School en Kerk. ~~STADSMKUWS~ Echtszaken. Staten-Generaal Burgerlijke Staud V erkoopingeu en verpachtingen. Aanbestedingen. welke geen ingezetene der gemeente Schore is vindt zijn oorzaak hier in dat B. en W. zooveel mogelijk de zuinigheid betrachten. Dhr. Zoeteweij zou dan in 't vervolg met de ingezetenen willen overleggen wanneer deze te hoog inschrijven, dan kan dat vervoer mogelijk in de ge meente blijven, Ook dhr. van Sparren- tak dringt hier op aan. Dhr. van Sparrentak zou het bestuur der posterijen willen verzoeken een hulpbus te plaatsen bij de Schorebrug daar sommige inwoners thans te ver moeten loopen om bij het postkantoor te komen. De voorz. zegt toe de verschillende wcnsehen bij B. en W. te nli'en voor staan. Hierna sluiting. De gemeente gaat zooveel mogelijk met den zonnetijd mede. Ook de torenklok wordt thans geluid om 9 uur v.m., 1 nur n.m. en 8 uur n.m telkens een uur later dus dan tot nn toe. De de vorige week opgerichte ver- eeniging tot collectieven verkoop van suikerbieten waarvan wij in ons nr. van Maandag reeds melding maakten heeft Maandagavond opnieuw vergaderd. De oorspronkelijke plannen hebben nu reeds meer vaste vormen aangenomen, zoodat reeds een totaal-kwantum is opgegeven van ongev. 400.000 K.G. welke te zijner tijd collectief zullen worden verkocht. (Wij merken hierbij nog op dat io deze gemeente oDgeveer 3.500.000 K.G. bieten worden verbouwd waarvan naar schatting 1.500.000 K.G. moeten wor den geleverd op de aandeelen, zoodat ongev. 2.000 000 K.G. disponibel blijft voor collectieven verkoop. Ook al zijn de hier genoemde cijfers wel wat ruim genomen dan kan hieruit toch nog wel worden opgemaakt dat de deelname veel grooter kon zijn. Corr.) De openstellingsuren van het poststation te Schore zijn met ingaDg van Dinsdag gewijzigd als volgt 7 40m.-8.10m.11.30m.-12.-m 3.a.-4.a. en 5.15a.-5.45a. Eloetlnge. Het mond- en klauwzeer onder het vee van de Wed. I. Wage naar is geweken. De bewaking is op geheven, terwijl de stallen ontsmet zijn. lerseke. Maandagavond is een voor- loopig comité opgericht beslaande uit de heeren J. J v. a. Peijl, P. de Veij, J. L. Bom, Ph. Bom, M. Mol en J. Rothuizen om den burgemeester bij zijn 25-jarig ambtsjubileum (15 April a.s.) namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden. Muziek- en zanggezel schappen zullen dien dag ook niet onopgemerkt doen voorbijgaan Op den te IJ muiden gehouden nationalen wedloop voor dames behaalde mej. M. van Boven alhier den 2en prijs. Woensdagmorgen werd de nieuwe school der vereeniging voor Ger. Lager onderwijs (der Ger. Gemeente) geopend. De openingsplechtigheid zal officieel plaats hebbeu bij de inwijding der nienw gebouwde school. Br gaan 98 leerlingen naar deze school, plm. 80 van lerseke, de rest van buitenaf. Ellewontsdijk. Met ingang van 1 April is de rijksveldwachter A. Helm- strijd te Middelburg overgeplaatst naar Ellewoutsdijk, de rijksveldwachter P. M. Dekker van Ellewoutsdijk naar Oostkapelle. Krabbendijke. De kunstschilder J. A. M. Raaymakers. alhier, zal deel nemen aan de Nijverheidstentoonstel ling „Nijteugu" te Goes. föilland-Batb. De feestelijkh eden ter gelegeoheid van het jubileum van dr. Moree zullen plaats vinden op Donder dag 24 April a.s. Een optocht zal worden gehouden, gecostumeerde voet balwedstrijd, ringrijderij en lichtstoet. Concert van Rillandia en Zangver- eeniging. WIssenkerke. Zaterdagmiddag had alhier de eindles van den landbouw- cursua plaats, in tegenwoordigheid van den Ri kslandbouwconsulent en de commissie van toezicht. De leerlingen gaven blijk met vrucht de lessen te hebbeu gevolgd. Aan de volgende cur sisten kon een diploma worden uitge- xeikt: Cornelis Flikweert, Gerard Flik- a eert, Leendert de Looff Sr., Bertns den Dekker, Pieter A. Dieleman, Pieter Verburg, Govert H. Leendertse, Leen. uert v. d. Moere, Marcus J. Marcusse Spoorwegan op Zuid-Bevc'nnd. Op vetzoek vau dr. J. W. Jenny Weijerman hebben de aannemers van den ombouw van het station Goes zich bereid verklaard, het hiervoor benoo- digde werkvolk (pl.m. 100 grondwer ker-) zooveel mogelijk in verhouding i t de grootte der bevolking te kiezen ui alle gemeenten, die bijdragen voor den bouw van de locaalspoor. Deze be-eidverklaring geldt alleen voor de eeiste aannemiüg van werk volk eD niet meer later, als nog meer volk aangenomen zou moeten worden. Alleen flinke arbeiders kunnen gebruikt wordeu, die voor den te verrichten ar beid leu volle bekwaam zijn en geen sterken drank plegen tegobiuiken. Wie minder geschikt blijkt te zijn, wordt zonder meer ontslagen. Het loon wordt tusscheu aannemers en werklieden ge regeld. Hoofden van gezinnen of kost winners komen het eerst in aanmerking. Aan de burgemeesters is biervan be richt gezonden. Aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom werden bevorderd van de leerlingen in het inachinebaukwerken en de eieclrcttchniek van de le naar de 2e kl. H. van Baal te Rilland, van die in het schilderen van de le Haar de 2e kl. F, Poleij en G. Fran^oijs, beiden te Ktuiningen. Het getuigschrift weid toegekuud aan den leerling in de elect,rotechnie.k J. P. Kloet te Waaide. iOp het grostal voor predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam (vacature ds. Nolke) koait voor ds. T. Jonker uit Biezelinge. CoÖP. voorschotver. In de op Maandag 31 Maart 1924 8J uur in de boveuzaal van Hotel Cenlraal te Goes gehouden Alg-meene Vergadering van aandeelhouders der Coöperatieve Voorschotver. eu Spaar kas te Goes werd als kassier herkozeu de heer Mr. C. M. Kegge, als commis saris, werd herkozen de heer J. C. H. Hollmann, terwijl in de vacature vau commissaris, ontstaan door het overlijden van dhr. W, S. Duvekot, werd gekozen de heer D. van den Bout Door den kassier werd uitgebracht het 55ste jaarverslag der vereeniging, waaruit bleek dat de winst over het boekjaar 1923/1924 bedraagtf 1989.18^ waarvan voor de lfden aan dividend beschikbaar is f 1411.68'/, d. i. 6.8478 pCt. of per volgestort aandeel f 5.14. Veemarkt. Ter markt van 1 April waren aan gevoerd 7 loopvarkens en 59 biggen. Ambachtsschool. Maandagmiddag had de uitreiking der einddiploma's plaats iu tegen woordigheid van het Dag. Best. der gemeente, het bestuur der ver., leeraren, leerlingen e» verders belangstellenden. De voorz. mr, Zaaijer heet allen welkom. Spr. vertolkt de appreciatie van het bestuur voor het wetk van directeur en leeraren. Voorloopig zal in verband met de bezuiniging Diets komen van de verbouwing der school. Daarna deelt de dir. den uitslag der gehouden examens mede en reikt de eind-diploma's uit. (De namen der leerl. hebben wij reeos in ons vorig nr gemeld.) De dir. wijst er de jongelui op, dat de gronden nu gelegd zijn. Thans volgt de praktijk. Spr. zegtZorgt dat je kundige vaklui wordt. Bemoeit je niet met de politiek. Mr. Zaaijer merkt nog op dat dit jaar op bevel vau Den Haag geen gelden voor prijzen op de begrooting mochten worden uitgetrokken. Het bestour hoopt echter dit jaar een weg te vinden otn het uitloven van prijzen weer mogelijk te maken. Benoemd. Met iugang van 1 Mei a.s. is tot klokluider te Goes benoemd H. Hengst- mangers, zulks ter voorziening in de vacature A. M. Sampon. (N.z.) Kolïwedstrijd. Zaterdag en Zondag jj. had in de Prina van Oranje een wedstrijd plaats tusschen de kolfelub „Utrecht" uit Utrecht en de kolfsoeieteit „de Prins van Oranje" alhier. De korpswedstrijd, waarvoor Utrecht een wisselbeker had beschikbaar gesteld, werd dit jaar voor de eerste maal gewonnen door Goes. Personeele prijzen behaalden dhr. H, J. Molhoek voor de hoogste partij, dhr. M. Franken voor de hoogste le en 2e serie dhr. J. A. A. K. Spruijt voor de hoogste 2e en 3e serie, terwijl de twaalvenprijs werd gewonnen door dhr. H. Bliek, allen nit Goes. De handicapwedsljijd van Utrecht werd gewonnen door dhr. Th. van den Bergh en die van Goes door dhr. W. v. d. Valk. Eindbal Van Dam. In het Schuttershof had Maandag avond het eindbal plaats, dat de heer Van Dam zijn leerlingen en hunnen invite's aanbood. Er werd keurig gedanst en het was er recht geanimeerd en gezellig, waar toe de aardige cotillon-verrassingen niet weinig bijdroegen. Wij twijfelen er niet aan of de volgende cursus zal voor den heer Van Dam een even groot succes worden als met deze het geval is geweest. Veic-inssver. Zuid-Beveland. Dinsdag hield dhr. B. Gerritzen, Rijk-tuintouwcoosul: i.t le Londen, in het Schuttershof aller, de aangekon digde lezing over: Het belang van het uniform sorteeren van appels voor onzen fruithandel en de wijze, waarop dit doel het best zal kunnen worden bereikt. Behalve vele leden der VeiliDgsver. Zuid-Bev., waren van de genoodigdeu aanwezig de besturen van verschillende veiliugsver. iu Zeeland., de secretaris der Pruv. VeiljugscommiBsie, P. Ton, de Rijkoiuinbouwconsulent, Van de Plassche, dr besturen der ExporJeurs- veteeniging „Ons belang" en de Koop- liedenverecniging „Zeeuwsche Fruit handel", de heer Waller, directeur Mij. Zeeiand te Vlissingen, burge meester Van Wotlderen te Vlissingen, eu de Regee ingseomnrissarsi De Vulder van Noorden te 's Gravenhage. Dhr. H. A. Hauken, voorz. der veilingsver. Zuid-Bevelaud, heet alle aanwezigen welkom en hoopt dat deze verg. weer een stootje za'i geven tot meerdere verbetering van de fruit— cultuur. Dhr. Gerritzen begint met te zeggen dat de fruitteelt hier le lande de laatste jaren aanzienlij f is toegenomen en geeft dan eeuige cijfers, betreffende onzen uitvoer. Spr. memoreert, dat na den oorlog de veilingen er naar streefden om nieuwe markten voor ons fruit te vinden. Hoewel Dnitschland thans, ge lukkig weer afneemt, is meD daar nog Diet voldoende in geslaagd. Spr. komt dan tot onzen uitvoer naar Groot-Britausië. Hier is het fruit van Canada en Amerika over" algemeen beter dan het Engeleche en het onze, dat in vergelijking met de beide eerste landen een zeer beseheiden rol speelt. In Engeland bedraagt het appel- verbruik plm. 13 K.G per inwoner per jaar. Meerdere reclame kan het fruit— verbruik doen toenemen, maar dan moet bet product uniform gesorteerd (naar kleur, grootte en kwaliteit) en verpakt aan de markt gebracht wordeD. tmmers de handelaren kiezen het liefst het fruit, dat hun het minste risico geeft. De Engelsohe kweekers zijn reeds wakker geschud en doen alie moeite het systeem le verbeteren. (Het leveren van bushels appels met onderin de slechte, mag niet meer voorkomen.) Het Engelsche fruit is den laatsten tijd zeer vooruitgegaan. Lateu wij daaraan een voorbeeld nemen. Ook in ons land is hoewel er reeds aan gewerkt wordt nog veel te verbeteren. Voor de veilingsvereen. ziet spr. hier een mooie taak. Bij standaard-verpakking en sorteeriDg zul len ongetwijfeld meerdere markten voor ons bereikbaar zijn en de weten schap dat de fruitteelt een zeer ren dabele tak van hun bedrijf is, zal dan de landbouwer-fruittelers prikkelen. Knoeiers moeten eenvuudig niet voor deD uitvoer naar het buitenland worden toegelaten. Spr. behandelde hierna de wettelijke voorschriften voor de sorteering van fruit in Canada in de Amerikaansche Staten. Daar is ook staatscontrole. In ons land zou men dit laatste niet wenschen. Tenslotte komt spr. tot de oprichting van verpakkingshuizen, zooals dit in Amerika is geschied en behandelt verschillende sorteermachines. Spr. dringt er op aan dat de veilingsver. de oprichting van deze inrichtingen zullen organiseeren. Noodzakelijk is het dat een voldoend aantal leden zich dan verbindt om fruit van goede kwaliteit in dij loods te laten verpakken. De lezing werd met enkele lichtbeelden geïllustreerd. Dhr. Scheele, Biezelinge, dankt de Goesche veiliugsver. die tot deze ver gadering het initiatief heeft genomen. Dhr. Hanken brengt den spr. dank voor zijn interessant betoog. Spr. hoopt dat door samenwerking van de kwee kers er spoedig een sorteeriokaliteit zal verrijzen en dat dit oorzaak zal zijn van meerderen uitvoer naar Engeland. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 28 Maart 1924 werden de volgende zaken behandeld M. C. K 18 j., werkman te lerseke, werd ten laste gelegd dat bij op 16 November 1923 te Wemeldinge heeft weggenomen ongeveer 25 K.G. oesters, toebehoorende aan L. Lindenberg. Eiach 1 maand gevangenisstraf. C. M., 24 j. en J. van C., 32 j., arbeiders, wonende te Hoofdplaat, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg werden beklaagd dat zij in den nacht van 30 op 31 October 1923 in de woning van den molenaar Abraham Porrey hebben ingebroken en daar een portemonnaie met f 3 hebben weggenomentevens hehbeu zij A. Porrey aangegrepe en met hem ge worsteld, een prop in zjjn mond ge stoken en hem toegevoegd „je geld of je leven", terwijl erger misdrijf is voorkomen doordat de 76-jarige Porrey zich zoo krachtdadig tegen de inbrekers- aanranders heeft verzet, dat zij op de vlucht zijn gegaan. Eiseh ieder 6 jaar gevangenisstraf. Mr. J. Adriaanse verdedigde be klaagden. Te Middelburg is den officier voor geleid M. v. H., 29 jaar, arbeider te lerseke, verdacht van diefstal v&n oesters in den nacht van 25 op 26 Maart j 1. gepleegd te lerseke. Ver dachte is na verboor door den rechter commissaris overgebracht naar het Huis van Bewaring. Politierechter te Middelburg. In de zitting vau 28 Maart 1924 werd de volgende zaak behandeld J. de J„ 27 jarbeider se Kapelle, werd beklaagd dat hij op 18 Febr. 1924 te Kapelle een drietal oltuen- stammen, toebehoorende aan Krijn de Jonge, heeft omgehakt, met de bedoe ling die weg te nemen, hetgeen werd verijdeld, doordat K. de Koeyer hem dat heeft belet. Eisch f 20 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Straatschenderij J. J. de K. te Kloetinge, terug aan ouders. Strooperij C. van W. te Driewegen f 15 s. 2 weken tuchtschool. Op openbare straat luidruchtig schreeuwen P. L. V. te Oolijnsplaat, terug aan ouders, G. F. J. M. aldaar f 5 s. 1 week tuchtschool. Vuur branden binnen 45 meter van openbaren weg: J. D. te Ellewoutsdijk f 5 s. 1 week tuchtschool. Overtreding VogelwetJ. M. te 's Heerenhoek, ontslagen van rechts vervolging. Op openbaren weg op een leuning zitten: W. H. te Oolijnsplaat f 3 s. 3 d. Te kleinen hond als trekdier ge bruikenW. K. te Goes f 3 s. 3 dagen. Fietsen over spoorweg M. J. H. te Krabbendijke f 3 s. 3 dagen. Tijdens mist oester s korren H. K., A. P. te lerseke f 2 e. 2 dagen. Met auto op voetpad rijden zonder noodzaak W. V. te Middelburg f 5 s. 5 dagen. 's Avonds fietsen zonder licht A. M. V. te Biezelinge, D. van de V. te Oudelande, W. A. R. te Goes f 3 s. 1 week tuchtschool, J. L. G. S. te Wissenkerke, W. T., D. G. K. te Wolphaattsdijk, H. v. S. te's Heeren hoek, A W. te Rilland-Bath, allen f 3 s. 3 dagen. Dronkenschap 5e herhaling A. van der P. te Oudelande 3 weken hech tenis en een jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. LeerplichtwetA. S. te Wemeldinge f 1 s. 1 d. Vrijgesproken beklaagd van Straat schenderij M. F. te Goes. TWEEDE KAMER. Door verschillende heeren werd Dinsdag geklaagd over de bezuinigingen op de landhouwbegrooting. Zoo over de schrapping van subsidies vooi de paar denfokkerij. (Het dep. v. oorlog zal nu voor de warmblcedfokkerij de kosten van de Paardenwet voor zijn rekening nemen.) De minister van binnenl. zaken en landbouw heeft er reeds met zijn ambt genoot v. oorlog over gesproken om te trachten hiervan een deel voor de overige fokkerij besleed te krijgen. Hij zal met de vereenigingen nog eens bespreken of op de kosten van de verplichte hengstenkenring niet kan worden be zuinigd. Dhr. v. Rappard (v.b.) wilde de Rijkscommissie maar opdoeken en de f 16000 die deze kost voor de premie keuringen aanwenden. Hiertegen kwa men verschillende heeren op, die van meening waren dat hooger beroep van, de keuringen der stamboekcommissies most blijven openstaan. Een motie-Dttys (s.d.) om de ministers van binnenl zaken en van financiën bij de behandeling der Marine-begrooting tegenwoordig te doen zijn, met het tog op het Vlootplan, werd verworpen met 4616 st. (vdór de soc, dem., de vrijz. dem. en dhr. Wijnkoop). In de avond vergadering, bij de be handeling der Marine-begrooting, klaag de o.a. dhr. Dressélhuys (v.b.) dat de minister van Marine thans weer ge komen is met een voorstel dat geheel past in het kader van de verworpen vlootwet. Spr. noemde dit verbijsterend, Op dit oogenblik was alsdus de heer Dresselhuys slechts dit stand punt mogelijkaanvaarding van hetgeen strekt „ter vervanging van door ouderdom minder gevechtswaardig ge worden materieel", doch afwijzing van al wat als iets nienws, iets anders wordt aangeprezen. Dhr. Bomans (r.k.) zal tegen de begrooting stemmen. OVER DE MAAND FEBRUARI. WOLP HA ARTS DIJK. Geboren 19, Cornelis Willem, z. v. Marinus Taze- laar en Geertje Jacoba Domenie. Overleden 16, Cornelia van der Slikke, 19 j., d. v. Marinus van der Slikke en Johanna van Dsmme; 19, Nicolaas van Sahben, 72 j., weduwn. van Johanna de Visser; 24, Jacobus de Bruijn, 2 maanden, z. v. Jan de Brnijn en Catha- fina Meerman 26, Cornelis de Ruiter, 88 j., weduwu. 7an Pietemella WLse. SCHORE. Geboren 3, Adriaan Cor nells, z. v. A. de Kunder en J. J. van Beraden 4 Leuutje Cornelia, d. v. A. Houtman en C. J. Potter17, Marinus Christoffel, z. v. Cornelis Hage en P. Korstanje29, Catharina Maatje, d. v. G. F. J. Bal en J. Grim. Gehuwd 7, Jaeobus Rottier, 47 j. jm. te Kapelle en Leuntje in 't Anker 46 j. jd. te Schore. OOLIJNSPLAAT. Geboren13, Susanna Geertruida, d.v. Willem Kam man en Adrtana Maria Koster. Ondertrouwd 14, Willem Priester, 24 j. j.rn. te te Zundert en Grietje Elizabeth Berke, 22 j. j.d. 14, Jaeobus Fortuin, 28 j. j.m. en Suzaana de Fouw, 30 j. j.d. Gehuwd 27, Jaeobus Fortuin, 28 j. j.m. en Suzanna de Fouw, 80Aj. j.d. Levenloos aangegeven 3, een kind van 't mannelijk geslacht van Cornelis Hoogerheide en Pieternella Gonlooze. HOEDEKENSKERKE. Geboren 1, Pieternella, d. v. Gilles Bek en Maria Magdalena Wesldorp, Gehuwd 21, Willem A. Nienwelink, 34 j. jm. te Hoek en TaDnetje Cornelia de Ruiter, 23 j. jd. te Hoedekenskerke onlangs te Hoek 21, Pieter de Broe- kert, 21 j, jm. en Pieternella Johanna Kolijn, 20 j. jd. 21, Bemardus Mo- reauw, 31 j jm. en Catharina de Jonge 23 j. j.. allen wonende te Hoedekens kerke. Overleden 18, Cornelis de Broekert 50 j., echtgenoot van Maria Ecihardt. -A-P"1- \«t- 3 Oolijnsplaat, bouwl ind en djjk; woont huis met schuur, erf en tuin, Mhrr knsse 3—4, Goes, nette inboedels de Kok. 4 Kamperland, boereninspan Pilaar. 5 Kloetinge, atbraak en beestiasl, de Kok. 8 Goes, beestiaal, de Wilde en Hejjboer. 8 Goes, dubb. Woonhuis met erf en tuin, Pilaar 9 Kapolle, huis met schuur, erf en tnin, Kram 9 Schore inboedel jachtbuis, de Wilde en Heijboer. 9 lerseke, meubilair, de Kok^ 10 Schore, woonhuis met schuur, erf en tnin, van Dissel. 11 Baarland, atbraak, de Kok. 11 Borssele 2 huizen schuur, erf en bouwland van Cleef. 16 Biezelinge, woonhuis met erf en tuinwoonhuis met timmermansi werkplaats, motorhok, bergplaats, open grond, erf en tnin, Kram. 16 Heinkenszand, beestiaal en menbei len, de Wilde en Heijboer. 17 Nisse, paarden, koeien en varksns, de Wilde en Heijboer. 30 Nieuwdorp, inboedel, van Dissel. Borssele, scheepsafbraak, de Wilde en Heijboer. Nieuwdorp (ZuidiKraagert), scheepsi afbraak, de Wilde en Heijboer. Krabbendijke, beestiaal, de Kok. Hansweert, woonhuis, van Dissel. Mei. 15 Kloetinge, verp. bonwr en weiland, van Dissel. April. 8 Goes, opgraven beolen en maken bruggen, Best. Waterschap Breede Watering Bewesten lerseke. 9 Waarde, vernieuwing ged. beschoeir jng havenplateau, A. le Clerct}. 12 EUewontsdjk, maken van bestra tingswerken op de haventerreinen en vernieuwen van de dorpsstraten, B en W. 17 Wilhelminadorp. bet verbetereu en onderbonden der waterk. werken en gebouwen,Best. Waterkeering Calam. OostiBevelandpolder. 23 Rüland, het herstel, de vernieuwing en bet onderhoud tot 30 April 1924 voor de aardei, kram-, rjjsi, steeni glooiingsi en audere werken, BeBt. Oalam. Zimmermanpolder 23 Rilland, het verzwaren en verhoogen van den zeedijk lengte 419.50 M. en het maken van steenglooiingsi werken, Best. Oalam, Zimmerman! polder.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2