Gebruik steeds een warm strijkijzer, nooit een heet N% 53, Zaterdag 3 Mei 1924 111 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE MEIMAAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Een goed voorbeeld. Revue. Binnenland. ABONNEMENT Prqs per kwart*»], in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschjjntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naarnl. Vennootschap Ooesehe Courant ADVERTENT1ËN va» 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. enEIeenwens Boss' Drukkers- en UltgerersbedrQ Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT De Meimaand is gekomen. En eindelijk begint het er dan toch op te lijken, dat de rnwe winter den aftocht zal gaan blazen. Te lang reeds duurde zijn barre heerschappij. Koude en regen bleven ons ook in het vroege voorjaar niet gespaard. En de kachel bleef in de huiskamer staan. Soms tot na de schoonmaak, tot groote ergernis der huisvrouwen, want dat is tegen de oude zede. Immers als het huis met bezemen gekeerd wordt, moet de zwarte Jan naar deu zolder ver huizen. Daarna zat men dan nog wel vaak te rillen, maar dat werd minde; erg geoordeeld dan een inbreuk op de goede gewoonte. Dit jaar zouden we echter niet durven beweren, dat de kachel niet eens een enkele maal heeft overwonnen of dat de schoonmaak een maandje is uitgesteld. Zelfs van de invoering van den zomertijd trok het weer zich niets aan. Nu was de zomertijd er en toch druilde de regen naar beneden, en toch blies de wind hullend in den schoorsteen. De wintermantels en de winterjassen konden nog niet worden opgeborgen, voortdurend had men ze nog noodig ter beschutting tegen de guurheid. En terwijl het 's avonds tusschen zeven en acht al klaarlichte dag was zag men nog heeren diep ia de jaskraag gedoken en dames met het bont voor den mond geslagen. Doch nu is de Mei ér. De jonge Mei, vergezeld van de weib oempjes en van het jonge groen. De vogels fluiten haar een welkomst lied toe de lucht wordt zoel, als kon de teêre Mei geen kilte a lemen. En eindelijk zal het dan toch een blijde lente worden. Eindelijk znllen de voorjaarshoedjes en straks de fleurige en klearige zomertoiletjes voor den dag gehaald kunnen worden en de meer sombere en donkerder getinte wintersche kieedij aan den kapstok gehangen kunnen worden of veilig weggeborgen met naphtaline-balletjes er tusschen. En dan naar buiten De heerlijke, vrjje natuur in De menschen kennen over 't alge meen nog veel te weinig den verkwik- kenden invloed, de opwekkende kracht, die er van de natnnr nitgaat. Een lange wandeling in de frissche lucht is niet alleen gezond voor het lichaam, maar ook voor den geest. Doch bovenal is het buiten mooi. Zegt U het fijne, teêre groene blaadje aan den donkeren tak niets Of de aan rollende golven der zee, op het schuim waarvan de zon schittert Of de hoog zeilende wolkengevaarten? Of het wijde akkerland, waarop het jonge koren groent Ook ons eiland is zoo mooi. 42 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Toevallig kon Vliet zich niet ver sproken hebben, zijn geheele gezicht had te duidelijk verraden, dat hij een of ander zeker wist. Dus was zijn per soonlijkheid inderdaad geen geheim meer. Enfin, hij moest afwachten, wat Vliet hem daaromtrent nader zou mee deden. Festenralh had zijn vroegere kleine voorzorgsmaatregelen niet verzuimd, want er was hem zeer veel aan gelegen, Vlieta karakter te bestudeeren. Maar hij vond alles precies zoo, als hij het 's morgens had achtergelaten. De waard scheen niet in het vertrek geweest te zjjn, de sleutelgaten waren tenminste niet aangeraakt en verder bevond alles zich in orde. Daar het bijna middag was, dnnrde het niet lang, of Vliet trad de kamer binnen. Festenrath ontving hem zeer koel en met een zeer onverschillig, gesloten gelaat. Klaarblijkelijk wachtte Vliet erop, dat de kapitein hem vragen Ondanks het feit dat de laatste jaren zoovele hoornen, die aan het landschap een groole bekoring geven, zijn geveld. Nu weer in de zg. weitjes, tusschen Kloetinge en Goes. Ook daar heelt de valbijl huisgehouden. Merk waardig dat in een tijd dat er in vergaderingen vaak zoo geweldig veel boomen worden opgezet, men de natuur dikwijls gaat ontboomen. Wij misten liever de eerste en behielden de laatste. Maar nog blijft er veel te genieten over. En talloos zijn de lieve schilder achtige plekjes, die nog te weinig wandelaars trekken. Bijkans geen dorp, of er zijn er aan te wijzen en dan de Scheldeboorden De machtig-schoone, zooals het in het lied heet. De Meimaand reeds eigent zich uit stekend voor een wandeling. Het is de Bloeimaand, de maand waarin het planten- en dierenleven opbloeit. In vele plaatsen in N.-W. Europa wordt dit gebeuren met luister gevierd op het Meifeest. Dit feest bestond uit twee gedeelten ten eerste het verdwij nen van deu winter, dat reeds vaak met Paschen plaats had en in de tweede plaats uit de invoering of verovering der lente. Deze beide handelingen wer den symbolisch uitgevoerd o.a. door het wegwerpen van winterkleeren en het dansen om den versierden Meiboom, terwijl het jaargetijde ook door een pop werd gesymboliseerd. In de be kende voorjaarefilm van den heer v. d. Ven zijn nog vele gebruiken, welke in ons land in eere worden gehouden, De Meimaand is echter niet uitslui tend een feestmaand Voor de ontwik keling der landbouwgewassen is deze maand wegens de Meivorsten des nachts bij de boeren vaak gevreesd. De Mei maand kan onaangename verrassingen brengen. Want nog is de strijd tus schen de barre winter en de liefelijke Mei niet geëindigd. En niet voor Pink steren in 't land is kan men veilig zeggen dat de lente is veroverd. Laat ons echter niet al te bezorgd zijn. We hebben immers de zekerheid dat straks de overwinning van het zachte en lieve over het bittere en harde een voldofigen feit zal zijn. Die wetenschap kan tot troost strek ken. De Engelsche kanselier van de schab kist, Snowden, heeft een begrooting weten in te dienen, die een waar succes geworden is en die op steun der liberalen kan rekenen. Deze begroo ting wordt een versterking van de positie per arbeidersregeering, die den laatsten tjjd scheen te worden onder mijnd. Het is dan voor Nederland ook wel een begrooting om jaloersch op te zijn Misschien zouden we aan onze Weste lijke buren een voorbeeld kunsen zou stellendoch deze bewaarde eeu volkomen stilzwijgen en informeerde alleen maar naar de koe. „Daarmee gaat het al veel beter/ zei de waard. „Onze chirurg is een handige kerel, hij verstaat zijn vak, dat moet men hem toegeven. Maar ik wilde u immers wat vertellen, mijnheer Meisner 1» „Non, vooruit dan maar I" zeide Festenrath rustig. „U weet nog wel, dat ik den sloten' maker Carsten bij den chirurg ont moette," ging Vliet voort. „Beiden vroegen ook naar u en ik moest nauw keurig vertellen, wat nw doen en laten was.* „Ook 's nachts, als zekere menschen bij mjj inbreken vroeg Festenrath. „Ik zal wei oppassen," antwoordde Vliet. „U hebt daar met die geschiede nis van den rentmeester bij mij arg waan opgewekt en ik weet nu tamelijk goed, waar ik aan toe ben en waarom een van ons nooit vooruit kan komen. Want de vette beetjes houden de groote heeren voor zich en sinds ik dat weet, zon ik ze graag aan de eerste de beste galg willen zien bengelen. Maar er was dan sprake vas u en Carsten meende, dat u er uitzag als een soldaat en hij geloofde vast dat hij u vroeger al eens gezien had en dat u een kapitein was, Ik moet eerlijk bekennen, dat het mij ook toeschijnt alsof u geen linnen handelaar was. Maar aangezien ik niets Bespaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. De wollen vezels zijn bedekt met kleine schubbetjes net als vischschubbetjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorg-vuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te drogen leggen» LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en LIFEBUOY. nemen. Engeland, aat nog wel in den oorlog is geweest, gaat z'n be lastingen verlagen (op thee, suiker, gedroogde vrachten en openbare ver makelijkheden), en betaalt bovendien z'n schuldenlast af. En Nederland, dat voor den oorlog gespaard bleef? Och arme, Nederland ziet z'n schul denlast aldoor toenemen en Colijn zal 30 h 40 millioen uit nlenwe belas tingen halen. Wat den Britschen schuldenlast betreft, deze bedroeg op 81 Maart j.l. 7680 millioen pond sterling. Sinds December 1916 heeft de geheele vermindering van binnen- en buitenlandsche schul den 650 millioen p.st. bedragen en de vermindering van den jaarlijkschen rentelast 40 millioen. Bovendien heeft Engeland nog 2 milliard pond van het buitenland te vorderen en bovendien aandeel in de Dnitsche annuïteiten. Voorts zullen met 1 Augustus de invoerrechten van 33J pet. van ge wist, kon ik dus ook niets zeggen en al had ik iets geweten, dan had ik waar schijnlijk toch niets gezegd." „Hoe gedroeg de chirurg zich onder het gesprek vroeg Festenrath. „Hij deed net, alsof hem de zaak in 't geheel niet aanging, maar ik merkte wel, dat hij met Carsten onder één hoedje speelde en hem alles had voorgepraat. Toen kwam het gesprek op den diefstal bij den rentmeester. Carsten zei, dat de zaak verraden moest zijn en wel door u, want u had den rechter Bokelmann vergezeld en een van de dragonders had verteld, toen hij te diep in het glaasje had ge keken i laatst, bij de gehouden ver gadering van de bokruiters, had men één man ontdekt en naar de wacht geleid, en den volgenden dag was u voor het eerst in Hertogenrade gezien zonder dat men wist, vanwaar u ge komen was en waar u uw intrek had genomen, U moest dus ook bij de eenzame kapel zijn geweest en daar iets gehoord hebben van den aanslag tegen den rentmeester. Dat wilde ik u maar even vertellen." „Verder niets vroeg de kapitein. „Neen, verder nietsof ja, toch, morgenavond is er weer een bijeenkomst maar of het een kleine of groote zal zijn en waar, dat is nog niet vastgesteld." „Vroeg CarBten je niet, wanneer ik uitging, of ik 's avonds laat thuis kwam, en of ik wapens bij me droeg importeerde films, uurwerken, muziek instrumenten en auto's, welke heffing sedert den oorlogstijd plaats had, ge heel verdwijnen. Een succes voor de liberale vrijhan delspolitiek. Duifschland en de rapporten der deskundigen- in een interview met de Kölnisehe Ztg. over de economische grondslagen van de rapporten der deskundigen heeft de rijksminister van economie, dr. Hamm, de hooge waarde daarvan er kennend, verklaard dat de deskundigen Dnitschlands draagkracht overschatten, Tot het einde van 1923 heeft Dnitsch- land reeds 43 milliard goudmark op de schadevergoedingsrekening betaald, en daarnaast nog leveringen van ruim 14 milliard. Daarbij komt nog het ver lies aan grondgebied, landbouw, mijn bouw, industrie en kapitaal, verder van de laatste steunpunten van den Duit- schen arbeid in het buitenland, de vroeg de kapitein. „Lieve hemel, ja, dat vroeg hij I" riep Vliet doodeljjk verbaasd. „Hoe weet u dat „Nu, zoo verstandig als die menschen ben ik vermoedelijk ook wel en misschien nog 'n beetje slimmer," zeide Festenrath rustig. „Sluit je dus maar bij mij aan, daar zul je goed aan doen. Wel, wat heb je hem geantwoord?" „Ik heb hem verteld, wat ik wist; of u wapens droeg kon ik niet zeggen." Festenrath moest in zichzelf glim lachen en nuttigde zwijgend zijn laatste ei. „Luister nu eens zei hij toen „Met dien kapitein vergissen de heeren zich. Wapenen heb ik weliswaar ge dragen, dat zal een ieder merken, die het me lastig maakt. En bij de een zame kapel was ik ook niet zelfdat zal wel iemand anders geweest zjjn dien ik ken of misschien niet ken, Van den diefstal wist ik wel af, maar nit de tweede hand, en vai mij heeft Bokelmann niets vernomen. Heeft Carsten je niet gevraagd, of je mjj niet een pil wilde geven, die de chirurg zou draaien „Duivels... neen, daarover is in 't geheel niet gesprokenriep Vliet bijna verschrikt uit. „Werkelijk niet? Nu, dan zal het nog wel komen," zeide de kapitein. „Als ze je dat vragen, zeg dan maar gerust ja en geef mjj dan latei Duitsche koloniën, welke verliezen een andere beoordeeling van de Duitsche draagkracht eischten. De voorgestelde bepalingen en de controle zullen een geweldigen druk op het nationale economische leven leggen, doch het herstel der souvereiniteit en der eenheid van den Duitschen staat aan den Rijn en de Roer, welke de deskundigen met duidelijke woorden de eerste voorwaarde voor de Duitsche leveringen noemen, zijn het politieke doel der rijksregeering en geven een zedelijke rechtvaardiging voor de aan vaarding der rapporten. Naar uit Moskou aan Berlijnsche bladen gemeld wordt, is er een groot schandaal ontdekt bij de Russische legeradministratie. Hooggeplaatste amb tenaren hebben op groote schaal ge knoeid bij lederleveranties. Het goede leer werd aan particuliere handelaars verkocht, terwijl de staat zoo goed als onbruikbaar schoenwerk voor de troepen kreeg. De staatsledertrnst is voor be langrijke sommen door die ambtenaren bestolen. Er hebben verschillende arres taties plaats gehad. Ook een vroegere medewerker van Trotzki, Skoenski, is in hechtenis genome». Volgens een bericht nit Berlijn zjjn te St. Petersburg 51 arbeiders, die bij de jongste stakingen aldaar een voorname rol hadden gespeeld, veroor deeld tot verbanning naar Siberië. Zjj zouden Zondag uit de gevangenis van St. Petersburg naar het Btation worden overgebracht, doch zoodra dit uitlekte, verzamelde zich eeu groot aantal arbei ders, in hoofdzaak van de Poetilof- fabrieken in de buurt der gevangeuis om het Tertrek te belemmeren. Er kwam bereden politie aan te pas om de betoogers uiteen te drjjven, waarbij ernstige klappen vielen. In het geheel zijn de laatste dagen te St. Petersburg meer dan 600 personen in hechtenis genomen. Een wervelstorm heeft de Zuid- Oostelijke state» van N. Amerika ge teisterd. Er zijn 47 dooden en 130 gewonden, terwijl nog velen vermist worden. De schade loopt in de millioenen dollars. Het conflict in de Twentsche Woensdag heeft te Enschedé een conferentie van de textielfabrikanten met de organisaties plaats gehad, bij eengeroepen door den rijksbemiddelaar. De fabrikanten deelden mede, aldus Het Volk, te hebben besloten het vol gende voorstel te doenEen overeen komst voor den duur van 15 maanden de 7'/s pet. loonsaftrek blijft gehand haafd 130 overuren per jaar, te ver- deelen naar kenze van den werkgever een bijslag van f 1,50 per week ge durende 3 maanden aan hoofden van de pil of het fleschje maar. Ik heb je immers vannacht al gezegd, dat de heeren mjj niet erg genegen zjjn. Zij bespeuren in mij een nieuwen leider, maar met dit onderscheid, dat ik niet met hen, maar met anderen zal deelen, bjj wie jij ook zult behooren, als je je voordeel weet te begrijpen. Bezorg mij in de eerste plaats maar een val- achen baard en andere kleeding, die mij ongeveer past. Wat versta je onder een groote of een kleine bjjeenkomst „De groote vergaderingen hadden tot nu toe bjj de eenzame kapel plaats, maar zij zullen nu ergens aiders worden gehouden," antwoordde Vliet. „Op zulke bijeenkomsten kan iedereen komen. De kleine vergaderingen worden op ver schillende plaatsen gehouden, en daarop worden alleen maar bepaalde personen uitgenoodigd, met wie men iets wil bespreken. Op een kleine bjjeenkomst kunt u niet goed tegenwoordig zijn. Daar kent men elkander precies iedereen moet zjjn naam noemen ik zou het niet graag durven wagen om u daarheen mee te nemen. Maar ik geloof, dat het een groote vergadering zal zijn. Maar zij zal niet bij de een zame kapel worden belegd, dat schijnt te gevaarljjk te zjjn. Het is den laatsten keer verraden en dat zou weer knnnen gebeuren.* „Wie heeft dat dan verraden?* vroeg de kapitein. „Is dat bekend?" [Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1