Staten-Generaal. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Fiuancieele Berichten. Sport. School en Kerk. Provincie-I^ieuws heeft bjj het daartegen ingestelde cas satieberoep verworpen. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. De 's Gravenpolderschs kerkkwestie. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag in kort geding gepleit inzake de ruzie in de Ger. gem. te 's Gravenpolder. Voor den kerkeraad, die wil blijven bij de Nederduitsch Geref. Gemeente, trad op mr. J. -W. Goedbloed uit Goes en voor de per sonen, die onder leiding van den heer Hoekman, trachten de gemeente te doen ovtrgaan naar de Geref. Gemeente, van ds. Kersten, was mr. M. H. Har- tog uit Bergen op Zoom, de advocaat. Mr. Goedbloed bepleitte voo-name lijk, dat de kerkeraad wettelijk geko zen is en dat de tegenstanders eigen- rechtelijk zijn opgetreden, in plaats van langs wetlelijken weg hun doel te bereiken. Spr. vroeg den president, hangende het aanbangig gemaakt pro ces, voorloopig den kerkeraad in het geljjk te stellen en hem de beschikking over de kerk te geven:' Mr! Hartog meende te kunnen aantoonen, dat de meerderheid der lidmaten achter,,den heer Hoekman staat en trouwens reeds een anderen kerkeraad koos. Woensdagmorgen 10 uur zal de president uitspraak doen. De Brusselsche Bank. De Arondissements-Rechtbank te Middelburg heeft in haar zitting van 26 April 1924- nam. 3 uur veroordeeld wegens verduistering 2 maal, gepleegd en oplichting, 2 maal gepleegd. H. Witteveen, 35 jaar, hoofdinspec teur van de Brusselsche Bank te Scho ten, tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Vrijgesproken W. P. van Page, 48 jaar, directeur van het Bijkantoor Mid- delburg van de Brusselsche Bank, be klaagd geweest van oplichting en ver duistering. i Inzake v. P. achtte de rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen wat bekl. ten laste werd gelegd, noch wat betreft de verduistering, noch wat be treft de oplichting. De rechtbank kon uit de wettige bewijsmiddelen niet de overtuiging van bekl's schuld putten. Wat betreft W. meent de rechtbank dat niet bewezen is dat bekl. samen en in vereeniging met Bridée en de Jong, de voortvluchtige directeuren der Bank, de feiten bedreef. Wel cht de recht bank bewezen, dat bekl. order gaf tot verkoop van effecten, die hij ter onder zoek van de waarde had medegenomen, zulks tegen deu uitdrukkeiijkeu wil van de eigenaren. De opdracht tot verkoop werd dus wederrechtelijk ge geven en acht de rechtbank hierdoor de beide ten laste gelegde verduiste ringen, die ten nadeele van Simonse en Koene, bewezen. Inzake de oplichting zegt het vonnis, dat de wet niet gemaakt is om licht— geloovigen te beschermen. Hier stond bekl., die goed op de hoogte was van effectenzaken tegenover kleine, een voudige mannen. De 2 pet, extra divi dend was aannemelijk te makenmaar als de contracten gegeven waren, kon den de beirokkenen zich niet meer op onbekendheid beroepen. Besorekende de vraag of hier een samenweefsel van verdichtselen is, zegt het vonnis, dat bekl. wist, dat het onwaar was dat de stukken van de Brusselsche Bank en de Danube spoedig tot veel hooger koersen zouden stijgen. Uit de ver klaringen der deskundigen,»- is echter niet gebleken, dat de stukken beslist waardeloos zijn, noch dat zij geen waarde konden krijgen. Een listige kunstgreep is echter voldoende om van oplichting te kunnen spreken en de voorspiegeling van de 2 pet. is dit reeds. Als de be trokkenen de contracten kregen, teeken den zij maar, omdat zij huw stukken toch reeds hadden afgegeven. Bekl. trachtte dus de personen over tB halen zaken te doen en nam dan de effecten mede. Ook heeft hij gezegd goed op de hoogte te zijn van den effecten» handel. ja Nu ontkent bekl. wel het doel te hebben gehad zichzelf of iemand anders te bevoordeelen en geheel op last van de directie te hebben gehandeld, maar de rechtbank meent, dat de kwade trouw van bekl. wel degelijk is ge bleken. Hij handelde samen met de directie, maar ook wel op eigen initia tief. Dit blijkt uit de door bekl. met de directie gevoerde correspondentie, waarvan verschillende deelen in het vonnis zijn opgenomen en waarin o.a. uitdrukkingen naar voren worden ge bracht als iemand te zullen scheren dat de zaak kapot zop gaan en men wel naar het Noorden zou kunnen ver trekken dat men zich af moest vragen of men na eene week nog zou leven enz. Het staat volgens de rechtbank wel degelijk vast dat bekl. zich weder rechtelijk wilde bevoordeelen. De recht bank achtte twee gevallen van oplich ting bewezen en wel die ten opzichte van Simonse te Biggekerke en van Liere te Groede. Bekl. werd' 'dus veroordeeld wegens verduistering en oplichting beide twee maal gepleegd. EERSTE KAMER. Nadat Vrijdag aan den heer van Kol (s.d.) een interpellatie was toege staan (met 1615 st.) over de recht matigheid van het besteden van Indische gelden voorde Ned. Marine, werd voort gegaan met de alg. beschouwingen over de begrooting, waarbij het woord werd gevoerd door dhr. Diepenhorst (a.r.) v. d. Lande (r.k.) en tuti den Bergh (vrijheidsbond). Deze laatste begon met te wijzen op de noodzakelijkheid van het vrijhandelssysteem voor ons volk. Tot de bezuiniging komende, ge waagt spr. van zijn teleurstelling dat de eerst op f 50 millioen geraamde bezuiniging is teruggebracht tot f 30 millioen, waarvan bovendien nog f 20 millioen perspectief is. Spr, wijst verder op de stijging van het aantal ambtenaren sedert 1913 met 15,000 of 42 pet. Deze ambtenaren vergen wel f 80 millioen per jaar aan salaris. Dit wijst toch op een buiten gewone uitzetting van de staatsbe moeiing. Waar zitten al deze ambte naren Bjj deze vergelijking rijst toch de vraag of niet een bezuiniging van f 50 millioen alsnog kan worden be reikt. Spr. becijferde de uitzetting van de begrooting teigevolge van de uit breiding van de staatsbemoeiing op f 180 millioen. Zou daarop niet de bezuiniging van f 50 millioen zijn te vinden Spr. herinnert aan de in Engeland door Sir Eric Geddes inge stelde bezuinigingecommissie, die vele millioenen heeft bezuinigd. T. a. v. de ambtenarensalarissen be pleit hij minder groote verlaging der salarissen, maar inhouding van de periodieke verhoogingen. Ten slotte sprak de a.r. heer Anema. De verwekker van het mond-en klauwzeer. Naar Wolff aan de Germania ont leent, zou prof. Dabmen van de vee- artsenijkundige hoogeschooi te Berlijn er in geslaagd zijn cultures te maken van den verwekker van het mond- en klauwzeer. Dit opent het vooruitzicht, dat een doelmatige bestrijding van de plaag gevonden zal wordea. Prof. Dah- men zet zijn onderzoekingen dienaan gaande voort. N.V. Goesche Courant en Kleeuwens en Ross In de Vrijdag j.l. gehouden alg. vergadering van aandeelhouders der N.V. Goesche Couiant en Kleeu wens en Ross', Drukkers en Uitgevers bedrijf is besloten het beschikbaar be. drijfsoverschot voor afschrijving te be, stemmen sn over 1923 geen dividend uit te keeren. R. V. Hendrikse Co's, Bankiers- en Effecten-kantoor te Middelburg. In de jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Hendrikse Co's Bankiers- en Effec tenkantoor te Middelburg, met bijkan toren te does, Oostburg en Sluis, ge houden Vrijdag j.l., werden de balans en de winst- en verliesrekening over het 65e boekjaar, zijnde 1923, goed gekeurd. De bruto-winst bedraagt f90.809,18, de netto-winst f41.643,74J welke werd aangewend als volgtaf geschreven op fondsen eigen rekening f 22.722,95, oprichtingskosten kantoor Goes f 2604,53gebouwen, inrichtin gen en meubilair f 11.091,93 en dotatie buitengewoon reservefonds f 5224,334, samen f 41.643,74J. De buitengewone reserve bedraagt alsdan f 17.724,334, terwijl het sta- tuair reservefonds op f 100.000 bleef gehandhaafd. De heer mr. A. J. F. Fokker van Crayestein van Rengers- kerke te Zierikzee werd tot commissaris herkozen. Voetbal. BelgiëHolland 1—1. Te Antwerpen werd Zondag de wed strijd BelgiëHolland gespeeld* met het bovengenoemde resultaat. Het was een spannende strijd, die echter in een stortregen werd afgespeeld. Het Nederlandsche doelpunt werd door Visser gemaakt. De voorhoede der Nederlanders vol deed beter dan tegen Duitschland. Groosjohan was de beste der voorhoe de, Pjjl gaf nu en dan aardige ballen aan, Snouk Hurgronje was bet minst goed. Het schot van Visser was meestal te hoogde Natris was in het begin goed, maar verslapte later. De midden- linie was uitstekend, Van Linge was zeker de beate. Denis en Tetzner werk ten als gewoonlijk keurig, Van der Meulen was vrij onzeker. Van de voor hoede der Belgen waren de linkervleu gel en Larnoe de beste. De rechter vleugel was te dikwijls uit het spel. De middenlinie was goed, en ook Ver beek en Zwartenbroeks waren goed, evenals de Bie. IV. V. B. Zuid. 2e klasce. Middelburg I ging naar N.A.C, II en won daarvan met 42. TV. I'. B. Zuid. Se kl. Voor de derde klasse behaalde Wal cheren een 2l overwinning op B.O.Z. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland 2e klasse B. Walcheren 3S.B.O. II 01. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen ds. Vreugden» hil te Borssele. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep naar Velsen ds, W. S. van Leeuwen, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Ellewoutsdijk. Ellewontsdyk. Vrijdagavond hield het departement Ellewoutsdijk van het Nut zijn laatste bijeenkomst voor dit seizoen in het gebouw der Ned. Herv. kerk alhier. Het departement Ierseke was zoo bereidwillig geweest aan de zusterafdeeling dezen avond aan te bieden. In lichtbeelden gaf zjj de Passiespelen van Ober-Ammergau. Een goed strijkkwartet bracht de aanwezigen in gewijde stemming. Bjj de verschil lende tafereelen werd gezongen door Mej. Siebus en dhr. Steketee. Het zwaartepunt van den avond werd zeker gedragen door Mej. Siebus, die eeu mooie, volle sopraan heeft, welke vol doende geschoold is, om ook buiten Zuid-Beveland gehoord te worden. De vele aanwezigen, die de kerk vulden, waren zichtbaar onder den indruk. OudeUnde. Vrijdagmiddag werd tot hoofd der o. 1. school te 's Heerenhoek benoemd de heer C. v. d. Velde, onderwijzer alhier. Nisse. Donderdagavond jl., toen de landbouwer J. Vermue alhier met zijn gezin te bed lag, hoorde hij op den zolder van zjjn woning gekraak. Bij onderzoek bleek hem spoedig dat de schoorsteen in brand stond en dat de zolderbalken en -planken gedeeltelijk waren verbrand. Door krachtig op treden van de inmiddels ingeroepen hulp, werd het vunr met veel moeite met emmers water gebluscht. Aangezien het een onderwetsehe schoorsteen is, vermoedt men dat eeu balk, die door den muur in den schoorsteen uitkwam, vuur heeft gevat. Bij het rundvee van den heer Jb. Boonman en G. Nieuwenhnijse Lz., alhier, is door den veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit zjjn nu vijf gevallen in deze gemeente. Kapelle. Men deelt ons mede dat op verzoek met ingang van 1 Juni a s. door den Commissaris der Koningin aan den gemeente-veldwachter P. Groen- leer eervol ontslag is verleend. Dhr. Groenleer was opvolger van den heer P. Christiaanse en trad op 1 April 1897 in dienst. Dhr. Groenleer is 59 jaar oud en is 32 jaar in politiedienst geweest, waarvan 27 jaar als gemeente-veld wachter te Kapelle. Met nauwgezetheid en ijver heeft hij voor de belangen der burgerij gewaakt. Dat men hem algemeene erkenning en achting toedroeg, bleek wel twee jaar geleden bij zijn 25-jarig jubileum, toen dhr. Groenleer namens de burgerij een kostbaar geschenk werd overhan digd en ook namens den Burgemeester en raadsleden een blijvend aandenken, behalve o. s. souvenirs. Wolfaartsdijh. De verkoop van het Emmabloempje heeft in deze gemeente ruim f 89 opgebracht. (Belangeloos.) Hoedekeuskerke. Bij den land bouwer I. Groenewege alhier is mond en klauwzeer onder het vee geconsta teerd. Kortgene. Vrijdag werd alhier de jaarlijksche veemarkt gehouden, welke nog al druk werd bezocht. Er waren aangevoerd 72 stuks hoornvee, 17 paarden en 1 veulen, 2 schapen en 10 varkens. Schore. Benoemd tot onderwijzeres te Terneuzen met ingang van 1 Mei, mej. G. G. Zijlstra, tijdelijk aan de O. L. school alhier. De gehouden bazar ten bate van het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier, is uitstekend geslaagd. Een bedrag van f 380,(zuiver) was de opbrengst, waarmede het tekort voldoeude kon worden gedekt. De orgelcommissie is thans ontbonden. Wemeldinge. Het mord- en klauw zeer breidt zich nog steeds uit. Bij het vee van een tiental veehouders is deze ziekte geconstateerd. De ziekte is niet kwaadaardig en zij geneest dan ook vrij spoedig. Zaterdagnamiddag dreef boven deze gemeente een onweersbui, waaruit behalve eenige regen een hevige wind kwam opzetten. De op de Oosterschelde zich bevindende schepen weiden daardoor overvallen, en van niet minder dan drie zeilschepen t.w. „Jonanna" schipper de Ronde, „de Dieu Donné" schipper Broc- kaert en van het klipperscbip Dank baarheid" van P. van Eek, respectievelijk te Dordrecht, Walsoorden ea Capelle N.B. woonachtig scheurden de zeilen, terwijl het aakschip „de Hoop" schipper v. d. Heuvel met zware slagzij voor anker lag. De sleepbooten „Pieter" en de „Zeehond", verleenden assistentie. Op initiatief van den burge meester alhier is naar aanleiding van een tot htm gericht schrijven van het comité tot steun aan noodlijdende Nederlanders in Duitschland, zetelende te Den Haag, wederom een dames comité opgericht onder leiding van Zuster Groeneboer óm een inzameling te houden. Ook zullen bloempjes eo insignes worden verkocht. Uamweert. Van het schip „Doro thea" schipper Kriesels, geladen met mais van Antwerpen naar Utrecht, is Zaterdagnamiddag bij Bruinisse door stormweer mast en zeilen overboord geslagen. Het schip is in de haven van Zijpe binnengebracht. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Rilland-Bath. Een windhoos die Zaterdag omstreeks 5| uur woedde, heeft de in aanbouw zijnde landbouw- schuur in den Zuid-Bathpolder geheel verwoest. Dit zal voor den aannemer een groote schadepost zijn. Omtrent het feest van dr. Moree meldt men ons nog nader Om HD/s uur werd de jubilaris het eerst hulde gebracht door zijn- intiem- sten vriendenkring, leden der bestaande sociëteit, waarvan de jubilaris ook lid is, en waar door den voorz. den heer N. Nieuwdorp in goedgekozen woorden den jubilaris werd geluk gewenscht en namens de overige 7 leden een keurig bloemstuk werd aangeboden. Zeer onder den indruk bedankte daarop de heer Moree. Oin 11 uur werd door de oommissie voor de feestviering het huldeblijk der ingezetenen van Rilland aangeboden waarbij de heer M. N. van de Linde, voorz. van het comité in een gloed volle rede den jubilaris toesprak en hem aanbood een gouden horloge met chronograaf terwijl bij het geschenk was gevoegd een album waarin vermeld de namen van allen die aan het hulde blijk hadden bijgedragen zoowel van binnen als van buiten de gemeente. De namen der verschillende gevers waren in het album geplaatst door Pater Josafat van het R.K. Klooster alhier terwijl het titelblad en de twee daarop volgende bladen waren bewerkt door den beer P. J. Duinker, arts te Tholen. Hierna sprak Burgemeester Schwartz den jubilaris in een keurige rede toe als gemeentearts. Beide redevoeringen werden door den jubilaris zichtbaar aangedaan beantwoord. Om twee uur had de optocht plaats, een optocht zooals nog nimmer in Rilland is vertoond en die werd opge steld op de met vlaggen versierde weide van den heer van der Werff, voorz,, daartoe welwillend afgestaan. De eere- wacbt te paard (commandant C. van Gorsel) ging hierna met de pages den jubilaris en zijn familie aan zijn woning afhalen. Toen de eerewacht met den jubilaris op het terrein van den optocht verscheen werd door den commandant van den optocht (L.Nagelkerke) verzocht met hem den optocht langs te rijden. Toen de wagen der schoolkinderen werd bereikt zongen de kinderen hem een versje toe, terwijl door den ontwerper der wagens voorstellende kunsten en wetenschappen een palmtak in het rijtuig werd geplaatst. Als pages langs het rijtuig met den jnbilarie en diens familie reed zijn zoon (W. M. Moree) en aan de andere zjjde A. W. Griep. De optocht werd vooraf gegaan door een heraut (A. J. Col pr art), die keurig netjes aan de inwoners der verschillende deelen der gemeente aankondigde dat de stoet in aantocht was. De optocht werd geregeld door een commandant reeds hierboven genoemd en een ondercommandant (J. C. van Boven), die beiden gekleed waren in cowboy-costnum zij kweten zieh uit stekend van hun taak. Intusschen had de jury van den optocht, bestaande uit de heeren J. v. d. Sande, G. v. Gils, H. Kouman, J. Deurloo en P. Bonte een allesbehalve benijdenswaardige taak, want werkelijk er was keurig gewerkt en het was niet gemakkelijk de punten naar waarde te geven. Daar alle wagens mooi wa ren werd ook besloten aan allen een prijs toe te kennen en verwierf de wagen kunsten en wetenschappen den eersten prijs, tevens eere-prijs met 38 punten, de roode kruiswagen ook een eerste met 85 p., de zigeunerwa gen de tweede met 34 p., de derde prijs de lente met 29 pde vierde prijs de wagen Hulde aan de Rilland- sche moeders met 24 p., de vijfde het scheepje met 28 p., de zesde prijs de wagen Geloof, Hoop en Liefde met 22 p., de zevende prijs De Sociëteit met 21 p., de achtste prijs de schcolkin- ders, de negende de Tandarts, de tiende deóSmidse, de elfde- de Dokter, de twaalfde de Kleermaker en de dertiende de Schoenmaker. Van de versierde fietsen bekwam de eerste prijs dhr. K. Saman, de tweede prijs dhr. G. Hirdes en de derde prijs „De Fietsclub". Bovendien waren in den optocht nog verschillende kinderen met versierde paraplnies en sporlkarretjes, die allen een stukje chocalade omvingen. De prijzen voor de ringrijderij, die door den jubilaris zelve waren gegeven werden behaald door J. Koster, J. Zon- nevijlle, A, Daane, Jacs. Zeevaart, W. Weststrate, Jacs. van Boven Czu., Joh. Geense, M. Zeevaart, C. van Gorsel, C. Traas en C. Bek. Terwijl de ringrijderij en de ge- costumeerde voetbalwedstrijd plaats vonden werd door den jubilaris aan iedereen gelegenheid gegeven hem te komen feliciteeren (receptie) waarvan door velen, ruim 300, werd gebruik gemaakt. De voetbalver, alhier ontving van den jubilaris eeu medaille. Om half negen des avonds werd den jubilaris door de muziekvereniging „Rillandia" alhier eene serenade gebradht waarbij de voorz. de heer A. A. Mol den jubilaris toesprak en de vereeniging een prachtige medaille benevens een enveloppe met inhoud ontving. Terstond daarop werd door de muziekvereniging het op het programma vermelde concert gegeven. Na afloop hiervan besteeg de zangvereeniging „Tot ons Genoegen* de versierde tent en zong als eerste nommer een contate waarvan de woorden gemaakt waren door den Weleerw. Heer H. J. Visser Herv. Predikant alhier, welk nommer keurig werd uit gevoerd zoo zelfs, dat op vererend verzoek het nommer nog eens herhaald werd. Een exemplaar van die cantate be stemd voor den jubilaris was keurig versierd door den heer J. van den Ende, onderwijzer aan de o. 1. school alhier. Door de twee jongste leden der vereeniging werd aan den jubilaris en aan diens echtgenoote elk een fraai bewerkt vers verstrekt. (De jongste leden waren van de meisjes G. Wind- horst en van de jongens P. Mol.) Na afloop der zang, die in 't algemeen keurig werd uitgevoerd, ontving deze vereenigiDg van den jubilaris eveneens een enveloppe met inhoud. Het huis van den jubileerende was keurigjsrerlicht. Na afloop van het concert had de aan gekondigde liebtstoet plaatstijdens dien stoet was het zwart van de men- scben. Geen wanklank werd gehoord en het feest is uitstekend geslaagd. Ierseke. De heer J. J. Leijs alhier is benoemd tot onderwijzer aan de „Koningin Emmaschool", Lijnbaans gracht 207, school van de ifdeeling Amsterdam van de „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs". (z.) Zeeuwsche Letterkundige tentoonstelling. Het comité, dat zich met het orga- niseeren van bovengenoemde tentoon stelling beiaet heeft, gaat geregeld voort met de uitvoering van zijn plan. Het ontvangt dagelijks toezegging van in zendingen. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat iu de afdeeling, welke aan de journalistiek en hetjipuranten- bedrijf in Zeeland gewijd is, niet minder dan 110 bestaande en bestaan hebbende Zeeuwsche couranten vertegenwoordigd zullen zijn. Onder deze bevinden zich uiterst zeldzame exemplaren en zonder twijfel zal van een unieke verzameling gesproken kunnen worden. Het comité is dankbaar voor de medewerking, die het in zoo ruime mate mag onder vinden, maar doet intusschen een drin gend beroep op allen, die in het bezit zjjn van Zeeuwsche couranten er zijn nog zoovelen, die een enkel ond num mer bewaard hebben -4- om deze voor de tentoonstelling tjjdelijk af te staan. Voorde afdeeling Zèenwsche liedeboekjea heeft de bekende verzamelaar dr. D. F,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2