Dinsdag 1 April 1024 CARAVELLIS N. 40 lil jaargang. BUITENLAND. Binnenland. Staten-Generaal. Üjd uoorr'n., STADSNIEUWS, PUÜOL /fr Ontstoken en Smettende plekken PUROL ABONNEMENT n Pr ij» per kwartaal, in Goes f 2, buiten GoeB f 2, Afzonderlijke nnminera 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCK Uitgave Naam). Vennootschap ©oesche Conrant ADVERTENT1ËN 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt (Weeamsl berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag: COURANT Poincaré. Er bestaat een anecdote van een staatsman, die, wanneer hij een voor stel er door wilde halen, zijn politieke tegenstanders aan een diner verzamelde en dit rijkelijk met wijn besproeide. Alvorens manden te kunnen maken, moet men het rijshout bevochtigen, zeide hjj. Poincaré doet het anders en biedt zijn tegenstanders een ministerzetel aan. Het resultaat zal vermoedelijk mg beter zijn dan na besproeiing. Zoo heeft in het nieuwe kabinet zitting dhr. Jou venei, de man van de Matin, die de fin. machtigingswet van Poincaré onlangs fel heeft bestreden minister van arbeid is de soc.-radicaal Vincent, terwijl ook Louchenr, die indertijd met P.athenau onderhandeld heeft, weer in de regeering is terug gekeerd. Ongetwijfeld staat Poncaré nu ster ker voor de Kamer dan vóór de crisis. De tjjd van Poincaré schijnt nog niet voorbij. Maar de fin. corr. der N.R.Ct. schrijft geruststellend dat Poincaré nu niet gevaarlijk meer is. De dalende franc heeft hem getemd. Revue- De Spaansche koning is naar Aranjuez vertrokken, door een streek die op vele plaatsen overstroomd was. Berichten uit Aranjuez, Toledo, Bada- joz en uit Ardaloezië ontvangen, wij zen erop, dat de overstroomingen der rivieren geweldige schade hebben aan» gericht. Er zijn geen slachtoffers ge meld. Te Shawnn (Oklahoma) zijn 8 personen gedood en 70 gewond, ten gevolge van een tornado, die 200 huizen tegen den grond heeft ge waaid. Te Kansas ia één persoon ver ongelukt. Ontslag Posterijen. Gemeld wordt, dat aan 104 ambte naren, werkzaam atn het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie, op 1 April ontslag zal worden aange zegd, in te gaan op een nader te be-, palen datum. Deze maatregel wordt getroffen als gevolg van bet rapport van de com missie, belast met de controle over de werkzaamheden aan genoemd staats bedrijf. Eet conflict in de Twentsche De 89 verbonden werkgevers, be trokken bij het conflict in de Twentsche textielnijverheid, hebben het bemidde lingsvoorstel van den directeur-generaal van den arbeid met algemeene stemmen aangenomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Maart in Nederland uitgesproken 96 faillissementen tegen 90 faillissementen iu dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Maart 1924 1121 faillissementen tegenover 1037 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Ten aanzien van de behandeling der begrooting van Financiën Dinsdag ji. dient nog vermeld dat dhr. Krijger (c.h.) wees op de ernstige concurrentie den Zeeuwschen mosselvisscbers aange daan door de mosselvisschers in de Zuiderzee, die aan het Rijk niet be hoeven te betalen. Spr. geeft toe, dat het onmogelijk zal zijn deze ongelijkheid op te heffen door de Zeeuwsehe visschers vrij te stellen van pacht. Dit wordt ook niet gevraagd, zij wenschen een verlaging van de pacht en een kleine heffing voor de Zuiderzeemosselvissehers. De Minister antwoordde, dat de pachtsommen reeds belangrijk zijn ver laagd, dit jaar met 40 pet. De heer Weitkamp (c.h.) verdedigde een amendement om het dienstvaartuig op de Zeeuwsehe stroomen af te •«haffen, (f61000.) De minister deelde mede dat besloten is, dit stoomvaartuig buiten dienst te stellen, waarop de heer Weitkamp zijn amendement introk. Woensdag werden een reeks amen dementen tol „afbraak" van bet leger, van dhr. Ter Laan (s. d. a. p.) ver worpen, terwijl de andere werden in getrokken. De s. d. a. p-ers. kunnen nu deu boer weer opgaan om te vertellen dat ze de oorlogsbegrooting met zooveel millioenen hebben willen verminderen. De Engelsehe arbeiders-premier Mac Donald zal hier wel even over glim lachen. Ten slotte is de Oorlogsbegrooting met 46 tegen 23 Btemmen aangenomen Zuiver rechts-lieks. Nu minister en Vrijheidsbond elkander niet ten op zichte van aantal divisies, kaderoplei- ding en uitrusting gevonden hebben, stemde ook deze laatste partij tegen. De wetsontwerpen, waarbij het vraag stuk der ambtenaarssalarisseu ter sprake zal komen, zullen vermoedelijk evenals de interpellatie-J. ter Laan in de laat ste week vóór het Paaschreces aau de orde komen. In de avondverg, kwam Binuen- landsche Zaken aau de orde. Verschil lende heeren klaagden er over dat het Rijk te veel op de gemeenten afschuift. Vrijdag kwam Landbouw aau de beurt. De meeste sprekers kwamen op tegen de bezuinigingen. De minister antwoordde dat vermindering der posten eerst na rijp beraad is aangebracht, en geen veranderingen meer kunnen worden aangebracht. Dhr. Braat maakte propaganda voor Canada. „Ga er heen" ried men hem aan. Hilariteit 1 Vreemdelingenverkeer. Zaterdagmiddag had de alg. verg. der ver. tot bevordering van Vreemde lingenverkeer op N.- en Z.-Beveland in het Schuttershof alhier plaats, onder voorzitterschap van dr. H. R. Folmer, Driewegen. Uit het jaarverslag van den secreta ris, dhr. G. Houtekamer, blijkt dat het ledental op 31 Dcc. 1923 bedroeg 251 (v, j. 248), bet aantal begunsti gers 20 en het aantal subsidieerende gemeenten 12. Een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden van het bestuur. Betreurd wordt het in trekken van subsidie door verschillende gemeentebesturen. Het verslag wordt onder een woord van dank aan den secr. vastgesteld. De commissie tot het nazien der rekening 1922 (dbrn. Koene en Wolzak) adviseert tot goedkeuring, zij dringt daarbij aan op een betere verdeeliug der leveranties onder de leden. De voorz. betoogt dat dit; steeds geschiedt. Echter zal met de opmerking rekening gehouden woiden. Dhr. Wabeke, Wemeldinge, meent dat men voor de ringrijderij speciaal luxe-artikelen moet hebben. Uit het verslag 1923 van den pen ningmeester, dhr. Vau Ballegoijen de Jong, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 1008,13, de uitg, f 942,85, het batig slot f 65,28. Deze rekening zal door de commissie 1922 worden nagezien. In de commissie voor de rekening 1924 wordt benoemd instede van dhr. Wolzak, dhr. Persant Snoep, Kapelle. In het bestuur werden herkozen de Doos 90 - 60 - 30 ct. BfJApöth.enDroglrten heeren P. Oosterbaau, J Welleman, Krabbendijke, eu H. Veiwer en ge kozen in de vac. Rothuizen, die be dankt heeft, de heer C. v. Horeigh, 's Heeren hoek. Onder voorkomende zaken deelt de voorz. mede, dat besloten is het infor matie-bureau voorloopig te later, waar het op 't oogenblik is. Het vorig jaar zijn er 13 h 14 menschen geweest. Spr. vermoedt dat het dit jaar wel drukker zal worden. Dhr. Oosterbaan zou een colporteur willen aanstellen tot het winnen van nieuwe leden. Het bestuur zal dit na der overwegen. De jongste voorstelling in 't Schuttershof heeft 20 nieuwe leden aangebracht. Dhr. Geijsen vraagt of Vreemdelin gen Verkeer nog iets zal doen in ver band met het bezoek van H. M. de Koningin, b.v. het houden vin een ringr(jderij. De voorz. hoopt hiervan werk te maken, maar kan nog ïiets definitiefs zeggen, want spr. weet de regeling van het koninklijk bezoek nog niet. De vereeniging zal in deze diligent zijn. Dhr. Oosterbaan zou een gedeelte der officieele huldiging in Middelburg, n.l. dat der Bevelandsche vereenigi- ngen, naar Goes willen afleiden, spr. vreest echter dat het daarvoor te laat is. Dhr. Houtekamer deelt nog mee, dat dezen zomer eenige gezelschappen der Ned. Reisver. Goes op marktdagen zulleu bezoeken. Hierna sluiting. Ver. voor Alg. Wetensch. Belangen. Donderdagavond hield in de Witte Bioscoop voor bovengenoemde ver. de beer J. Koning uit Wijk aan Zee een lezing over Ned. Gon-tndië, cultuur land en toeristenland. Spr. begon met te zeggen dat in het moederland nog steeds niet genoeg notitie van lndië wordt genomen, wat jammer is, want er is voor de Neder- landsche jongelui in lndië nog heel veel te doen. Spr. geeft bnn, die naar lndië gaan, den raad maakt er reizen, gaat tot de natuur en tot het volk, dat zeer intereesant is en een rijkdom heeft aan schoone legenden. Het bin- nenlandsche toerisme is de laatste jaren zeer toegenomen, doordat men met de anto overal kan komen doch ook het buitenlandsch toerisme heeft een groote vlucht genomen, vooral van Amerika nen, die dan tevens haudelsconnecties komen aanknoopen. Het Amerikaan- sche kapitaal neemt in de Indische ondernemingen een eerste plaats in, dan komt het Engelsehe, dan het Fransche en wijzelf komen eerst op de vierde plaats. Dit is niet gevaarlijk met het oog op de defensie, omdat wij daarbij juist op het buitenland zijn aangewezen. Daarna verhaalde spr. bij tal van prachtige lichtbeelden van mooie plekjes Indisch natuurschoon, tal van aardige bijzonderheden van land en volk. Na de pauze werden ook eenige films ver toond o.a. van de suiker- en van de rubber-cultures. Onder applaus der aanwezigen bracht dhr. v. d. Feen den spr. dank. OVERGANGS» EN EiND-EXAMEN AMBACHTSSCHOOL TE GoES. Van de le naar de 2e klasse Tim meren B. P. Bakker, C. Goedhart, J. Govers, J. Hollestelle, J. M. Kole, J. C. Klap (voorwaardelijk), D. v. d. Poel, S. A. de Regt, P. Zandee, Afge wezen 5. Smeden p. Boogaard, J. J. W. Bom, J. Borgs, F. A. Brusket, M. C. van Damme, J. G. Geene, G. J. de Graag, G. Harinck, J. J, Huij- zeD, A. H. van Koeveringe, P. Paarde- koopei, M. Reijnhout, J. C, Staal, D. Verheule, H. J. Zuid weg. Afgewezen 6. Schilderen: H. Bliek, J. J. Carels, A. L. Minderhout, P. A. Vervaat. Van de 2e naar de 3e klasse Tim meren F. J. Frenks, P. de Jonge, A. J. Keukelaar, A. Meeuwse, B. G. Netelenbos, C. J. Overbeeke, A. M. van Schaik, M. Scheele, 0. Sinke, 0. de Soomer, P. Verheijke. Afgewezen 6. Smeden: F. J. Bickelmaijer, G. C. van Blit.erswijk, M. A. Bom, B. van Damme, N. Feline, J. D. Harinck, O. H. Holle- stelle, B. Kole, L. Knieriem, M. 0. van de Reepe (voorwaardelijk), I. P. Rossier, M. Snoek, A. J. Steketee, D. Tange, J. Traas, J. Zuidweg. Afgewe- j zen 5. SchilderenJ. de Graaff, A. de Hamer. Eind-examen Timmeren J. Blauw- kamer, W. J. Griep, J, J. Jumelet, P. Kopmels, D. M. Korstanje, L. J. van Liere, W. F. J. van Riet. Smeden: C Boutens, S. A. de Gruijter, B. J. Hollestelle, J. A. Houtman, J. A. Ma- gielse, J. H. L. Ocle, J, H. Pauwe, W. C. Schalkoord, D. A. Schrijver, A. van der Steen, G. A. Steketee, M. j J. Zandee. 1 afgewezen, 1 moet nog examen doen wegens ziekte. Schilde- j renJ. Martens, F. C. v. d. Vliet. Raadsagenda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woensdag 2 April 1924, des namiddags 8 uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gadering van 9 Januari 1924. 1. Iugekomen stukken 2. Verzoeken om afschrijving van belasting; 3. Be taling van premie wegens invaliditeits verzekering voor arbeiders welke zijn te wwk gesteld bij de gemeentelijke werkverschaffing4. Voorstel tot wijzi ging der begrooting van het grondbe drijf voor 1923 5. Voorstel tot wijzi ging der verordening op de heffing van keurloon voor den keuringsdienst van Vee en vleesch voor de combinatie Goes6. Verzoek van de vereeniging „Het Nederlandsch Schoolmuseum" om subsidie uit de gemeentekas7. Ver zoek van Mej. H. H. de Wolff om ontslag als adjunct-directrice van deu Keuringsdienst van Waren; 8. Voor stel tot onderhaudsche verpachting van grond aan het Burgerlijk Armbestuur 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de straten, stegen, enz.; 10. Voorstel tot wijziging der verordeningen op de heffing en invordering eener be lasting op vermakelijkheden 11. Voor stel tot wijziging der verordening, regelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het personeel, ver bonden aan den keuringsdienst van Waren voor het keuringsgebied Goes 12. Verzoek van de Directie der Bank voor Zeeland om de antenne barer l installatie voor draadlooze tele'onie te mogen bevestigen aan den grooten toren van het stadhnis 13. Rekening van het Fonds der voormalige Gilden over 1923; 14. Voorstel tot benoeming van een nieuwen Hoofdcommissaris voor de Vereeniging van Werklieden; 15. Ver zoek van den beer A. P. de Clercq om verplaatsing van het urinoir op het Stationsplein; 16. Voorstel tot vast stelling vana. een nieuwe bouwver ordening ingevolge art. 1 der Woning wet b. een verordening tot het weren van ontsierende reclame. Stukken voor den Gemeenteraad. Premie wegens invaliditeits- Volgens de huidige jurisprudentie is geen premiebetaling wegens invalidi teitsverzekering verschuldigd voor werk verschaffing, wanneer de arbeid dus met het oog op ondersteuning wordt verricht. Een z.g. grensgeval vormt het rooien van boomen aan den Parallel weg. Dit werk zou toch gebeurd zijn en levert een bate aan verkocht hout. Hiervoor heeft premiebetaling reeds plaats gehad. De secr.. van den Raad van Arbeid meent nu in 't algemeen op premie betaling bij werkverschaffing te moeten aandringen, omdat de betrokkenen daardoor in latere jaren een hoogere rente deelachtig zullen worden en ook omdat bet gemeentebestunr door, al is het onverplicht, rentezegels te plakken, hun als het ware wijst op het groote belang der Invaliditeitswet. Hoewel geenszins ongevoelig voor j moteele zijde van de zaak meenen B. en W. dat toch ook niet uit 't oog diene te worden verloren, dat hierdoor de kosten der uitkeering met ongeveer 5 pet. zullen stijgen en vragen zij het oordeel van den Rnad. Keuringsdienst van vee en vleesch. Met het oog op de gunstige fin- resultaten van de dienstjaren 1922 en 1923 van den Keuringsdienst van vee en vleesch, wordt voorgesteld het keur loon voor een rund van f 5 op f 4 te brengen en dat voor een varken van f 2,50 op f 2. Nederlandsch schoolmuseum. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie van hel bestuur der ver. „Het Neder landsch Schoolmuseum", onder verwij zing naar het standpunt dat de Raad 17 Oct. j.l. heeft ingenomen. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan mej. H. H. de Wolff, adj. dir. van den keu ringsdienst van Waren op haar ver zoek eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April a.s. Zooals bekend is mij. de Wolff benoemd tot apothe ker aan het ziekenhuis aan den Cool- singel te Botterdam. Verpachting grond aan het Burg. Armbestuur. B. en W. geven den Raad in over weging aan het Burg. Armbestuur voor den tijd van 7 achtereenvolgende jaren, ingaande 1 Jan. 1925, in onderhand- sche pacht te geven een tweetal per- ceelen grond bij de Ooster- en Kleine Schans en in den Galghoek, sedert 1 Jan. 1879 in erfpacht aan het B. A. uitgegeven. B. en W. meenen dat de pacht niet te hoog moet worden gesteld, daar bet B. A. indertijd de gronden bij wijze van werkverschaffing heeft laten dempen en er ruim f 35.000 aan ten koste beeft gelegd. Zij stellen voor om de jaariijksche pachtsom te bepalen op f 150 per H.A., zijnde in totaal f 1051,62 De opbrengst is thans f 97 p. jaar. onbetrouwbaar ijs. B. en W. bieden den raad en ver. ordening aan, waarin bepalingen zyn opgenomen betreffende het gebruik van goedgekeurd ijs in vesten en haven. Het is verboden zich buiten nood zaak op het (s te begeven ot zich te bevinden, tenzij daartoe by openbare kennisgeving door B, en W. vergun ning is verleend, waarvan tevens zal blijken door het plaatsen of ophangen, door of vanwege de gemeente-politie, vau bordjes met het opschrift „ijs betrouwbaar" op of in de nabijheid van het ijs. Het is verbodenbehoudens ver gunning van B. en W., op het ijs kramen enz. te plaatsen, zonder ver gunning van B. en W. of aan te wijzen commissie of personen, als baan veger werkzaam te zijn, het 's voorts verboden het ijs te berijden met trae- sltden en voertuigen (kinderwagens uitgezonderd), het ijs voor schaatsenrij den bestemd te beschadigen, te versper- reu enz. Ook is het verboden op het ijs zonder vergunning van den Burgemeester, muziek, spelen enz. "te geven. Ten slotte is het verboden zich zon der behoorlijk toegangsbewijs te bevin den op het ijs, dat voor het openbaar verkeer is afgesloten. Belasting op B. en W. bieden den Raad een voorstel tot wijziging aan. Vrijgesteld van belasting worden de gelegenheiden, die op kermis en Toon- dagen standplactsen pachten voor een som boven het gewone staangeld. 'Paar denspellen e.d. die slechts het gewone staangeld betalen, zullen in de belas ting worden aangeslagen. Wanneer gelegenheid tot dansen wordt gegeven tegen betaling anders dan in len vorm van entree is voor elke 50 Ma. oppervlakte per etmaal f 1 verschuldigd. De oppervlakte van balcons wordt niet gerekend. Bij den gemeente-ontvanger worden registers met afgestempelde toegangs bewijzen verkrijgbaar gesteld. Personeel keuringsdienst v. Waren. Door Gedeputeerde Staten zijn be zwaren geopperd tegen de door den Raad vastgestelde jongste wijziging van de verordening, regelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het personeel, verbonden aan den Keurings dienst van Waren. B, en W. bieden thans een nieuwe concept-wijzigingsverordeniDg aan. Hierbij is voor de toekomst het salaris van den hoofdkeurmeester ge bracht op f2800f3400, terwijl de jaarwedde van den klerk is bepaald op f 1300—f 1800. Ook is op uitdrukkelijk verzoek van Ged. Staten de functie van spoeljongen geschrapt. Verder is

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1