111 jaargaf N°. 32, Donderdag 13 Maart 1924 BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Financieele Berichten. School en Kerk. Na gevatte koude .Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartssl, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Namil. Vennootschap Ctoesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4.0 Bewijsnummers 5 cent. on Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 APRIL. 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Belgische kabinetscrisis opgelost. De Belgische kabinetscrisis is opge lost. Het nieuwe kabinet bestaat, be halve den r.k. premier Tbennis, uit 5 liberalen en 5 katholieken. De voor naamste verandering is de vervanging van den minister van buitenlandsche zaken Jaspar door den candidaat des konings Paul Himans, die zich vroeger een vriend van Frankrijk heeft ge toond, maar die thans een zwenking zou hebben gemaakt ea meer voor Londen zou zijn. Vermoedelijk zal de regeeringsver- klaring van bet nieuwe kabinet alleen bestaan nit punten, die betrekking hebben op het financieele herstel van het land, het evenwicht van de be- grooting, de verbetering van den koers, de vermindering van de kosten van levensonderhoud en de oplossing van het vraagstuk van de schadevergoeding. Alle kwesties, die moeilijkheden zouden kunnen doen ontstaan, bv. de kwestie der talen in bet leger, zal men laten rosten. Poincaré en de Senaat- De Senaatscommissie, die Poiacaré's financieele wetten tot versterking van den franc, die door de Kamer reeds zijn aangenomen en nu in den Senaat behandeld moeten worden, heelt onder zocht, heeft daarin aangrijpende wijzi gingen aangebracht. Van de machti gingswet, die aan de regeering de be voegdheid zou hebben gegeven zoo noodig met dictatoriale maatregelen in den toestand in te grijpen, moest men niets hebben. Was men misschien be vreesd Poincaré nog meer macht te geven dan hij alreeds bezit Wel ging de commissie accoord met de bezuiniging op de staatsuitgaven van 1924 met 1 milliard francs, terwijl in de fiscale ontwerpen slechts kleine wijzigingen werden aangebracht. De rieuire belastingwetten zullen ongeveer 4 milliard opbrengen, door verhooging der belastingen mst 20 pet. Het is nu maar de vraag of de Senaat met zyn financieele commissie accoord gaat, dan wel met Poincaré, die niet nalaten zal de kwestie van vertrouwen te stellen. En evenals de kieswet, welke ook door een commissie was afgekeurd, zal de Senaat dan de financieele wetten vermoedelijk wel aannemen. Een regeeringscrisis zou voor den franc al zeer noodlottig zijn. Griekenland. In Griekenland is het sedert ge- ruimen tijd een warboel. De koning is naar Roemenië uitgeweken, regent is admiraal Kondoriotis. Het land was geen koninkrijk meer en ook geen 25 EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. „Nu hoort uzelf wat hij zegt 1" riep de sidderende, doodsbleeke vrouw. „Dat is nu de vierde maal, dat hij diezelfde woorden uitspreektI" „Ik hoor het, ik 'noor het I" ant woordde Festenrath, wiens ernstige be droefde blik onafgebroken op den knaap gericht bleef. „Ik ga dadelijk naar den chirurg." „O, mijnheer Meisner, als u dat zou willen doen God zeegne u Festenrath liet de vrouw niet uit spreken. Hij snelde naar zijn kamer. Zonderling genoeg, nam hij, behalve een wandelstok, ook nu weer zijn beide pistolen mee. Toen begaf hij zich op weg naar den chirurg. Toen hij voorbij Tils huis kwam, hoorde hij daar zachtjes een kinderstem kermen. Natuurlijk liet hij zich daar- republiek. Venizelos, de grijze staats man, wilde het volk uitspraak lateu doen over deze kwestie. Een gedeelte vao de volksvertegen woordiging en leger en vloot achtten echter dit plebisciet onnoodig en wilden den koning zelfs geen kansje geven. Daarop is het gematigde kabinet, dat onder voogdij stond van Venizeios, afgetreden en de regent heeft een wasch.echten republikein opgedragen een ministerie te vormen. Hiermede is de kwestie dus feitelijk opgelost en is Griekenland een repu bliek. Venizelos heeft afgedaan en de gematigde politiek heeft gefaald. Herland- in Ierland zijn 900 officieren van het nationale leger afgedankt. Enkele officieren zijn over dit gedwongen ontslag zoo ontsticht, dat zij het niet hebbeD aanvaard en met een aantal aanhangers, machine-geweren en mu nitie de bergen zijn ingetrokken. Deze ontevredenheid neemt het karakter aan van een nieuwen opstand der republikeinen. In Ierland is maar een vonkje noodig om het republikein- sche buskruit te doen ontbranden. De wonderen der draadloöze telegrafie- Zondagmiddag tegen drieën is in heel Engeland de muziek van een orkest enz. vernomen, die in Los An gelos gemaakt werd. Een poging in de ochtenduren om deze draailoos- telefonisch overgebrachte muziek op te vangen en door te geven, was eerst 's morgens mislukt. Na de muziek van Los Angelos heeft men ook nog muziek uit New York met succes opgevangen en doorgegeven. Deskundigen verklaren dat het de duidelijkste overbrenging was, die nog ooit bereikt is. Elk instrument afzon derlijk was voor den spreekhoorn te hooren. Even voor het einde kwam bericht van het stoomschip Bowdoin, dat in de Poolstreek in het ijs vastzat. Dit bericht luidde: vWel bedankt voorde overbrenging". Het conflict in de textielnijverheid. Zondag is in alle roomsche kerken van Twenthe en Gelderland, waar de katholieke arbeiders betrokken zijn bij de uitsluiting in de textielindustrie, een brief van den aartsbisschop van Utrecht voorgelezen, waarin wordt ge zegd, dat die arbeiders, vooizoover ze nog niet bij hun vakorganisatie zijn aangesloten, zich na het eindigen van het conflict bij de r..k. vakorganisatie hebben aan te sluiten. De tiende Nederlandsche jaarbeurs. De tiende Neuerlandsehe jaarbeurs is Dinsdag officieel door minister Aalberse geopend met 'n vrij optimistisch getinte rede, waarin hij o.rn. zeide dat in 't algemeen gesproken de industrie den zwaarsten tijd heeft gehad. Echter moeten alle krachten worden ingespan nen. Ook de werkloosheidscijfers ver door niet ophouden. In enkele minuten was hij voor het huis van den chirurg. De luiken waren gesloten, maar tu9 schen de reten zag de kapitein licht schemeren. Door een plotselinge inge ving gedreven, klom hij op den rand van de steenen trap voor de buisdeur en keek door een reet van het venster luik in het vertrek. Kirchhoff, die nog geheel gekleed was, zat voor een groote kastop een uittrekklap daarvan lagen een massa voorwerpen, die Festenrath niet goed kon onderscheiden. Toch schenen het gouden en zilveren sieraden te zijn, Kirchhoff hief een dier sieraden om hoog en hield het tegen het licht. Het was een armband. Zijn gezicht had daarbij een merkwaardige, niet alleen opmerkzame, doch bijna een begeerige uitdrukking. Festenrath werd door dezen aanblik herinnerd aan een ouden vrek of aan een dief, die de gestolen schatten mon stert. In de verschillende vakken der kast stonden eenige buidels, waarschijn lijk met geld gevuld. Festenrath klopte nu met zjjn stok krachtig tegen het raam, doch hield ondertusschen den chirurg in het oog. Deze sprong verschrikt overeind en richtte een ontstelden blik naar het venster, hij herstelde zich echter direct, beteren. We laz-n de volgende opme.-kelyke uitlatingen van den minister Alles, wat de daling der productiekosten tegen houdt, moet vermeden worden, tenzij boogere belangen schade onder vindeD. AUes,wat die koopkracht versterken kan, dient anderzijds bevorderd te worden. Dat is hel moeilijke aanpas singsproces, dat wij thans doormaken. Daarbij komen factoren van internatio naal politieken aard, welke evenzeer economische gevolgen hebben. Markten zijn daardoor voor ons verloren gegaan, nieuwe verbindingen moeten worden verkregen. Wie zoo het probleem stelt, ziet in, dat kunstmatige middelen alleen eenige verzachting tijdelijk kunnen geven, maar hst probleem zelve nooit zullen oplossen. Zij kunnen dus wel aan wending vinden een voorbeeld is ons Schoenenwetje maar alleen dan en daar, waar vaststaat, dat het te verkrijgen tijdelijk voordeel niet opge wogen wordt door een blijvend grooter nadeel. Bij hun pogingen om vreemde mark ten te winnen komen onze nij veren en handelaren voor schier onoverkomelijke bezwaren te staan, tengevolge van de in verschillende landen ingevoerde be schermende tariefpolitiek en door voor lange reeksen goederen in diverse landen uitgevaardigde invoerverboden. Uit een en ander zou men kunnen opmaken dat de minister geen over tuigd voorstander van protectionisme is. Overbelasting van autobussen. Op vragen van het Tweede Kamer lid Hugeuholtz betreffende wijziging van de wet op de openbare middelen van vervoer, in verband met de over belasting van de autobussen ten platte- lande, heeft de minister van waterstaat geantwoord Zooals reeds nit de op 7 Februari j.l. ingezonden memorie vau antwoord, bladz. 8, omtrent "hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1924 moge zijn ge bleken, is aan de provinciale bestureu advies gevraagd omtrent een aanvulling van den uit artikel 7 der wet van 1880 voortgevloeiden algemeenen maat regel van bestuur, waarbij ook voor ziening wordt getroffen tegen overbe- lading van autobussen. Hoewel de reeds in November j.l. gevraagde adviezen nog niet alle zijn ingekomen, is ter voorkoming van vertraging de verdere voorbereiding van de wijziging onlang: voortgezet. De Brusselsche Bank. In de Maandag te Amsterdam ge houden buitengewone alg. verg. van aandeelhouders vau de N.V. Brussel sche Bank in liquidatie waren verte genwoordigd 136 aandeelen uitbren gende 132 stemmen. De voorzitter, de heer W. H. B, Briede Jr., accountant te Noordwijk, deelde namens liquidateuren mede, dat het Openb. Ministerie zich heeft neer gelegd bjj het vonnis van het Gerechts- schoof de sieraden in de kast, hief de klap omhoog en sloot de kast, zonder zich aanvankelijk verder om het kloppen te bekommeren. Toen trok hij zijn jas uit, trok een slaaprok aan, opende de deur van zijn slaapkamer en riep van daar uit: „Ja, ja, ik kom al! Wat is er aan de hand f Wie is daar?" Festenrath daalde van de steenen trap af, ging onder het raam staan en begon opnieuw te hameren. „Heb toch geduld 1" klonk het van binnen. Toen gingen raam en luiken open en het hoofd van den chirurg vertoonde zich. Kirchhoff scheen den kapitein niet dadelijk te herkennen. „Ik ben het, koopman Meisner," sprak Festenrath. „Ik kom in opdracht van de weduwe Merteus, om u direct bij den knaap te halen, die plotseling ziek is geworden." „Wat, bent u het f En onze George is ziek? Ik kom onmiddellijk!" Inderdaad ging er nauwelijks een minuut voorbij, of Kirchhoff verscheen reeds geheel gekleed aan de deur. „Laten we snel gaan 1» zeide hij. „Maar ik vergeet heelemaal uw wond ondanks dat u nog niet geheel hersteld bent, snelt u naar mij toe 1 Dreigt er zooveel gevaar „Ik vrees van ja," antwoordde Festenrath. „Zoover ik het kan be- hof te Amsterdam, waarbij het faillia. seinent der Venn, geweigerd is. De justitie heeft de in October door haar in beslag genomen boeken en be scheiden aan de liquidateuren terugge geven en heil gemachtigd de liquidatie der effecteDafdeeling, welke op verzoek der justitie was opgeschort voort te zetten. Verder deelden de liquidateuren mede dat juist heden van den Minis ter van financiën bericht is ontvangen op een door hen aan H. M. de Ko ningin gericht adres iuzake de opge legde boete. De geheele boete groot f 18.750 wordt aan de Brusselsche Bank kwijt gescholden en de invordering van de zegelrechten zal achterwege blijven. Overigens hadden besprekingen van huishoudelijken aard plaats. op Het Hoofdbestuur der Mij. tot bev. van het Nut van 't Algemeen heeft de regeering in overweging gegeven, onder voorbehoud van de wenschelijkheid, dat ons geheele onderwijsstelsel worde herzien, ook uit een oogpunt van efficiency, om de noodzakelijk geachte bezuinigiug op het onderwijs niet door stopzettingjVan 't 7e leerjaar en verhoo ging van den leerplichtigen leeftijd te vinden doch tijdelijk door 1. een zoodanige herziening van de uitwerking der pacificatie, met vol komen behoud van hare grondslagen, dat tegengegaan worde de verdere oprichting van zeer kleine scholen en daarnaast bevorderd worde de samen voeging van soortgelijke kleine scholen tot grootere. Overwogen zal moeten worden in hoeverre deze methode ook in het middelbaar en gymnasiaal on derwijs zonder bezwaar zou kannen worden toegepast, 2. Door het wegnemen van uit wassen ia het Bezoldigingsbesluit. 3. door vereenvoudigde inrichting van het schooltoezicht. Te Den Haag is plotseling op 61- jarigen leeftijd overleden de heer A. J. P. de Beste, geboren te Goes, begonnen als onderwijzer aldaar, daarna hoofd eener o. 1. te Dordrecht en sedert 1900 te 's Gravenbage. Hij verliet 1 Maart j.l. het onderwijs met pensioen en ont ving toen van het gemeentebestuur de gouden medaille. Onder groote belangstelling heeft Maandag op Nieuw Eik en Duinen de begrafenis plaats gehad. Te Moordrecht is in den ouderdom van 56 jaar overleden ds. G. A. Knip huizen, Ned- Herv. pred. aldaar. Us. Kniphuizen deed zijn intrede op 23 Juni 1895 te Nieuw-Helvoet en stond o.rn. te Schore. Zondag herdacht ds. L. M. van Noppen te Scheveniogen, geb. te Wis- senkerke, zijn 40-jangen evangelie dienst. Hij stond aclitereenvolgens te Wijnjeterp, Zwartsluis, Leerdam en Scheveningen. oordeelen, iB het een zeer hevige koorts". Ze gingen ondertusscheu tamelijk snel naast elkander voort. „IJlt hij P" vroeg Kirchhoff haastig. „Jawel. Hij spreekt over geesten, demonen „Dat heb ik nu al zoo vaak gezegd 1" riep de chirurg heftig uit. „Daar ver tellen die domme lui den levendigen knaap allerlei spook- en geesteugeschie- denissen, die hij zoo gtaag hoort, en brengen hem daarmee het hoofd op hol. Het is onverantwoordelijk. Ik zal het niet meer dulden. Maar daarvan kan hij toch niet zoo ziek geworden zijn Hij kwam mij vandaag wel wat opgewonden voor, ik herinner mij Op dit oogenblik werd hij door een man in de rede gevallen, die al vanuit de verte riep „Bent u het, mijnheer Kirchhoff?" „Dat schijnt warempel Tils stem te zijn," zeide de chirurg. „Wat voert hem nu weer naar mij toe? Zou het ook bij hem thuis niet in den haak wezen Hij ging haastiger voorwaarts. Het was inderdaad Til, die eveneens naar den chirurg wilde, omdat zijn vrouw, de meid en de beide kinderen zich ongesteld voelden. „Nu, vooruit dan riep de chirurg. „Dat is me nu toch een eigenaardige Ned. Herv. Kerk Ds. J. J. Homburg te Goes heeft voor hel beroep naar Oudelande be dankt. gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt) Koker 75 ct. By apoth. en drogisten. Het kweeken van aardappelen voor pootgoed. De fceieurstell/ngea, welke bij de teelt van aardappelen voor pootgoed nog al te vaak voorkomen, geven den directeur van den Planteuziekteukuu- digen dienst aanleiding het volgende onder de aandacht van de verbouwers te brengen. Als hoofdoorzaak van de tegenslagen bjj bet telen van gezonde aardappe len moet genoemd worden het oesmet- telijke karakter, dat sommige ziekten (bladrol, mozaïek en aanverwante ziek ten) hebben. Hoewel de factoren, waarvan de verspreiding van deze ziekten afhangt met alle bekend zijn, zijn er toch enkele waarmede reeds voor het poten rekening kan worden gehouden. Ie. Het poten van aardappelen, welke voor levering van pootgoed bestemd zyn, op gescheurd grasland, moet ten sterkste afgeraden worden. Zoowel door opzettelijk genomen proeven als uit waarnemingen in de practijk is voldoende gebleken, dat de nateelt van gewassen op gescneurd grasland geteeld, in bijna alle gevallen tot groote teleurstellingen aanleiding geven. 2e. Verschillende aanwijzingen zijn er dat sterk bemeste gewassen, speciaal die welke met veel stikstof zijn bemest, een nateelt geven met een hooger percentage zieke planten, dan die welke gegroeid zijn op land, dat matig was bemeat. Hoewel het nog niet meer dan aanwijzingen zijn, zal de verbouwer toch goed doen zyn aandacht aan deze quaestie te wijden. Proeven om na te gaan of inderdaad een zoodanigen in vloed aan een te sterke bemestiug moet worden toegeschreven, zijn in gang. Wellicht dat het langer groen blijven en daardoor ook het gedurende langeren tijd bloot staan aan besmetting als oorzaak van het verschijnsel kan beschouwd worden. 3e. .Nog te vaak worden de selecties, das de partijen welke in de toekomst het allerbeste materiaal moeten leveren, te veel in de naoijtieid van de gewone aardappelvelden uitgepoot» Gezien het feit dat ziekten als bladrol en mozaïek door bladluizen kunnen worden overgebracht, zal men er van 't begin af aan rekening mede moeten houden, dat de besmetting over grooter afstand kan worden verspreid. Daarom moeten de selectie velden zoo veel mogelijk van de grooicmtuur wor den afgezonderd. geschiedenis. Vrouw, meid, kinderen, en hier deze heer roept rmj bij George Merteus, die ook heei ziek moet zijn wat is er vanavond feitelijk Dij jelui op tafel geweest, Til P" „Witvisch, dokter, met peterselie saus. „Lieve hemel, dan zal de meid of je vrouw toch geen scheer.iug hebben genomen riep de cnirurg verscürikt uit. Zij stonden thans bij het huis van Til. „Ik moet hiereen oogenblikje bin nen," sprak KirchhofF. //Gaat u maar mee, mynheer Meisner, het zal toch op een minuut meer of minder niet aankomen. Heb jij dan niet van tafel meegegeten, Til „Neen. ik houd niet van witviech," antwoordde de man, dien Festenrath, nu zij de kamer waren binnengegaan, thaDS nauwkeuriger beschouwde en in wien hij een krachtigen mau van mid delbaren leeftyd met een schrander, ja zelfs sluw gezicht ontdekte. Kirchhoff trad dadelijk het slaap vertrek bmneo, dat zich naast de huis kamer bevond, en waarvan de deur open bleef. Hij hoorde hoe de chirurg zijn vragen aan de vrouw en kinderen stelde. Kirchuff kwam ai spoedig terug. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1