STADSNIEUWS. Provincie-Nieuws. male, waarop Zondag een half uur voor het officieele kerkuur onder leiding van ouderling Hoekman een godsdienst oefening werd aangevangen, die hij op de vraag van de leiders der voorstan ders weigerde te beëindigen. Ambachtsschool te Middelburg. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Afdeeling timmeren P. Krijger, Wissenkerke. Afdeeling behangen en stoffeeren R. van Hemert, Goes. N.R.C. Breedk Watering B. I. (Slot.l De voorz. zegt, dat het bestuur alle door particulieren begrinte wegen be zocht heeft. Sommige waren goed, andere minder. Daarom heeft het be stuur genomen f 1, Wil men anders, dan zou spr. een commissie wenschen. Dhr. Kakebeeke zou schattingen willen van de grint en aaide, welke in de wegelingen gebracht zijn. Spr. bepleit een mildere opvatting van het bestuur. Een commissie zou op zwak heid wijzen van het bestuur. Dhr. E. Lindenbergh, Wemeldinge, vraagt of soms alle wegelingen ook van 20 jaar geleden vergoed moeten worden. Dhr. Kakebeeke zegt dat de laatste jaren juist grint en aardwerk zoo duur geworden zijn. Maar 5, 6 of 7 jaar zou men kunnen nemen. De V00rZ. acht het toch bezwaarlijk om van de 4- jaar af te wijken. Het zou in de duizenden gaan loopen. Dhr. Schouten zegt dat de menschen toch uit eigen beweging verhard hebben. Laat men toch de Breede Watering niet als een melkkoetje beschouwen. Dhr. Polei) meent dat men nood gedwongen heeft verhard. Ook omdat men met vuile wielen met op den grooten weg mag komen. Het voorstel Nijssen om de wege lingen te vergoeden naar den kostenden prijs, naar billijkheid (den termijn op 4 jaar te houden) wordt verworpen met 12124 stemmen. Het bestuur zal op de tot dusver gevolgde wijze voortgaan. Dhr. Ganseman, Kapelle, stelt vcor om het dijkgeichot met f 2 te verlagen in plaats van f 1. De voorz. zegt dat dan de post onvoorzien met f 9000 zou moeten worden verminderd. Dan wordt deze veel te weinig. Het voorstel Ganseman wordt ver worpen met 10743 stemmen. - De begrooting wordt hierna goed gekeurd. Goedgekeurd wordt hierna de op 31 October 1923 voor zeven jaar in het openbaar gehouden verpachting der poldergronden, eveneens om met J. Houtekamer en M- de Jonge, beiden te Wemeldinge, een pachtovereenkomst aan te gaan betreffende enkele per- ceelen grond in den Stormezandepolder. Eenige discussie ontstond over de machtiging aan het bestuur om het genot van de jacht op de eerstge noemde gronden onderhands, bij in schrijving, te mogen verpachten. Dhr. Schouten wil het bestuur in geen geval binden. De voorz. zegt dat publieke ver pachting geen aanbeveling zou ver dienen, dat zou minder opbrengen. Dhr. Poley meent, dat de boeren niet moeten meewerken om de heeilijke jachtrechten te bestendigen. De voorz.De gebruikei moet het goedkeuren. Dhr. Poley Laat hem zelf de zorg om het overtollige wild te dooden. Spr. meent, dat de polder er weinig van zal trekken, de jachtwaarde is gering. De voorz. zegt, dat verpacht is be halve de jacht. Dhr. Polei) vraagt en als de pach ter" dan eens weigert De VOOrz. antwoordt, dat het de bedoeling is om een eu ander in over leg met den pachter te doen. Ver- pochten we de jacht niet, dan krijgen we niets. Dhr. Poley meent, dat sommige perceelen wel een paar gulden per ge- met meer opgebracht zouden hebben, als met jacht was verpacht Dhr. Hoog8trate meent, dat dhr. Poley te zwart schildert. De verbrui kers zullen toch zelf - niet het wild gaan dooden. De machtiging wordt verleend. In de vac. C. van Liere (periodiek aftredend) werd hierna de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. C. van Liere, 2. Q. Trimpe, 3. M. Eversdijk in de vac. W. van Liere I. W. van Liere, 2. J. Vermeulen Mz., 3. J. de Bokx (van onwaarde was een. biljet met er opJoost en een beestje dat veel op een bok gelijkt) en in de vac. M. Vermue1. M. Vermue, 2. J. Vermue, 8. J. Zandee. Tot twee leden van den dijkraad voor den Cal, Willem-Annapolder werden benoemd de aftredende heeren W. Dekker eu P. Mol. Bij de rondvraag zegt dhr. Wisse dat de macadam bij de losplaatsen bij bergen wordt neergegooid, terwijl in de kwartieren in den Poel niets komt. Spr. zou voor de verschillende kwar tieren apart willen aanbesteden. De VOOTZ. geeft toe dat de verdeeling niet deugt. Dit is ontstaan doordal niet de geheele hoeveelheid geleverd is. Getracht zal worden het euvel te voor komen in de toekomst. In twee per ceelen wordt aanbesteed. Dhr. Wisse vraagt waarom bij het delfwerk in Eversdijk het werk gegund is voor 25 cent en niet voor 16 cent. De voorz. zegt dat het een klein werk betrof. In Kloetinge werd inder tijd te laag ingeschreven en moest de polder bijpassen. De prijs van 16 cent is te laag. Dhr. Wisse meent dat het werk niet goed is uitgevoerd. Den voorz. komt dit vreemd voor daar het werk nog niet klaar is. Dhr. Ganseman zegt dat voor dit werk enkelen zijn uitgenoodigd. Voor taan moet men personen die te laag inschrijten en wa raan men het werk toch niet gunt, niet meer uitnoodigen. Dhr. Zandee zegt dat er geen sprake is van een officieele uitnoodiging. Er wordt aan sommigen kennis gegeven van 't werk en men kan inschrijven, als men wil. Dhr. in 't Anker heeft gehoord dat werkloozen uit gemeenten die niet aan de spoor bijdragen geweigerd wor den. Spr. wijst er op dat de polder f 20.000 bijdraagt en vindt het onbil lijk, dat menschen uit den polder, al komen zij dan uit gemeenten, die niet bijdragen, nie' worden aangenomen. Dhr. de Looft zegt dat de aannemer hem heeft meegedeeld dat indien be doelde personen geschikt zijn, hij niet ongenegen is ze aan te nemen. Dhr. Zandee merkt op dat 100 werklieden zijn aangenomen en verdeeld over de verschillende bijdragende ge meenten. Maar dit geldt alleen van de eerste 100. Daarna houdt meu zich niet meer hieraan. Dhr. Schouten zou een aansporing willen geven om wat vlugger te werk te gaan met de' spoor, anders rijden we er niet meer in. Dhr. Nijssen vrasgt naar de kosten van het delfwerk van den postweg Teekenburgsche weg tot den Wemel- dingschen grintweg e v. Dhr. de Looff zegt dat de lengte ongeveer 1600 M. is; de kosten kan spr. nog niet opgeven. De voorz. zegt op een vraag dat die leiding dient tot verbetering der suatie. Dhr. Nijssen meent dat de leiding in verkeerde richting gaat. Dhr. de Looff ontkent dit. De bodem had geen voldoende diepte en wordt op 90 c.M. beneden Zomerpeil ge bracht. Dhr. Nijssen gelooft dat dit plan wel wat grootscheeps wordt opgezet. De menschen bij de Schoorsche sluis worden onder water gezet. Dit wordt van de bestuurstafel ten zeerste ontkent. Dhr. in 't Anker zegt dat men verzuipt bij de Schoorsche sluis. Zoo lang niet voor beteren afvoer gezorgd wordt is het delfwerk niets waard. 2000 H.A. verzuipen. Dhr. Nijssen wijst op de hooge pachtprijzen te Schore. Dhr. Ganseman vraagt wie den grond aan den postweg bergt. Dhr. de Looff zegt dat er aldaar een sloot mee gedempt wordt. Hierna sluit de voorz. de vergadering. Doopsgezinde Gemeente. Maandag 21 April, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Bevorderd. Aan de ambachtsschool te Middel burg is bevorderd van de eerste naar de tweede klasse afdeeling behangen en stoffeeren R. van Hemert alhier. Telegraafkantoor. De commies der Posterijen en Tele grafie L. M. van den Berge, die van af eind September 1923 belast is ge weest met het beheer van het Rijks telegraafkantoor te Goes, keert 22 dezer terug naar zijn standplaats Bergen op Zoom, na overdracht van het beheer aan den commies der Posterijen en Telegrafie A. ter Haar, die met ingang van dien datum is overgeplaatst van Middelburg naar Goes. Op de wandeling. Er bestaan plannen tot herdeuking va» de mobilisatie. Men wil op ern stige wijze herdenken het oogenblik waarop zoovelen weggerukt werden voor onbepaalden tijd uit den kring hunner familie. Nu wilde het mij voorkomen, dat 'ieder voor zich in eigen kring dien ongeluksdag wel zal herdenkeD, dank baar weer te zijn teruggekeerd. Maar, niet op de hocgte zijnde van de mo bilisatie, zocht ik eens een kennis van me op, die het voorrecht gehad had om dit ruim vierjarig tijdp erk onder de wapenen mee te maken. Hij zei: „Weet je wat ze moesten herdenken P Al de idiote dingen, die ze gedurende dien tjjd gedaan hebben. Dat kan misschien opvoedend werken op de hooge heeren in Den Haag. Uit den treuren en steeds maar weer werden dezelfde oefeningetjes gehouden, die tenslotte in spelletjes ontaardden. Waarom werd aan die tienduizenden militairen geen gelegenheid gegeven productief werk te doen, toen zij hun soldatentaak eenmaal keuden Waarom heeft men minderen zoowel als supe rieuren zich jaren lang zoo godsgru welijk laten vervelen, dat ze er bijkans stompzinnig van werden Ziet U? Jaren lang, op een be paalden dag in de week, werd dezelfde oefening gehouden. Dan rukte de vijand, voorgesteld door een twintig soldaten en 10.000 gefantaseerd door vlaggen, langs den smallen weg. In werkelijkheid zou dat anders gaan, zou men in dunne linie dwars door 't land trekken, maar dat mocht en kon nu niet vanwege 't gewas. Den soldaten werd dan ook voorgehoudenals 't oorlog was liepen jullie niet hier, maar dadr; want hier wordt je door de artillerie fiuaal weggemaaid. Enfin, ze liepen dus verkeerd. En zingend en fluitend slofte men verder, deed over een weg van een kwartier drie uur. Omdat 't in werkelijkheid ook wel zoo lang zou duren. Gesn wonder dat een overste, die toevallig op een oefeningsdag op dien smallen weg verzeild raakte, vroeg wat die vlaggenprocessie te beteekenen had. En toch gingen de oefeningen maar regelmatig door, honderden malen. Het laatste jaar van de mobilisatie waren er zooveel officieren, dat er waren, die vier man onder hun bevelen hadden, terwijl in een groote stad sportmiddagjes voor de officieren werden georganiseerd omdat er werkelijk niets te doen was. En o ja, geen enkel officier zat op z'n goeie fort, ze zaten allemaal op een verkeerd; als 't oorlog was geworden hadden ze allemaal moeten verhuizen. Ze zaten n.l. op 't naburig fort om het aangrenzend terreii te bestudeeren, maar huD eigen fort hadden ze nog nooit gezien. Laat men dien nonsens herdenkeD," eindigde mijn vriend, „en laat men zich er aan spiegelen". We hopen echter, dat dit niet noo- dig zijn zal en er nooit weer een tweede mobilisatie zal komen. TOMMY. Uitreiking diploma's R.L.W.S. Bij de uitreiking der diploma's aan de Rijks'andbouwwinterschool de namen der gediplomeerden werden reeds door ons vermeld sprak de voorz. der Commissie van Toezicht, de heer Hanken, er zijn vreugde over uit dat zoo vele belangstellenden waren opge komen. Het deed hem leed dat de Inspecteur van 't Landbouwonderwijs niet aanwezig kon zijn. Bezuiniging is, zeide spreker, hieraan ook al niet vreemd. Hij heette B. en W. der gemeente benevens de vertegenwoordigers der Z.L.M. in het bijzonder welkom. Het deed hem genoegen te mogen constateeren dat aan alle leerlingen der 2e klasse het diploma kon worden uitgereikt. In welgekozen woorden wees hij er de leerlingen op dat zij voort moesten gaan op den ingeslagen weg en in 't bijzonder in hun latere leven moeten toonen dat zij mannen worden waaraan de maatschappij wat heeft. Hij wekte ze op lid te worden hunner organisatie i.c de Z.L.M. De heer Stevens wenachte de leer lingen mede namens de leeraren der school geluk met het behaalde succes. Ook deze spreker wees op de beteekenis van goed georganiseerd zijn er den nadruk op leggende dat zeer zeker in isolement geen kracht ligt. Hij wees op het groote nut van draadlooze telefonie, wat voor hen die op afgelegen boerderijen wonen, met het oog op de markt- en weerberichten, van niet te onderschatten beteekenir is. Spreker memoreerde dat tegenwoordig van allerlei zijden aanslagen op de organisatie worden gepleegd hjj waar schuwde de vertrekkenden daarvoor. Hij sprak voorts het vertrouwen uit dat zij die thans de school verlaten, ijverig! propagandisten zullen worden voor deze inrichting van onderwijs. De heer J. W. van Oeveren, spre kende namens de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, deelde mede dat de alg. voorzitter verhinderd was hier tegen- j woordig te zijn. Hij nam daarom op zich om namens de Z.L.M. enkele woorden te zeggen. Hij wees de leerlingen op het groote vo'rrecht dal zij hadden boven de jeugd van bijv. 80 tot 40 jaar geleden. Voor het tegenwoordige geslacht wordt alleB gedaan wat noodig is om hen in hun latere leven een voldoende hoe veelheid theoretische kennis mee te geven. Hij waarschuwde er echter voor, dat men niet moest denken dat alleen kunde den mensch doet slagen. Theorie en practijk dienen hand aai hand te gaan, wat de spreker met go:dgekozen voorbee n toelichtte. Het viel hem op dat we in Zeeland op 't gebied van landbouwonderwijs nog heel wat ten achter staan bij bijv. Groningen. Ten -lotte beval hij ook de Z.L.M. in de voortdurende belangstelling aan van hen die thans de school gaan verlaten. De heer A. Zaudee Cz. wekte de gediplomeerden op, toe te treden tot de vereeniging van oudleerlingen der R.L.W.S., die door het organiseereu van excursies en het doen honden van lezingen enz. niet alleen tracht de leden het geleerde te doen bijhouden, doch zoo mogelijk hen opwekt tot verdere studie. Ten slotte dankte de gediplomeerde A. C. Constandse, namens zijn mede leerlingen, directeur en leeraren voor alles wat door hen te hunnen behoeve was gedaan. De Westerschelde. Het Hbdl. vau Antwerpen meldt Het Belgische loodswezen heeft nu onderhandelingen aangeknoopt met de Hollandsche overheden van den water staat en van het loodswezen teVlissiDgen om te bekomen, dat schepen met een grooteren diepgang dan 25 voet (dat ia tot en met 27 voet) de Schelde zouden mogen op- en afvaren. Daar de minst diepe plaatsen der passen van Vaikenisse en van Rilland op Hollandsch grondgebied liggen, moet de toelating door die overheden gegeven worden. Men is nu aangevangen met het vernietiger van de Sierra Grande. Reeds heeft men vier ladingen dynamiet in bet schip doen springen en de uit werkingen van de twee eerste ont ploffingen waren verschrikkelijk het voordeel en het achterdeel van het schip waren weggeslagen. Om de Sierra Grande te vernielen, werd op de volgende wijze te werk gegaaD. Een flinke lading dynamiet werd langs de schouw tot in den vuur haard van de ketels gelaten. De ont branding was zeer hevig, en de wanden van het schip scheurden. Een tweede zware lading springstof werd dan door een luchtpijp tot in het ruim gelaten en had een even groote uitwerking als de eerste. Nog andere ontploffingen volgden, zoodat de boot nu reeds grootelijks vernield is. Men gaat voort met kleinere hoeveelheden dynamiet de vernieling te voltooien. Het ver wijderen van de stukken zal echter nogal wat tijd vergen. Dit is overigens begrijpelijk nu het schip open ligt, zijn de uitwerkingen der dynamiet- ontploffingen hoegenaamd zoo geweldig niet meer als bij de eerste ladingen. Men gelooft, dat het wrak niet lang de geul zal belemmeren. Ierseke. Donderdag herdacht ds. G. Th. van Beusekom, predikant der Ned. Herv. Kerk, den dag dat hij voor 25 jaren in het predikambt werd be- ves.igd. Vele blijken van belangstel ling gewerden hem. Een commissie uit kerkeraad en kiescollege bood hem een geschenk aan, bestaande uit een divan met tosbehooren. Betreffende de viering van het 25-jarig jubileum van burgemeester Sinke vernemen we nog dat bij de bijeenkomst op het gemeentehuis alle raadsleden, de comité-leden en talrijke belangstellenden tegenwoordig waren. De raadszaal was fraai versierd. Nadat het oudste raadslid, dhr. Hartoog, een overzicht had gegeven van de 25-jarige loopbaau van dhr. Sinke en hem een fraai schilderij htd aangeboden van het gemeentehuis, sprak de heer v. d. Peijl, voorz, van hel huldigingscomité, namens de burgetij en bood een keurig schrijf bureau aan. De jubilaris herinnerde er aan dat hij in September 1924 38 jaar onaf gebroken als raadslid zitting zal hebben gehad. Spr. heeft steeds zijn beste krachten aan de gemeente gewijd. Aan allen die hem daarbij gesteund hebben, speciaal den gemeente-secretaris, bracht spreker dank. Spr. hoopte dal de goede verstandhouding met raadsleden en wethouders steeds zal bestendigd blijven. Hierna volgde de officieele receptie, die druk bezocht was. Krabbendjjhe. Vrijz. Herv. Zondag 20 April, n.m. 6 uur zomertijd, ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. Coiynsplaat. Woensdagmorgen werd de hulp van de politie ingeroepen voor een zeker ongewoon geval. Een zekere L. v, L, lag voor dood in de woning van zijn moeder. Hij had een drietal hoofdwonden en aan elke hand nog een wonde. De wonden zijn blijkbaar toegebracht met een bijl. Hoe de zaak zich juist toegedragen heeft weet men niet. De gewonde v. L. ligt nog steeds zonder eenig teeken van leven te geven. Zeer waarschijnlijk echter simuleert hjj, daar de plaatselijke geneesheer, die hem onderzocht heeft, verklaart, dat hij hem voor volkomen normaal houdt. Waarde. Raadsvergadering va» 16 April n.m. 8 uur. Voorzitter de bur gemeester. Tegenwoordig alle leden, be halve de heer M. Weststrate Chrzn., die door ziekte verhinderd was. Beslo ten werd de keibestrating op het haven plateau uit te breiden, en met het oog op meerdere uit te voeren haven werken, een geldleening aan te gaan groot f 4800.af te lossen in 10 jaren. Beredeneerd verslag van den toe stand der gemeente van 1928 werd den Raad aangeboden. Na rondvraag sluiting. Vllssingen. De politie stelt een onderz' ek in naar bij de leden van een tweetal gezinnen waargenomen ver schijnselen van vergiftiging, vermoede lijk na het gebruik van kaas, die bij een winkelier hier ter stede was ge kocht. 's Heer Abtskerke. De zoogeuaamde bof heerscht hier onder de schoolkin deren zoodanig, dat de school bijna ontvolkt is. Ook enkele volwassenen zijn er door aangetast. Gelukkig heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Uit het jaarverslag over 1928 van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te Middelburg blijkt o.m. dat in 1923 door de kassen der werkliedeuorganisaties in dit district aan de werkloozen werd uitge keerd een bedrag van f 18038,24 tegen f 45044,24 in 1922. Deze verminde ring ligt hoofdzakelijk in verlaging der bedragen en inkrimping van den uit- keeringsduur. Het aanbod van werkzoekende man nen van 18 jaar en ouder bij de districts arbeidsbeurs was 1792 (tegenover 2644 in 't vorig jaar). Van hen werden 886 geplaatst. In totaal werd aan 614 aanvragen van werkgevers voldaan. Wat de correspondentschappen be treft was het aanbod van werkzoekende mannen 1300 (Goes 105) tegenover 1808 in 't vorig jaar; 119 werden geplaatst. Aan 96 van de 99 aan vragen van werkgevers werd voldaan. De weg Mlddelbnrg—Vlisslngen. Gedeputeerde Staten van ZeelaDd hebben met ingang van 15 Mei 1924 den weg van Middelburg over West- Souburg naar Vlissingen, met wijziging van vroegere besluiten, ge sloten verklaard voor motorrijtuigen, ledig zwaarder dan 500 K.G., behalve personenmotorrijtuigen met ten hoogste zes zitplaatsen. Kloetinge. Aan mej. J. W. van Dalsen, tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, is tegen 1 Mei a.s.eervol ontslag verleend. Rilland-Bath. Bij het gehouden eindexamen van de R. K. Landbouw- winterschool te Roosendaal is geslaagd voor het einddiploma de heer J.jC. v. d. Voorde alhier. Wolphaartsdfl h. Woensdagavond hield de ver. OndeiÜDge Hulp haar jaarvergadering in de zaal van dhr. J. Polejj. Tegenwoordig 47 leden. Als bestuurslid werd herkozen dhr. J. Koert, voorz. der vereeniging. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er in het afgeloopen jaar was ontvangen aan contributie f 980,10, uitgegeven was aan uitkeering bij ziekte f775,95, voor begrafeniskosten f 40, onvoorziene uitgaveD w.o. bodeloon en salaris pen ningmeester enz. f 188,41, totaal aan uitgaven f 1004,86 nadeelig saldo f 14,26. Over het" afgeloopen jaar echter heeft de ver. ;»og een mooi batig saldo van voorgaande jaren w.o. f 2000 Nominaal op het Grootboek N. W. S.f200 op de Rijkspostspaar bank en aan kasgeld f 206,85. Voor pensioen zal worden uitgekeerd f71,50 rente van uitslaand kapitaal. Voor dit pensioen komen 25 leden i» aanmer king. Op voorstel van het bestuur werd het sa! ar is van den peniingmeester met f 10 verhoogd en alzoo gebracht op f 35, benevens vrij van contributie betaling, De inleg voor nieuwe leden werd vastgesteld op f 2 en de contri butie bleef gehandhaafd op f 7.80 per boekjaar. Een 7-jarig knaapje kwam dezer dagen van de auto van dhr. Blok van Kapelle te vallen. Onder het rijden was de knaap achter op de autb geklommen. Hij kwam toen de auto flink op gang was te vallen. Bewusteloos werd hij opgenomen. Thans is zijn toestand be vredigend. Een waarschuwing voor kinderen om voorzichtig te zijn.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2