31. Dinsdag 11 Maart 1324 lil jaargang FEUILLETON De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Rechtszaken. Pro vincie-W ieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap ©oesche Courant ADVERTENT1EN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Rleenwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. COURANT buitkjslawd. De goudcredietbank voor Duitschland- De president van de Duitsche rijks bank, dr. Schacht, heeft aan de centrale commissie van den P.ijksdag eenige mededeelingen gedaan over het resul taat der onderhandelingen met de ge allieerde deskundigen over de te stich ten goudcredietbank voor Duitschland Deze bank moet Duitschland den gond;n muntstandaard weer bren gen en tevens aan de Duitsche nijver heid het benoodigde bedrijfskapitaal verschaffen. Het buitenland zal hiertoe de behulpzame hand moeten bieden. De zetel van de bank zal te Berlijn gevestigd zijn; deze zal door de rijks bank worden geleid. De omvang van de te stichten bank zal beperkt zijn. Het kapitaal zal ten hoogste 300 millioen gouden mark bedragen, terwijl er voor 100 millioen bankbiljetten in omloop zullen mogen worden gebracht. De rijksbank zal van het kapitaal van 200 millioen zelf de helft nemen en doordat zij zich ook nog een aandeel van de overige 100 millioen verzekert, zal zij steeds over de meerderheid van het kapitaal be schikken. Een particulier internationaal con sortium heeft zich bereid verklaard een erediet van 5 miljoen pond sterling (100 miljoen goudmark) ter beschik king van de Rijksbank te stellen, welke met dit geld de helft van de aandeelen van de nieuwe bank zal koopen. Onder handelingen met een groep Duitsche financiers zijn zoover gevorderd, dat van deze zyde eveneens 5 miljoen pond sterling kan worden verwacht, zoodat ook de tweede helft van het benoodigde kapitaal, dat niet door de Rijksbank moet worden opgebracht, gevonden is. De stichting van de nieuwe bank kan dus weldra wor den verwacht. De Belgische kabinetscrisis. Het nieuwe Belgische kabinet is nog steeds niet gevormd. De laatste lood jes wegen het zwaarst. De moeilijkheid spruit hoofdzakelijk voort uit het vasthouden van Theunis aan Paul Hijmans als minister van buitenlandsche zaken, die hem, naar de Peuple weet te melden, door koning Albert zelf dringend aanbevolen werd. Hijmans heeft echter allesbehalve een goede pers en wordt, zoowel dojr de Vlaamscbe en socialistische bladen om zijn francofilie en zijn vroegere anti-Nederlandscbe annexionistische zonden, als door de Nation Beige, die hem ervan verdenkt nu eenigszins naar Londen, in plaats van naar Parijs over te hellen, met vinnigheid bekampt, Bovendien meldt de Brusselsche correspondent vaD de N R.Ct. ,In zekere beurskringen meent men, dat, zoo Theunis zich van Hij mans als minister van buitenlandsche zaken niet ontdoet en geen zelfstandig buitenlandsch beleid wordt gevoerd, binnenkort nog meer valuta-verras- 24 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOB A. MÖTZELBÜRG. Nadruk verboden. Festenrath bemerkte wel, dat hij heel wat dichter moest naderen en zich bij het venster moest opstellen als hij iets wilde hooren van hetgeen daar binnen gesproken werd. De beele om geving was zeer eenzaam. Niemand kwam voorbij. Langzaam liep hij op het huis toe. Toen scheen een hond op de binnenplaats de lucht van hem gekregen te hebben en sprong met woedend geblaf tegen de hooge schut ting, die de binnenplaats afsloot. Festenrath trok zich zoo snel mogelijk terug en de hond kalmeerde lang zamerhand, Ook hoorde de kapitein, hoe een vrouwelijke stem op de binnen, plaats den hond tot kalmte aanmaande. Nog een andere list, die Festenrath verzon, bleek eveneens vergeefsch te zijn. Hjj wilde over de straat het huis singen verwacht zouden kunnen worden". Er is nu nog een kans dat Theunis ten slotte Hijmans liever laat kelderen dan den franc. Wanneer de munt een maal ziek is, pleegt men er veel voor over te hebben om haar weer beter te maken. Verstandiger is het te trachten de ziekte te voorkomen. De nieuwe Chaliet. Zooals wij reeds gemeld hebben heeft de Turksche Nationale vergade ring te Angora het chalifaat afgeschaft en den chafiet' verbannen. Hiermede was de Islam zonder geestelijk hoofd. De Mohammedanen in Mesopotamië hebben hierop koning Husein van Hedzjas, waarin de bedevaartplaatsen Mekka en Medina liggen, tot chalief uitgeroepen. Huseins zoon Peissel is emir van Irak (Mesopotamië) en zijn zoon Abdnlla emir van liet Trana- jordaansche. Ook in deze streken is Husein tot chalief geproclameerd en verwacht wirdt dat andere gebieden zullen volgen. De nieuwe chalief staat onder En- gelschen invloed en waarschijnlijk is Engeland aan deze uitroeping van Husein niet vreemd. Wanneer de Indische Muzelmannen Husein eveneens tot hun geestelijk huofd erkennen, zullen de moeilijk heden voor Engeland in Indië grooten- deels zijn opgelost. Husein is een man van reeds 68 jaar en heeft sedert 1913 den Turken in het vaarwater gezeten. In den oorlog leidde hij den Ar&bisehen opstand tegen de Turken en werd daarop tot belooning door de geallieerden totkoning van Hedzjas aangesteld. De verkiezingen in Duitschland- Vermoedelijk zullen de Duitsche verkiezingen op 4 of 11 Mei plaats -vinden. Zoogenaamd is er in April geen geschikte Zondag, in werkelijk heid echter wil men vóór de verkie zingen de Duitsche goudcredietbank tot stand zien komen. Werden de ver kiezingen eerder gehouden, dan zou de totstandkoming vertraging kunnen ondervinden. Kasvoorschotten aan de N. O. Koninklijke Hollandschs Lloyd. Ingediend is een wetsontwerp tot Toekenning van kasvoorschotten aan de N.O. Koninklijke Hollandsche Xjloyd. In de memorie van toelichting wordt allereerst een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling van het bedrijf dezer onderneming en de moei lijkheden, waarin zij is geraakt. Zooals uit de gesloten overeenkomst is te zien, geeft de gemeente Amsterdam van de in totaal noodig geachte bedragen en de Staat 3/-t. Aan de steunverleening ligt de ge dachte ten grondslag, dat er geen spiake van mag zijn, dat aandeelhouders of schuldeischers der maatschappij uit Rijksgelden voor verliezen zouden voorbijgaan en dan weer terugkeeren, daarbij echter eenige minuten bij het venster blijven staan en trachten iets van het gesprek op te vangen. De hond verijdelde echter ook dezi poging, want zoodra hij voetstappen hoorde, begon hij te blafien of tenminste te grommen, zoodat de kapitein niets kon verstaan. Hij zag zich dus genood zaakt, zijn plan op te geven. Graag zou hij de mannen die nier bijeen gekomen waren, bespied hebben, zoodra zij naar huis gingen. Maar hoe lang zou hij dan wel moeten wachten En als bij zelf ontdekt en aangesproken werd moest dat dan geen achter docht opwekken Langzaam, nu en dan weer staan blijvend, of weer enkele passen ornkee- rend, ging hij naar huis, zocht in het donker zijn kamer cp en leunde, zonder licht aan te steken, uit het raam, om dan tenminste den terugkeer van George af te wachten. Het was ongeveer tien uur, toeu de knaap aan de hand van een der man nen naderde, in wien Festenrath Til ver moedde. De knaap was zeer levendig en sprak in een zekere opwinding, zoodat Til eens tot hem zei „Luister eens, George, je moet je mond houden I Anders halen wij je niet meer bjj ons in de kamer. Dat worden behoed. Het voortbestaan der maatschappij is ook hun belang en zij zullen zich, ten einde dat voortbestaan te verzekeren, eveneens opofferingen hebben te getroosten. De steuuverlee- ning door den Staat geschiedt uitslui tend nit overtuiging, dat de instand houding der scheepvaart-maatschappij een nationaal belang is. Het maximum-bedrag der op deze wijze te verstrekken gelden is ten slotte op f 5,250,000. De oorzaken van de tegenwoordige In een bijeenkomst, belegd door de Ver. van Ned. accountants te Rotter dam, heeft prof. mr, M. W. F. Treub een rede gehouden, waaraan we het volgende ontleenen Naast de kapitaalschaarschte is er dan nog dit, dat de landen allerlei uitgaven moesten doen, zonder te vragen of zij wel gedekt waren. Als driekwart van de wereld gaat vechten, dan neemt de Staat een veel grooter deel van hetgeen van het maatschappelijk in komen overblijft dan vroeger, en voor de toekomst is dat veel erger dan voor het heden. Wij zijn buiten den oorlog gebleven, wij gaan een periode van groote moeilijkheden door, maar nie mand zal beweren, dat wij aan den rand van den afgrond staan. Anders is het, als de eischen van den Staat door gaan, en als Staat en gemeenten niet inkrimpen tot het strikt noodzakelijk dan gaat onze toekomstige welvaart naar de haaien. Nieuw kapitaal komt er hier te lande zeker niet bij en spr. is er zelfs overtuigd, dat wij jaarlijks kapitaal interen, hetgeen wil zeggen, dat wij onze nakomelingen voor een allengs slechtereu boedel zullen plaatsen, Naast dat eene element, hebben wjj de hoogere kosten der arbeiders, en daarnaast helaas de arbeidsmoebeid Wij hebben een sterke verhooging van de loonen gehad, maar deze zijn niet naar verhouding gedaald. Wanneer het gebeele volksinkomen vermindert en de kracht om het op peil te houden ver mindert, dan kan een deel van het volk niet een absoluut grooter aandeel ver langen. De Arbeidswet. Naar het Centrum verneemt, is wel dra een wijziging van de Arbeidswet te verwachten, waardoor de bezwaren van de bakkers zullen worden onder, vangen. Salarisverlaging Rijksambtenaren. Naar het Centrum verneemt zijn de maatregelen i.z. de salarisverlaging der rijksambtenaren reeds in gevorderden staat van voorbereiding. De voornaamste wijziging van het bezoldigingsbesluit zou daarin bestaan dat het mogelijk zal worden gemaakt dat naar een algemeenen regel voor ieder departement of dienstvak een afzonderlijke salarisregeling zal worden vastgesteld door den betrokken minis ter. De laatste twee periodieke verhoo gingen zullen niet meer wotden toege kerd aan de ongehuwde ambtenaren hoeft niet iedereen te weten 1" „Och neen, oom Til, ik zeg ook niets, stellig niet 1" betuigde de kuaap. Toe a hoorde Festenrath, hoe Til den knaap aan zijn moeder overgaf ea het huis verliet. Htj kon de gestalte van dezen man niet herkennen. Niet lang daarna hoorde hij luide mannenstem men en een aantal mannen ging voorbij zijn raam zij spraken over goed en ever slecht bier en over tabak, Een der stemmen kwam den kapitein bekend voor en hij hoorde, hoe deze eenmaal op de vraag r/Carsten, waar heb je tegenwoordig je tabak vandaan antwoordde„Ik breng ze gewoonlijk mee uit Maastricht daar is ze het goedkoopst 1" waarop de anderen be gonnen te lachen. Het scheen Festen- tath, alsof hun gesprek iets gedwongens had, maar daarin kon hij zich vergis sen. Hij nam den naam Carsten goed in zijn geheugen op. Toen ging hij naar bed en daar hij door de wande ling en door den avondlucht moe was geworden, sliep hij heel gauw in. Hij kon nog niet heel lang geslapen hebben, toen hij gewekt werd door luid kloppen op zijn deur. „Och, mijnheer Meisner," klonk de angstige stem van de weduwe Mertens, ,/doet u mij een pleizier en staat u direct op. Mijn George is ziek, ik weet Voor wettige of wettig erkende kinde ren zal een toelage worden toegekend van 24 pCt. per kind. Gehuwde amb- tesaieu boven S3 jaar en met ten minste 2 dienstjaren, die een salaris genieten van minder dan f 2000, ont vangen een toelage van f 200. Salaris en toelage mag alsdan te zanten niet stijgen boven t 2000. Bij peiiodieke verhooging wordt deze toelage met het bedrag dier verhoogingen verminderd. Verder zal de korting wegens vrije woning enz. worden herzien, omdat deze in vele gevallen te laag moet worden geacht. Tenslotte ligt het in de be doeling, door het invoeren van over gangsbepalingen voor gehuwden de salarisverlaging, die van deze wjzigin- gen het gevolg zou kunnen zijn, te beperken tot ten hoogste 20 pCt. Zou naar de nieuw te stellen regelen die verlaging meer dan 20 pCt. bedrageD, dan zal aan betrokkenen een toelage gelijk aan bet verscbil worden toege kend. Het ligt in het voornemen, deze toelage vooralsnog slechts voor één jaar te verleenen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf 6 Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Maart in Nederland uitgesproken 79 faillissementen tegen 74 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van J Januari tot en met 7 Maart 1924 853 faillissementen tegenover 756 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. MIJNHARDT's k-enuw-Tabletten 75 et. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Maart 1924 werden de volgende zaken behandeld: F. S., 41 jaar, koopman te Schore. werd beklaagd dat hij omstreeks Oct. of November 1923 te Kruiningen met het oogmerk tot wederrechtelijke toe eigening heeft wegnomen 2 roeiriemen toebehoorende aan J. Wabeke. Eisch f 25 of 25 dagen hechtenis. Uitspraak vrijspraak. J. L. W., 32 jaar, landbouwer Kamperland, werd beklaagd dat hy op 8 Febr. 1924 te Wissenkerke opzet telijk den gemeente- en onbezoldigd iijksveldwachter D. v. d. Vreugde, die aldaar surveilleerde, heeft beleedigd. Eiscb f 15 of 15 dagen hechtenis, Uitspraak idem, P. T., 32 jaar, chauffeur te Ierseke, werd beklaagd dat hij op 2 Februari 1924 te Goes den agent tan politie J. Saaman, terwijl hij daar surveilleerde, opzettelijk heeft beleedigd, Eisch f 15 of 15 dagen hechtenis, Uitspraak f 10 of 10 d. hechtenis, niet meer wat te doen." Festenrath sprong direct uit bed kleedde zich vluchtig aan, sloeg zijn jas om en stond een oogenbltk later op de gang voor zijn kamer. Juffrouw Mertens maakte duizendmaal excuus haar stem verried een doodelijken angst eu toen de kapitein, nadat bij getracht had de vrouw gerust te stellen, haar kamer binnenging en een blik op George wierp, die op bed lag, begreep hij tot zijn grooten schiik, dat deze angst maar al te zeer gerechtvaardigd was. De knaap trilde over al zijn ledematen, draaide zich telkens woest om, had de dekens van zich afgeschud zijn roode gezwollen oogen glinsterden geheim zinnig ook zijn gezicht vertoonde een hoogroode kleur hij mompelde onver- staanoare woorden, viel dan weer uitgeput neer en lag een tijdlang als verdoofd, om zich dan plotseling weer op te richten en wild onsamen hangende woorden te stamelen. „dij was al in slaap gevallen," zei juffrouw Mertens, die bleek en radeloos voor het bed stond. „Plotseling hoorde ik ik was zelf op het punt in te slapen hoe hij zich bewoog en steunde en begon over te geven, Ik sprong overeind en hield zijn hoofd vast. Aan dat overgeven scheen maar geen eind te zullen komen. Hij viel De Brusselsche Banh. De instructie in de zaak tegen W. P. v. P. en II. W., die te Middelburg sedert 13 October gedetineerd zijn in verband met de bekende zaken der Brusselsche Bank, is gesloten. Binnen kort kan de verwijzing der zaak naar de openbare zitting der rechtbank worden verwacht. De aanvaring van de „Bato 10". De raad v.d. scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de aanvating van het sleepschip „Bato 10" door het Duitsche s.s. „Radbod" nabij Bath. De raad is van oordeel, dat de oor zaak van de ramp gelegen is in de verkeerde manoeuvre van den sleep bootkapitein, die op onverantwoorde- lyke wijze den koers van de „Ralbod" heeft gekruist. De „Radbod", die het Nauw van Bath instoomen moest en de sloep, die het Schaar van de Noord wilde invaren, naderden elkaar dien tengevolge met kruisende koersen. De sleepbootkapitein had behooren te stoppen, om de „Radbod" gelegenheid te geven te passeerenhij beweerde wel, dat hij meende, dat er nog rnimte genoeg was, maar de uitkomst heeft geleeid, dat die meeaing ten eenenmale onjuist was. Het door den s.eepboot- kapitein gegeven sein van twee stooten, waaruit de „Radbod" natuurlijk moest afleiden, dat de sleep bakboord zou uitgaan, is mede ODjnist. De sleepboot kapitein gaf ter zitting van den Raad voor, dat hij met dat sein bedoelde, dat hij de Noordzijde van het Schaar van de Noord zou houden, maar het is onaannemelijk, dat de sleepboot kapitein die bedoeling met dit sein had. Immers er was geen reden, om aan de „Radbod", die het Schaar van de Noord niet inging kenbaar te maken welke zijde van dit vaarwater de sleep zou houden. Blijkbaar heeft de sleepboot kapitein de 2 stooten gegeven als een soort mededeeling, dat hij het vaar water wilde oversteken. Voor dergelijke mededeelingen misbruiken sleepboot kapiteins menigmaal de wettelijke seinen, waardoor zij de gevaren, welke hun vaak roekelooze eu met de reglementen strijdende wijze van manoeuvreeren ten gevolge hebben, nog vermeerderen. Nienwdorp. Benoemd met ingang van l April, uit ongeveer 200 sollici tanten, tot gemeenteveldwachter, de heer M. Finson, agent van politie te Roosendaal. 's Deer Arendskerke. Vrijdagavond werd alhier de eindles gehouden van den landbouwhuishoudkundigen cursus. Aan alle deelneemsters (waarom niet de namen vermeld Red. G. Crt.) werd het diploma uitgereikt door den heer Mr. P. Dieleman, voorzitter van de Z. L. M., na een woord van dank aan mej. Kome en dhr. W. P. Markusse, leid(st)er van dien cursus, voor het degelijke onderwijs. De oudste der cursisten, mej. G. Tol hoek, sprak namens haar mede leerlingen een woord van dank aan de uitgeput in de kussens terug, toen echter begon zijn lichaam te schokken en ging hij ijlen. Hij moet bepaald hevige koorts hebben." „Zoo komt het mij ook voor," zei de kapitein, die de hand van den koaap gegrepen had en zijn pols voelde. „George George, mijn jongen ken je me niet De knaap keek hem met zijn rood gezwollen oogen, die hun zachten, vriendelijken glans verloren hadden, een oogenblik aan, probeerde te glim lachen en fluisterde„Oom Meisner." Daarna richtte hij zich echter plotseling hoog op, vouwde zijn banden eji riep met akelig klinkende, zonderling ver moeide stem, den blik naar boven ge heven In naam van den drieëenigen, almachtigen God, die gebiedt over goeden en kwaden, bezweer ik u, Uriel, te verschijnen, u naar ons toe te buigen, ons een teeken te geven en uw getrouwe dienaren ter wille te zijn, die u in geknielde houding wachten zooals ik Hij viel weer terug en nog slechts een hevig gerochel klonk nit zijn mond. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1