Piep in uw huid N°. 47. Donderdag 17 April 19£4 lil jaargang BUITENLAND. Financieele Berichten. School en Kerk. STADSNIEUWS ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant A DVERTENT1ËN van 1 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Rleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Wegens het Paaschfeest zal de Goesche Courant Maandag 21 April a.s. niet verschijnen. terwijl het Vrijdagnummer vóór Paschen zal uitkomen Zaterdagmorgen vóór 12 uur. Engeland en Rusland- Te Londen zijn onderhandelingen begonnen tnssohen vertegenwoordigers der Engelsche en Russische regeering, welke door Mac Donald met een vriendelijk speechje geopend zijn, waarin hjj een openhartige beraadslaging verzocht en er op wees, dat Engeland een krachtige steun kan zijn voor den wederopbouw van Rnsland. De beraadslaginge tusschen beide partijen zijn niet openbaar, wat van tegenstanders der geheime diplomatie wel eenigszins te verwonderen is. Maar wellicht zijn de bolsjewieken voor een optreden in 't openbaar nog niet ge civiliseerd genoeg Of 'iggen er onder de te behandelen punten voetangels en klemmen Wij vermelden van het rijke menu De Russische oorlogsschuld aan Engeland (ongeveer 600 millioen pdst.); particuliere vorderingen van Britsche crediteuren (ongeveer 186 millioen pdst)vergoeding voor in Rusland verbeurdverklaarde Britsche eigendom men de Sowjet-Russische vordering op Engeland, waartoe behoort een eisch tot vergoeding van schade, door anti-bolsjewieksche legers, die den steun van de geallieerden hadden, in Rnsland aangerichtonderhandelingen over Britsche credieten van naar raming ISO millioen p.st. om den Russischen handel weer op de been te helpen en zoodoende herleving van den Engelsch- Russischen handel te bevorderende houding van Sowjet-Rusland tegenover vddr den oorlog gesloten tractaten de kwestie van nieuwe grenzen die na den oorlog zijn afgebakend bolsjewieksche propaganda in Britsch gebied de door Engeland gewenscbte toetreding van Sowjet-Rusland tot den Volkenbond enz. De Engelsche bankiers, ongerust over de voortvarendheid van Mac Donald hebben hieraan nog toegevoegdten eersteinvoering in Rusland van een behoorlijk burgerlijk wetboek, onafhan kelijke gerechtshoven en onschendbaar heid van particuliere contracten ten tweedegarantie dat in de toekomst particuliere eigendom onder alle om standigheden vrij van confiscatie door den Staat zal zijn ten derde dat de regeering zich niet bemoeien zal met bankiers, industrieelen en kooplieden in Eogeland en particulieren of parti culiere instellingen in Rusland. De Daily Herald protesteert hier tegen hevig. Zij betoogt, dat de drie laatste voorwaarden ook door de Brit sche regeering nooit aanvaard zouden kunnen worden en dal de bankiers de geborneerde politiek voeren, die Enge land voorgoed de Rnssiiche markt dreigt te doen verliezen. Revue. fn Denemarken zijn de verkie zingen geëindigd in een overwinning der socialistische en radicale partijen. Aan Staunting, den leider der soc.- dem., is de vorming van een kabinet opgedragen. De in Griekenland gehouden volksstemming over de vraag republiek of monarchie is tegen het koningschap uitgevallen. De republikeinen hebben een meerderheid van 70 pet. behaald. Koendoriotis, de regent, is tot voor- loopig president benoemd. De Duitsche regeering zal zich in principe vereenigen met de rapporten der deskundigen. De besprekingen der indnstrieelen in het Roergebied en de Fransche groep van industrieelen (de Micum) zijn tot een goed einde gebracht, De ten uitvoerlegging van het vonnis der Russische hoogleeraren (waarvan een drietal door de bolsjewis. tische rechtbank te Kief ter dood was veroordeeld) is uitgesteld. Het opperste gerechtshof heeft de stukken opgevraagd. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp op de immigratie aangenomen. Dit be paalt, dat per jaar voor iedere natio naliteit een aantal immigranten in de Ver. Staten zal worien toegelaten, dat overeenkomt met 2 pet. van het aan tal buitenlanders dier nationaliteit, die bij de volkstelling van 1890 in de Republiek bleken aanwezig te zijn (Dus niet 2 pet. van het totale be volkingsaantal, zjoals abusievelijk werd gemeld.) De handhaving van oneen Mr. dr. W. M. Westerman behoort blijkens een zeer uitvoerig artikel in het jongste nummer van de H. P. ileldOp het hellend vlak, Zal de Gulden handhaven blijkbaar niet tot „de optimisten, die meenen, dat het met onze staatsfinanciën en ons ruil middel nog niet zoo slecht staat en dat de crttiek van een aantal onzer economisten allerminst vrij van over drijving mag worden geacht," Hij schrijft Wat ik wel zie, is een tragisch gemis aan inzicht in den algemeenen economischen toestand bij wetgever en regeerder, een bewust de oogen sluiten voor de wanhopige worsteling om afzetgebieden en toekomstmogelijkheden, waarin ons bedrijfsleven gewikkeld is en een even onbegrijpelijke als be treurenswaardige bestendiging der amb tenaren-indigestie, waaraan ons volks lichaam sinds jaar en dag lijdt. Wat ik wel zie is een gefundeerde staats schuld van ongeveer 2700 millioen galden, een vlottende schuld van tegen de 600 millioen gulden tegenover een totaal volksvermogen van nauwelijks 12 milliard. Wat ik wel zie is een dollarkoers die zich met onaaagename hardnekkigheid inde buurt van 2,70 beweegt en een internationaal baisse element, dat na het tijdelijk mislukte offensief tegen den franc op zoek is naar nieuwe, liefst minder krachtige slachtoffers. Ik weet, dat dit alles in hooge mate pessimistisch klinkt. En ik verwacht niet anders daD dat velen in den algemeenen toestand geen aan leiding zullen kunnen vinden, hetwelk een dergelijk pessimisme rechtvaardigt. Zoolang de misère nog niet uit alle deuren en vensters naar buiten kijkt, geeft men er doorgaans de voorkeur aan struisvogelpolitiek te voeren en wanneer de profetie eenmaal bewaarheid wordt, is het te laat. Geref. Beroepen te Ridderkerk ds. J. Vreug- denhil te Borssele. Het kerk-oproer in a-Gravenpolder De heftigheid der gemoederen in de Nederdnitsch Gereformeerde Gemeente (Staatkundig Ger. partij) te 's Graven polder, die op Zondag 10 Febr. haast tot een vechtpartij leidde, is, naar de M. C. meldt, nog lang niet gestild. Een gedeelte der lidmaten schaart zich om den onderling L. Hoekman en tegen ds. van de Garde en alles wordt gedaan om laatstgenoemde er uit te werken De zittenden C. Goud (ouderling) en Johs, de Koster (diaken) echter stellen zich hiertegen met alle kracht teweer. Het gevolg is, dat zich telkens strub belingen voordoen. Zoo bezochten vele kinderen niet meer de catechisatie geleid door ouderling Goud. Dienten gevolge werden een 15 tal leden ge censureerd. De classisvergadering te Oos- terland stelde L. Hoekman en de zijnen in't ongelijk en gelastte diens afzetting. Als gevolg hiervan werd tegen Vrij dagavond 11 April des avonds 5 uur (o. t.) een verkiezing in 't kerkgebouw uitgeschreven ter benoeming van een ouderling en een diaken wegens perio dieke aftreding van de heeren Goud en de Koster (wat een onwaarheid is/ Dit manifest was geteekend /namens de Commissie" en ging uit van de Hoekmanpartij, die in den heer D, Joziasse mede een steunpilaar schijnt te vinden en die zich tot rechtskundig adviseur koos mr. den Hartog uit Ber gen op Zoom. Aangezien de „zittenden" weigerden de sleutels der kerk af te geven had de politie maatregelen ge troffen De opposante-leden allen aanhangers van ds. Kersten, die u b. in z'n Banier schreef, niets met deze zaak «.van doen" te hebben wisten, niette- staande ze geen sleutel hadden toch in de kerk te komen. De namen dier allen werden door de politie genoteerd. Met belangstelling ziet men te 's Gra venpolder den afloop dezer h.fiige be- wegiog, die de goederen zoo zeer tegen elkaar opstookt, tegemoet, daar men meent, dat de uitslag dezer verkiezing toch onwettig zou zijn. bindt Akker's Kloosterbaisem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Hee*'- Jijk wrijfmidde), zet bet zijn verzachtende zuiverende en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snij— wonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. Collecte. Zooais uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal vanwege de Ver- eeniging ter Bestrijding van de Tuber culose in de Graf. Vakken in Nederland (afd. Gees) met toestemming van B. en W. een collecte worden gehouden, ter bestrijding van dsze gevreesde kle, die helaas in de Grafische Vakken zoo veelvuldig voorkomt. Waar deze vereeniging haar zware taak nog hoopt uit te breiden, door het in be handeling nemen van tuberculeuse vro'i wen en kinderen, bevelen wij deze collecte gaarne bij onze lezers aan. Veemarkt. Ter veemarkt van 15 April 1924 waren aangevoerd 75 biggen, 1 schaap en 2 lammeren. R.L.W.S. Met ingang van 16 dezer is be noemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter school te Goes A. J. van Nieuwen- huyzen te Steenbergen (Mariahoeve). Kring W. Zuid-Beveland der Z.L.M. Dinsdagmiddag had in het Schutters hof alhier, een alg. verg. plaats van bovengenoemden kring, onder voor zitterschap van dhr. D, W. Lindenbergh, 's Heer Arendskerke. De voorz. deelt mede dat de onderlinge slachtveever zekering loopende is. De bemoeiingen i.z. het 8nikerbieten-proefveld zijn voor den kring afgeloopen. De secr. doet hierna mededeeling van de ing. stnkken. Spr. deelt mede dat de Goesche boter- noteering voorloopig blijft gehandhaafd, Dhr, Zwagerman heeft de bezwaren van het kringbestuur toegegeven. Bij invoering der Middelbnrgsche noteering zou n.l. alhier zooveel fabrieksboter worden ingevoerd, dat gevreesd wordt dat de boerenboter niet voldoende zou kunnen worden afgezet. Dhr. Zandte, KloetiDge, meent dat de goede boter wel eens in prijs ge drukt wordt door minderwaardige boter, De voorz. zegt dat de marktzetters hiermede rekening houden en dit zoo veel mogelijk tegengaan. Het jaarver slag van den secr., dhr. J. M. v. Bommel van Vloten, wordt voor kennisgeving aangenomen. Uit de rekening 1923 blijkt dat de ontvangsten bedroegen f1897,281/,, de uitgaven f 652,69 en het batig slot f 744,59 (vorig jaar f 870,367a). De voorz. zegt dat de oorzaak van de vermindering van het batig saldo is gelegen in de demonstratie aard appelrooier. Het bestuur werd gemachtigd tot het betalen van verschillende bijdragen en contributiën (in totaal f 110) en tot het organiseeren van cursussen. Tot lid van het bestuur werd bij acclamatie herbenoemd dhr. J, M. v. Bommel v, Vloten. Het bestuur is in overleg met het gemeentebestuur van Goes getreden, teneinde te trachten een voorjaars- en een najaars.paardenmarkt te organi seeren. Medewerking van den kring Oostelijk Zuid-Bev. zal worden ver zocht. De voorz. licht nog toe dat. ook de Juui-markt blijft gehandhaafd, deze gaat n.l. uit van de sociëteit. Hierna houdt de heer D. W. Lin denbergh een inleiding over De plannen van de P. Z. E. M. tot electrificeering van de middengroep. Inmiddels zijn ter vergadering ge komen vertegenwoordigers van het ge meenlebestuur van Goes en van ver» schillende andere Bevelandsche gemeen ten en van polderbesturen, voorts eenige leden van de Prov, Stalen en andere utoriteiten. Dhr. Lindenbergh begint met de aanwezigen welkom te heeten. De commissaris der Koningin heeft kennis geving van verhindering gezonden, evenals o.a. dhrn. W. Kakebeeke, D. D. v. d. Bout en dr. J.W.Jenny Weyer- man. Spr. memoreert de vergadering drie weken geleden alhier gehouden, op initiatief van de beide midden- standsvereenigingen te Goes. Ook voor den landbouw is de electrificalie van groot belang, vandaar dat ook de kring W.-Z.-Beveland deze kwestie wel eens behandeld wilde zien. Spr. zegt voorstander te zijn van de plannen der P.Z.E.M. i.z. electrificatie der middengroep, welke in de Staten niet al te vriendelijk zijn ontvangen, immers aan Ged. Staten is verzocht ook nog eens alle andere mogelijkheden onder de oogen te zien. Ok buiten de prov. Staten heeft men de plaDnen afgekeurd, maar spr. meent dat men dan met betere plannen moet komen en merkt op dat bestrijding van groote openbare plannen niet bevorderlijk is voor de spoedige uitvoering daarvan. In 1917 besloten de Staten om de provincie van electriciteit te voorzien en werd een N.V. opgericht. In Z. Vlaanderen is de electrificatie tot stand gekomen, maar de malaise heeft ver deren voortgang tegengewerkt. Het electrificeeren van het platteland is niet zoo gemakkelijk als geen centrale be staat en een groot kapitaal noodig is. Daarom wilde men voor de midden groep profijt trekken van de centrale te Vlissingen, eigendom van de Bel gische Société. Aankoop der centrale werd door de Staten afgestemd, maar voorloopige plannen met de Société werden gemaakt. Volgens deze verbond zich de Société om voor 36 cent per K.W.U. voor licht, overal electriciteit te brengen op het platteland van Wal cheren en op N. en Z. Beveland be westen het kanaal. Ged. Staten wilden echter een prijs van 45 cent, waarvan dan 8 cent afge staan moest worden tot spoediger del ging van het renteloos voorschot. Voor kracht en groot gebruik zon van 226 cent per K.W.U, worden gerekend. De provincie zon d.1. hoogspannings net en transformatoren bekostigen (IJ millioen). De Snciété zou haar Centrale ver bouwen (kosten f 190000), voorts zou zij laagspanningsnetten bouwen, waar voor f 700000 geleend moest worden, De provincie zou hiervoor geen gelden toestaan De prov. zou bij winst, de helft daarvan krijgen. De Société ging hiermee accoord maar wilde wegens de verhooging tot 45 cent per K. W. U. een garantie voor het geschatte gebruik. Spr, vergelijkt hierna den prijs van 45 cent per K. W. U. voor licht met eenige andere provincies. In Groningen is b.v. het enkel tarief 4045 cent, in Friesland 6065 cent, in N.-Bra bant 4570 cent, in Middelburg 27 cent en in Vlissingen 82 cent, alles per IC. W. U. Den prijs van 45 cent acht spr. niet be zwaarlijk. Met gemeentegrenzen behoeft geen rekening te worden gehouden. Voor afgelegen boerderijen zou voor het miaimum-stroomgebruik f5 per H.A. garantie berekend worden. Door Ged. Staten werd een garantie voor min. gebrnik gedacht, van iedere gemeente voor zich zelf. Voor het le jaar is een verbruik vau 229.000 K. W. U. berekend, (waarvan voor licht 140.000). Na 8 jaar 1 millioen. Een en ander kost de prov. in totaal 1.5 millioen kapitaal, plus 2.7 millioen rente. Na 40 jaar zou alles afgelost zijn en zou de toeslag van 8 cent per K. W. U. kunnen vervallen. Oostelijk Z -Beveland blijft voorloo pig buiten beschouwing, omdat daar de Mabeg concessie heeft voor licht. Eerst als het overige gedeelte der middengroep van electriciteit is voor zien, zouden onderhandelingen over den afkoop dezer concessie gevoerd moeten worden. Wat het contract met de Société betreft, acht spr. medezeggenschap der Staten voldoende en der gemeenten ovetbodig. Spr. merkt nog op dat de Société een energieke organisatie is, die haar contracten met Middelburg en Vlis singen trouw nakomt. Misschien ware een Nederiandsch lichaam wensche- lijker. Spr. wijst er op, dat de gemeenten geen enkel risico dragen, wél de pro vincie, die ook toezicht houdt. Over een eigen nieuwe centrale lmden de rapporten ongunstigook vanuit de centrale te Westdorpe is electrificatie niet rendeerend (o.a. van wege de kabels door de Schelde.) De voorziening vanuit Brabant (P.N.E.M.) voor de geheele midden groep (behalve Middelburg en Vlissin gen) zou 64 millioen aan de provincie kosten, terwjjl de gemeenten laagspan ningsnetten moeten bouwen. Bij voor ziening alleen der Bevelanden vanuit Brabant zouden de gemeenten ook zelf moeten distribueeren. Een prijs van 60 cent per K.W.U. acht spr. hierbij waarschijnlijk. Ook voor de provincie zon deze wijze niet voordeelig zjjn, doch groote offers vragen. Spr. komt daarna tot het plan van dr. Jenny Weyerman dat tegen dat der P.Z.E.M. is aangevoerd. De ge. meenten zouden een N.V. vormen en leveren door de P.N.E.M. tegen 55 h 60 cent per K.W.U. voor licht en 80 cent voor kracht. De N.V. zon fin. steun van de provincie vragen. Spr. merkt op dat dan ook de provincie voorwaarden zal stellen. De vergelijking met Haarlemmermeer met z'n regel matige wegenverdeeling gaat niet op. Het geschatte verbruik wordt door de deskundigen o.a. op grond van het verbruik in Z. Vlaanderen, -te hoog geacht. De gemeenten hebben nie alleen voor zichzelf maar ook voor andere gemeenten garantie te dragen. Dr. J. Weyerman vond zijn plan het beste, daar is niets tegen. Maar spr. acht het koopen van stroom tegen 60 cent, terwijl men dien voor 45 cent,kan krijgen, in onzen malaisetijd nogal bedenkelijk. Spr. vond de meening van dr. Verhoeckxs dat aansluiting bij Brabant het meest verkieslijk is, uog al oppervlakkig, daar hij geen cijfers had. Inmiddels moet het onderzoek zoowel vanwege de prov. als door de gemeenten worden voortgezet. Spr. ziet voor de ver. van burgemeesters en secretarissen hier een mooie taak weg gelegd. Spr. zegt dat de commissaris der Koningin hem gemachtigd heeft te verklaren dat op 30 April (in verband met de verg. der Waterleiding Mij Z. Beveland zal getracht worden dezen datum veranderd te krijgen 1 in het gouvernementsgebouw eeu vergadering van afgevaardigden van gemeente- en polderbesturen zal worden gehouden, waar zij hun wenschen i.z. de electri ficatie kunnen kenbaar maken. Met het oog op deze bijeenkomst acht spr. debat ongewenscht. Spr. eindigt zijn rede onder applaus en geeft het woord aan Ir. Everwyjn van de P.Z.E.M. die eenige mededee- lingen doen zal over de toepassing van electriciteit voor licht en kracht, in het landbouwbedrijf speciaal. Spr. stelt electriciteit tegenover petroleum en wijst er op dat bij electrieiteit praktisch gesproken geen brandgevaar bestaat (wat van voordeel is o.a. bij de ver zekeringspremie). Voorts noemt spr. de groote differentiatie der lampen. Wat de kracht betreft wjjst spr. op de lichte en compacte electromotor, een machine van groote veiligheid en regelmatigen gang. Spr. geeft hierna verschillende cijfers van boeren uit Z. Vlaanderen die bewijzen dat het gebrnik van electrici teit in het landbouwbedrijf zeer voor deelig is. Dhr. Vienings vraagt hoe het komt dal een commissaris der P.Z.E.M. hier meent in het openbaar de voorstellen der P.Z.E.M. te moeten verdedigen, terwijl geen gelegenheid wordt gegeven

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1