School en Kerk. STADSNIEUWS Gemengd Nieuws. LAATSTE M TELEGRAFISCHE MR1CBÏFN. De 's Gravenpoldersciie kerkkwesfie. Verkoopingeu en verpachtingen. Buitpnlandsch Nieuws. Vergaderingen en Voorstellingen enz Aanbestedingen. Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Watergetijen voor Wemeldinge, Telegraf. Weerbericht Marktbericht. ADVERTENTIËN. Gemeente-Veldwachter. deze ambtenaren heeft verzet. Eiechf 25 of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. Er. S., 38 jaar, koopman te Bergen op Zoom, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Januari 1924 te Rilland- Bath 80 h 100 prlen, toebehoorende aan den Staat heeft weggenomen. Eisch verzet vervallen .verklaard. Uitspraak idem. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Zitting van 29 April 1924. De volgendeJ zaken werden behan deld W. K., 84 jaar, öpkooper Ie Hans- weert, was bij vonnis van den Kan tonrechter te d.d. 10 Maart j 1. wegens het koopen ran planken van een hem onbekend persoon,,y/jroordeeld tot f 20 boete of 2C d. h. Beklaagde was in hooger beroep gekomen. Eisch 1 maand hechtenis. Dezelfde was wegens het koopen van tarwe van een hem onbekend persoon door den kantonrechter te Goes ver oordeeld tot f 20 boete of .20 d. h. De ambtenaar van het O. M, was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch 1 maand hechtenis. Dezelfde was wegens het niet be hoorlijk aanteekening houden in zijn registers als opkooper, door den kan tonrechter te Goes d d. l1) Maart 1924 veroordeeld tot f 15 boete of 15 d, h. De ambtenaar van het^p.^M. was tegen dat vonnis in hooger beroep ge komen. Eisch maand hechtenis. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens StraatschenderijH. v. W' Hein- kenszaud'f 10 s. 2 w. tuchtsch. 's Avonds fietsen zonder lantaarn J. M. K. te Schore f <3f s. 1 w. t.sch., G. v. O. te Hoogerheidê, A. C. v. H. te Poortvliet, J. v. L. te Middelburg, M. v. d. V., J. T. H., S'. K.'U R„ A. D. K,, allen te 's Heer Arends- kerke, A. L., J. v. L., J. M., allen te Borssele, D. B. J. E. te Biezelinge, A. j. V., J. A,, U. li., allen te Goes, M. G. te 's Heerenhoek, J. S, te Ierseke, M. G., M. O. te Kruiningen, L, D. v. D. te Kortgene, O. B,, F. O., S, allen te Kloetinge, L. B., C. D., L. O., I. K., D. D. L., M. v. d. B?, H. J. v. K., allen te Krabbendijke, J. T., S. M., W. E., allen te Kapelle, P. G. Lzn., 0. S. te Ovezande, M. S., J. G., F. B., N. T. v. D., C. d. T., B. v. W., allen te Wolphaartsdijk, J. B., J. C. d. K., W. d. L., E. I. d.~R„ allen le Wissenkerke, W. J. K. te Waarde, J. F. te Wemeldinge, allen f 3 boete of 8 d. j Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Made P. L. D* J. van Oeveren, cand. te Wolphaartsdijk. Een jubileum. Heden herdacht dhr. P. W- Schipper den dag waarop hij gedurende 80 jaar met voorbeeldiger ijver en nauwgezette plichtsbetrachting werkzaam was ter drukkerjj van de huidige N.V. Goesche Courant ga Kleeuwens en Boss. Emmabloem. c»;' De bekende Emmabloem-collecte ten bate van lijders aan T. B. G. zal gehouden worden door jongedames op 3 en 6 Mei a.s. Waar de geheele op brengst ten bate komt 'van Goesche laders en lijderessen, willen we gaarne de collecte ten zeerste aanbevelen. Er wordt zoo heel veel gedaan voor hulp behoevenden uit vreemde landen, laten we onze eigen menschen niet vergeten. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag waren aan gevoerd 1 lóopvarken, 45 biggen en 3 lammeren. Pkov. Tentoonstelling. Vergadering van het Zuid-Beve- landsoh Comité voor de te honden Provinciale Tentoonstelling. Een Prov. Tentoonstelling in Zeeland is niét denk baar zonder de schilderachtige kleeding van voorheen en thans, h'ierbij de groote zorg die 'afle eeuwen door voor de inrichting van het huis plaats had, de volksgebruiken, d^ Volkskunst, enz. Dit alles bracht het comité Zcrid-Beve- land er toe te besluiten op de a.s. Tentoonstelling te Middelburg te trach ten een beeld te gev„ep van Zuid- Beveland, door het inrichten van een oud-Zuid-Bevelandsche kamer uit de 17de eenw. Belangrijke toezeggingen werden reeds gedaan, maar veel ontbreekt er nog eer de inrichting compleet is. We hopen als onze correspondeerende leden straks aankloppen en hulp vragen bij de bewoners van Znid-Beveland, dat deze als altjjd weer gaarne bereid zullen zijn te helpen. Maar niet alleen de inrichting eener kamer is voldoende, wie andere bijzonderheden bezit, hij biede het aan voor de Tentoonstelling alsmeubelen, kleeding, lijfsieraden, gouden of zilveren voorwerpen, alles is welkom. Wie twijfelt of zijn voor werpen wel geschikt zijn voor de Tentoonstelling, vrage het den secretaris, den heer J. de Kruijter, Kleine Kade Goes, die gaarne alle inlichtingen geeft. Verjaardag van H. K. H. Peinses Juliana. Ter gelegenheid van den 15en verjaar dag van H, K. H. Prinses Juliana, woei heden de nationale driekleur van de openbare en van verschillende parti culiere gebouwen en vond de gebruike lijke carillonbespeling plaats. Hedenavond maken „Euphonia" en „Hosanna" een muzikale promenade. Het was keuringsdag op het eiland Schiermonnikoog. Drie veelbelovende jongelingen moesten wor den gekeurd. Daarvoor begaven zich 1 majoor, 1 luitenant dokter, 1 luite nant-secretaris en l sergeant naar het eiland. Van Leeuwarden uit 2e klas (lste klas ontbreekt) naar Anjum, per auto naar Oostmahorn, en vandaar per postboot naar den overkant, waar tevens overnacht moest worden, omdat de boot niet op denzelfden dag terug kan naar den vasten wal. Had men die 3 jongens in Anjum laten komen en hun reiskosten vergoed, dan waren de kosten, die we nu niet durven schatten, niet hooger dan een twintig gulden geweest. De drie jongelingen werden afgekeurd I Verdronken. De visscher F. Buina uit Oudega (gem. Wymbritsera- deel), was Zaterdagavond, vergezeld van zijn knecht H. P., naar de Brekken vertrokken, om zijn netten in te halen. Daar werd zijn vaartuig door een rukwind gegrepen en het sloeg overzjj. De melkvaarder W. E. kwam onmid dellijk met zijn motorboot te hnlp, döch deTrisscher en zijn knecht waren niet te vinden. De vissehersboot met mast en zeil werd later drijvende ge vonden. De lijken zijn tot nu toe niet gevonden. avontuur. Prins Ge orge, de vierde zoon van Koning George van Kugelamj, is een typisch avontuur overkomen. De pfins zon den trein- veerdienst Harwieh-Zeebrngge openen, toen bij aankomst bleek, dat hij een onmisbaar deel van zijn uniform van lnitenaDt ter zee te Londen had achter gelaten. De prins bleef als gevangene in den koninklijken trein achter, terwijl de antoriteiten, die hem hun opwach ting maakten, met de vrouwelijke bur gemeester van Harwich, mrs Lucy Hill aan het hoofd, tegen de gesloten raam gordijnen stonden te turen, zich angstig afvragend, wat er toch wel aan de hdnd mocht zijn. Het volk, dat van het station tot aan de veerboot in een aaneengesloten haag stond opgesteld, werd ongeduldig. Totdat plotseling een bediende, een geleende uniformjas in een doos bij zich, buiten adem het perron kwam opijlen en den konink lijken trein binnenstoof. Spoedig kwam de prins daaruit te voorschijn, glim lachend zijn excuses makend voor zijn lang wegblijven. Gewurgd. Maandagmiddag' is, naar het Hsgz. meldt, het acht-jarig zoontje van A. Megens, te Cirschot, u.et zijn das in aanraking gekomen met de spil van een watermolenpomp op een ontginning op de grens van Oirschot en Zeelst. Hij was oogen- blikkelijk dood. De das heeft het jongetje blijkbaar de keel dicht ge knepen. Brand. Dinsdagmorgen heeft een brand gewoed in de briquetten- fabriek van de firma Asselbergs Co. te Bergen op Zoom. De brandweer tastte het vuur met kracht aan en wist het tot de briquettenfabriek t beperken. De schade wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Droevig ongeval. Te Leende heeft zich een tragisch ongeval voor gedaan. Den heelen namiddag had men in de richting van het Leenderbroek rookwolken zien opstijgen en onwille keurig dacht men aan een heidebrand. Omstreeks half 7 toog de landbouwer H. V. op onderzoek uit om te gaan zien of wellicht het vuur ook zijn in die richting gelegen landerijen, welke met heggen zijn omgeven, had aangetast. Ter plaatse aangekomen, merkte hij weldra, dat een in de nabijheid zijner landerijen gelegen met schaarhout be plante boschje totaal was uitgebrand. Ook een aldaar opgestapelde houtmijt was in de vlammen opgegaan. Wie schetst echter 's mans ontstel tenis, toen hij in de nabijheid van de verbrande houtmijt zijn 70-jarigen vader vond, overdekt met brandwonden. Deze was dien middag naar dit boschje gegaan om werkzaamheden te verrichten. Hoe de brand is ontstaan, valt niet met zekerheid te zeggen. Feit is echter dat de oude man al het mogelijke heeft gedaan om het vunr in zijn voortgaDg te stuiten en de in het boschje opge hoopt liggende mutsaarden nog zooveel mogelijk te redden. Het schijnt echter, dat de oude man door de groote krachtsinspanning en afmattiDg zich niet meer heeft kunnen redden ofwel dat hij door den rook bedwelmd, gestikt is, voordat de vlammen hem bereikten. „De vogel die moet worden geofferd"....t Bij de Haagsche afdeiling, vertelt het tijdschrift Dierenbescher ming", was een klac'nt ingekomen, dat een bewoonster van den Loosdninsche- weg duiven slachtte, om met het bloed zieken te genezen. De inspecteur der afdeeling toog op onderzoek uit en in de wachtkamer van de bewuste juffrouw troffen zij personen aan, die inderdaad duiven- bloed gewonnen door het in hun tegenwoordigheid slachten van jonge duiven te drinken hadden gekregen met het doel hen van hun diverse kwalen te genezen. De inspecteurs hebben daarop een onderhoud gehad met juffrouw S., de duivenslachteres. Deze verklaarde o.m. De duif is de vogel, die moet worden geofferd onder de genade der drieëenheid in Christus. Stuipen, lam heid, krankzinnigheid, enz. worden door mij genezen door het, onder gebed, door den patiënt laten drinken van bloed van jonge duiven, die nog niet uitvlogen en die dus nog rein zijn. De patiënten, die daarvoor in aanmerking komen (,fant niet al m'n patiënten krijgen duivenbloed) behoeven het maar éénmaal te drinken. Voor elke(n) patiënt(e) wordt dus niet meer dan één duif geofferd. De patiën ten komen vervolgens éénmaal per week het gebed halen. Ik snij met een scherp mesje de duiven den hals af. De duif is de vogel, die geofferd moet worden.... Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 Cent. Heden (Woensdag) morgen deed de president der rechtbank te Middelburg uitspraak in het korte geding betref fende de kerkelijke kwestie te 's Graven polder. Door den advocaat, die optrad voor den door de meerderheid niet meer erkenden kerkeraad, bestaande uit de heeren Gond, de Koster en Joziasse, was verzocht den officieel gekozen ker keraad weder de beschikking te geven over het kerkgebouw, in afwachting van den uitslag van het te voeren proces waartegen de advocaat van de meer derheid der lidmaten in deze Geref. gemeente betoogde, dat reeds een nieuwe kerkeraad is gekozen door hen, die den heer Hoekman volgen. De president overwoog, dat de ge daagde partij, dat is die van Hoekman, wel naar voren heeft gebracht, dat de president onbevoegd zon zijn van de zaak kennis te nemen, omdat het een zuiver kerkelijke kwestie betreft, maar dat dit niet juist is, omdat het hier gaat om het herstel eu handhaving van bezit van onroerend goed. Ook is aan gevoerd, dat de dagvaarding nietig zou zijn, omdat daaraan niet alle leden van den kerkeraad hebben deelgenomen, namelijk niet Hoekman. De president overweegt, dat Hoekman echter ge schorst was als lid van den kerkeraad en het hier alleen voldoende is, dat de kerkeraad als zoodanig als eischer op treedt. De president acht het verder in het vonnis onbehoorlijk, dat de ge daagden eigenrechtelijk optreden en het kerkgebouw bezet houden, zij hadden langs wetteljjken weg moeten trachten zich als eigenaars te doen erkennen. De president wil zich niet nitlaten of zjj gerechtigd zijn het kerkgebouw te bezitten, daar dit in de bij de recht bank aanhangige procedure zal worden beslist, tol zoolaDg moeten echter alle leden van de kerk van het gebouw kunnen gebruik maken. De president verklaart zich ten slotte bevoegd van de zaak kennis te nemen en de eischers ontvankelijk in hun eisch en heslist dat zij in het bezit van het onroerend goed moeten worden her steld, desnoods met hulp van den ster ken arm. Ten slotte veroordeelt het vonnis de gedaagden tot betaling van de kosten van het geding, welke be dragen f 75.40. De partij-Goud heeft in kort geding dus geljjk gekregen, Mei. 2 Borssele, scheepsatbraak, de Wilde en Heijboer. 2 Ierseke woonhuis met schuur erf, tuin, Kram. 7 Oostburg, paarden en hoornvee, A. Mijs. 15 Kloetinge, verp. bouwr en weiland van Dissel. Borssele, afbra ik jachthuis, de Wilde en Heijboer. Hansweert, woonhuis, van Dissel. Kloetinge, heerenhuis, tuin en bouw' terrein van Dissel. Juni. Wissenkerke, bouwf en weilanden, Pilaar. Mei. 1 en 2 Prins van Oranje Tooneelver. O. K., Zn Weledelgestrenge. 2, 3, 4, 5 en 6 Witte Bioscoop Waar liefde woont en de driftkop. 4, 6 en 7 Witte Bioscoop, De springplank des doods. 9 Witte Bioscoop, Moeder. 13 Prins van Oranje, Generale repetitie, Toonkunst. 14 Prins van Oranje, Uitvoering Toon' kunst. 14 Schuttershof, Louis Bouwmeester (Shylock) De Koopman van Venetië. 23 Witte Bioscoop, Watt en Watt. Juni. 16—24 Schuttershof, Njjtengo Mei. 3 Goes, bouwen woonhuis, landbouw! schuur en varkenshok te 's Heereni hoek, le Clercq. 10 Goes, aanhest. afbreken en bouwen landbouwschuur te Wolfertsdjjjk, le Clercq. Wissenkerke. Aanbesteding van het verbeteren en onderhouden van de Waterkeering van den Calamiteuzen „Vlietepolder" op 29 April jl. Raming f 4888,08. InschrijversJ- J. Jansen, Middel burg f 5038 Anth. Verburg, Colijns- plaat f5070; C. P. Bolier, Middelburg f 5025 en M, H. van Hee, alhier f 4992. (Oude tijd.) (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. 1 Mei 2 n 3 5 Hoogwater. Vrm. Nam 1.40 2.23 2.58 8.34 4.07 4 40 5.10 2.05 2.46 3.2& 3.57 4,30 4.59 5.30 Laagwater Vrm. 7.21 8.02 8.37 9.10 9.41 T0.14 10.46 Nam. 9D"' 7.44 8.19 8.52 9.25 9.56 10.29 11.02 Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" Goes. Veiling van 29 April 1924. Goudreinetten f 28 a f 45, Zure Bellefleur f 30, Kleiperen f 86, Spi nazie f 16 a f 20, Uien f 6, Kool rapen f 1, Aardappelen (groote) f 5 a f 9,70, Aardappelen (poters) f 1,20 a f 4,90, Aardappelen (kriel) f 1,10, alles per 100 Kg., Rhabarber f 1 a f 8,50 per 100 bos, Honing f 0,55 a f 0,60 per flacon. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 30 April medegedeeld door het Koninklijk Rederlandsche Meteorologisch Instituut te De Bilt. Groote 'mijnramp in de Ver. Staten. Te Wheeling (staat Virginië) zijn in de Bentwood-miju tengevolge van een ontploffing (neer dan honderd mijn werkers bedolven. Reeds zijn 2 lijken geborgen, terwijl 2 mijnwerkers die nog levend waren boven gebracht, zijn om Hoogste barometerstand 764.5 te Biarritz. Laagste barometerstand 744.8 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 1 Mei: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige legen, iets zachter. GOES, 29 April 1924. Aanvoer klein,;; Handel kalm. Oude Tarwe n f—al Nienwe Tarwef 13,50 a f 14, Oude Rogge f a f Nieuwe Rogge f Wintergerst f a f Wintergerstper 100K.G. f af Zomergerst faf Goudgerst Wit t af—, Haver f 9,75 a f 10, Kookerwten f 22,— a f Krooneiwten f 21 25 a f Bruine Boonen f a t Geel Mosterdzaad f af l'aardehoonen f a f Maanzaad f 25, a f Winterkoolzaad Jg faf Karwijzaad f a f Schokkererwten JB faf ISieren per 100 stuks f5,20. Boter per küo f 1,70 a f 0,— Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,30 Middenprijs boter per y. kilo f 0,85 a O, Eieren aan particulieren verkocht 6 A ct. Boter aan partieuliëren f 0,95 a t 0. Midden;'rjjs afwgkende boter f O,p. p. Fabrioksboter 84 pond a 1.10 Aanvoer 360 pond boter ed Eieren 235 stnks Eieren winkelprijs 0 ct. per stuk Hooiboter pond a O,—. Boter 2e kwal. O pond a f O kleine Eieren verkocht A 0 ct, a Roomboter aan particulieren f0, Poeleieren 0 stuks! A O ot. Eendeieren 0 stuks A O ct. Kalkoeneieren stuks, A O a 0 et. Afwijkende boter 40 pond a 75 ct Ganseieren 0 stuks O ct. De prijzen van ganzeneieren en eenden eieren worden niet genoteerd, Eierenverkoop Onderaldeeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 41550 stuks. Pjrj'gJ 5,60 per 100 stuks. ROTTERDAM, 29 April 1924. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 210 paarden, 5 venlens, O ezel, 2044 magere runderen, 728 vette runderen, 266 vette kalveren, graskalveren, 1469 nuchtere kalveren, 57 schapen oi lammerJn, 278 biggen, 13 bokken of geiten, varkens, 35 overloopers. Prjjzen per i/s kilo koeien van 37 i/i—50 52 V»57 60 ot. oszen van 5055 57 >!t ot. stieren van 45—5054 ct. kalveren van 57 i/i—70—87 i/i—90 ct. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien f 325—490, kallkoeien f 375—480 stierelf f 150—420, graskalveren fO O—, pinken f 120190, vaarzen f 200 300, paarden f 300450, slachtpaarden f 150—225, hitten f 170300, venlens f100160 biggen f 8—16, biggen per week f 1,50 a 2,—, overloopers f20—66 fok nuchtere kalveren f 20—28, elacht nuchtere kalveren f1417. De Heer en Mevrouw VAN DER HAVELuoieèr, geVen kennis van de geboorte van een nJCOOH Kapelle, 30 April 1924. De Burgemeester van Kapelle (Zuid- Beveland) roept sollicitanteni op naar de met 1 Juni a.s. vacant komende betrekking van,, n Leeftijd niet onder dan 35 jaar. De aanvangsjaarwedde is f 1200,met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50,vrije woning (of f 100, 's jaars vergoeding daarvoor), vrije bo- venkleedlïfg, vrij schoeisel; voor ge neeskundige behandeling f 25,en onderhoud van rijwiel f 30,vergoe ding 's jaars; een en ander behoudens goedkeuring van den Raad. Sollicitatiestukken, met nauwkeurige opgaven en getuigschriften, te zenden aan den Burgemeester van Kapelle véér 14 Mei aüfl' Persoonlijke bezoeken alléén na op roeping. M TE PACHTEN BIJ INSCHRIJVING van dhr, J. A.TRIMPE BURGER, voor 7 jaren, direct .ingaande, de Grasetting van 2 binnendijken onder Hoedekenskerke (Kwadendamme) als 1. vanaf het Lange Weegje tot aan de Smederij, groot 1.21.77 H.A. vanaf de Smederij tot aan het Ambacht van Baarland, groot 1.46.83 H.A. Inschrijvingen in 2 perceelen of ge combineerd, met opgave van 2 soliede borgen, worden vóór of op Dinsdag 6 Mei, ingëWht ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes. 2.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3