GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL STADSNIEUWS Boeken en Tijdschriften. Provincie-Nieuw s. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand VAN DE van ZATERDAG 8 MAART 1924. Ombouw Station Goes. Mea meldt ons nader dat de aan besteding van den aauleg der lijnen niet reeds met eenige weken zal ge schieden, maar dat het wel tot in de tweede helft van dit jaar zal aan- loopen. Op de wandeling. Pieterse en Janee waren voor be zuiniging. Wel wis en zeker waren ze voor bezuiniging. Stel je voor de Staatsbegrooting sluit met een tekort van 140 millioen. Wat doet moeder do vrouw wanneer ze niet rond kan komen met haar weekgeld Maakt ze dan schulden Immers neenDan bezuinigt ze op haar uitgaven, dan krijgen Pieterse en JaDse minder zak geld en rooken ze een goedkooper sigaartje. En ook de regeering moest bezui nigen. Dat was zoo klaar als een klontje. De uitgaven moesten ver minderd Er zouden offers gebracht moeten worden, dat sprak vanzelf. Maar het land was in gevaar, en dus kende ieder zijn plicht. Hadden we de tachtigjarige oorlog indertijd niet ge wonnen Waren we niet een moedig en taai volk, dat met vreugde en trots de zwaarste lasten droeg 1 Waren we niet vaderlandslievend tot in het on eindige En toen kreeg Pieterse een brief van de regeering met de mededeeiing, dat zijn salaris was verlaagd. Dat was gemeen, zei Pieterse, ze moesten in Den Haag wel bezuinigen, maar niet op hem, hii had al niet te veel. Hoe konden ze in 's hemelsnaam bij hem beginnen Ze moeBten Janse aanpakkenDaar kon wel wat af Die smeet het over den balk. De on schuldige kreeg altijd de kous op den kop. Het was een schandaal. En Janse zei, dat Pieterse nu wel klaagde, en dat het ook wel onaange naam voor hem was, maar dat de regeering dan toch maar een fijne neus bad, en direct de juiste had uitge pikt. Tot op zekeren dag Janse een brief van den minister kreeg, waarin stond dat hij op wachtgeld gesteld was. Nu was Leiden in last. Waren ze gek in Den Haag Stapelgek f Onge hoord was hetZeker, bezuinigd moest er worden, maar natuurlijk niet op hem, Janse! Dat van Pietersï, dat was goed, maar niet op hem, neen, dan liever op van Puffelen. Die kon best de laan uit. Daar had je nog voordeel van, die van Puffelen die veroorzaakte anderen last en moeite en deed zelf niets. Wat een regeering 1 om op hem te willen bezuinigen, op hem, Janse Moraal. De moraal die we kunnen dislilleeren uit de gevoelens van deze twee gepersonifieerde bezuinigings objecten is de volgendeHet is maar goed dat de tachtigjarige oorlog eenige eeuwen geleden gestreden is en dat we het nu niet nog eens over hoeven te doen. De liefde van den Neder lander voor zijn vaderland reikt niet verder dan zijn portemonnaie. Wanneer men daaraan raakt is het met de liefde gedaan. TOMMY. (Ook in de 80-jarige oorlog heeft bovenstaande eigenschap zich wel ge demonstreerd. Bleef men, toen Egmont en Hoorne het schavot bestegen, niet vrij kalm, en ging men niet op z'n achterste beenen staan, toen de tiende penning werd geheven Red. G. Crt.) Brochures. De eerste stap op den weg naar economisch herstel is een uitgave der Grondpartij, van een adres met toelichting aan den minister van finan ciën. Deze partij wenscht de instelling van een grondwaarde-belasting, d.w.z. een belasting op de waarde van den blooten grond met totale verwaarloo- zing van de waarde der opstallen of andere verbeteringen. Hierdoor zou voor het Rijk een gelijdelqke afschaffing van alle accijn zen op noodzakelijke levensbehoeften mogelijk worden, terwijl in de gemeen ten de grondwaardebelasting in plaats van de gemeentelijke inkomstenbelas ting zon moeten komen. Gewezen wordt op landen waar deze belasting bestaatde Engelsche Domi nions, de Ver. Staten, Argentinië, Hongarije, Denemarken en Japan. We ontvingen Het ontstaan en de ontwikkeling der Spoorwegen, een aardig geïllustreerd en prettig geschre ven historisch overzicht door Th. Wolff (uitg. Boekdrukkerij T. C. B. ten Hage, 's Gravenbage). Van het gemeentegasbedrijf ontvin gen wij Waarom, Gas door D. Stavorinus, waarin autwoord wordt ge geven op de vraag waarom is gas de zindelijkste, de goedkoopste, de gemak kelijkste en de meest doelmatige bron van warmte. Ook word. een overzicht gegeven van de toepassing van gas in verschillende bedrijven. Het werkje is van talrijke illustraties voorzien. Van Beuthem en Jutting, Middel burg, heeft uitgegeven de rede door prof. Blok op 22 Febr. j.l. uitgespro ken in de Nuorderkerk te Middelburg ter gelegenheid van de herdenking van den overgang van Middelburg naar den Prins van Oranje in 1574. De schrijver geeft na een algemeene in leiding, de schildering van het alge meene karakter van den opstand tegen Spanje en het tooneel van den strijd, voornamelijk wat Walcheren, Zuid- Beveland en de Zeeuwsche wateren betreft. Daarna gaat hij over tot een beschrijving van den opstand in Zee land, van Vlissingeu uit en het begiu van de insluiting van Middelburg, van Walcheren eigenlijk. De schrijver be handelt in het kort de pogingen der Spanjaarden tot ontzet van Antwerpen en Bergen op Zoom uit, waarbij hij wijst op het eigenaardige van den bloe- digen, woesten meedoogenloozen wor stelstrijd op de Zeeuwsche plassen, platen en stroomen. Einde 1573 kwam de Prins van Oranje zelf in Zeeland, op Walcheren om een einde aan den kamp te maken. Maar hij vond er den nobeleu en ou- versaagden Mondragon tegenover zich en moeBt, al organiseerend en strijdend van Vlissingen uit, maanden lang de uiterste krachten inspannen, tot dat eindelijk de dappere Spanjaard, na nogmaals herhaaldelijk mislukken van de pogingen tot ontzet, door bitteren hongersnood, weinig minder nijpend dan in 1574 te Leiden en gebrek aan munitie gedwongen, moest capituleeren. Schrijver wijst metnadruk op de groote beteekenis van dat feit voor de zaak van den opstand, voor Zeeland in het bijzonder, op de economische en staat kundige, zoowel als op de kerkelijke en godsdienstige gevolgen er van en eindigt met een peroratie op den Prins van Oranje. Zeelandia. Wij ontviugen een uit voerig programma van de Zeeuwsche Vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam, van een groote uitvoering door haar aldaar te geven. Opgevoerd zal worden een Zeeuwsch bliespel, op 'n durpje in Oosteiik Zuud-Beveland, door K. Koets, ge titeld »Twi onden vochten om 'n bê-n, 'n derde lopt er gauw mie êeu." Ons ZeelandWij ontvingen het eerste nr. van „Ons Zeeland", officieel orgaan der Zei uivsche Vereenigingen in Nederland, Dit blad eigent zich uit stekend tot het versterken van deu band niet alleen lus-enen de Zeeuwen buiten Zeeland ouderling, maar ook tusscheu hen en ons gewest. Het is als 't ware een stukje „eigen" in „den vreemde». Htmsweert. Dhr. J. ter Beek, tech nisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat alhier wordt met ingang van i Mei a.s. overgeplaatst van hier naar Gouda. Dinsdag herdacht, naar de M.G. meldt mevr. Benn te Haasweert haar zilveren ambts-jubilé als vroedvrouw. In de gymnastiekzaal der openbare school waren vele moeders bijeenge komen om de jubilaresse te feliciteereo. Een aardige gedachte was het de eerste moeder-patiënte van haar namens 130 moeders twee prachtige cadeaux aan te doen bieden. Gereleveerd werd wat zij in dien tijd voor haar patiënten is geweest. Van den dokter, den heer Kolff' van Oosterwijk te Kruiningen, die verhin derd was, was een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Zichtbaar aangedaan voor deze hul diging, dankte de jnbilaresse voor de belangstelling haar op dezen dag be toond. Te dezer plaatse moge hier nog ge wezen worden op wat zij is geweest voor de lijdenden in den tijd, dat te Hansweert nog geen wijkverpleegster was gevestigd. Steeds was zij op de bres om te helpen. Rilland-Batb. Het alhier gezonken Bchip „Alida», schipper de Ridder, geladen met macadam is met twee lichters van de Bergiugsmij. v. d. Tak te Rotterdam gelicht, en bij hoog water bezuiden het vaarwater gebracht, zoo dat het schip nu bij laag water droog komt. De lading kan alsdan verder worden gelost. Het schip is evenwel niet gebroken. Eenige noodreparaties worden aangebracht. Voor het behouden van het alhier gestrande Griekscbe stoomschip wordt gevreesd. Het achterschip zinkt steeds dieper in het zand. Van de lading wtlke geheel uit lijnzaad bestaat is nog maar een klein gedeelte geborgen. Het geladen Engelsche stoom schip „Flazwelt" is Woensdag met helder weer alhier op de Schelde aan den grond geloopen. Met hoog water kon het schip met sieepbooten niet vlot worden gesleept. Toen meer sieep booten ter assistentie bijkwamen ging het water teeds af en kwam hel schip niet vlot. Het vaartuig zit gevaar,ijk, men vreest voor breken. hors iele. Tot ouderlingen in de oud-geref. kerk alhier zijn benoemd de heeren Joh. Boone en Nic. Melis en tot diakenen Jan Paardekooper en Corns. Vermaires. De heer Joh. Boone ver klaarde reeds zijn beiujemisg aan te nemen Voor het beroep naar Grand Rapids is door ds. Vreugdenhtl bedankt. ftupeile. De Chr. Sdhoolver, Kapelle- Biezelinge, herdacht haar 40—jaiig be slaan op feestelijke wijze, voorzitter Th. Possen. De secr. deed historische mededee- liugen in Augustus 1883 werd de ver. opgericht door ds. M. v. Apeldoorn, ds. P. van Paascheu en ds. J. C. Sikkel. In 1904 werd de schoot geopend door ds. N. G. Kerssies met 67 ieerl. Als hoofd trad op dhr. A. J. v. d. Brugge en als onderwijzeres mej. A. Jeronimus. Woensdagavond kwam de Laud- bouwver. alhier in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Gansemaa. De peuningm. dhr. J. Ossewaarae, deed rekening en verantwoording. Ont vangen was 1 324,23 en uitgegeven f 144,12, batig slut f 180,11. De rekening van den secr. werd voor accoord bevonden verklaard. Tot aankoop Chili werd besloten, levering tweede helft van April. Besloten werd de volgende verga dering te beslissen over de bestemming der kas. Alisse. Woensdagavond 5 Maart jl. vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. De begrooting '23 werd in verband met overschrijving van enkele posten gewijzigd. Besloten werd niet toe te treden tot de Ver. van Nederlaudsehe Gemeenten, wegens onbillijke contributieregeling voor de Kleine Gemeenten. Nog werd besloten de 'voormalige onderwijzerwoniug weder om te verhuren aan den tegenwoordigen bewoner. Het kohier Hondenbelasting over 1924 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 162 verdeeld over 55 honden. Kioetinge. Woensdag 5 Maan jl. vergaderde de Boerenleenbank alhier, van de 78 leden waren 43 tegenwoordig. Uit de rekening bleek dat aan spaar gelden in 1923 was ingelegd inel bij geschreven rente 1 36581,56 en terug betaald f 30.400. Aan voorschotten werd uitgegeven f 15.200 en terugbetaald f 3975. Bij de C.-Bank was een tegoed van 'f 59172,26 en bij de leden van f 41908,23 en een schuld aan de leden van f 19024,92. De winst zal in het reservefonds gestort worden. Het salaris van den kassier werd met f 50 verhoogd. Met bijna alg. stemmen werden her kozen de heeren Q. Tritnpe als bestuurs lid, M. Kole Cz. als lid van den Raad van Toezicht, H. M. Bruynzeel en J. Ocle Az. als plaatsvervangende bestuurs leden. De rentevoet bleef evenals vorig jaar, n.l. 3*/* pCt. voor spaargelden en deposito's ei 48/z pCt. voor voor schotten en erediet in loopende rekening. Verzending van oesters uit geheel Zeeland. De opgave in het vorige nr. betreft de verzending vanuit Ierseke. In de maand Februari 1924 werden verzonden uit geheel Zeeland Naar Holland 426570 oesters. Naar België 764725 Naar Duitschland 670850 Naar Eugelaud 1355250 Frankrijk 46100 Naar andere landen 84125 Te zamen 3347620 oesters. In Februari 1923 werden verzonden 3350335 oesters. Tragisch. Donderdagavond is in het St. Jozefsgesticht te Harlingen, de ruim 80-jarige Minde vrouw W,, die in haar kamertje bezig was zich boven een stoof met vuur te warmen, in brand geraakt. Toen men haar vond had zij hevige brandwonden en in den daarop volgenden nacht overleed zij aan de bekomen verwonding. Verdronken. Bij den Broekweg te Vlaardingeu is Zaterdagavond de met melkbussen beladen brik van den vee houder L. de Jong door het schrikken van het paard in een sloot geraakt. De Jong kon nog bijtijds van den bok springen, tnaar vier op den wagen ge zeten personen kwamen in de sloot terecht Een hunner, de 24-jarige ongehuwde knecht J. K uit Vlaardin- ger-Auibscht, die onder den wagen was geraakt, is verdronken. Baadswelsprekendheid. De heer Bruua beeft, naar het Utr. D.bld. meedeelt, bij den gemeenteraad van Utrecht het volgende voorstel inge diend De P.aad, gezien het gedenkwaardige feit, uat meer dan twee volle zittingen zijn besteed aan één punt der agende, hetwelk ten slotte zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, besluit ter gedachtenis daaraan een gedenkpenning te laten slaan. Deze zal aan de eeue zijde een af beelding vertooneu van den Dumtoien met dit randschrift, ontleend ann een vaderlandsch lied „Het nakroost der gespierde braven, dat nakroost, dat zijn wij." Aan de keerzijde zal de penning vertoonen het Uirechtsch wapen, aan- gebrschi op een kachel en het op schrift „Gezelligheid kent geen tijd." B. en W. worden uitgenoodigd van deze penning een exemplaar in goud te doen vervaardigen voor het Museum en een aantal exemplaren in zilver, ter grootte van een rijksdaalder, welke kunnen worden uitgereikt aan raads leden, die zich door welsprekendheid voor de gemeente bijzonder verdienste lijk makeo. van honderd gulden spaart timmerwerk van 'twee honderd gulden. V.V.V.F. De eerbied voor het parlemen tarisme. In de Journaal een plaatje van twee jonge vrouwen. De eeue, aan haar schrijftafel gezeten, wil een anonieme') brief schrijven. Het beste, zegt de vriendin, die met een courant in de baud bij haar staat, is de woor den, die je gebruiken wilt, uit de couraut te knippen. „Ik wou schrjjvenSchurk, schoft, ploert „Wacht evendan moeten wij het Kamerverslag hebben." Autobus-ongeluk. Een auto bus, die Woensdagmorgen van de Ljjn- baan in Den Haag naar 's Gravezande vertrok, is aan den Loosduinschen Weg, ter hoogte van de Gaslaan, tengevolge van een aanrijding in de Loosduinsebe Vaart geraakt. De autobus, waarin 11 passagiers zaten, kantelde. Juist pas seerde een schipper met zijn schuit, en de opvarenden van dit vaartuig red den eea aantal van de passagiers, door hen door deur en ramen van de bus op de schuit te trekken. Twee voor bijgangers begaven zich met levensge vaar in de bus en hielpen de overige passagiers op de schuit. Behalve een man, een vrouw en een kind, die in een nabijzijnde woning werden binnen gebracht, zijn de passagiers met auto's van deu geneeskundigen dienst naar den centralen post van dezen dienst vervoerd. Vijf der passagiers kregen min of meer ernstige verwondingen. Hoorbaar schrift. Uit het land der onbegrensde mogelijkheden bereikt ons een meded teling over een apparaat „Octophone" genaamd. Dit apparaat dient om schrift in klanken om te zetten. Een brief of boek, getypt of gedrukt in biaille-schrift voor blinden, welke dezen door hun fijnen tastzin lezen, wordt op de octophone geplaatst, welk apparaat dan weer deze plastische punten in klanken vertolkt. Natuurlijk moet men tevoren de beteekenis van de voortgebrachte muziek, zoo zullen we ons die voortgebrachte klanken maar indenken, leeren, evenwel geeft bet prospecti aan, dat dit door blinden in zeer korten tijd met groote snelheid en juistheid wordt verstaan. Een benauwende vergissing. De Amsterdamsehe briefschrijver van de Gooi- en Eemlander verhaalt: In een der vier groote gemeenten van ons vaderland had de Koningin, bij een onofficieel bezoek, aan den on- gehuwden voorzitter van een Huur- oommissle te kennen gegeven eenige nieuw gebouwde arbeiderswoningen van binnen te willen zien. Drie, vier woningen werden door H.M. bezichtigd en een genoeglijk praatje gemaakt met de bewoners. Bij één der huisjes aanschellende, kreeg hij geen gehoor. Den president brak het angstzweet uit, want de vorstin fronste de wenk brauwen. Toen kwam hij op een goed idee eenige huizen verder woonde één zijoer kennissen, dien hij wel geruimen lijd niet had bezocht, doch waar hij altijd welkom was. Jawel déér wérd opengedaan De voorzitter trad binnen, de bewo ner ging onmiddellijk op hem toe, greep zijn band en zei Zoo Jaco bus, dat doet me pleizier In denzelfden adem giug hij voort Wat, zie ik een dame in je gezel schap Ik begrijp het ai, eindelijk ge trouwd Dag mevrouw. Nou, Jacobus, die mag er wezen hoor, gefeliciteerd, kerel, van harte 1 H.M. bad blijkbaar schik in het. ge val, stelde eenige vragen, vertrok onder geleide van Jacobus en heeft het later in het hofrijtuig uitgeproest van het lachen. OVER DE MAAND FEBRUARI. HE1NKENSZAND: Geboren: 4, Johanna d.v. Nolöertus Bal en Maria Janse. 5, Jan z.v. Jacob Kloosterman en Janna Bra&tnse. 7, Johanna d.v. Cornelia Vermeulen en Mana Vermuc. 8, Machiel z.v. Marinus Raas en Eliza beth Boudens. 9, AugustmuB Johannis z.v. Cornelia Koens en Arnelie Chalotta Blommaert. 18, Jacoba Johanna d.v. Petrus Bordui en Johanna Petronella Fait. 20, Geerard Gillis z.v. Gillis Nicolaas Geschiere en Dirkje de Leeuw. 22, Pieter z.v. Cornells Karelse en Tannetje Booone. 24, Pieter Cornells z.v. Jan van Iwaarden en Neeltje Maria Schipper. 28, Apolonia d.v. Bastiaan Simonse en Clazina de Jonge. Overleden9, Pieter Nijsse, 63 j., echtg. van Pieternella Zandee. BORSSELE. Geboren: 13, Maria Jacoba, d.v. Jan Walhout en Pieter nella van Boven. 25, Pieternella Wil- helmioa, d.v. Hendrik Kortenbout en Jozina Jannetje de Maillie. Oveileden6, Maria de Maaker, 51 j., echtg. van Pieter de Keijzer. 19, Johanna Hannewijk, 62 j., echtg. van Abraham de Kok. Ondertrouwd21, Adriaan Ver- brugge. 24 j., j.m. te Driewegen en Neeltje Corstanje, 20 j., j.d. 28, Jaco bus Leendert Overbeeke, 25 j., j.m. te Baarland en Janua Mol, 30 j„ j.d, WISSENKERKE. GeborenMarinus z.v. Mat'iiius Leendertse eu Pieternella Israel; Willem Pieter, z.v. Pieter Provoosten Pieternella de Smit; Jaco bus, z.v. Adriaan de Smit en Jerina de JongeCornelia, d.v. Cornelis de Bruine en Cornelia Marina de Visser; Pieter Adriaan, z v. Bastiaan Marinus Wilderom en Martina Martha de Smit Willem Pieter, zv. Eduard Maarten de Kaai en Maria Lientje Jeronimus. Gehuwd Cornelis Adriaan Versluis 39 jrwedn. van Neeltje Jannetje Ketelaar en Pieternella Marcusse 40 jr., wed. van Jan Dekker.^ Overleden Catharina Wolse, 66 jr. wedn. van Dirk FlipseDirkje Flipse, 63 jr. wed. van Adriaan Hejjboer. 's HEER ARENDSKERKE. Geboren 2, Machalina Maria, d.v. Jacobus de Schipper en Johanna Suzanna Otte. 5. Anthonia, d.v. Marinus van Stee en Kee'je Goense. 11, Elizabeth, d.v. Giljam Voet en Barbara van den Dries. 21, Willem Marinus, z,v. Paulus Koole en Geertruida Welleman. 28, Hermiua Jacoba, d.v. Johannes Gerrit Tteffers en Dirkje Margaritha Nieuwenhuizen. Overleden 2, Aagje Leune, 71 jr., d. v. Pieter Leune en Pieternella Modderkreeke. 10, Levenloos aange geven een kind van Andreas Buteijn en Johanna van de Guchte. 11, Mari nus Cornelis Dominicus, 75 jr., echt genoot van Dirkje Priester. 20, Simon Dekker, 1 mud., z.v. Marinus Dekker en Maria Otte. 24, Pieter de Keijzer, 7 mud., z.v. Marinus de Keijzer en Francina van Vlaanderen. 28, Maria Bierens, 70 j., wed. van Arij Jacobus van Nieuwenhuijzen. NISSE. Geboren10, Pieternella d.v, Jacob van 't Westeinde en Geer- trnida van Eijkeren29, Francina Jo hanna d.v. Jan Mol en Jacomina Oele. Overleden10, Pieternella van 't Westeinde, 1 dd.v. J. van 't West einde en Geertruida van Eijkeren. OVEZAND, Geboren: 2,Johannes z.v. A. van 't Westeinde en J. de Jonge; 15, Dina Johanna d.v. A. de Vrieze en P. A. Saaman27, Jacob z.v. A. Remijn en M. Rijk 28, Cor nelia d.v. J. Boonman en C. Vertnue. Overleden18, Elizabeth Almekin- ders 77 jr.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1