N. 41 Donderdag 3 April 1924 lil jaargang BUITENLAND. Binnenland. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijn per kwartaal, in Goe* f 2, buiten Goes f i. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Natnil. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing word) tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. I1RAIVT Revue- Hitier, de hoofd beklaagde in het proces i. z. de deelname aan den jong- steu Beieischen staatsgreep, is tot 5 jaar vestinget-af veroordeeld, terwijl na een half jaar een vootwaardelijke in vrijheidstelling in uitzicht wordt gesteld. De directies der Roermijnen heb ben de bestaande loonovereenkomst op gezegd en den eisch tot loonsverhooging van de hand gewezen. Uit een bespre- k ng van vertegenwoordigers der mijn werkersbondeu met te Micum (de combinatie van Fransche industrieelen) is gebleken, dat geen verzachting van de Micum-overeeckomsten te wachten is. (Tel.) De directies van de Engelsche scheepswerven hebben besloten den 5den de aanzeggingen te verzenden, dat de uitsluiting 10 dezer zal ingaan vo r alle vakvereenigingen, wier leden te Southampton Dinsdag het werk niet znllen hebben hervat. De Londensche verkeersmidde lenstaking is opgeheveD. Tengevolge van een oproerige beweging onder de leden van een fanatieke godsdienstige sekte op de Philippijnen (Ver. St.) heeft er een bloedige botsing plaats gehad met een strafexpeditie door de politie afgezon den, waarbij meer dan 200 inboorlin gen werden gedood. Geen strijd van den Bouwvak arbeidersbond Het buitengewoon congres van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond heeft met groote meerderheid besloten om geen strijd te voeren, doch het nieuwe arbeidscontract te aanvaarden. Getracht zal worden verbeteringen hierin te krijgen. De Centr. Boni van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft in een te 's Gravenhage gehouden huishoudelijk congres met betrekking tot de door de regeering voorgenomen salarisverlaging 1924, een motie aan» genomen, waai bij de vergadering be sloot de inkomstenvermindering voor 1924, als zijnde ongemotiveerd en onredelijk, af te wijzen en als woord breuk te beschouwen. Tevens werd het geheele overheidspersoneel opge. roepen tot scherpe, solidaire agitatie. Ten aanzien van de herziening van het bezoldigingsbesluit 1920 werd een motie aangenomen, waarbij door de vergadering voor het geheele P. T. T. personeel een zelfden maatstaf van loonsregeling werd geëischt, terwijl bij voorbaat de volgens de vergadering van gemis aan ernst getuigende salaris normen der regeering werden ver worpen. Aan het bondsbestuur werd opge dragen het noodige te verrichten, om zoo mogelijk een fusie tot stand te brengen tnsschen de verschillende deelen van de Nederlnndsche arbeiders beweging. 31 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Bokelmann overhandigde ze hem en de kapitein gaf het papier, nadat hij het langzaam had doorgelezen, terug. Zjja gelaat had een eigenaardige uit drukking aangenomen, hij scheen plot seling iets te willen zegg-n, maar hij bedacht zich. „Ik dank u zeer/' was alles wat hij zei. „Laten we nu gaan 1" Festenrath was op weg naar het huis van den rentmeester zeer zwijgzaam de rechter scheen dit echter toe te schrijven aan hel wederzien in den huize Riedenburg en vroeg niets. De Spoorwegpersoneel. Ook de Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen heeft de voorwaarden van de directie aanvaard. Art 40 van het bezoldigingsbesluit. Blijkens het Voorl. Verslag der 2e Kamer over de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, loopen de meeningen der leden hierover nog al uiteen. Vele leden kosden zich echter met het wetsontwe-p wel vereenigen. Door verscheidene leden wordt op gemerkt dat gehuwden niet veel meer missen kunueu, terwijl op de salarissen der ongehuwden meer kan worden ge kort. Sommige ieden zouden de pen sioenpremie ad ibl/3 pet, ten volle willen verhalen. Weer anderen stellen een tijdelijke crisiskorting voor. Uit het mijnbedrijf. De mijndirecties hebben de thaus iu het mijnbedrijf geldende loonover eenkomst tegen 1 Augustus opgezegd. Uitvoering Mattliiius-Passion. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg geeft op Dinsdag 15 April a.s. eene uitvoe ring van de Matthaus Passion. Als solisten treden op Janna Brandsma, sopraanGeorg Walter, tenor; Meta Reidel, alt; Jan Dekker, bas en dr. H. van der Kamp, bariton. De vleugel zal worden bespeeld door mevrouw Nonhebel-Faro, terwijl de heer A. van Os het orgel bespeelt. 's Heer Arendskerke. Maandag morgen had G. N., wonende te Hein- kenszand, het ongeluk van het diit te vallen in de schuur van den landbou wer C. R. alhier. De ougelukkige moest per as naar zijn woonplaats worden vervoerd, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. Kapelle. Maandagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig weth. Zuidweg. De voorzBurg. Bierens, deelt mee dat dhr. H. Slabbekoorn zijn benoe ming tot lid van het B. A. heeft aan genomen, ook dhr. A. Ie Clercq als gem. opzichter. Ingekomen is het verslag over het jaar 1923 van de commissie tot toezicht op lager onderwijs. Met lof werd gesproken over lokalen en school- menbelen der openb. school te Kapelle en der Ned. Herv. school te Biezeliuge, de commissie had echter gehoopt dat ook de Chr. school K. B. en Evers- dijk recht was wedervaren, deze ziet er onoogelijk uit. Gewezen wordt, op de macadam die op de pleiuen is aangebracht voor de school, de commissie had liever hier voor kleine grint in de plaats. De ver. tot Stichting en Instand houding van een school met den Bijbel bericht dat niet voldaan is aan de door den Raad gestelde voorwaarden inzake het geven van vervolgonderwijs. De bewoners van de Ooststraat vanaf A 4 tot A 15, verzoeken beteren afvoer van water. De voorz. stelt voor naar aanleiding van de begr. namens B. en W. om het tractement van den bucgemeester te honden op f 2400 en niet zooals Ged. vrouw van den rentmeester ontving beiden met groote vriendelijkhe d Annette was momenteel niet aanwezig. Bokelmann en zijn metgezel moesten de uitnoodiging aannemen om een kopje koffie te blijven drinken. Natuurlijk kon Festenrath voor zijn bezoek geen andere reden opgeven dan de bedoeling, mevrouw Riedenburg voor haar vriendelijke hulp en zorg in dien bewusten nacht nogmaals te bedanken. Intusschen was deze motiveeriug van zijn bezoek zelfs geheel overbodig. Een vriend van den heer Bokelmann en dan nog wel zoo'n beleefd en voorkomend iemand was ten alle tijde een welkome gast. Toen Annette binnentrad, was zij gelukkigerwijze door de dienstmaagd voorbereid. Desondanks bloosde zij he vig, toen Festenrath op haar toetrad en haar hand kuste. Het gesprek liep onder het gebruik der koffie hoofdzakelijk nog steeds over den diefstal en daar de gastvrouw en de heer Bokelmann dit gesprek bijua alleen voerden, waren Festenrath en Annette in de gelegenheid een zwijgend, doch veelbeteekenend onder Staten aangeven te brengen opnieuw op f 2040 en de Kon. beslissing af te I wachten. De heer Fraanje kan z:ch met het voorstel van B, en W. vereenigen. I Spr, komt neer op de uitspraken van Tweede Kamerleden in de Staten-Ge- neraal omtrent de vreemde houding van Ged, Staten van Zeeland, inzake regeling van jaarwedden var. de bur ineesters. Spr. vil gaarne alsnog (de Raad sprak zich reeds vroeger ui" tot handhaving van het sal, ris) de Kon. beslissing, indien noodig, iu roeper. Mei 3 vóórZegers, v. Wingen en Fraanjetegen weth. Vereeke en Ganse man, wordt aldus besloten dhr. v. d. Have was niet bij de stemmiug aan wezig. Het kohier hondenbelasting 1924 werd vastgesteld op f 395. Verzocht, wordt door dh'. A. v. d. Velde, B'ezelinge, om ingevolge art. 13 1. o. 1920 vergoeding voor zijn schoolgaand leerplichtig kind. Inwill - ging volgdi tot een bedrag van f 16,50 per jaar. De verzoeken om voorschot ingevolge art. 101 der 1. o.wet 1920 worden z. h. s. ingewilligd. De Chr. school te Biezeliuge ontvangt f 1072,56 en te K.-B. en E. f 986,23. Als nu kwam in behandeling het wegnemen van de gevaarlijke bocht bij M. Eversdijk Sr. De voorz. deelt uitvoerig ui 3e de bespreking met den Inspecteur van den Rijkswaterstaat en de informatie's in gewonnen bij betrokkenen van B. W. B. W. I. De heer Ganseman beschrijft met schrille kleuren het gevaarlijke van deze bocht, waarbij dhr. v. d. Have zich aansluit. De heer Zegers releveert de oude gedachten van vroeger tol verbetering. Spr. wijst op den belastingdruk van onze gemeente, maant aan lot voorzichtigheid om toch alles niet te hoog op te voe ren. Zie naar Duijs met Zaandam, aldus spr. We] is spr. voor verbe ering b.v, verplaatsing van de bali's. De heeren Ganseman en v. d. Have zeggen toe voor gratis vervoer te zorgen. Dhr. v. d. Have zou verzoeken om gratis zaad van de Ned. Herv. Kerk en dan op de scherpe bocht demping van de sloot, dè kosten zullen dan niet zjo hoog loopen. Dhr. Fraanje stelt voor B. en W. last te geven tot uitvoering, mits de som van f 200 niet overschreden wordt. Wordt aldus besloten met algem, stemmen. Dhr. Ganseman steit voor met den raad eens een kijkje te nemen na af loop van de vergadering. Aldus beslot'n. Dhr. v. d. Have vraagt hoe ver B. en W. gevorderd zijn met den aanleg van de waterleiding aan den Dijkwelsohen weg. De voorz. dient van antwoord. Een nader onderzoek zal ingesteld worden op voorstel van dhr. Zegers. Een spoedvergadering zal, indien mogelijk, hiertoe belegd worden. Dhr. Fraanje wijst op het nood zakelijke van verbetering, wil dhr. B, de Klerk droogvoets zijn woning bereiken. Spr. wijst ook op de onge lukkige bestrating van den Abdijweg. Thans kan men een begin maken tot verbetering van o. s. straten en niet wachten. De posten op de begrootiag houd met de ocgen aan te knoopen. Klaarblijkelijk deed Annette alle moge lijke moeite om zich natuurlijk en rustig voor te doen. Maar het gelukte haar niet. Festenrath's blikken drukten de zaligheid, die hij in tegenwoordigheid van ziju geliefde gevoelde, te duidelijk uit, dan dat Annette daar ongevoelig voor had kunnen blijven. Ook hem straalde tenslotte een hartelijke blik vol liefde uit haar oogen tegen en juist op dit oogenblik zeide Bokel mann ,,U moet mij toch eens uw voor jaarsrozen laten zien, mevrouw Rieden burg. Waar staan ze toch?" „Daar ginds bij het raam. Als u een oogenblik wilt meegaan t" Bokelmann stond op. De beide oudsten van het gezelschap verlieten de kamer met een korte verontschul diging en de beide jongsten bleven alleen achter. Zooals altijd bij zulk een onverwacht gunstig toeval, sloegen beiden eerst de oogeo neer. Toen echter stond Festen rath op, trad op Annette toe en nam haar hand in de zijne. ziju hiervoor uitgetrokken. Toezegging volgt. Dhr. v. Wingen wilde eveneens ouder de aandacht van B. en W. brengen dat verbetering bij die woning niet kan nitb ijven. Ook dhr. Ganse- rnau zou deze boofdriraat, de Abdij- straal, ee« algeheele verbetering willen zien ondergaan. Dhr. Gauseman vraagt wanneer de klok eens zal slaan en men een begin zal maken met het torenuurwerk. De voo z. antwoordt dat nog steeds wordt gewacht op de ministerieele beslissing inzake plaatsing van de wijzerborden. De rooilyn van het te bouwen huis van de» heer Jac. de Jonge te Bieze liuge wordt vastgesteld van uit den grond op 5 M. Wcmeidinge. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Maand g 31 Maart 1924, des voormiddags ten 101/® ure. Afwezig met kennisgeving dhr. J. A. Dominicus. De voorz. deelt mede, dat juist mocht worden geconstateerd, dal hedenmorgen de as n de gemeentegasfabriek gefabri ceerde 1000000ste M' gas werd gere gistreerd, eea feit, waarmede spreker de gemeente eu hare vertegenwoordi gers feliciteert. Het wijzigiDgsbesluit der bouwverordening, mst nieuwe aan merkingen terugontvangen, doch dit maal zonder verderen drang tot rege ling eener verplichte aansluiting tan de waterleiding voor bestaande wonin gen, wordt oyereenkomstig het advies van Ged. St. herzien. Eveneens (behou dens een enkele uitzondering) de gewij zigde politie-verordening. Hierbij wordt tevens in behandeling gencmen een adres van de Buurtver- eeniging „De Oranjeboom", houdende o.a. verzoek om den naam Gasweg te herdoopen in dien van Oranjeboom straat. Met algem. st. wordt daartoe besloten. Voor de overige in dit adres aange haalde punten, betreffende het plaatsen van straatlantaarns in deze straat, wordt hetzelve gerenvoyeerd naar de Gas- commissie en B. en W. ter afdoening. Ten slotte worden overgelegd de van het Gemeentebestuur van Goes ont vangen opgaven, betreffende de verschul digde bijdragen voor de Herv. School en de St. Jacobusschool over 1923 en voor de Ambachtsschool over 1921, resp. ten bedrage van f5,64, f24,67 en f285,35. Dhr. P. A. Lindenbergh geeft zijne bevreemding te kennen over het laat inkomen dezer opgave over 1921. Bij de gewone rondvraag wordt door dhr, P. Lindenbergh A.z. mededeeling gedaan van de vorderingen, die de kostelooze aansluiting aan het gasbui- zennet maakt, en van de door hem bij gewoonde vergadering te Goes voor de bespreking van de electrificatie van Zuid- en Noord-Beveland. Dhr. Karelse bespreekt de straatver lichting nabij het café van dhr. Clement en een uit te voerm schilderwerk. Hierna sluiting. Heiltkensznnd. Maandagnamiddag vergaderde de gemeenteraad alhier. Alle leden waren tegenwoordig. Eenige ingek. st. worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. enW. wordt met alg. st. besloten toe te treden tot de vereen, van Nederlandsche „Juffrouw Riedenburg", zei hij, „ik wil hier niet herhalen, wat ik reeds in mijn brief geschreven heb. Ik ben nog gedurende enkele dagen gedwongen een naam te dragen, die de mijne niet is. Ik wil n alleen maar dank zeggen voor het antwoord, dat u mij gezonden hebt. Slechts terwille van n ben ik hierheen gekomen en wanneer ik weet, dat u mij niet zult afwijzen, dan waag ik alles, ja zelfs mijn leven om u te verwerven. U kunt mij thans nog niet begrijpen, maar het zal u echter spoe dig duidelijk worden. Geeft u mij slechts deze een'ge belpfte, dat n geen ander uw hand zult schenken, alvorens ik openlijk onder mijn waren naam kan optreden en aanzoek om u kan doen." Annette's gelaat werd met een vlammend rood bedekt, maar zij trok haar hand niet nit de zijne terug, „Vadsr heeft vandaag geschreven hij komt morgen terug," antwoordde zij daarop gejaagd. „Gisteren heeft Kirchhoff hem ontmoet, of toevallig, of met voorb.-.dacU eii rade, dat weet ik niet precies. Maar ik vrees, dat daar alles is afgesproken op vaders gemeenten. Ingekomen is een request van de comm. tot wering van school verzuim om verhooging van presentie geld van f 30 tot f 50. De secretaris A. Fokker krijgt thans als zoodanig f 15, wat de comm. tot f 25 wenscht te verhoogen, terwijl de rest, dus f25, blijft te verdeeieu als presentiegeld, voor gemiddeld 12 vergaderingen per jaar. De heer B. v d. Dries, tot voor kort lid dier comm., zegt dat reeds zeer dikwijls is geprutteld over het e presentiegeld en dat de heer Fokker zich thans niet langer als secretaris beschikbaar wilde stellen, indien zijn traktement als zoodanig niet werd verhoogd. Spr. vond het billijk dat deze verhooging werd toe gestaan. Met alg. st. aldus besloten. Hierna wordt tot benoeming van een secretaris overgegaan. Op de voor dracht zijn 3 heeren van de 15 ge- .atst, die allen in het bezit zijn van een diploma. Na besloten vergadering werd tot stemming overgegaan. Uitge bracht werden op den heer Snijder, ambt. ter secretarie te Kruisingen, 5 stemmen, op den heer Imminck van Borssele 1 en op den heer Vogelaar van Diuteloard 1 stem. Benoemd alzoo de heer Snijder, ambt. te Kruiningen. De voorz, doet daarna mededeeling van een werk dat is uitgevoerd aan de rioleeringen bij de begraafplaats en verder en dat voor den gemeente veldwachter een nieuwe fiets is aan gekocht. Bij de rondvraag zegt de heer B. v. d. Dries dat bij hem klachten zijn ingekomen van ouders der O. L. school over de schooltijden gedurende den zomertijd. De voorzitter zegt, dat de uren zoodanig zijn verzet, dat het half om half met den zomertijd mee gaat en dat dit ook reeds een vorig jaar geschiedde, wat tot heden geen klachten tengevolge had. Een en ander bleef zooals het thans is. Scliore. (Slot Raad). Met het oog op de invoering van den zomertijd denken B, en W. met het hoofd der school overleg te plegen om de school uren zooveel mogelijk te regelen naar den zonnetijd. De voorz. zegt dat het hoofd der school overwegende bezwa ren heeft tegen geheele verzetting der schooluren met een uur. Deze kan er zich echter wel mede vereenigen, dat de middaguren zoo worden gezet, dat de ingezetenen geheel met den ouden tijd kunnen medegaan. Dhrn. Zoeteweij en de Vrieze zouden geheel met den zomertijd mede willen gaan. Uit de verdere discusies blijkt, dat de Raad het meest voelt voor behoud van den onden tijd, zoodat besloten wordt dit het hoofd der school mede te deelen. Tot afgevaardigde naar de vergade- ingen der Waterleiding Mij. wordt bij acclamatie benoemd de burgemeester en tot waarnemend afgevaardigde dhr. Johs. Gleruin, wethouder. Bij de rondvraag vraagt dhr. Zoete weij hoe het komt dat niet alle inge zetenen, welke vracht rijden, zijn uit- genoodigd om in te schrijven naar het vervoer van de macadam van de Schorebrug naar de wegen. De voorz. zegt, dat het op twee plaatsen is gepubliceerd en verder zijn enkelen nitgenoodigd om inschrijvings briefjes in te leveren. Dat de gunning tenslotte is geschied aan een persoon verjaardag zal de verloving plaats vinden „En zou uw vader u niet één enkele week bedenktijd willen toestaan vroeg Festenrath dringend. „Ik zal het probeeren I" fluisterde Annette. „Neen, ik kan zijn vrouw Diet worden „Dank duizendmaal dank I" riep de kapitein. „Hebt u ooit, vroeger misschien, mijn naam i» het bijzijn van Kirchhoff genoemd „O, nooit I Het was immers slechts een vage herinnering, waaraan ik zelf niet meer durfde te denken 1" Buiten werd aan de huisdeur gebeld, BokelmaDn en mevrouw Riedenburg kwamen terug en de meid diende den chirurg aan. Festenrath voelde, dat, hij zich thans met alle kracht moest beheersehen. Hij wierp Annette nog een innigen blik toe en stond gelijk met de anderen op, om den chirurg te begroeten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1