111 jaargang. N\ 46. Dinsdag 15 April 1924 BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang Bokruiters. der Binnenland. School en Kerk. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten .60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Staten-Generaal. Rechtszaken. ABONNEMENT Pry. per kwartaal, is Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummerB 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ocesche Courant ADVERTENT1ËN van 1S regels f 1,20 elke rege meer 2d cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnnmmers B cent. en fi leentrens Boss' Drnkkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Windstille. Na de verschijning der rapporten der deskundigen, is thans op politiek gebied een windstilte ingetreden. En wjj gelooven niet direct, dat dit de beruchte windstilte is, die aan den storm vooraf gaat. Immers, de rapporten zijn alom met ingenomenheid ontvangen, zij het dan ook dat de beurs er al zeer weinig op heeft gereageerd. De commissie van herstel heeft de rapporten met algemeene stemmen goedgekeurd en men mag aannemen, dat een dergelijk belangrijk besluit niet genomen is zender dat de regeeringen zjjn geraadpleegd. Men mag dus aan nemen, dat Poincaré zelfs met de rap porten accoord gaat en misschien heeft de beurs gewacht op dit votum. Van Poincaré was men niet zeker en een verrassing was geenszins nitgesloten. Wat Duitschland betreft, de oecono- misch.politieke commissie van den oeconomischen rijksraad heeft zich verklaard tegen een afwijzing van de aanbevelingen der deskundigen door de rijksregeering, die de voorstellen dns waarschijnlijk als een geschikte basis voor verdere besprekingen zal beschouwen en teuslotte wel eindigen zal met ze althans in hoofdzaak te aanvaarden. Al ware het alleen om Rijn- en Roergebied weer vrij te krijgen. Deze m( gelijkheid schijnt in Duitsch land de hoopvolle stemming weer te doen opleven. Optimistisch is ook dr. Schacht, de president van de Doitsche rijksbank, gestemd, blijkens de vol- gende uitlating Spreker is het eens met allen, die van een definitieve, verstandige regeling van het vraagstuk van het herstel, hoe zwaar het Duitsehe bedrijfsleven er ook door moge worden belast, verwachte», dat deze regeling een begin zal zijn om het buitenland en het buitenlandsch kapitaal te interesseeren voor het ber- slel san Duitschland. Wij zullen dit niet meer, zooals vroeger, als een on geluk beschouwen, maar veeleer als een noodzakelijkheid, die wij slechts daokbsar kunnen begroeten. Met ver bazing zullen wjj nog zien, hoeveel lieden er belang by hebben, met Dni schland te werken, omdat het vertrouwen, dat men in den Duft- schen koopman en in de Dnitsche industrie stelt, goddank nog steeds buitengewoon groot is. Uiffluifiiij op de Engelsche scheepswerven. De uitsluiting op de Engelsche scheepswerven die Zaterdag is ingegaan, beteekent dat 100.000 uit hun werk gestooten zijn door de halsstarrigheid van 5000 werklieden te Southampton, die »Ue mogelijke voorstellen om de plaatselijke staking daar te regelen, hebben afgewezen. De staking te Southampton begon zeven weken geleden tegen het advies van het bestuur der vakvereeniging om een loonsverhooging van 17J sh. 35 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. festenrath, die zeer vastberaden en op besliste wijze had gesproken, ging nauwkeurig de uitwerking zijner woor den na. Eerst was er wantrouwen en verbazing op Vliet's gelaat te lezen daarna scheen het wantrouwen en de gedachte, dat hem hier een gevaarlijke strik werd gespannen, de overhand te krijgen. Hij fronste het voorhoofd, kneep de oogen dicht en floot zachtjes, alsof hjj nauwelijks naar festenrath luisterde. „Ik zie aan je gezicht, dat je den spot met me wilt drijven," heraam de kapiteiH. „Maar ik zegje van te voren, dat ik je niet los laat. Ik ben een man, die hetgeen hij zich heeft voorgenomen, tot het uiterste doorzet. Of ik lever je oogenblikkelijk aan de autoriteiten uit, klaag je aan als een spitsboef en zeg, in de week en is dus als een wilde staking te beschouwen. Deze staking stuurde onmiddellijk de onderbande» lingen in de war, die op het punt waren om te beginnen, over een algemeene loonsverhooging van 10 sh. over het geheele land. Burgeroorlog in Honduras. In de republiek Honduras (Z- Am) is een opstand uitgebroken. De hoofd stad Tegucigalpa is bestookt uit een vliegtuig van de partij van opstand. Verscheiden huizen zijn vernield door treffers met lucht-torpedo's. Vier bom men kwamen te land vlak bij Ameri- kaanscbe troepenafdeelingen, die blijk baar waren aangezien voor vijandelijke troepen. Er zijn bij dit bombardement 140 dooden gevallen v. w. tal van vrouwen en kinderen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 April in Nederiand uitgesproken ll3 faillissementen tegen 84 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 April 1924 1343 faillissementen tegenover 1179 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Het conflict in de Twentsche textiel- De heer Van IJselsteyn, rijksbemid delaar voor de Arbeidsgeschilienwet in het desbetreffend district, heeft aan de besturen van de verschillende organi saties, bij het conflict in Twente be trokken, meegedeeld, dat de wet 16 dezer in werking treedt en de bestu ren uitgenoodigd tot een bespreking op Donderdag 17 dezer op het gemeen tehuis te Enschede. Tweede Kamer. In de vacaturs Kolkman is tot lid van de Kamer benoemd ver klaard mej. J. M. J. A. Meijer te Rotterdam. Staat en ambtenaar. De Staat der Nederlanden is tegen Dinsdag a.s. voer de rechtbank te 's Gravenhage gedagvaard door het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap betreffende een aangelegenheid, welke in verband met de actueele vraag van de rechtsverhouding van den ambtenaar tot den Staat van belang is. Het betreft hier echter niet een vordering wegens vermindering van salaris, doch wegens intrekking van een benoeming, welke voor een bv- paalden tijd had plaats gehad. Een onderwijzer aan de rijksnormaallessen te Zaandam was aangesteld voor een periode van een jaar, ingaande 1 Mei 1928. In September 1923 ontving deze onderwijzer van den minister van onderwijs de mededeeling, dat de aan stelling was ingetrokken, en een nieuwe aanstelling werd verleend voor den tijd dat je een van de bokru ters bent of wjj worden goede vrienden en dee- len in het vervolg alles met elkaar.' .Praat toch niet zulk een onzin en doe wat je wilt zeide Vliet thans tamelijk resoluut, .blaak mijn handen los, ik heb nu meer dan genoeg van die gekheid. De kamer, die je bewoont, is van mij en ik heb het recht, om er op ieder uur van den dag binnen te komen. Ik wilde een jas balen en daarmee basta 1" .No, zooals je wilt 1" zeide Festen rath rustig, ging naar de deur en opende deze. De waard volgde al zijn bewe gingen met verschrikte blikken. „Wat ga je nu doen?" vroeg hjj ontsteld. „Den knecht rcepen en den heer Bokelmann laten halen,' antwoordde Festenrath, het schelkoord grijpend, dat zich naast de deur op de gang bevond. „Je wilt een bokruiter worden en staat met den rechter op zeer ver- trouwelijken voet,' riep Vliet, in wiens binnenste angst voor den vreemdeling en vrees voor den strik, dien men hem spande, elkander den voorrang be twistten, „Nu, op bepaald intiemen voet sta ik uu juist niet met hem,' zeide Festenrath. »Ik ben bij hem aanbe- van drie maanden, ingaande 1 Mei 1923 en alzoo eindigende 31 Juli 1923. De betrokkene heeft zijn vordering overgedragen aan het N. O. G. Het Genootschap vordert van den Staat het verschenen salaris volgers de oor spronkelijke aanstelling. Het eindigen van den leerplicht. De minister van onderwijs brengt in herinnering, dat bij het einde van een schooljaar geen kind vrij van leerp'icht is ingevolge art. 3 derde lid, der wet (bereiken van den 13 j. leeftijd) indien het niet a. 7 jaren leerling eener lagere school is geweest, dus ook indien de school slechts 6 leerjaren omvat b alle klassen heeft doorloopen, derhalve bij een school met 6 leerjaren 6 klassen bij een met 7 leerjaren 7 klassen, en c. tevens de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd was geplaatst, terwijl de verplichting in ieder geval eindigt, indien het kind de klasse heeft doorloopen, waarin bet bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd was ge- Bij Apoth. en Drogisten. TWEEDE KAMER. Vrijdag werd voortgegaan met de behandeling der wetsontwerpen i.z. de rechten en verplichtingen van amb tenaren, en i.z. voorloopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging van leden van de Alg. Re! finkamer, Raad van State en rechterlijke macht. Dhr. Dresselhuys (v.b.) betoogt dat in absolnten zin de salarissen der amb tenaren niet te boog zijn. Niemand zal echter betwisten, dat, wil men binnen afzienbaren tijd komen tot een sluitende begrooting, ook het salarisbedrag der staatsambtenaren lager zal moeten worden. Hoe groot dat offer moet zijn, waagt spr. niet te beoor- deelen. Hij aanvaardt echter voor het moment een inkorting. Voor de rech terlijke macht aeht spr. evenwel een korting van 10 pet. te hoog; in dit verband wijst spr. er op dat griffier bij de kantongerechten op 't oogenblik met f 2500 bezoldigd wordt. Spr. komt nu tot het wetsontwerp i.z. art. 40. Art. 40 was een oecono- mische dwaasheid. De regeering heeft een belofte afgelegd, die zij niet kon houden. Met den heer De Savornin Lohman gelooft spr. dat de kroon een onwettige daad heeft begaan door het geven van deze belofte, die latere regeeringen zou binden. Spr. t wijfeit er niet aan of de kroon had de be voegdheid art. 40 in te trekken. Iets volen en ik heb zijn vriendschap noo- dig als middel om vertrouwen te wekken. Er behooren toch ook, voor zoover ik weet, andere menschen tot de bokruiters, die met den heer Bokel mann op heel goeden voet staan. Je stelt geen vertrouwen in mij, Vliet, dat zie ik wel. En toch is het mij bittere ernst. Ik geloof, dat ik hier mijn geluk kan beproeven. Maar als je mijn deelgenoot niet wilt wezen, dan vind ik wel een ander en inlusschen verdien ik het geld voor mezelf, dat de regeering van Aken heeft uitge loofd voor de ontmaskering der bende. Op de pijnbank zul je wel bekennen, wat je zoo al weet. Daar heeft al menig sluwe vogel gepiept I* Daarop greep hij weer naar het schelkoord. Maar wederom hield een uitroep van Vliet hem terug. „Houd je voor den duivel toch wat Btil I' riep de waard. „Je bent een politiespion, die mij wil uithooren. En de pijnbank bestaat niet meer sedert wij Pruisisch zijn geworden. Wat mij betreft kunt ge me gerust bij Bokel mann brengen. Ik heb verder niets te zeggen „Pijnbanken bestaan er weliswaar niet meer, daar heb je gelijk aan," antwoordde festenrath. „Maar bij jou zal men de folterwerktuigen waarschijn- anders is echter of hierdoor de rechts gevolgen ook verdwenen zijn. Blijkbaar twijfelt de regeering zelve en is zij daarom met dit allerongelukkigste wets ontwerp aangekomen, waarin spr. al heel weinig zin heeft. Spr. rasdt de regeering ten slotte aan, ook al wordt dit wetsontwerp aan genomen, toch overleg te plegen met de ambtenaren. Ook de heer Nolens (r.k.) had groote bezwaren tegen dit wetsontwerp dat den weg van de ambtenaren kunst matig verspert. Spr. ziet in zoo iets een zeer gevaarlijk precedent. Wel zijn de besprekingen in de commissie voor georganiseerd overleg afgebroken, maar misschien is er in middels toch wel gelegenheid om uit te denken of op een andere wijze geen overeenstemming met de ambtenaren kan worden verkregen. Dhr. Heemskerk, minister v. justitie, merkte later op dat de regeering id elk geval zal overgaan tot de korting over 1924. (tijdelijke uniforme korting) Over de definitieve regeling (niet uni forme) welke op 1 Januari 1925 in werking zal treden, zal de regeering gaarne nader overleg met belangheb benden plegen. Minister Galijn (financiën) gaf nog eenige belangrijke cijfers. Voor 1925 is een tekort van 180 millioen te ver wachten. Volgens hem zullen nog 10,000 amblenaren (de onderwijzers inbegrepen) moeten af loeien, doch hier zouden nog 15,000 (onmisbare) bij komen, als van salarisverlaging werd afgezien. Belangwekkend was ook zijn verklaring, dat, bij vergelijking van 1914 met 1921, het lager personeel (salarissen tot f 2600) zijn salarissen met 116 pet. had zien toenemen, het middelbaar (tot f 5000) daarentegen met 84 pet. en het hooger (boven f 5000) met slechts 59 pet. Ook om dis reden acht spr. bij de definitieve herziening differentiatie noodzakelijk. Ten slotte nam dhr. Dresselhu (v.b.) het initiatief tol een voorstel om de beraadslaging over het ontwerp i.z. rechten en verplichtingen der ambte naren te schorsen tot 6 Mei, na het Paaschreces. Dit voorstel werd aangenomen met 65 tegen 24 stemmen. Vóór stemden alle partijen van links (behalve mej. v. Dorp en de heer Braat) benevens de Katholieken op vier na, en drie Chr, historischen. De wetsontwerpen tot vermindering met 5 en 10 pet. van de bij de wet geregelde salarissen werden aangenomen met 6723 stemmen. Tegen de soci»' listen en de Vrijz. Democraten. Dat sluit in zich blijkens een voorafgaande verklaring van Minister Colijn dat na ook de in het Bezol digingsbesluit geregelde salarissen met 5 en 10 pet. zullen worden vermin deid met ingang van 1 Mei. Deze vermindering is een voorloopige, de definitieve regeling, ingaande 1 Jan. 1925, zal nu in overleg met de org»' nisaties, nader worden vastgesteld. lijk nog wel in het geheim toepassen, want jij bent een duivelsgebroed. In- tusschen' voegde hij er lachend aan toe „dat zou mij toch niet weerhouden, om zoolang met je samen te werken, totdat ik een paar duizend galden bij elkaar heb. Wees niet dwaas, Vliet. Het kan je slechts voordeel verschaffen, een man tot deelgenoot te hebben, dia voor fatsoenlijk door gaat en overal toegang heeft. Ik zou je dadelijk twee of drie menschen uit Hertogenrade kunnen opnoemen, van wie ik weet, dat zij tot de bende be hooren. Maar ik beschouw ze als af gunstig zij willen geen energiek per soon mast zich dulden. Met jou is het wat anders. Als ik je beloof, met je te deelen, dan houd ik mijn woord en je kunt een rustig en stil leven leiden. Je moet me alleen maar behulpzaam zijn om een van jullie bijeenkomsten; misschien bij de eenzame kapel, bij te wonen. Als ik eerst maar in jullie midden ben, dan moet ik ook opge nomen worden. Het is maar een kleine dienst, niet waar? Verraden kan ik je niet, want ik weet, dat jullie de doodstraf op verraad hebben gesteld. Overleg het maar eens kalmpjes. Of ik laat Bokelmann roepen, of je neemt me mee naar de eerstvolgende bijeenkomst. Wat schuilt daar nu voor gevaarlijks in De Brusselsche Bank. Bij het nemen van zijn requisitoir heeft Vrijdag het O. M. bij de recht bank te Middelburg, waargenomen door mr. baron van der Fellz, er zijn ver wondering over uitgesproken, dat mr. Tabak 4 dagen te Middelburg bleef voor een duistere zaak, zooals hij de dagvaarding noemde. Ppr. beeft uit vele uitgebrachte zaken, wellicht 600, er 6 genomen, en hij is overtuigd dat daarop veroordeeling zal moeten vol gen. Wat de advocaten naar voren kunnen brengen is niets dan juridische spitsvondigheid. Mr. Kokozky was de rechtskundige raadsman van de Bank. Mr. Kokozkv noemt dit een leugen. De president verzoekt den verdedi ger, niet Ie interrumpeeren. De officier gaat de gestes van de bank na en komt dan aan de getui genverklaringen, die niet bewezen heb ben, dat van Pagé verduistering pleegde, maar wel Witteveen, die order gaf de Engelsche stnkken te verkoopen, want het order geven was reeds voldoende, al werd er niet verkocht. Aan de hand van verschillende jurisprudentie tracht spr. aan te toonen dat de beklaagden wel degelijk door listige kunstgrepen zich schuldig maakten aan oplichting. Ook haalt hij verschillende geschriften van rechtsgeleerden aan om dit te be wijzen. Langdurig staat spr. stil bij de stukken van de Danube Oils en hij meent te kunnen aantoouen, dat die geen waarde hebben, dit bleek na de déb&cle van de Brusselsche bank vol ledig. Spr. schetste bek], W. als een groo- ten schavuit en van P. als een man met 12 ambachten en 13 ongelukken. Spr. zou tegen bekl. W. het maximum, zijnde 7 jaar, kunnen eisohen, en dit had W. zeker verdiend, maar hij wil hem besparen in hooger beroep te gaan, want gezien de tegenwoordige samenstelling van het hof te 's-Gra- venhage verwacht spr. dat hij dan nog hooger straf zou krijgen. Hij eischt daaram tegen hem 4 jaar en tegen van P. 2 jaar, voor beiden met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eerste verdediger van Witteveen, mr. Tabak, brengt hulde aan den president, mr. van Bel, voor zijn leiding, maar kenrt bet af dat de officier bekl. heeft beleedigd. Spr. begrijpt de dag vaarding zeer goed, maar ook bekl. moesten haar knnnen begrijpen. In den breede zet pl. uiteen, dat er z.i. geen sprake kan zijn van verduistering. De effecten zijn nog te Londen en komen terug, dus dan kan ook W. niet wor den veroordeeld wegens verduistering. De schavuit W., zooals de officier hem betitelde, waarschuwde zelf een cliënt nog niet te verkoopen, omdat een fonds zou stjjgen. Waar men bekl, ten laste legt gehandeld te hebben met de Jong en Briedé, oordeelt men hier over per sonen,die nog niet terecht hebben gestaan en zich ook niet verdedigen kunnen. Spr. meent ook te knnnen aantoonen, dat hier geen sprake is van een samen weefsel van verdichtselen. Hij merkte Jullie hebt baarden om ik zal de meesten niet kennen. En ook ik zal me verkleeden. Of er nu al een meer of minder aanwezig is, zal immers nie mand bemerken. Vind ik, dat er met jullie niets is te verdienen, dan geef ik mijn plan op, doch anders laat ik mij opnemen.' Het was bijna komisch om het ge zicht van Vliet te zien, terwijl Festen rath, die de deur weer gesloten en gegrendeld had, rustig in het vertrek voor hem op en neer liep. Klaarblijke lijk hadden zoowel de voorstellen van den kapitein, als zijn mededeelingen, die reeds op zekere bekendheid met de bokruiters wezen, een diepen indruk op den waard gemaakt. Soms vertoonde zijn gelaat zelfs een opgewekte en tevreden uitdrukking, alsof daarin reeds vreugde tot uiting kwam over de voor uitzichten, die Festenrath hem geboden had. Dan kromp hij plotseling weer in elkaar en zijn gelaat vertrok weer, alsof hy kolokwinten of bittere krnidea in den mond had. Zjjn misdadigers- instinct zei hem, dat het heel beden kelijk was, deze brug te betreden of als een rat de klem aan te raken, waaraan het geurige spek zoo verleide lijk is opgehangen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1