Provincie-N ieuw 8. Rechtszaken. School en Kerk. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Marktbericht. doctor in de rechtwetenschap en in 1905 in de staatswetenschap. Hij was Maandagavond zoo hard op een tafel neer, dat dit glas brak en hem de tot 1905 advocaat en procureur te glasscherven dermate in de hand dron gen, dat hij zich genoodzaakt zag, ge neeskundige hulp in te roepen, om die hand te doen verbinden. 's-Gravenhage, van 19051906 com mies-redacteur ter gemeente-secretarie te Zwolle, van 1906 tot 1916 referen daris, afdeel ingschef ter provinciale griffie van Overijset en kantonrechter- plaatsvervanger te Zwolle, van 1916 tot 1917 directeur van het centraal bureau voor sociale adviezen te Amsterdam. Den len October 1917 werd hij beuoemd tot burgemeester van Gronin gen en zag zich ln Juli 1919 tot lid der Staten van Groningen gekozen, waarvan hjj tot 1928 lid was. Op 19 September van dat jaar werd hij ge kozen tot lid der Eerste Kamer. Vrij - heidsboud). Killand-Ilatll. (Belangeloos toege zonden,) Het feest ter herdenking van het 25-jarig jubileum van onzen algemeen geachten dokter den heer W. M. Moree op Donierdsg 24 April a.s. belooft een feest te zullen worden zooals Rilland nog zelden heeft gekend. Het glan punt van den dag, het huldeblijk, zal door de commissie met hnnne dames worden aangeboden des voor middags 11 uur. Om half twee wordt daarna de optocht op de weide van den heer van der Werff, daartoe wel willend afgestaan, opgesteld. Als deze optocht is opgesteld, die niet minder telt dan 17 versierde wagens, een heraut, een eerewacht en twee pages, het muziekgezelschap „Ril- laudia" eu verschillende rijtuigen met de Jeden der feestcommissie en hunne echtgenooten, alsmede versierde fietBen, kinderwagens enz., wordt de jubilaris aan zijn woning afgehaald om mede te rijden in den optocht. Na afloop van den optocht, die de geheele gemeente, behalve Bath zal doortrekken, wordt door den jubilaris receptie gehouden ten' zijnen huize. Des avonds zal ds muziekvereeniging „Rillandia" als mede het zanggezelschap „Tot ons Genoegen" een concert geven terwijl tot slot een lichtstoet zal worden geformeerd waaraan iedereen kan deel nemen. Als het weder medswerkt wordt het een schitterende dag. Des avonds wordt door de commissie het huis van den jubilaris prachtig verlicht. Alhier werd een drukbezochte tentoonstelling gehouden van de werk stukken, vervaardigd door leerlingen der vakcursussen uitgaande van de vaksehool voor meisjes te Goes. De burgemeester wees er in zijn openingswoord op, dat de cursussen alhier zijn ingeburgerd en bracht dank aan directrice en onderwijzeressen. De directrice, mej. Weststijn, sprak haar groote voldoening uit over de behaalde resultaten, dankte den burge meester, door wiens medewerking de curssussen z >o uitstekend geslaagd wa ren en sprak een woord van afscheid tot mej. v. Kooten, die wegens huwe lijkspromotie het onderwijs gaat ver laten en in wie tde cursus een eminente kracht verliest. Door de leerlingen werden aan de dames Westerhof en v. Kooten fraaie cadeaux aangebodeu. Daarna had de bezichtiging plaats der werkstukken, waarmee '2 lokalen der openb. school geheel waren gevuld. Werden de cursussen dit jaar door ruim 40 leerlingen bezocht, alleen reeds op de tentoonstelling hadden 80 a 40 nieuwe inschrijvingen plaats voor den volgenden winter, zoodat de voortzet ting der cursussen reeds weer verze kerd is. Het lijk van de 21-jarige vrouw van schipper Vermeulen, van het op 11 Maart bij Bath verongelukteschip „Eben Hsëzer" is aangespoeld. Kortgene. Voor de op te richten U.l.o.school alhier hebben zich 28 leer lingen aangemeld. Volgens de Lager Onderwijswet 1920 zullen er dus 3 leerkrachten aangesteld worden, daar het aantal leerlingen meer dan 23 bedraagt. Oudelande. De heer C. v. d. Velde ouderwijzer alhier, staat no. 3 op de voordracht voor hoofd der school te fs Heerenhoek, {i Wissenkerke. Ouder het vee van den landbouwer G. J. Doeleman, alhier, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Wolphaartsdijk. Voor diploma B. van het machinisten-examen slaagde te 's Gravenhage o.a. dhr. J. Barentse, alhier. In de Zaterdug gehouden ver gadering van aandeelhouders van de N. V. Groentenkweekerij alhier, werd met meerderheid van stemmen besloten tot liquideering van boven genoemde kweekerjj. Aan het bestuur werd de regeling opgedragen om een en ander nader uit te werken. (z.) Hoedekenskerke. Een zekere H. van Kwadendamme zette zijn bierglas Krabbendtyke. in de te Utrecht gehouden 9e jaarlijksche vergadering van de Vereen, tot duurzame verzor ging van minderjarigen „De Glind» hor3t", werd tot bestuurslid gekozen de heer C. P. Vogelaar alhier. Wemeldinge. Zondagmiddag ontstond alhier brand in een hooischelf van den koemelker Joh. Dagevos. Met vereende krachten werd met blusschen begonnen zoodat gezien de windrichting de brand tot die schelf beperkt bleef. Het spelen met lucifers door eea vierjarig zoontje moet hieraan niet vreemd zijn. Heden (Woensdag)morgeu is door het breken van een staaldraad bevestigd aan een hijschkraan een bak wegende plm. 1500 K.G. van een tamelijk groote hoogte naar beneden gevallen waardoor 17 luiken van een in lussÏDg liggend schip werden vernield. Het mag een wonder heeten dat geen der aanwezige werklieden werd getroffen. Bot'sele. Zaterdagmiddag wilde de zoon van Jan van Liere alhier een auto aandraaien, em had daarbij het ongeluk, door het ouverwachts terug springen van den draaier, dat ziju pols werd afgeslagen. Een waarschuwing voor anderen, om hiermede zeer voor zichtig om te gaan. Geneeskun dige hnlp werd direct verleend door Dr. Pen. 's H. Arendskerke. Alhier is door de gemeentepolitie in beslag genomen een vermoedelijk valsche gulden, dra gende de beeltenis der Koningin en het jaartal 1911. Ierseke. Reeds lang was hekend dat enkele uren stoomens buiten Vlissingen (op de Noordzee) een oeslerbauk was te vinden. De motor YE 124 is op onderzoek nit geweest en heeft een ben of 7 groote oesters meegebracht, welke (wegens de grootte) voor den handel niet bijzonder geschikt zijn. Gebleken is dat ook da&r bijna alle aankomende oesters (zaaigoed) dool zijn. De schelp der levende oesters is bovendien zeer poreus. De kwaliteit is goed. Zaterdagavond is bjj afwezigheid der bewoners ingebroken bij de wed. Wisse. De dadei(s) is door een dak- faam binnengekomen en heeft o.a. een kast opengebroken, waaruit een geld kistje bevattende 3 gouden tientjes en eenige gouden lijfsieraden meegenomen werd. Verder wordt niets vermist. Het aanwezige geld is blijkbaar over het hoofd gezien. De politie gewaarschuwd, is met behulp van eeu ontboden politiebond cp onderzoek uit geweest en heeft een persoon aangehouden en verhoord, maar weder losgelaten. Vin gerafdrukken zijn genomen. Het onder zoek wordt voortgezet. Zaterdagavond werd een echtpaar verblijd met de geboorte van een tweetal zonen en een dochter. Een jongetje is gestorven, de beide anderen zijn met de moeder welvarend. Ds. G. Th. Beusekom hield 2en Paaschavond een gedachtenisrede ter herdenking van ziju 25-jarig jubileum als predikant, naar aanleiding van Timotheus l 12. Namens kerk en kerkeraad sprak dhr. L. Hartoog den leeraar toe en wenschle hem nog vele jaren arbeids in 't midden der gemeente toe. Van den ring was Ds. Drost van Wemeldinge aanwezig. 's Gravenpolder. Vrijdag maakten de leerlingen der hoogste klassen van de openbare school een fietstochtje onder leiding van dhr. Poldermans. Gereden werd over HansweertKrui- niDgen naar Ierseke, alwaar o.a. oester putten werden bezichtigd, waarna over Wemeldinge en Kapelle werd terug- Bijdragen woningbouw. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Kloetinge, ten behoeve van W. Sinke en A. Been hakker f 600Wissenkerke, ten be hoeve van M. H. van Hee f 800. De Zeenwscbe Letterkundige Tentoonstelling. In breede kringen blijkt belangstel ling te bestaan voor de Zeeuwsche tentoonstelling op letterkundig gebied, welke in Juni te Middelburg zal wordeu gehouden. Belangrijke inzendingen zijn van verschillende zijden toegezegd. De tentoonstelling, die haar aanlei ding vindt in het te houden congres van bibliothecarissen, zal niet alleen voor de leden van het congres, maar ook voor andere bezoeksrs zeer beziens waardig zijn. Een 200-tal Zeeuwsche gchrijvers zullen vertegenwoordigd zijn, en dit grootendeels, voor wat oudere schrijvers betreft, door gedrukte wer ken en manuscripten uit bibliotheken. Hedendaagsche schrijvers als Dr. P. C. Boutens, mevrouw A. Draajjer De Haas, Dr. P' H. van Moerkerken Jr., A. H. v. d. Peen (P. de Sinclair) en Karei Wasch zegden manuscripten toe, even als de bekende schrijver van jongens- en meisjes- boeken, de heer J. Stam- perius. Naast het litteraire werk zullen portretten en andere illustraties worden geëtaleerd. Door de medewerking van het Persmuseum te Amsterdam en uit gevers vau dag- eu andere bladen zal ook de afdeeling couranten goed ver tegenwoordigd zijn. Ook het bestuur vau het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ver leent zjjn medewerking aan het ten toonstellingscomité. Onze steden. In het Vad. schrijft Mr. Greta van Rijn Couperus zegt ergens in een van zjjn schetsen, dat hij de steden onder scheidt in mannelijke en vrouwelijke. Genève en Nice noemt hij twee vrouwe lijke, Genève een deftige gastvrouw en Nice meer licht en modieus. Als ik die onderscheiding mag toe passen op de vier Zeeuwsche steden Goes, Neuzen, Middelburg en Vlissin gen, noem ik Goes en Neuzen manneu, Middelburg en Vlissingen viouwen. Goes is een kweeker, iu de week hard werkend op het land, Zoudags ueljes „op zijn burgers' met een slijfgestreken paars booidje om. Hij is solide eu zorgt, dat hij zijn schaapjes op het droge krijgt. Neuzen is een expediteur, met een b'oem iu zijn knoopsgat. Bij smijt met geld, geeft graag iondjes drinkt een formidabel glas en is eeu pretmaker vau je welste. Middelburg is eeu douairièrt, deftig eu zuinig. Als ze eerst weet wat je grootvader en je overgrootvader deden, en hoeveel er in je portemonnaie zit, geeft ze je een introductie en cutvangt je zeer hartelijk. Maar Vlissingen is een hospita, geen dame die een kam r in haar bnis over heeft, maar een echte ouderwetsche, die je den eersten dag dien je er doorbrengt, met den deurknop in haar hand haar heele levensgeschie denis vertelt, die een niesbui krijgt boven een pan met soep, maar bij wie je elk uur van den nacht kunt thuis komen, en waar altijd plaats is voor gasten, al is het „pail'asse par tsrre". Vlissingen. Aan aandeelhouders der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen wordt over 1923 een divi dend voorgesteld van 10 pet. Bond van Harmonie en Fan'are. Aan het concours van den „Bond van Harmonie- en Panfarevereenigingen in Zeeland", dat op 2en Pinksterdag te Kruiningen zal worden gegeven ter viering van het 60-jarig beslaag van de fanfare „E. M. M.« aldaar, zal door 30 vereenigingen worden deelgenomen. Maandag had in hotel „Centraal" te Goes de loting plaats voor de beurt van optreden. De uitslag was als volgt: 4e Afdeeling Fanfare. 1. Fanf. Ons Genoegen te Kamper land 2, Fanf. Excelsior te Kloetinge 3. Fanf. St. Caecilia te Stoppeldijk 4. Fanf. Prinses Juliana te Baarland 5. Fanf. Oefening en Uitspanning te Kattendijke6. Fanf. St. Caecilia te 's Heerenhoek. 3e Afdeeling Harmonie en Fan/are. 1. Harm. Wilhelmina te Colijnsplaat; 2. Fanf. Con Affeszione te Kwaden damme 3. Fanf. Oefening Kweekt Kunst te Borsele4. Fanf. Concordia te Krabbendijke5. Fanf. Arne's Genoegen te Arnemuiden. 2e Afdeeling Harmonie en Fanfare. 1. Fanf. Vooruit te Waarde2. Fanf. Vrijheid Eendracht te Lams- waarde3. Fanf. Oefening Kweekt Kunst te Westkapelle 4. Fanf. Excel sior te Ter Hole5. Fanf. Houthandel Walcheren te Middelburg6. Fanf. Eendracht maakt Macht te Kruiningen 7. Harm. St. Caecilia te HontenisBe; 8. Fanf. Oefening Kweekt Kunst te Wemeldinge; 9. Fanf. Voorwaarts te Koudekerke; 10. Fanf. Opwaarts te St. Jansteen. Ie Afdeeling Fanfare. 1. Fanf. Excelsior te Middelburg 2. Fanf. Ons Genoegen te Kapelle 3. Fanf. Excelsior te 's Heer Arends kerke 4. Fanf. Oefening na den Arbeid te Ritthem5. Fanf. Apollo te Dom burg 6. Fanf. Euterpe te Heinkess- zand. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. 1. Harmonie St. Caecilia te Vlis singen 2. Harm. Euphonia te Goes 8. Harm. Apollo te Wissenkerke. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegeas Het als rijwielhandelaar geen door loopend register houden J. de R. te j Hoedekenskerke f 0,50 s. 1 d. h. Niet beletten dat de hoad die hij j bij zich had wild opspoortH. N. te Wolphaartsdijk f 5 s. 5 d. h. Op straat voetballen H. C. v. d. W. te Wemeldinge, L. G. K. te Ier seke, G. J. v. d. B. te Kloetinge, D. J. C. v. d. P. te Goes, allen terug aan oudeis. Auto n et stilhouden wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert J. L. te Ellewoutsdijk f 3 s. 3 d. In autobus geen brandbluschapparaat made voerenP. C. v. d. S. te GoeB 2 m. f 5 s. 2 m. 5 d. h. Met auto 's avonds rijden zonder voorgeschreven licht J. M. A. te Goes fJO s. 10 d. h. 's Avonds met voertuig rijden zonder lichtM. de P. te Kapelle f 3 s. 3 d. 's Avonds auto laten staan zonder voorgeschreven lichtH. V. te Goes f 10 s. 10 d. h. Drpakenschap J. H. te Wemeldinge f 5 s. d. h. Vrijgesproken, beklaagd van met auto niet behoorlijk naar links uitwijken J. Z. te Borssele. i i.. ,i - - Bondsdag Ren. Jong. Verbond. Maandag is in Middelburg de Bonds dag gehouden van de prov. organisatie van het Ned. Jongelings-Veibond. Nadat des morgens een huishou delijke vergadering was gehouden, sprak 's middags iu de concertzaal ds. H. J. Visser van Rilland-Bath over „de Bijen". In de avondsamenkomst in de Koor kerk naden als sprekers op ds. W. A. B. ten Kate van Vlissingen met „Christus Koniug" eu ds. Jac. Pooit vau Eikerzee met „Twijfel ea zeker heid." Het slotwoord werd gesproken door den voorz. der Prov. commissie ds. J. J. Homburg van Goes. Goes. De Particuliere Synode van de Ger. Kerken in Zeeland wordt op Woensdag 4 Juni alhier gehouden. Ondelaude. Bedankt voor het be roep naar hier (N. H. Kerk) ds. H. Bogers te Zoelen. Chr, Bewaarschool. Naai de „Z." meldt, is besloten tot de stichting van een vereeniging voor een nieuwe Chr. bewaarschool. Het bestuur bestaat uit de heeren Duvekot eu Verboom van de Chr. Ev. Gein Van Melle en v. d. Zee, Ned. Herv., Ooslcrbaan en Bedet van de Geref. kerk en Van As, van de Geref. ge meente. Eervol ontslag. Aan den besteller J. Mieras alhier, postkantoor, is met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag 22 April waren aangevoerd 5 nuchtere kalve ren, 4 schapen, 1 loopvarken, 34 tig gen. Benoemd. Met ingang van de 436ste Staats loterij is benoemd tot collectrice der Staatsloterij, te Goes, mevrouw G. M. J. Boots, weduwe van G. J. de Jongh te Deventer. Kassiers van Boerenleenbanken. Dinsdag werd alhier opgericht een vereeniging van Kassiers van Boeren leenbanken in Zeeland. Doel is een jaarlijksche gezellige bijeenkomst te houden op den 3en Paaschdag alhier, tot onderlinge leering en bespreking van de belargen der Boerenleenbanken, ter bevordering van den bloei derzelve, bezien van het standpunt van den kassier. 17 kassiers sloten zich reeds aan. Het bureau bestaat voorloopig uit de heeren J, J. van Dijke, voorz. te Kruiningen en D. Rietveldt de Houdt, secr.-penningm. te Ierseke, De contri butie bedraagt slechts zooveel als noodig is om de jaarlijksche bijeen komst nit te schrijven. Bij de vorige trekking van de Vis sertjes zjjn in het rayon van den heer A. A. Somer veel prijzen gevallen o.a. twee van duizend gulden. (lngez. Med.) Ongeluk met een autobus. Te Eindhoven is een autobus met 18 personen te water geraakt. Een ge huwde vrouw uit Woensel werd zwaar gewond en is op weg naar 't gasthuis overleden. Een 12-tal personen werd licht gewond. Ooizaak is een defect aan de stuur inrichting, terwjjl moeren en schroeven van den wagen in slechte conditie verkeerden. Onbewaakte overwegen. Bij een onbewaakten overweg te Hoofddorp is een wagen door een pasaeerende losse locomotief gegrepen. Het paard werd gedood, de wagen aan stukken gereden en de voerman zwaar gewond. Gestikt. In de van Rijsenstraat te Groningen1' is de anderhalfjarige E. 8., bij het eten van een pinda, Van een ladder gevallen. Dins dag kwamen te Alkmaar door htt breken van een ladder twee werklieden te vallen, die bezig waren met bet afnemen van een daklijst. De eene is overleden, de andere verkeert in boogst ernstigen toestand, doordat bij het onhandig vervoer een der gebro ken ribben hom door de long drong. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Be opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). De Brusselsche Bank. Wij ontvingen een schrijven van den heer Pb. Selter, te Amsterdam, waarin deze den slachtoffers van de Brusselsche Bank aanraadt om bij aanmaning tot betaling van het debet-saldo hieraan in geen enkel geval te voldoen, daar hij tut de overtuiging is gëkomen dat zij geen schuldenaren doch schuld- eischers van de bank zijn. De schrijver geeft een voorbeeld van een landbouwer, die er indeitijd uit drukkelijk op wees dat van zijn solide stukken ten hoogste tot een bedrag v»n f 10,000 mocht worden verzilverd om daarmede effeclenzaken te doeD en die nu iu de boekeu van de Brusselsche Bank voorkomt met een debet-saldo van niet minder dan f 85,000, waar tegenover een fondsenonderpand staat van zoo goed als waardelooze stukken. Rotterdam, 22 Aprjl 1924. Vlas, Aangevoerd uitsluitend schoon: blauw 1400 st„ prijzen f 1,60f2,10, Groningsch 12000 st., prijzen f 1,50 a f 2, geel 8550 st., prijzen f 1,60f 2. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte f9,25f10, id. Eigenheimers f 6.60f 7. Eieren f 5,50f 6,75. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 196 paaiden, 5 veulens, O ezel, 1776 magere runderen, 660 vette runderen 228 vette kalveren graskalveren, 1439 nuchtere kalveren, 116 schapen ot lammeren, 161 biggen, 6 bokken oi geiten, 1076 varkens, overloopers. Prijzen per i/i kilokoeien van 37 Vi—59 52 i/,57 IA.62 v» et. ossen van 59—55 60 ot. stieren van 45—4854 ct. kalveren van 57 i/«—67 tk—70—87 fa 92 ct., scbapen van 40—44 ofc varkens van 29 - 81—33 fa ot. Prijzen per stuk van mager veemelkr koeien f 330—480, kalfkoeien f 860—470 (tieren f 175 450, graskalveren fO O—, pinken f 110—175, vaarzen f200— 270, paarden f 309450, slachtpaarden f 15 J— 225, hitten f 200350, veulens 1100—175 biggen f 8—17, biggen per week f 1,5'J a 1,75, overloopers 120 - 35 fok nuchtere kalveren f 16—25, nacht nuchtere kalveren f918. GOES, 22 April 1924. Wegens de feestdagen geen noteering. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nienwe Rogge Wintergerst i al i a f f-,—af af— f a f Wintergerst per 109 K.G. f a f 00,— Zomergerst f a f Goudgerst f 00,00 *1 Haver 1 af Kookerwten f af ,00 Krooneiwten f a f Bruine Boonen 1 al Geel Mosterdzaad f a f l'aardeboonen f a 1 Maanzaad 1 a 1 Winterkoolzaad f af Karwijzaad f a 1 Schokkererwten f af Eieren per 100 stuks f4,50. Boter per kilo 11,80 a 10, Middenprjjs eieren per 25 stnks 1 1,12 fa Middenprijs boter per fa kilo 10,90 a O, Eieren aan particulieren verkocht'5 fa ct. Boter aan particulieren 11,— a 1 0. Middenprjjs alwjjkendo boter f 0,p. p. Fabrioksboter 85 pond a 1.10 Aanvoer 150 pond boter Eieren 240 stuks Eieren winkelprijs Oct. per stuk Hooiboter pond a O, Boter 2e kwal. 0 pond a 1 0,— kleine Eieren verkocht A 0 ct. Roomboter aan particulieren 10,—. Poeleiaren 0 stuks A O ct. Eendeieren 0 stuks A 0 ct. Kalkoeneieren stuks A 0 a 0 ct. Alwijkende boter pond a 75 ct Ganseieren 45 stuks A 0 ct. De prijzen van ganzeneieren en eenden eieren worden niet genoteerd, Eierenverkoop Onderaldeeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 27500 stuks. Prjjs 14,80 per 100 stuks, •a-i -v -

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2