111 jaargang, buitenland. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland, Rechtszaken. N\ 51 Dinsdag 29 April 198é abonnement Prjjs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag en Vrijdagavond. «S Uitgave Naaml. Vennootschap öoesehe Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regela f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en E leen wens Boss' Drukkers- en UltgeveribediQ Ad verten tiën worden aangenomen i tot 13 nnr voormiddag. COURANT Poincaré en de Commissie van Herstel. De Commissie van Herstel heeft de Eugelsche, Fransche, Belgische en Italiaansciie antwoorden op de rap porten der deskundigen en de door de Commissie van Herstel genomen be sluiten gepubliceerd. Tevens heeft zij Barthou en Bradburv verzocht advies in te winnen bij voorname financiers over de mogelijkheid van de toepassing der plannen van de deskun igen. De voornaamste leden der commissie zullen den bekenden Amerikaanschen bankier Pierpmt Morgan ontmoeten aan een maaltijd. Als de maaltijd nu maar uitstekend is, zal het resultaat der besprekingen ook wel meevillen. Aan den brief van Poincaré ont kenen we nog het volgende Hij meent dat de regeeringen pas met vrucht zullen kunnen handelen, warneer Duitschland de noodige maat regelen voor de uitvoering der plannen van de deskundigen heeft genomen. De regeeringen zullen dan hun conclusies moeten vaststellen, opdat de voorgestelde plannen zoo spoedig mogelijk hun volkomen effect zullen hebben. Dnitschland en de Geallieerde regeeringen kunnen niet op denzelfden voet worden gesteld in deze aange legenheid. De Commissie van Herstel kan rekening houden met de opmer kingen van Duitschland, dat zich zal kannen laten hooren. Waar echter de deskundigen hebben verklaard, dat de economische en fioancieele eenheid van Duitschland moet worden hersteld, zoodra er een begin wordt gemaakt met de uitvoering van bet plan, is Poincaré van meening, dat de Commissie op de kapitale punten niet van plan is, haar conclusies te wijzigen. De regeeringen zullen onder elkaar de voorwaarden bespreken van een fusie of ruil van de door Franki ijk en l.elgië bezeten panden met die, welke onverdeeld aan aile gealli eerden zullen worden overgedragen, maar die operaties kunnen niet plaats hebben voor dat Duitschland metter daad aan het ten uitvoer leggen van het plan is begonnen. Het staat aan de legeeringen, in gemeenschappelijke overeenstemming de noodige waarbor gen vast te stellen. De bevaarbaarheid van de Schelde- De (Brusselsche) Standaard meldt „Wjj zijn in staat de laatste peilin gen mede te deeleD, welke door het Belgisch bestuur van Bruggen en Wegen werden verricht. Welnu, op 22 April laatstleden was er in den pas van Vaikenisse over een breedte van 235 meter een diepte van 32 voet bij hoog water en op een breedte van 150 meter een dito diepte van 35 voet. Dus water genoeg om zelfs de Bel- genland door te laten. Op 23 April werden peilingen in het nieuw vaarwater van Rilland bij Bath uitgevoerd. Daar werd vastge steld, dat op een breedte van 120 40 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBÜRG. „Er bevindt zich sedert een dag ot acht een zekere koopman of linnen handelaar Meisner in de stad, die eerst bij de weduwe Mertens inwoonde en thans bij den waard Vliet zija in trek heeft genomen. Hij schijnt n wel bekend te zijn. Maar kent u hem nauw keurig Hij is geen linnenhandelaar, doch vroeger officier geweest, die zijn ontslag heeft moeten nemen een zeer ongunstig bekend staand man, die tot alles in staat is. Neem n voor hem in acht 1 Hij moet een of ander ge heime reden hebben om hier te ver toeven. Laat hij geen misbruik van uw vertrouwen maken. De afzender van deze regelen kan zich thans nog niet bekend maken. Maar hij heeft ook slechts de bedoeling, u opmerkzaam te maken en n op uw hoede te doen zijn." meter bij hoog water een diepte van 29J voet aanwezig was. Het is dus noodig dat de bagger- booten nog eenigen tijd krachtig door werken om de vereischte diepte van 33 voet oDgeveer te bereiken, zoodat Antwerpen opnieuw voor schepen met allen diepgang zal toegankelijk zijn. Het besluur heeft besloten dat ge durende de drie eerstvolgende maanden de Belgeniand en de Lapland der Red Star Line te Landn zullen aanleggen. in plaats van te Antwerpen. Dit nieuws zal iedere Sinjoor met ODgenoegen vernemen. Zijn eigenliefde krjjgt door dit feit inderdaad een lee- lijken deuk, terwijl die maatregel heel wat stoffelijke schade aan den Aatwerp- sehen handel zal berokkenen" De oorzaken van de ramp bij Bellinzona. Omtrent de oorzaak van de spoor wegramp te Bellinzona wordt gemeld Vier personen schijnen voor de ramp verantwoordelijk te zijn. Een spoor wegambtenaar te Ambri heeft weliswaar aan het station van Biascha medege deeld, dat de sneltrein den goederen trein had ingehaald, maar hij heeft verzuimd dit ook aan den stationschef van Bellinzor.a te laten weten. De dienstdoende ambtenaar te Biascha heeft dit evenmin gedaan. De wissel- wachter vaa Bellinzona liet, nadat de goederentrein een uur vroeger voorbij was gereden, den wisselstand ongewijzigd, daar hij vermoedde, dat de volgende trein eveneens een goederentrein zou zijn. Ten slotte heeft de conducteur van den uit het Noorden komenden trein geen rekening gehouden met het onveilig signaal. Indien slechts een enkel dezer vier verzuimen niet was gepleegd, zon de ramp vermeden zijn. De wisselwachter werd op het laatste oogenblik door den stationschef van Bellinzona opgebeld. Deze deelde hem mede, dat de naderende trein vermoe delijk de sneltrein uit Milaan was. De wisselwachter snelde naar buiten om de wissels te verzetten, doch kwam juist te laat. Uitsluiting in het Berlijnsche bouwbedrijf Ongeveer 20.000 arbeiders in het Berlijnsche bouwbedrijf zijn door de patroons uitgesloten, daar de timmer lieden, die kort voor PascheD de sta king hadden geproclameerd, geweigerd hebben he'. werk te hervatten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsiEformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 April in Nederland uitgesproken 67 faillissementen tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 April 1924 1503 faillissementen tsgenrver 1318 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. 1 van een fabrikant. Zaterdag voor Pascheu werden bij „Ah de mol begint al tegen mij te wroeten 1" mompelde de kapitein in zichzelf. „Vandaar de verandering in de houding van Bokelmann Enfin hij is een goedhartig, maar niet be paald een scherpzinnig man. Ik zal op mijn eigen houtje moeten handelen. De bedoeling van dezen ellendeling is, mij verdacht te maken, opdat mijn aan wijzingen twijfel zullen opwekken. Daarna hoopt hjj een gelegenheid te vinden, mij geheel uit den weg te rui men Nu we zullen zienHet is een geluk, dat ik Bokelmann niet meer gezegd heb. Hij zou in staat zijn ge weest, het in zijn ongeloof ais laster rond te bazuinen." Hjj rangschikte de papieren weer netjes op de tafel en zocht daarna Bokelmann op de gang van het ge bouw op. De rechter wilde hem nog terughouden. Maar Festenrath was ontstemd en zijn besluit stond vast om te vertrekken. Ook 's middags zou hij niet terugkomen, zeide hjj. „U bent er toch niet bcos om, dat ik uw raad niet opvolg?" vroeg de rechter. „Boos? Neen/ antwoordde de kapitein. „Maar ik zal u waarschijnlijk geen enkele mededeeling meer te doen hebben, want de personen, die ik nog de uitgesloten textielarbeiders te Borne aaa hoofden van gezinnen en kostwin ners, bonnen bezorgd waarop verkrijg baar wasvoor ieder lid van het ge zin 2 eiereD, een bon voor winkel waren, naar de grootte van het gezin, van f3 tot f 7, een bon voor vleesch van 1 tot 3 pond, voor ieder gezin pond vet, 1 roggebrood en 1 witte brood. De bonneu weruen rondgebracht door personeel van den textielfabrikant (uitsluiter) Spanjaard, zoodat deze Paasehgift ongetwijfeld van hem af komstig is. De salarisverlaging. Verschenen is thans het Kon. besluit waarbij bepaald wordt dat de salarissen der Rijksambtenaren welke gehuwd ol kostwinner zijn met ingang van 1 Mei 1924 met 5 pet. en met ingang van 1 October 1924 met 10 pet. wordt verminderd. Voor ongehuwden en niet-kostwin- ners alsmede voer de ministers, hoofden van departementen van alg. bestuur, bedraagt de vermindering direct met ingang van 1 Mei 10 pet. Eene overeenkomstige vermindering wordt toegepast ten aanzien van de wedden van met ingang van 1 Mei of een lateren datum nieuw benoemde of bevorderde functionarissenzoomede ten aanzien van verhoogingen van wed den, die met of na 1 Mei 1924 in treden. Zooals bekend betreft het hier een voorloopige regeling, in afwachting van de definitieve herziening van het be zoldigingsbesluit. Het verongelukte verkeersvliegtuig. Uit Berlijn wordt draadloos gemeld Het Donderdag :et twee Neder- landsche passagiers te Croydon bij Londen opgestegen vliegtuig, dat sedert vermist werd, is aan de Engelsche kust zonder passagiers gevonden. Daar het vliegtuig onbeschadigd is, hoopt men, dat de inzittenden door een stoomschip zijn gered. De K. L. M. heeft echter geen be- vestiging van dit bericht ontvangen. De salarisherziening. In de Mem. v. Antwoord op het voor), verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen i.z. bezoldiging Aig. Rekenkamer enz. schrijft de regeering: Bij de algeheele salarisherziening zal ongetwijfeld rekening moeten worden gehouden met de vraag, in hoeverre de salarissen der onderscheidene ambten sinds 1914 zijn verhoogd. Intusschen kan zulks niet de eenige maatstaf zijn, omdat daartoe zou moeten vaststaan, dat de in 1914 bestaande verhoudingen als juist zijn te aanvaarden de ver schillende herzieningen na 1914 hebben echter mede de strekking gehad om in de onderlinge verhouding der Balarissen de noodige verbeteringen aan te brengen. Bij herhaling heeft de regeering te kennen gegeven, dat inderdaad een zon kunnen noemen, zouden u nog onaantastbaarder toeschijnen dan dege- nsn", die ik u reeds opnoemde 1" Het gesprek had plaats in een afge legen hoekje, waar zij niet beluisterd konden worden. Bokelmann was even eens zichtbaar uit zijn humeur over de halsstarrigheid van zjjn nieuwen kennis en zoo scheidden beide mannen voor de eerste maal niet met de vroegere hartelijkheid en vertrouwelijkheid. Festenrath gaf den jongen opdracht, het pakket naar Vliets huis te brengen en liep met een ernstig, bijna somber gelaat door de straten van het stadje. Hij kwam ook voorbij het huis van Riedenburg. Voor het eene raam zag hij een oudachtig heer staan, die een levendig gesprek scheen te voeren. Festenrath vermoedde, dat het de vader van Annette was en aangezien de oude heer den vreemdeling met licht ver klaarbare opmerkzaamheid opnam, groette de kapitein onwillekeurig en zijn groet werd met een zekere ver wondering beantwoord. De kapitein sloeg niet den gewonen weg naar de stadspoort in, maar hij begaf zich in de richting van de wacht en informeerde bij een knaap, waar de woning van den overste Schadow was. Zij was dicht in de buurt en hjj trof reorganisatie van den Staatsdienst, die zoodanige inkrimping zou brengen, dat de wedden intact zouden kunnen worden gelaten, buiten het bereik ligt. Met voldoening mochten zij vaststellen, dat onderscheidene leden dit inzicht deelden. Tweede Kamer. In de vergadering op Dinsdag 6 Mei is aan de orde trekkiDg van de afdeelingen hervatting van de beraadslaging over het wetsontwerp tot wettelijke regeling inzake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenarenvoorziening met be trekking tot een overgangsbepaling der Lageronderwijswet 1920 regeling van werkzaamheden, waarbij de voorzitter zal voorstellen, na afloop van bovengemelde beraadslaging o.a. aan de orde te stellen de wetontwerpen betreffende opsporen van delfstoffen heffing van een belasting op rijwielen wijzing van de aardappelwelregeling omtrent het dragen van de kosten van openbare verpachtingen en het uitlo ven van premiën bij openbare verkoo- pingen en verpachtingen voorstel van wet van den heer Rutgers c. s. tot wijziging van de Drankwet. Nederland en Rusland. De corr. der N. R. Ct. te Berlijn meldt Over den stand der Russisch- Nederlandsche onderhandelingen wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld De onderhandelingen nemen een gunstigen loop. De leider der Russische delegatie, de gezant Kretinski heeft de volgende regeling voorgesteld Onmiddellijk, nadat de beide staten elkaar de jure zouden hebben erkend en de respectievel. gezanten zonden hebben benoemd zonden de onderhan delingen over het sluiten van een han delsverdrag worden voortgezet. De Nederlandsche gedelegeerden schijnen niet ongeneigd in dit voorstel te treden, meenden echter dat in het protocol betreffende de erkenning en het benoemen van gezanten de clausnle van de meest begunstiging zou moeten worden opgenomen. Hiermede verklaarde de heer Kre tinski zich zijnerzijds accoord, mits een uitzondering zon worden gemaakt voor de staten, die Rnsland reeds vroeger de jure hebben erkend, alsook voor een aantal staten uit het Oosten, zoo- als Afghanistan, die bijzondere belangen in Rusland hebben, belangen, die niet tegen die van Nederland indruischen. De Nederlandsche delegatie zon Zaterdag nieuwe instructies ontvangen. Ook de Russen verwachten nieuwe instructies uit Moskou. Bindend zijn de verschillende ontwikkelde voorstellen natuurlijk nog in geen geval. Vrijdagmiddag is te Utrecht de ever eenkomst nopens de loonsverlaging door de vijf groote organisaties van spooi- wegpersoneel onderteekend, zoodat deze thans een feil is geworden. den onden krijger, die zoo jnist van een oefeningstocht met een afdeeling van zijn dragonders was teruggekeerd, bezig om zich te verkleeden. „Ah, bent u het, mijnheer och nee, dat mag ik immers niet zeg gen 1" riep de onde dragonder vrien delijk. „Ik heb dikwijls aan u gedacht en zeer naar u verlangd, het is hier in dit verwenschte gat haast niet uit te houden van verveling. Enfin het zal u wel niet veel beter gaan. Ik kan mij niet voorstellen, dat u hier een leventje leidt als een verwende prins. Gisteren ontmoette ik Bokelmann nog, die mjj vertelde, dat a nog altijd op de loer lag. Ik wensch van harte, dat n geluk mag hebben en dat u het geheim ont dekt dan kregen wij tenminste ook werk aan den winkel, al was het dan ook maar vervelenden politie-arbeid. Maar n ziet er heelemaal niet naar uit, alsof u op het goede spoor ben( u trekt een heel zuur gezichtMaar ga zitteH, kamtraad hier in mjjn eigen huisje en nu de jongen er uit is, mag ik u zoo wel noemen en drink u een glas Mar- kobrunner een aalpastei heb ik vandaag weliswaar niet, maar een stuk Edammer Festenrath dankte beleefd, verzoobt Het kanaal Gent—Terneuzen. Men meldt nit Brussel aan de N. R. Crt. De minister-president heeft dezer dagen den burgemeester van Gent ont- vangen, die aan de regeering is komen verzoeken de noodige credieten toe te slaan voor baggerwerken en voor da electrificatie van het kanaal Gent Terneuzen. De minister-president heeft geant woord, dat hij voor zoovei mogelijk aan het verzoek tegemoet zou komen. Hartelooze neef. Tot een jaar gevangenisstraf heeft de rechtbank te Zutfen veroordeeld den landbouwer H. J. H., te Heeten (Raalte), die ziju 68-jarige tante, iemaad van zwakke geestvermogens, aan haar lot had overgelaten, ondanks de inder tijd aangegane verplichting om voor haar zorg te dragen, Buurvrouwen hadden de vrouw dood te bed en in vervuilden toestand gevonden, terwijl haar lichaam was doorgelegen en in de kamer een afgrijselijke staak heerschte. De kleeren moesten met een mes van het lichaam worden gesneden. De eisch was 10 maanden gevange nisstraf. De hengst Artist de Laboureur. De Hooge Raad heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de bekende procedure betreffende den heDgst Artist de La- boureur. Deze hengst was door de hengstenvereeniging ter keuring aan geboden en daarbjj wegens cornage afgekeurd. De hengst was bij de Paar den en Veeverzekering Maatschappij te 's Gravenhage voor een bedrag van f 110,000 verzekerd op afkeuriog we gens cornage, Nadat de hengst was goedgekeurd niettegenstaande cornage, werd hjj kort daarna weer ter keuring aangeboden en daarbjj wegens cornage afgekeurd op grond waarvan de hengsten- associatie de verzekerde som opvorderde. De verzekeringsmaatschappij ontkende de juistheid van de ingestelde vordering, aangezien de associatie na de eerste keuring niet alle vljjt en naarstigheid had betracht om schade te voorkomen. In eersten aanleg wees de rechtbank de tot f 93,500 teruggebrachte vorde ring toe, doch in hooger beroep ver nietigde het Haagsche Hof dit vonnis en verklaarde de associatie niet-oit- vankeljjk. Daarna vernietigde de Hooge Raad dit arrest en wees de zaak naar het Hof terug, waarbij de vraag moest worden onderzocht, of de bepalingen van de verzekeringsvoorwaarden te goeder trouw zijn ten uitvoer gelegd en of de beslissing van den raad van commissarissen voldeed aan de eischen van redelijkheid en billijkheid. Na nieuwe behandeling van de zaak kwam het Hof tot de conclusie, dat deze vraag niet in ontkennenden zin moest worden beantwoord en ver klaarde de eisohende partij weer niet- ontvankeljjk. Thans heeft de Hooge Raad zich met dit arrest kannen vereenigen en echter den ouden officier, die zelf een hartversterking zeer noodig scheen te hebben, zich wat hem betrof niet in het minst te laten storen. Eindelijk nam hij, om den oude niet nit zijn humeur te brengen, een glas wijn en liet den ruwen krijgsman eerst behoor lijk uitrazen over het verwenschte ver blijf 'n dit galgennest en dergelijke, want eerder zou hjj toch niet tot een verstandig gesprek komen, dat wist hij zeker. Zoo was het ook werkelijk en toen de oude soldaat zjjn gemoed eens flink had gelucht, vroeg bij vanzelf, of soms een bijzonder doel den „ka meraad' tot een bezoek genoopt had. „Overste,' antwoordde deze, „u zult de tamelijk zonderlinge omstandigheden nog herinneren, waaronder wij met el kander hebben kenniB gemaakt. Het leek mij toe, alsof n dadelijk een op recht vertrouwen ia mjj stelde en dat deed mij veel genoegen. Alleen het feit, dat en de heer Bokelmann mjj onvoorwaardelijk hnn vertrouwen schon ken, gaf mij aanleiding de rol op mij te nemen' die ik hier momenteel speel en stellig niet voor mijn plezier.' „Zeer juist l' zeide de oude heer. „In u kan men zich niet zoo gemak kelijk vergisaen l' {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1