SteiDietUittotmorgen Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Uit de Pers. Binnenland. Z. L. M. Door het Dag. Bestuur der Z. L. M. is adhaesie betuigd aan een landelijk adres tegen het verhoogen vatr den toelatingsleeftijd voor de lagere school met een jaar. Aan Ged. Staten zal worden mede gedeeld, dat het wenschelijk is, de mogelijkheid om van het verbod met den korten dissel te rijden ontheffing te verkrijgen, te bestendigen evenwel dienen de gebruikte dissels niet korter dan 1 M. te zijn. Ook is geadviseerd voor het aaneenkoppelen van geladen wagens ontheffing te blijven verleenen, evenwel met dit voorbehoud, dat de aangekoppelde wagen verbonden is met een dissel van minstens 1 M. lengte. Het aaneenkoppelen ran mallejans dient onherroepelijk te worden verboden. Mr. Zimmerman en de Oostenrijksche dansers. De Oostenrijksche ballet-danseressen en dansleeraren dreigen iu staking te gaan, wanneer de commissaris-generaal van den Volkenbond, mr. A. 11. Zimmerman, hun geen belangrijke saiarisverhooging toestaat. De leeraren in het dansen aan de voornaamste scholen te Weenen, krijgen per maand een salaris van gemiddeld f 52,50, hebben zij 30 jaren dienst gedaan, dan kan hun salaris per maand stijgen tot f 100. De balletdanseressen van de Weensche opera's krijgen per maand circa f 150 salaris, dat is een salaris, zoo wat gelijk staande met wat de Amerikaansche koormeisjes per week verdienen. De Weensche danseressen zeggen nn, dat ze ongeveer het vijfde deel van haar salaris moeten uitgever voor poeder en schmink, twee zaken, die te Weenen bijzonder duur zijn. Kanselier Seipel zeide tot de afge vaardigden van de danseressen en dansleeraren, dat het hem niet mogelijk was, hun salarisseu te verhoogen, zonder de staatsbegrooting uit haar evenwicht te brengen. Dank zij het reorganisatieplan van den Volkenbond, zijn niet minder dan 70.000 (Josten- rijksche ambtenaren ontslagen, doch er zijn nog meer dan 200 000 ambte naren in staatdienst gebleven. De leiders van alle politieke partijeo hebben den danseressen en den dans— leeraren echter beloofd, al hun invloed bij mr. Zimmerman aan te wenden, om te probeeren hem over te halen de gevraagde saiarisverhooging toe te Btaan en zoodoende een staking te voorkomen. Een oud Paaschgebruik. Onder de talrijke eigenaardige oude gébruiken, die in Noord-Brabant nog hoog in eere worden gehonden is het zoogenaamd „Eieren bollen" in het vermaarde slotbosch te Oosterhout. Op den Tweeden Paaschdag, aldus het Rott. Nb)., nameljjk, als de .zon vrisndelijk lachend tot wandelen noodt naar buiten in de ontwakende natunr, waar alles spreekt van verrijzenis en herleving, ziet men in den namiddag heele families in groepen en groepjes, meest menschen uit den werkenden stand, heentrekken, jetgezeld van heele drommen kleine kleuters en grooteie broertjes en zusjes, allen uitgedoscht op zijn Paaschbest. De dikke knuistjes omklemmen stevig de in aftreksel van ajuin-schillen bruin of van Maartsche viooltjes blauw-geverfde eieren, of kleine handjes dragen voorzichtig het mopie korfje, waarin een chocolade kipje met roode en witte eiertjes van suiker. Het snatert drnk, dat kleine grut; die ge zichtjes stralen van zonnigen lach en de oogjes glunderen van pret, want,... zij gaan „eieren bollen». Velen dren telen langs Torenstraat of Boschstraat, doch de grootste stroom kiest den Havenweg, en allen komen aan de Oosterhoutscbe haven uit, die aan 't Slotbosch grenst. Daar belegeren de families de veerhuizen, zoeken een zitje in de landelijke hérberg van den havenmeester, of, als het buitengewoon lekker Paasebweer is, buiten onder de veranda. Het is een gezellige drukte. Mannen, die „met-den-kurf-gaan*, zoo a's het op zijn Oosteihoutfch heet, dringen tusschen de dichtbezette tafel tjes door en verkoopen gekookte eieren. Terwijl de grooten er eentje pellen en verorberen, verzamelen zich de kleintjes even verder bjj heele zwermen om „eieren te bollen». Zij rollen de harde eieren over het nog maar korte, schrale gras, zoolang tot ze gekneusd zijn, om ze vervolgens na samen deelen „gij het geel en ik het wit» op te peuzelen. Met duizenden witte spikkels tooien de eierschelpen weldra de zand wegen en de graszoden van het Slot- boBch. Waaraan toch heeft dat „eieren bollen* in 't Slotbosch zijn oorsprong te danken De geschiedenis verhaalt, dat de edelen, die in de dertiende eeuw den machtigen burcht „Strijen* bewoonden, onder hen vooral heer Willem van Duivenvoorde uitmuntte door groote en ridderlijke milddadigheid. Telkenjare werd in de Paaschweek op het slot de vermaarde „eierendans» oelegd voor genoodigde jonkvrouwen en ridders. Eieren werden in grooten getale uitgespreid op het slotplein en tus. schen die eieren voerde de ridder hand aan hand met de jonkvrouw den kun- stigen en sierlijken dans uit De ridder, die den dans volbracht naar de regelen der kunst en zonder een ei te ver pletteren of te brekeu, had het recht de hand der jonkviouw te vragen. Na afloop van het dansfeest werden de eieren iu korven verzameld en in de omgeving van den burcht verborgen onder gras of bladerea. En nu werd 't feest voor de kinderen der pachters en der armen. Een Paaschgeschenk. Een hoogst geheimzinnig Paaschei ontving eens een Pransche ex-president van een „anony- men vriend". Het pakje droeg het opschrift „persoonlijk» en de president opende het zelf. Juist wilde hij op bet in de schaal aangebrachte knopje drnkken, toen hij een geheimzinnig geluid uit het binnenste van het ei hoorde. Dat moest een bom zijn 1 Gauw werd een politieagent geroepen en belast met de pleizïerige opdracht om de helsche machine onder water onschadelijk te maker. Na een paar uur denkt men dat alle gevaar voor ontploffing is geweken. Het ei wordt door een agent geopend en bevat een prachtig gouden uurwerk, waarvan het tikken zoo'n noodlottige dwaliDg veroorzaakt had. Moordaanslag. De 28-jarige K., een opvarende van 't stoomschip Orania, kreeg te Amsterdam ruzie met zijn vader. De vader besloot wraak te nemen. Hij begaf zich naar een cafétje, waatin zijn zoon zat te praten en maakte, daar men hem niet binnenliet, schan daal. Eindelijk kwam de zoon naar buiten. Er ontstond een korte woorden wisseling, waarbij- de vader plotseling ■eep mes trok en hiermede den jonge man boven het rechteroor stak. Een beambte van den kavendienst drukte de wonde dicht én de getroffene, die '.veel bloed had verloren, werd naar bet Binnengasthuis vervoerd. Een agent zette den vader, die ge vlucht was, per rijwiel na en arresteerde hem. (Tel) Het geval van ergerlijke na latigheid te Baarn. De gemeenteraad van Baarn heeft Donderdagmiddag het verzoek van het raadslid Notrdhoff tot het stellen van vragen aan den burgemeester iu zake het geval van ergerlijke nalatigheid in het politie bureau afgewezen met 9 tegen 5 stemmen. De burgemeester heeft een uiteen zetting van het gebenrde gegeven. De meerderheid van den raad meende, dat de burgemeester niet enkel den agent Huisman had behoeven te schorsen. De instructie in deze zaak door den rechter-commissaris te Utrecht wordt Zaterdag geopend. Voorloopig ziju ge dagvaard de inspecteur van politie en de agenten Huisman en Van der Goot. Afschuwelijke vergiftiging. Jn een dorp op Sumatra (Ned.-Iudië) heeft zie!, een afschuwelijk geval van visch- vergiftiging voorgedaan. In een groote Maleische familie had men n.l. lever van een z.g. „ikan pari» gegeten, met het gevolg, dat alle menschen ziek werden. De twee ouders, reeds op leef tijd, zijn met een schoondochter van 18 jaar en een kleinkind van 3 jaar aan de gevolgen overleden. Het vergif moet vau een razend snelle werking zjjn geweest, want de patiënten brachten het 't niet eens tot braken, kolieken of andere verschijnselenze kregen eenvoudig het gevoel alsof hun hoofd opzette, legden zich neder en stierven zonder merkbare lijdensversehijnselen. Plotseling krankzinnig gewor den. Men herinnert zich het proces tegen de 24 jarige Hendrikje V. hv. J. van D. te Diemen, die 28 Pebr. 1.1. door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf, wegens poging tot doodslag op haar zevenjarig stiefdochterjte Melisje dat zij, na een vermoedelijke poging tot worging, in een sloot bij haar woning verdronken zou hebben. Deze vrouw, die het ten laste gelegde steeds ontkend had en tegen wie het maximum, 15 jaar gevangenisstraf, was geëischt, is te Amsterdam in het Huis van Bewaring plotseÜDg krankzinnig geworden en dezer dagen naar het rijbskrankzinnigengesticht te Eindhoven vervoerd. Een kind aan den ketting. Door de politie te Heelerheide werd een inval gedaan in een woniDg aldaar tijdens afwezigheid der ouders. In een der vertrekken werd een dochtertje aan een ketting vastgelegl, aangetroffen. Wegens mishandeling werd tegen c.e ontaarde ouders proces-verbaal opge maakt. Een drietal kleine kindertjes werd voorts iu de kamer aangetroffen, De kiuderen bevonden zich in een hoogst vervuilden toestand. Het bleek dat de vader en moeder een lomoen- ha ndel. je dreven en daarom vaak den geheelen dag afwezig waren. Het cud»te meisje was, zooals de vader later zeide, aan een ketting vastgemaakt, omdat zij anders wegliep. Kind verbrand. In de Rcatm- burgerstraat te Amsterdam is bij een brandje, dat op zichzelf weinig te be- teekenen had, het driejarig dochtertje van het echtpaar A. in de vlammen omgekomen. Het kind was in doodsangst ouder een kast gekropen, waar de brandweer spoedig na haar aankomst het verkoolde lijkje gevonden heeft. Het schijnt dal de mo der nog pogingen heeft gedaan om het kind in veiligheid te stellen, maar dat zij deze liet heeft kunnen volbrengen. De vrou is in zorgelijken toestand in het O.L.V.-gasthuis opgenomen. De brand was spoedig gebluscht winkel en woning zijn uitgebrand. Bigamie. Te Dordrecht is aan gehouden de 34-jarige eleelrotechnische ingenieur, met Duitsch diploma, F. S., die zich schuldig gemaakt heeft aan bigamie. S. huwde iu 1922 met een meisje uit gegoeden buigerstand,terwijl hij 10 jaar geleden in Duitschland was gehuwd. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen, uit he. tweede een kind geboren. Het tweede huwelijk is ont bonden en de vrouw naar haar familie teruggekeerd. Doodgedrukt. Stuk rails op de borst. Woensdagnacht om drie uur is op het Bezuidenhout te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. H T. M. mannen waren daar aan het werk aan de rails. Een kruisstuk moest worden ingelegd. Bij het versjouwen kiepte het gevaarte (1000 K.G.) echter om en kwam terecht op den 28-jarigeu ljjnwerker van de H. T. M., Pieter Schipper, wiens borstkas ingedrukt werd. Ijlings werd om den dokter van den geneeskundigen dienst getelefoneerd. Maar inmiddels was Schipper overleden. Aanraking met dtn electrischen Stroom. Dinsdagavond waren twee ruiters van de bereden politie te Amsterdam op hun ronde op den Osdorperweg in de onmiddehijke nabij heid van het dorp Sloten, toen, dicht bij een eleetrische lantaarn paarden en ruiters tegen den grond sloegen. Blijk baar was het daar met den electrischen stroom niet in orde. Een der paarden was binnen enkele minuten dood. De berijder liep een lichte verwonding op. Zijn collega kwam met den schrik vrij. Ouk diens paard kreeg geen letsel. Besmetting na 20 jaren. Engel- sche bladen maken melding van een merkwaardig geval van infectie. Een dame te Brentford, die wegens rood. vonk in een Londensch hospitaal is opgenomen, heeft zich, naar de dok toren memen, die ziekte op den hals gehaald door het lezen van een boek, dat behoorde aan iemand, die twintig jaar ge eden roodvonk had gehad Een welbekeud Londensch medicus heeft verklaard dat het overbrengen op die manier van besmetting niet tot roodvonk is beperkt, maar ook geldt voor kinkhoest, verkoudheid, mazelen, tuberculose en andere ziekten. Ook kleeren, meubelen, gordijnen, tapijten kunnen gemakkelijk dragers zijn van ziektekiemen, die jarenlang bun ver mogen tot besmetting behouden. Het eeuige middel er tegen is desinfectie van de' ziekenkamer en van de voor werpen waarmede de patiënt in aan raking is geweest. Een misdadige grap. Dezer dagen zagen 2 agenten in één der straten van Marseille vlammen opstijgen. Zg ijlden toe en vonden op de plaats, waar de vlammen omhoog stegén een man, wiens kleeren in brand stonden en die wan hopige pogingen deed om het vuur te dooven. De agenten vernamen nit den tnond van de ongelukkige, dat de chauf feurs hem bij wijze van grap met ben zine hadden begoten en daarna zijn kleeren hadden doen vuur vatten. ,De ongelukkige, die zware brandwonden had bekomen, werd naar het ziekenhuis vervoerd. wanneer gij heden bemerkt, dat Uw drukwerk bijna verbruikt is. Geef het dadelijk aan ons op. G 5 hebt het dan op t ij d. N. T. ÖOESCHE COURANT EN KLEEÜWENS ROSS Van den booze bezeten. Het geen hieronder wordt medegedeeld, schrijft de Italiaansche correspondent van het Vad. is geen verdichtsel, doch een feit, voor zoover een sterfgeval en arrestaties feiten genoemd kannen wor den. In Campagna bij Salerno werd in de eerste dagen van April een vroo- lijke bruiloft gehouden, waarbij het levendig toeging. Aan eten en drinken werd niets gespaard en zoo gebeurde het, dat een der genoodigden, een veertigjarige vrouw, vau het goede te veel en een toava! kreeg. Het kan zjjn, dat de vrouw ook epileptica was, maar het bruiloftsgezelscbap verdiepte zicb daar niet ingenoeg was, dat de ongelukkige met de oogen rolde, zich heen en weer wierp en steunde, op grond van weike verschijnselen men direct wist, dat zij door den booze bezeten was. Tegen den booze helpt, zooals iedereen in Italië weet, de heilige Antonius, aan wien in Campagna een klein beroemd kerkje gewijd is, waarin dergelijke patiënten ter gene zing gebracht worder. Men draagt den zieke tot in het midden der kerk, waar, op een Verhooging van drie treden, een zuilstomp staat. De zieke wordt recht op aan de zuil gebonden met de voeten op de onderste treden en wordt dan gedurende tien minuten alleen gelateD, na verloop waarvan de heilige zijn geneeskracht heeft uitgeoefend. De herstelde zieke kan dan aan het naast hem hangende klokketouw trekken, waarna de familie hem weer komt ver lossen. Aldus gebeurde ook met deze vrouw. Zoodra de kapelaan den stoet zag aankomen, opende hij de kerkdeur, uit ervaring wetende, waar het om ging. Na een kort gebed werd de stevig vastgebonden zieke alleen gelaten en wachtte het gezelschap buiten op het wonder. Toen na verloop van veel langer dan 10 minuten de klok nog niet gelold werd, waagde men zich naar binnen. De vrouw was verlost, maar voor goed. Zij was dood. Nu heeft men eenige personen gearresteerd, onder wie de pastoor en de kapelaan. De beide laatsten heeft men echter maar liever weer vrijgelaten, daar er anders een formeel oproer zou zijn uitgebroken. Witte Bioscoop. De draaimolen des levens Op de film draait ze voor ons in het Weenen van vóór den oorlog met zjjn schitterende hofpracht, zijn Prater, de groote kermis, het Weenen met zijn vlotte luitenant en zijn Wiener Mo dels. De vleugel-adjudant van den keizer welk een prachtigen kop had de auteur die Franz Jozef speelde zich gemaakt. - krijgt een eenvoudig meisje, de orgeldraaister der caroussel lief. Maar de keizer beveelt dat hij een gravin zal huwen. En aan de idylle iu het maanbeschenen bosch, komt een einde. De oorlog brengt de oplossing, de oorlog als gevolg van den moordaan slag op den kroonprins, die den keizer de klacht doet slakengeen smart blijft mij gespaard. Er zijn daarna geen keizers en koningen, geen graven en gravinnen meer. De echtgenoote van den vleugel adjudant, die gewond uit den oorlog is teruggekeerd, sterft en hij kan het meisje trouwen, dat hij oprecht liefheeft. Er is iets van het thema van de „Walzertraum" in deze briljante film, maar het thema is uitgebreid en aan gevuld en het verloop doet soms aan de opera Paljas (de vader van de orgel draaister denkeD. Het spel is in een woord schitterend Naar Karet X terug Het Vaderland heeft een artikel over het advies, uitgebracht aan het Centr. Comité van anti-revolutionnaire kies— vereenigingen, over strafbepalingen tegen Godslastering en vloeken, met welk artikel het katholieke blad De Tijd instemming betuigt. Het Vad. schrijft: Hier wordt dus aangestuurd op eene geconcentreerde actie van Calvinisten en Roomsch-Katholieken om art. 168 van de Grondwet tot eene doode letter te maken, het artikel dat onze gods dienstvrijheid waarborgt. De samen stellers van het advies willen toch gevangenisstraf tot een maximum van vijf jaren stellen op de Godslastering. En dat wordt als volgt geconstrueerd Art. Ill van ons Strafwetboek stelt dit als maximumstraf op beleediging van de Koningin. Waar aldus voorde aardsche majesteit wordt opgekomen, kan eene overheid, die bij de Gratie Gods regeert, ten opzichte van God geen indifferente houding aannemen, en moet Hem dezelfde eer gegeven worden als aan de Koningin. Zou zoo iets wet worden, dan zou men in Nederland Diets minder dan een godsdienstoorlog zien uitbreken en terecht. De heele ratio van artikel 168 van de Grondwet is toch niet alleen, dat in ons vrije land: jedermann selig kann worden naoh seiner Fagon, maar ook dat men geloovige of atheïst kan zjjn zonder navraag. Wat de samenstellers van het advies willen is een terugkeer tot meer dan_een eenw terug; in 1811 is toch reeds met de invoering van den Code Pénal Gods lastering als delict uit -ons Strafwet boek verdwenen. Het is een mond- snoereu van hen,die atheïst zijn. Het blad vreest dat we hiermee zullen teruggaan naar den tijd van Karei X van Frankrijk (18241830). Hoe hij het met de godsdienstvrijheid meende mag wei hieruit blijken, dat op zijne instigatie, de wel op de hei ligschennis kwam, waarbij ontwijding van de hostie gelijkgesteld werd met vadermoord. Niet-eeibiediging was ont wijding, zoodat ook de niet-Katholie- ken gedwongen werden een eerbied aan den heiligen ouwel te bewijzen, die streed met hunne godsdienstige Overtuiging. De salarisverlaging. De Vrijheid (lib.) schrijft Met „De Nederlander* betwijfelen wij, of het overleg nopens de tijdelijke regeling voor 1924 alleen tengevolge van het optreden van de vertegen woordigers der ambtenaren is mislukt. Als van deze laatste een poging mocht uitgaan tot hervatting van de besprekingen, als voorts de regeering hierop welwillend reageerde en vóór 6 Mei een bevredigénd resultaat ver kregen werd, dat tevens practiech gesproken de kans op processen af snijdt, zou dat stellig menigeen ver- bljjden, en cp 6 Mei voor regeering en volksvertegehwoordiging1^ beide de situatie veel gemakkelijker maken. Wij voor ons zouden zeggen, dat geen verstandig mensch de regeering er boos óm zal aanzien, als zij straks met een wijziging zal komen van de pas aangenomen wetsontwerpen tot tijdelijke verlaging van de salarissen voor de leden van de algemeene rekenkamer, den raad van state en de rechterlijke macht, ten einde deze in harmonist te houden met de voorloopige trakte mentskorting, welke zij voor de andere ambtenaren beoogt. Als bijv. voor dit jaar de hoogste korting pet, bedroeg (van 1 Mei af voor de ongehuwden van 1 Octo ber af voor de gehuwden, die tot dan 5 pet. afgetrokken zien) zou dit voor den Staat niet zoo'n groot verschil maken, immers slechts 2J pet. der salarissen over een deel van het jaar, en niettemin wellicht de verhoudingen aanmerkelijk te kunnen verbeteren. Trouwens er zijn ook andere wegen, waarlangs men het eens kan worden. Dat de regeering deze betrede, zjj het dan ook na daartoe aangezocht te zijn, is stellig veler wensch. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zjjn over de afgeloopen week, eindigende 18 April in Nederland uitgesproken 92 faillissementen tegen 67 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. fan 1 Januari tot en, met 18 April 1924 1435 faillissementen tegenover 1246 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mr. Dressélhuys en de defensie. In Den Haag heeft mr. üresselhuys een rede gehouden over de defensie. Spr. betoogde dat de Volkenbond nog onvolledig is. Nederland heeft het plan der garantie-verdragen van Cecil, dat ■aar beperking der bewapening had kunnen voeren, mee doodgecritiseerd. Voorloopig kan dus niet tot afschaf fing van het leger worden overgegaan. Ons leger moet zijn een neutrali- teitsleger, passiet en actief. Daarvoor ie noodig een beweeglijk leger, een veldleger, dat op den duur den strijd niet zong kunnen volhouden, en dat dien ook zon moeten opgeven, als alle verdere tegenstand nutteloos is. Aan de uitrusting ontbreekt thans nog veelde artillerie staat op een beel laag peil. Minister van Dijk heeft de Kamer gesmeekt toch in de eerste plaats te zorgen voor een goede artil- leristische uitrusting. Hij had zich in het begin geliefd gemaakt ,bij alle militairen het leger zou,t groot zijn, het zou intensief worden geoefend in oefenkampen en een goede artillerie zou nit een fonds worden bekostigd ondanks die verbeteringen zou spr. zorgen voor bezuiniging 1 Vandaar de waarschuwingen van den Vrijheidsbond, vandaar het voorstel om de sterkte van de infanterie met te verminderen, waardoor de artillerie maar f 58 mil-

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 2