m Honig's Rechtszaken. Provincie-Nieuws, W Puddingen Gemengd Nieuws. gezinnen en kostwinners, indien zjj n> beëindiging van de uitsluiting direct het werk hervatten. De katholieken vonden dat voorstel wel aannemelijk, evenals de vertegen woordiging van het centraal comité van ongeorganiseerden. Unitas moest er zich eerst over beraden. Df Eendracht verwierp het voorstel, eveneens de onge organiseerden in Enschedé. De onge organiseerden van hqt centraal comité stelden toen voor, verdere besprekingen te houden met de christelijke organi saties en de fabrikanten. Unitas moest zich ook daar eerst over beraden. Aan de 's middags voortgezette con ferentie hebben de Eendracht en de Enschedesche ongeorganiseerden niet deelgenomen. Se nieuwe directeur van den Post chequeen girodienst. Tot directeur van den postchèque- en girodienst zal worden benoemd de heer J. Lazonder, thans directeur van het postkantoor te Rotterdam. De heer Lazonder zal Maandag 5 "Mei zijn nieuwen werkkring aanvaarden. I TT1 f i van honderd gulden spaart timmerwerk van 'twee honderd gulden. V.V.V.F. De Telegraaf contra Eet Volk. Dinsdag heeft mr. J. de Vrieze als procureur voor De Telegraaf zijn con clusie van repliek uitgebracht naar aanleiding van de memorie van mr, Mendels inzake den eisch tot schade vergoeding tegen de beide hoofdredac- teured van het Volk wegens het bui- tenlandsch overzicht omtrenk.de ont hullingen der Humanité inzake de Russische gelden voor Europeesche persorganen. Eischeres ontkent dat een „opzien barende onthulling" geschied is. Een kind begrijpt, aldus de conclusie, dat De Telegraaf een bijvoegsel van 16 pagina's niet uit puur altruïsme liet verschijnen. Van den inhoud van het Russisch contract heeft De Telegraaf geen geheim gemaakt. Verschillende medewerkers van het bijvoegsel kenden den inhoud, in de boeken van De Telegraaf zijn de inkomsten uit bet contract normaal verantwoord, en mr. De Vrieze heeft reeds in 1921 en 1922 met meerdere advocaten over het contract gecorrespondeerd, aan enkelen zelfs een afschrift gezonden. De Telegraaf zou per jaar zes bijvoeg sels geven van 16 pagina's, a f 10,000 per stuk en daarin alle advertenties der Russische regeering gratis opnemen, hoewel zij 20 pet. provisie hrd te betalen aan de tusschenpersoon die het contract aanbracht. Zoo werd een uiterst bescheiden winst gemaakt, ja waarschijnlijk verlies geriskeerd wegens het stijgen der papierprijzen. Dat slechts één bijvoegsel is verschenen, hoewel voor zes vooruit betaald was, is slechts te wijten aan de Russische revolutie. Wemeldingc. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dins dag 29 April 1924, des namiddags ten 7 ure. Tegenwoordig alle leden. Op verzoekschriften van de landarbeiders- vereeniging Eigen Erf te Goes worden voorschotten verleend voor den bouw van plaatsjes voor W. van Stel en Anth. de Vos Pz. groot resp. f 2800 en f 3500. Bjj voorkomende zaken geeft dhr. P. Lindenbergh Az. voorz. der gascommissie een uitvoerige uiteen zetting van de voorstellen dezer com missie inzake de uitbreiding van het gasbuizennet aan het Kortstraatje en aan den Nieuwendijk en omtrent de kostelooze aansluiting der daaraan liggende perceelen. Dhr. A. Dominicus vraagt zich af of het niet weischeljjk is de bewoners dier perceelen garantie te doen stellen voor een minimum ge» bruik. De voorz. der gascommissie geeft iu overweging om bepaalde reden dit niet te doen. Ka breedvoerige be spreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten. Tenslotte opent de voorz. een bespre king over de electrificatie-plannen van Noord- en Zuid Beveland en vraagt in verband met de door den heer Commissaris der Koningin uitgeschre ven vergadering ter zake Re. meening van den Raad. Algemeen is dq Raad van oordeel dat de electricitiets-voor- ziening moet worden gesteund indien de gemeentelijke gasfabrieken hierdoor niet in bet gedrang komen en de prij zen der electriciteit billijk zijn. Hierna sluiting. Kupelle. Op 14 Mei a.s. zal door bet Vrijw. Landstormkorps Motordienst afd. Zeeland een vossenjacht in Noord- Brabant gehouden worden, gevolgd door een behendigheidsrit voor motorrijders door boschachtig terrein en een be hendigheidsrit voor automobilisten. Met den jaardag van Prinses Juliana maakte het fanfarekorps „Ons Genoegen» een muzikale wandeling door het dorp, welke aardig wat volk op de been bracht. Een boomkweekersknecht van „Eureka" mocht in deze week het genoegen smaken om uit de gehouden jaarlijksche verloting vanwege de Ver. Landbouwbelang in Noord-Beveland de hoofdprijs te worden to-gekend, bestaande uit drie stuks hoornvee, die door hem verkocht, de som opbrachten van f 950, Hoedekenskerke. Wederom is aan gifte gedaan van het heerschen van mond- en klauwzeer, thans onder het vee van den klein-landbouwer J. de Korte. Dit is de derde aangifte van het heerschen van die ziekte binnen acht dagen tijd. Hansweert. De kommies 2e klasse Van Alten te Sas van Gent is met ingang van heden gedetacheerd naar Hansweert. De electrificatie van de middengroep. Tot eene bespreking van bovenge noemd onderwerp waren Woensdag uit- genoodigd de burgemeesters van de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren, besturen van water schappen en polders, aan welken oproep velen gehoor hadden gegeven. De Statenzaal was grootendeels bezet. Aanwezig waren ook de leden van Ged. Staten en de heer Streefkerk, directeur der P.E.Z.M. De voorz-, de commissaris der Konin gin jhr. mr. J.W. Quarles van Ufford, heette de aanwezigen welkom, en weeB op het doel dezer bijeenkomst de ge legenheid te geven wenschen en mee dingen omtrent het eleetrificatie-vraag- stuk kenbaar te maken. Spr ging de geschiedenis van het electrificatievraag- stuk na vanaf 1917, toen een besluit van de Staten genomen werd, waarbij besloten werd de voorziening in Zeeland ter hand te nemen vanwege de provin cie. Eenigen tjjd daarna werd toen de P.E.Z.M. opgericht. In Zeeuwsch- Vlaanderea werd de centrale te West- dorpe opgericht en volgens spr. kan men nu nog niet spreken over bereikte of nog te bereiken resultaten. Want over deze jengdige maatschappij moet geen oordeel worden geveld alleen naar de resultaten van het eerste boekjaar. Die zijn bovendien ook niet zoo ongun stig. Spr. ging hierna de verschillende bekende plannen voor de middengroep na en verzocht bij de beraadslagingen het vraagstuk van aankoop der centrale te Vlissingen uit te schakelen, waar dit door de Prov. Staten destijds is ver worpen. Spr. wil geen voorkeur uit spreken voor welk plan ook of propa ganda maken voor het laatste voorstel van Ged. Staten. Mocht een andere oplossing voor de provincie of haar inwoners financieel gunstiger zijn, dan heeft dit zijn volle medewerking. Maar spr. is van een betere oplossing nog niet overtuigd. Spr. wijst op degenen, zooals blijkt uit de afdeelingsverslagen der Statenzitting, die de electrificatie van de middengroep er eigenljjk aan wilden geven. In hun antwoord hebben Ged. Staten toen kenbaar gemaakt, dat dezulken met' een voorstel moesten komen. Gelukkig echter is een derge lijk voorstel in openbare zitting niet gedaan. Spr. is alzoo eenerzijds van oordeel, dat met bekwamen spoed naar een oplossing voor de electrificatie van de middengroep moet worden gestreefd, anderzijds meent bij, dat in elk geval vast moet staan een zekere afname van voldoenden stioom. Wanneer men dan eenmaal betrouwbare cijfers heeft, kan daarop worden voortgebouwd, hetzij dan dat de oplossing gezocht wordt door stroom uit Vlissingen, Brabant of een eigen centrale. Talrijke moeilijkheden zijn met de oplossing gemoeid. Er zijn gemeentebesturen met een gasfabriek, die een overeenkomst hebben met de M.A.B.E.G. en er zijn er ook met een eigen fabriek. Maar de grootste moeilijk heid is het financieele bezwaar. Dat is het zwaartepunt voor de provincie. De heer Snellen, burgemeester van Kortgene, zegt dat zoo spoedig mogelijk de voorziening van de middengroep ter hand genomen moet worden. Kortgene eeft een eigen centrale, en tot 11 uur licht, het is voor de gemeente en voor den landbouw een groot belang als altijd door licht verkregen kan worden. De heer Welleman, burgemeester van Krabbendijke, verklaart verheugd te zijn over het genomen initiatief tot deze vergadering. Nu kan de streek zelf zich ook volledig uitspreken, Spr. wijst er op, dat in den zomer van 1914 Ged. Staten een crediet vroegen van f 2500 voor het onderzoek naar de electrici- teitsvoorziening. Dit werd toen aange nomen met een kleine meerderheid (25 tegen 14 stemmen). Daarna kwam de oorlog, totdat in 1917 de Staten Ged. Staten een blanco crediet gaven om de noodige voorstellen te ontwerpeD, wat z.h.s. werd aangenomen. Nu is de tijd van de hoogconjunctuur voorbij. Wij profiteeren thans van onze geografische ligging. Want was Zeeland niet ver deeld door 3 stroomen, dan zou er een centrale zijn gekomen voor heel Zee land. Nu dient Zeeuwsch-Vlaanderen in zekeren zin tot voorbeeld en in de tweede plaats kan zoo alles kalm over wogen worden, zonder dat het stand punt verlaten wordt, dat de electrificatie onder het bereik valt van iedereen. De tenige vraag is of het niet te duur is. Het antwoord daarop eischt groote verantwoordelijkheid, en daarom juicht spr. deze vergadering toe. Er zijn ge meenten, die aan andere contracten vast zitten, maar het gaat niet aan deze gemeenten uit te sluiten. Beter is het dan oi_k dat getracht wtrdt te bere kenen, wat dit zou kosten. Dan zijn er gemeenten in het bezit van een e gen gasfabriek, en gemeenten met een eigen centrale. Deze zijn zeker voor standers van de electrificatie. Met al deze feiten moet rekening worden ge houden bij elk plan en al die meer uiteenloopende plannen in een gemeen schappelijk plan worden samengebracht. Daartoe moet men de plaatselijke toe- standen goed kennen. Hiertoe zou spr. een commissie in het leven willen doen roepen. Hij wil deze commissie niet alleen voor de vraag stellen, wie zich zal aansluiten, maar ook wat er kan gebruikt worden. Een dergelijk onder zoek moet niet geschieden zonder hulp van deskundigen. Wat de kosten betreft, de helft zal moeten komen voor de provincie en de helft voor de gemeenten. Spr. dient daarom een motie in, uit sprekende, dat de vergadering, gehoord het inleidend woord van den voorz. in casu den commissaris der Koningin, de wenschelijkheid uitspreekt, dat een commissie in het leven worde geroepen, die inzake de electrificatie van de mid dengroep het college van Ged. Staten van advies zal dienen en den voorz. uitnoodigt de leden dier commissie te benoemen. De burgemeester van Rilland-Bath, de heer Schwartzbeveelt deze motie zeer aan, uitvoerig wijzend op de steeds meerdere belangstelling voor de electri ficatie. De burgemeester van Wemeldinge, de heer Wabeke, zegt, dat zijn ge meente een gasfabriek heeft, die goed voldoet. Nu wil men wel electriciteit, maar men zal zeker zeggen denkt er om, dal 't niet te veel kost. De heer W. Kakébeeke zegt, dat hij geen opdracht van zijn polderbestuur heeft gekregen, maar als voorz. daarvan heeft hij steeds mede gestreefd naar electrificatie. De polder heeft een be maling aangeschaft, maar spr. dringt er steeds op aan den schuldenlast af te lossen, opdat een electrisch bemalings station kan worden geslicht. De voorz. zegt, dat de woorden van hulde voor het initiatief dezer ver gadering giootendeels des heer Richel, burgemeester van Borssele, toekomen. Spr. kan accoord gaan met bet denk beeld van de stichting eener commissie van advies; die commissie kan de taak van Ged. Staten niet overnemen, deze houden de leiding. Wat de kosten be treft, daarover kan in deze vergadering geen uitspraak worden gedaan. De burgemeester van Kortgene, de heer Snellen, gelooft niet dat met het voorstel-Welleman eenig belang gediend zal worden. De gemeenten zullen niet kunnen zeggen hoeveel er zal worden verbruikt. Daarover is nooit eenige zekerheid. Spr. gelooft, dat de toepas sing der motie noodeloos zal ophouden, die is bij de provincie in goede handen. De voorz. zegt over de afname ver schillende cijfers te hebben ontvangen. De ramingen verschillen nogal. Ged. Staten zijn zelf niet deskundig, en moeten dus afgaan op de cijfers van de gemeentebesturen. Zoolang geen minimum-afname gegarandeerd is, kan niet tot oprichting worden overgegaan. De heer Welleman zegt met het minimum-verbruik rekening te hebben gehouden. De heer Snellen zegt dat dit juist de moeilijkheid is en hij daarom tegen de motie-Welleman bezwaar heeft. De heer Streefkerk, directeur der P.Z.E.M., ontwikkelt verschillende be zwaren maar geeft een mogelijkheid aan te komen tot een middenweg tus- schen een Provinciale en gemeentelijke exploitatie. De voorz. wijst op de wrange vruch ten van de centrale te Westdorpe, die zonder garantie is gebouwd. Ged. Staten besloten dan ook geen spade meer in tien grond zonder garantie. Het denk beeld van den heer Streefkerk zal door Ged. Staten worden overwogen. De motie-Welleman werd hierna bij zitten en opstaan aangenomen met over- groote meerderheid van stemmen. De voorz. benoemde in de commissie voor Walcheren den heer L. J. van Voorthuijzen, burgemeester van Dom burg, voor Noord-Beveland den heer M. J. Verhorst, burgemeester van Wis- sekerke, voor Zuid-Beveland de heeren Jac. Welleman, burgemeester van Krab bendijke J. L. Richel, burgemeester van Borssele, H. A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolüer0. D Vereeke, dijkgraaf van het Waterschap „De Breede Watering bewesten lerseke"; en een nader aan te wijzen lid van den raad van Goes en ten slotte een nader aan te wijzen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. De voorz. sloot hierop de vergade ring met dank voor de opkomst en het uitspreken van de beste wenschen voor de electrificatie van ons gewest. M. Y. Waterleiding Mij. „Zuld-Beveland". Aan het verslag omtrent den toestand van bovengenoemde Vennootschap en hare verrichtingen gedurende het 12e boekjaar, ontlecnen we het volgende De toename van de Baten der Winst- en Verliesrekening over 1923 (in totaal bedroegen de baten uit het bedrijf f 152,802,93vergeleken bij de Baten dezer rekening over 1922, bedraagt slechts f 1502, waarvan nog geen honderd gulden door toename van de Waterlevering werd verkregen. De geringe stijging in de opbrengst der waterlevering (in totaal f 146,837,15, vorig jaar f 146,745,62) de in rekening gestelde waterboeveelheid was zelfs 4100 M8 lager dan in 1922, moet worden verklaard uit de mindere afname van eenige grootverbruikers. Alleen een twintigtal dezer ver bruikers, omvattende vier transportbe drijven, zes bedrijven in verband met den landbouw en visschwij, zes gas fabrieken en zes diverse andere be drijven, gebruikte over 1923 achttien- daizend kubieke meters water minder dan over het vorige dienstjaar, waardoor hunne afname, vergeleken met dat jaar, met ongeveer 25 pet. verminderde. Ook de gegarandeerde opbrengst voor waterlevering per abonnement nam slechts weinig toe, zij steeg van f107750, eind 1922 tot f108797, eind 1923, dus met f1047. Wel nam over 1923 het aantal aansluitingen met 232 nieuwe toe en vermeerderde ook het aantal toestellen op de waterleiding aange sloten, maar de Voortdurende natte periode, vooral in de laatste helft van 1923, na de droge periode 1921, noodzaakte tot afvoeren van een groot aantal abonnementen van hen, die in 1921 vergunning kregen om op onder scheidene plaatsen water uit het net te betrekken, zonder kraan in hunne woning, omdat deze te ver van het hoofdleidingnet is gelegen. Het gunstige verschil tnssohen ge sloten en vervallen abonnementen werd hierdoor tot bovengenoemd bedrag van f 1047,gereduceerd. De Lasten der Winst- en Verlies rekening, vergeleken bij hetzelfde dienst jaar 1922 afschrijving, rente en aflossing der leening, welke Gemeenten Aandeelhouders bij de Rijkspostspaar bank voor de storting op hunne aan- deelen c.a. sloten, buiten beschouwing gelaten - vermeerderden van f 60153,19J tot f 64836,34^, (waarvan voor directe uitgaven voor het bedrijf der water- levering f 69.338,28£ vorig jaar f 56.538,69^) dus met afgerond f 4682. In deze vermeerdering is begrepen een bedrag van f 1456,gebracht ten laste van de waterverdeeling, besteed voor de verlegging van de hoofdtoe- voerleiding langs den spoorwegdam, welke verlegging op kosten der N.V. noo- dig was en werd voorgeschreven door de autoriteiten in verband met de indij king van de gronden ten Zuiden van den spoorwegdam in de Gemeente Rilland. Deze zeer bijzondere uitgaaf legt reeds geheel beslag op de genoemde toename der baten. Ten behoeve van de afschrijving op de bezittingen, rente en aflossing der geldleening door aandeelhouders ge sloten, is dit jaar een bedrag van f 87967,59, beschikbaar d. w. z. f3179,72'/» minder dan in 1922. De normale en statuaire afschrijvin gen bedragen in het geheel f 31213, zoodat voor rente en aflossing be schikbaar blijft f56754,59. Gemeenten Aandeelhouders hebben over 1923 aan rente te betalen f59657,04 en aan aflossing f11793,totaal f71450,04. Dit maakt een verschil van f 14695,45, welk bedrag ten laste van de rekening Staat der Nederlanden is gebracht, opdat over 1923 uit de bedrijfsopbrengst der Waterleiding de rente en aflossing kan worden gekweten. Aan het einde van het beJrijfsjaar zjjn er nog ongeveer 2500 woningen binnen het bereik der waterleiding, d.w.z. gelegen met hun erf niet verder dan vijf en twintig meter van de houden in den regel veel van pudding. Honig's Puddingen worden be reid in verschillende soor ten en smaken. Er is elck wat wils. De meeste kin deren vinden Honig's Puddingen lekker. Vraagt daarom Uw winkelier Gefabriceerd met Honig's Maïzena* 4- hoofdbuis yan het leidingnet, welke nog niet tzijn aangesloten. Volgens schatting zouden van deze woningen zeker nog een duizenifihl water uit de leiding betrekken, wanneer tusschen bewoner en eigenaar omtrent den aan leg der leiding overeenstcmm'ng ware verkregen. Nog maar ;al fe dikwijls zijn de eigenaars niet genegen zich opofferingen ten' behoeve eener betere watervoorziening hunner panden te getroosten. Verder geven wij nog eenige cijfers De hoeveelheid water, in 1923 in het buizennet gebracht, bedroeg 570726 M8., tegen 5.34019 Ms. over 1922, gevende een stijging van 36707 M8. Hiervan werden in rekening gesteld 397000 M8. Hbofdbuizennettotaal is aangelegd 214844 M1., waarin 910 brandkranen en 392 afsluiters. Eind van het jaar waren 6334 overeenkomsten gesloten en stond de waterleiding afgesloten in 800 perceelen. Per hoofd der bevolking werd per etmaal geleverd 22,9 liter, tegen 23,2 in 't vorig jaar. Einde van het jaar waren geplaatst 1295 watermeters, tegen 1062 in 't vorig jaar. In de Woensdag te Goes gehouden Aandeelhoudersvergadering Rbr N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Be- veland», werden de voorstellen van den Raad van Beheer (i.z. afschrijvin gen en vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening over 1928) aangenomen. l)e periodiek aftredende leden van den Raad van Beheer, de heeren P. Lindenbergh en A. van der Poest Cle ment, werden herkozen. Kinderen van één geslacht. Vo rige week werden te Uithuizen in den echt verbonden de heer K. Bouwman en mej. J. Bouwman. Als ambtenaar vas den burgerlijken stand fungeerde de heer A. J. Bouwman, de vader van de bruid. De getuigen waren allen familieleden met den naam Bouwman. Terwijl ten «lotte als bevestiger van het huwelijk optrad prof. dr. .11. Bouw man, hoogleerear aan de Theologische School te Kampen. Inbreker ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Almelo drie Duitschers gearresteerd, die onder Aibergen hadden ingebroken en o.a. drie nieuwe fietsen gestolen hadden. Het drietal werd dien nacht aange roepen door twee agenten, omdat z|j zonder licht reden. Daarop volgde hnn arrestatie. De Duitschers werden opgesloten in het politiebureau, waar vingerafdrnkken van hen genomen zijn, eD een strenge controle uitgeoefend werd. De arres tanten werden eenige malen per uur gecontroleerd. Desondanks is het Woens dagavond een hunner gelukt te ont snappen. Om kwart véór negen waren de inbrekers gecontroleerd en om 9 uur, bij de laatste controle bleek een hunner verdwenen. De uitbreker heeft met een of ander voorwerp het houtwerk be werkt, waarin de stevige Ijzeren tralies bevestigd z|jn. Daarna heeft hij dat traliewerk uitgebogen en is door het raam ont snapt in een tuin achter het politie bureau gelegen via andere tuinen heeft hij de openbare straat bereikt. Korten tijd na de vermissing ontving de politie, die dadelijk uitgebreide maatregelen genomen had, bericht, dat in de Boompjes, een stille straat, een flets gestolen was. Daarmee moet de inbreker zich uit de voeten gemaakt hebben.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2