REGAL N. 37. Dinsdag 25 Maart 1924 lil jaargang BUITENLAND. Ierland- Revue. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Provincie-Nieuws. SIGAREN ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, ill Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «weer-.al berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drakkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT Zij die zich met ingang van 1 APRIL. 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dezer dagen heeft te Berlijn een gepensioneerd kapitein terecht gestaan, omdat hij in een brochure had ge schreven dat wijlen de bekende eco noom en staatsman, dr. Rathenau, op den gevel van zijn huis „60 afgesneden koningshoofden had laten beitelen". De deskundigen hebben uitgemaakt dat het een fries was met Italiaansche motieven en dat men wel driekwart gek moet zijn om daarin afgesneden koningshoofden te zien. Blijkbaar heeft de haat dezen anti- semietischen kapitein verblind. Er zijn menschen, die voortdurend dergelijke hoofden zien bij een bepaald béte noire (zondenbok), dat maar geen goed kan doen. Zoo zijn er in Ierland nog steeds aanhangers van de oude republikein- sche pariij van de Valera, die aan de Engelschen geen goeds kunnen ont dekken. Deze blinde haat hesft zich dezer dagen weer geuit. Reeds hebben wij gemeld, dat het leger van den Vrijstaat als 't ware in twee kampen verdeeld was, doordat officiereu, die weigerden zich te laten demobiliseeren, met hun aanhang de bergen in gevlucht waren. De regeering wilde met zachtheid optreden en toen haar eigen militaire overheid een koffiehuis te Dublin, waarin de gedroste officieren eeD geheime bijeenkomst hielden, liet omsingelen en de officieren gevangen nemen, heeft de regeering deze daad gewraakt, en het ontslag van deze autoriteiten en den minister van landsverdediging geëischt. Het blijkt nu, dat de taktiek van zachtheid der Ierscbe regeering niet de juiste is geweest. Vrijdagavond hebben vier muitende officieren te Queenstown van uit een auto met een machinegeweer ge schoten op Engelsche militairen, die met verlof gingen en die met het con flict in het lersche leger totaal niets uitstaande hadden. Er viel een doodde en 20 gewonden. Dit vrij onschuldige onderling con flict is thans opeens geworden een opleving van de oude Valeristische partij, die een onafhankelijk Ierland wenscht en bij de Engelsche arbeiders- regeering nog eens een kansje wagen wil. President Cosgrave heeft zich ge haast zijn verontschuldigingen aan de Engelsche regeering aan te bieden en daarbij uiting te geven aan zijn diepe verontwaardiging over het voorgeval lene. Verwacht wordt, dat de lersche re- gt-ering thans strenger tegen de rebel len zal optreden. Te Londen is een staking uit gebroken onder het tram- en autobus- personeel, waarbij ongeveer 40.000 beambten zijn betrokken. Tegen generaal Ludendorff, ook 29 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Zeer zeker had Festenrath een zeer slechten ruil gedaan. Het logement van Vliet was even onzindelijk en rumoerig, als de woning bij de weduwe zindelijk, rustig en vriendelijk was geweest. Het eenige vertrek, dat hij kon bewonen, lag onder het vuil. Maar de kapitein scheen daarop in 't geheel niet te letten. Zijl gedachten waren op geheel andere dingen geconcentreerd en boven dien bad hij in den oorlog geleerd zich in iederen toestand te schikken. Hij was door Vliet, een somberen, knorrigen mun, die er zich niet veel een der beklaagden in het Hitlerproces, tegen de deelnemers aan den jongsten Beierschen staatsgreep, is 2 jaar ge- Vangenisstraf geëischt. i I Het Amerikaan8che Huis van Afgevaardigden heeft een amendement op de begrooting van marine aange nomen, waarbij den president wordt verzocht, stappen te doen voor een internationale conferentie om een ver- dere beperking van de ontwapening ter zee te bespreken. Te Rome heeft een gymnasiast zijn leeraar, die hem gestraft had, met revolverschoten zwaar gewond. De jongen joeg zich vervolgens een kogel door het hoofd en was op slag dood. Faillissementen in Nederlan l. Volgens mededeeling van het Han- delsiaformatiebureau van Van der Graaf Sc Co.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Maart in Nederland uitgesproken 92 faillissementen tegen 85 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari toten met 21 Maart 1924 1035 faillissementen tegenover 947 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Sportpaleis in Gruno's veste. Onder groote belangstelling heeft Woensdagavond te Groningen in de Harmonie de trekking voor het Nat. Sportpaleis plaats gehad. Te voren werd door een zestal renners n.l. Piet Moeskops, Louis Didier, Leddy, Bontekoe, Naukman en Vreeswijk op home-trainers goede sport geboden. Daarna werden de premiën uitgeloot. Op de f 70 millioen scbatkistpro- messen en biljetten is ingeschreven tot een bedrag van f 65,072,000. Toege wezen is f 51,212,000. De Arbeidswet. De arbeidsduur in kantoren en der winkelbedienden, in verband met een wettelijke regeling der winkelsluiting, zal voorloopig niet aan de wet worden onderworpen. Uitbreiding der arbeidswet is thans niet mogelijk. Verdere verzwaring van lasten door uitbreiding der werkings sfeer van de Arbeidswet zou zoowel voor de betrokken ondernemingen als voor 't geheele bedrijfswezen bedenkelijke ge volgen hebben. Bovendien kan de taak der arbeids inspectie waarvan een belangiijke inkrimping wordt overwogen niet worden uitgebreid met het oog op haar capaciteit. De Min. deelde voorts mee dat hij vooralsnog geen aanleiding kan vinden om voorstellen te doen tot een wets wijziging, waarbij de normale arbeids duur, zij het ook tijdelijk, verlengd wordt. De overschrijdingen van de 48-urige werkweek, al zijn zij door de ongunstige economische omstandig heden talrijk, hebben zoowel in het buitenland als hier te lande nog het karakter van uitzonderingsmaatregelen, om scheen te bekommeren, of hjj een kamer verhuurde of niet, met groote onverschilligheid opgenomen. Ook leek het Festenrath toe, alsof de waard zijn persoon en zijn bagage inspecteerde met een blik, die scheen te vragen, of hier voor hem niets te halen viel. Maar van dat alles trok de kapitein zich niets aan. Wat het uitzicht betreft, stond de nieuwe woning stellig niet achter bij de vroegere. Zij lag weliswaar niet zoo hoog en de horizon was dus beperkter, maar daartegenover bood zij behalve het uitzicht over de vlakte ook een heel aardig kijkje op het stadje en de naaste omgeving met het klooster. De kapitein richtte zijn kamer zoo snel mogelijk in, vroeg om den sleutel van de deur en van een aanwezige kast en gedroeg zich verder met groote zorgeloosheid. Maar zijn beide voor treffelijke pistolen liet hij niet zien. Dat hij zich ook hier als linnenhande laar nit een verafgelegen plaats in Westfalen voordeed, spreekt vanzelf. Hij besteedde den dag nuttig om de stad eens nauwkeurig te bekijken. Ook In het rapport (op het oogenblik in bewerking op de Landsdrukkerij) van de commissie-Tak, ingesteld voor htt opsporen van de oorzaken der ont wrichting van den postcheque- en girodienst, worden ook straffen voor gesteld voor degenen, die, naar het oordeel der commissie, verantwoordelijk zijn geweest voor de ontwrichting. Zoo zou men den directeur, den heer A. W. Kymmel, die nog steeds verlof heeft, willen terugstellen tot den rang van inspecteur der posterijen, en den onder directeur, den heer M. Pott, tot den rang van hoofdcommies. (Hbld.) Verzet tegen de Het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft aan de 125 bondsafdeelingen in den lande opdracht gegeven tot het zenden van afgevaar digden naar het op 28 en 29 dezer in den Haag te houden (streng huis houdelijke) congres, waar afweermaal- regslen tegen de door de regeering voorgenomen loonsverlaging zuilen worden besproken. Staking opgeheven. De staking in de Rotterdamsche haven is opgegeven. Nederland en Rusland. De onderhandelingen te Berlijn tusBchen de vertegenwoordigers van Nederland en Rusland zijn op een dood punt geëindigd. Van Russische zijde werd, zooals reeds was aange kondigd, de eisch geBteld, dat Neder land bij het begin van de onderhande lingen de Russische regeeriug de jure zou erkennen. Aangezien onze ver tegenwoordigers hiertoe niet gemachtigd waren, zijn de onderhandelingen daarop gestaakt, zonder dat iets over de voortzetting ervan bepaald is. De gevolmachtigden hebben zich voor nadere instructies tot hnnne regeeringen gewend. Kapelle. De vereeniging Wijkver pleging" te KapelleBiezelinge en Eversdijk kwam in alg. vergadering in het lokaal Alg. Belang te Biezelinge bijeen onder leiding van dhr. P. Fraanje. het klooster bekeek hij van alle kanten. Kortom, hij deed vooreerst terreinkennis op en prentte ieder plekje in zijn ge heugen. Daarna achreef hij gedurende eenige uren en als iemand over zijn schouder had gegluurd, dan zou hij over den inhoud van het schrijven, dat voor dien jongen, krachtigen man op tafel lag, eenigermate verwonderd zijn geweest, want het was een testa ment. Zijn paard, dat tot nu toe door Bokelmann ergens in de stad was ge stald, liet hij thans ook naar Vliets logement overbrengen. Het huis zelf evenals de stallen had hij in den loop van den dag eens grondig onderzocht. Zijn vertrek lag boven de gelagkamer. De vloer was maar heel dunnetjes. Hij kon, als verder alles rustig was, duidelijk ieder overluid gesproken woord verstaan, dat beneden in de gelagka mer werd gewisseld. Hij at 's morgens vroeg. Overigens had hij met Bokelmann, dien hij in den loop van den dag in de stad had opgezocht, afgesproken, dat hij den volgenden middag bij hem zou komen Straffen big Van de 14 coöperaties waren 10 afgevaardigden tegenwoordig. Het vers'ag van de penningmeesteres mevr. v. d. HaveLucieer meldde een batig slot voor wijkverpleging van f 492,27, voor de T. B. C. bestrijding een nadeelig slot van f 76,74. Tot nazien van de rekening werden aangewezen de heeren v. d. Graaff en Keim. De zuster kon wegens familie-om standigheden niet aanwezig zijn, de seer., ds. J. D. Schmidt, memoreerde haar werkzaamheden, in totaal werden door haar afgelegd 3749 bezoeken w.o. 120 aan kraamvrouwen 814 voor T. B. C. in 25 gezinnen5 keer werd eerste hulp verleend bij ongelukken en 9 keer werd transportdienst verleend. De voorz. constateerde met genoegen de activiteit van onze zuster en dr. Pfeiffer roemde de aangename samen werking. Uit het verslag van dea secretaris, dr. J. D. Schmidt, bleek dat de ver. thans drie ligtenten bezit, één nieuwe is aangeschaft. Ter genezing konden twee kindersn enkele maanden op kosten der ver. opgenomen worden in Sonnevank te Domburg. Aan verbetering van woningen waarin T. B. C.—lijders vertoefden kon f 55 uitgetrokken worden. Dhr. v. d. Graaff deed het goed om te hooren dat de noodkreet tot woning verbetering ook door de bestuursleden werd verstaan. Spr. wijst op nood zakelijke verbetering die voorziening eischen, drukt de aanwezige raadsleden op het hart hieraan mee te werken. De voorz. zegt toe, te doen wat immer kan. Dhr. v. d. Hoek driugt er op aan cur sussen te organiseeren en lezingen te doen houden, meer propaganda te voeren in dien geest en steeds te hameren op woningverbetering. Dr. Pfeiffer verklaart zich bereid tot het houden van lezingen en zoo noodig aan te wakkeren tot het houden van cursussen. Notaris Kram wijst op het houden van een bazaar om financieel sterk te worden. De voorz. deelt mee dat vier aan- deelen elk van f 100 zullen uitgeloot worden die staan op de woning van de wijkzuster, deelt mee dat de wijk zuster tijdens haar verblijf in Hilversum is geassisteerd door zuster de Jonge te Kapelle en zuster v. d. Linde t# Biezelinge. De begrooting voor het volgend jaar werd vastgesteld, de aftredende be stuursleden werden herkozen. Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente was dhr. J. Steenbakker zonder kennisgeving afwezig. De voorz. deelde mede dat het be sluit van den Raad tot opheffing van het vervolgonderwijs door Ged, Staten was goedgekeurd, en dat met het oog op den zomertijd de klok alsdan om negen uur voormiddags, 1 uur namid dags en 8 uur des avonds zal worden geluid. Met alg. stemmen werd op voorstel van B. en W. besloten om behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten in hooger beroep te gaan tegen de uitspraak van de arrondissements rechtbank te Middelburg waarbij de eten. Toen blies Festenrath het licht uit, opende het raam gedeeltelijk en luisterde. Beneden in de gelagkamer was het heel stil. Vliet was, zooals hij had gehoord, naar een logement in de stad gegaan. Spoedig daarop hoorde hij twee mannenstemmen. Zij spraken in Hol- landsch dialect, dat hij niet precies kon verstaan. Toch kon hij het gesprek in 't algemeen wel volgen. De beide mannen waren Vliets knecht, en zooals hij uit verschillende opmerkingen con cludeerde, Tils knecht, die eens was komen overwippen om met zijn collega wat te praten. Zij stonden niet ver van het raam. Nadat zij over verschillende dingen gesproken hadden, zeide Vliets knecht opeens „Dat is waar ook, dat zou ik heele- maal vergeten bij jullie hebben ze gister scheerling in p.aats van peterselie bjj de visch gedaan. Heb jij niets ge merkt f De kleine George Mertens is er toch aan gestorven „Och onzin," antwoordde Tils knecht. „Ik geloof niet, dat er scheerling bij was. Zij zullen hun maag wat te veel gemeente in zake het proces met het hoofd der openbare school met betrek king tot het uitbetalen van jaarwedde voor het hoofdschap van het vervolg onderwijs in het ongelijk is gesteld. Aan A. Castel thans nog wonende te Driewegen werd een stukje ge meentegrond voor zijn woning in de Kaaistraat alhier in bruikleen afgestaan tegen betaling van f 2,50 's jaars ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente. Het verslag van den toestand der gemeente over 1923 werd den Raad aangeboden. Bij de gewone rondvrsag door den voorz. maakte de heer Johs. Boone aanmerking op de wijze waarop thans het torenuurwerk bij ziekte van de klokkeniste wordt bediend daar men op den juisten tijd niet meer aan kan wat zeer ongeriefelijk is voor de ingezetenen.* Dhr. M. Walraven bracht nog het onderhoud van den Zwaakschen dijk 1 ter sprake naar aanleiding waarvan besloten werd om te beginnen met daarin een 35 voer brikken voor wegs- verbetering te brengen. Nog werden enkele gevaarlijke bochten voor het verkeer aan bet Lange Weegje en aan de Pappotseweg ter sprake gebracht zonder dat evenwel te dezer zake een besluit werd genomen, waarna de ver gadering werd gesloten. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat 684 kiezers voor de Tweede Kamer, 679 voor de Prov. Staten en 664 voor den gemeenteraad. Voor stemdistrict I wijken A sn C (Hoedekenskerke) bedraagt dit 368 kiezers voor de Tweede Kamer, 365 voor de Prov. Staten en 356 voor den gemeenteraad. Voor stemdistrict II wijk B (Kwa- dendamme) bedraagt dit 316 kiezers voor de Tweede Kamer, 314 voor de Prov. Staten en 308 voor den ge meenteraad. Ellewontsdijk. Dr. Koek bericht ons in zijn onlangs alhier gehouden lezing niet te hebben gezegd, dat tabak morfine zou bevatten. Dit is niet het geval. Zulks ter geruststelling van heeren rookers Wemeldinge. Vrijdagavond liepen de sleepschepen „Hendrika", schipper Spaan, „Anna", schipper Van Dode- waard, en „Sint Antonius», schipper Meijer, alle geladen met steen van België en bestemd naar Den Haag en Voorburg in de buitenhaven aan den grond. Daar het vallend water was, bleven bovengenoemde schepen zitten. Met vier sleepbooten „Veergat", „Scal- dis", „Alida Elizabeth" en „Luctor 61", werden, na 1£ uur te hebben ge trokken, de schepen vlot gebracht. Nisse. Vrijdagavond j.l. was het jaarvergadering van de Boerenleenbank alhier, het ledental is 125. Uit de overgelegde rekening en balans blijkt o.m. dat aan spaargeldeu ontvangen is f 48941,61 en teruggegeven f 40968,65, zoodat aan het einde van het jaar f 91732,84 aan spaargelden gedepo neerd is. Nieuwe voorschotten en hypotheken werden verstrekt tot een bedrag vaa f 80600, terugbetaald weid f 15171. Zoodat aan het einde van het jaar f 68535 uitstaan. In rekening-courant werd van de overladen hebben, maar wat dén kleinen Mertens gemankeerd heeft, dat mag Joost weten. Als er scheerling iü de saus gezeten had, dan zou ik het eerst mijn hachje er bij ingeschoten hebben. Want ik heb, toen ik laat thuis kwam, alle saus, die de meid voor zichzelf had weggezet, tot op den laatsteu druppel naar binnen gewerkt en ik heb net zoo goed geslapen als anders." „Heb je dat dan niet gezegd vroeg Vliets knecht. „Neen. De meid vroeg me voor het naar bed gaan, waar de saus gebleven was. Ik zei natuurlijk niets en toen hebben ze natuurlijk gedacht, dat George Mertens ze had opgelepeld. Nu kan ik me er verder ook niet mee bemoeien, want er valt toch niets meer aan te veranderen. Maar scheerling was het vast niet't is mugolijk, dat ze zich aan wat anders ziek henben gegeten." „Ik heb medelijden met de weduwe Mertens," zei Vliets knecht. „Hier bij ons in huis dachten ze, dat ze het niet zou overleven." [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1