REGAL N. 43 Dinsdag 8 April 1934 111 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Zijn uw handen en lippen Binnenland. Drtdmdaad.. 5IGAREN School en Kerk. Sport. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam!. Vennootschap Goesehe Conrant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweerasr.1 berekend. Familieberichten 110 regels f 2,49 Bewijsnummers 5 cent. cnKleenwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT Achter de coulissen. Het is wel eens interessant een kijkje te nemen achter de coulissen van het tooneel, waarop zich de inter nationale politiek afspeelt. Men krijgt op het spel dan een geheel anderen kijk, dan wanneer men zich in de zaal bevindt. Zulk een kijkje geeft ons dr. Walter Simons, de Duitsche oud-minister van buitenlandsche zaken. Hij belicht daarbij de figuur van Lloyd George, den bekenden Britschen staatsman, die hoewel thans op den achtergrond, tcch immer weer de kaus heeft plotseling weer op te treden als eerste acteur. Dr. Simoas waarschuwt tegen den waan, dat Lloyd George Duitschland welgezind ia geworden en moeite doet het aan Duitschland begane onrecht goed te maken. „Hij houdt integen deel met alle taaiheid aan het verdrag van Versailles vast en dat is begrijpe lijk omdat het afgezien van enkele belangrijke bepalingen zijn eigen werk is. Met name de ekonomische voorschritteu, die het Duitsche volk zoo zwaar in kluisters slaan, zi n „made in England". Nog altijd staat Lloyd George op het standpunt, 't welk hij tegenover mij op 4 Maart 1921 te Londen verdedigde, toen hij de stelling van Duitscbland's uitsluitende schuld den grondslag van het verdrag noemde. „Daarin heeft hij trouwens gelijk, want deze vrede is slechts als vonnis begrijpelijk. Ik heb destijds L. G. voorgehouden dat voor eiken veroor deelde hooger beroep open staat en dat over de vraag of één volk de schuld van den oorlog kan worden opgelegd, alleen de geschiedenis onher roepelijk kan beslissen. Hij antwoordde me toen met de sceptische vraag „Wanneer begint de geschiedenis?" Uitdrukkelijk waarschuwt Simons er Duitschland tegen zich aan eenige Eugelsche politiek vast te klampen. „Wij mogen den weg naar een recht- streeksch vergelijk met Erankrijk niet sluiten." Het kan goed zijn dit oordeel eens vast te leggen met het oog op de toekomst. Lloyd George houdt er wel eens van om, wanneer het in z'n kraam te pas komt, voor de onschuld zelve te poseeren en steenen te werpen naar een ander. tiet rapport der deskundigen. De Libre Belgique heeft een onder hond gehad met den Belgisehen gedele geerde, baron Hontard, in de commissie van deskundigen, die bezig zijn een nieuwe rekening voor Duitschland op te maken. Uit dit onderhoud kan men reeds het een en ander opmaken omtrent die rekening. Houtart betoogde dat het plan gebasseerd is op de Belgische principes. „Wij hebben steeds de meening ver dedigd dat het beste middel om onze schuldvordering op Duitschland in te korten wasbelssting te heffen op de ontvangstee der spoorwegen en het 32 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOB A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Deze scheen eenigszias verwonderd den heer Meisner hier aan te treffen, verontschuldigde zijn bezoek doch nam de uitnoodiging om een kopje koffie te brijven drinken, aan. Hij vertelde, dat hij den rentmeester den vorigen dag geheel onverwacht in het dorpje Beek had ontmoet en bracht nu zijn groeten over. De aanwezigheid van Festenrath scheen hem niet in het minst ongelegen te zijnhjj behandelde An nette met een opmerkelijke vertrouwe lijkbeid, ja zelfs met een zekere tee- derheid, totdat Annette de kamer onder een voorwendsel verliet. Festenrath had wel bemerkt, dat Kirchhoff hem en Annette dikwijls snel en scherp aan keek. Maar het waa hem gelukt, zijn kalmte en onbevangenheid volkomen te bewaren. verbruik van tabak, alkohol, bier en suiker en overdracht aan de geallieer den van een deel van de winst der Duitsche industrie." Jp een vraag van den journalist, of Duitschland ook weer vrij over zijn bronnen van inkomsten in de Roer zou mogen beschikken, antwoordde Houtard, dat de deskundigen in dien zin een voorstel zullen doen. Ons plan, zeide hij, gaat uit van de veronderstelling, dat het Duitsche rijk weer over alle financieele middelen belastingen, douane, spoorwegexploitatie in het bezette gebied kan beschikken. Houtard zeide voorts dat de des kundigen voorstellen aan Duitschland een gedeeltelijk moratorium toe te staan. Duitschland zal reeds dit jaar 1 milliard gouden marken moeten be talen aan bijdragen en arn leveringen ia natura. Revue. Iu Duitschland heerscht ontevreden heid onder het spoorwegpersoneel, dat een loonsverhoogiug van 15 pet. vraagt. In Hamburg wordt gestaakt, met moeite houdt men daar den dienst gaande. j In Biitsch-Indië zijn ernstige 1 troebelen voorgevallen in de katoen-- I fahrieken wegens loongeschillen. Bij I botsingen tusschen politie en arbeiders zijn 3 personen gedood en 34 gewond. In Voor-Iadië heerscht de pest in hevige mate. In Maart zijn 25000 sterfgevallen voorgekomen. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk ver zachtende en snel genezende PuroL In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 4 April in Nederland uitgesproken 109 faillissementen tegen 58 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van f Januari tot en met 4 April 1924 1230 faillissementen tegencver 1095 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De salarisverlaging der Blijkens de Mem. v. Antwoord der regeering nopens het wetsontwerp i.z. wijziging van de rechten en verplich tingen der ambtenaren, kan het Kon. Besluit tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920 reeds de zer dagen worden verwacht. Ook voor de rijksambtenaren, wier wedde bij de wet bepaald is, wordt thans door de regeering voorgesteld de salariavermindenng voor gehuwden of kostwinners te bepalen op 5 pCt. met ingang van 1 Met a.s. en 10 pCt. mat ingaDg van 1 October a s. Voor ongehuwden direct met 1 Mei lOpCt, Het gesprek liep gedeeltelijk over den diefstal, gedeeltelijk over de Bok ruiters, van wie eenige nieuwe roof tochten ruchtbaar waren geworden, ge deeltelijk over den dood van George Mertens en het treurige lot van diens ongelukkige moeder. Daarna stond Kirchhoff op en nam afscheid een dokter heeft toch altijd dringende zaken „Mijn monsters zijn aangekomen, mijnheer Kirchhoff!" riep Festenrath hem nog na. „Zal ik ze bij gelegenheid eens laten zien, of hebt u intusschen reeds bij een ander besteld „Neen, heel graag, ik verheug er me al op 1 Komt u maar zoo gautr mogelijk 1» riep Kirchhoff hem toe. Bokelmann en Festenrath bleven nu ook niet lang meer. Mevrouw Rieden- burg verzocht den laatste toch eens heel spoedig terug te komen Annette sprak slechts met haar oogen. Daarop verlieten beide mannen te zamen het huis. De kapitein was van meening, dat het tijd werd om er eens aan te denken, zich in verbinding te stellen met handelskringen in Hertogeurade, anders zou men een koopman, die geen zaken deed, al spoedig met wonderlijke oogen aanzien, hij sprak er zijn twijfel over uit of hij deze voor hem geheel vreemde taak wel met succes zuu kun nen volbrengen. Maar Bokelmann meen la de vergaderirg der commissie voor georganiseerd overleg, is mede gedeeld dat de vertegenwoordigers der 5 personeelorganisaties- hoewel vanoordeel dat art. 40 van 't bezoldiginsbesluit niel mag worden ingetrokken en van meening dat noch de tegenwoordige prijzen en kosten van levensonderhoud, noch het algemeen loonniveau een verlaging dtr salarissen van het rijkspersoneel zal billijken en rechtvaardigen nu de regeering te kennen heeft gegeven, dat de toestand van 's lands financieën noodzakelijk ook een verlaging der salarissen van Overheidspersoneel eischt, zich niet zullen verzetten tegen een tijdelijke korting op de salarissen tot 1 Juli 1925 en ingaande l Mei a.s., van 5 pet. voor de gehuwden en kost winners en pet. voor de ongehuw den niet kostwinners en dat zij, indien de regeering met een dergelijke korting zich tevreden wil stelleD, op zich ne men de ambtenaren, die tot hunne organisatie behooren, ernstig te advi- seeren tegen dergelijke korting geen enkele oppositie meer te voeren. In stemming gebracht staaktea de stemmen over dit voorsiel. Alle regee- ringsvertegenwoordigers stemden tegen, alle organisatievertegenwoordigers stem den voor. Voor het examen bouwkundig opzichter, ingesteld door de Maat schappij tot Beyordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten (B. N. A.) is geslaagd de heer Iz. B. van Verre te Vlissirgen. Het Nederl. elftal dat op den Tweeden Paaschdag tegen Duitschland uit zal komen, is als volgt samengesteld Doelde Boer (Ajax)Denis (H. B. S.) rechtsback Tetzner (Be Quick Gro ningen) linksback Le Fevre (Kampong) rechtsmidden Van Lingen (Be Quick) SpilKrom (R. C. H.) links halfback voorhoede v- r, n. 1. Groosjohan (V. O. C.)Koonings (Feyenoord) de, dat er toch nog niet zoo'n groote haast bij washij kon immers altijd nog zeggen, dat „de heer Meisner" nog wachtende was op nieuwe zendingen goederen of iets dergelijks. Toen vroeg hij, niet zonder eenigen spot in zijn stem, of de kapitein reeds ontdekkingen in Vliets huis had gedaan. „O ja antwoordde Festenrath ern stig. „Een zeer belangrijke En de tweede hoop ik heden nacht te doen U zult mij bovendien een groot genoe gen doen, als u kwaad van mij spreekt, mij voor een half geruïneerd man houdt, die uw vertrouwen heeft beschaamd, terwijl wij ons in den vervolge nog slechts in 't geheim zullen ontmoeten 1" „Maar waartoe dient dat nu alle. maal weer?" riep de rechter bijna ontsteld uit. „Om mij, als ik het vertrouwen van de overheidspersonen verlies, een des te welkomer gast te maken bij diegenen, die met de overheid na niet op een bepaald goeden voet verkeeren," ant woordde Festenrath „Geneer u maar niet om zooveel kwaads van mij te vertellen, als u maar bedenken kunt. Maar laat u mij vooral weten, waar ik u ten allen tijde kan vinden 1" Bokelmann moest toegeven, dat er in deze opvatting wel een grond van waarheid lag. „Maar bij de Riedenburgs en ICirch- Pyl (Feyenoord)Sigmond (D. F. C.) De Natris (Ajax). Aanvoerder Denis. Voetbal. Kampioenschap 3e klas N- V. B. ZeeLndia 1Eindhoven II 11. Kampioenschvp le klas Z. V. B. ZierikzeeStavast 02. N. V. B. Zuid 2e klas.-e. 't ZesdeMiddelbuig I 41. N.V. B. Zuid. Se kl Middelburg IIGoes 02. Cornpc'Mie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland le klasse. Zeelandia II—T O.V.I.D O. 0-2. Mond- en klauwzeer en de uitvoer de directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, met het oog op de uitbreiding van het mond- en klauw zeer, in overleg met de centrale land bouworganisaties, is berloten, dat de inspecteurs van den veeaitsenijkundigen dienst met ingang van 7 April a.s. slechts uitvoercertificaten ten aanzien van herkauwende dieren en varkens zullen afgeven, indien door hen de noodige zekerheid is verkregen omtrent de onbesmette herkomst Ier betreffende dieren. Het verdient daarom aanbe veling om zich, alvorens levend vee voor uitvoer aan te koopen, met den betrokken inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst in verbinding te stellen. Motorcursus. Het diploma van den mo'orcurms vau de afdeeling Walcheren van de Z. L. M. is o.a. uitgereikt aan D. Verburg Goes, J. Bal Kloetinge en A. Tolro Krahbendijke. Arrondissements Rechtbank In de zitting van 4 April 1924 werden de volgende zaken behandeld W. v. d. E. 59 jr., veehouder en melkslijter te Ierseke, was door den kantonrechter te Goes wegens het niet ter hand stellen aan den keurmeester van waren die gekeurd moesten worden veroordeeld tot f 20 s. of 20 d. h. De ambtenaar van het O. M. was tegen het vonnis i» hooger beroep gekomen. De eisch luidde thans 1 mnd. h. W. K. 34 jr., opkooper te Hansweert was door den kantonrechter te Goes wegens het als opkooper uit handen van een hem onbekend persoon eenig cement inruilen tegen aardappelen ver oordeeld tot f 25 s of 25 d. h. De beklaagde en de ambtenaar van het O.M. waren tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch f 25 s. of 25 d. h. hoff behoef ik u toch niet te belaste ren vroeg hij. „Bij beiden zou het immers toch geen zin hebben," antwoordde Festen rath met een eigenaardigen glimlach daarna nameu zij voor heden afscheid van elkaar. De kapitein ging langzaam naar zijn logement terug. Er was daar weliswaar niets dat hem aantrok. Maar waar moest hij anders blijven? Vroeger had het vroolijk gebabbel van George Mer tens hem de lange uren doen omvliegen. Dat was nu voorbij en het huisje der ongelukkige weduwe zag er met zijn wijd geopende ventsers ongezellig en verlaten uit. Enfin, heel lang kon toch zeker dit zonderlinge leven niet meer duren. Een enkel gelukkig toeval en alles zou weer helder en opgewekt worden 't Was waar, niemand kon den armen George weer in 't leven terugroepen en zijn moeder gelukkig maken l Zcoals altijd, wanneer hij thuis kwam, onderzocht hij nauwkeurig zijn kamer. Hij had kleine kenteekenen aangebracht, waaruit hij kon zien, of de een of ander hier of daar iets had aangeraakt, In het sleutelgat van de kast had hij een stukje broodkruim gelegd het was verdwenen. Ook de schuiflade van de tafel was open geweest. Daar Festen rath echter al zijn geld, zijn papieren en Kruiningen. De kiezerslijst voir oeze gemeente is als volgt vastgesteld Voor de Tweede Kamer met 2025 kiezers te weten 1025 m. en 1000 vr. Voor de Prov. Staten met 1987 kiezers te weten 1005 m. en 982 vr. Voor den Gemeenteraad met 1937 kiezers te weten 979 m. en 958 vr. Tot gezworene van het Water schap Kruiningen is benoemd de heer H. van Iwaarden te Kruiningen, Rtykstelegraat. Maand Maart 1924. Nieuwe aansluitingen. GoesNo. 86, Pik, Izak, ruud- en varkensslagerij, 's-H. Hendrikskinderen- straat 55 Driewegen (Z. B.): No 6, Guchte, v. d. Izaak, comm. fruithandel en brandstoiïenhandel KwadendammeNo. 4, Ghamuleau, C., Kerkdreef B 26 b, Kloetinge: No. 1, Krijger, C., koop man en comm. in landbouwproducten Kruiningen No. 27, Geluk-Berre- voet, J. F., landb. en hengstenhoudei; Kapelle (Z.-B.)No. 24, Maris, Daniël van, timmerman en aannemer, Weststraat A 201. GoesNo. 92, Stieger en Zn., fa. H. J. (J. Stieger), mannfact. en gros, Lombardstr. 2 in Stieger en Zn., H. J., manufact. en gros, Lange Kerk straat 10. Vervallen aansluitingen. DriewegenNo. 4, Krjjger, C., koopman en comm. m landbouwpro ducten KortgeneNo. 21, Geelhoed, W., veehandelaar. Helnkenszand. Vrijdagavond hield de werkmansvereenigiDg „Vreest God eert den Koning" alhier haar jaarver gadering. Van de 35 leden waren 28 tegenwoordig. Uit de rekening van den penning meester bleek dat over 1923 was ont vangen f 142,76 en uitgegeven f 130,52 alzoo een batig saldo van f 12,24 met het saldo van vorige jaren een totaal van f710,26. Herbenoemd werd als voorz. de heer C. Nijsse en tot sec. de heer J. Tramper. Door den Raad dezer gemeente is aan dhr. J. Steketee, die 40 jaren de betrekking van gemeente-secretaris met grooten ijver en plichtsbetrachting heeft vervuld, als bljjk van waardeering een prachtige lampekap voor een elec- trische lamp aangeboden. Kapelle. Vanwege het Nutsdeparte- ment alhier werd de laatste Nats avond in deze wintercampagne gehouden. De voorz. H. Blok opende en mocht talrijke opgekomenen welkom heeten. Gewerkt werd dezen avond met eigen kracht. Het strijkje onder leiding van Dr. Pfeiffer zette in met „Mooi Hol land" en luisterde dezen succesvollen avond op. pistolen steeds bij zieh droeg, liet 't hem vrij onverschillig, of men de sloten, die hij alleen voor den schijn maar op slot deed, opende of niet. Integendeel, hij scheen tevreden met zijn ontdek kingen, want hij knikte meermalen goedkeurend met zijn hoofd. Toen schreef hij naar zijn rentmees ter en bestelde daarna eieren voor zijn avondeten. De waard bracht ze hem zelf. „Hebt u dat lawaai beneden in de gelagkamer gehoord in den afge- loopeD nacht 1' vroeg Vliet. „Geen syllabe I" antwoordde de kapitein. „Nou, dan slaapt u ook ais een os I" riep de waard verbaasd uit. „Dat doe ik ook antwoordde Fes tenrath. „De voorjaarslucht maakt mij altijd vermoeid en bovendieD, wat gaat mij dat kabaal daar beneden aan „Dan zou men u bij wijze van spre ken wel uit uw bed kunnen dragen," merkte Vliet op. „Als iemand er plezier iu zou heb ben, waarom niet hernam Festenrath lachend. „Vandaag ben ik zoo dood moe u zou voor het huis wel ka nonnen kunnen laten losbranden, dat zou me niet wakker maken." [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1