Wonden 111 jaargang. N\ 49, Donderdag 24 J pril 19M abonnement Paschen zonder eieren. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Binnenland. Prjja per kwartaal, in Goesr,f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasnil. Venüootscitap Goesche Conrnnt ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. en Kleeuwens Ross' Drnkkerg- en Uitgeversbedrfli Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. COURANT Het Paaschcongres van de S.D.A.P. heeft veel van zijn vroegeren glans verloren. Voorheen was het voor de socialisten een grootsch feest. Een festijn waarop Troeletra donderende redevoeringen hield en waarschuwend met den wijs vinger schudde. En dan glunderden de congressisten, omdat Pieter Jelles het weer eens zoo fijn had gezegd, en om dat zij in de meening verkeerden dat het kapitalisme nu toch heusch wel op z'n laatBte beenen liep. Die ouderwetsche congressen, daar werden de aienscheu warm gemaakt met daverende leuzen, daar heerschte een stemming van onderlinge verbroe dering, Troelstra verzoende zich ont roerd met van der Goes en dan zong mem met tranen in de oogen de Inter nationale. En dit jaar Het was als een walmende kaars. De groote attractie ontbrak. Troelstra was ziek en kon dus niet spreken. Het was als een Paaschfeest zonder eieren. Geen wonder dat de Amsterdam- sche afdeelingen opmerkten dat de congressen der Partij hoe langer hoe onbelangrijker worden. En waar warem de daverende leuzen? Algemeen werd er naar gevraagd. Maar Vliegen moest in z'n openings rede bekennen dat ze er niet waren. En hij kwam met twee wind-eieren: bedrijfsorganisatie en socialisatie. Maar voor deze lenzen is het prole tariaat nog niet rijp. „Tn dit opzicht hebben we een ontzaglijk stuk opvoe- dingsarbeid voor den boeg," aldus Vliegen. (Met het N.V.V. zal hiervoor een instituut voor arbeidersontwikkeling worden gesticht). En om het weinig pakkende van de lenzen voor zijn partijgenooten te ver ontschuldigen, betoogde Vliegen dat 80, 40 jaar geleden leuzen als algemeen kiesrecht en achturendag ook niet pakten. Toen we dit laatste lazen hebben we ons de oogen nog eens uitgewreven. „Acht uur zij onze arbeidsduur". Dit is toch wel een woord dat van den beginne af aan gelokt en gelonkt heeft. Dat moest pakken. Dat begreep iedereen terstond. Het is ondankbaar van Vliegen dat hij de oude, beproefde leuze, welke de partij zooveel winst heeft doen behalen, thans verloochent. De rede kwam overigens hierop neer: we krijgen thans een periode, waarin de lotsverbetering van de arbeiders klasse op den achtergrond treedtmet zoo noodig zelfs mateiieele opofferingen moet naar de politieke macht worden gestreefd en dan moet worden aange stuurd op: bedrijfsorganisatie. Waar mede Vliegen wel zal bedoelen wette lijk geregelde medezeggenschap der arbeiders in het bedrijfwat indertijd door de practische partijgenooten Mas- 8ereeuw en prof. Bongers zoo fel ver oordeeld is gewordeD. Dus voorloopig geen dikbelegde boterhammen, wél 'n goeie opvoeding na het lichaam nu dus de geest, en in de toekomstJa wat in de toekomst Een vorm van bedrijfsorganisatie die ia de landen, waar hij werd ingevoerd, 38 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOS A. MÜTZELBURG. Carsten is daar binnen bij den chirurg," fluisterde de waard. „Zoo antwoordde Festenrath onver schillig. „Nu, die zal me niet bijten Meteen liep hij den waard voorbij op de gang en klopte aan de deur van Kirchhoff's spreekkamer. Er volgde niet dadelijk antwoord en Festenrath hoorde, hoe een schuifla of ieta dergelijks werd gesloten, toen vroeg een stem van binnen, wie of er was. De kapitein noemde den naam MeiBner en waarom hij kwam. Oeh ik vraag n duizendmaal excuus ik heb juist een patiënt bij me 1" riep Kirchoff vanuit het vertrek. „Maar gaat u een oogenblik berucht (alleen in Rusland misschien beroemd]) werd om z'n remmmde en 1 storende werking es i i sommige lauden (b.v. Luxemburg) dan ook reeds weer is afgeschaft. Merkwaardig was ook de verdediging van den voorzitter (Vliegen) van de 48.urige werkweek tegenover de 45-urige. De 45-urige werkweek komt" niet voor ia het Partij-programma. „In alle landen waar men even hard heeft gestreden voor den 8-urigen werkdag, is men gekomen tot een 48-urige werkweek. Nergens ter wereld heeft men een 45-unge werkweek. Het zou dwsasheid zijn om nu vol te houden en te zeggen „maar in Neder land moeten we toch de 45-urige werkweek hebben", zoo sprak de heer Vliegen. Ja, waarom heeft men dat indertijd dan niet direct gezegd. Waarom minister Aalberse niet toegeroepen man je bent te royaal Waarom dan die dwaasheid in ons land een tijdlang toen men het toch ook nergens elders deed de 45 urige werkweek ingevoerd en een enorme schade veroorzaakt Dat wist men toch indertijd ook wel dat ons land al een en nog wel in malaise-lijd zich met de luxe van een 45-urige werkweek kon permitteeieu Men heeft het toen niet durven zeggen en gezwegen ais moffen. Blijk baar warea de Novemberdagen 1918 de S.D.A.P.-leiders naar het hoofd En thans wordt ook de 45-urige werkweek ve:loochend, die destijds als buit den kiezers triomfantelijk voorden neus werd gehouden. Zal het straks ook niet zoo gaan met de bedrijfsorganisatie De ondervinding in het buitenland heeft aaDgetoond dat ook dit een windei is. En wanneer dit eenmaal doordringt ook tot Vliegen c.s. zal hij het zeker niet gelegd willen hebben. Een paar daagjes rust. De Paaschvacantie doet zich Datuur- lijk ook gelden op het terrein der buiteulandsche polititk. De staatslieden nemen rusten bijgevolg is het wereldgebeuren rustig. Nog steeds staat het rapport der deskundigen in het middelpunt der belangstelling. De commissie van herstel heeft be sloten le. acte te Demen van het antwoord van Duitschland, waarbjj dit zich aan sluit bij de conclusies der deskundigen 2e. binnen de gtens van haar bevoegd heid de conclusies dier rapporten goed te keuren en de methoden ervan te aanvaarden3e. ze officieel te over handigen aan de betrokken regeeringen en hun de conclusies, waartoe zij bevoegd zijn, aan te raden, ten einde het vol ledig effect van die voorstellen te ver haasten 4e. aan Duitschland te ver zoeken, haar binnen den allerkortsten tijd ontwerpen van wetten en besluiten voor te leggen, waardoor een volledige uitvoering der planneD wordt gewaar borgd en zijn vertegenwoordigers aan binnen hier tegenover in mijn biblio theek. Ik kom dadelijk I" Festenrath wilde vertrekken en later eens terugkomen. Maar het meisje verscheen al, opende aan den anderen kant van de gang een deur en liet den kapitein, die het pak van den jongen, die buiten stond te wichten, had overgenomen, in een vertrek bin- nengaan, dat slechts één venster telde. De bibliotheek bevatte enorm veel boeken van allerlei grootte en formaat en Festenrath, die een groot liefhebber van oude boeken was, ontdekte ver scheidene titels van tal van waardevolle werken. Na de werken op medisch gebied, waren hoeken over geschiedenis, scheikunde en plantkunde het talrijkst vertegenwoordigd. Ook nieuwere wer ken, reisbeschrijvingen,Fransche, Engel- sche en Duitsche literatuur ontbraken niet. Voor een eenvoudigen chirurg op bet platte land was zulk een bibliotheek een buitengewone zeld zaamheid 1 De titel van een heel groot werk trok Festenrath's aandacht. Het was een van die oude tooverboeken, dat te wijzen in de commissies en organi satie van de spoorwegen en voor de hypotheek op de nijverheid. Het woord is dus nu aan de ge allieerde regieringen. Tot dusverre is alles op rolletjes gegaan, al schuilen er wel een psar addertjes onder het gras. Duitschland wil de drukkende lasten niet op de schouders nemen, indien het niet tevens in 't bezit komt van de souvereine rechten in het politieke gebied en voorts wil het, evenals trou wens Engeland, het rapport der des kundigen in z'n geheel behandelen en niet, zooals Frankrijk wil, gesplitst. De Duitsche rijkspresident, de heer Marx, heeft het standpurt der regee ring ten opzichte van het Roer- en Rijngebied nog nader toegelicht en o.m. „Volgens de herhaalde verklaringen van den FraDScben minister-president streeft de militaire bezetting geen ander doel na dan de beveiliging van het werk van de vreedzame ingenieurs, commissie eu de verzekering van de exploitatie van het productieve pand. Dit heele begrip van productief pand is door de memorie der deskundigen komen te vervallen in plaats van het Rijn- en Roergebied als vergoedings provincie eiscken de deskundigen al- gemeene panden, welker aanvaarding Rijn en Roer moeten bevrijden van den last, welke thans op hen drukt." Het schijnt dat Frankrijk or toch ook over gaat denken om de Roer bezetting op te geveD. Havas meldt uit Parijs: Frankrijk wil, vóér het de pressie middelen, waarover het thans tegenover Duitschland beschikt, prijsgeeft, een overeenkomst met de boudgenooten nopens de sancties tegenover Duitsch land treffen, wanneer dit land in ge breke mocht blijven om ook de nieuwe voorwaarden na te komeu. Revue. Een algemeene vergadering van de werfarbeiders en machinisten te Southampton heeft met nagenoeg alge meene stemmen besloten het werk Woensdag te hervatten. Te Londen is, 64 jaar oud, de ook in ons land bekende schrijfster Marie Corelli overleden. Te Pittsburg (Amerika) is, eveneens 64 jaar oud, de beroemde Italiaansche tooneelspeelster Eleanore Duse overleden. veroorzaakt door branden, snijden of stooten, moeten dadelijk met Akker's Kloosterbalsem behandeld worden. Deze voortreffelijke balsem is niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn genees kracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, het 'tan U dagelijks te pas komen. waarschijnlijk geschreven was door den bekenden Franschen toekomstvoorspel ler Nostredame. Hij klapte het boek open op een plaats, die blijkbaar veel gelezen werd en Festenrath zag een ouderwetsche teekening, een knaap voorstellende, die met gevouwen handen op een taf si knielde en rendom hem een aan.al eveneens geknielde mannen. Aan den linkerkant bevond zich de tekst, die bij deze teekeniDg behoorde en Festenrath las de woorden„In naam van dea drieëenigen, almachti- gen God, die gebiedt over goeden en kwaden, bezweer ik u, Uriel, te ver schijnen, u naar ons toe te buigen, ons een teeken te geven en uw ge trouwe dienaren ter wille te zijn, die u in geknielde houding wachten zoo- als ik Festenrath voelde een rilling door zijn leden gaan. Hij las niet verder. De woorden vaa den stervenden knaap leefden nog te zeer in zijn herinnering Hij kiapte het boek dicht en zette het op zijn plaats. Direct daarop opende Kirchhoff de deur, kwam hem met een voorkomende Verpachtingen en verkoopingen. Ingediend is de memorie van ant woord op het voorloo dg verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen ea het uitlooven van premiëu bij open bare verkoopingen en verpachtingen. De memorie is vergezeld van een iiita van wijziging, die bepaalt dat het stiijkgeld alleen voor openbare ver koopingen en niet voor .openbare ver pachtingen toelaatbaar blijft. Wijziging Leerplichtwet en Lager- onderwijswet 1920. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager- onderwijswet 1920. In 'de lijn der technische herziening van 1923 zal worden voortgegaan en in verband daarmede het instituut der hulponderwijzeressen door dat der assis tenten worden vervangen. De regeering is van meening, dat, indien dit wetsontwerp ongewijzigd tot stand komt, en daarnevens op de onder ijzerssalarissen een bezuiniging wordt toegepast in dezelfde verhouding als voor de rijksambtenaren in het voor nemen ligt n.l. v»d */6 ten aanzien van het lager onderwijs verder volstaan kan worden met een bezuini ging op de kosten van de opleiding en de examens en op die van het schooltoezicht. (Het aantal wettelijk verplichte leerkrachten is thans ge stegen tot pl.m. 38400, waarvoor aan salarissen ruim 91 millioen gulden s jaars wordt besteed.) De minister is bereid den maatregel betreffende verhooging van den toe- lalingsleeftijd geheel achterwege te laten, indien de daarmede beoogde bezuini ging op andere wijze wordt verkregen, De minister meent daarin geslaagd te zijn. Hij heeft gemeend, de nood, zakelijke bezuiniging in slechts twee maatregelen te moeten vinden n.l terugkeer tot den zes-jarigen leerplicht en vergoeding uit 's rijks kas van niet meer dan één onderwijzer per 48 leer lingen. Beide maatregelen zullen met het jaar 1930 automatisch vervallen. In den tnsschentijd zal beslist knnnen worden, of gelijke of andere bezuini gingsmaatregelen dan nog verder noo dig zijn. Behouden blijft de algemeene ver plichting voor de gemeente- en school besturen om de scholen op het zevende leerjaar in te richten. Daar aldus ge legenheid blijft geboden om, ook al strekt de leerverplichting zich in som mige gevallen niet zoover uit, aanslui tend lager onderwijs in het zevende leerjaar te genieten, is tegemoet gekomen aan het bezwaar van hen, die de aan sluiting met den leeftijd, waarop volgens de Arbeidswet arbeid in fabrieken en werkplaatsen mag worden verricht, ver broken achten. Bij de vraag, op welke wijze de sterkte van het onderwijzend personeel moet worden verminderd, kan het oog niet worden gesloten voor het feit, dat de vrij aanzienlijke stijging van het aantal onderwijzers mede het gevolg is van het splitsen van bestaande scholen. Die splitsing wordt niet alleen door de wet niet verhinderd, maar veeleer vergemakkelijkt door dat voor één flink bevolkte school minder onder wijzers worden gevorderd en door het rijk bekostigd dan voor 2 of 3 kleine schooltjes met een gezamenlijke bevol king ongeveer gelijk aan eerstbedoelde school. Het splitsen van scholen, ten einde een grooter aantal onderwijzers aan het rijk in rekening te kunnen brengen, kan worden voorkomen, indien voor de opklimming van het getal wettelijk verplichte onderwijzers een voor alle scholen van dezelfde soort gelijk aantal leerlingen wordt vast gesteld. Ter bereiking van de beoogde be sparing zal dit aantal voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 48 en voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 30 moeten worden be paald. vriendelijkheid tegemoet en reikte hem de hand. „Gaat u maar mee naar mijn spreek kamer," zeide hij. De slotenmaker Car sten is bij mij. Hij heeft jicht in zijn schouder en ik onderzocht hem juist, Hij is een aanzienlijk man, dien u mis schien ook nog tot klant kunt krijgen, Festenrath verontschuldigde zich nog maals wegens zijn ongelegen komst en volgde toen den ehirnrg naar zijn kamer, waar hij Carsten aantrof, een groote, forsche man, met een gunstig voorkomen, van wien den kapitein niets anders opviel dan de scherpe, onder zoekende blik, waarmee hij door hem werd ontvangen. „Een kennis van den heer Bokel- manD," zeide Kirchhoff tot Carsten. „Een linnenhandelaar uit Westfalen dezelfde, die, zooals ik u al ver telde, Carsten, met Bokelmann den dief wilde grijpen en daarbij gewond werd." Festenrath stalde zijn geheelen voor raad uit en een tijdlang waren de mannen verdiept in het bewonderen en onderzoeken der stalen. In de Dinsdag gehouden conferentie tusschen de dir. der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf per- soneel-organisaties verklaarde de directie zich bereid mede te werken aan de instelling van een personeelraad. De directie heeft geen bezwaar om wijzigingen in de loonkringen te regelen in overleg met de organisaties. Z|j weigerde echter wijziging te brengen in de minima der nieuwe loonschalen, maar was wel bereid om het minimum salaris voor een klerk te bepalen op f 1050 in de eerste loonklasse. Voorts werd het minimum van een leerling klerk bepaald op f 900 en dat van een aspirant-opzichter en aspirant-werk tuigkundig ambtenaar ran f1400 op f 1500. Het Nationaal Sportpaleis te Amsterdam. Het Nationaal Sportpaleis heeft nu ook in de hoofdstad haar eerste open bare trekking in het feestgebouw Bellevue gehouden. Tot nog toe waren in Den Haag, Leiden, Utrecht, Haarlem, Groningen en verschillende provincie steden trekkingen gehouden. Conflict textielindustrie. Nu de bemoeiingen van den rijks bemiddelaar, den heer v. IJsselstein, niet tot een direct resultaat hebben eid, is op een te Hengelo (O.) ge- honden algemeene vergadering van ongeorganiseerde meerderjarige uitge stotenen met bijna algemeene stemmen (zes tegen) besloten, het Centraal Comité te machtigen datgene te doen, wat noodig was om het conflict zooveel mogelijk te bekorten. Er zal een alge meene petitie worden gericht nit de geheele Twentsche bevolking om een spoedig en eerlijk einde aan de uit sluiting te kr|jgen. Een spoed conferentie is aangevraagd met de commissie uit de Twentsche fabrikantenvereeniging, om door gemeenschappelijk overleg tot een minnelijke schikking in dit geschil te geraken. Mr. dr. E. van Ketwich Verschuur t Te Groningen is Zaterdag plotseling overleden de heer mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester aldaar. De heer Van Ketwich Verschuur werd 18 Februari 1879 te Zwolle ge boren. Hjj voltooide zijn universitaire studiën en promoveerde er in 1902 tot Kirchhoff vond alles voortreffelijk en zeer billijk en gaf Festenrath een belangrijke bestelling op. Ook Carsten droeg hem een kleine order op en vertrok daarna. „U moet ook mijn toekomstige schoonmoeder, mevrouw Riedenbnrg, de stalen laten zien," zeide de chirurg. „Let n dan maar goed op, wat het meest in haar smaak valt. Ik zal dan daarvan bestellen." Festenrath pakte zijn collectie weer bij elkaar en nam Kirchhoff's uitnoo- diging, om b|j hem het ontbijt te ge bruiken, niet aan, met de woorden, dat h|j nooit gewoon was te ontbijten, daar dit hem zijn eetlust voor een middagmaaltijd benam. De chirurg vertelde toen, dat hij na direct naar Vliet moest, wiens koe ziek was ge worden. „Men moet hier van alle markten thuis zijn 1" riep h|j lachend uit. „Zelfs voor paardendokter moet ik spelen en zieke honden en katten genezen. Maar de menschen zijn er eenmaal aan ge woon, zoodat ik hnn ook niets weiger I" {Wordt vervolgd].

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1