REGAL JmËSTËDIHG. ch%dendaxxd..:r\c SIGAREN Burgerlijke Stand van Goes. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Correspondentie Telegraf. Weerbericht. Marktbericht Nagekomen Advertentie. Woon en Winkelhuis- aan zwarte bessen 49982 Kg. voor f 19.492,98, aan roode bessen 144826 Kg. voor f 12.267,71, aan frambozen 4578 Kg. voor f 1097,52, aan kersen 211588 Kg. voor f 80.403,44, aan pruimen 62981 Kg. voor f 21.396,54, aan peren 82288 Kg. voor f 7747,92, aan appels 1125844 Kg. v. f 168.801,60, aan kroet 186796 Kg. voor f 5603,88, aan diverse groenten, wild gevogelte en honing f 8862,96, aan eieren 24350 stuk s f 1582,97, aan boomgaarden f 9178,—. De gemiddelde prijs van kruisbessen bedroeg f 0,15, van aardbeien f 0,22, van zwarte bessen f 0,39, van roode bessen f 0,08J, van frambozen f 0,24, van peren f 0,24, van kersen f 0,88, van pruimen f 0,34, van appels f 0,15, van kroetappelen f 0,03, van eieren f 0,06J per stuk, andere artikelen per Kg. Na deze specificatie wordt herin nerd aan de noodzakelijkheid van goede verpakking, alle lof aan de ver pakkingscursus aldus spr., die mijn appelen sorteerde die prijzen opbrach ten, andere ver overtreffende. Daarom zorg voor goed sortiment en deugdelijke verpakking en de koo- pers zullen zoo toevloeien dat het spoor ze niet allemaal kan aanbrengen. Dit verslag werd met bizondere in genomenheid aangehoord. Rekening en verantwoording over 1923 werd uitgebracht door den boek houder dhr. Schrier. Meegedeeld werd dat een bruto winst is gemaakt van f 9922,62, dat 10 aandeelen kunnen uitgeloot worden en 179 vernietigd „afgeloBt kunnen worden". De voorz. verklaart dat de finan- cieele commissie haar goedkeuring kan verleenen. Dhr. J. ft, Liere Gz. kan met deze rekening niet accoord gaan. Spr. wijst op enkele posten, verklaart dat er van de winst en verliesrekening niets deugt. De boekhouder verklaarde dat hij niet alleen maar ook de financieele commissie mee, verantwoordelijk is. De voorz. kan deze rekening goed keuren maar is persoonlijk vau meening dat naar meer duidelijkheid moest ge streefd worden. Spr. twijfelt er overigens geenzins aan dat het eindcijfer niet goed is. Dhr. de Graaff weerlegt de argu mentatie van dhrl'v. Liere namens de financieele commissie, verklaart het eindcijfer is goed. '10 Dhr. Karelse, bestuurslid, verklaart als lid hel niet eens te wezen met den vorm van-de winst en verliesrekening. Dhr. D. Ganseman verzoekt speci ficatie van de bedrijfsrekening. De boekhouder voldoet hieraan tot ge noegen. De voorz. verzocht machtiging tot goedkeuring onder voorbehoud. Aldus besloten. In de commissie tot nazien van de rekening werden benoemd de heeren J. v. Liere Gz. en P. Zegers. Herkozen werden de aftredende be stuursleden M. in 't Anker, A. v. d. Graaff en Joz. de Jager Az. De voorz. deelt mee dat hij officieus kan meedeelen dat een spoorlijn met los- en laadplaats voor het veilings gebouw vermoedelijk met het a.s. sei zoen in gebruik zal kunnen genomen worden. Met blijdschap wordt dit ontvangen. De voorz. spreekt namens het be- stuur en meent dit ook te moeten doen namens de leden, zijn dank uit voor de medewerking verleend door den stationschef dhr. J. C. Pheijster. Spr. zegt dat het hem leed doet dhr. Pheijster te zien heengaanveel heeft deze bijgedragen om de bloei van de veiling te bevorderen. Dhr. J. van Liere Gz. erkent ten volle de medewerking van dhr. Pheijs ter, ook nu weder duidelijk betoond inzake deze goede verbetering die een levensbelang is voor de veiling, stelt voor om dhr. Pheijster een aandenken van de vereeniging te schenken. Aldus werd besloten en het bestuur hiertoe machtiging verleend. De heeren Zweemer van Kruiningen en de Jonge van Schore bespreken het gebruik van embalage v.n. kisten. Dhr. de Graaff antwoordt hierop dat zoo mogelijk voor meerdere aan schaffing van emballage zal gezorgd worden en het bestuur dit nader zal behandelen. Dhr. de Wit uit Goes waarschuwt het bestuur, dat veelal kooplui weg- loopen zonder te hebben betaald, Ook wijst spr, op een handhaving van de boete-toepassing. Dhr. Verzaat wil dat maatregelen zullen getroffen worden om de le soort niet en de rommel wel te veilen. Spr. wil alles of niets, Dit zal in de vol gende vergadering in Mei behandeld worden. Daarna sluiting. Ovezand. Op 29 Februari verga derde de gemeenteraad. Aanwezig de voorz., 5 leden en de secretaris. Af wezig J. Rijk en D. v. d. Dries met kennisgeving. In de begrooting van den Vleeschkeuriugsdienst 1923 had een wijziging plaats. In verband met de af te koopen erfpacht van het per- i ceel grond waarop de onderwijzerswo- ning is gebouwd, werd de gemeente- j begrooting 1923 gewijzigd. Opgemaakt werd et'u kohier hon denbelasting met 67 houden le en 8 honden 2e klas ten bedrage van f 271. De rekening van den Vleeschkeu- ringsdienst over 1923 werder zonder op- of aanmerkingen goedgekenrd tot een bedrag van f 2911,83 in ontvang en uitgaaf. Besloten werd tot een extra-aflossing op geldleeuingeu over te gaau, ten bedrage van f 700. Het voorschot ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet werd voor 1924 voor de R.K. school vastgesteld op f 1693,en voor de Chr. school op f 677,60. Daarna sluiting. Vrijdagvoormiddag ha.' zekere B. uit Oudelande, op een hoek van bet dorp het ongeluk met zijn fiets onder de autobus van de J. uit Drie wegen te geraken, waardoor de fiets grootendeels vernield werd. B. wist zich intijds te redden, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen Een onderzoek wordt ingesteld of de chauffeur hieraan schuld heeft. lerseke. Zaterdagavond omstreeks half elf wilde zich zekere C. de W. langs achter uit het café Verhuist verwijdereudaartoe meende hij over de planken schutting te springen, maar kwam in den diepen welput van dhr. Joh. de Bel terecht. Zijn hulpgeroep, dat door de muziek in het café zelf niet gehoord werd, riep De Bel en vrouw naar buiten, die met gezamen lijke krachten den jongen man van een wissen dood mochten redden. Dat deze droeve historie veel vroolijkheid teweeg bracht, behoeft geen betoog. Zaterdag werden de van diefstal van oesterkoireu verdachte personen hier rondgeleid teneinde de personen op te sporen waarvan zij die gekocht hadden. Naar aanleiding daarvan zullen door autoriteiten nader aangeduide personen worden verhoord. Deze zaak dreigt een heelen nasleep le zullen hebben. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bijz. school dei Geref. Gemeente alhier mej. J. K. Dominicus, ge boren te Wemeldinge, thans te Bolnes. 's-firavenpoider. Heden is de Volks- Leesbibliotheek gesloten. Gedurende het winterhalfjaar zijn 516 nummers uitge geven. De ontvangsten bedroegen f 31,46 met inbegrip van 't vorige jaar. De volksbibliotheek heeft nu juist 25 jaar bestaan. In dat tijdperk werden 11637 nummeis uitgegeven, of gemid deld ongeveer 466, zoodat -deze wel iu een behoefte voorziet. De heer S. J. Tamminga heeft als directeur van de zangvereeniging „Excelsior" outslag aangevraagd tegen 1 April aanstaande. 'iVoltaartsdyk. .Vrijdag had in het gebouw T.a.v.e n.u. de openbaie eiudles plaats van den cursus Landbouwhuis- boudkuude,onder leiding van de leerares mejuffr. Kome uit Goes en den leeraar dhr. Markusse van 's Heer Arendskerke. Aan dezen cursus werd deelgenomen door de volgende leerlingen mej. P. Lindenbergh, mej. E. van der Wetff, mej. C. J. van Luijk, mej. W. Houter man, mej. L. Notehoom, mej. B. K. J. van Leeuwen, mej. D. Hnisson, mej. G. Lanting, mej. L. van de Voorde en mej. P. Klompe aan welke allen een diploma werd uitgereikt. Hierna werd het woord gevoerd door dhr. Kielstra, eerste secretaris van de Z. L. M. De burgemeester zeide, dat het hem ge noegen deed te kunnen constateeren dat de sieun die van gemeentewege voor dezen cursus was beschikbaar ge steld zeker in de toekomst zijn nut zal afwerpen. Bij monde van een der oudste leer lingen, mej. Lanting, werd namens de leerlingen een woord van dank gebracht aan leerares en leeraar en werd aan hen resp. een bloem en een plant in pot aangeboden, benevens een foto van den cursus. Ten slotte werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een proefje te nemen van de door de cursisten toe bereide lekkernijen. Vrijdagavond gaf de dansclub alhier, voorz. dhr. J. v. d. Voorde, een soirée in het gebouw T.a.v.e.n.u. Opgevoerd werd het toodeelstukje Ie gedroomde schoonzoon" blijspel in een bedrijf en het tooneelstuk „De jong gezellen-bond", blijspel in 4 bedrijven waarbij de hoofdrollen in handen waren van dhr. J. van de Voorde en mej. J. van den Berge welke toonden deze rollen volkomen meester te zijn, ook de andere rollen werden goed uitgevoerd. Tot slot werd een dansje gemaakt. Zaterdagavond gaf de tooneelver. dieten" of „Liefde zoekt list", blijspel in 3 bedrijven en het tooneelstuk „Burgemeester van Pimpelen leert dansen", blijspel in 1 bedrijf. Beide tooneelstukjes werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd en deden den spelers (allen uit den werkenden stand) a le eer aan. Het verdere van den avond werd besloten met een gezellig bal. „Vriendenkring" voor de derde maal in dit seizoen een uitvoering iu de zaal van den heer J. Poleij, Opgevoerd werd het tooneelstuk „Onder de Ban 's Heer Arendskerke. Vrijdagavond hield de Groene Kruisvereeniging alhier een aigeineene vergadering, welke wegens de ongunstige weersgesteldheid slechts door 17 leden werd bijgewoond. Door deu secretaris wcrdt verslag uitgebracht van den toestand der ver eeniging over het jaar 1923, waaruit blijkt, dat dit jaar weder enkele ver- plegingsartikelen zijn aangekocht en het ledental op 1 Januari 1,1. 866 be droeg. Uit de rekening van den penntngmeester blijkt, dat iu 1923 is ontvangen f 1562,14 en uitgegeven f 886,02, zoodat het batig slot beSraagt ƒ676,12. Daarna woidt voorlezing laan van het vei slag van den Dia- conessenr.rbeid over 1923. Hieruit blijkt, dat in 1923 te 's Heer Arends kerke zijn afgelegd 117 beiangs ellende bezoeken, 226 bezoeken voor hulp verleening en 138 tubercuiosebezoeken. Tot afgevaardigde naar de vergade ring van de Groene Kruisverenigin gen en naar die van de Provinciale Zeeuwsche vereeniging lot bestrijding der tuberculose, wordt benoemd de heer J. M. Wisse en tot diens plaats vervanger de heer M. Mol. Bij de rondvraag vraagt de heer M. Mol of het tariet van vervoer met de ziekenauto reeds verandering heeft ondergaan of dat verlaging daarvan bin nenkort kan worden tegetnoetgezien. De voorzitter zegt, het antwoord daarop schuldig te moeten blijven, doch dat deze zaak zeer zeker een punt van bespreking zal uitmaken bij de eerstvolgende vergadering van de Groene Kruisverenigingen. Een Jubileum. Hoewel weinigen het wisten her dacht Zaterdag 1 Maart de heer B. A. Hanken zijn 30-jarig directeur schap van de Maatschappij „de Wtl- helminapolder" te Wilhelminadorp doch toen het algemeen bekend werd, werd door het muziekgezelschap „de Echo" een serenade gebracht en ont ving de jubilaris vele blijken van ge negenheid. Moge hij nog vele jaren die betrek king vervullen. Nieuwe weg. Wij verwijzeu naar de annonce be treffende de aankondiging van de open stelling van den nieuwen Rijksweg van Goes naar Kloetioge. liet verroer op de kunstwegen. In ons nr. van Donderdag schreven wij dat de beperking van het vervoer op de kunstwegen wegens ingevallen dooi niet geldt voor de Rijkswegen, doch alleen voor de prov. wegen. Nader deelt men ons mede dat ook voor de Rijkswegen een beperking geldt, echter volgens andere regelen. Voor de Rijkswegen is een regeling getroffen als bepaald in het besluit van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 21 Sept. 1900 A. no. 599, 2e afd. (Prov. blad no. 1L7) en van 9 Febr. 1917, A, no. 80, 2e afd. (Prov. blad no. 10). Hclnkenszand. Vrijdagavond hield de Groene Kruisvereeniging alhier haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Griep, arts. Aanwezig waren behalve bestuursleden 20 belang stellende leden. De secretaris leest het jaarverslag waaruit blijkt dat het ledental is terug gegaan van 354 op 350. Voorts dat over 1923 geen subsidie van de Prov. Zeeuwsche vereeniging is genoten doch wel een buitengewone gift van f 2. De wijkverpleegster legde in totaal 2034 bezoeken af waarvan 301 bij t. b. c. lijders, 3 ontsmettingen hadden plaats. De verpieging8artikelen zijn in goeden staat; 55 stuks werden uitgeleend. In het bestuur kwam in den loop van het jaar eenige wijziging. De heer A. W. Wisse, lange jaren penning meester der afdeeling, werd wegens vertrek naar elders vervangen door j den heer J. A. Duijvesteijn. De perio- diek aft,edende leden de heeren Steketee en van Gemerden werden beiden her- 5 kozen. Na lezing van het jaarverslag deed de penningmeester van de afdeeling tuberculosebestrijding rekening en ver- antwoo'ding. De ontvangsten bedroegen f589,95, uitgaven f 184,78. Batig slot f 405.17. Daarna doet de penningmeester van het g.oene kruis rekening en verant- woording. Deze ontvangsten bedroegen 780,17V® de uitgaven f 491,81. Batig slot f288,361/,. De rekeningen werden nagezien door de heeren Jansen Ver- plonke en C. Nijsse en in goede orde bevonden. Na sluiting hield de voorz. een lezing over infectie en bacteriën, i welke lezing zeer belangwekkend was en door de aanwezigen .met belang- stellmg werd gevolgd Het be tuurslid dbr. Steketee dankte na afloop den spreker uit naam van alie aanwezigen. Vervolgens wekte dhr. C. Nijsse de aanwezigen op om ieder in zijn omgeving de leden der ver eeniging aan te sporen in 't vervolg de algemeene vergaueringen geregeld te bezoeken welke opwekking met applaus werd begroe1. Iu de vergadering van aandeel houders der weegbiug „De verwachting" alhier gehoudeu op Znerdag j.l. werd besloten 40 pet. dividend uit te keeren. Inplaats van dhr. B. de Jager werd tot bestuurslid gekozen dhr. A. Martens. Wemeldinge. Zaterdag viel tenge volge van de gladheid de ruim 70 jarige B. v. d. P. alhier, met het gevolg dat deze roet gebroken been werd opge nomen. Dr. Gnirrep verleende heel kundige hulp. 's lieer Arendskerke. In de verg. der coöp. boerenleenbank werden de aftr. lunctionarissen herkozen. Pe winst bedroeg op 31 Dec. jl. f 1028.81, het aantal leden 219. Uit voeriger verslag volgt. üemeQgd Nieuws Voor de oogen hunner ouders verbrand. Bij een brand op een boer derij in Canada zijn vier kinderen, van wie het oudste 12 jaar was, voor de oogen van hun ouders verbrand. Ook de dienstmeid is in het vuur omge komen. Dt ouders waren uitgewees bij hun thuiskomst ODtdekteu zij den brand, doch het vuur had reeds te sterk om zich heen gegrepen om redding nog mogelijk te maken. In brand gevlogen. Walter Padman, een jong arbeider in een bltkfabriek te Cardiff, had bij den arbeid het ongeluk dat zijn voorschoot in brand vloog. Hij sprong in een bak met, naar hij dachtkond, watermaar het noodlot wilde dat het kokend water was. Met afschuwelijke brand wonden overdekt werd hij er uitgehaald. De man is stervende. Veeziekte. Te Assen is onder de koeien van den veehandelaar Levi een 'schijnbaar besmettelijke veeziekte uitgebroken. Gedacht wordt aan een longziekte. Voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding zjjn genomen. Het vee was afkomstig van de Duit- sohe grens. Wij ontvingen verschillende versla gen van jaarvergaderingen van verbruiks- vereeDigingen, waarin de prijzen der artikelen werden vermeld. Deze worden door ons geschrapt. Het publiceeren van de prijzen van artikelen kan niet in de gewone berichten geschieden. Correspondenten gelieven hiermede rekening te houden. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 3 Maart medegedeeld door hel Koninklijk Bederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geboren: 28, Fra.ns Marinas, z.v Marinus Franken en Johanna Marga- retha Hendrika Francisca van Ewijk 29, Anthonie, z.v. Thomas Adrianus Tempelaars en Catharina Bruel. (z.N.z.) Rotterdam, 3 Maart 1924. c' Vlaaaanvoer 11900 blauw f 1,45 a 11.80 77CO geel t 1.40 a f 1.75 IcOO Grot ningenf 1,45 a f t.80, 2280wit f 1,15 a t 1 35 dauwroot f O, a f O, Ajuin, stro >gele f 6. a f 6.25 zaai f 0 kleine f 7,50 Hongaarsche f',00 a f O, per 50 K.G, aanvoer gering A ardappelen, Zeeuwsche blauwe f 7,25 a f7,75, bonten f 7,25 a f 7,75 eigenheimers f 6,50 a f 6.75 Granen buitenlandsche prijshoudend.Meel f 16 50 a fMais mixed f Haver f 10,60 af., Laplata Mais f 283. Binnenlandse he: Kanariezaad f 23, a 24, Karwijzaad 130, a 132, Mf anzaad 36, a 37, Ktolzaad 2l, a 23, M isterdaad [bruin] 65, a 70, Mosterdzaad [geel] 30. a 32, B >ekweit, 11.50 a ZonDeblompitten 17,50 a 18,50 Lijnzaad [voer] 23,— a 24, Lijnzaad [zaai] 35, a 36 - Tj rwe 12 50 a 13,40 Tarwe afw. 11,5 a 12>25 Rogge 10,25 a 1 '65 G irst chevalier 12,a 12*50 Gerst Winterzomer a Haver 9 50 a 11'— E wten kl. gr 19.a 23'25 Schokkers 9, a 21 Kroon 18, a 2250 Bxuineboon ,n puike 80, a 32'— minder 9, a 25, Eieren 7, a 8 VAR&&NSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer ic 24 eerste kwaliteit f 0 74 a f u 76 tweede f O 68 a fü 72, derde f 0 64 a f U,67 lichte soort f,64 a 0.68. Handel hooger. Atioup vau Aauoeste- dingen, Verpachtiugiu en Verkoopingen. iiorssele. Vrijdagmiddag werd alhier in de herberg van dhr. J, Wabeke, ten overstaan van deu Notaris L. A. Beth te Ovezande, ten verzoeke van dhr. C. Nijsse, in het openbaar verkocht 8.06.50 H.A. bouwland alhier. Kooper werd dhr. J. Dnynkerke, altlier, voor de som van f 18403.80. Rllland-Uatil. Bij de gehouden aan besteding vaa de N. V. Mij de Bath- polder alhier, voor het verbouwen en vergrooten van de graanschuur en het bouwen van een graanpakhuis op de hofstede Zuidhof, was de laagste in schrijver de heer J. van de Bande, alhier, voor f 19590, aan wien het werk is gegund. De andere inschrijvers waren dhrn. C. Wondergem te Kruiningen f 23300, J. Nieuwenhuyse te Rilland f 22300, J. J. Dronkers te Kappele f 21480, M. Allewijn te Waarde f 21002, A. Windhorst te Rilland f 20420, J. v. d. Bande-Kloet te Krabbeudijke f 20300, G, A. Breker en J. Kok, idem f 19890, Jeroen v.d. Sande Jzn-, idem f 20020. Verwachting tot den avond van 4 dezer Krachtige, later afnemende zuidwes telijke tot westelijke wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien, aanvankelijk iets zachter. De heer A. MAARTENSE te Goes, zal op Maandag 10 Maart a.s. 's aam. 5 unr in het «Schuttershof" te GOGS, trachten aan te besteden Het bouwen van een Woonhuis, enz. aan de 's Heerh. kin deren-barrière te Goes. Bestek en teekening it f 2.per exemplaar verkrijgbaar aan het „Schut tershof". De Architekt, F. G. O. ROTHUIZEN. Schilders- en Behangerszaak. Te koop aangeboden een hecht en weldoortimmerd nieuw met Erf en Tuin, Btaande op den besten stand van een welvarend dorp op Z.-Beveland. In het pand wordt met sncces het Schil ders- en Behangersbedrijf uitgeoefend, Hyp. beschikbaar. Brieven worden ingewacht onder no, 170, burean dezer courant.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3