REGAL Dinsdag 18 Maart 1924 büitenlandT~ feuilleton. N. 34 lil jaargang Binnenland. De Ondergang Bokruiters. der tfotde/ïdaad. .,'fi c SIGAREN Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwart**), in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMa*ndag- Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHË Uitgave Naml. Vennootschap Ctoesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Zij die zich met ingang van 1 APRIL 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. frankrijk- De Fransche Senaat heeft met 154- 141 stemmen de machtigingswet aan genomen. En daarmede is het verzet tegen Poincaré feitelijk een storm in een glas water gebleken. Aan deze aanneming was het feit niet vreemd, dat de laatste week de franc met 25 pet. gestegen was. Men wilde nu, ge zien dit gnnstig resultaat, Poincaré niet in de wielen rijden. Ook het artikel, waarbij de belastingen met 20 pet. verhoogd worden, is aanvaard. Moeilijkheden der Engelsche regeering. Het wordt de Engelsehe regeeting niet gemakkelijk gemaakt. Reeds eeni- gen tijd is er een loonsgeschil in de Britsche mijnindustrie. De regeering beeft nu beloofd, dat zij zou komen met een wetsontwerp, tot instelling van een minimumloon. De mijnwerkereleiders eischen 40 pet. meer dan bet loon van vóór den oorlog en waarschijnlijk zal de regeering ook niet lager gaan. De ondernemers verklaren dat 30 pet. hun maximum-concessie is. Er bestaat groote kans dat de liberalen ei conservatieven de regeering op dit wetsontwerp znilen laten vallen. En deze nederlaag zon vermoedelijk het aftreden der regeering meebrengen. Rovue. De prins van Wales is opnieuw van zijn paard gevallen, bij het deelnemen aan een hiadernis-ren. Hij is niet ernstig gekwetst, maar heeft een lichte hersenschudding. Naar de Chicago Tribune meldt heeft de commissie-Dawes het protest van dr. Schacht, den president van de Duilsche rijksbank, tegen de overbren ging der goudreserve van de rijksbank naar het buitenland, gegrond verklaard. Vijf kilometer van Bareilly, in Britsch-Indië, op de lijn Rohilkhund Kumaon, is een spoortrein die over een brug reed door een wervelstorm gegrepen. Vijf rijtuigen woeien omver en stortten op hun dak in het ravijn en de rivier. Het aantal dooden wordt als 50, dat der gewonden als 53 op. gegeven. De bekende Italiaansche staats man-dichter, d' Annnnzio, is door den koning tot prins verheven. De bezoldiging van het Rijkspersom Zn de memorie van toelichting tot een wetsontwerp, houdende voorloopige voorziening ten aanzien van de bezol diging van de leden van de Algemeene Rekenkamer, schrijft de regeering o.m.j Gelijk bekend, is de regeering van oordeel, dat onder de maatregelen, welke het herstel van het financieel evenwicht moeten brengen, ook eene 27 EEN ZONDERLINGE HISTORIE dook A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. rU zult by hem moeten waken," hernam de kapitein. „U kant den knaap niet alleen laten. Hebt u niet een vriendin die ik kan waarschuwen, opdat zjj U een beetje kan helpen en van dienst zjjn een echte flinke, trouwe vriendin ,0, ik heb niemand noodig," anl woordde de weduwe en schudde zachtjes haar hoafd. „Hij slaapt nu toch ein delijk ik zal bij hem waken. En h(j haalt in 't geheel geen adem. Mijn arme, arme GeorgeToch zal het slimste wel voorbij zijn het was vreeaeljjk om aan te zien, toen u weg herziening van de wedden van het uit *8 rijks kas bezoldigd personeel een plaa>s mott vinden. Het ligt in het voornemen, daarfoe met ingang van 1 Januari 1925 een algemeene salarisherziening, waarvan de voorbereiding uiteraard tijd vordert, tot stand te brengen, terwijl dan voor 1924 een voorloopige voorziening moet wor den getroffen. De voorziening voor 1924 valt aldus te treffen, dat met ingang van 1 Mei op de bezoldigingen een korting wordt toegepast en wel voor gehuwden en kostwinners van aanvankelijk 5 pet-, welk percentage dan met ingang van 1 October op 10 pet. zal worden ge bracht, en ran aanstonds 10 pet. voor de overigen. Ook van hen wier wedde bij de wet geregeld is, zal met 1 Mei direct 10 pet. worden gekort. Vrijheidsbond. In de Zaterdag in Den Haag ge houden aig. verg. van den Vrijheids- boni heeft de voorzitter, mr. H. O. j Dresselhuys een rede gehouden, waarin hij, na geschetst te hebben wat de liberalen voor de verbetering der arbeidstoestanden hebben gedaan, be toogde dat geenszins het „laissez faire, laissez aller" (onthouding van staats bemoeiing op economisch gebied) de politiek van den Vrijheidsbond is. Spr. wees op de woorden van Thorbecke, die in zijn „Narede" de taak ran den liberalen staat in deze woorden schildert „En zoo is het kenmerk van een libe ralen staat en een liberaal gouverne ment, dat zij de ontwikkeliug van zelf standige kracht bevorderen, zelfstandige kracht in provincie, gemeente, vereeni- ging en individu. Bevorderen, dat heet de algemeene voorwaarden scheppen, waaronder die ontwikkeling mogelijk wordt. Is het scheppen van voorwaarden niet juist het tegengestelde van laisser aller, niet het kaïakter van zeer posi tieve politiek Eeu politiek, welke zou gedoogen, dat een deel der bevolking machteloos werktuig zou zijn in handen van anderen, is juist in strijd met het liberale beginsel." In het hoofdbestuur zijn herkozen de heeren mr. H. C. Dresselhuys, voor zitter, mr. O. A. Boon, algemeen sec retaris, mr. P. Rink, prof. B. D. Eerd- mans, S. v. d. Bergh Jr., Abr. Staal man en mevr. W. Wynandts Francken- Dyserinck. Gekozen werden mevr. van Riel- Smeenge te Emmen, de heeren D. de Boer (Stompetoren), dr. W. O. v. d. Berg, wethouder van Groningen en A. v. d. Weyde te Zierikzae, lid van Ged. Staten van Zeeland. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeel ing van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 14 Maart in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 106 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari toten met 14 Maart 1924 933 faillissementen tegenover 863 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. was mijn hart stond haast stil. Mijn arme, lieve jongen wat een on draaglijke pijnen heb je moeten lijden, en w&t een doodsschrik heb je me op het lijf gejaagd Festanrath verliet zwijgend het ver trek. Hij had George erover hooren praten, dat de vrouw van dtn griflier, twee huizen verder, de eenige vrouw was, die wel eens bij zijn moeder kwam en wie zij ook wel bezocht. Hij begaf zich naar dit buis, wekte de bewoners en vertelde hun, wat er gebeurd was. De vrouw van den griffier kleedde zich aan, zonder een woord te spreken, volgde Festenrath en trad zachtjes in het vertrekje der weduwe Mertens, die nog steeds voor het bed stond en op den knaap neerkeek. Daarna ging de kapitein naar zijn kamer. Slapen kon hij weliswaar met. Hij wikkelde zich voorzichtig in zijn jas en giDg in zijn leuningstoel zitten. Soms dutte hij even in, maar na enkele minuten schrok hij telkens weer wak- De gedaante van Kirchhoff vertoonde zich in zijn verbeelding met het ont stelde, aschgrauwe gelaat, met de afschuwelijke angstige uitdrukking. Hij De urgentie eener Vlootwet. Verschenen is de memorie van ant woord betreffende de nota's van wijzi ging op de marine-begrooting. De re geering verklaart, dat het kabinet om trent de urgentie eeuer Vlootwet nog steeds hemogeen is. Verwacht wordt dat de behandeling van het nieuwe ontwerp in het volgend zittingsjaar zal kunnen plaats hebben. In afwachting daarvan acht de regeeriDg het volstrekt onmogelijk van nieuwen vloot-aanbouw af te zien. De tabaksbelasting. De tabaksbelasting zal vermoedelijk spoedig met 10 pet. worden verhoogd. Herziening Bezoldigingsbesluit. Naar de Tel. verneemt, heeft de voorzitter van den ministerraad aan de Centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken, in verband met de a.s. algeheele herzie ning van het Bezoldigingsbesluit, een schema van de nieuwe salaris normen toegezonden. Dienaangaande wordt het advies der e imnriasie gevraagd vóór 12 April e.k. Aan de voorgestelde regeling ontleent het blad het volgende Technische functies. Vakarbeiders f 1600f 30D0; middelbare technici f 1800—f 4-000 techn. hoofdambte naar enz. f 4000f 4-800 hoogere technici, b.v. ingenieur f 2400f 5400. Administratieve functies. Schrijver f 1000f 1500; gedipl. klerk enz. f 1100f 1800; adj. commies f1500 f 2600 commies f 2400f 3400 hoofdcommies f 3400f 4400 referen daris t 4500—f 5400. De normen voor onderwijzers. 1. Onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 132 L. O.-wet 1920, noch de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder b. der wet van 17 Augustus 1878 (Stb. No. 127). Aanvangswedde f 1200. Maximumwedde voor gehuwden f 2600 (te bereiken in 22 jaar)voor onge- huwden f 2200 (te bereiken in 14 jaar). 2. Onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 L. O.-wet 1920, doch in het bezit is van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder b. der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. No. 127). Aan vangswedde f 1400. Maximum-wedde voor gehuwdenf 3100 (te bereiken kon zich den man in 't geheel niet meer anders voorstellen. Een stroom van gedachten en vermoedens pijnigde hem. Maar het waren slechts spoken, schaduwen, hij kon ze Diet grijpen, niet vasthouden. Festenrath overlegde ook, of hij nu bij de weduwe zou blijven wonen. Zijn gemoedstoestand was bovendien al ge noeg gedrukt. Zou hij zich, zonder de ongelukkige vrouw ook maar den ge- ringsten dienst te kunnen bewijzeD, iederen dag, ja ieder uur door den hartverscheurenden blik der weduwe laten terneerdrukken Datgene, wat hij van plan was, eischte helderheid van geest en een moedig hart. Heel moeilijk zou hij deze beide op de plaats van het ongeluk kunDen bewaren. Zijn gemoed was te zacht voor zuik lijden. Hij besloot Bokelmann naar een nieuwe woning te vragen. Financieele schade zou de weduwe door zijn ver trek niet lijden integendeel, zij zou zijn hand slechts des te vrijgeviger vinden. Eerst tegen den morgen sluimerde hij een uurtje in. Toen hij ontwaakte trad hij zachtjes het vertrek vsd de in 22 jaar); voor ongehuwden f 2700 (te bereiken in 14 jaar). De U L O.-marge zal f 300 be dragen, mits de betiokkene in het bezit is van nader vast te stellen akten. Voor het bezit van bij-akten wordt f 50 per akte betaald tot een maximum van f 200. De strijd in de textielindustrie. De parlementsredscteu! van Het Volk schrijft aan zijn blad Naar wij vernemen, heeft de sociaal- demokratische Kamerfractie besloten, in bet begin der volgende week een ini tiatief-wetsvoorstel in te dienen, strek kende tot het instellen van een enquête nopens het geschil in de textielin dustrie. Emigratie naar Canada. Dezer dagen heeft het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat van de Ganadeesche Vakbeweging een brief ontvangen met informaties omtrent den toestand in Canada, welke van de zijde van het bestuur waren verzocht in verband met bet emigratievraagstuk in het algemeen, meer in het bijzonder waar het de emigratie naar Canada betreft. In dien brief staat o.m. Wij moeten er met den meesten nadruk de aandacht op vestigen, dat de toestanden in Canada buitengewoon slecht zijn. De mooie verhaaltjes die door de agenten der groote maatschap pijen op het vaste land van Europa verspreid wordeo, moeten als zeer sterk overdreven beschouwd worden. Uit de grootere steden trekken de arbeiders bij duizenden naar de Ver- eenigde Staten. In de metaalbranche, bouwvakken, kleedingindnstrie, is het allemaal hetzelfde droeve verhaal, geen werk en zeer lage loonen. De boeren zijn nog veel slechter af dan de industrie-arbeiders. In het ge heele Westen heersebt de bitterste ellende en kommer. In drie neder zettingen in de provincie Saskatchewan is 180,000 acres (plus miD. 73,000 HA.) land in beslag genomen voor achter stallige belasting, terwijl gedurende 1922 in Alberta (de aangrenzende provincie) door de beroepswerfagenten als „Zonnig Alberta" aangeprezen, land ter waarde van 72 millioem dollar van de boeren werd afgenomen (dit zijn de met hypotheek belaste landerijen), door hypotheek-opzegging, omdat de boeren niet in staat waren te betalen. Onder hen bevonden zich 611 soldateD, die medegestreden hadden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 14 Maart 1924. De volgende zaken werden behandeld. D. B., 28 j., melkventer te 's Gra venpolder, werd beklaagd dat hij op 10 Februari 1924 te 's Gravenpolder opzettelijk Cornells Hoekman heeft beleedigd, Eisch f 10 of 10 d. hechtenis. Uitspraak f 7 of 1 week hechtenis. J. T., 21 j., laedbonwersknecht te Kloetinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Februari 1924 te Goes Cor nells Sinke een schop heeft gegeven. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. weduwe binnen. Zij zat naast het bed en had de hand van haar eenigen jon gen in de bare. Nog had zij de waar heid niet beseft. Terwijl Festenrath de vrouw gadesloeg, die zijn binnenkomst in 't geheel niet had gehoord, vroeg hij zich af, of zij wel ooit de waarheid zou heseffen. Er lag iets eigenaardigs op haar gelaat iets verwards, ver strooids. Het bewust worden dier waar heid kon voor haar hetzelfde beteeke- nen als dood of krankzinnigheid. De vrouw van den griffier, die zich slechts korten tijd had verwijderd, om orde op haar eigen hnishouden te stel len, kwam nu terug. De kapitein sprak zachljes met haar op de gang. Ook was van meening, dat juffrouw Mertens de waarheid nog niet had ingezien en misschien wel nooit zou inzien. Wat hier zou moeten geschieden om de ongelukkige vrouw te redden, daarvoor wist stellig niemand raad. De kapitein beschouwde door de half geopende deur lang en opmerk zaam den dooden knaap, wiens gezicht een eigenaardige kleur had. Festenrath herinnerde zich, deze gelaatskleur reeds eenmaal bij een doode te hebben waar- Uitspraak f 7 of 1 week hechtenis- J. M44 j., herbergier te Bieze- linge werd beklaagd dat hij op 7 Fe bruari 1924 te Kapelle-Biezelinge, F. O. J. M. A. Plateau heeft geslagen met een fietspomp. Eisch f 15 of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. B. v, B„ 63 j., schipper te Phi lippine, werd ten laste gelegd, dat bij op 30 Januari 1924 te 's Heer Areniïs- kerke niet heeft voldaan aan het be vel van de rijksveldwacht, om aan wal te komen en zijn geweer te doen on derzoeken, toen bij in jagende houding in een sehietpoortje achter een kanon- geweer joeg op waterwild in het Sloe. Eisch f 25 of 25 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 of 15 d. hechtenis. Te Middelburg is Donderdag aangehouden en naar het hois van bewaring overgebracht zekere A. B., 40 jr., schipper, wonende te Ierseke, die verdacht wordt zich aldaar te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van oesterkorren. De rechtbank te Breda veroor- deelde F. W. baron v. H. t. A., student in de rechten te Den Bosch, tot 3 m. hechtenis wegens de auto-aanrijding te Tilburg, waardoor een wielrijder zoo danig getroffen werd, dat hij 5 dagen later aan de verwondingen overleed. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf. Bietenbrand. Bietenbrand, welke ziekte de jonge bietenplantjes aan den voet zwart doet worden en laat wegvallen, kan door drieërlei schimmels veroorzaakt worden. Een dezer schimmels, „Phoma betae", heeft op sommige plaatsen in ons land zeer groote schade aangericht, waardoor soms tot driemaal toe overgezaaid moest worden. De Piantenziektenkundige Dienst heeft tegen dezen schimmei bestrijdingsproeven genomen met Ger- misan, kopervitriool en Uspulun. Om trent de behandeling van deze methoden en de verkregen resultaten verstrekt de Piantenziektenkundige Dienst teWage- ningen gaarne nadere inlichtingen. R. L. W. S. De Commissie van Toezicht op de Rijks Landbouw Winterschool te Goes deelde aan het Dag. Bestuur der Z.E'.M. mede, dat dit jaar de school, bij wijze van proef, later zal aanvangen dan gewoonlijk. Voorts wordt medegedeeld, dat de commissie de zienswijze van het Dag. Bestuur deelt, dat bezitters van een diploma L. W. C., niet direct tot de He klasse moeten kunnen worden toegelaten. I- en klauwzeer in Brabant. Hel mond- en klauwzeer onder het rundvee in de provincie Noord-Brabant begint zich op schrikbarende wijze uit te breiden. Zoowel uit de Langstraat als van de BrabaDtsche grens komen berichten over het uitbreken dezer ge vreesde ziekte. genomen eD dat was een zeer bijzonder geval geweest. Hij zuchtte diep. Zijn hoofd bonsde zwaar. Wat kon hij doen om uit deze ondraaglijke onzekerheid te geraken, om slechts een heel kleine aanwijzing te ontdekken, die bem een handleiding zou verschaffen om zijn onderzoek verder voort te zetten P Om negen uur verscheen Kirchhoff. Festenrath stond juist bij het raam, toeu de chirurg op het huis toetrad. Hij ging een pas achterwaarts en be keek den man oplettend, die hem zoo- veel hoofdbrekens veroorzaakte. Kirch- hoff's gelaatsuitdrukking was gewoon, rustig, een weinig bedrukt maar anders was hij weer geheel de oude. Hij ging niet dadelijk naar juffrouw Mer tens, maar kwam eerst b(j den kapi tein en vroeg dezen, hoe het met de weduwe ging. Festenrath vertelde, wat hjj wist. Kirchhoff scheen b-wogen en bedroefd, ongeveer zooals iedere deel nemende dokter bij zulk een ongeluks- geval. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1