N. 38. Donderdag 27 Maart 1924 BUITENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. lil jaarga^g« ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers b cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaul. Vennootschap Gouache Courant COURANT ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regfl meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. en Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. Zij die zich met ingang van 1 APRIL, 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. fransch-Enjelsche moeilijkheden- Het Brusselsche sportblad rPourquoi Pas" heeft een niet onaardige carna- valsgrap uitgehaald. Het stuurde aan verschillende Bel gische politici (o.a. Pierre Nothomb, van het komiteit voor Nationale Slok- kerspolitiek, zooals het Vlaamsche Laatste Nieuws vriendelijk zegt) een verzoek om een rede te houden bij de onthulling van een borstbeeld van den grooten franscben schrijver Valere Josselin te Valenciennes. Verschillende heeren beloofden te komen. En.... Valère Josselin heeft nooit bestaan. Zoo goed ware» de Belgische heeren thuis iu de Fransche letterkunde. Och, het komt vaak voor dat schoone redevoeringen inderdaad worden afge stoken over zaken die niet bestaan. Wat zijn er al niet een woorden ge wijd aan de Pransch-Engelsche vriend schap. En telkens was er verschil van meening. Nn ook weer in de commissie van deskundigen voor de schadever goeding. De toestand wordt door de Daily Telegraph alsuiterst moeilijk beschreven. Nsar verluidt jjzijn de Britten van meening dat Duitschland een werkelijk moratorium moet krijgen, terwijl de Franschen en Belgen aandringen op aanzienlijke leveringen in goederen en bestrijding van de hezettingskosten ge durende het voorgestelde moratorium, bewerende dat indien Duitschland niet in staat is, leveranties te doen, zulks dient te geschieden door middel van een internationale leening, hetgeen zou overeenkomen met indirecten fiuan- cicelen sleun van Engeland aan landen welke reeds zwaar bij Engeland in het krijt staan. De commissieleden houden nn rug gespraak met hun regeeringen, zoodat hst overleg der commissie langzamer hand een overleg der geallieerde regee- ringen zelve wordt. Frankrijk wenscht thans blijkbaar een laatste poging aan om zooveel in de wacht te sleepen als mogelijk is, zonder een volledige mislukking der besprekingen te Veroorzaken. Want dat is met het oog op den franc aller minst wenschelijk. Revue- De staking iu de haven van Hamburg is geëindigd. Dinsdag is het weik hervat. Nabij Metz is de sneltrein OostendeBazel op een goederentrein geloopen. Er zijn 8 dooden en 11 gekwetsten. Bezuiniging en salarissen. Aan een hoofdart. der christ. hist. Nederlander, ontleenen we het vol- „Het eenzijdig vaststellen van een totaalbedrag, dat in elk geval op de salarissen bezuinigd zou moeten worden, mist eiken rechtsgrond. Men kan even goed 20 millioen of 35 millioen of 50 millioen zeggen. Voor het ééne bedrag is even veel of even weinig grond als voor het andere. RechtvaarJig is, dat worden weggeno men onbillijkheden en uitwassen. Recht vaardig is voorls, dal de salaris-be dragen worden gebracht in overeen stemming met het gedaalde index-cijfer sedert de vaststelling van hel geldend bezoldigingsbesluit. Gesteld, dat het index-cijfer zou leiden tot eene salarisvermindering voor gehuwden van 181/, pet. Hiervan trad 8'/| pet. reeds in werking met 1 Jan. 1928. Nieuwe verlaging voor gehuwden zou dan slechts tot 10 pet. toelaatbaar zijn. Kan het nu wel raadzaam zijn, reeds in 1924, tot dit volle bedrag te gaan? Wij zouden er voor willen pleiten, dat de regeering zich over 1924te7re den stelde met 5 pet. korting voor gehuwden, zoodat dan ook gedurende de laatste drie maandeu van dit jaar niet meer dan 5 pet. zou worden ingehouden." Ongeluk. Te Breda is de vorige week de vrouw van den depot-chef C. Lodewijks (naar de Z. meldt, geboren Dina Kop- mels, een Goesche van geboorte) door een trein gegrepen en werden haar oeide beenen afgereden. Eenige dage i geleden was het gezin van Vlissingen naar Breda verhuisd. Men vermoedt, dat de vrouw in een toestand van zenuwoverspanning, ten gevolge van de verhuizing, naar buiten is gegean, meenende, haar man nog te kunnen spreken, die echter reeds naar zijn werk was en zoo is aangereden geworden. Zij is Zondagmorgen over leden en laat twee kinderen, een doch ter van 18 en een zooa van 13 na. Veemarkt. 'Ter veemarkt van 25 Maart 1924 waren aangevoerd 13 nuchtere kalve ren en 48 biggen. De Electrificatie der Berelanden. In het Schuttershof had Dinsdag namiddag de aangekondigde vergadering i. z. de bespreking van de electrificatie der Ëevelaoden plaats. Talrijke gewes telijke en gemeentelijke autoriteiten waren tegenwoordig. Namens de beide Middenstandsver., die tot deze bijeenkomst het initiatief hadden genomen, heette dhr. Oosterbaan de aanwezigen welkom, speciaal de Statenleden, de leden van gemeente en polderbesturen en ilr. Verhoeckx, belangstellend technisch deskuudige. Spr. leest te.egrammen van verhinde ring voor o.a. van den Commissaris der Koningin, mr. P. Dieleman, lid Ged. Staten, en dhr. W. Kakebeeke, lid der Staten. Hierna hieid de heer P. M. Vleugels, electro-teehn. ing. te 's Gravenhage, een lezing overde mogelijkheid van electrificatie van kleine steden en het platteland. Spr. stelt op den voorgrond, dat hij niet de vraag zal kunnen be antwoorden, op welke wijze de electri ficatie der Bevelenden het meest econo misch zal kunnen geschieden, doch enkele globale lijnen zal aangeven. Spr. treedt daarna in enkele historische be schouwingen, waaruit blijkt dat men allengs is gekomen tot centralisatie van de stroomopwekking in één centrale voor de geheele provincie en tot distri butie van de electrische energie langs lijnen van zeer hooge spanning (o.a. Noord.Brabant, vanuit de centrale Geertruidenberg wordt in 50000 volt- lijnen de stroom uaar de hoofd-trans- formatoren gevoerd, waar hij op 10000 volt wordt teruggebracht en daarna in de verschillende gemeenten tot 220 volt verlaagd). De slroomlevering kan geschieden le door de Prov. aan gemeenten en gros, waarbij de gemeente aan de consumenten levert2e door de piov. direct aan de consumenten 8e vindt men dat een groep van gemeenten ge zamenlijk een electrisch bedrijf sticht. De door de gemeenten onderling ge vormde vennootschap treedt dan op als wederverkoopster van energie, die zij en gros van een naburig bedrijf inkoopt. Wat Zeeland betreft, is electrificatie door één centrale wegens de zeearmen niet mogelijk. Wat de Bevelandeu aangaat acht spr. de vragen of tot Goes, hei centrum, aanvankelijk een 50.000 volt lijn zal moeten worden gebouwd of 20.000 of 10.000 volt kabels zullen moeten wor den gelegd, het zij direct, het zij indirect van Roosendaal (Prov. Noord-Br. Eiectr. Mij), of de P.Z.E.M. niettemin voor- deeliger stroom zal kunnen leveren te Ellewoutsdijk (van de centrale te West- dorpe) of uitbreiding en wijziging der centrale te Vlissingen aanbeveling ver dient, of wel een nieuwe centrale veer de Bevelanden en Walcheren (ongeveer bij den Sloedam) de kroon spant, slechts te beantwoorden na grondige stadie. Spr. wijst er op dat voor de electri ficatie der Bevelanden op welke wijze ook, de gem sentegrenzen moeten wor den verwaarloosd, met het oog op de groepen van hofsteden buiten de be bouwde kommenalle ingezeten moe ten kunnen aansluiten. Men zou daartoe b.v. een combinatie van gemeenten kunnen vormen en de electriciteit en gros kunnen inkoopen. Dus niet moet elke gemeente afzonderlijk distribueeren Aan de hand van cijfers uit het rapport Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtabletten. der staatscommissie, der gemeente Anna Paulona-Pulder in N. Holland en in de N.V. Voorne Puiten, komt 1 spr. tot een verbiuik in het eerste jaar per inw. van 7 K.W.U. voor licht en 4,9 voor krachtvoor de Bevelanden wordt dat dus voor 56000 inwoners in totaal plm. 672.000 K.W.U. Een rendeerend bedrijf acht spr. zeker mogelijk. Spr. vermeldt hierna de voordeelen aan electriciteit als lichtbron verbon den, vergeleken bij gas en petroleum. Vau nog grooter belang is electriciteit j voor krachtdoeleinden, inzonderheid voor den landbouw. Spr. wijst u.a. op de kleine electromotoreu, die gemak kelijk getransporteerd kunneu worden. Spr. komt thans tot de kosten. Rekent men voor licht een aanvangs- tarief van 55 cent per K.W.U., dan kost een 32 kaarslamp per branduur 1,37 cent en een 200 kaars 6,31 cent. Het tarief voor kleinkracht varieert op 't platteland van 20 tot 80 cent per K.W.U. (paardenkracht-uur). Een 1 P.K. motor kost bij 30 cent per K.W.U. per uur 22,2 cent, een 10 P.K. f 2,22. Het dorschen van 1000 K.G. graan kost ain arbeidsloon bij handarbeid f 52, paarden en dorsch- macbine f 20,70 eiectr. dorschmachine f 13,20, gecomb. eiectr. dorschmachine f 6. Dit bij een uurloon van f 0.50. Aan stroomverbruik kost het dan nog f 2.25 (30 cent per K.W.U.) Voor een kneedmachine voor 150 K.G. meel is per uur 3 K.W.U., voor een vleesch- machine (slagerij) 4 K.W.U., voor draaibank (smid) jI K.W.U. en voor een schaafmachine (timmerman) 24 K.W.U. noodig. Bij electrificatie vertoont het debiet der gasfabrieken aanvankelijk een kleine inzinking, daarna volgt een stijging, de gasfabrieken bedienen dan uitslui tend verwarmiugsklanteu (kookgas). In Beverwijk daalde aanvankelijk het gas verbruik van 850000 M3. tot 608000 M3., doch steeg daarna weer tot bijna 900000 M3. Hierna volgden lichtbeelden, waaibij verschillende toepassingen van electri citeit in het boerenbedrijf werden ver toond. Daarna concludeerde spr. dat elec trificatie der Bevelanden technisch mogelijk iseen aanvankelijk licht— tarief van 6055 cent, kracht 30 cent, geleidelijk te verlagen tot 50 en 20 cent, kan aannemelijk worden geacht. In de eerste jaren is een kleine ver goeding voor de gasfabrieken aan te bevelen. (Applaus). De heer Oosterbaan brengt den spr. dank. Dr. Jenny Weyerman. het woord ver krijgend, juicht bet toe dat voorstellen i.z, ae electrificatie van Ged. Staten niet zijn aangenomen. Maar geheel bevredigt de gang van zaken hem toch niet. Alles heeft toch nog slechts een negatief resultaat opgeleveid en spr. zou gaarne een positief resultaat bereikt zien, want spr. acht electrifi catie goed voor de streek, en geenszius een onmogelijkheid. Spr. steunt daarbij op de rapporten over den financieelen en tecbuischen toestand der Gemeentelijke Electrici- teitsbedrijven van Noord-Holland. Spr. heeft daarin nagegaan welke gemeenten zijn geëlectrificeerd na den wapenstil stand. Spr. vond 19 van die gemeenten, waar beslist geen industrie is en in geen enkele gemeente is het verbruik iu het eerste jaar beneden 10 K.W.U. per inwoner gebleken. l)hr. Streefkerk achtte dit alleen maar mogelijk in plaatsen met industrie. De laagste gemeente is St. Maarten, met 1175 inwoners, waar in December 1919 voor 't eerst het electrisch licht brandde en over 1920 de verkoop 12 K.W.U. per inwoner heeft bedragen. Aan kracht werktuigen waren daar 5 motoren te zamen 7 P.K. sterk. Dus geen industrie. In Haarlemmermeer, 28000 inw., is het hoogspanningsnet zoo aangelegd, dat elk huis, in welken uithoek ook, kan worden aangesloten. Het laagspanningsnet heeft een lengte van 198 K.M. Alles bij elkaar heeft de gemeente f 55 pet inwoner in de onderneming gestoken. Het verbruik voor licht alleen be droeg het eerste jaar 275441 k. w. u (12 k. w. u. per inw.), voor deklein- industrie 65829 k. w. u. en voor koken, verwarmen, strijken nog 47326 k. w. u. Dit toont de groote rol van de electri. ficalie in de huishouding aan. Spr. laat de groot-industrie (32840 k. w. u en de polderbemaling (1.198576 k.w.u.) er nog buiten omdat de gemeente daar van niets krijgt. Spr. leest eeu staatje voor van ge plaatste motoren in de klein-industrie, totaal 270 (1212 pk.), waarvan 68 in boereu- en zuivelbedrijven en 69 voor dorscherijen. Op Noord- en Zuid- Beveland zijn tbans 14 stoommachines in gebruik met totaal 788 p.k. en 136 verbrandingsmotoren met 21081/a p.k. Spr. verwacht bij electrificatie een flinke afname door de klein-industrie. Wat het fin. resultaat van Haarlemmermeer betreft, werd in het eerste volle bedrijfs- jaar reeds alles verdiend behalve de afschrijvingen. Met dit vooroeeld voor oogen meent spr. dat electrificatie der Bevelanden ook financieel mogelijk is. Spr. geeft hierna een historische beschouwing der plannen van Ged. Staten, Het laatste was het voorstel om aan de Belgen die de centrale te Vlissingen in handen hebben, concessie te geven voor de Bevelanden, bewesten het kanaal, plus anderhalf millioen renteloos voorschot. Spr. is hiervan een tegenstander tot eiken prijs. Over een zoo groot belang der Bevelanden, als het verleeuen van een concessie nog wel aan buitenlanders, waarmede de toekomst onzer eilanden voor lange jaren samenhangt, zou besloten worden, zonder dat de gemeenten er in werden gekend 1 Laten de gemeenten de zaak ook eens van hun kant bekijken 1 Om dit met vrucht te kunnen doen zullen echter eerst gegevens verzameld moeten worden. (Applaus) Nadat dhr. Oosterbaan den spr. beeft bedankt geeft deze het woord aan dhr. Jao. Welleman. Deze juicht het doel van deze bijeenkomst ten zeerste toe. Electrificatie acht spr. een groot economisch belang. De fin. kwestie moet evenwel deugdelijk onder het oog worden gezien, vooral in dezen tijd met z'n hooge belastingen. Spr. merkt op dat het bedrijfsresultaat der P.Z.E.M. in Z. Vlaanderen niet mee valt. Om nu de Z. Vlaamsche ver liezen door winst in andere streken te compenseeren, mag voor de Provincie te verdedigen zijn, voor de betrokken streek is het te betreuren. Spr. acht het wenschelijk en billijk dat de streek zelf een woordje meespreekt. Spr. memoreert hierna de voorstellen i.z. electrificatie der middengroep in de Staten. Aan overname der Vlissingsche centrale (mr. Dieleman's voorstel) wil den de Staten niet. Volgens spr. terecht, spr. vreesde o.a. de concurrentie der autobussen legen de winstgevende tram. Nu is de Vlissingsche Mij zelf bereid tot electrificatie, als de piov. IJ mil lioen voorschot voor het hoogspan ningsnet geeft. Maar daardoor wordt de electriciteit voor ons duurder. Aangenomen is tenslotte de motie- Vieniugs, waarin Ged. Staten verzocht worden ook nog eens alle andere mogelijkheden onder 't oog te zien. Spr. wijst nog op de N.V, Waterl. Mij Z. Bev. als voorbeeld hoe de distributie van de electriciteit door de gemeenten gezamenlijk zou kunnen worden Ier hand genomen. Dhr. Vieuings sluit zich bij den vorigen spr. aan en dient een motie in, welke men eenigszins gewijzigd aan het slot van dit verslag vindt. Dr. Verhoeckx, 's Gravenbage, acht vanuit een technisch oogpunt bet 't meest wenschelijk, deel ectriciteit van de Brabautsche centrale te betrekken, wanneer deze bereid is. De gegevens die men hierover heeft zijn verouderd. Spr. vermoedt dat Brabant thans gun stiger zal leveren dan andere centrales. Spi. berekent voor de Bevelanden bij een gebruik van l/t miljoen K. W. in 't eerste jaar, (dat na 5 h 6 jaar zal aangroeien tot 1 miljoen), dat het eerste jaar het bedrijf bij een prijs van 60 et. per K. W. U. voor licht en 80 ct. voor kracht, geheel zonder verlies zou kunnen werken. Bjj verbruik van 1 miljoen K. W. U. zon bij een prijs van slechts 40 ct. voor licht en 20 cent voor kracht, nog eeu winst van f 10.000 per jaar worden gemaakt. De heer Oosterbaan meent dat in deze vergadering bezwaarlijk een com missie voor verder onderzoek benoemd zal kunnen worden. Het is het beste dat de middens! andsvereen. beramen hoe te komen tot zulk een commissie, waarin de gemeenten onderling de leiding zullen nemen en die dan veruere gegevens zal kunnen verzamelen. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen De vergadeting van belanghebbenden bij, en belangstellenden in de electri ficatie van Z. en N. Beveland, te Goes door de middenstandsvereeu. Handels belangen en Hanze op 25 Maart 1924 belegd, gehoord de uiteenzettingen door de heeren Vleugels en dr. Jenny Weijerman en de daarop gevolgde beraadslagingen betreffende de mo gelijkheden van eene rationeele elec- triciteitsvoorziening der Bevelanden, overtuigd dat welk plan of stelsel men ook zijn voorkeur geve, aan een vrij spoedige en niet al te kostbare ver wezenlijking van een reeds lang door de bevolking geweuschte electrificatie der Bevelanden, niets in den weg staat, geeft als haar wensen te kennen, dat van de zijde der gemeenten van de Bevelanden een nader onderzoek worde ingesteld naar de voor haar beste wijze van electrificatie der streek en dat de uitkomsten van dit onderzoek aan het college van Gedeputeerde Staten worden medegedeeld, opdat zij het in ernstige overweging nemen hij het nader onder zoek dat zij krachtens bet jongste staten-votnm hebben in te stellen. Eervol ontslag. Aan den heer J. Mieras, brieven besteller alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. Kermis. Bij de Zaterdag jl. gehouden ver pachting van staanplaatsen op de dit jaar alhier te houden kermis, zijn plaatsen gegund voor een gewone draaimolen, twee vergenoegenspaleizen, een somnambule, een scheepjescaroussel, een paradetent, één luchtschommel, een schiettent, een lachspiegeltent, benevens nog wafel-, gebak-, paling- en galan- teriekramen en kleinere inrichtingen. N.z. Lezing voor de Vrijz. Godsd. Ver. door Ds. van Santen. Maandagavond hield Ds. van Santen uit Sliedrecht een lezing in „Het Ge bouw" op de Kade, over het onder werp „Een meer dan geniale geest". Zooais spreker aan het begin zijner rede reeds mededeelde, bedoelde bij daarmee te spreken over Jezus Christus en een psychographie, een zielsbe- schrijving, te geven. Ook het uitwendig leven en zijne persoonlijke verschijning acht hij daarbij van belang. Spreker meent, dat Jezus een indrukwekkende ver» s e h (j n i n g moet zijn geweest en niet maar een zwakke persoon of een knul letje. Bij de tempelreiniging b.v. leest men niet, dat de menschen zich ver zetten en bij de gevangenneming in Gethsemané gaat de bende achteruit en vallen zij ter aarde. Ook de oogen van Jezus moeten uitdrukking hebben gegevetl aan een diep zieleleven. Petrus heeft dat gevoeld toen de blik van Jezus hem na de verloochening deed weenen. Jezus heeft ook eeu sterk gestel gehad, nooit hooren we van ziekte van hem, in tegenstelling met b.v. Joh. de Dooper en Paulus. Jezus was moedig en altijd kalm. De mentaliteit van Jezus was anders dan van zijn tjjdgenooten. Zijn ziel was oneindig fjjner besnaard. Bij zijn zacht karakter had hij ook een zonnig uiterlijk. Hij was begaafd met een scherp verstand, en de listig gestelde vragen der Farizeërs wist hij te ontdekken in baar ware bedoeling en onschadelijk te maken door zijn antwoord. Wat is nu het geheim van Jezus' qualiteit Dit is eigenlijk zooals alle dingen verborgen. We zouden kunnen zeggen dat Zijn kennis in diepeten zin twee ledig is. Ten eerste kende Hij God, leefde Hij in God, was Hjj verbonden met God. Alles wat Hij noodig had,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1