lil jaargang. N\ 52, Donderdag 1 Mei 1924 BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Financieele Berichten. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Pry's per kwartaal, in Goes'f 2, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nawul. Vennootschap Qoesche Conrcnt ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. enEleenwens Boss' Drukkers-en UltgeversbediiJ Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Achter de schermen. De voorstellen der deskundigen zijn door Engeland, België en Italië in haar geheel aanvaard. Alleen Poincaré heeft, zooals bekend, allerlei vijven en zessen gemaakt. Hij wil dat Duitschland eerst een begin van uitvoering met de plannen maakt, voordat Frankrijk zijn troepen uit het Roergebied zal terug trekken en voorts dat de geallieerden nieuwe sancties zullen vaststellen bij een in gebreke blijven van Duitsch land. In Engeland heeft bet Fransche standpunt weinig sympathie gevonden. De voorstellen der deskundigen zijn door de Britsche Labonr-reg ering met groote instemming ontvangen en eigen lijk beschouwt men Poincaré's tegen werpingen als kinderachtig gezeur. De Engelsche premier Mac Donald heeft zich over de voorstellen dezer dagen nog alB volgt uitgelaten „liet mag aan geen twijfel onder hevig zijn, dat hij (Mac Donald) het verslag der deskundigen beschouwt als een kans op vrede, regeling en over eenstemming, welke, als de Europeesche staatslieden er geen gebruik van zonden maken, een van de schoonste gelegen heden zou zijn, welke ooit veronacht zaamd en verzuimd is. Wat hem aan gaat, is hij niet voornemens ook niaur de kleinste kans te laten ontsnappen om het verslag der deskundigen in daden om te zetten en hij hoopt, dat Frankrijk in dit opzicht met hem zal meegaan. Som mige b.'aden hebben gesproken over een iBoleering van Frankrijk. Dit was het allerlaatste wat hij wensehte. Hij wil zij aan zij met Frankrijk gaan, en vooral wil hij, dat Poincaré wete dat Frankrijk, wat zijn veiligheid betreft, geen beter vriend in Engeland heeft dan bem MacDonald zelf." De Belgen hebben nu hun oude rol van bemiddelaars tusschen Londen en Parijs weer opgevat. Theunis en Hij mans, de Belgische eerste minister en de minister van buitenlandsche zaken zijn Maandag bij Poincaré op bezoek ge weest. De heeren hebben aan de pers mannen niets willen loslaten omtrent de besprekingen. „Het was maar een gewoon particulier onderhoud" werd gezegd. Wel eigenaardig echter dat generaal Foch daar dan bij tegen woordig moest zij o. Neen, de zaak is deze. De Belgen zijn het Roer-avontuur, waarin ze door de Franschen zijn mee gesleept, meer dan moe. Niet alleen zijn ze blij, dat ze nu een kansje krijgen, dat er een eind aan komt, maar ze wenschen ook geen herhaling ingeval Duitschland in gebreke zou blijven. Het Belgische standpunt nadert dat der Britten zeer dicht. De Belgische ministers hebben daar om in plaats van dwangmaatregelen, economische sancties voorgesteld, zooals beslag op de Duitsche douanerechten 41 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. „Ik dank u zeer,' antwoordde Fes- tenrath. „Maar mijn taak is veel moei lijker, veel ingewikkelder geworden, dan ik dacht. Zeer zeker ben ik op het spoor, zelfs op een zeer goed spoor maar ik moet zekerheid hebben, anders gelooft nooit meer iemand, dat mijn aanwijzingen op waarheid berusten, want het gaat bier om personen, die maar genoeg 1 Twee dingen moet ik goed in het oog hondenin de eerste plaats wil ik deze schurkachtige bok ruiters ontmaskeren en ik hoop, dat dit mij zal gelukkenbovendien heb ik, zooais u weet, een geheimen vijand hier, die vermoedt of weet, dat ik in de buurt ben en die mij uit den weg wil ruimen, als het moet zelfs met geweld. Deze geheime vijand dien ik nn eveneens meen te kennen werkt mij zoo veel mogeljjk tegen. Hij tracht mij bjj diegenen in een verkeerd daglicht te stellen, die mij tot nu toe in bepaalde havens, als Hamburg. Het schijnt dat Parijs tot een der gelijke regeling niet ongenegen is. Echter zit het oude wantrouwen tegen Duitschland nog diep geworteld. En daarmede hebben de Belgen te vechten. Een typisch staaltje van dit wan trouwen is het volgende De Duitsche rijkskanselier, dr. Marx, heeft een verkiezingsrede gehouden, waarin het aanvaarden van de rapporten der deskundigen door de Duitsche regeering werd verdedigd. Hij wees er hierbij op dat de regeering, ook in het belang van de centrale landen, econo misch en financieel orde wil scheppen in het rijk. Marx hield nog een pleidooi voor de vervullingspolitiek (het zooveel mogelijk tegemoetkomen aan de eischen der geallieerden) en keerde zich krachtig tegen de misdadige krankzinnigheid van hen, die een wapenloos, overwonnen volk willen vcorspiegelen, dat het doi.r het betoonen van moed en dapperheid een uitredding kan bevechten. Nu zou men verwachten dat een dergelijke rede in Parijs de grootst mogelijke tevredenheid zou wekken. Neen 1 Naast instemming ook argwaan. Men ziet er vooral een handige tactiek in om de geallieerden verzoenend te sten men bij het begin van de be sprekingen over de rapporten der deskundigen I Wat had-Marx dan moeten zeggen, zon men zich kunnen afvragen. Revue. Het Belgische leger, aldus de minister, telt thans 5500 officiereu in plaats van 3500 in 1914, een jaar- lijksch contingent vau 74.000 man, tegen 48.000 in 1914, veel geschut en een sterke luchtmacht van 257 vliegtuigen. (Het Nederlandsch jaarlijksch con tingent bedraagt 23.000 man. Dit ter vergelijking voor de outwapenings» schreeuwers.) Te Londen zijn bij een botsing van een electrischen trein op een stoom, trein, vier passagiers gedood en 50 gewond. Er heerscht in Engeland onge rustheid over de snelle toeneming van de inheemsche slaapziekte. Er waren 75 gevallen in Januari waargenomen, en dit getal is vermeerderd tot 649 in de drie eerste weken van April. Het aantal sterfgevallen is wel klein, maar de ziekte vertoont vaak ernstige na werkingen. Verhooging der tabaksbelasting De „Maasbode» zegt van zeer be» trouwbare zijde te vernemen, dat er in regeeringskringen plannen bestaan, om de belasting op sigaretten te verhoogen van 15 op 40 pCt. en die op sigaren en tabak van 10 op 20 pCt. Het ligt in de bedoeling, na de invoering van bovengenoemde verhoogde belasting, den winkelier» nog geduren- hun vertrouwen geschonken hebben. Ik moet hier dus, omdat ik een onbekende nersoonlijkheid ben, zeer op mijn hoede zjjn. Het zou kunnen gebeuren, dat juist op het beslissende oogenblik uit wantrouwen mij de noodige hulp ge weigerd werd, die ik ter uitvoering van mijn moeilijke en waarschijnlijk niet gevaarlooze onderneming volstrekt noo- dig heb. Daarom heb ik den volgenden wenschHier zijn mijn papieren, mijn pas en eenige andere gewichtige docu menten. Wiit u deze voor mij bewaren, opdat ze mij niet juist op een oogen blik worden ontstolen, dat ik ze nood zakelijk moet gebruiken Wilt n zich gedurende enkele dagen met de bewa ring dezer papieren belssten? „Ik kan u niet geheel en al begrij pen, wat uw geheimen vijand betreft," antwoordde de oude overste. Dat komt waarschijnlijk, omdat u mij niet alles openhartig hebt verteld of mjj misschien zelfs niet mag vertellen. Maar met 't be waren uwer papieren belast ik mij met 't grootste genoegen, dat spreekt natuurlijk vanzelf. U spreekt overigens zoo ernstig, alsof er werkelijk gevaar voor u dreigt.' „Zoo is het ook, overste," zeide Festenrath rustig. „Onder de papieren bevindt zich zelfs mijn testament. Be wijst u mij in ieder geval nog een dienst, door uw naam als bevestiging hier onder den mijnen te plaatsen, om voor zoover noodig later als bewijs te de drie maanden nadien gelegenheid te geven, hun voorraad te verkoopen. Salarisverlaging voor Te Utrecht is Zondag de bondsraad van den Centralen Nederlaudschen Ambtenarenbond bijeengekomen. Er wer den uitvoerige besprekingen gevoerd over de houding van de regeering ten aanzien van de verlaging van de loo- nen van het rijkspersoneel. De bondsraad heeft het voorstel van het hoofdbestuur, om een procedure tegen den staat te voeren, met alge- meene stemmen aangenomen. In verband met het ingaan van de salarisvermindering voor de rijksambte naren op 1 Mei, heeft de Koningin thans gevolg gegeven aan het reeds het vorige jaar geuite voornemen, een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den minister van finan ciën te steilen. Het crediet der „Handelskamer" Er is nu een wetsontwerp ingediend tot regeling van het veel besproken crediet aan de, door coöperaties ge stichte, groot-handelsvereeniging „De Handelskamer». In heiinneriug zij gebracht dat haar ia '19 een onvoorwaardelijke regee- ringsgarantie bij de Ned. Bank werd verleend van 3 millioen maximum. De bedoeling was, door d3 bij deze Hau- delskamer aangesloten coöp. vereeni- gingen de duurte te bestrijden. De zaak is echter geheel andera ge- loopen. Het kleedingbedrijf waarvoor dat crediet voornamelijk is gebruikt, werd in '22 geliquideerd met een verlies van f876.000. En het geheele verlies over '22 bedroeg f 1.260.883. Het voortbestaan der Handelskamer wordt hierdoor ernstig bedreigd. De regeering meent echter dat door een liquidatie een slag van beteekenis zou worden toegebracht aan de coöperatieve beweging, daar zij het verdwijnen zou beteekenen van een groot aantal der bij de Handelskamer aangesloten ver- bruiksvereenigingen. Bovendien z iu de liquidatie een aanzienlijk geldelijk verlies beteekenen voor den Staat. Daarom is nu een regeling ontwor pen waarbij de helft van het verlies wordt afgeschreven op de inleggelden der deelgenooten en de andere helft wordt afgelost door den Staat als rente loos voorschot. Bereikt de winst een zeker bedrag, dan zal alsnog rente moeten worden betaald. Het resultaat der winst zal voor de helft dienen ter bijschrijving van de afgeschreven in leggelden. De minister is van oordeel, dat mag worden verwacht, dat deze regeling het der Vereeniging mogelijk zal maken weer op krachten te komen en zich geleidelijk van hare verplichtingen tegenover den Staat te kwijten. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. dienen, dat het testament door mijzel^ is geschreven.» lie oude dragonder schudde het hoofd, doch hij onderteekende zonder aarzelen. „Nu nog iets!" zeide Festenrath. „Zult u mij hulp zenden, ingeval ik daarom vraag Het geval zou zich kunnen voordoen.» „Stellig, kapitein daartoe ben ik immers verplichtriep de officier uit. „Ik wil daarmee alleen maar zeggen, dat ik heel graag had, indien het wantrouwen, dat tegen mij gezaaid is en dat in de eerstvolgende dagen reeds belangrijke resultaten zou kunnen heb ben, ook niet op u van invloed was en u soms op een zeker oogenblik zou doen aarzelen. Misschien heb ik geen hulp noodig. Maar de mogelijk heid bestaat toch, dat ik de talrijke en vastberaden bende der bokruiters niet zonder bijstand zal kunne» ont maskeren.» „Reken maar op mij 1 Ik zal u niet in den steek laten I» riep de overste uit, hem de hand reikend. Festenrath greep de hem aangeboden hand en drukte haar met warmte. „Dat verwachtte ik van u,» sprak hij bewogen. Ik dank u harteljjk. Ook u zon zeer verrast zijn. Maar u zou meer geloof aan mijn woorden hech ten dan die ander, en dat is mij voldoende. Overigens gelukt alles mij De N. V. De Hanzebank Utrecht. In het gebouw der arrondissements rechtbank te Utrejht had Maandag onder presidium van m>-. J. E. van der Meulen een verificatievergadering plaats van belanghebbenden bij de Hanzebank. Blijkens het verslag van curatoren in dit faillisement wijst de boedelbe- schiijving thans een actief van f 2.145.741.24, terwijl het passief f 4.691.276.35 bedraagt, bniten de voorwaardelijk erkende vorderingen van f 213.994.60 en de preferente vorde ringen van f 384.64. Curatoren schatten, rekening houden de met de kosten van verificatie der vorderingen en de liquidatie van den boedel, dat aan concurreerende credi teuren ongeveer 44 pCt. hunner vor deringen zal knnnen worden uitbetaald, waarvan 35 pCt. omstreeks October van dit jaar. Omtrent de uitkeering van het aldus overblijvende restant konden geen toe zeggingen gedaan worden. Als oorzaak van het faillisement noemen curatoren o.m. het feit, dat de bank een veel te groot deel van haar middelen, te weten meer dan drie vierde gedeelte der kapitaalstortingen, vast legde in gebouwen, meubilair, zaak goederen e.d., terwijl zij vrijwel alle overige gelden heeft belegd in credieten, waarvan aan grootbedrijf en industrie en aan particulieren met louter marken dekking, waardoor schatten zijn ver loren gegaan. \bn builen nat. Mjn binnen drooj THE HÖLK£ WATERPROOF CO. VALKENWEO AM5TÖKKM Rilland-Bïth. Maandagmorgen ver gaderde de Raad voltallig. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom moet over 1923 worden voldaan f 2084,57. Ten behoeve van dezen post en enkele andere wordt de begrooting voor 1924 ge wijzigd. Verder deelt de voorz. mede, dat na bet toestaan van een blanco- crediet in de laatste Raadsvergadering voor aankoop van een teerketel door B. en W. een machine is aangekocht van het nieuwste model, tegen den prijs van f 1775. Het verslag van den toe stand der gemeente over 1923 wordt aangeboden. In behandeling komt een voorstel van B. en W. om 2 aandeelen te nemen in de Bank voor Ned. Gemeen- misschieu beter, dan ik momenteel verwachtik vraag alleen hulp ingeval de nood aan den man mocht komen I" „Afgesprokenriep de «verste. „Deze papieren zijn veilig bij mjj. En wanneer u mjjn hulp inroept „Hetzij onder den naam van Festen rath hetzij van Meisner vulde de kapitein aan. „Dan ben ik te uwer beschikking I sprak de wakkere overste. „En hoe staat het met de jonge dame?» „Zij weet tenminste, dat ik hier ben en met welke hoopvolle verwachtingen Ik steeds aan haar denk," antwoordde Festenrath. „Het verdere verloop moet ik laten afhangen van het noodlot en van het resultaat van mjjn onderne ming. En nu overste, nogmaals mijn hartelijken dank I lk moet thans gaan.» „Uw plicht roept u helaas I» riep de oude dragonder spijtig uit. „U bent de eenige mensch hier, met wien ik zoo echt naar hartelust kan praten en juist u mag ik niet kennen „Dat zal naar ik hoop zpoedig anders worden," antwoordde de kapitein glimlachend. „Bovendien zou het achter docht kunnen opwekken, indien men mij al te lang in uw gezelschap zou zien." De overste berustte mokkend in de onvermijdelijke scheiding, wensehte hem van harte veel geluk en schudde hem bij het afscheid krachtig de hand. ten, groot f 1000 elk. De gelden voor de uitgave zijn beschikbaar uit he^ vermoedelijk batig saldo van dtn dinest over 1923. Ook uit het oogpunt van geldbelegging verdient het voorstel steun, daar het geld anders allicht zal worden aangewend tot gedeeltelijke aflossing eener geldleening van lager rentetype (4 of 4'/s pet.), terwijl de bank de laatste jaren 6 pet. uitkeerde. De heer Brujjnzeel stelt de vraag, of de leeningen, die de gemeente tegen hooger type loopen heeft, niet kunnen worden opgezegd, waardoor het finan cieel voordeel zou vervallen. De heer Butjjn wil het geld bewaren, we kannen het misschien later nog wel eens noodig hebben. De heer Van de Sande merkt op, dat bij opzegging we toch wel weer voor 6 pet. of minder kunnen leenen, zoodat de gemeente er nooit minder van wordt. In verband hiermede wijst de voorz, nogmaals op de gunstige financieele positie der gemeente, die o.a. hierin uitkomt, dat nieuwe geld- leeningen kunnen worden geplaatst zelfs zonder dat bijzondere gegevens omtrent de» toestand der gemeente be hoeven te worden overgelegd, hetgeen voor zichzelf spreekt. In stemming ge bracht, wordt het voorstel van 8. e» W. aangenomen met 5 tegen 1 stem (vóór de heeren Van de Sande, Van Boven, Kalle, Blok en Deurloo, tegen de heer Butijn, terwjjl de heer Bruijn- zeel bulten stemming bleef.) Door de ver. tot stichting en instand houding eener Bewaarschool wordt ge» vraagd, onder aanbieding van een kostenraming, om eene jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 800 terstond na het verkrijgen der Kon. bewilliging op de statuten. B. en W. verwijzen voor hun standpunt ten dezen naar het Raads besluit van 15 Februari j,l„ toen de Raad te kennen gaf in principe tot het verleenen van subsidie bereid te zijn, wanneer het Kon. besluit van 19 Jan. ongewijzigd werd gehandhaafd, mits de Kon. goedkeuring verkregen was. Nu de regeering in de Memorie van ant woord op het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet en Leerplichtwet zich uitspreekt voor een 6-jarigen leeftijd, waarbij de opschorting van den toe- latingsleeftijd tot de lagere scholen van de baan zou gaan, is er te meer reden om af te wachten welke houding de Staten Generaal aanemen. Buitendien is aan den eisch van Kon. goedkeuring niet voldaan. De heer Van Boven acht dit laatste niet erg, ook zonder Kon. goedkeuring gaat het wel. Overigens acht hij in alle gevallen, afgezien van de uitkomst der plannen van de regeering, een be waarschool voor deze gemeente ge- wenscht. Spreker heeft echter bezwaar tegen de begrooting. Ook de heer Van de Sande zon met het oog op den langen t|jd, dien de goedkeuring op de statuten vergt, dade lijk tot uitvoering willen overgaan. Hij meent dat nu het zevende leerjaar weg is, de bewaarschool erin moet Festenrath keerde thans rechtstreeks naar Vliets huis terug. De waard stond hem reeds op te wachten en begroette hem met eeD vertrouwelijk en sluw lachje, dat den kapitein nu niet bepaald aangenaam aandeed, maar dat hij noodgedwongen goedsmoeds moest opnemen. „Ik heb u straks wat te zeggen," fluisterde Vliet geheimzinnig. „Mag ik bij u op de kamer komen „Natuurlijk," antwoordde Festenrath. „Wat krijgen we vandaag te eten P» „Ja, jonge konjjnen hebben we van daag niet,» antwoordde Vliet. „We eten erwten met spek. Als ik gewtten had, dat mijnheer de kapitein mij vandaag de eer wilde aandoen „Wie?» vroeg Festenrath verwon derd, terwijl h|j den waard met groote oogen aankeek. „Ooh, ik bedoelde mijnheer Meisner," verbeterde Vliet met een vertrouwelijken grijnslach. „Ik hou niet van erwten met spek," zei Festenrath. „Kook voor mjjn mid dagmaal maar vier eieren, dat is m|jn lievelingskost. En als je ze mij boven brengt, dan knnnen we urnen verder praten.» En met die woorden ging hij naar zjjn kamer. {Wordt vervolgdj.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1