in het andere vliegtuig zat, ontsnapte op wonderbaarlijke wijze aan letsel. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Mei in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Mei 1924 1587 faillissementen tegenover 1391 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. NederlandRusland. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat de Nederlandsche onderhandelaars uit Berlijn naar Den Haag zijn teruggekeerd, teneinde met de regeering overleg te plegen over verschillende punten van belang, ten aanzien waarvan met de Russische onderhandelaars geen overeenstemming kon worden bereikt. Hit Berlijn wordt aan de N. R. Crt, Van Russische zijde deelt men mij mede, dat de Nederlandsch-Russische onderhandelingen gisteravond zjjn be ëindigd, zonder resultaat te hebben opgeleverd. In de laatste bijeenkomst bleek, dat de delegaties het onmogelijk eeDS konden worden. Nederland blijft principieele erkenning van de vóóroor logsche Russische schulden eischen en verlangt tevens, dat de clausule van de meest begunstiging ook voor het verleden zal gelden, een standpunt, waarmee Rusland zich niet kan ver eenigen. De Nederlandsche gedelegeer den stelden voor, de beraadslagingen niet als geëindigd, maar als geschorst te beschouwen. Krestinski verklaarde echter op dergelijke basis verdere ge dachtenwisseling doelloos. De uitsluiting in Twente opgeheven. De Twentsche fabrikanten in de textielnijverheid hebben Zaterdagmorgen besloten, het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselsteyn, te aanvaarden. In verband hiermee is de uitsluiting in de textielnijverheid opgeheven ver klaard. De fabrieken zullen Maandag morgen alle weer worden opengesteld. De afdeelingen der textielarbeiders- bonden Unitas en St. Lambertus heb ben het bemiddelingsvooistel van mi minister v. IJsselsteyn aanvaard. De ongeorganiseerden hebben tot voortzetting van de staking besloten, terwijl het hoofdbestuur van den modernen bond, de Eendracht, tot door staken adviseert. mee laat ik me niet in het zou mijn dood beteekenen Bij een groote vergadering is het heel wat anders. Daar kan wel al menigeen geweest zijn die er heelemaal niet thnis hoorde, Maar op zoo'n kleine bijeenkomst zou je direct herkend worden en als later het een of ander niet in den baak was je kunt toch nooit weten, om dat mea je zoo weinig kentdan zou alle schuld op mij neerkomen." «Je bent me een held 1" zeide Fes tenrath. „Ik zou denken, dat ik er heel wat meer bij te riskeeren heb, Maar laten we dat verder in het mid den laten. En naar ik hoop zal er mor gen misschien wel een groote bijeen komst zijn. Vergeet echter den baard en mijn vermomming niet. Je rijdt zeker gewoonlijk naar die bijeenkom, sten «Natuurlijk, wie een paard heeft, ge bruikt het," antwoordde Vliet.„Maar het is de vraag of wij morgen mogen rijden, want dat zon weer de aandacht knnnen trekken, net als den vorigen keer. Ik zal u dat alles bijtijds mededeelen." „Goed," antwoordde de kapitein, Wijziging Leerplichtwet en Lager Onderwijswet. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer is van oordeel dat de in het oorspronkelijk wetsontwerp aan gebrachte wijzigingen van dien aard zijn, dat een nader afdeelingsonderzoek gewenscht is. Zij stelt daarom voor het gewijzigde wetsontwerp naar de afdee- ■ingen te verzenden. Staking bij de Werkspoort Naar De Crt. meldt hebben alle Amsterdamsche en Utrechtsche vak organisaties van metaalbewerkers be sloten om indien de loonsverlaging (10 pet. op de tarieven en 5 pet. op de uurloonen) Donderdag a.s. ingaat, het werk stil te leggen. Alleen te Utrecht zijn 1100 arbei ders in dit conflict betrokken. Bij Apoth. en Drogisten. Het vertrouwen verloren. In het jongste nr. van het Algemeen Weekblad „De Middenstandsbond* schrijft D. Hans Wij, die ons parlement twintig jaar lang van dag tot dag en van zeer nabij hebben gevolgd, willen ronduit ver klaren, dat wij het vertrouwen er in verloren hebben. Niet, men versta ons wel, in het parlement als instelling, maar in het parlement in zijn tegen- tegenwoordige samenstelling. Er zitten in onze volksvertegenwoordiging ver scheidene mannen, die wij om be kwaamheid, talent, karakter zonder voorbehoud vertrouwen en in wier handen 's lands belangen veilig zijn. Maar het parlement in zijn collectivi teit vertrouwen wij niet meer. Daar voor achten wij te veel zijner leden onbevoegd en onbekwaam, en te sterk vastzittend aan speciale belangen of groepen. Het vertrouwen in het parle ment kan bij ons en honderddui zenden denken als wij alleen worden hersteld, wanneer door een betere samenstelling zijn bevoegdheid en be kwaamheid aanzienlijk worden verhoogd. Verzending van oesters uit Ierseke In de maand April 1924 werden verzonden uit Ierseke Naar Engeland 1688975oesters. Naar Holland 188169 Naar Dnitschland 146800 Naar België 168220 Naar Frankrijk 41750 Naar andere landen 5350 Te zamen 2189314 oesters. In April 1928 werden verzonden 1564385 oesters. Men schrijft ons uit IersekeMet hem strak aanziende, «het zal je niet tot je schade ziju, hoe het ook loopen mag I En ga no naar beneden. Ik ben moe en wil nog eenige uurtjes slapen. Als je me wat gewichtigs hebt te ver tellen, wek me dan 1" Vliet reikte hem de hand en de kapitein kon haar moeilik weigeren. Hij mocht thans een zekere vertrouwe lijkheid met den waard niet afwezen. Het scheen hem toe, dat Vliet het werkelijk eerlijk met hem meende. Maar als h\j zich eens vergiste? Als Vliet hem eens aan zijn tegenstanders in handen speelde 1 Het kon ongeveer zeven nnr zijn, toen Festenrath vanuit het venster een goed gekleeden knaap bemerkte, die vanuit de stad recht op Vliet's huis afkwam en hem met een oplettendheid aankeek, die iets zeer ongewoons had. De jongen bleef voor de huisdeur staan en begon daar, nadat hij nogmaals naar het venster van Festenrath's kamer had omhoog gekeken, met den een of ander te praten, dien de kapitein niet kon zien, maar dien hjj aan de stem als den waard herkende. Hij hoorde, de kreeften- en roggen-visscherij wil het nog niet erg gaan, wat voorname lijk aan het ongunstige weder is te wijten. Een enkele dag dat't mooi zon nig weder is, is de vangst ook veel gunstiger. De oesterverzending is nog meevallend, in de maand Apiil 1.1. bij verleden jaar vergeleken, zelfs een 600.000 meer. De verzending van zaai- oesters naar Frankrijk is ook weer aan den gang, al zjjn de meeste weg. Plantenziekten. Teneinde de aanraking met de prak tijk van land- en tuinbouw te bevor deren zijn sinds eenige jaren aan den Flantenziektenknndigen dienst (de in stelling die gratis inlichtingen geeft over plantenziekten en de bestrijding van deze) correspondenten verbonden. Deze correspondenten hebben zich ge heel belangeloos beschikbaar gesteld om hunne medewerking te verleenen bij de vaststelling van de ziekte-oor zaak bij planten (waarvoor meestal opzending van zieke planten naar Wa- geningen voor onderzoek noodig is) en bij het verkrijgen van inlichtingen over toe te passen bestrijdingsmaat regelen. Ieder die zich niet direct tot het hoofdbureau van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen wendt, kan door bemiddeling van de correspon denten de noodige inlichtingen ver kregen. Als correspondent treedt op de heer J. Bom te Waarde, A. J. van Dijke te Nisse, E. A. Lindenberg te Wemel- dinge, M. J. Mol te Wolphaartsdijk, W. A. Mol te Ovezande, W. G. v. d. Werff C.Jzn. te Rilland-Bath en J. D. Wontersen te Krabbendijke (Oost polder). Politierechter te Middelburg. In de zitting van 29 April 1924 werden nog de volgende zaken be handeld C. H., 35 jr., arbeider te Kloetinge, werd beklaagd dat hij op 8 Maart 1924 te Kloetinge heeft weggenomen een zak met zwavelzure ammoniak, toebe- hoorende aan C. Meulpolder. Uitspraak4 maanden gevangenis straf. G. B., 57 jr., werkman te Goes, werd beklaagd dal hjj op 8 Maart 1924 nabjj Goes van G. H. een zak zwavel zure ammoniak heeft gekocht, welke van misdrijf afkomstig was. Uitspraak f 25 b. of 25 d. hechtenis. In de zitting van 2 Mei 1924 werd de volgende zaak behandeld J. v. d. S., 36 jr., timmerman te Krabbendijke, werd ten laste gelegd dat hjj op 24 Maart 1924 te Krab bendijke toen de rijksveldwachter-bri gadier van Baal in uniform gekleed J. F. KI. in een wachtkamer van het station Krabbendijke verhoorde, dit verhoor heeft beien merd, door K. met geweld uit de wachtkamer weg te duwen. Eischf 25 b. of 25 d. hechtenis. Uitspraak f 15 b. of 15 d. hechtenis. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 2 Mei werden de volgende zaken behandeld C. van S., 38 jr., chauffeur te Oost hoe de knaap vroeg, of hier een zekere mjjnheer Meisner woonde en toen Vliet ontwijkend antwoordde, waarschijnlijk om te weten te komen, wat de jongen hier voor boodschap had of van wien hij kwam, scheen de boodschapper ver legen te worden en vroeg, of de heer Meisner niet de persoon was, die nit het raam keek. „Ja, ja, dat ben ik, kom maar bo ven 1" riep Festenrath vanuit het ven ster. «Och, bent u toch boven 1" riep Vliet thans schijnbaar verwonderd nit. „Ik dacht, dat u was uitgegaan." «Die schavuit I Ik mag hem werke lijk niet vertrouwen I' mompelde Fes tenrath in zichzelf. Intnsschen stelde hij zich gerust met de gedachte, dat tenslotte nieuwsgierigheid by zulk een man te verontschuldigen was en dat Vliet immers zelfs een zeker persoon lijk belang er by had, om te weten te komen, met wien zijn zonderlinge gast in verbinding stond. De knaap stond inmiddels al op de gang en Festenrath ging hem tegemoet. [Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1