School en Kerk. Provincie-Nieuws de mogelijkheid geopend om de be trekking van adjunei-diiee en: onvervuld te laten voor de waarneming der direeteursl'uuciie kau dan een drr scheikundigen worden aangewezen, die daarvoor eenige vergoeding ontvangt. (f 400 per jaar.) Antenne aan Stadhuis. B. en W. stellen voor aan de Di rectie der Bank voor Zeeland, tot wederopzeggen8 toe, toestemming te ver- leenen om de antenne harer installatie voor draadlooze telefonie te mogen bevestigen aan den grooten toren van het Stadhuis, zulks tegen een recog nitie van f 10 per jaar. Ver. van Werklieden. B, en W. noodigen den Raad uit, i uit zijn midden te benoemen een nieu wen hoofdcommissaris der Ver. van Werklieden (instede van dhr. L. Duve- kot Czn.). Ingevolge art. 2 van het Reglement voor de Ver. van Werk lieden worden de geschillen over de uitleggiüg van dat reglement alsmede over de toepassing der voorschriften, beslist door den hoofdcommissaris. Urinoir Stationsplein. B. en W. slellen voor om het uri noir op het Stationsplein te verwijde ren. Van de vergunning van de Dir. der Ned. Spoorwegen om het urinoir te verplaatsen naar het terrein naast de rijwielbewaarplaats, wenschen B. en W. geen gebruik te maken, daar bij tot standkoming van den locaalspoor- weg het urinoir weer zou moeten wor den verzet. Bouwverordening. Door de commissie tot onderzoek der woningtoestanden wordt een nieuwe bouwverordening aangeboden waarbij die van Bergen op Zoom tot voorbeeld is genomen en tevens een verordening tot wering van ontsierende reclame. Het maken van bedsteden in nieuw te bouwen woningen is verboden. Slechts 2 leden der commissie waren voor af schaffing van het tonnenstelsel. De be paling, welke het dekken van daken -met riet toeliet, is geschrapt. Twee leden stemden tegen handhaving der alcoof- woningen. Eénkamerwoningen mogen alleen met goedkeuring van B. en W. gehoord de Gezondheidscommissie, door alleenwonende personen of door zeer kleine gezinnen worden bewoond. Een voorstel om te verbieden recht streeks onder de slaapgelegenheden bergplaatsen voor voedingsmiddelen te hebben, kon in de commissie geen meerderheid verwerven. Van de verordening tot wering van ontsierende reclame luidt art. 1 Het is behoudens vrijstelling door B. en W. den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed binnen de bebouwde k< m verboden le. daaraan of daarop te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, gebezigd wordende tot re clame 2e. het onroerend goed op andere wijze te bezigen tot reclame. Op overtreding staat een geldboete van hoogstens f 25. B. en W. gaan geheel accoord met de voorgestelde verordeningen. Zij stel len nog een bepaling voor volgens welke nieuwe bouwterreinen niet mogen worden aangelegd, verkaveld of in expbitatie gebracht, tenzij met ver gunning van den Gemeenteraad. B. en W. brengen holde aan de commissie voor den omvangrijken en degelijken arbeid en aan de ambtenaren, die ha er hebben terzijde gestaan. Ingekomen Stukken. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van J. F. M. Horsten, Slot Oostende, waarin den Raad in overweging wordt gegeven, terwille van de open bare veiligheid de autobussen van het Marktveld te doen verwijderen, om hierdoor de pleinhouders in de gelegen, heid te stellen hun pleinen te kunnen verhuren. Als de gemeente plaatsgelden gaat heffen op het Marktplein, zou zij den anderen pleinhouders concurrentie gaan aandoen. Voorts geeft de Prov. Zeenwsche Schoonheide- en Archaeologische com missie in overweging een Monumenten verordening voor deze gemeente vast te stellen. TURKSCHE ROZENZEEP HET SCHOONHEIDSMIDDEL r Premiebetaling Werkverschaffing. De meerderheid der fin. comm. (nl. de heeren Labrijn en v. Bommel v. Vioten) meent evenals B. en W., dat voor werkverschaffing geen premie verschuldigd is en acht, waar hier omtrent verschil van opvatting met den Raad van Arbeid te Goes heerscht, het wenschelijk dat een uitspraak van de hoogere autoriteiten zal worden uit gelokt. Deze uitspraak zal voor de gemeente geen proceskosten meebrengen. Voorts meent zij dat het geenszins de bedoeling is, dat de gemeenschap, die toch reeds zware lasten op zich neemt voor de werkverschaffing, tevens nog te haren laste neemt de zorg der ouderdomeverzekering. Waar de kosten van de uitkeeringen met 5 pet. stijgen, wat bij handhaving van hetzelfde toe gekende bedrag neerkomt op een inkrimping van de werkgelegenheid met 5 pet., adviseert de genoemde meerderheid geen premie te betalen. Mr. Goedbloed merkt op dat, wanneer het builen kijf is, dat het werk pro ductief is, moet worden geplakt. Alleen voor de niet-productieve werken zou, wanneer daaryoor zou worden geplakt, de stijging der uitkeeringen met 5 pet. gelden. Er is dan nog een derde cate gorie de grensgevallen, die dubieus zijn. Mr. G. wijst er voorts op dat het doorplakken van grooten invloed kau zijn op 'le vraag, of de verzekerde al ot niet genees- en heelkundige behan deling krachtens art. 99 Inv. Wet kan deelachtig worden. Indirect kan hier mede een financieel belang voor de gemeente gemoeid zijn, waar bij niet behandeling ex art. 99 het Burg. Armbestuur een dergeljjken patient ten zijnen laste krijgt. Mr. G. adviseert tot premie-storting. De fiu. comm. heeft geen fin. bezwaar tegen het plaatsen van een antenne aan den Stadhuistoren, doch zij meent dat dit storend zal werken op het fraaie uitzicht op bet stadhuis en de Groole Kerk Zij meent dat er geen voldoend motief is om het verzoek in te willigen. Bioscoop Schuttershof. De Godslasteraar behandelt het drama van een menseh, die in z'n rijke dagen weigert God te erkennen, doch later in ellende gekomen, zijn geloof terug vindt. Van dit gegeven wrre meer te maken geweest dan deze Ainerikaansche film, die niet vrij was van sensatie, gaf. Toch hebben wij wel genoten van het eminente spel van den hoofdpersoon Harden; eerst als financier, later als verloopen sujet, gaf hij van zijn rol een prachtige uitbeelding. Aardig waren de kinder-scenes. Vooraf ging een aardige olifanten film. Het publiek bleek zich uitstekend te onderhouden, Witte Bioscoop. De geschiedenis van „Heliotroop Harry" speelt deels in de gevangenis, deels in het mondaine leven. De hoofd persoon is iemand uit betere kringen, die tot misdaad vervallen, zijn straf uitzit. Onbewust van haar afkomst, leeft zijn dochter haar onschuldig en gelukkig leven, en zal door een huwe lijk tot rijkdom komen. Dan zal echter de misdadige moeder dat geluk trachten te verstcren ten einde geld af te persen. Heliotroop verneemt dit alles in de gevangenis, en na een prachtig gespeelde scène in de directeurskamer wordt hij op eere woord vrijgelaten en begint de strijd tusschen vader en moeder om het ge luk van hun kind te redden of te ver derven. De vader wint ten slotte het spel. Onder de voor-films was een grap pige teekening van een aardige kost schoolgeschiedenis. Afscheid van den agent van politie Moens, Zaterdagmiddag 29 Maart 1924 om 12 uur werd officieel afscheid genomen van den agent van politis M. J. C. Moens door zijn collega's. Alle agenten van politie waren daarvoor aanwezig aan het bureau van politie. De agenten wachtkamer was in allen eenvoud ge bonden; hier sprak de heer Commis saris van Politie den scheidenden agent toe en memoreerde dat in zeer korten tijd en wel 1 Augustus 1924, den dag zou ziju waarop Moens den dag zou herdenken waarop hij 25 jaren achtereenvolgen in dienst zou zijn ge weest bij het Gemeentelijk politiecorps. Daarvóór was door Moens de wapearok gedragen waarna hij werd aangesteld tot agent van politie te Goes, na korten tijd ging hij over in dienst alsgevan genbewaarder doch kwam daarna op 1 Augustus 1899 weder in het Goesche corps terug. Het lief en leed van het agent van politie wezen werd door Z. E. G. naar voren gebracht, waarna hij Moens persoonlijk een meerschuimen tabakspijp aanbood, en den wensch daarbij uitsprak, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende pensioen zou mo gen genieten en dan vele pijpjes zal mogen rooken uit de aan hem ge schonken pijp. Daarna overhandigde de hoofdagent van politie aan Moens na mens het Goesche gemeentelijke politie corps met een daarbij toepasselijk woord, een prachtigen stoel, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat hij tol in lengte van jaren zal mogen neerzien op dezen stoel en daarin veel rust zal mogen vinden bij vermi eienis. De heer Moens was zichtbaar aan gedaan mrt deze verrassingen en dankte allen l.ar elijk vo r de hem «angebodan bewijreii van rympathie. Met een hand druk namen vervolgens zijn collega's afscheid van hem. Verplaatst. Verplaatst met ingang van 1 April a s. de commies der posterijen en tele grafie A. ter H ar van Middelburg (postkantoor) naar Goes (telegr.kantoor). Benoemd, Tl' hoofd der Landbouwschool te Schoon like is benoemd met alg. st. de heer L. v. Dijk, 2e seor. der Z L. M., alhier. Door Ged. Staten is benoemd tot lid der commissie van aanslag voorde inkomstenbelasting ter standplaats Goes de beer A. L. van Melie, ter vervan ging van wijlen dhr. W. S Duvekot. Overgeplaatst. Met ingang van 1 Mei a.s. is de teekenaar van het Kadaster, 3 M van der Heil, overgeplaatst van Goes naar 's Hertogenbosch. Expositie te Goes. Caben's Kleeding Mij., v.h. F. Q. C. den Hollander, organiseert op Woens dag 2 en Donderdag 8 April in het Schuttershof alhier een mode-expositie. De groote zaal zal gedurende deze dagen in een mode-salon herschapen zijn, waar gencodigden en belangstel lenden, zonder eenige verplichting tot koopen, de nieuwste modellen op het gebied van dames-mode kunnen be zichtigen. Waar de firma tevens hare bezoek sters een gezellig zitje en een kopje thee onder het genot van'goede muziek aanbiedt, meenen wij, dat deze mode-xpo- sitie zich in een druk bezoek zal kunnen verheugen. (Ing. Med.) Sport,. Voetbal. N. y. B. Zuid. Se kl WalcherenVüssingen II 21. Middelburg IIB.O.Z. 00. TerneuzenGoes 52. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.Beveland le klasse. Zeelandia IIWalcheren II 12. TovidoGoes II 70. S B. O.Veere 31. 2e klasse A. Vlissingen IIIMedio 21. 2e klasse B. S. B. O. II—Zeeuwen 05. Geref. Gemeenten. Bedankt voor het beroep naarRilland- Bath door ds. B. van Neerbos, te Terneuzen. Rilland-Batll. Vrijdagmorgen ver gaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Enkele mededeelingen en ver slagen worden voor kennisgeving aan genomen, alsmede de goedkeuring op een drietal raadsbesl uiten. Door de Commissie van Toezicht op het L. O. wordt in overweging ge geven den termijn voor landbouwverlof te bepalen op de vier weken vóór de zomervacantie. Na eenige discussie wordt besloten na te gaan, hoe men hierover in den kring der ouders denkt. Ingekomen is een verzoek van bet Burgerlijk Armbestuur om een extra subsidie voor 1924 ten behoeve van enkele bedeelden. De voorz. deelt mee, dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld naar de wijze, waarop in dezen de N. H. en R. K. diaconie hun plicht vervulden, doch de inlich tingen waren allerminst bevredigend. Het is wel te betreuren, dat Christe, lijke kerken hnn roeping niet beter verstaan tegenover de armen, die Jezns toch in zijn plaats heeft nagelaten. Met de tegenwoordige Armenwet kan men echter niet verder gaan dan eenigen moreelen drang uitoefenen Met algemeene stemmen wordt daarop de begrooting van het B. A. met f 600 verhoogd. Vervolgens deelt de vcorz. mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat naar hnn oordeel niet voldoende is kunnen worden vastgesteld, dat wethouder Denrloo aan een verboden aanneming ten behoeve der gemeente heeft deelgenomen. Overigens geven Ged. Staten den heer Deurloo in overweging, zich gedurende zijn raads lidmaatschap voortaan van dergelijke handelingen te onthouden. De voorz. merkte op dat het bevreemdend is, dat enkele leden van Ged. Staten, niet- leden der 3e Afd., een onderzoek in- BHJNHARDT's Staal-Tabletten 90^ Maag-Tabletten. .?5<* Zenuw-Tabletten ,-75 Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. stelden, terwijl de zaak onder de 3e Afd. ressorteert. Mogelijk dat dit den ernst van het onderzoek kon bevorderen Waar G. S. zeguen dat hun niet vol doende de overtreding kau worden vastgesteld, kan dit moeilijk liggen aan het bewijsmateriaal, waar de aan nemer zelf en drie gemeente-ambte naren bet feit uitspraken en staafden. Meerder materiaal is wel niet mogelijk, zoodat art. 24 en 26 zoodoende feitelijk een doode letter wordt. Vastgesteld wordt het voorschot aan de bijzondere scholen voor 1924, ter wijl de vergoeding per leerling over 1922 wordt bepaald op f 10,87. Door B. en W. wordt voorgesteld een subsidie van ten hoogste f 250 toe te keanen voor wegsverbeterii g inden Reigersbergschen polder. B. en W. zeggen in hun praeadvies, dat het voorstel doelt op de 1 gevaarlijken hoek bij den Separatiedijk. De K.N.A.C. en A.N.W.B. besloten elc f250 toe te kennen of zooveel minder V* der kosten bedraagt. Nu van doortrekken van den Rijksweg vooreerst nog wel geen sprake zal zijn, is spoedige ver betering in het belang van het verkeer ter plaatse gewenecht. De kosten zijn ruim berekend en de bedoeling is dat de ReigetBbergsche polder het resteerend 1[i deel kosten zal voteeren. Oe heer Bruijnzeel merkt op, dat bij den dijkgraaf van den polder nog niets van deze zaak zaak bekend is. Waarom zon de polder mee werken, het geldt geen polderbelang De heer Van Boven zegt, bij inzage der stukken wel degelijk te hebben ingezien een afschrift van een adres aan het polderbestuur. De heer Van de Sande meent, dat de kosten wel lager kunnen, met f 500 is ter plaatse voldoende te bereiken. De heer |Bntijn stelt de vraag, wie het werk moet Uitvoeren. De voorz. antwoordt, dat de weg in onderhoud en beheer is bij den polder, die dus eventueel voor de uitvoering zal moeten zorg dragen. Toegestemd moet, dat de raming aan den hoogen kant is, doch zijn de kosten minder dan de raming, dan voorziet daarin het voorstel, daar slechts tot '/i daarin wordt bijdragen. Bovendien valt de wegsverbetering op deD hoek van den Mairepolder voor een klein gedeelte nog binnen deze gemeente. Zeker ware het meer gewenscht, dat de polder eerst de zaak had ter hand genomen en dan de subsidies waren gevolgd, doch dit is niet te wachten. De verwachting is, dat wanDeer l/t der kosten verzekerd is, de ingelan denvergadering van den Reigersberg schen polder toch wel niet zal achterblijven. De heer Butijn zegt tegen te zullen stemmen. De heer van de Sande verklaart na de toelichting met het voorstel te kunnen meegaan, dat wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (tegen Butijn en Bruijnzeel). Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de heeren J. DaDsen, W. Griep, A. A. Mol en R. Rijk en gekozen de heer P. P. Thenns. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Gasfabriek Oost einde wordt herkozen wethouder A. Blok Jzn., als afgevaardigden naar de vergaderingen der Waterleidingmaat schappij worden weer aangewezen de burgemeester en wethouder A. Blok Jzn. Vervolgens gaat de Raad in Co mité. Na heropening der openbare vergadering stelt de voorz. aan de orde stemming over het voorstel Kalle om dokter Moree bij zijn jubileum als gemeentearts een huldeblijk te schen ken als saardeering voor bewezen diensten. De heer Van Boven betuigt zijn instemming met dit voorstel en vult dit aan met de bepaling, om daarvoor een bedrag van f 100 uit te trekken. De voorz. zegt, dat het hier geldt een blijk vao waardeering voor de diensten van een gemeente-ambte- Daar en beveelt aanneming van het voorstel aan. In stemming gebracht, wordt het voorstel Kalle verworpen met 4 tegen 3 stemmen (vóór Van Boven, Van de Sande en Kalle) tegen Butijn, Bruijnzeel, Blok en Deurloo), Mededeeling wordt nog gedaan, dat het kohier der Hondenbelasting ïb vastgesteld met 70 aanslagen lot een bedrag van f 325 en het kohier der bedrijfsbelasting met 5 aanslagen tot een bedrag van f3816. Aan B. en W. wordt een blanco crediet toegestaan voor aankoop van een nieuwen teerketel. Goedgekeurd wordt een wijziging der begrooting voor 1923. Daarop komt voor een post van f7000 als gedeelte lijke kosten van den bouw der nieuwe Chr, school, waarmee het vermoedelijk batig slot voor 1923 kon worden ver minderd, Zaterdagmiddag is bij halfeb, omstreeks 12£ uur, vastgevaren het Eogelsehe schip ^Solo". Het geval deed zich voor als volgt. Op de Schelde te Bath ter flaatse waar 20 Jan, II. het scheepsongeluk plaats had mef. de „Bato 10*, kwam een sleepboot met 3 ledige schepen achter zich van het I Schaar van Waarde naar de Noord dwars over het groote vaarwater. Toen 1 naderde juist het bovengenoemde En- I gelscbe schip, geladen met kolen voor i Antwerpen. Het Eugelsche schip moest kiezen tusschen overvaren of vastvaren. Het laatste gebeurde. Er waren spoedig 3 sleepbooten aanwezig teneinde om 10'/s nar bij hoog water te trachten het schip vlot te krijgen. Bij hoog water 's avonds is het schip op eigen kracht vlot gekomen. Tot voorzitter van de oudercom missie te Bath is benoemd de heer J. Weijers. Het Engelsche schip Wemstan Salem" is met onklare machines nabij het Grieksche schip b ijven liggen. Sleepbooten van de Mij. Gerling hebben het schip naar Antwerpen opgesleept. Wemeldinge. Bij het jongstgehouden examen te Apeldoorn voor wachtmees ter der marechaussee slaagde o.a. onze vroegere dorpsgenoot D. Meijaard Az. Ovozand. De Raad vergaderde 28 Maart 1924. Present nlle leden. In vermand met extra-aflossing op geidleeningen wordt de begrooting van 1923 gewijzigd. Besloten wordt bij Ged. l Staten te protesteeren tegen de nienwe verlaging van de burgemeestersjaar- wedden met '/•- Het gemeenteverslag over 1923 wordt den Raad aangeboden. De brandkranen van de waterleiding zullen worden na gezien. ;c. Het voetpad in Hollestelle bij A. van 't Westeinde, zal worden verhard met koolsintels, indien de meest belang hebbenden b(j dit voetpad, het vervoer der koolsintels kosteloos zullen ver richten. Borssele. In de 28 Maart gehou den vergadering van den Dijkrasrd der Waterkeering Cal. Polder Borssele, werd de voordracht voor voorzitter als volgt opgemaakt1. P. Dekker, 2. O. Rottier Jz. en 3. J. Bruinooge Jz. De voordracht voor een lid van het bestuur luidt: 1. J. de Jonge Pz., 2. J. de Winter en 3. C. M. Nijsten. Alle voorgedragenen wonen te Borssele. Het kohier djjkgeschot werd vastge steld op f 38318,611, De begrooting 1924/25 stelde men vast op f 46916,11J in ontvang en uitgaaf. Hansweert. De heer Schouten, com mies-verificateur alhier, wordt met in gang van 16 April a.s. overgeplaatst van hier naar Rotterdam. Wolfaartsdyk. 1 April a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat dhr. J. W. van de Linde als organist der Nederd. Herv. Gem, alhier ais zoodanig in functie trad. Nog steeds begëleidt de bijna 75-jarige met opgewektheid het gezang der gemeente. (z.) 'g Heer Arendskerke. Met iijgang van 16 April is de brievenbesteller F. J. v. Riet verplaatst van Rotterdam naar 's H. Arendskerke. Op 27 Maart werd alhier een vereeniging opgericht van ottd-leerlingen van den landbonwhuishoudcnrsas. Als bestuursleden werden gekozen J. T. Harthoorn, presidente; C. van Schaik secret.-penningmeesteresse; G. A. Tol- hoek, vice-presidente. Het doel van deze vereeniging is het onderhonden en uitbreiden van de landbouwhuishoudkennis. Krabbendgke. Vrijdag had de alg. verg. van de afd. Volksonderwijs plaats in het veilingsgebouw. De voorzitter opende de vergadering. Tot zijn genoe gen was een vrij groot getal personen, waaronder 12 dames, opgekomen om daarmede te getuigen van hun liefde voor de openbare school. Uit het verslag van den Jsecretaris bleek, dat het ledental gestegen is van 28 tot 48. Tijdens de vergadering trad nog een zestal personen als lid toe. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Daarna zette de burgemeester de bezuinigingsplannen op onderwijsgebied uiteen. Ieder besefte, dat het een groote achteruitgang van ons onderwijs zou zijn, indien die plannen nitgevoerd werden. Tot slot las de héét Tollenaar een aardige vertelling voor. Tot meerdere gezelligheid werd thee gepresenteerd en muziek gemaakt. c x Koninklijk bezoek nan Zeeland. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland zal plaats hebben op 5, 6, 7 en 8 Augustus. Op Dinsdag 5 Augustus brengt de Koninklijke familie een bezoek aan de eilanden Thoien en Schouwen,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2