Honig's Maïzena N. 45. Zatererdag 12 April 19M 111 jaargang Een Bord Pap Dit nummer bestaat uit 2 bladen. STADSNIEUWS. Provincie-Nieuws, Rechtszaken. Staten-Generaal. ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Conraat ADVERTENT1ËN 1 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en K leen wens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Doopsgezinde Gemeente, Zondag 13 April, des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. Vee-tentoonstellinq. Op de op 9 April gehouden Eerste Groote Paaschvee-tentoonstelling te 'i Hertogenbosch behaalde de heer C. Blokpoel te Goes de navolgende prijzen le. prijs verguld zilveren medaille voor de zwaarste en beste gemeste koe. 2e. prijs verguld zilveren medaille voor den besten en fijnsten os. Extra le prijs verguld zilveren medaille voor de beste vaars Dikbil geboren 1921. Extra prijs zilveren medaille voer den verst afwonenden inzender met de beste col lectie vet vee. Op de wandeling. „Zeg", vroeg een vriend van me op de wandeling, „heb je gelezen van die rechtszaak van de Brusselsehe Bank Kun jij je nu begrijpen, dat die Zeeuw- sche boeren er zoo ingevlogen zijn „'k Snap er niets van", antwoordde ik, «de Zeenwsche boer gaat niet over één nacht ijs, en niet over drie nachten ijs. Hjj is een Pietje Secuur, maskt vaak over kleinigheden ellenlange be zwaren, hij Is een brok bedachtzaam heid, hij is vasthoudend, hij heeft een afkeer van het nieuwe en toch «En toch ruilde hij z'n goeie effecten in voor Dannbe Oil, die waardeloos bleek. Wat hij in z'n kast in de mooie kamer had, was in orde, was beste waar, was na vele nachten van slapeloosheid en na het inwinnen van talrijke adviezen gekocht. En dat „waardevol bezit" geeft hjj uit handen, om te weten te komen hoeveel 't waard is. Snap je dat? Ik kan begrijpen, dat hij z'n stuk met beide handen vasthoudt en dan zegtvertel me eens even hoeveel 't waard is, dan zal 'k 't opschrijven. Maar dat hij 't meegeeft Eu dat hij er dan Danube Oil voor in de plaats neemt! 'k Kan me be grijpen dat hjj zegt«Danube Oil Wat is dat? Nooit van gehoord. Moet 'k eens naar informeeren." «blaar er werden hem allemaal mooie dingen voorgespiegeld. Hij zou een reuze-winst kunnen behalen." «Ja, maar anders is hij toch ook niet zoo licht-geloovig, de Zeeuwsche boer. Je zult hem geen uitgemergeld beestje voor een drachtige koe ver- koopen!» «Van koeien heeft de boer meer verstand dan van effecten!" «Juist daarom zou 'k kunnen be grijpen dat hij informeert, liever bij tien deskundigen dan bij één. De boe ren weten in den regel best waar ze I.ud liebt moeten opsteken, 'tls een zonderling geval." „Zijn ze misschien gehypuotiseerd Dat is tegenwoordig zoo'n beetje in de mode. Of is 't misschien geweest om dat boer A en boér B ook Danube Oil kochten. Als er ééa schaap over den dam is, willen er wel eens meer volgen. Vooral als je dan aan den anderen kant van den dam een sma keljjk weidje wordt gesuggereerd. En zelfs Homerus slaapt wel eens. Zoo is er wellicht ook een oogenblik geweest, waarop de Zeeuwsche pienter- heid was ingesluimerd. Het ellendige is, dat er nu een paar heeren mooi weer spelen van het zuur verdiende Zeeuwsche geld. Wein und Weib zullen hun portie van deze goede ronde rijksdaalders wel krijgen. Doch Luctor et Emergo. Vandaag Dannbe Oil, morgen Nederlandsche Werkeljjke Schuld 1 Die zijn safe, zoo lang er geen inflatie of bolsjewisme komt. TOMMY. De Nijtengo. Het bouwen van een attractie-terrein op de Goesche tentoonstelling Nijtengo is door het betrokken comité opge dragen aan den heer G. F. de Grave te Groote Abeele, welke heer ook reeds enkele malen te Middelburg met succes de tentoonstelling in orde bracht. Volharding. Donderdagavond gaf de gymnastiek- ver. „Volharding" in het Schuttershof alhier een welgeslaagde uitvoering. De voerz. dhr. J. J. P. C. Bartelse heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. wees op het nut van de gym nastiek voor het menschelijk lichaam eD klaagde over gebrek aan medewer king van de overheid, zoowel van Rijk als gemeente. Zoo hebben wij een terrein in Nieuw-Goes dat ons f 2.50 kostbetalen moeten we In de gemeentelijke gids van Goes staan alle mogelijke vereenigingen ver meld, maar Volharding is er niet bij! Hierna werden een achttal gymna- stiek-nummei8, voor jongens, heeren en dames, keurig uitgevoerd, het werken was over 't algemeen inderdaad uit stekend en ook voor de leiders, dhrn. v. d. Kooy en Drijgers, een succes. De groepen door jongens en heeren gevormd vielen eveneens zeer in den smaak. De avond werd besloten met een tooneelstukje „De Listen der Liefde." Het publiek gaf door luid applaus telkeiB van zijn waardeering blijk. Volharding kan met genoegen op dezen avond terugzien. Goesche Schaakclub. De uitslag van den winterwedstrijd der Goesche Schaakclub is als volgt A. C. Nordlohne 71/, punt uit 12 partijen; J. Dijkstra 7'/s uit 12 enC. T. Ruben 7 uit 12. Ofschoon de Goesche Schaakclub niet kan bogen op een groot ledental*- het aantal schaakliefhebbers is hier nu eenmaal niet groot kan toch gemeld wordeD, dat deze winterwed strijd weder met animo is gespeeld. Dat de krachten niet uiteen loopen, bewijzen de behaalde punten. Op verzoek voegen wjj hieraan eeD opwekking toe tot allen, die iets voor schaken voelen, om, ook al zijn zij nog niet in de geheimen daarvan doorge drongen, eess te komen op de Goesche Schaakclub. te dempen. Daar eenmaal met dempen van m.g.n. put was begonnen, en dit nu een ware stinkboel geworden is, zoo dienen er maatregelen genomen te worden, dit werk geheel te volvoeren. Gemeend werd dat dit een geschikte gelegenheid was om m.g.n. ziekenhuis op te bergen. Hierna sluiting. Het aantal kiezers voorkomende op de kiezerslijst 19241925 bedraagt voor Kamerverkiezing 1252, Staten verkiezing 1249 en gemeenteraadsver kiezing 1214. Hansweert, De kommies 2e klas A. Walrave is met ingang van 1 Mei a.8. verplaatst naar Krabbeniijke. Schore. Bij de landbouwers gebr. in 't Anker heeft een paard twee veulens geworpen hetgeen zeer zeker zelden zal voorkomen. Het eene jong is echter zeer achterlijk daar het niet grooter is dan een groote herdershond. Vermoedelijk zal dan ook dit 'aatste wel niet in het leven kunnen wordeu gehouden. Wolphanrtsdjjk. Openbare verg, van den Raad dezer gemeente op Woensdag 9 April jl. Afwezig wegens onge steldheid de heer Overbeeke. Eenige ingekomen stukken o.w. goedkeuring van de gemeentebegrooting 1924 door Ged. Staten en van de veieeniging voor Chr. bewaarscholen dat zjj eerlang een verzoek tot den Raad wenscht te richten om gebruik te mogen maken van de leegstaande schoollokalen van de openbare school te Oostkerke tot het geven van bewaarschool-onderwijs worden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van A. Nourdhoek om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan <leu Molenweg ter grootte van 5 Are 20 c A. werd gunstig beschikt. Eveneens op het ver zoek van P. Saaman om een gemeente premie te mogen ontvangen voor zijn nieuw te bouwen woning te Oud- Sabbinge. Vastgesteld werd een wijzi ging op het keurloon voor Vee en Vleeech, waardoor het keurloon in den vervolge voor hoornvee zal bedragen f 4 en voor een varken f2. Aan den heer K. van der Slikke werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. school met ingang van 1 Juni a.s. De gemeentebegrooting 1923 werd gewijzigd en vermeerderd met f451,43. Het kohier hondenbelasting werd vast gesteld op 68 honden, le klasse en 30 honden 2e klasse dot een bedrag van f370. Oninbaar verklaard werd een post hondenbelasting over 1923 van f 6 en een post van f 12,03 school geld. Het vermenigvuldigingscijfer voor het tarief van de plaatselijke inkom stenbelasting werd vastgesteld op 1.1, hetzelfde cijfer van het vorige jaar. Vastgesteld werd een nienwe instruc tie voor den gemeente-ontvanger. Op voorstel van B. en W., werd besloten om het ziekenhuis aan den achterweg af te breken en met den afval een der gemeenteputten te Oud-Sabbinge is altijd een ge zond voedsel voor de kinderen en de meeste zijn er erg op gesteld. Geeft hen dan bij voorkeur pap van de zuivere, voedzame en toch licht verteerbare Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. 3 J.ftleif.R De zaak der Binsselsehe Bank voor de Rechtbank te Middelburg. Aan het verslag der Midd. Crt. van het getuigenverhoor in bovengen, zaak, ontleeneD we nog het volgends De derde ten lastelegging, betrof J. v. Liere uit Kloetinge. Deze zeide, dat hem verzocht werd effecten af te staan, die dan bij de Nederlandsche en Twentsche Bank zouden worden in d pot gegeven, niet alleen Witteveen, maar ook B. Nieuweu- huijze en J. Eversdijk vertelden van hooge dividenden en mooie winsten. Dit en de bekendheid met de familie van Nieuwenbuijze bracht getuige er toe zaken te gaan doen met de Bank en groote bedragen aan effecten af te geven en voorgelegde contracten te teekenen. Dat hij algemeene volmacht gegeven zon hebben herinnert hij zich niet meer. Meermalen kreeg hij koopbriefjes, o.a. betreffende de Danube Oil, zonder orders te hebben gegeven. Bekl. Witteveen bekent in deze zaak de twee transacties met getuige te heb ben afgesloten. Op vragen van Mr. Kokosky zegt getuige, dat Witteveen gezegd heeft dat de interest «vast" wasvan gega randeerd is niet gesproken. De vrouw van van Liere is er bij geweest, dat Witteveen vertelde aan haar man dat de Danube Oil 35 pet. gaven en tot 200 h 300 pet. konden oploopeu, en zij heeft gezien dat haar man effecten gaf aan Witteveen. De verdediger, mr. Kokosky, wijst er op dat de Danube Oil op konden loopen. Getuige B. Nieuwenhuize heeft de menschen, ook van Liere, aangespoord zaken te gaan doen met de Bank, alleen op gezag van Witteveen, die ook hem sprak van minstens 35 pet dividend, doch niet van een stijging tot 200 a 300 pet. De volgende ten lastelegging betrof de zaak waarin M. J. Engelvaart te Colijnsplaat het slachtoffer werd. Deze verklaarde als getuige, dat hij op aanraden van B. Nieuwenhuize, die de Bank schilderde als bijzonder des kundig, beklaagden aan huis ontving, De eerste maal heeft hij geen zaken willen doen. Toen op 1 Maart 1923 Witteveen terugkwam, heeft getuige hem enkele effecten medegegeven, onder vaste belofte van 2 pet. extra rente. Later teekende getuige een contract en machtigde Witteveen zaken met zijn stukken te doen op de beurs eerst was alleen gesproken over in depot geven bij de Nederlandsche Bank. Getuige zegt, dat de stukken hem voor 170 pet. werden aangeboden, en er werd bijgevoegd, dat de Bank ze uit» gaf voor 190. De vijfde ten laste legging betrof het dupeeren van Th. Maat te Kats, die meent, dat er gesproken is van de Nederlandsche Bank. Zeker is er ge sproken over onvoorwaardelijk 2 pet. meer rente, dan getuige had. Getuige is er toen toe overgegaan zaken te doen met de Bank, waarbij J. Evers- dijk als tusscheDpersoon optrad. Toen hij een contract teekende, zag hij niet, dat daarin eigenlijk stond dat de 2 pet. niet vast waren. Witte veen kwam slechts éénmaal bjj getuige en bijna alles werd behandeld door Eversdijk. Hem werd door Eversdijk een telegram getoond van Witteveen, waarin hij melddeVerkocht 5000 Jurgens Maat Kats 74 pet. mooie winst adviseer meer te doen. Kon voor de Vos, Maat en Maas nog tot Woensdagavond beslag leggen op Danube tegen 170 pet. daarna koers minstens 20 pel. hooger Witteveen.» De volgende getuige J. Eversdijk, hoofd der school te Kats is door Nieuwenhuize in aanraking gekomen met Witteveen en heeft voor dezen stukken in ontvangst genomen en door gezonden naar Nieuwenhuize. De mede- deelingen door Witteveen gedaan, gaf getuige door naar Maat, ook dat er onvoorwaardelijk 2 pet. zou worde» gegeven, na het bovengenoemde tele gram gaf Maat nog weer f 1500 af. De laatste ten laste legging tegen Witteveen was die waarbij C. M. v. Nieuwenhujjzen te 's Heer Arendskerke tot afgifte van stnkken en koopen van Danube Oil werd opgewekt. Witteveen was toen in gezelschap van Van Dalen, destijds werkzaam te Bergen op Zoom voor de Bank. Het kwam in dit geval weer allemaal op hetzelfde neer, alleen dat van Dalen metstal met Witteveen medekwam. Bekl. Witteveen zegt, dat toen hij bjj getuige kwam, deze reeds zaken deed met van Dalen, en dit zich ook later herhaalde vi ordien was bekl. er eens geweest, maar toen weigerde getuige zaken te doen. Bekl. wordt driftig en zegt juist hier algeheel onschnldig te zijn. Hij slaat met de vuist op de tafel. Getuige H. van Gorsel te 's Heer Arendskerke, woont in hetzelfde huis als van Nieuwen huizen en verklaart ook weer over dezelfde wijze van zaken doen. Ook getuige werd aangezocht hij is volkomen op de hoogte van de zaken van Van Nieuwenhuijzen. De laatste getuige van deze zitting, D. van Dalen, vroeger directeur van het bijkantoor te Bergen op Zoom, zegt met Witteveen geweest te zijn bij van Nieuwenhuijzen en van Gorsel. Hij heeft van Nieuwenhnijzen overreed zaken te gaan doen met de Brusselsehe Bank en heeft stukken aan Witteveen overgegeven die hij van Van Nieuwen huijzen kreeg. Bij de Donderdag voortgezette be hauileling van de zaak tegen den inspecteur H. Witteveen en den direc teur van het bijkantoor der Brnsselsche Bank, W. P. van Pagé, werd het getuigenverhoor voortgezet. De getui gen J. Poppe en K. Poppe deelen mede, dat hun Danube Oils werden verkocht en 30 tot 40 pet. dividend werd beloofd, het uitkeeren daarvan werd maand na maand uitgesteld en werd nimmer werkelijkheid. Getuige A. v. Overbeeke uit Borsse- len moest f 10.000 bijpassen en gaf daarvoor een accept, die hjj terug kreeg toen zijn crediet weer steeg. Getuige J. B. F. Fraiture uit Bergen op Zoom heeft onderhandeld over den verkoop van zijn houthandel, doch is daar niet op ingegaan en heeft tegen Briedé ernstig afgegeven over de Bank. Getuige P. Verburg uit Kamperland heeft rente ontvangen van gedeponeerde gelden, hjj zeide tegen bekl. vernomen te hebben dat de bank failliet was, deze verzekerden dat zij zeer goed er voor stond. Bekl. v. Pagé zegt, dat in April 1923 mr. P. Dieleman op het kantoor geweest is en gevraagd heeft, of de Zeeuw.'chVlaamsche tramwegmaat- chappij bjjv. f 100.000 van de bank zou kunnen leenen waarop Witteveen zeide van wel f 300.000. Ook sprak Witteveen van aankoop van huizen op het Damrak te Amsterdam voor f 300.000 en dit alles gaf bekl. den indruk, dat de bank er goed voor stond. Getuige E. A. Versevel uit Roosen daal heeft in den trein een gesprek gehad met van Pagé en later een brief, hij ging er niet op in, omdat de heer Rutte eerst een onderzoek voor hem zou instellen naar de bank. Getuige J. M. de Witt hotelhouder te Zevenbergen is ook de dupe geworden van de bank en doet mededeelingen over grove verteringen, die gemaakt zijn door Witteveen. De procuratiehouder der Bank, S. Waal, zegt dat Witteveen in ander half jaar f 70.000 ontving aan salaris, provisie en onkosten. Als er geen zaken werden gedaan kreeg hij toch f 210 per week. Getuige H. M. Briedé Jr. uit Am sterdam zegt dat alle orders werden ingeboekt. De Danube Oils stonden genoteerd als gekocht voor 170 pet.; of dit werkeljjk betaald is, weet ge tuige niet. De accountant, H. M. Briedé Sr., geeft inlichtingen over de boeken der baDk en over het Bucket Shop, bij welke wijze van werken de cliënten zoowel knnnen winnen als verliezen. Retreffende de zoek geraakte Engeische stnkken, zigt getuige, dat hij die heeft opgespoord en zal zorgen dat ze aan de rechtmatige eigenaars terng komen. In de middagzitting werd eerst ge hoord getuige L. van Bijke uit Kloe tinge, die naar de Danube Oil geinfor- meerd heeft bjj jhr. van Vredenburch, vroeger gezant in Roemenië, nu in Brussel en deze meldde dat ze niets waard waren. Hierna werden verschillende make laars en andere effectenkenners uit Amsterdam en Haarlem gehoord die allen kwamen zeggen, dat de Danube Oils niets waard waren, een hunner zelfs dat een als commissaris aange geven collega in Parijs niet eens wist of de maatschappjj nog bestond. Ook de beide makelaars, die zorgden voor den executorialen verkoop werden gehoord en zeiden, dat het wel meer voorkomt, dat stukken worden inge bracht en door dezelfde personen weer ingekocht. De laatste getuige-desknndige was de accountant K. Kleijnveld, die even als destijds te Amsterdam inlichtingen gaf over de bank, waarop een debat ontstond tusschen hem, den officier en mr. Kokosky. Nadat de beklaagden nog eens ver» zekerd hadden onschuldig te zjjn en geheel te goeder trouw te zijn geweest, werd de zaak andermaal geschorst tot Vrijdagmorgen 10 uur. Alsdan zullen reqnisitoir en pleidooien plaats hebben. Arrondiasements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden (Vrijdag) werden de volgende vonnissen uitge sproken Overtreding KturingsreglementW. v d. E-, 59 jaar, veehouder en melk» slijter te lerseke, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Goes, f 20 of 20 d. h. Als opkooper eenig goed inruilen van een hem onbekend persoonW. K., 84 jaar, opkooper te Hansweert, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Goes, f 25 of 25 d. h. TWEEDE KAMER. Het belangrijkste van de zitting van Woensdag was wel de aanneming van de motie-Schaper, waarin uitbreiding van de arbeidswet wordt gevraagd over die groepen, die er thans nog niet onder vallen met 3930 stemmen. Met de soc. dem., de vrijz. dem. en den communist, stemden ook de katholieken voor. Men moet wat doen om in het verkiezingsjaar 1925 aan den politieken kost te komenWanneer men echter weet dat minister Aalberse verklaard heeft de motie alleen aanvaardbaar te achten voor zoover geen meerdere uit gaven aan de uitvoering daarvan ver bonden zijn, wat practisch hierop neer komt, dat hij de motie naast zich neer

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1