N\ 30. Zaterdag 8 Maart^1924 lil jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Zieke oogen. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Smé 15SeptA9BSr het merk mm nm menvraogt! Binnenland. School en Kerk. abonnement Prije per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzouderi|jke nummers 5 cent. Tersch|jntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Naawi. Vennootschap Goesche Conrant ADVERTENT1EN vaa 6 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt weemaal berekend. Familieberichten 1IS) regels f 2,40 Bewijsnummers B cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en UitgeveribedrQt Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. JOIRANT NADRUK VEEBODEN. De mensohen van middelbaren leef tijd, die zich hun eigen jeugd her inneren, zullen opmerken, dat er tegen woordig veel meer gebrilde menschen loopen dan vroeger, toen het dragen van een bril, onder de jeugd althans, een uitzondering was. Wie zoo tusschen al die gebrilde menschen doorloopt, krijgt den indruk, alsof het gezichtsvermogen er de laatste halve eeuw op is achteruitgegaan. Inderdaad is dit het geval en helaas ook nog in ander opzicht dan wat betreft het lichamelijk oog. Ook het zielsoog heeft zijn scherpte verloren. Men schrijft den achteruitgang van het lichamelijk gezicht wel toe aan de meerdere en langduriger krachts inspanning, die onze tijd van de oogen eischt. Het licht is fellerde kleuren zijn schellerde wisseling tusschen licht en donker is onrustiger, de nacht korter en de schemering, verpoozine voor het moede oog, bestaat niet meer. Welk een verschil tusschen de flikke rende lichtreclame en de stille straat lantaarn tusschen de helle booglamp en de zachtkleurige petroleumpil tusschen den electrischen schijnwerper en bet kaarsvlammetje. Wat een bont heid van tegen elkaar vloekende, sehreeuwerige, schrille kleuren ver toont het stadsbeeld, bet schilderstuk, de vrouwenkleeding. En de mensch leeft bjj nacht, en de nacht is heller en scheller gemaakt dan vroeger de dag ooit is geweest. Geen wonder dat de oogen vermoeid worden en bescher ming van noode hebben. Het zijn dezelfde oorzaken, die ook het zielsoog ziek hebben gemaakt. „De menschen knnnen niet meer zien", verzachtte onlangs in mijn bijzijn een schilder. En zoo is het, de menschen kunnen niet meer zion. Ze knnnen niet meer zien, juist omdat ze zoo inspannend moeten zien. Wat ze geleerd hebben, waaraan ze zich moeten wennen van jeugd af aan, is geen zien, maar turen, uitkijken, opletten, en wel, naar bepaalde punten. Hnn oogen staan gericht op de snelle voertuigen, die het verkeer in gevaar brengen, of wanneer zij zelf zulk een voer.uig bedienen, op de voorwerpen die in den weg staan. Een wandeling, een fietstocht is geworden één besten dig onafgebroken uitkijken, op zjgn hoede zijn. Zien is een kwestie van aandacht. En aandacht vragen de rumoerige dingende waarschuwingsseinen vau trams, fietsen en autobussen. Aandacht vragen de knipoogende lichtletters boven op een dak, die de dengd van zeep, margarine of chocolade verkon» digen. Aandacht vragen de voorbij schuivende trilbeelden op het doek van de bioscoop. Men beoordeelt de wereld zooals men ze ziet. Men beoordeelt het leven 28 EEN ZONDEBL1NGE HISTORIE DOOS A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. „O, mijnheer Meisner, hoe kunt u zooiets denken riep de weduwe zeer verschrikt uit. „Daarvoor zal toch de chirurg wel zorgen, dat zooiets niet gebenrt. Zij schijnen hem daar hoogstens geschiedenissen over geesten en derge lijke te verhalen. Ik heb George daar over in zjjn slaap wel eens hooren praten. Hij is altijd erg opgewonden, als hij daar vandaan komt, Maar ik maak me daar niet angstig over, omdat de chirurg daarbij is." „Nu, er zijn goede en kwade gees ten," merkte Festenrath op. „Vertelt George u daar dan nooit iets van „Neen. Hij heeft immers ook met zijn schoolwerk genoeg te doen. Ik ben al tevreden, als h|j zich daarginds bij de Tils een paar uurtjes vermaakt. Wat kau ik dan levendigen knaap hier zooals men het ziet. En men ziet. de jacht, de onrust, de felle, schelle af schuwelijkheid van onze moderne bar- baarschbeid. Wanneer kijken wij naar de lucht? Wanneer een vliegtuig boven onze hoofden ronkend, onze aandacht vraagt. Dan gunnen wij ons, midden ouder onze onverpoosde bedrijvigheid, den tijd om het ding na te staren tot het, iti de verte verdwenen is. Mi ar wie krijgt het in zijn hoofd, de lucht in te gaan staren, zoo maar midden ouder zijn werk, een paar minuten lang, wanneer er gfen vliegtuig voorbij snort En toch, er is in de lucht zooveel meer en zooveel mooiers te zien, dan een vliegtuig. Er zijn de wolken, met hun telkens wisselende gedaanten en kleurschakeeringen. Er zijn de vogels, ieder met zijn gewoonten en eigen aardigheden. Maar wie kent nog de bekoring, die de vlucht van de vogels brengt voor den aaudachtigen mensch Wie geniet nog, gelijk vroeger de een zame eierzoeker, die den kievit bestn deerde in 't vrije veld De stille schoonheid van '1 land schap. Kunnen wij, fietsende, vliegende, motorende menschen haar nog zien Terwijl wij al onze aandacht moeten besteden aan het stuur en aan wat voorbijsnort, ontgaat ons het genot, dat den onderwetschen natuurliefhebber tot vroomheid stemde. Zien wij ze nog wel, wij handelende, winselende, ons amu- seerende menschen, de pracht van onze oude kerken en gebonwen, de stemmig heid van onze oude grachten en pleinen? Wij moeten opletten bij het oversteken van de straatde schelle reclame trekt onze oogen naar de moderne mode paleizen en de schemering van de stille grachten wordt doorflitst met felkleurige lichtletters. Er bestaat geen gelegenheid meer tot drooinend schouwen. En daarom is ons zieisoog ontstoken. Het is ziek door overspanning, door oververmoeienis. Het zieke oog ziet de wereld verkeerdhet neemt een on juist beeld in zich op. Het ziet de wereld, het ziet het leven opzichtig, leelijk, banaal. Maar wereld en leven hebben ook nog een andere zjjde. Alles, waarvan de mensch genoot, die op een vredigeu Zondagmiddag over een landhek bing of op een rustige» Zaterdagavond bij zjjn pijpje het venster zat uit te turen, het is er nog. Alle pracht en fijnheid alle stemming en schoonheid van het grootsche, wonderbare leven ligt nog voor ons. Wij hebben slechts onze oogen af te wenden van het opdringerige en opper vlakkige der moderne banaliteit om het terug te vinden, om het te her-ont dekken in de geheimen van kuiist en natuur. Op het wezenlijke te leeren letten, en ons niet te laten misleiden door valschen schijn, wordt de levens kunst. Eerst als we het schouwen weer kennen zullen onze oogen hun ge zondheid herkrijgen. Doordat eenzelfde advertentie 8 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent- aanbieden, waar het voor hem zoo eenzaam zou z|jn, als er niet toevallig een heer, die veel van kinderen hondt, bij mij inwoonde." Festenrath brak hier het gesprek af, dat hij, zonder opvallend te worden, nauwelijks voort had knnnen zetten en trok zich op zijn kamer terng. Hij bestelde thans voor de eerste maal ook een halve flesch goeden wijn en zijn hospita verheugde zich daarover van harte, want zij beschouwde dit als een teeken van volledig herstel. Tegen zeven uur kreeg hij ziju wijn en zijn avondeten. Toen juffrouw Mertens de tafel had opgeruimd, ging hij bij het raam staan en staarde langen tijd naar buiten in de duisternis. De weg naar het klooster en de daarbij behoorende gebouwen liep langs het huisje van de weduwe, en het scheen den kapitein toe, dat er vandaag meer mannen dan anders voorbij kwa men. Hjj hoorde ook door de voorbij gangers een paar maal den naam Til noemen. Festenrath luisterde inge spannen, maar tevergeefs. Eindelijk, alsof hij door een hevige onrust ge dreven werd, waartegen hij zich niet wist te verzetten, begon hij zich lang zaam aan te kleeden om een luchtje te scheppen, stak zijn pistolen bij zich, BUITENLAND. De Belgischs Kabinetscrisis. Aan den afgetreden premier Tlieunis is de vorming van het nieuwe mini sterie opgedragen en in parlementaire kringen wordt verwacht dat verschil lende ministers uit het vorige kabinet in hst nieuwe zullen terugkeeren. Alle vraagstukken, die voetangels en klem men bevatten, zai men laten rusten en getracht zal worden het verkiezingsjaar 1925 te halen. Tout comme chez nous, alzoo. Met de Viaamsche katholieke fractie is door Theunis overeenstemming be reikt. Wil hij door hen niet meei in de wielen worden gereden, dan zal hij o.a. moeten voldoen aan de volgende voorwaarden Op het afgestemde douaneverdrag met Frankrijk zal men niet terugko men. België onthoudt zich in de toekomst van alle eenzijdige pro- Franschc politiek, op ontruimiug van het Roergebied wordt voorioopig niet aangedrongen, maar na het indienen van het rapport der deskundigen zal België zijn houding geheel onafhanke lijk van die van Frankrijk bepalen. De katholieke democraten, Vlamin gen, zoowel als Walen, hebben een soortgelijke houding in de kabinets crisis aangenomen als de Viaamsche katholieken. De liberalen hebben een motie van vertrouwen in Theunis aan genomen, waarin gezegd wordt, dat hij alleen het noodige gezag heeft om uit deze crisis te geraken. De Duitsche Rijksdag, groot kabaal. De Duitsche Rijksdag zal vermoe delijk vandaag of morgen worden ont bonden. De rijkskanselier loopt al met de machtigiug daartoe van p: evident Ebert in zijn zak. De aanleiding hier toe is, dat de sociaal-democraten wij ziging van de derde noodbelastiDg- verordening blijven eischen en de regeering daarvan niets wil weten. In art. 18 van deze verordening werd bepaald, dat rentebetaling en aflossing in rijks-, staats-, provincie-, gemeente en andere openbare leeningen niet verlangd kan worden, voordat aan alle sloot de schrijftafel, waatin bij z|jn papieren van waarde had geborgen en verliet zijn kamer. Hij ging naar juf frouw Mertens en zei haar, dat hij er behoefte aan had nog een beetje te praten en dat hij naar den heer Bokel- mann wilde gaan, of dat hij ook nog een eindje ging wandelen, maar in de eenzame kamer kon hij het onmogelijk langer uithouden. De weduwe verheugde zich, dat bij zich weer zoo goed als beter gevoelde en wenschte hem een prettige wandeling. De avond was tamelijk donker daar echter de sterren aan de lucht schit terden en er uit tal van huizen licht scheen, meende Festenrath wel den weg te kunnen vinden. Hij liep langzaam en voorzichtig, had de kraag van zijn jas het was het kleediugstuk, dat Bokeluiann hem had geleend hoog opgeslagen en een gemakkelijke reismuts tot over zijn ooren getrokken. Zoo hoopte hij niet zoo gemakkelijk dooi een zijner weinige bekenden, die hij in Hertogenrade had, berkend te worden. Eerst ging hij in de richting van het klooster, voorbij het huis van Til. Een man, die hem ontmoette, vroeg hij naar de woning van den chirurg. Toevallig stond hij er b|jna vlak voor. Het was een klein huisje, dat Kirchhoff heel alleen bewoonde. verplicht ngen voor het herstel is voldaan. Voor kleine renteniers een doodsoordeel 1 Wanneer de ontbinding nog in den loop van deze week plaats vindt, zullen de verkiezingen misschien reeds op 6 April a.s. worden gehouden. In de laatste vergadering van den Rijksdag vond een niet onvcmakeljjk incident plaats, dat we niet onvermeld willen laten. De heeren Craemer, Duitsche Volks partij, en de anti semiet Wulle, kregen het aan den stok. De eerste slingerde den laatste het woord landverraders" toe en deze kaatste den bal in den vorm van een uitdaging voor een dnel terug. Graemer zeide toen niet te kunnen weten dat Wnlle en de zijnen door het woord hoogverraders onaangenaam getroffen zouden worden, daar zij im mers het hoogverraad bij wijze van beroep beoefenen. (Stormachtige toe juichingen. Geroep zeer goed. Luid gelach.) Toen een afgezant van de beleedigden kwam om hem te vragen het woord terug te nemen, antwoordde hij, da) hij buiten het parlement geen rekenschap wilde afleggen van hetgeen hij in het parlement gesproken had. (Toejuiching). Maar dat hij de be schuldiging in het parlement wilde herhalen en voor den rechter de waar heid bewijzen. (Stormachtige toejuichin gen). De beschuldiging terugnemen weigerde hij. (Toejuiching). Toen kwam de uitdaging op het duel met pistolen tot buitengevechtstelling. (Stormachtige vroolijkheid. Kabaal dat eenige minu ten aanhoudt) Craemer acht zich ver plicht, van deze terroristische methode om de vrijheid van het woord in deze vergadering te beperkeu mededeeling te doen, in het bijzonder daar deze poging uitgaat van leden, die er zelf altijd zoo gauw bij zijn om zich voor zichzeli op de immuniteit te beroepen. (Toejuichingen. Zeer goed). Von Graefe weigert mei Craemer, die het officiersuniform heeft gedragen, over zaken van eer in den Rijksdag te dispute eren. Daar zal misschien wel een andere gelegenheid voor zijn. (Enorm kabaal. Geroep Jawel, net als met Erzbeiger en Rathenan), Door de gesloten blinden zag Festen rath nog licht. Hij hield zich daarom wat op een afstand, achter een hoop brandhout, die daar pas opgestapeld scheen te zijn. Hier bleef hjj wel een half uur staan. Wat wilde hij eigenlijk, wat voerde hem eigenlijk hierheen Met zekerheid had hij het zich zelf niet kannen zeg gen. Het was een vermoeden, dat nu eens meer, dan weer minder vaste vor men aannam, een onrust, waarover hjj zich niet nauwkeurig rekenschap wist te geven. Iemand in vertrouwen nemen was natuurlijk uitgesloten. Men zou hem hebben bespot en zeer waarschijn lijk zijn verdenking aan den desbetref- fenden persoon hebben meegedeeld. Hij had alle reden, om iedereen te wan trouwen, misschien den heer Bokelmann uitgezonderd. Wat hij in dien bewnsten nacht bij de eenzame, vervallen kapel gezien en gehoord had, deed hem stel lig gelooven, dat de bende der bok ruiters haar medeleden zelfs onder zoodanige personen telde, van wie nie mand het minste kwaad kon denken. Hoe gemakkelijk kon in die kringen een vertrouwelijk woord bij den ver keerden persoon terecht komen en tot waarschuwing dienen I Mocht het blij ken, dat Festenrath's vermoedens op waarheid berustten, dan moest hij met Terwijl nn| Breitscheid het woerd begint te voeren en zegt, dat de heercu hier de beschuldiging van hoogver raad heel anders opnemen dan te Munchen, blijken er twee ouderwttsche ruiterpistoolen op de tafel te zijn ge legd met een papier erbij „den heeren anti-semieten voor huiselijk gebruik". De president laat ze onder groole vroolijkheid verwijderen. Hiermede was deze galavoorstelling voorioopig geëindigd. De val van hef kalifaat De Daily Telegraph meldt, dat de Mohamedanen in Indië zeev weinig gesticht zijn over de afschaffing van het kalifaat en over de verbanning van den kalief door de regeering vao Angora. Zij hebben besloten een delegatie naar Angora te zenden om met de nationa listen aldaar over een wijziging te spreken, De begrooting van oorlog Uit de Memorie van Antwoord van minister v. Dijk blijkt dat het veld leger zal blijven bestaan uit vier divi sies. Het vestingsstelsel blijft bestaan. Door concentratie van het militair onderwijs, waarvan de inspectie wordt opgeheven, inkrimping van het beroeps kader en meerdere gebruikmaking van het verlofspersoneel, verwacht men dat de oorlogsbegrooting geleidelijk zooveel zal kunnen worden verminderd, dat het eindcijfer omstreeks f 6 millioen lager lager zal kunnen worden gesteld, ter wijl dan jaarlijks ongeveer f 4 millioen beschikbaar zal zijn voor aflossingen ten behoeve van aanschaffing van nieuw materieel, waarvoor thans ongeveer millioen op de begrooting is uitgetrok ken. Verschillende maatiegelen ter ver betering van de verdere vorming van veilofsofficieien zijn al genomen en andere in voorbereiding. Het ia het voornemen een stelsel in het leven te roepen, waarbij, zooveel mogelijk rekening houden Tie met de peraoonlijke belangen der verlofsofficieren het eene jaar herhalingsoefeningen in den troep, het andere jaar korte ver plichte theoretische cursussen zullen worden gehouden. Uit het voorioopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijzigiug en aan vulling der Njjverheidsouderwijswet bljjkt, dat verschsidene leden erkenden, dat de kosten van dit ooderwijs te huog zijn. Zij weten dit vooral hieraan, dat het nijverheidsonderwijs veel te grootsch is opgezet. De exaineneischen zijn te zwaar, het aantal diploma's veel te groot, het leerplan overladen, de salarissen te hoog, de opleiding te duur. Met nadrnk vroeg men aan de regee ring, zoo spoedig mogelijk een com missie te willen benoemen, om op korten termijn de regeering van advies de grootste voorzichtigheid te werk gaan, ten einde het ontsnappen der meest schuldigen te voorkomen. Of hij ontdekte het geheim, bf niemand zou ooit te weten komen, wat hij had vermoed. Na verloop van ongeveer een half nar ging de hnisdeur van den chirurg open en deze trad met eenige andeie mannen naar buiten. Zij spraken luid en Levendig onder elkaar, maar, zooals het scheen, slechts over aangelegen heden hun kennissen betreflende, die zij schertsend bespraken. Het was dat echte gesprek van klein-steedschen, die elkander allemaal precies kennen en niet vrij van humor zijn. Festenrath volgde hen op een Hinken afstand tot aan Tils huis. Hij hoorde, hoe de huis deur achter de mannen gegrendeld werd en stelde zich thans op korten afstand van het huis verdekt op. De luiken waren hermetisch gesloten. Nu en dan hoorde hij stemmen uit het eene ver trek, dat tamelijk helder verlicht was, want uit de kleine hartvormige ope ningen in de vensterluiken drong een felle lichtstraal naar builen. Maar deze openingen waren vee) te hoog om het geen daar binnen gebeurde, te bespieden. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1