N\ 29 Donderdag 6 Maart 1924 lil jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in^Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond GOESCHË Uitgave Nnauil. Vennootschap öocsche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rpgel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT De briefwisseling fusschen Mac-Donald en poincaré. Mao-Dunald en Poincaré zijn voort gegaan met hun briefwisseling, die onmiddellijk na het optreden van den eersten een aanvang had genomen. De Fr&nsche en Engelsche pers joichen over den vriendschappelijken toon in de brieven, die dezer dagen zijn gepubliceerd. Mac-Donald meent dat Frankrijk en Engeland het samen eens moeten wor den, anders gaat het in Europa mis. Hij wil de detail-kwesties voorloopig laten rusten en eerst overeenstemming zoeken te verkrijgen i.z. de groote lijnen. Echter uit Mac-Donald zijn bezorgdheid over de Eransche militaire maatregelen, niet alleen aan den Duit- schen kant, maar ook aan de Westzijde en vraagt zoo langs den nens weg of bet niet beter is de Fransche belas tingpenningen te besteden aan de af betaling der Fransche schulden aan Engeland en Amerika. En Poincaré haast zich natuurlijk zijn Engelschen collega gerust te stellen. Hjj is een lammetje. Krankzinnigheid is het, hem te verwijten, dat Frankrijk een vernieti gingsproces tegen Duitschland voert. De Rijn als grens kan hem niets schelen. Hjj wil geen stukje van Dnitschland inljjven. Wat in het bezette gebied gebeurt is slechts een aansporing aan Duitschland om te betalen. Ten aanzien van Engeland's be duchtheid aangaande Frankrijk's mili taire toebereidselen antwoordt hij met de vraag, of er heusch Engelschen zijn, die Frankrijk in staat achten tot het nemen van militaire toebereidselen tegen Engeland. De militaire organi satie in bet Westen dient, volgens hem, slechts voor hetzelfde doei ais die in het Oostenbeveiliging tegen Duitschland, en zij is alleen nit gebrek aan plaatsruimte voor den heelen toe stel in het Oosten te verklaren. Na Clemenceau, den tijger, hebben we nu Poincaré, het lam, gekregen. Althans sedert de daling van den franc, want deze lijkt ons wel van invloed op' Poinearé's gemoed. Een vriendschap pelijke politiek ten opzichte van Enge land is thans geboden. Inmiddels wjjst bet wantrouwen van Mac Donald er wel op, dat tusschen de beide voornaamste landen van Europa nog niet die sfeer van vrede is geschapen, die noodig is voor de verwezenlijking van de idealen van den Volkenbond. En het is Frankrijk, dat door zijn militaire toebereidselen die onrust heeft veroorzaakt. Prinses Louise van België, t Een telegram uit Wiesbaden meldt het overlijden, tengevolge vaD dubbele longontsiekirg, van prinses Louise, de oudste dochter vau koning Leopold van België. Prinses Louise was in 1858 te Brussel geboren. Zeventien jaar oud trouwde zjj met Philip van Koburg. Dit huwelijk was bijzonder ongelukkig. 22 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOK A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Een diep rood was onder het lezen van deze regelen over het gelaat van Festenrath gevlogen. „Welaan dan," riep hij met vaste stem, „dan zal ik den strijd aanvaar den 1" „Welken strijd P* vroeg Bokelmann. Festenrath antwoordde niet dadelijk, hjj vreesde, dat hij te ver was gegaan met zijn woorden. „Wel," zei hij toen, „wat juffrouw Riedenburg schrijft, heeft mij weer moed gegeven, aan mijn eerste ver wachtingen vast te houden en het veld voor den heer Kirchhoff niet te rui men." „Maar dat sprak immers wel van zelf," zeide Bokelmann. „Heb ik u niet gezegd, dat Kirchhoff zelf zich In 1897 maakte zij kennis met den ulauen-officier Géza von Massanitsj, voor wien zij een gruote liefde opvatte. Het was deze verhouding welke metr dan 25 jaar duurde die prinses Louise van al haar famiiie- ledeu vervreemdde, en haar groote outbenngeu heeft doen lijden, die zjj moedig neeit doorstaan. Het Oosttn- rijksche hof was zeer geërgerd over deze verhouding van een zijner leden prinses Louise was namelijk de zuster vau de weduwe van kroonprins Rudolf. Massanitsj werd wegens wisselverval- sehing gevangen gezet, Louise in een zenuwiijdersgesticht geplaatst. Doch toen Massanitsj na eenige jaren door keizer F'rans Jozef werd vrijgelaten, ontvoerde hij haar. Tijdens den ooriog leidden de prin ses en haar gelielde in Weenen en Baden een armoedig bestaan. Haar dochters wilden prinses Louise slechts helpen, wanneer zij met haar vriend brak. Hiertoe was zij niet te bewegen. Onlangs, in November van het vorige jaar, is von Massanitsj in Parijs ge storven, waar prinses Louise hem tot het laatst toe heeft verpleegd. Zjj bleef een tijd lang nog in Parijs wonen eu vertrok eenige weken ge leden naar Wiesbaden, vrijwel zonder eenig vermogen of inkomen. Het ver blijf in België was haar door de regeering ontzegd. Daar waren ook haar goederen in beslag genomen, omdat zij door haar huwelijk de Bel gische nationaliteit niet meer bezat. Bezuiniging in Engeland. De parlementaire medewerker van de „Daily Telegraph" zegt dat de leger- begrooting voor het finaneieeie jaar, dat begint met 1 April, bij het Lager huis is ingediend en binnenkort zal worden bekend gemaakt. Zij geeft een vermindering aan van 7 milhoen pond sterling vergeleken bij het bedrag, dat verleden jaar is toegestaan. Voor 192$/ 24 was het totaal 52 miiiioeu en voor 1924/25 45 miiiioen pond sterling. Het kalifaat in Turkije afgeschaft. De nationale vergadering te Angora heeft het voorstel tot het afzetten van den .kalief en de afschaffing van het kalifaat aangenomen. Inkrimping Rijksveldwacht. Naar het Vad. verneemt worden maatregelen getroffen tot inkrimping van de Rijksveldwacht, indien de prac lijk uitwijst, dat door de invoering van de nieuwe jachtwet de veiligheid op het platteland voldoende verzekerd is. De accijns op thee. Bljjkeus de memorie van antwoord i.z, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op uier eu van het invoerrecht op bier en thee, heelt de minister besloten het invoerrecht op thee te stellen op f 75 per 100 Kg.; het oorspronkelijke plan was f 100 De heffing van een invoerrecht op koffie is nog in overweging. De georganiseerde grossiers en sla gers hebben aan den minister een adres gericht met verzoek om een ruodvee- belasting met uniformtarief in te voeren in de plaats vau de bestaande wet op den accijns op bet geslacht. terug zal trekken, zooira hij bemerk I, dat Annette aan u de voorkeur geeft „Misschien dost hij het niet. Maar, waarde mijnheer Bokelmann, neemt n mij niet kwalijk, dat ik niet in zulke duidelijke bewoordingen tot u spreek, ais ik wel graag zou wenschen. Binnen enkele dagen hoop ik te weten, waar ik aan toe ben. Tot zoolang bljjft alles bij het oude. Laat u in ieder geval de linnen.soiteering zoo spoedig mogelijk komen, opdat ik in staat ben, mijn nieuwe rol naar behooren te kunuen vervullen en bewaart u juist tegenover Kirchhoff ten strengste mijn geheim. U kunt hetautipothie, een gril, afgunst noemen, zooals u wilt maar genoeg, ik voor mij heb het gevoel, dat ik ten opzichte van dezen man voorzichtig moet zijn." Bokfimann keek den kapitein met groote oogen aan en schudde beden kelijk het hoofd. „Wonderlijk, dat zelfs de verstandig ste mannen hun kuren hebben I" zei hij toen. „Intusschen, zooals u wilt, Ik heb juist uiets liever, dau dat u hier onbekend blijft eu in het geheim de digneu gadeslaat I Gisternacht zijn weer in een naburig dorp drie niet onbelangrijke diefstallen gepleegd." „Verlaat u er gerust op, dat ik doe, Verzending van oesters uit geheet Zeeland. In de maand Februari 1924 werden verzondeu Naar Holland $17520 oesters. Naar België 749925 Naar Duitschland 666850 Naar Engeland 1040100 Frankrijk46150 Naar andere landen 38125 Te zamen 2858670 oesters. In Februari 1923 werden verzonden 2844580 oesters. De fazant en de Jachtwet. Er ig een Kon. besluit verschenen, waarin bepaald wordt dat de fazanten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in het geheele Rijk met uit zondering van het voor iedere provincie in dat oesiuit opgenomen gebied. Voor Zeeland zijn deze uitzonderin gen de gemeenten Haamstede en Burgh. Van 85 oesterputten en een huisje Te Ierseke woont de café-houder C. B. de B. Jr., die eigenaar is van een aldaar aan den bijnendijk gelegen huisje, in de onmiddellijke nabijheid waarvan zich 35 oesterputten 'bevinden. Dit huisje werd dour den eigenaar tegen het einde van J922 voor den Lijd. van één jaar verhuurd tegen een huurprijs van f2 pei week. Nadat deze huurovereenkomst tot stand was gekomen, werd in Ierseke een politie verordening uitgevaardigd, volgens welke het verboden was het bedoelde huisje te bewonen of te laten bewonen. De huurder had toen echter reeds de beschikking over de woning en de caféhouder liet hem zich daar rustig vestigen. De overheid liet daarop tegen den caféhouder een strafvervolging instellen wegens overtreding der politie verordening. Door den kantonrechter te Goes werd de man tot 50 cent boete veroordeeld. De rechtbank te Middelburg sprak hem vrij. Het Haag- sche gerechtshof echter stelde zich op het standpunt van den kantoniechter. Daarop wendde de caféhouder zich voor de tweede maal tot den hoogen raad, voor welken Maandag mej. rnr, Alting von Geusau twee cassatie middelen ontwikkelde. Pteiter beriep zich op overmacht, daar bij de afkon diging der verordening de verhuurder gebodea was aan de huurovereenkomst. Uit het huurcontract blijkt, dat de man voorzieningen had getroffen om de oesterputten in de nabijheid tegen infectie te vrijwaren. In zijn oog was dus de schade, die hijzelf zou hebben wat ik kan zeide Festenrath. „AJs mij geen ongeluk overkomt, dan zullen wij misschien al binnen acht dagen weten, hoe de zaken staan." //Maar man," riep de rechter, //wat zou u dan kunnen overkomen 13 hebt iets op het hart, dat u mij niet wilt zeggen. Daarom geen geheimen „Neen U zou mij toch maar uit lachen antwoordde de kapitein, //Laat u mij mijn weg alleen maar gaan. Ik heb op zeer zonderlinge wijze mijn intocht op deze plaats gedaan, en misschien staat mij nog veel meer zonderlings te wachten. Ik wil weten wien mijn komst hier vooruit bekend was en wien ik zoo'n bezorgdheid veroorzaak, dat hij mij zelfs nit den weg wil ruimen en ik hoop het te weten te komen!" „Maar daarvoor hebt u toch in ieder geval hulp en ondersteuning noodig zei Bokelmann. „Neen Ik heb slechts een beetj voorzichtigheid en wat meer moed noodig antwoordde Festenrath vast beraden. n Iedere helper zou mij schade kunnen berokkenen, zou achterdocht op mij kunnen vestigen. Maar als ik iets ontdek, belooft u mij dan uw oogenblikkelijke, onvoorwaardelijke on dersteuning onyerschillig tegen wien geleden door verbreking der huur overeenkomst, oneindig grooter dan de schade, die door bewoning aan het gemeenschapsbelang kon worden toe gebracht Spr. acht de schede, door mogelijke nfectie aan oesterhandel en volksge zondheid toegebracht, vermoedelijk nihil en vraagt tenslotte waaiom men den huurder niet heeft aangetast, daar de verordening toch ook het bewonen strafbaar stelt. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetA. I. B. te Hoedekenskerke f 1 s. 1 d., J. F. te Wemeldiüge f 4 s. 4 d. Overtreding Warenkeuriugsverorde- ning E. B. te Rilland Bath f 10 s. 10 d., W. van de E. te Ierseke f 20 s. 20 d. Als opkooper geen behoorlijk register houden M. Q. te Schore, J. P. te Hansweert, ieder f 15 s. 15 d. Overtreding Arbeidswet C. A. v. d. R te Baarland, A. v. L. te Hoede kenskerke, ieder 8 maal f 0,50 s. 3 maal 1 d. Bij ontmoeten van een voertuig de linkerzijde van den weg niet vrij lateu M. van B. te Kruiuingen f 3 s, 3 d. Achterweg te Kloeünge in ve.keerde richting berijdenM. van W. te Wolphaartsdijk f 3 s. 3 d. Met voertuig bij het uithalen naar links uitwijken A. de W. te Golijns- plaat f 3 8. 3 d Schelde bevisschen zonder consent C. M. te Ellewoutsdijk, P. R. te ;s Heerenhoek, ieder f 2 s. 2 d. Veiligheid van het verkeer in gevaar brengen A. P. de W. te Middelburg f 5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder lantaarn C. G. te Colijnsplaat f 2 s. 1 weeK tuchtsch., C. de K. te Schiedam, J. M. W. te *8 Heer Arendskerke, 3. F. D. te Colijnsplaat, P. P. te 'b Heer Arendskerke, W. de J. te Ovezande, P. A. S, te Kortgene, ieder f 3 s. d. Vrijgesproken beklaagd van zich bevinden op eens anders perceel in Schelde zonder vergunning A. C. K. te Ierseke. 'n Heer Arendskerke. Zaterdag middag werd een aigemeane vergade ring gehóuden yan de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. Na opening der vergadering en voor lezing der notulen wijdt de voorzitter eenige waardeerende woorden aan het overlijden van dhr. van den Hurk, Hoofd-Inspecteur-Directeur bij de Cen trale Bank, Uit het opgemaakt verslag over 1928 bleek het volgende Ingelegdmet bijgeschreven rente f182.727,94, terugbetaald f180.989,79. Het tegoed met rente op 31 Deo. '28 bedraagt f 247.183,12, terwijl het aan tal gebruikte spaarboekjes 288 bedroeg. Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 15.400,de terugbetaalde voor- het ook gaat „Zeer zeker I riep Bokelmann. „U bent een wonderbaarlijk man men moet u maar gewoon laten begaan Wanneer hoopt u er op uit te kunnen trekken „O, als het moet, vandaag nog," ant woordde de kapitein. „Die onnoozele wond laat me vrij onverschillig." Ze hadden elkander verteld, wat er te zeggen was, en de rechter nam afscheid, terwijl hij nog voor de laatste maal zijn hoofd schudde ten teeken, dat hij zijn nieuwen vriend in 't ge heel niet begreep. Festenrath ias nog eenmaal, wat Annette hem had geschreven, bracht het velletje papier daarna aan zjjn lippen ea hield het vlak bij de vlam van de kaars. Hij aarzelde weliswaar, toch verbrandde hij het. „Het is beter zool" zei hij bij zichzelf. Daarna begaf hij zich naar het vertrek van zijn hospita en vroeg, of zij voor hem nog een paar versche eitjes kon koken. Toch scheen deze vraag islechts een voorwendsel te zijn. want hij bleef langer, dan noodig was en begon over George te praten, een onderwerp, dat voor de liefhebbende moeder onuitputtelijk was. Toen wist hij het gesprek op den chirurg te schotten bedragen f 15 332,50, en het bedrag der uitstaande voorschotten op 31 Dec. '23 is f 57.008,—. Ontvan gen en nog te vorderen rente van voorschotten f 2838,71, ontvangen rente in»loopende rekening f 13.623,14, uit betaalde en bijgeschreven rente voor spaargelden en deposito's f 10.360,41. Bijgeschreven rente in loopende reke ning f 5197,07. Winst op 81 Dec. '23 f 1028,81. Het aantal leden op 31 Dec. '23 bedroeg 219. Tot bestuurslid werd met overgrnote meerderheid van stemmen lierk zen dhr. Jacs. Nijsse, terwijl dhr. J.Note- boom eveneens met overgroote meer derheid van stemmen werd herkozen tot lid van den Raad van Toezicht. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de hee- ren K. Janse en N. Otte en tot kas sier dhr. W. P. Markusse. Hierna sluiting. Waarde. In de op Maandagnamiddag gehouden raadsvergadering werden in de gemeentebegrooting voor 1924 eenige administratieve veranderingen gebracht. Het primitief kohier hondeobelasting over 1924 werd vastgesteld op f 130. Besloten werd toe te treden tot de vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Tot den Provincialen Brandweerbond werd besloten niet toe te treden. Besloten werd verder een geldleening aan te gaan ad f 600 voor uitbreiding van de gemeenschappelijke gasfabriek „Oosteinde" te Krabbendijke en de te maken herstellingswerken aan de haven publiek te besteden. - Donderdag vergaderde de dorps- vereeniging „Helpt Elkander" In deze vergadering werd het 25-jarig bestaan dezer vereeniging herdacht. De heeren O. Bal, voorzitterA. Mol, kassier en W. E. de Jager, secr.- penningm., die bij de oprichting in die functie werden gekozen, vervullen nog steeds die functi-s. Poor den secretaris werd een verslag gegeven over de verloopen 25 jaren. Het ledental bedraagt thans 54. Over het laatst verloopen boekjaar was door de vereeniging coöperatief aangekocht 156700 K.G. kunstmest stoffen voor een bedrag van f 18.621.09. Het aftredende bestuurslid, de heer M. H. J. Weststrate, werd als zoodanig herkozen. Teneinde de benoodigde uitgaven te vinden voor de in te leveren musschen en musscheneieren, zal voor het vervolg 10 cent per H.A. grondbezit of huur door belanghebbenden betaald worden. Na sluiting krijgen achtereenvolgens de heeren Kielst,a en van Dijk, leen 2e secretaris der Z. L. M., het woord. Beide heeren wensehten de opgek nnen leden geluk met het feit van dien dag. Daarna kreeg de heer van Dijk het woord voor een rede over de beteekenis der Z. L. M. in dezen tijd en over de richting waarin bare afdeelingen zich behooren te ontwikkelen, in het bij zonder met de betrekking tot den gemaenschappelijken aankoop Een groot aantal fraaie ^lichtbeelden illustreerde deze lezing. breBgen, van wien George zoo veel hield. „Lieve hemel, jong en oud houdt veel van mijnheer Kirchhoff," zei de weduwe met vuur. „Wij hebben nooit zulk een verstandigeu eu menschlie- vendeu dokter hier gehad. Ik denk, dat als hij blijft, dan zal hij misscbieu ook een beetje voor mijn George doen en hem helpen, zoodat hij wat be hoorlijks leert." „Ja, hij schijnt graag met George te praten hij ontmoet hem daar ginds bij de Tils nogal eens, zooals hij mij vertelde „Bij de Tils is 's avonds dikwijls een vroolijk gezelschap," antwoordde de weduwe. „De mannen zitten daar bij elkaar en vertellen elkander hun grappen. Daar hebben zij dan soms ook mijn George bij geroepen en veel schik met hem gemaakt, omdat hij opgewekt en vriendelijk is." „Ik hoop dat daar geen woorden gesproken worden, die de ziel van den knaap voor den tijd zouden kunnen bederven zei Festenrath, Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1