Landbouw, Veeteelt en Visscherij. STADSNIEUWS. Rechtszaken. Staten-Generaal. Provincie-N ieuws Uit de Pers. Binnenland. Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. te dienen omtrent de vraag, hoe het nijverheidsonderwijs eenvoudiger en daardoor goedkooper kan worden. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rilland-Bath ds. B. van Neerbos te Ternerzen. Op het tweetal te Werkendam komt voor ds. G. H. Kersten, te lerseke Uitvoer van vee naar België. Bij beschikking van den Belgischen minisier van landbouw is de invoer van herkauwende dieren, die iu de laatste drie weken op Nederlandsohe markten zijn geweest, verboden, daar in verschillende quarantaine-stallen mond- en klauwzeer is vastgesteld. De invoer van andere dieren, runderen, schapen, geiten, uit Nederland, is toegestaan tegen overlegging van een officieel certificaat van uitvoer. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen, 10J uur, zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. G. A. Lolcama, van Bergen op Zoom. De nieüwe weg. Op den dag van de opening van den nieuwen weg langs de lijn naar Kloe- tinge, zakte een der zware autobussen op een plaats waar de onderlaag blijk, baar nog niet voldoende verhard was, bijkans tot de assen door het wegdek. De talrijke passagiers stegen uit, en met vereende krachten wist men de bns op den weg te brengen, waarna de reis kon worden voortgezet. Wanneer men een nieuw pak aan heeft, krijgt men er licht een scheur in, zoo heeft op een nieuwen weg meestal spoedig het eerste ongeval plaats. Door A. N., 58 jaar, oesterkweeker te lerseke, is hoiger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 29 Februari j.l., waarbij hij wegens het koopen van oesters van misdrijf afkomstig, is veroordeeld tot 8 maan den gevangeni8traf. Rheumathiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pjjnen en weldra genezing door SanapirinTablet- ten (Mjjnhardt). Koker 75 ct. Bij apothekers en Drogisten. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag werd de behandeling van de onderwijs- begrootiog voortgezet. Verschillende leden klaagden over het gebrek aan vrijheid bij het onderwijs. De heer Marchant (v.d.) betoogde dat iedereen in onderwijskringen naar vrijheid zucht. Spr. wees op rte gede tailleerde aanschrijvingen en pietluttige voorschriften, welke den directeuren der H. B. scholen allen arbeidslust en ini tiatief ontnemen. De minister zeide een wetsontwerp te zullen indienen ter verruiming van de vrijheid van het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Mej. Westerman (v.b.) klaagde over de afschaffing van het onderwijs in het Fransch op de lagere school en be toogde dat het middelbaar onderwijs niet op behoorlijke wijze bij het lager aansluit. Ook klaagde spreekster over de kostbare toelating van te veel mid delmatige leerlingen uit de volksklasse, die aan ambachtsonderwijs veel meer voor hun verder leven zouden hebben. De minister antwoordde dat een subcommissie uit den Onderwijsraad zich bezighoudt met de kwestie van de aansluiting van middelbaar en lager onderwijs. Donderdag werd de behandeling van de begrooting van onderwijs voortgezet. Mej. Westerman (v.b.) zette ten aanzien van het lager onderwijs haar standpunt uiteen. Vatten wij haar be toog in de volgende 5 punten samen le. Concentratie van kleine „U L.O."- scholen is noodzakelijk. 2e. Tegen on-economische en on- noodige oprichting van lagere en U.L O.-scholen (zoowel openbare als bijzondere) moet worden gewaaktdes noods moet hiervoor een nieuw con troleerend orgaan in het leven worden geroepen. 3e. Verdere splitsing van scholen moet worden tegengegaan veeleer dient op vereeniging te worden aangestuurd. 4e. Een betere verdeeling van de onderwijzers over het geheele land is wenschelijk, hetgeen mede door her ziening van artikel 28 der Lager Onderwijswet (aantal leerkrachten per school) kan worden bereikt.) 5e. Decentralisatie dient op den voorgrond te staan. Meer moet aan de ouders worden overgelaten. Des avonds werd voortgegaan met de begrooting van Waterstaat. De minister deelde mede dat over de kwestie van overbrugging der Een dracht nog geen beslissing kan worden genomen. Een en ander moet nog nader onderzocht. Ten opzichte der auto- bussen moet het rapport der vervoer- commissie Patijn worden afgewacht. Wat de Vlissingsche haven betreft, ligt het in de bedoeling om deze zaak spoedig in den ministerraad ter sprake te brengen, ten einde zoo mogelijk bij suppletoire bfgrootingen den eersten termijnvoor den kaaimuur aan te vragen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft de Indische producten- en aardoliebelasting aan genomen met 2414 stemmen. Krabbendijhe. Vrijz. Herv. Gem. Zondag 9 Maart, nam. half zes, ds. H de Jonge, van Bergen op Zoom. 's Gravenpolder. De heer M. A. Slotboom, tijdelijk hoofd der school voor L. O. op Geref. grondslag, is met ingang van 1 April a.s. definitief als hoofd aangesteld. Hansweert. De commies J. v. d. Voorde van Koewacht is met ingang van 16 Maart a.s, verplaatst naar Hansweert. De heer Bolier technisch amb tenaar te Werkendam is met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst naar Hans weert. Heinkenszand. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris op 1 April a.s. hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Schore. In de plaats van dhr. Brood, welke op 1 Maart naar Amsterdam is vertiokken is tot tijdelijk stationschef te Vlake benoemd en reeds in functie getreden de heer J. Hommerson, voor heen reserve-stationsambtenaar te 's Hertogenbosch. Hoedekenskerke. In de Ned. Herv. kerk alhier gaf Donderdagavond de zangvereeniging „Excelsior" een wel geslaagde uitvoering. De kerk was goed gevuld en de ten gehoore gebrachte stukken getuigden van flinke studie. Het kinderkoor gaf ook eenige num mers ten gehoore, die ons echter minder konden bekoren. Kruiningen De zangvereening „Crescendo", zal onder directeurschap van den heer Q. van As te KruiningeD, deelnemen aan het te houden internatio nale muziekconcours te Dinteloord. Ver scheidene zangvereenigingen en fanfare- gezelschappen zullen daaraan deelnemen. Rilland-Bath. Omtrent het vast varen van het Engelsche stoomschip „Flabwell" alhier berichten wij nog nader Het is nog niet gelukt het schip vlot te krijgen. Het is geladen met 8.000.000 K.G. tarwe komende uit Amerika, bestemming Antwerpen. Men is thans bezig hel schip te lossen in lichters. Het is nog niet gebroken hoe wel het gevaar daarvoor zeer groot is. Woltertsdyk. Woensdag werd alhier opgericht een vereeniging van oud- leerlingen van de Landbouwhuishoud- school, welke vereeniging zich ten doel stelt de Landbouwhuishoudkunde in deze gemeente te propageeren. A's be stuursleden werden gekozen Mej. E. van der Werff, voorzitster Mej. E. C. Klompe, secretaresse; Mej. D. J. Huison, penningmeesteresseMej P. Linden- bergh, 2e voorzitsterMej. L. M. Noteboom, 2e secretaresse. Gedurende deze vergadering was in een der andere zalen van het gebouw T.'a.v.e.n.u. bijeenkomst van de ver- eenigde Landbouwers, aan welke ver gadering kennis werd gegeven van de oprichting der nieuwe vereeniging er tevens bijvoegende dat zij als nieuwe vereeniging slecht bij kas was. Staande de vergadering ontvingen zij van de daar tegenwoordig zijnde landbouwers een flinken financieelen steun, zoodat de armoede opeens was opgeheven en de nieuw opgerichte vereeniging als financieel welgesteld de toekomst tege moet kan zien. In de vergadering van de ver- eenigde landbouwers werd het dagloon voor volwassen mannelijke werkkrachten met ingang van 1 Maart vastgesteld op f 2 per dag. Donderdag arriveerden 25 Hon- gaarsche kinderen. Ook een Hongaar- sche onderwijzeres was mede overge komen. De kinderen zullen, indien hun gestel het toelaat, reeds Maandag onderwijs genieten in een der lokalen van de openbare school te Oostkerke, Donderdagavond had de eindles plaats van den cursus Landbouwboek houding, leeraar dhr. C. van der Slikke. Tegenwoordig waren de commissie van toezicht op het Landbouwonderwijs en dhr. C. Stevens, Landbouwconsulent. De lessen werden door een 12-tal leerlingen met vrucht gevolgd, waar over dhr. Stevens zijn genoegen uitsprak en onder meer zeide dat Wolfaartsdijk op het gebied vau Landbouwonderwijs vooraan staat bij vele gemeenten in Zeeland. '•Vetaeldinge. Het tjalkscheepje „Jan Cornells'', schipper Corbeel, geladen met beurtgoed van Rotterdam naar Berger-op-Zoom dat eenige dagen geleden op de Oosterschelde omhoog liep en was blijven zitten is door het motorschip „Braakman" vlot gesleept en met defect roer behouden te Zierikzee binnen gebracht. Rijkstelegraaf. Maand Februari 1924. Nieuwe aansluitingen. KruiningenNo. 26, D. Duindam en Zoon, boomkweekerijen. Vervallen aansluitingen. Schore No. 4, jachtgezelschap „Zee- landia", W. de Bakker, jachtopziener. Wat is hun politiek? Wij hebben in een hoofdartikel in ons blad van Maandag jl. gemeld hoe de socialistische directeur van het Volk, de heer Massereenw, zich verklaarde tegen medezeggenschap in het bedrijf en hoe hj daarop door het congres werd overschreeuwd. De arbeiders moesten werken, het was geen tijd voor praatjes, aidus de korte inhoud van zijn betoog. En uit het protest der vergadering zou hij zijn conclusie trekken. Hieronder plaatsen we enkele op merkelijks uitlatingen van den heer Henri Polak, s. dem. oud-lid der Eerste Kamer en voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond. Het schijnt dat de heer Polak er veel voor voelt om deze laatste functie neer te leggen, aangezien „zijn goede trouw schijnt verloren te zijn gegaan." Blijkbaar heeft men wantrouwen tegen zijn persoon gezaaid. Zoo gaat het met hen, die de waarheid spreken, die te eerlijk zijn om de stem der praktijk in hun binnenste te smoren om den arbei ders fraaie zaken voor te spiegelen, waarvan de verwezenlijking echter niets dan ellende brengen moet. En de partij werpt naar haar beste leden steenen. Met het gevolg dat de beste voormannen neiging gevoelen uit de gelederen te treden. Dan houdt men op den duur alleen de heeren theoretici over, de mannen van de mooie woorden. Is dit soms de bedoeling der s.d.a p. De uitlatingen van de heeren Bonger, Massereeuw en Polak zijn geen reclame voor de partij voor de aanstaande ver kiezingen in 1925, althans niet iu de oogeu van de door hun leiders ver. blinde arbeiders. De S. D.A.P. is beter af met mooie beloften en praatjes. Moet daarom de waarheid verzwegen worden en zij die haar spreken worden uitgeworpen Maar moet dan het woord politiek, zooals deze door de S. D.A.P. gevoerd wordt, niet worden vertaald door misleiding van het proletariaat Socialistische idealen moeten wyken voor de praktyk. Twee weken geleden heeft de voor zitter van den Alg. Nederl. Diamant bewerkersbond, de heer Henri Polak, in het bondsorgaan de redenen uiteen gezet, die het bondsbestuur ertoe geleid hebben, den bondsraad te adviseeren, geen stappen te doen tot het verkrijgen van loonsverhooging. Dit advies heeft onder een deel van de leden veel wrok gezet. In het Donderdag verschenen nummer van het bondsorgaan zet de heer Polak nog eens uiteen, waarom aan den wensch van de leden geen gehoor kon worden gegeven. Tegenover het betoog van een Ingezonden- Stuk ken-schrijver, dat het ijzer heet is en gesmeed moet worden, schrijft hij o.a.: „Het ijzer is niet heet. Misschien, doch ook niet meer dan misschien (men moet zich volstrekt niet voorstellen dat het zeker is), zou het gelukken eenige guldens loonsverhooging te verkrijgen. Maar als het gelukken zou, dan zou dit onmiddellijke voordeeltje onvermij delijk tot uitgesteld nadeel leiden. »Dat zoo vele leden dit toch maar niet kunnen begrijpen, of niet willen erkennen ^Waarom wil het toch niet in hunne koppen, dat wij al het herwonnen ter rein zullen verliezen, als wjj onze loonen weer brengen op een aanmer kelijk hooger peil dan de buiten- landsche //Waarom kunnen zij de toch zoo eenvoudige waarheid niet snappen, dat als wij onze loonen boven het buiten- landsche peil brengen, concurrentie wederom onmogelijk en werkloosheid opnieuw ons deel zal worden „Waarom dringt het niet tot hun bevattingsvermogen door, dat het fabri- ceeren van achtkant hier zoo goed als verdwe e« is, omdat men het in Ant werpen zooveel goedkooper produceerde en dat dus ook de mêlées van hier zullen verdwijnen, indien wij het fanri- ceeren daarvan belangrijk duurder maken dan net elders is //Waarom willen zij maar niet er kennen, dat het beter is, regelmatig te werken tegen zeg veertig gulden per week dan eenige weken vijftig gulden te ontvangen, doch daarna weer een ellendig werkloosheidstijdperk te moeten doormaken P Waarom kunnen zij toch de zoo eenvoudige feiteD, de bittere lessen van het verleden niet zien en verstaan P „Maar wij, bestuurders, zien en ver staan deze maar al te goed en niets zal ons kunnen bewegen ook maar een stap te doen, die de leden opnieuw in den jammerpoel der werkloosheid zou kunnen storten0. De heer Polak schrijft verder Ik beeld mij niet in, ook maar een van de leden overtuigd te hebben van ongelijk. Volkomen besef ik, daartoe niet langer het vermogen te bezitten, omdat bij de leden het geloof in mjjn woord niet alleen, doch ook in mijn goede trouw schijnt verloren te zijn gegaan. Plichtmatig heb ik geschreven. Dat is nu eenmaal mijn taak een taak, die mij Diet gemakkelijk gemaakt wordt en van welke ik hoe lauger hoe meer hoop, dat zij niet lang meer de mijne moge zijn, omdat zij slechts dan goed en met vreugde vervuld kan worden, wanneer hij, op wien zij rust, zich gedrageu weet door het vertrou wen zijner lastgevers. En ik geloof mij niet te bedriegen, als ik aanneem, dat het niet meer bestaat. Een andere ver klaring van hetgeen in de laatste weken tot uiting gekomen is, zou ik niet weten te vinden. Te zwaar beladen autobussen. De heer Hugtnholtz heeft den minis ter van Waterstaat er op gewezen, dat herhaaldelijk de autobussen ten platte lande worden overbeladei en daarin meer passagiers met bagage vervoerd wordeü dan het grootste getal per sonen waarvoor ze bestemd zijn en dat dit niet strafbaar is, omdat wel volgens art. 3, sub b, der Wet op de openbare middelen van vervoer de ondernemer een opgaaf van het aantal plaatsen, dat voor de reizigers bij den aanvang van elke reis minstens beschikbaar zal zijn, moet aankondigen, doch niet voor zien is in het geval dat meer personen dan is aangekondigd vervoerd worden. Zal er in ueze leemte van regeerings- wege voorzien worden en kan deze voorziening spoedig worden verwacht Salarisvermindering Rijkspersoneel. Naar de Tel. verneemt, zou bij de regeering het voornemen bestaan, de salarissen van bet Rijkspersoneel met ingang van 1 April a.s. te verminderen met 10 pCt., onder toezeggisg, dat geen verdere vermindering zal plaats hebben dan na het eerste halfjaar van 1925, aangezien vermoedelijk op 1 Augustus 1925 het nieuwe bezoldi gingsbesluit in werking zal kunnen treden. De bezuiniging bij de Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft de gratificatie aan het personeel van vier dagen loon indien de betrok kene een geheel jaar lang niet ziek is geweest de z.g. kaïenzdagen ingetrokken. Deze maatregel levert een bezuiniging op van ougeveer f 900.000. Een drama. De rechtbank te Biünn beeft een proces afgedaan, dat in Tsjecho Slowakije met de grootste spanning is tegemoet gezien. TijdeDs de manoeuvres in September werd een algemeen geliefd kapitein doodgescho ten naar het moest heeten door een wraakzuchtig soldaat, doch naar het weldra bleek door een neef van zijn vrouw. De laatste was de eigenlijke aanstichtster van den moord zij en haar moeder gebruikten den neef, een jon gen man, die in zjjn nicht een heilige zag en haar verafgoodde, als werktuig en kochten hem een revolver als ver jaardagsgeschenk, waarmee hij eerst den kapitein en dan zichzelf zou neer schieten. De behandeling van het pro ces heeft een week geduurd het pu bliek drong herhaaldelijk ondanks de versterkte politiemacht de zaal binnen de uitspraak wachtten duizenden buiten af. Voor den 18-jarigeu jongeman liet de rechtbank buitengewone verzachtende omstandigheden gelden hem werd de kleinst mogelijke straf drie jaar eu verlies van kiesrecht opgelegd. Zjjn nicht veroordeelde de rechtbank tot den dood door den strop. Aangenomen wordt dat zij zal worden begenadigd, te meer waar zij iu gezegende omstan digheden verkeert. Haar moeder krijgt twintig jaar. Op beiden paste de recht bank de hoogste strafmaat toe. Wat een mensch eet. Een Fran-ch statisticus heeft beiekeud hoeveel een normaal zeventigjarig mrnscb gedurende zijn leven heeft verorberd. Hij vond daarbij de volgende getallen; 11.250 it 12.500 K.G. brood, ongeveer 18.000 K.G. vleescb, 10 b 15.000 eieren, 6000 K.G. visch en 25.000 liter vloei stoffen. Behalve deze hoeveelheden le vensmiddelen, die er zoo eventjes kun nen zijn, heeft hij dsn nog aardappe len, groenten, kaas, vruchten, snoepe rijen enz. naar binnen gewerkt, om niet te spreken van de 1750 K.G. zout, die zijn spijzen wat smakelijker moes ten maken. Bij het zien van dergelijke getallen vergaat iemand de lust om over de matigheid van den mensch te spreken. Terug geven. De rechtbank te Antwerpen beeft in een civiel geding een uitspraak gedaau welke veel leed vermaak gewekt heeft. Een oude dame van 80 jaar, onlangs overleden, had verscheidene testamenten gemaakt, doch ten slotte al haar bezittingen, geschat op een waarde van meer dan 3 miljoen, nagelaten aan den pastoor van Borger- hout bij Antwerpen. Deze had de erfenis reeds in ontvangst genomen, doch de wettige erfgenamen betwistten de geldigheid van het testament. De rechibaik heeft nu uitgemaakt, dat de erflaatster bij het maken van het tes tament niet meer ten volle over haar geestvermogens beschikte en dat het daarom ongeldig was en dienovereen komstig den pastoor veroordeeld de geheele erfenis terug te geven. Carnavaldrama te Brussel. Maandagnacht had in een danszaal der Gulden Vlieslaan te Brussel een drama plaats, dat vermoedelijk twee menschen- levens zal kosten. Een 19 jarige jongeling, zekere K., had reeds meermalen een jonge vrouw, de 26-jarige Henriette W., ofschoon hij haar niet kende, ten dans genoodigd. Telkens had zij hem van de hand gewezen. Toch waagde hij nog een aanzoek, dat andermaal werd geweigerd. K., hierover verstoord, haalde een revolver uit den zak en loste vier scho ten in de lichting van het meisje, dat bloedend ineenzakte. K. wilde zich toen van het leven berooveD, doch verschei dene personen grepen hem vast. Toch klonk nog een schot en dit trof hem boven het rechteroog. Hij werd in wanhopigen toestand naar het gasthnis gebracht. Wat Henriette W. betreft, haar toestand is zeer gevaarlijk. Zij werd in de borst getroffen en moest ook naar het gasthuis worden gebracht. Een achtervolging. Zondag heeft te Oldenzaal een achtervolging plaats gehad op twee gevaarlijke in brekers. Nabij Delden nl. was des nachts een paard met rijtuig gestolen. De dieven werden door kommiezen aange houden, doch zij wisten te ontkomen. Terstond werd door hen de achter volging begonnen. Om halfzes werden zij gezien op het stationsemplacement te Oldenzaal, waar zij in een goederenwagen trachtten te ontvluchten. Weer begon een achtervolging en geen raad wetende, vluchtten zij in een boerenwoning, na het boerengezin met een revolver het huis te hebbeu uitgejaagd. Na een omsingeling door de geheele macht, waarbij van weers kanten tientallen schoten werden gelos', moesten de dieven zich overgeven. Het zijn een zekere F., een berucht en zeer gevaarlijk inbreker, die reeds eenigen tijd door de politie gezocht werd, en een tot dusver onbekend ge bleven Duitscher. Zij zijn op transport naar Hengelo overgebracht. Een zenuwstillend middel dat aan Uw zennwachtigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloosheid doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apothekers en drogisten. Aardbeving in Costa Bica. Zesdaagsche aardbevingen in Costs Rica hebben een schade aangericht aan regeering8gebouwen en kerken, geschat op 15 millioen dollar. De particuliere verliezen zijn nog niet vastgesteld. De schokken hadden soms plaats met een talrijkheid van 411 in de 12 uur, Et zjjn geen dooden.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2