School en Kerk. STADSNIEUWS. Staten- G enera al. Sport,, Landbouw, Veeteelt en Visscherijn Gemengd Nieuws. beide leiders en overhandigde hun een tastbaar bewijs in den vorm van een wandelstok en een étui met inhoud. Na afloop bleven cursisten en be- langstellenden nog eenigen tijd bijeen en genoten van de kook- en bakgaven van de gediplomeerde jongedames. Vlissingeil. Zaterdagmorgen had de werkman v. d. B., werkzaam op het dek van het op de werf der Kon. Mij. de Schelde alhier in aanbouw zijnde 8.8. „Slamat" van het hooge dek in het dok te vallen. Het lijk van den ongelukkige werd eenigen tijd later opgehaald. Mid (lel borg. In verband met de opheffing van het matine commande- ment Zeeland zal het Rijk aan de ge meente Middelburg f 12,325 hebben te betalen. Toen in 1920 een nieuwe commandant werd benoemd, kocht de gemeente een huis als woning voor hem en verhuurde dit voor 20 jaar aan het Rijk, onder voorwaarde, dat indien de huur binnen dien tijd ophield, het Rijk aan de gemeente zou betalen, wat het huis bij openbare veiling minder op bracht dan f 26.000. Dezer dagen nu is het huis geveild voor f 13.675. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond trad, hiertoe uitgenoodigd door het Nut, op dhr. M. C. Mourik Broekman, van Breda, met het onderwerp„Het Amerikaansche Volksleven". Spreker die zelf eenige jaren in dit land heeft vertoeft, zeide dat de Amerikanen zich noemen democraten, doch volgens spr. gaat de democratie voor een groot ge deelte verloren door de macht van den dollar. Verder besprak spr. het maat schappelijk en godsdienstig leven der Amerikanen, waarbij hij ons deed zien dat de godsdienst zeer ruim wordt opgevat. De Amerikaan is één stuk energie, hij is iemand, die niet lang denkt maar vlug handelt. Colynaplaati. Vrijdagavond hield de Boerenleenbank alhier de jaarvergade ring, bijgewoond door 49 van de 24b leden. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat in 1923 o.a. was ontvangen le, aan spaargelden f 96.378,38 2e. aan terugbetaalde voorschotten f 30.135,3e. in loopende rekening a. van de leden f 126.869,01b, van de Centrale Bank f 109.291,17. Uitgegeven was o.a. le. aan terugbetaalde spaargelden f 83.498,69 2e. aan gegeven voor schotten f 35.580,3e. uitgaven im loopende rekeninga. aan de leden f 137.667,45 b. aan de Centrale Bank f 105.270,36. De rekening sloot met een eindcijfer van f 391.337,10. Op 31 December 1923 bedroeg het bedrag aan uitstaande voorschotten f 59.320,en het te goed in loopende rekening f 186.538,34. De schulden bedroegen aan spaar gelden f 217.998,14in loopende rekening aan de leden f 37 225,93 op het reservefonds f 5876,87. De balans sloot met een eindcijfer van f 262.695,16. De zuivere winst bedroeg f 1594,22. Besloten werd dit bedrag bij 't reservefonds te voegen. Het salaris van den kassier bleef bepaald op f 650, benevens f 100 voor kantoorbuur. Voor buitengewone werk zaamheden werd den kassier een grati ficatie van f 50 toegekend. Tot voorzitter van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr. A. C. Hage alhiertot voorzitter van het bestuur dhr. J. van Dis alhiertot plaatsver vangende bestuursleden de heeren H. de Jonge te Kats en J. M. Bom te Wissenkerke en lot kassier dhr. H. M. Haringman alhier. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om de x/a pet. provisie in loopende rekening te doen vervallen. Eapelle. Het ziekenfonds V.I.O.S. alhier kwam Vrijdagavond onder voor zitterschap van dhr. H. Toolens in vergadering bijeen. Dit fonds telt 115 leden. De aftredende bestuursleden Jb. Paauwe, J. de Jager Bz. en B. Oele werden herkozen. De vereeniging verminderde met 5 leden, drie door overlijden, Iwee we gens vertrek en een lid trad toe. De penningmeester D. Landman deed verantwoording over het gehou den beheer. De inkomsten bedroegen f 1669,53, de uitgaven f 728,45, batig slot f 941,08. Ditgekeerd was aan 24 leden 413 dagen ziektegeld, tot een bedrag van f 516,25. Aan kosten bij overlijden was aan 5 gezinnen uitgekeerd f 75. Eloetinge. Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitvoering van „Cloe- tings Gemengd koor" Woensdag a.s. in de Ned. Herv. Kerk, alhier. Onder leiding van dhr. S. J- Tamminga zal een programma ten gehoore gebracht worden, dat zeer veel moois bevat. Solisten zijn mevr, v. Ballegoyen de Jong, Goes, (alt) en de heer A. v. Os, Middelburg, Orgel. Wij wekken onze lezers tot een druk bezoek op. Krabbendyite. Dokter Hondelink alhier geeft een cursos in eerste hulp bij ongelukken. Reeds zijn er een der tigtal deelnemers. De lessen worden gegeven in een schoollokaal dat door het gemeentebestuur beschikbaar is gesteld. Hansweert. Het voor anker liggen de zeilschip „Zeeland" schipper Den Dikken geladen met kunstmest naar Biervliet is op de Westersche'de aan gevaren door de Engelsche zeeboot „Moneyspinner" waardoor de Zeeland ernstig werd beschadigd, doch kon de haven van Terneuzen nog bereiken. Het Belgische sleepschip „Wap pers" geladen met steenkolen van Ruhr- ort naar België is in het Hellegat omhoog gevaren en blijven zitten. Met behulp van de sleepbooten „Trio en Sallandia" is het schip oogenschijnlijk zonder schade vlot gesleept. Het schip „Theodora" schipper van Es, geladen met steenkolen van Ruhrort naar België is in het Hellegat door het sleepschip „Diaue" aange varen, waardoor een groot gat in de Theodora ontstond en om zinken te voorkomen heeft men dit schip omhoog gezet en circa 80 ton steenkolen in den lichter „Tardi" gelost, waarna men het gat met een noodreparatie heeft gedicht en heeft het schip de reis naar Boom voortgezet. Rilland-liath. Te Bath werd in de O.L. school een Ouderavond gehouden welke goed was bezocht. Voor de eerste keer waren dames aanwezig. Aftredende bestuursleden waren J. Dansen voorz. P. van Zweden secretaris en J. Weyers. Bestuurslid Dansen en van Zweden stelden zich niet herkiesbaar. Gekozen werden J. Weyers, H. A. Dronkers en M. Quist. Over verschillende onder werpen werd gesproken. Het schriftelijk werk en de handwerken der kinderen werden nagezien. In de gehouden vergadsring van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk werd een comité be noemd om de plannen voor het bouwen eener nieuwe kerk nader uiteen te werken. Van de kerkvoogden werden voor de commissie gekozen P. M. Boot, J. van de Sande, uit dat van notabelen M. 0. de Koster, A. A. Mol en N. Nieuwdorp. Aan genoemde com missie werden toegevoegd ds. H. J. Visser en W, Griep. Het Engelsche stoomschip Flack- well is met vier sleppbooten bij hoog water vlot gesleept. De lading was gedeeltelijk gelost. Het schip is juist op tijd vlot gesleept daar er tusschen de ijzeren dekplaten al eenige afwij kingen te zien waren. Het schip is verder opgectoomd naar Antwerpen. Na het Fransche schip dat na de Flackwell vast is gevaren is weer al een groote passagiersboot omhoog ge varen die evenwel met eigen kracht vlot kwam. Een erge verzanding van bet vaarwater schijnt de oorzaak te zijn van het herhaaldelijk vastvaren van schepen, Het wrak van de Bato 10 zal vermoedelijk door het laten springen daarvan worden uit den weg geruimd, daar dit ook in verband schijnt te staan met wijzigingen in het vaarwater. Het Grieksche stoomschip verkeert in zeer ontredderden toestand, het achterschip is gelijk den bodem. Het overige gedeelte van het schip is zeer gehavend, zoowel buiten als binnen in het schip. Ierseke. In de Zaterdag gehouden vergadering van ingel. van den Molen polder is het volgende drietal opge maakt voor gezworene (vacature wijlen A. Mol.) 1. J. C. v. d. Burght Jr., 2. E. J. C. Poelman, 3. S. Paauwe, De Zeenwsche betoogiug. Zaterdagmiddag 8 Maart werd te Goes voor het district Zuid-Beveland een bijeenkomst belegd door het Hoofd comité der Zeeuwsche Tentoonstelling en Betooging, zulks in verband met het a.s. bezoek der Koningin. Deze zeer druk bezochte vergadering, waar vele burgemeesters en afgevaardigden der verschillende vereenigingen van Zuid-Beveland tegenwoordig waren, werd gepresideerd door den Voorzitter der betooging, den heer P. C. Labrijn. Nadat de heer Labrijn alle aan wezigen hartelijk welkom had geheeten, en het doel der vergadering mede gedeeld had, kreeg de Voorzitter der Tentoonstelling, de heer H. J. G. Hartman, van Middelburg, het woord, die de plannen van dit comité nader uiteenzette. Waar geen provincie rijker is aan oudheden dan Zeeland, koestert men alle hoop, dat deze tentoonstelling zeker zal slagen, Als districts-secretaris voor de tentoonstelling werd gekozen de heer J. de Kruyter, archivaris te Goes, die bereid is alle noodige in lichtingen hieromtrent te verschaffen. Nu -kwam de betooging aan de orde. Verwacht wordt, aldus de heer Labrijn, dat heel Zeeland in Augustus toonen zal, hoezeer het verknocht is aan het Oranjehuis, door naar Middel burg te trekken en deel te nemen aan de groote betooging voor onze Konin gin. De andere districten hebben reeds hunne medewerking toegezegd, ook Zuid-Beveland zal zeker niet achter- blij ven. Eenparig besloot de vergadering haar volle medewerking te verieenen. Het districts-comité werd gevormd met den heer Labrijn als voorzitter, majoor W. v. d. Berg, distr.-secretaris en mevrouw PilaarKakebeeke, distr - penningmee8tere,se. Staande de vergadering werd voor elke plaats een correspondeerend lid benoemd, die in contact zal treden met de verschillende locale vereeni gingen en groepen. Ook personen buiten verenigings verband kunnen deelnemen aan deze betooging. Na nog eenige bespreking dankte de voorzitter de talrijke aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en sloot deze zoo welgeslaagde vergadering. De feesten te Middelburg. Zooals bekend zal Middelburg dezen zomer en wel in Augustus, als ook de Koninklijke familie Zeeland bezoekt, feestelijk herdenken, dat het in Febrnari j,l. 350 jaar geleden was, dat Middel burg door Prins Willem van Oranje op de Spanjaarden veroverd werd. De voornaamste deelen van het feest zijn een openluchtspal op de Markt en een tentoonstelling van Zeeuwsche eigenaardigheden, kleeding, gebruiken enz., waaraan dan tevens eene afdeeling verbonden zal zijn van historische stukken uit den tijd van het beleg door Oranje, ook vallen daaronder natuurlijk prenten, munten enz. Op denzelfden dag als het openluchtspel zal vermoe delijk ook de provinciale huldebetoo. ging aan de Koningin plaats hebben. Over het openluchtspel kan worden medegedeeld, dat het de bedoeling is te trachten het beleg en den overgang van de siad ii beeld te brengen. Het ontwerpen van het spel is door de commissie opgedragen aan den heer dr. P. C. Boutens, den bekenden dich ter, die te Middelburg geboren is. Dr. Boutens koos den vorm van ge barenspel, welke op een looneel voor het stadhuis door Middelburgsche medewerkers zal worden uitgevoerd, waarbij een ter zijde opgesteld zang koor liederen zal zingen op woorden van dr. Boutens en muziek van den bekenden musicus den heer F. E. A. Koeberg te Den Haag. De commissie heeft zich voor de groepeeiing, ensceneering enz. de mede werking verzekerd van den heer F. Lensvelt te Veere, die door zijn samen werking met dr. W. Rooyaards zijn sporen op dit gebied reeds heeft ver diend. Door de belangrijke onderhandsche toezeggingen van ftnancieelen steun, heeft de commissie gemeend, haar plannen te kunnen doorzetten. Ge.re.t- Gemeente. Berospen te Rilland-Bath B. van Neerbos te Neuzen. Ned. Herv. Kerk Kats. Ds. G. Mol is voornemens 23 Maart a.s. des namiddags alhier afscheid te nemen en 6 April d.a.v. te Heerlen intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. T. Biebericher aldaar. Onderwijs aan landbouw- winterscholen. Naar aanleiding van een memorie, door het Kon. Ned. Landbouwcomilé gezonden aan de Tweede Kamer, waarin o.m. dit comité den wensch uitspreekt, dat in vacatures aan winterscbolen bij voorkeur landbouwingesieurs worden benoemd, heeft het bestuur der Ver eeniging van vaste leeraren aan Rijks- land- en Tuinbouwwinterscholen een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin tegen deze wenschelijkheid wordt opgekomen. Het ligt voor de hand, aldus het adres, dat leeraren, die gekozen zijn uit de beste land- en tuinbouwonder- wijzers, met succes les geven aan de land- en tuinbouwwinterscholen. Het onderwijs aan deze inrichtingen moet elementair zijn, omdat het ontwikke lingspeil van ds groote massa harer leerlingen gelijk staat met dat van de lagere school. En de hoofden, die eenige jiren les hebben gegeven aan wintercursussen, hebben zich, zoowel in de lagere school als bij de lessen aan den cursus, kunnen oefenen om die elementaire wijzen van behandeling te vinden, welke noodig zijn om de leerstof bij leerlingen met een lagen graad van ontwikkeling te doen be kijven. Uit het bovenstaande volgt dus, dat het in het belang van het onderwijs niet noodig is, de tegenwoordige vaste leeraren met lagere bevoegdheid door afgestudeerden van de landbouwhooge- Bchool te vervaDgen. Witte Bioscoop. „Kindertraneu" heet het hoofdnum mer, dat vanaf Vrijdag in deze bios coop wordt gegeven. Eigenlijk ware de titel „Kindergeschrei" beter, want het is door het geluid daarvan dat ile grootvader over zijn laatste weifeling wordt heengebracht en binnengaat in het huis van zijo eenigen zoon om zich te verzoenen met de voordien door hem niet aanvaarde schoondochter. Het stuk, dat in Amerika speelt, wordt door goede artislen uitgevoerd, en geeft ook eeo kijkje in de geweldige wouden van dat land en het houtvervoer aldaar. De derde ronde van de ridders van den handschoen zal menig toeschouwer zijn hart doen vasthouden of de vuis ten doen ballen, al naar aanleg en karakter dat meebrengen. De slagen, die beide heeren van elkaar hebben in ontvangst te nemen, zouden voor elk gewoon mensch vol doende zijn om zich nooit meer aan dergelijke ontmoetingen te wagen. Voor den kampioen schijnt dit zelfs niet op zijn goed humeur te werken. Voor liefhebbers en bewonderaars van deze sport om van te smullen. Bioscoop Schütteeshoï. In de bioscoop Schuttershof werd Zaterdag en Zondag gegeven als hoofd film Tarzan'8 terugkomst. Tarzan is de menscb, die als kind werd opge voed door de dieren der wildernis, door orang-oetangs en olifanten. Aan het begin der film is Tarzan, een krachtige jongeman, op weg naar Londen. In dit beschavingscentrum krijgt hij volop gelegenheid zijn groote kracht in verschillende vechtpartijen te toonen. Ook blijkt dat Tarzan uit de wildernis een eerlijker en royaler ka rakter heeft dan verschil'.eude figuren uit de Londensche high life, die ons hier getoond worden. Tarzan verlaat Engelands hoofdstad en keert terug naar de wildernis. Hier is Tarzan ge lukkig, de dieren herkennen zijn kreet en heel mooi geeft de film het leven van Tarzan en deze bewoners der wildernis. Verder laat de film ons zien hoe Tarzan het meisje dat hij liefheeft redt, als zij op het punt is door een leeuw te worden verscheurd, wan neer zij na schipbreuk aan land is ge spoeld, op Tarzans gebied. Het gevecht van Tarzan met den leeuw was de apotheose van deze interessante film. Danie Smal. Danie Smal komt. Zij, die reeds het voorrecht hadden dezen Zuid-Afri- kaanschen voordrachtkunstenaar in intiemen kring of in het openbaar te hooren, zullen deze tijding ongetwijfeld met blijdschap ontvangen, want zij weten dat, wanneer Danie Smal op het podium komt, hun wat goeds, wat fijns te beurt zal vallen. Men behoeft de persbeoor- deelingen maar na te gaan, om tot de overtuiging te komen, dat hij een zeer begaafd declamator is, die altijd wat superieurs weet te geven. Zijn melo- dieuse stem draagt daar niet weinig toe bij. Een Afrikaansch blad schreef van hem deze vleiende taal 'n Kunstenaar met siel. Hij vertolk die klanke en die gedagte van ons soetvloeiende Afri kaans, soos geen twede dit vir hom sal nadoen nie. Eu de Nieuwe Rotter, damsche CourantEen figuur in de Groot Nederlandsche kunstenaarswereld. Zijn stem is mannelijk en melodisch. Hoor hem en gij zult weten dat het een Afrikaner, een man, een kunstenaar is, die spreekt.. Hij zal Nederlandsche en Zuid- Afrikaansche gedichten voordragen, liefde wekken voor Zuid-Afrika en zoo mogelijk een warme belangstelling, die zich in emigratie uit. Wij verwijzen voor verdere bijzon derheden naar de in dit nr. voor komende advertentie. Wie een avond van kunstgenot en gezonden humor wil smaken houde den 14den Maart vrij. TWEEDE KAMER, De Vrijdag-vergadering was geheel gewijd aan de algemeene beschouwingen over het lager onderwijs. Belangrijk was dï verklaring van de Chr. Historischen, dal zij niet zullen meewerken aan een nieuwe pacificatie commissie. Daar de Minister had ge zegd alleen dan daartoe over te willen gaan, wanneer Nile partijen, die aan de eerste pacificatie meededen, daartoe be reid zouden zijn, komt er dus niets van. De heer Rutgers (a.r.) verzette zich heftig, tegen het redelijk denkbeeld vau mej. Weslerman (v.b.) om ter voor koming van te ver gaande splitsing van scholen een oordeel van Ged. Staten te vragen over de noodzakelijkheid eener nieuwe school. De minister vond blijkbaar bezui nigen geen prettig werk en meende dat men hem geen verwijt moest maken van maatregelen die uit bezuinigings- noodzaak voortvloeien. At Voetbal. N. V. B. Zuid. 2e Uasee. Middelburg 1Willem II 2 21. Vlissingen INjA-C. II 52. N. V. B. Zuid. Se kl. ZeelandiaWalcheren 81. Goes-Middelburg II 14. (jQyn%).etiïie Z. V. B. District Walcheren en Z Beveland le klasse. Walcheren II—T.O.VlI.D.O. 1-3. Zeelandia IIYeere'l1. Goes IIS.B.Oi 'ff5. 3e klasse. Medio II—T.O.V.I.D.O. 2-^3. Veilingsvereeniging nZuid Beveland De lijst van geveilde producten over 1923 vermeldt voor groote veilingen een totaal van f 206 969,21, voor kleine veilingen f 441 965,52, te samen totaal f 648.934,73. Onder groote veilingen vinden we kruisbessen 683.287 Kg., totale op brengst f 98146,67, gemiddelde prijs f 14,36 per 100 Kg., Kruisbessen be. smet met meeldauw 83827 Kg., f7908,62, f9,43, zwarte bessen 117791 Kg., f 43167,22, f 36,65, Roode bessen 300381 Kg f 27883,58, f9,28, Prui men 5250 Kg., f 1651,30, f 31,45, Appels 117884 Kg., f 22614,68, f 19,18, Frambozen 7254 Kg.,f 1494,48, f 20,60, boomgaarden 5 stuks, f 313(0, Verder vinden we onder kleine vei- liogen Appelen 2.390.392 Kg„ totale opbrengst f 236.721,29, gemiddelde prijs f 9,90, Peren 595.257 Kg., f 121.126,65, f 20,35, Pruimen 172819 Kg., f 49.945,70, f 28,90., Kersen 60935 Kg., f19034,64, f 31,24, zwarte bessen 5288 Kg., f 1550,88, f 29,30, Roode bessen 19478 Kg., f 1684,50, f 8,65, Aardbeien 4129 Kg., f 1247,71, f 80,22, Aardappelen (groote) 72502 Kg., f 2949,36, f 4,07. Het Bestuur stelt voor voor het a.s. seizoen het percentage voor te belalen provisie (art. 3 huish. reglement) te bepalen op 2 pet. voor groote ep 4 pet. 7oor kleine vsiling. Als bestuursleden moeten periodiek aftreden de heeren M. v. Harmeien, A. Lous, A. v. d. Poest Clement en wegens bedanken de heer F. Domini ons. De staat van bezittingen en schul den op 31 Dec. 1923 vermeldt aan totaal f 79788,12. Valsche cheques. Te Rotterdam zijn twee Duitsohers aangehouden, die in het bezit waren van 'n mét scherp geladen revolver, benevens cheques op Engelsche banken. De chèques waren Van 1911, welk jaartal waB veranderd in 1924, .L De oude ellende. In den stal van den landbouwer L. te Mechelen (Li,) nam H. een geweer, dat daar in den hoek stond. Spelenderwijs richtte hij het geweer op Set zoontje van L„ het ging af en de jongen werd zoo ernstig in de borst getroffen, dat de dood spoedig intrad. H. wist niet, dat het geweer geladen was. Dierenbeul. Een arbeider van de mijn Willem Sophia schopte te Kerkrade ondergronds een paard zoo danig tegen den buik,o flat het dier dood neer viel. De dierenbeul werd onmiddellijk ontslagen eh kreeg een proces-verbaal op den koop toe. De drievoudige moord in het Koekangerveld. Op last van de justitie te Assen hebben drie veldwachters uit De Wijk en Zuidwolde gevankelijk naar Assen overgebracht den 40-j. L. P. Deze arrestatie moet verband houden, zegt de Ass. Ct., met den in het laatst van 1909 gepleegden drie- voudigen moord in het Koekangerveld, toen de schapenhouder Bakker, diens huishoudster en het knechtje op af schuwelijke wijze om het leven zijnS gebracht.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2