SunlightZeer Dinsdag 4 Maart 1924 Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. "buitenland. Vrouwtje.dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Heb je *n andere waschvrovw?"„'Jajonqen-da/3 be Zeggen-ik laat ze tegenwoordig thuis behandelen met Binnenland. N°. 28. lil jaargang. ABONNEMENT Prijs pet kwartaal, inbGnes f 2, bniten Goen f 2.— Afzonderlijke nummers 5 cent.. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uitgave Naaul. Vennootschap fioesche Courant COURANT Zaterdag en Zondag, 23 en 24 Febr., is te Haarlem een merkwaardig congres gehouden, belegd door de S.D.A.P. en het N.V.V. Hier werd n.l. het rapport behandeld, dat door een commissie nit beide organisaties is uitgebracht, over Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. Het rapport werd toegelicht door den heer J. v. d. Tempel. De commissie wil komen tot medezeggenschap der arbeiders in ieder afzonderlijk bedrijf, door middel van een ondernemingsraad, door de arbeiders zelf gekozen nit een kandidatenlijst, welke door de vak organisatie is samengesteld. Onder medezeggenschap wordt verstaan het dienen van advies in fmancieele en andere aangelegenheden. Met de meerderheid van de com missie was de heer v, d. Tempel het eens, dat de ondernemingsraad ver gaderen moet zonder den werkgever, daar er anders niets terecht komt van de discnssies. Welk een zorg voor de discussies 1 Wij zouden zoo zeggen dat in elk geval de werkgever, de verantwoorde lijke man i.z, de bedrijfsleiding in de vergadering aanwezig moet zijn. Omdat er anders niets terecht komt van het advies. Of iiever omdat anders het groote gevaar ontstaat, dat een advies wordt gegeven, dat niet in het belang van het bedrijf is. Voor de commissie blijkt dat echter maar bijzaak. De discussies 1 Al gaat het bedrijf achteruit, als de wenschen der arbeiders maar worden ingewilligd. Een dergelijke opvatting doet ons denken aan de uitlating, die we eens van een ambtenaar (gelukkig zijn er ook vele ambtenaren, die er anders over denken) hoorden: „Dan komt er maar inflatie, als ik m'n tractement maar houd.' Het behoeft geen nader betoog dat zulk een standpunt falikant verkeerd is, aangezien het de zaken op den kop zet. In bovengenoemde vergadering is gelukkig critiek op het rapport der commissie niet achterwege gebleven. De ernstigste critiek bij het debat kwam van prof Bonger die betoogde dat de commissie tekort heeft gedaan aan de beteekenis van de steeds meer gespecialiseerde leiding van het bedrijf. Foutief noemde hij het dat de onder nemingsraad zonder den bedrijfsleider zou kunnen vergaderen. De positie van den bedrijfsleider zal onmogelijk knnnen gemaakt worden, daar de arbeiders een bekwaam bedrijfsleider dien ze niet lijden mogen, er nit kunnen werken. Medezeggenschap voor de arbeiders achtte deze spr. een utopie. Het is een onmogelijkheid dat colle ges van dertig of veertig man zich op het gebied der bedrijfsleiding zouden begeven. Een soortgelijk betoog werd ge houden door den socialistischen direc teur van .Het Volk', dhr. Massereeuw. Spr. betoogde dat in een bedrijf de arbeiders moeten aanpakken en er geen tijd is voor praatjes en voor vergaderen. De heer Massereeuw werd daarop, onder toejuiching der vergadering bestreden door de heeren Wibaut en Stenhnis, 21 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. En hjj ging bij de tsfel zitten en schreef 'n niet heel langen brief, dien hij daarna aan Bokelmann overhandigde met het verzoek hem door te lezen, De rechter las „Geachte juffrouw Riedenbnrg Ik vrees, dat ik u onlangs door mijn onverwachte verschijning schrik heb aangejaagd. Mag ik hopen, dat deze schrik tegelijkertijd ook een blijmoedige is geweest? Ik ben alleen hierheen gekomen om u aan ons laatste samen zijn in Keulen te herinneren en de vraag tot u te richten, of ik vertrou wen kan op de hoop, die toenmaals voor mjj uit uw blikken scheen te waarop de heer Massereeuw zeide hier uit de consequeotie Ie zullen trekken. Een besluit werd verder - niet ge nomen. Natuurlijk is het erg gemakkelijk om eeo stem uit de p-actijk in het gejuich van een vergadering te smoren. Maar daarmee is men niet klaar. De medezeggenschap is echter reeds ingevoerd in sommige landen, zoodat ze reeds een stutje historie beeft, welke ons enkele lessen geven kan. We komen in ons land nog al eens achteraan bij het buitenland vergeleken. En soms is dit gelukkig. Ruslaud en Duitscblaud hebben b.v. er zorg voor gedrsgen dat ook in ons land de mummie vau de socialisatie weer veilig is opgeborgen. Welke lessen geeft nu de historie? We vinden hprover iels in een bro chure n.l. .De praetijk v .n het medezeggen schap"' eeo adres van het Verbond van Ned. Fabnkantenvereeuigingen aan den Minister van A., H- en N., waar in u tvoerig wordt uiteengezet tot welke noodlottige gevolgen de mede zeggenschap van arbtidets geleid heeft in Duitscblaud, in Li xemburg, in Italië en in Rusland. Wat üuitschland betreft, de bed rij fs raad, beloeld als een instituut vau „Berohiguug", werd ;n de praetijk veelal er een van „Beunrnhigung», met remmende en storende werking op het bedrijf. Verscheidene voorbeelden worden hiervoor aangevoerd. Gevallen van plichtsverzaking en van sabotage manifesteeren zelfs een destrnctieven invloed. Het Luxem burgsche decreet, waarbij fabrieksraden werden ingesteld, kan over het algemeen gematigd genoemd worden. Des te sterker spreekt de ervaring, die er mede is opgedaan. Het besluit is ingetrokken op de overwegingen, dat de raden waren ingesteld bij wijze van proef, met het doel de goede verstandhouding tnsschen patroons en arbeiders te bevorderen, maar dat dit doel niet werd bereikt door de houding, die het rueerendeel der raden had aangenomen. Onomstootelijk heeft de geschiedenis in Luxemburg bewezen, wat ook voor Rusland en Italië wordt bewezen, n.l. dat in het bijzonder dsocialistische arbeiders de fabrieksraden aangrijpen om op het oogenblik, dat zij het noodig oordeel >n, van dit wettelijk orgaan gebruik te maken om in de fabrieken naar het gezag te grijpen en de directie uit handen der ondernemers in die van de arbeiders over te bren gen. Tot zoover de brochure. We gelooven dat het met de medezeggenschap even zoo zal gaan als met de socialisatie. Balsemen. Niet dat wij iets hebben tegen medezeggenschap, maar wel tegen medezeggenschap zooals de s.d.a.p.ers dat willen. Medezeggenschap bestaat in bijna ieder bedrijf, al merkt men het niet zoo naar buiten. Vele patroons hebben de gewoonte over een en ander eens de meening van enkelen hunner arbei ders, vooral als er ferme kerels onder zijl, of van een der „bazen', die uit spreken en mij nog verder mag vleien met de gedachte, die mijn ziel sinds dien nooit heeft verlaten. Zeer zonder linge omstandigheden, die ik n thans nog niet kan meedeelen, gaven mij plotseling aanleiding, niet, zooals oor spronkelijk mijn plan was, geheel vrij en onder mijn eigen naam in deze stad mijn opwachting te maken, maar naar ik hoop slechts voor korten tijd een anderen persoon voor te stellen. De heer, die u deze bladzijden zal over handigen, kan bevestigen, dat het aan nemen van een anderen naam niet te mijnen nadeele spreekt. Integendeel, ik hoop daardoor de bewoners van deze stad en uit de omgeving een gewicb- tigen dienst te bewijzen. Dit alles moet u wel zeer raadselachtig voorkomen, maar ik verzoek n dringend mij te willen vertrouwen. Overigens kan ik, zoodra dit noodzakelijk zon worden, ieder oogenblik mijn waren naam ei stand weer aannemen. Dit slechts te nwer geruststelling I Bovendien heb ik een dringend ver zoek aan u. Schrijf n mij eens enkele regels omtrent den heer Kirchhoff. Het is voor mjj ran onschatbare waarde, uw oordeel over dezen heer te vernemen. de arbeiders opkomen, in te winnen. De stemming der arbeiders ten op zichte van bedrijf en bedrijfsleiding is messtal op het directeurs-kantoor aar dig goed bekend. En in vele gevallen zullen daardoor wel degelijk de arbeiders invloed uit oefenen op den gang van zaken. Maar natuurlijk is het beslissingsrecht bij den bedrijfsleider, bij den verantwoor delijken man. En dit recht dient onver kort gehandhaafd te blijven. Duifschland en de deskundigen De deskundigen hebben overeen stemming verkregen i.z. de instelling van monopolies in Dnitschland. De opbrengst hiervan moet rechtstreeks in de kas voor het herstel gestort worden. De jaarüjksche opbrengst der monopolies van alcohol, suiker en tabak wordt op 2 milliard goudmark geschat. De Matin meldt dat de deskundigen hebben besloten de emissie-bank voor Duitschland in Nederland te vestigen. (De Chicago Tribune meent te Am sterdam.) Rusland en Japan. Blijkens uit Wladiwostok ontvangen telegrammen zijn daar door de Russen 8 Japansche officieren en tolken in hechtenis genomen. Toen er van Japanschen kant werd geprotesteerd, antwoordden de Russen, dat het hun vrij stond, iederen buiten lander, die onder verdenking staat, in hechtenis te nemen. Uit hef bezeffe gebied. Naar verluidt is de Rijnlaudcommissie Weest u zoo openhartig mogelijk. Het is voor mij van het grootste belang te weten, hoe u in 't diepst van uw hart over dien heer denkt. Uw antwoord kan zonder onderteekening zijn evenals dit briefje. Mijnheer B. zal u den naam van den afzender noemen, in geval u hem niet hebt geraden en mij uw ant woord overbrengen. Maar ik verzoek u nogmaals dringend, verhoor u m(jn wensch 1" „Goedzei Bokelmann. „Tegen zulk een brief kan men geen bezwaren hebben. Maar waarom stelt u deze eenigszins zonderlinge vraag aan juf frouw Annette „Omdat ik besloten ben mij terug te trekken, als juffrouw Riedenburg den chirurg werkelijk graag mag lijden," antwoordde de kapitein rustig. „De gedachte is mij ondraaglijk, om twee dracht te zaaien in een verhouding, die misschien de wenschen van alie belanghebbenden bevredigt.' „Nu, zooals u wilt,' antwoordde Bokelmann, Jen brief by zich stekend. „Het antwoord van Annette zal n stellig bewqzen, of u hopen mag of niet. En nn tot ziens I Indien alles ADVERTENT1ËN vau 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. op Zoom heeft het raadslid Van As, die bij de R.K. raadsfractie aangesloten is, verklaard, dat de bouw vau de Pe trus Canisius school, aldaar, die f 290.000 gekost heeft, geheel overbodig geweest is en op gemakkelijke, veel goedkoo- per manier in de behoefte aan R.K. onderwijs had kannen worden voorzien, maar dat deze bouw indertijd doorge dreven is, omdat in den Raad leden zaten, die daarbij belang hadden. Wij vreezen, dat over het geheele land heel wat geld aan scholen is uit gegeven, terwijl goedkooper in de be hoefte te voorzien was. De Minister van Onderwijs erkent in de onlangs gepubliceerde Memorie van Antwoord op zijn begrooting, dat het Departement niet beschikt over de gegevens, noodig om eenige vragen in het Voorloopig Verslag over kosten van scholenbouw en btschikbare school ruimte te Opantwoorden. Meu weet in Den Haag dus een voudig niet hoeveel scholen voor lager onderwijs er op het oogenblik zijn, door hoeveel kinderen zij bezocht, worden (pn zouden kunnen worden), hoeveel scholen sinds de pacificatie nieuw ge bouwd zijn, hoeveel er nu nog tn aan bouw zijn enz. Hoe lang wordt zulk een wauioestand geduld Er zijn ons gemeenten bekend van 9 en 10.000 inwoners, met 10, 11 en 12 lagere scholen 1 De Minister kan het niet controlee ren en vindt dat blijkbaar ook niet erg Ruim f 20.000 per jaar. Men schrijft uit Amersfoort aan de „Ned Ambtenaren, die meenen dat ze met hun tractement altijd op de grens der armoede leven, zullen weer moed krij gen, indien ze hooren hoever een collega van hen het in Amersfoort wel bren gen kan. Met 1 Jan. 1924 is daar n 1. eervol ontslagen de directeur vao Onderwijs. Gedurende twee jaren heeft hij dienst gedaan op een salaris van f 6000 për jaar. Volgens de gemeentelijke wacht geldregeling, geniet hij nog twee jaren vol salaris en dan nog 2X het aantal dienstjaren of 4 jaren70 pCt. van het salaris. Deze ambtenaar beurt dus 2 X f6000 =fI2.000-f2 Xf6000 f12.000 (wachtgeld)en dan 4 X f4200 f 16800 (wachtgeld) of intotaal f40.800. Dat is dan verdiend in 2 jaren of per jaar f 20.400, veel meer dan een minis ter der Kroon. Fabrikanten van Twlnk en Vim» voornemens de nijverheid in het bezette 1 gebied een omzetbelasting op te leggen. Ontploffing in Amerika. Tengevolge van een ontploffing in een fabriek van nitraten aan de Raritaurivier (New-York), zijn 8 men- schen omgekomen en worden er 12 vermist. Bovendien zijn meer dan honderd lieden gekwetst. Mijlen ver in den omtrek warden de deuren uit haar Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Nfan der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Febr. in Nederland uitgesproken 88 faillissementen tegen 55 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Febr. 1924 744 faillissementen tegenrver 682 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Loonen van het spoorwegpersoneel. „Het Centrum' noemt het bericht van de „Tel.', als zon de directie van de spoorwegen de onderhandelingen met de vakvereenigingen inzake de loonregeling niet voortzetten „beslist onjuist". Er zullen, aldns het blad, nieuwe onderhandelingen met de orga nisaties plaats hebben. Waar bet geld blijft. Het onderstaande ontleenen wij aan bet Febr. nr. van het tijdschrift der Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel. Een opzienbarend verklaring. Men schrijft ons In de laatste raadszitting te Bergen zoo vlot van stapel loopt, als ik mij voorstel, dan breng ik n misschien vandaag nog haar antwoord Zij schudden elkaar de handen toen de rechter vertrokken was, zonk hij weer in gedachten, waaruit hij pas werd opgeschrikt, toen het donker begon te worden en de weduwe Mer- tens hem licht bracht. De kapitein vroeg, of Genrge teruggekomen was, doch zijn moeder schndde ontkennend het hoofd. Buurman Til had laten zeggeD, dat de knaap ook den avond bij hem zou blijven en hij zou hem zelf thnis brengen. FeBtenrath schreef nu een brief aan den beheerder van zijn landgoed en verzocht antwoord aan het adres van den heer Bokelmann. Kort daarna tiad de rechter zelf binnen. „Nu, dat ging allemaal heel goed riep hij. Mevrouw Riedenburg had bezoek van eenige vriendinnen en ik kon met Annette praten, zoolang als ik wilde. Ik overhandigde haar nw brief en toen zjj terugkwam, waren haar wangen hooger gekleurd en nit haar oogen scheen een bijzondere glans, hoewel het mij leek dat zij vochtig waren. Hier is haar antwoord 1' De parlementaire redacteur van Het Volk verneemt dat met ingang van 1 April a s. op de salarissen van alle Rijksambtenaren een voorloopige korting van 10 pet. zal worden toegepast, in afwachting van de herziening van 't Bezoldigingsbesluit 1920 door minister Westerveld. Van andere zijde daarentegen bereikt hem het bericht, dat deze kortingen met 1 Juli a.s. zouden ingaan. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg heeft minis ter Westerveld medegedeeld, dat de regeering het eenmaal ingenomen stand- Festenratb nam haastig den brief aan, scheurde hel couvert los en las de volgende regels, door een mooie, vaste hand geschreven „Ik antwoord niet op het eerste deel van uw brief, dat bevat een ge heim, waarmee ik mij niet mag inlaten. Wat uw vraag betreft, daarop antwoord ik met de volste overtuiging, dat ik te oordeelen naar alles, wat ik van den heer Kirchhoff gezien en gehoord heb, hem sfechls achten en waardeeren kan en dat ik een verbintenis met hem, die mijn vader wenscht en misschien alreeds gesloten heeft, geen noemens- waardigen tegenstand kan bieden. Daar entegen verklaar ik u even openhartig, dat een innerlijke stem tegen mijnheer Kirchhoff spreekt dat ik hem niet voor oprecht houd en dat een verbintenis met hem mij heel ongelukkig zou maken. De hemel vergeve mij, indien ik mijnheer K. onrecht aandoe! Deze mededeeling moet voor iedereen een geheim blijven. U ben ik deze ver klaring echter schuldig 1' (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1