Provincie-Nieuws Rechtszaken. ""stadsniëuwsT" ötaten-Genera ai. Gemengd Nieuws. ME M TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Ierland. 4. Aantasting door Rhizoctonia wordt zeer in de hand gewerkt door het laat aanwenden van stalmest, of zooals bij de vroege aardappelteelt nog op sommige plaatsen gebruikelijk is door het zoogen. „oversteken* met trammest. Voor het herkennen van de diverse ziekten op het veld zij verwezen naar de Verslagen en Mededeelingen No. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst „Aardappelziekten, waarmede rekening moet worden gehouden bij de veld- keuring en bij de selectie.* Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkun digen Dienst en door de daarbij werk zame ambtenaren. Geen besmettelijke longziekte in Drenthe. Prof. Remmelts, direteur van den vejartsenijkundigen dienst, deelt het volgende mee Het onderzoek van de ziektegevallen onder het vee in Drenthe heeft uitge maakt, dat besmettelijke longziekte is uitgesloten. De ziektegevallen waren van verschillenden aard en betroffen hoofdzakelijk een ontsteking van de longen van niet ernstig besmettelijk karakter. Alle maatregelen ter plaatse worden ingetrokken en het vervoerver- bod van vee in Drenthe wordt opge heven. Ook de geruchten, als zou in Duitech- land, onmiddellijk over de grenzen bij Gendringen, longziekte zijn uitgebroken, zijn onjuist gebleken. Pen smokkelzaakje. Zierikzee. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Rijksambtenaren, gesteund door de Visscherijpolitie op de Z.Z, 19 van gebr. O. alhier, 140 fles- schen gedistilleerd in beslag genomen, terwijl voorts in een schuur aan 't Westhavenhoofd werden ontdekt 23 manden met diverse soorten dranken. De Z.Z. 19 schijnt deze partij ge distilleerd te hebben overgeladen uit het klipperschip van schipper F. van St. Filipsland, welke met zijn vaartuig dien avond in de Zandkreek lag en geladen was met ateenen uit België. Op de Z.Z. 19 is hiér en op het klipperschip van F. is te Wolfaartsdijk beslag gelegd. Wolfaartsd\jk. In verband met het frauduleus invoeren van een partij ge distilleerd werd Zondag het schip „de Dageraad* van St. Filipsland, schipper F., op de Zandkreek voor Wolfaarts- dijksche veer aangehouden en in de haven alhier binnen gebracht en aan den ketting gelegd. Bij nadere visitatie van het schip werd nog een partijtje gedistilleerd gevonden. Heinkengzand. Op de voordracht voor gemeente-secretaris alhier zijn door B. en W. geplaatst de heeren 1. J. L. Snijder, ambtenaar ter secretarie te Kruiningen2. F. W. J. Immink, ambtenaar ter secretarie te Borssele en 3. L. J. Vogelaar, ambt. ter secretarie te Dinteloord. Maandagmorgen ontmoeten de heeren v. d. D. en B. elkaar op een niet al te vriendschappelijke wijze. B. is althans zoodanig aan het hoofd ge havend dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Borssele. De in de oud-Gerefor meerde kerk benoemde ouderlingen, Joh. Boone en Nicolaas Melis en de tot diakenen gekozen Cornelis Ver- maires en Jan Paardekooper, hebben allen hun benoeming aangenomen. Schore. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier, Mej. P. Verhage te Middelburg. Vlissingen. De heer A. G. J. van Kesteren, ingenieur der telegrafie, is van Vlissingen overgeplaatst naar 's Hertogenbosch en zal ook worden belast met de waarneming van de werkzaamheden in de inspectie Maas tricht. (Te Goes is dhr. v. Kesteren speciaal bekend als uitstekend fluitist, in welke kwaliteit hij op het onlangs plaats gehad hebbende coccert-Höfelein- Beoker, door het publiek nog zeer werd toegejuicht. Red. G. Crt.). Oudelande. Zondagavond j.l. werd J. W. alhier, die van een bezoek bij een landbouwer onder deze gemeente, huiswaarts keerde, dood aan den weg gevonden een hartverlamming had een einde aan het leven van den onge lukkige, die reeds sedert lang aan een hartkwaal lijdende wa9, gemaakt. Maandagavond werd alhier de eindles gehouden van den tuinbouw- wintercursus. Aan alle deelnemers te weten P Schouwenaar, H. Mol, Corn. Hoffius' Adr. Schouwenaar, Dirk Louisse, P' Louisse, Chr. Louisse en J. de Jager Wz. kon het diploma worden uitgereikt door den heer v.d.Plassche te 's Heer Abtskerke na een woord van dank te hebben gebracht aan de leiders'van den cursus de heeren Bottenberg en Buteijn. Een der cursisten, H. Mol, dankte ook namens zijn medeleerlingen voor het genoten onderwijs en overhandigde den heer Bottenberg, den hoofdleider, een portefeuille. Kloetinge. Dinsdagavond had de eindles van den tuinbouwcursus te Kloetinge plaats. Aanwezig waren de burgemeester, de heer van der Piassche, Tuinbouwconsulent, de secretaris van de Commissie van toezicht en andere vooraanstaande personen op tuin- en landbouwgebied, welke de heer Blok hartelijk welkom heet. Hierna wordt een aanvang genomen met het examineeren der leerlingen, welke 14 in getal waren. Daarna nam de heer v. d. Piassche het woord en wees er de leerlingen op, dat met het behalen van het diploma voor hen de studie op tuinbouwgebied daarom nog niet ten einde is en dringt er op aan lid te worden van de zoo nuttig werk zame vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwwintercursus, waarna hij aan de volgeude heeren een fraai diploma uitreikt M. Korstanje, D. Koster, M. Jansen, J, de Munck, C. Hollestelle, A. Maat, J. van 't Veer M. Paardekooper, J. Dagevos, C, Breeweg, P. C. Korstanje, J. M. Schipper, C. Toorenaar, G. Remiense. Hierna feleciteert de voorz. de ge lukkige diplomabezitters en geeft een kort verslag van het afgeloopen leer jaar, waaruit blijkt, dal de cursus 17 October 1922 is begonnen dat er 180 uren les is gegsveu. Het bezoek is bevredigend te noemen. Hierna neemt de heer M. Jansen het woord, dankte den voorz. namens alle leerlingen voor het genoten onderwijs en overhandigt hem een stoffelijk blijk van waardeering in den vorm van een vulpenhouder op welks gouden randje gegrift staat „Tuinbouwcursus 1922- 1924." De heer Blok dankt de leerlingen voor het fraaie geschenk en hoopt hen allen nog eens terug te zien op cur sussen voor volwassenen of excursies. Middelburg. Een der vele auto bussen die lusschen Middelburg en Vlissiugen rijden, is Dinsdagmiddag eerst tegen een boom aangereden en toen in een sloot. De chauffeur en 4 inzittende passagiers kwamen er met enkele lichte verwondingen en gescheurde kleeren af. Wemeldinge. Dinsdagavond is de ruim 60-jarige vrouF van den sluis wachter F. alhier van een der bovenste treden van de zoldertrap gevallen, met het gevolg dat zij met een wond aan het achterhoofd en bewusteloos werd opgenomen. Dr, Gnirrep ver leende heelkundige hulp. De boerenleenbank hield Maan dag, naar de Z. meldt, haar 17de jaarvergadering. Er was een flinke opkomst. Uit het verslag van den kassier bleek, dat er op 31 December 1923 167 leden der bank warendat op 327 spaarboekjes was ingebracht f 285.510.27 dat rekening courant houders in deposito hadden f53,066,19J, dat een winst was gemaakt in 1923 van f 1707,117» dat uitstond aan voorschotten f 85,277,61 dat in loo- pende rekening bij leden uitstond t 121.921,76 dat bij de Centr. Bank gedeponeerd was f 109,607,08dat aan waardepapier (deposito obligaties) f 12.000, aan aandeeien van de Centrale Bank f 60, en meubilair en onroerend goed voor f 2 op de balans voorkwamen, en de kas op 81 December bedroeg f 11,415,13. Het salaris van den kassier werd gebracht op f 1000 per jaar en als kassier werd voor 4 jaar weer her benoemd de heer Adr. Dominicus, die thans op drie dagen per week zal moeten zitting houden. Met groote meerderheid van stemmen werden de heeren J. Oele en Joh Pieterse, respee tievelijk als lid van bestuur en P.aad van Toezicht herbenoemd. De rente bepaling onderging geen wijziging. Verder werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard afgedaan. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Zonder vergunning loopen over ver boden grond J. V., A. V. te Hein- kenszand tot f 3 s. 1 w. t.school en terug aan ouders. Zonder vergunning mollenvellen ver voeren J. v. d. H. te Middelburg (ot f 10 b. s. f 10 d. h. Opkoopen van een onbekend per soon W, K. te Hansweert tot 2 m. f 20 s. 2 m. 20 d. h. Als opkooper niet onverwijld aan- teekening houden W. K, te Hans- weert tot f 15 b. 8. 15 d. h. Koopen van onbekend persoon J. P. te Hansweert vrijgesproken. Met automobiel rijden zonder licht: J. W. te Heiukenszand tot f 5 s. 5 d. Met motorrijtuig niet behoorlijk rechts uitwijken M. H. te Nisse tot f 10 b. s. 10 d. h. Dronkenschap M. I. H te Kort- gene tot 1 5 b. s. 5 d. h. 's Avonds fietsen zonder lantaarn W. y. L. te Ovezand, J. E. te Kloe tinge, C. C. C. te., Heinkenszand, ieder kt f 3 s. S d. h. Vrijgespr.beklaagd van met te zware vracht rijden bij dooiweerJ. T., C. H. te Kloetinge ontslagen van rechts vervolging beklaagd van dergelijke over treding M. W. Ie Waarde. De Brusselsche bank Verwezeu naar de terechtzitting niet bevel tot gevangenhouding H. W., 34 jaar, wonende te Schoten, inspecteur bij de Brusselsche bank en W. P. v. P., 47 jaar, bankdirecteur te Middelburg, beiden gedetineerd in he Huis van Bewaricg te Middeburg, terzake op lichting en verduistering i s de Brus selsche bankzaak. De Passiespelen te Oberammergau. In de Bioscoop „Schuttershof" zal blijkens de advertentie in dit nummer de weergave van de beroemde Passie spelen worden gegeven, die, zooals 'oe. kend, vroeger slechts eenmaal in de tien jaren werden gespeeld in het dorpje Oberammergau. De acteurs, die dit godsdienstig drama opvoeren, zijn meuschen uit die streek en leven zich geheel in hun rol in. Ook uiter lijk, door haar- en baardgroei, trach ten zij de hun toebedeelde rol zoo getrouw mogelijk weer te geven en er de godsdienstige bezieling in te leggen, die het mogelijk maakt dit mensehen- werk te aanschouwen zonder aan pro- foneering te denken. Het is een film vau opbouwende kracht en velen, die niet in de gelegenheid waren dit groote spel iu Beieren te gaan zien, zullen hiervan au gebruik kunnen maken. de wereldklok. Wij vestigen er de sandaeht op, dat het Woensdag 19 Maart de laatste dag is, dat de Wereldklok in de Prins van Oranje alhier, te bezichtigen is, wegens verbintenissen elders. Het is ook de laatste maal dat deze prachtklok in Nederland komt. Tot dusverre werd de klok alhier bezocht door 2.500 personen. Gaarne wekken wij hen, die dit meesterwerk nog niet zagen, nog eens tot een bezoek op. Het is zeer de moeite waard. Veemarkt. Ter veemarkt van 11 Maart 1924 waren aangevoerd 2 kalveren, 10 nuchtere kalveren, 1 schaap, 6 loop varkens en 60 biggen. Geslaagd. Geslaagd te Karlsruhe voor het pro- paedeutisch examen civiel ingenieur, onze oud-stadgenoot, de heer J. C. de Looff. Rijksïostspaarbank, Aan het postkantoor Goes en zijne hulppostkantoren werd over de maand Februari 1924 op spaarbankboekjes ingelegd f 49.441,96 en terugbetaald f 56.814,56. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 7.372,60. Het sa i- tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedraagt 81. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staats- schuldboekjjs ingeschreven nominaal f 1500,Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000. Verg. afgevaardigden van Oudercommissie's. Dinsdagmiddag had in de „Prins v. Oranje" alhier, op initiatief van de oudercommissie der O. L. School te 's-Graveupolder, een vergadering plaats van afgevaardigden van Oudercom missies uit geheel Zeeland teneinde plannen te beramen om het Kon. Besl. tot verhooging van den toelatingsleef tijd der kinderen tot 7 jaar hoewel dit tot 1 Sept. a.b. is opgeschort ingetrokken te krijgen. De voorz. de heer D. A. Poldermaus, '8 Gravenpolder, zeide in zijn openings woord. dat met de actie, die hier ge voerd wordt, geen politieke bijoog merken worden beoogd. Spr. betoogt dat de maatregel van het Kon. Besluit geen bezuiniging zal meebrengen. Er zullen duizenden onderwijzers aan den dijk gezet worden, aan hen moet een wachtgeld worden toegekend. Bovendien zullen de bestaande bewaarscholen moeten worden uitgebreid, en nieuwe moeten worden opgericht. Dit zal wel niet het Rijk betalen, maar dan toch de gemeente. Voor de belastingbetalers is dit vrijwel hetzelfde. En in de meeste gemeenten in Zeeland zal het stichten van eeD bewaarschool wel tot de vrome wenschen blijven behooreD. De kinderen zullen dan een jaar langer langs 's heeren wegen blijven zwerven. Hun ziel en verstand worden dan niet in goede banen geleid. Een kind van 6 jaar verlangt doelnewnste bezigheid. De moeders zullen dit ondervinden. Spr. vreest dat de bandeloosheid zal toenemen. De rust in de gezinnen zal niet bevorderd worden. Ook de school, het leerp'an wordt gedupeerd. Spr. wijst er op dat uit alle lagen der bevolking bezwaren tegen het Kon. Besluit rijzen, 's Gravenpolder kreeg van zeer veel oudercommissie's in Zeeland bewijzen van instemming. Spr. leest deze voor. Op volkomen wettelijke wijze wil men hier nu trachten het Kon. Besluit ingetrokken te krijgen. Dhr. Westdorp, Ierseke, juicht de actie van 's Gravenpolder tce. Dhr. de Zeenw, Veere, vertegen woordiger van het Ned. Ond. Genoot schap voor Zeeland, vindt deze actie van de ouders der kinderen, de meest belanghebbenden in deze zaak, zoo uitstekend. Spr. wijst er op dat de regeering de lasten verschuift van Rijk op gemeente (vervolgonderwijs, middel baar onderwijs), dat is geen bezuinigen. En nn weer legt de regeerieg de lasten op de ouders. Spr. is er van overtuigd, dat minister de Visser deze maatregelen met bloedend hart neemt. Wanneer het het onderwijs aangenaam is, is er geen enkel paedagogisch be zwaar tegen toelating op 6-jarigen leeftijd. Laat men de menachen toch vrij laten of zij hun kinderen op 6 of op 7-jarigen leeftijd naar school willen zeDden. I De voorz. zegt nog dar het 't beste is" de actie op zichzelf te blijven voeren, verbindt men zich met een ondersijzers- organisatie, dan wordt zoo licht gezegd: dat komt uit de kringen van de finan cieel belanghebbenden. Na nog enkele besprekingen besloot de vergadering onder applaus het vol gende adres aan H.M. de Koningin te zenden Ondergeteekenden geven met den diepsten eerbied te kennen, dat ze met diep leedwezen heb ben kmnis genomen van het Kon. Besluit, waardoor de toelatingsleeftijd tot de lagere school wordt bepaald op zeven jaardat door dezen maatregel vooral het platteland door zijn gemis aan bewaarscholen ten zeerste wordt getroffen, dai de beoogde zuinigheids maatregel vooral ten gevolge kan heb ben dat de gemeenten voor grootere lasten komen te staan, als ze mochten overgaan tot bet stichten van bewaar scholen dat deze maatregel bijzonder hard moet ingrijpen in het gezinsleven, reden waarom ze eerbiedig de vrij heid nemen Uw Majesteit te verzoeken, die maatregelen te treffen of te doen treffen, waardoor genoemd Kon. Besluit wordt ingetrokken en de toelatings leeftijd blijft, zooals die tot heden was. In het adres worden voorts de ouder commissie's vermeld, welke aan de actie warme adhaesie hebben betuigd. Ten slotte gaf den voorz. de aanwe zigen het denkbeeld in overweging om een centrale commissie te stichten uit de ouder-cjtnmissies in Zeeland, TWEEDE KAMER. In de vergaderingvan Dinsdag heeft de heer j. ter Laan (s.d.) verzocht te mogen interpelleeren over het georga niseerd overleg en de salarisverlaging. Daarna werd voortgegaan met de be grooting van onderwijs, die met 5713 stemmen werd goedgekeurd. De com munisten, soc. democraten en vrijz. democraten stemden tegen. Op verschillende vragen die wer den gesteld antwooidde de minister dat aan een reorganisatie van het schooltoezicht in verband met de be zuiniging wordt gewerkt, het toezicht zal er echter niet onder lijdendat het in de bedoeling ligt langzamerhand de 43 rijksnormaallessen tot 25 te verminderen, daardoor krijgt men een aantal centrale kweekscholen, waarbij het beurzenstelsel kan vervallen. De school voor schipperskinderen te Brielle zal geholpen worden. De minister kan niet afzien van de bezuiniging op den postverdere uitgaven tengevolge van de lichamelijke oefening, welke van f330.000 op f 30.000 is verminderd. Bij de begrooting voor Kunsten en Wetenschappen klaagde dhr. Kleere- koper (s.d,) dat op sub8idieering van openbare leeszalen meer bezuinigd werd dan van monumenten. Mr. v. Byche- vorsel (r.k.) meende, dat voor te groote royaliteit op het gebied van monu mentenzorg en van restauraties van bouwwerken toch werkelijk geen vrees behoeft te bestaan. Waarop de heer Kleerekoper den vrijwilligen iandstorm in het geweer bracht en betoogde, dat dan maar hierop bezuinigd moest wor den. De heer Beumer (a.r.) ant woordde vóór deze instelling te stemmen juist om de oude monumenten beter te kunnen beschermen, wat aan dhr. v. Ravesteijn de opmerking En dat zegt een beeldenstormer, ontlokte. De beer Dresselhuys trad in het klijt voor de Volksuniversiteiten, ook al slachtoffers der bezuiniging. Ninister De Visser betreurde de bezuinigingen, zeide staatssteun aan de kunst in haar verschillende vormen wel degelijk geboden te achten. Hij ziet juist als Christen daarin een ern stige taak van de overheid. Verblijdend deed de mededeeling aan dat door de entree heffing voor het Rijksmuseum de belangstelling van bet publiek niet is verminderd. In de avondvergadering werd 'Me begrooting van Financiën behandeld. Verschillende afgevaardigden wilden de nooduitkeeringen asn de gemeenten voor 1923 en 1924 bestendigen. Ook 'oraenteu eenige heeren bezwaren tegen de tabaksbelasting ter sprake en werd door hen verlenging van den over gangstermijn bepleit, terwijl zij het opnamen voor de klein-industrie. Brand te Amsterdam. Te Amsterdam is Dinsdagavond brand ontslaan in een pbrceel'op de Keizers gracht, doordat een petroleumkachel omvergeloopen werd. Het krachtig op treden van brandweer en politie voor kwam dat de brand slachtoffers maakte. Een man, vrouw en zes kinderen, die op de derde verdieping woonden moesten langs brandladders naar heneden ge bracht worden, daar de trap van het huis brandde. In brand gestoken. Nadat, Zondagmiddag brand was uitgebroken in den hooiberg bij de ervëh V. te Ermelo, is Maandagochtend, aldus meldt de Tel., bij den buurman, den smid B., brand uitgebroken in een-houten schuur, staande achter zijn woning. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon alleen de belendende perceelen nat houden en voor verder onheil be waren. Het perceel brandde geheel af. Kort daarop zagen de buren dat de woning van B. in brand stond. B. vertrouwde de zaak niet en waar schuwde de politie. Nadat met een paar emmers water deze brand was gebluscht, werd een onderzoek inge steld. De verdenking viel op een 14 jarige dienstbode, die bekende niet alleen het huis, doch ook de schuur in brand te hebben gestoken. Het meisje is door de politie gearresteerd. Familiedrama Een jongeling van Beersel meldde zich des nachts in het politiebureau te Namen aan, het gelaat met bloed besmeurd. Hij zegde te heeten August Walschoot, 28 jaar oud, wonend bij zijn vader, een onver beterlijke dronkaard, die zijn zoon Donderdag weggejaagd had na een hevigen twist. De jongeling nam den trein naar Namen, bracht er den na middag door in een cinema en des avonds begaf hij zich achter het gast huis langs de Maas, waar hij zich een revolverkogel in het hoofd joeg. Hij bleef daar geruimen tijd bewusteloos liggen, tot de koude hem weer tot bezinning bracht. Als een waanzinnige liep hij de stad in tot hij ten slotte in het politie bureau binnenviel. I<Ien heeft hem ter verpleging naar het gasthuis' overge bracht en een onderzoek Is geopend om te weten wat men van zijn Verhaal moet gelooven. Autobus door stoomtram aan gereden. Zondagavond omstreeks half- negen is een autobus uit den Bosch, op den hoek bjj den Emmasingel te Eindhoven door een stoomtram in de flank gereden. De bus, waarin ver scheidene passagiers zaten, kantelde en viel dwars over de Stadsvest, doch bleef boven het water hangen. De bestuurder sloeg een ruit in, en door die opening konden de passagiers zich redden. Een man uit Stratum is nog al ernstig aan het zitvlak verwond en een meisje uit Philipsdorp kreeg kneu zingen aan de beenen. Beiden werden per brancard naar het Gasthuis ver voerd. De auto werd zwaar gehavend. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de bestuurder het bellen van de tram Diet tijdig heeft vernomen. Toch eervol ontslag. In de Za terdag gehouden raadsvergadering van Hooge en Lage Zwaluwe is, naar de N. R. Ct. bericht, aan A. fl.jk, ge meente-ontvanger en eerste ambtenaar van den burgerlijken starid/die wegens verduistering van gelden naar het hnis van bewaring te Breda is overgebracht, met 6 (R.-K.) tegen 5 (Prot.) stemmen eervol ontslag verleend. In een rede voor de Dail Eireann heeft president Cosgrave heden gezegd dat hij van generaal Tohin en kolonel

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2