N, 42. Zaterdag 5 April t9M lil jaargang Deze nieuwe Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De Postchèque- en Girodienst. BUITENLAND. Binnenland, per pak ze ep verdrijft voor altijddm zmren arbeidvan het wrijven Gemeenteraad van Góes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes^f 2, buiten Goes f Afzonderlijke nummers 5 ceni. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrij dagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goeaehe Courant ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent, en Kleeuwens Boss* Drukkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Verschenen is een lijvig rapport van de commissie (voorz. mr. A. Tak, advocaat-generaal) aan welke opge dragen was de maat van aansprakelijk heid vast te stellen van het personeel voor de ontwrichting van den giro- dienst. Uit dit rapport blijkt o.m. dat de leiders van den dienst onvoldoende voor hun taak waren berekend. Van den dir. den heer Kymmell, was het een fout, dat hij nooit genoeg van zich heeft afgebeten en nimmer aan de regeering heeft laten weten dat het met het giro—bedrijf mis zou gaan, als zijn personeelaanvragen niet ten volle werden bevredigd. Onvoldoende personeel I De zuinig heid heeft hier blijkbaar de wijsheid bedrogen. Echter betwijfelt de com missi e of van de toegestane krachten wel steeds het gebruik is gemaakt, waartoe zij zich meer in het bijzonder eigenden. De heir Kymmell was „de zeer ver dienstelijke inspecteur der posterijen en telegrafis in algemeenen dienst, aan wien de vertegenwoordiging der regee- riug op buitenlandsche congressen veilig kon worden toevertrouwd", maar de heer Alting v. Gecsau „zou hem nooit voor directeur van een groot post kantoor hebben voorgedragen". Hij was dus zeker niet geschikt voor dir. van den giro-dienst. Vol vertrouwen gaf hij zich feitelijk over aan de leiding van het bureau voor mech. administratieve bedrijfs organisatie, dir. de heer Cohen, welken de commissie verwijt„onbekendheid met de inwendige eischen van den gecentraliseerden dienst en het niet- adviseeren van de centralisatie af te zien, ofschoon hij wist, dat het perso neel niet voldoende vóór-geoefend was in de bediening der machines". Inderdaad 1 Even voor de centiali- satie is een tweedaagsche proef ge- noir.eD, waarbij als hoogste resultaat is bereikt, dat onder de meest gunstige omstandigheden slechts 66'/t pet. der duizendtallen kloppend waren te krij gen. En toch ging men tot centralisatie over De commissie vraagt nu of van de Mabo geen schadevergoeding kan worden geëischt. Ook den onder-directeur van den giro-dienst was niet op de hoogte der situatie. Van hem verklaart de tegen woordige waarn. directeur de heer P. 't Hooft „De heer Pott, de onder-directeur, komt mij voor te zijn een man, die zeer bruikbaar is in een adriinistra- tieve betrekking, voor het ontwerpen van voorschriften en reglementen, doch niet in een bedrijf, dat organisatie en toezicht vereischt." Commentaar overbodig Men is met het benoemen der lei dende personen al zeer ongelukkig ge weest. Ook de komische noot in hei giro drama ontbreekt niet, De commissie schrijft Alsof men een sprekend voorbeeld wilde geven van de uitspraak der Ro meinen rWie de goden in het ver derf willen storten, die verdwazen zij eerst", werd op den eersten dag der centralisatie een film opgenomen van het gemechaniseerd, gecentraliseerd giro-bedrijf in actie. We willen het bij deze film laten. Alleen willen we nog even vermel den, dat de commissie tenslotte ver schillende straffen voorstelt, te begin nen bij den heer Kymmell. Terugstel ling in het ambt dat bekleed werd vóór de te werkstelling bij den giro dienst, luiden de meeste vonnissen, voor een enkele wordt het achteruit- stelling. Wat de terugstelling betreft, kan moeilijk van straf worden gesproken. De heeren kannen toch bezwaarlijk worden gehandhaafd in een functie, waarvoor zij de geschiktheid missen. (Dit laatste kunnen zij zelf eigenlijk ook alweer niet helpen) en zij zouden zelve een handhaving ook we! niet verlangen. Merkwaardig is nog het advies, dat ten aanzien van een hoofdcommies aan het postkantoor te Rotterdam zal moe ten worden overwogeD, of er geen mo gelijkheid is hem daar te plaatsen, waar hij geen gezag behoeft uit te oefenen en waar dus weinig of niet te bederven is. Dat is dus een hoofd-coinmies jong ste bediende. Zooiets is toch alleen maar bij het Rijk mogelijk. De Fransche regerings verklaring De Fransche regeerings verklaring heeft geen nieuws gebracht. De nieuwe regeering zal de fiscale wetten toe passen, bezuinigingen aanbrengen en vooral bet werk voortzetten, dat ten doel heeft de oorlogsvergoeding te waarborgen. Dit laatste natuurlijk in het tempo dat de koers van den franc toelaat. In hetzelfde tempo zal het herstel van de verwoeste gebieden plaatsvinden. Inflatie mag niet voorkomen. Daarvoor is de regeering doodsbang. Poincaré geeft voorts in de verkla ring blijk, den cursus als lyricus in de Zondagspreeken ter onthulling van monumenten voor gesneuvelden, met succes te hebben doorloopen. Wat zegt men b.v, van de volgende briljante ontboezemingen „Een stoutmoedige sociale politiek, die edelmoedig is, menschelijk en broederlijk". „Maar Frankrijk gehoorzaamde (in den oorlog) nooit aan egoïstische in spiraties, streefde nooit de belachelijke, imperialistische doeleinden na, die men het toeschreef". „Den dag, dat de verdragen ten volle zuilen zijn uitgevoerd en wij herstel, veiligheid en recht zullen heb ben verkregen, zal Frankrijk de eerste zijn om het voorbeeld te geven van zielegrootheid en goedheid". (Hiervan wordt natnur.ijk goede nota genomen). „Frankrijk blijft de trouwe dienaar der rechtvaardigheid en een der beste hoeders van den Europeeschen vrede. Het zal door een smetteloos loyaal gedrag de ongeloovigen overtuigen, de lasteraars beschamen". Komisch doet na de voorgaande lyrische passages, waarin Poincaré zich hult ais een woff in een schaaps vacht, het volgende practische zinnetje aan Fraukrijk kan de troepen in het Roergebied eerst terugtrekken naar de mate van en in evenredigheid met de betalingen, want het kan geen positieve panden inwisselen tegen onzekere be loften. Het, volgende is aan het adres van Duitschland (ten opzichte van Elzas- Lotharingen) bedoeld, maar is juist op Frankrijk, die Duitsch gebied aan den Rijn bezet houdt, van toepassing. „Indien de een of andere mogend heid, afgedwaald door militairisme, bezeten door den demon van weerwraak en haat, zou trachten den status van Europa te vernielen, de gevestigde orde te verstoren, de provincies aan haar overheersching ontsnapt, geheel of ge deeltelijk zou trachten terug te nemen, dan zou zij de verontwaardiging der andere volken opwekken, en degenen, die haar den weg zouden versperren, zouden de goedkeuring verwerven van de gaheele wereld". Frankrijk vraagt slechts eerbied voor de verdragen, aldus eindigt de ver klaring. Juist als Shylock 1 Het „Friesch Dagblad" noemt het een onafwijsbare eisch, dat het gat in onze Staatsfinanciën moet gestopt wor den, anders loopt het mis. Belasting- verhooging is niet meer mogelijk, de uiterste grens is bereikt. Ruim 35 pet. van het nationaal inkomen wordt aan belasting uitge geven. De resteerende 65 pet. zijn onvoldoende voor de volkshuishouding en vorming van nienw kapitaal. Men oordeeleongeveer 900.000 belasting plichtigen hebben een inkomen, dat de 5000 gulden niet haalt. Ongeveer 44.000 hebben een in komen, dat zich beweegt tusschen 5000 en 10.000 gulden. Slechts ongeveer 24000 hebben een Bi| deze nieuwe zeep neemt weeken de plaats in van wrijven- Bedenk eens wat dat betcckent Geen moeilijk wrijven meer. niet meer die zware arbeid aan het waichbord. welke nog boven dien extra slijtage van het goed tengevolge heeft. Niet langer moede armen en een pijn lijke rug van de vermoeiende wekelijksche wasch. Het overvloedige Rinso-sop lost al het vuil gemakkelijk op. Slechts de erg vuile plekken moeten eventjes geboend worden met wat droge Rinso. Ook wanneer U een waschmachine ge bruikt ts Rinso een ideale zeep en helpt U in een ommezien door het werk heen. Neemt eens een proef 1 Koopt nog heden een pakje 1 de lever's zeepmaatschappij vlaardingen inkomen, dat, hooger is dan 10.000 gulden. De belastingdruk voor de eerste en tweede groep kan niet ver zwaard. Ze zijn nu reeds overbelast. En de derde groep zij, die meer dan 10,000 inkomen hebben is te weinig taliijk om het tekort te kunnen bijpassen. Een gedeelte van de personen met groote inkomens betaalt reeds nu in meerdere plaatsen van ods land 60 gulden belasting van elke honderd gulden inkomen. In een nota naar aanleidiug van het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op de begrooting v. arbeid voor 1924 deelt de minister mee, dat hij vertrouwt dat de Arbeidswet op 16 April in werking zal kunnen treden. Indien by de inwerkingtreding der wet het conflict in de textielindustrie in Twenthe nog niet is geëindigd, zal de bevoegde Rijksbemiddelaar in de eerBte plaais pogingen hebben aan te wenden om partijen tot een oplossing van het geschil door bemiddeling of arbitrage te bewegen. Lijden deze pogingen schipbreuk, dan zal de mi nister, nadrt hem door den Rijksbe middelaar ter zake rapport is uitgebracht, overwegen of er aanleiding bestaat hier toepassing te geven aan de bepalingen der Arbeidsgeschillenwet betreffende enquête. Belastingverlaging voor hooge inkomens. Uit verschillende plaatsen van ons land zijn vermogende ingezetenen we gens te hooge belastingen, naar het buitenland vertrokken. Dit was ook te Arnhem het geval. Burg. en Weth. van de Geldersche hoofdstad willen nu den belastingdruk voor de hooge inkomens verminderen en wel door het aantal o, centen op de rijksinkomstenbelasting te brengen van 100 op 90. Wijziging Arbeidswet. Naar „De Msb verneemt, over weegt de minister van Arbeid een wij ziging der Arbeidswet, hiertde strek kend, dat voortaan wettelijk geoorloofd zal wezen een kind niet meer leer plichtig, doch nog beneden den leeftijd van 14 jaar, arbeid in een werkplaats te doen verrichten krachtens een in gevolge de Nijverheids-onderwijswet gesloten leerovereenkomst. Woensdagavond vergaderde de ge meenteraad, onaer voorzitterschap van dhr. D. D. van den Bout. Afwezig dhr. Flink, met kennisgeving van ongesteldheid. Ingekomen Stukken. Ingekomen zijn o.m. nogBericht van den Commissaris der Koningin, dat bij Kon. Besluit van 25 Februari 1924, co. 18, de heer G. A Hajenius opnieuw is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente. Mededeeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsehe eilanden te Middel burg, dat zij van oordeel is dat bet verleenen van overheidssteun aan de industrie geen aanbeveling verdient, en verzoekt oro bij voorkomende ge legenheden daarmee rekening te houden. Verzoek van het gemeentebestuur van Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde om adhaesie te betuigen aan een adres gericht tot H. M. de Ko ningin inzake bijdragen van buitenge meenten in de kosten van middelbaar en booger onderwijs. B. en W. stellen voor de Ingek. stukken voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Labrijn geeft B. en W. in overw-ging over te gaan tot de instel ling van een monumentenverordening. Dhr. v. Poelgeest heeft bezwaren het bewaren vanjmonumenten ontaardt wel eens in een ziekelijke neiging. In de Korte Nieuwstraat is b.v. het deur- kalf met opschrift „In stilheit hoe» pende" tot een raamkozijn gemaakt, wat het heelemaal niet is. In de St. Jaeobstraat is een geveltje gerestaureerd op een wijze, die spr. geenszins be. vredigt. Dhr. Labrijn meent dat, als een commissie wordt ingesteld, door des kundigen voorgelicht, zoo iets juist niet zal gebeuren. Dhr. v. Poelgeest meent dat juist bij dat geveltje deskundigen officieus hun licht hebben laten schijnen. Dhr. V. d. Bout merkt op dat het wel voorkomt dat men een oud ge bouw wi afbreken, omdat men de kosten van het onderhoud niet dragen kan. B. en W. willen het maar aan 't, publiek overlaten. Dhr. Vienings acht dit niet raad zaam en wijst er op dat de pomp op de Beestenmarkt ontaardt in een vorm- looze klomp. Dhr. Labrijn wijst nog op de mooie huizende Korenbeurs en het huis van Not. v. Dissel. Spr. zou 't jammer vinden als met 't oog op excessen, de heele zaak nu valt. B. en W. zullen trachten een ver ordening samen te stellen. Premie werkloozen. Dhr. Crucg meent dat bet nooit de bedoeling van minister Talma geweest kan zijn om voor productieve werkzaam heden, zooah bier geschieden, niet te plakken, Spr. acht plakken moreele verplichting. De sociale wetten worden al genoeg gesaboteerd. Dhr. Labrijn zegt, dat niemand de wet wenscht te schenden. Echter meent spr, dat men niet verder moet gaan dan de wet aangeeft. Dhr. Qoedbloed zet zijn standpunt, in de fin. commissie verdedigd, nader uiteen. Men mag .niet generaliseeren en zeggen omdat het in Roosendaal voor den aanleg van een weg niet hoefde, hoeft 't hier ook niet. Het boomenhakken, het aanplempen der slooten en in orde maken van het Bergpad, is volgens spr. productief weck geweest. Spr. gelooft wel dat als over deze zaak geprocedeerd zal worden de Raad v. Arbeid gelijk zal krijgen. Op een loon van f 12 wordt slechts 60 cent premie betaald. Spr. wijst ook nog op het verband tusschen plakken en de Invaliditeitswet. Dhr. v. d. Bout antwoordt dat in hoogere instantie invalieden vaak niet invalide genoeg geacht worden om voor uitkeering in aanmerking te komen, ook al kunnen zij in 't geheel niet werken. Spr. geeft hiervan een voor beeld. We hebben hier werk gezocht ten einde ondersteuning te kannen geven. In Winschoten wil het Rijk niet langer ondersteunen, wanneer doorge- plakt wordt. De minister zegt daar dus ophouden Dhr. v. Poelgeest gelooft dat het van groot belang is eerst de uitspraak uit te lokken, en eerst daarna een beslis sing te nemen. Dhr. v. Bommel v. Vloten meent, dat het aanleggen van een weg waarvoor in Doesburg niet behoefde geplakt te worden toch zeker wel productief is. Dhr. Goedbloed zegt dat men aan de Rijksverzekeringsbank toch zeker niet kan verwijten een bekrompen toe passing van de Invaliditeitswet. lu dit district is de uitleg zeker royaal, dit jaar is meer dan 50 mille beschikbaar gesteld ter voorkoming van invaliditeit. Winschoten zegt in principe niets, de rechterlijke macht onafhankelijk van den minister beslist. Dhr. v. d. Bout merkt, op, dat de dokter heeft gezegd, dat de bewuste man invalide is, niet spreker. Dhr. Orucq vindt dat we hier werk verruiming hebben, binnen enkele jaren zon 't toch hebben moeten gebeuren. Dhr. V. d. Bout zegt, dat het dem pen van de sloot achter de gevangenis niet zou geschied zijn. Spr. is niet tegen zegelplakken, maar hier acht spr. het overbodig. Het voorstel van de meerderheid der fin. comm. om oiet te plakken wordt aangenomen met 84 et. (Tegen Crucq Goedbloed, Buis en Eckhardt.) Keuringsdienst vee en vleesch. Dhr. v. Melle zegt dat bij hem de klacht van een slager is ingekomen, dat omgeroepen is, dat aan het ge meenteslachthuis best rundvleesch voor de helft van den prijs is aangeboden. Dhr. v. d. Bout antwoordt dat bet geen gemeenteslachthuis is. Dhr. v. Melle meent dat den slagers alhier hierdoor schade wordt aangedaan. De voorz. zegt dat de wet een en ander voorschrijft. Goes is voor de inrichting voor noodslachtingen in dezen kring aangewezen, evenals b.v. Hein- ken8zand en Kruiningen. Alleen mag de omroeper natuurlijk niet zeggen dat het een gemeenteslachthuis is. Dhr. Eckhardt zegt dat de Blagers zonden willen dat het vleesch van een beest van 's Gravenpolder afkomstig, ook düür verkocht zou worden.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1