BGEScxi mmi bijvoegsel Binnenland, School en Kerk. STADSNIEUWS. Provincie-Nieuws. Gemengd Nieuws Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Afloop vcïïi Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Vergaderingen eu Voorstellingen enz Aanbestedingen. Burgerlijken Stand. Correspondentie. Telegraf. Weerbericht. Burgerlijke Stasid van Goes. Marktbericht. Nagekomen Advertentie. VAN DE van ZATERDAG 1 MAART 1934. Tweede Kamer. De Kamer heeft Donderdag met 47 11 st. de hegrooting van Justitie •goedgekeurd. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman. De Nederlander schrijft Betreffende den toestand van onzen oud-hoofdredacteur Jhr. mr. A. F. de de Savornin Lohman, hebben wij ons begrijpelijkerwijs de laatste dagen voort durend op de hoogte gesteld de toe stand bleef vrijwel gelijk. Sommige bladen echter bevatten dezer dagen tamelijk alarmeerende beriehten, Of schoon de patiënt wel verzwakt, waren die berichten evenwel overdreven, bet geen ook blijkt uit het feit, hetwelk wij beden ten buize van dhr. Lohman vernamen, dat hij vanmorgen een ge sprek had gevoerd met een bezoeker, terwij! hij in zijn stoel gezeten was. Loonen van het Spoorwegpersoneel. Naar de „Tel.» verneemt, ligt het in de bedoeling der Spoorwegdirectie, daar de onderhandelingen met de mo derne organisatie tot. geen resultaat hebben geleid, onmiddellijk een geheel nieuwe loonregeling aanhangig te maken, welke behalve een verlaging der salarissen, ook een niet geringe wijziging zal brengen in de onderlinge verhouding der thans bestaande regeling. Ned. Eerv. Kerk.. Donderdagavond is in de Nieuwe Kerk te Middelburg het 350-jarig be staan der Ned. Herv. Gemeente aldaar herdacht. Ds. M. v. Empel hield de gedachtenisrede. In de consistorie wordt een tentoon stelling van boekwerken, documenten enz. gehouden. Eet zevende leerjaar. Het voorstel tot opschorting van het zevende leerjaar blijkt in de afdeelingen der Tweede Kamer veel tegenstand te hebben ondervonden. Nagenoeg alle leden hadden ernstige bedenkingen tegen het tegelijkertijd besproken Kon. Besl. tot verhooging van den toelatingsleeftijd. „Nagenoeg algemeen meende men aan de regeering ntrekking van dit K.B. in overweging e moeten geven". Maar ook tegen het wetsontwerp betreffende het zevende leerjaar bestond I cel leden" ernstig bezwaar. Onze lagere school zou een positie gaan innemen, die verre achterstaat bij die van andere landen. Verscheidene andere leden konden,, zich in beginsel met een tijdelijke be perking der leerverplichting tot zes jaren wel vereenigen. Van deze zijde werd- er op gewezen, dat tegen het gevaar, dat bij opheffing van het 7de leerjaar gemeentebesturen cursussen voor open baar onderwijs zullen gaan inrichten, zonder dat het bijzonder onderwijs daarbij op gelijken voet wordt behan deld, eene voorziening zou moeten worden getroffen. W IJK VERPLEGING. Met hartelijken dank ontvingen de beide wijkzusters aan giften voor ver leende hulp: f25, f 15, f10, f5, i X f 2,50 eu f 2. Nijverheidstbntoosstelling. Van 16 tot en met 24 Juni a.s. zal in het Schuttershof alhier een tentoon stelling worden gehouden ter bevor dering van Handel en Nijverheid (vNijtengo"). Een comité daartoe wordt gevormd door de heeren Geijsen, voorz.Brink; Bieten Chamuleau Koenen M. P. de LooffSillevis L.Verwer en Veenis, terwijl tot secretaris is benoemd dhr. A. de Roo, Stationsweg 37, Tel. 138. Aan de middenstandsvereenigingen zal medewerking worden verzocht. De tentoonstelling staat open voor alle takken van handel en industrie. Zjj belooft zeer belangrijk te zullen worden, daar reeds tal van plaatselijke firma's van hun instemming hebben blijk gegeven en ook verscheiden groote Hollandsche zaken zullen expo» seeren. Door verschillende attractie's o.a. door het inrichten van een Beiersch marktplein zal de aantrekkelijkheid worden verhoogd. Het secretariaat verstrekt alle in lichtingen. Wolfaartsdjjk. Dinsdag kwam de koopman J. van Zweden alhier met kar eu hond uit Goes, toen hij door den landbouwer L de J. Az. met zijn auto werd aangereden. Hoewel de man nog al klaagde over inwendige pijn kou hij het toch zoover brengen, dat hij met met zijn hondenkar thuis kwam. Thuis gekomen werd geneeskundige hulp in geroepen, waarbij bleek dat eenige ribben gebroken waren. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de politie. Woensdagavond trad in het gebouw T.a.v.e.u u. voor de pas opge richte afdeeling van den Chr. Nationalen Landarbeidersbond op dhr. Van Vliet, hoofdbestuurder van b.g.n. bond, met het onderwerp: „Nut van organisatie." Na de bespreking gaven zich 28 nieuwe leden op zoodat de ver. nu 55 leden telt. Een definitief bestuur werd gekozen bestaande uit P. Luikenaar, C. Verschuure, P. Leijs, J. Hannewijk en Job. de Joage Jz. Krulningen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. school te Tholen dhr. J. Poleij, volontair aan de o.school alhier. lerseke. Donderdagavond werd in school een gecombineerde vergadering gehoudeu van 't bestuur van 't Nuts- departement en de vereeniging tot be hartiging der belangen van het openbaar onderwijs en enkele genoodigden. Besloten werd aan den raad onzer ge meente voor het stichten van een be waarschool aan te vragen van school 1 en 2 (indien mogelijk) ieder 2 lokalen. Ook zal getracht worden van de Werk- mansvereeniging „Eendracht maakt Macht» voor de te stichten bewaar school een subsidie te verkrijgen. Vervoer op de kunstwegen. De op 25 Februari jl. bevolen be perking van het vervoer over de kunst wegen is opgeheven. 'sH. Arendskerke. De heer A. Polak, stationschef te Goor, vroeger alhier, herdenkt 4 Maart a.s. den dag dat hij voor veertig jaren bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. KapellDonderdagavond kwam de werkliedenvereeniging V. I. O. S. in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den heer M. Willeboer. De penningmeester dhr. D. Landman deed verantwoording over gehouden beheerontvangen was f 187,71, uit gegeven f 81,60, batig slot f 56,11. Een bespreking over het bewaarschool- onderwijs volgde. De voorzitter antwoordde hier op dat dit thans in voorbereiding is en in goede handen. Vroeger is door het bestuur nl. reeds twee maal gepro. beerd om een bewaarschool te krijgen, doch zonder resultaten. We willen hopen dat men nu mag slagen. De a.s. Zomertijd werd een belang rijk punt van bespreking. Vele waren dei bezwaren die aangevoerd werden, maar nog cpegr bggjvaren werden aan gebracht tot het houden van een gemeentelijken ouden tijd. Heinkenszand. Door den 28-jarigen klompenmakersknecht B., alhier, is een aanslag gepleegd op een 18-jarige dienst >ode met welke hij vroeger ver keering had, doch welke betrekkingen onlangs van hare zijde waren afge broken, door een schot uit een flobert- boks in hare richting te lossen zonder haar evenwel te treffen. De politie, die een onderzoek instelt, heeft het wapen in beslag genomen. Wilhelminadorp. Door de politie alhier is opgevangen een groote ruw harige, gele hond. Middelburg. De gemeenteraad heeft vastgesteld de voorgestelde verordening op de autobussen, waardoor deze een vaste standplaats zullen krijgen onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Kamperland. Woensdagmiddag ont stond een begin van brand in een der lokalen van de O. L. school alhier. Door het vlugge optreden van onzen gemeenteveldwachter en dhr. L. Hoveijn mocht het gelukken erger te voorkomen. Reeds was het plafond ter breedte van 2 M. aan het branden. De brand is gelukkig begonnen nadat de kinderen uit school waren. Gelet op den feilen wind was de ramp niet te overzien geweest. (z.) Post en telegrafie. Het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Uaarland wordt met ingang van 1 Maart omgezet in een post- en telegraaf.telefoonstation. De kantoorhouder J. J. Hoogvliet wordt benoemd tot besteller en belast met het beheer van dit station. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt het. hulpkantoor te Wilhelminadorp omgezet in een poststation en is met ingang van dien datum de besteller M. Haasdonk verplaatst van Baarland naar Wilhelminadorp. Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s de kantoorhouder A. Verboom van Wilhelminadorp naar Poortvliet en benoemd als kantoorhouder aldaar. Ger. Drankbestrijding. Op een bijeenkomst te Goes is op gericht een Zeeuwsche Bond van Geref. Drankbestrijding, die ziju zetel zal hebben te Middelburg. Voorz. is ds. H. Veldkamp, Anna Jacobapolder secr. G. M. Feij, Middelburg; pen ningmeester P. J. Kruijsse, Vlissingen; alg. adjunct Hugo Bol, Ietseke. Autobus in de diepte gestort. De autobus, die dieust doet tusscben Chalmazelle en Montbrison is gisteren, naar uit St. Etienne gemeld wordt, ten gevolge van den ijzel tegen een borstwering gereden, die zij verorijzelde en vervolgens met duizelingwekkende vaart de steile helling afgereden, die uitkomt op het riviertje, de Lignon, dat veertig meter lager stroomt. De zware autobus is in her. water terecht gekomen en is zoo diep in de bedding van het riviertje ingewoeld, dat het waarschijnlijk uiterst moeilijk zal zijn haar daar weer uit te halen. Toen het ongeluk gebeurde, zaten er elf men- scheu in den wagen tien hunner heb ben ernstig letsel gekregen. Afschuwelijk drama. In het dorp Diableré bij Vire heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld. In een armelijke dagloonerswoning waarin de 45-jarige bewoner met zijn vrouw en hun drie kleine kinderen leefde, zijn de drie kinderen dood gevonden. Het knaapje van vier jaar is verbrand in zijn wieg, de twee meisjes van vijf en twee-en-een-half jaar zijn gestikt in dezelfde kamer. De Moeder wordt ver dacht zelf den dood van haar kinderen veroorzaakt te hebben. De zedelijkheid gered l Het Utrechtsch Dagblad schrijft In verschillende Nederlandsche dag bladen, ook in het onze, kwam dezer dagen een advertentie voor van een bekende corsettenfirma, waarin een cliché, voorstellende een dame in des- habillé. In alle bladen is dit cliché ongewijzigd opgenomen het trof ons echter bij toeval, hoe |in ]de Roomsch- Katholieke Maasb. de beenen van het jonge meisje..met enkele strepen waren gearceerd. Ook aao den hals bleek ons nog een veiligheidsmaatregel genomen in den vorm van een baDdeau. De contouren konden uiteraard moeilijk worden vervaagd, doch we twijfelen niet, of de eerbare directie der Maasbode zou, had het gekuud, ook hier de noodige censuur hebben uitgeoefend. Waut er is thaus heusch nog niet eens zooveel verschil met het origineele vignet. Maar aan de //eer" is voldaan 1 Opmerking verdient iutussehen dat zoowel de eveneens Katholieke Tijd als de calvinistische Standaard van dergelijke zedelijkheidsbevliegingen geen last hebben gehad en de naakte beenen, of wat men zich met Maisbode-fantaisie als zoodanig kan voorstellen, er onbe dekt in prijken. Iotusschen, oas lieve vaderland kan gerust zijn, waar de Maasbode met Argus-oogen waakt over wat men eer en deugd gelieft te noemen. Tot in de meest zakelijke advertentie cliché's toe. Nu blijven nog onze corsettenwiukels zelve, met de erin geëxposeerde poppen. Ach, kon het brave blad daar nog eens onder huishouden 1 Vergiftigingsgeval te Vlissingen. Te VÜBsingen heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan bij twee bejaarde menscben, een man en een vrouw, na het gebruik van in een apotheek gekochte zgn. borstkruiden. De beide oudjes zijn ua het gebruik bewusteloos geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat in de apotheek een vergissing heeft plaats gehader zijn kruiden voor uitwendig gebruik afge geven, De patiënten zijn door spoedig ingeroepen medische hulp behouden kunnen blijven. Stamboek het Nederlandsche trekpaard Te 'sGravenhage heeft de vereeni ging Het Stamboek voor het Neder landsche Trekpaard (Belgisch type) haar algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van Jhr. J. v. Vredenburch. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat Nederland thans niet alleen geheel voorziet in de behoefte aan hengst- materiaal, maar ook een aanzienlijk surplus heeft. Het ledental ging met 9 pet. ach teruit. Zeer ster* is de vermindering van het aantal ingeschreven veulens. Van 434 L tegenover 5124 in 1922 geeft het een vermindering van ongeveer 16 pet. aan. In dezen achteruitgang komt sterk de moedeloosheid van sommige fokkers tot uiting. De laatste maanden vertoont zich echter gelukkig een opleving in de fokkerij. De wind is omgegaan, de moed bij de fokkers herleeft, nu het buitenland in zeer bevredigende mate onze paarden koopt en groote waarde blijft hechten aan de door het stam- - boek verstrekte afstammingsbewijzen. De vergadering herkoos als voorzitter jhr. J. v. Vredenburch. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, die de vergadering bijwoonde, opperde zonder toezeggingen te doen of verwachtingen op te wekken de mogelijkheid, dat er alsnog eenig subsidie zou kunnen worden gegeven indien andere posten op de begrooting komen te vervallen. Driewegen. Woensdag 1.1. werd door den heer C. de Jager aanbesteed het verbouwen van een woonhuis aan de dorpsstraat. P. van Loo f 2105'Driewegen, J. van Strien f 2023 Oadelande, C. Brand f 2020 's Heerenhoek, J. de Muijnek f 1996 Driewegen. Gegund aan den laagsten inschrijver. Fillewoutsdijk. Uitslag aanbesteding voor het maken van strand- en oever- werken bij den polder „EverÏDge» aan het Waterschap Ellewoutsdijk, waarvan de aanbesteding op Donderdag te Ellewoutsdijk plaats vond. De inschrijvers voor die werken waren M. C. van de Plas, Dordrecht, f 15,800, C. H. van Wijnen, Papen- drecht, f 13,197, Klaas Volker, Slie— drecht f 12,580, Jan Roskam Cz., Sliedrecht, f 12,220, Jan Verheijke, Ellewoutsdijk, f 12,100, A. de Bruijn, Terneuzen f 11,389, J. W. Roelofs, Papendrecht, f 11,948, C. v. d. Kreke, Wolfaartsdijk, f 11,822, Jan de Bree, Terneuzen, f 10,845, Jan WolseenL. van Boven, Ellewoutsaijk, f 10767. Gegund aau de minste inschrijvers. Februari. 29 Schuttershof, Symphonic- 29, 1, 2 en 3 Maart, Witte Bioscoop, d« Groote Zonde en de Ridders van den Handschoen. Maart. 1 en 2, Bioscoop Schuttershof, Brood. 1 Bioscoop Schuttershof, Kindervoori stelling, Dwerg Langneus. 115 Prins van Oranje, tent. en demon. Wereldklok. 2 4 en 5 Witte Bioscoop, met Stanley in ZnidiAirika. 4 Schuttershof, Speeühoff met vasteni avondbal - tot lik. 18 Gebouw Ver. Vrjjzs'Godsd, tMuziekv avond 25—26 Gebouw Ver. Vrgz. GodsdBazar 26 Schuttershof, uitvoering zangveri eeniging Excelsior. Juni. 16—24 Schuttershof, Njjtengo- Maart. 1 Goes, verbouwen en vergrooten graanschuur en bouwen graanpak' huis in den Bathpolder, S. de Koning 15 Goes, bouwen woonhuis, landbouw! schuur en bijkomende werken te Heinkenszand, le Clercq. OVER DE MAAND JANUARI 1924. 'sHEER ARENDSKERKE. Ge boren 11, Frans, z.v. Cornelis Murre en Maria de Kok. 16, Jacobus, z.v. Jan Tholenaar en Aagtje van Oosten. 18, Simou, z.v. Marinus Dekker en Maria Otte. 22, Pielernella Adriaantj d.v. Jan Johannes Kole en Suzanna de Ruiter. 24, Frans, z.v. Andries de Kok en Marina Murre. 27, Daniël, z.v. Adriaan Roelands en Johanna van de Vreugde. 29, Cornelia, d.v. Pieter Timmerman en Elizabeth de Jonge. 30, Wilhelmina Neeltje, d.v. Cornelis Vos en Janna Kodde. Gehuwd 3, Jan Adriaan Maas, 22 jr. jm. en Suzanna Cornelia Dekker, 21 jr. jd. 17, Pieter Nieuwdorp, 56 jr., wedr. van Francina Witte en Maatje Nieuwenhuijze, 54 jr., wed. van Cor nelis Timmerman. 24, Leendert Nieu wenhuijze, 22 jr. jm. en Leijntje Jacobs van den Broeke, 21 jr. jd. Overleden2, Helena Raas, 10 d., d.v. Jan Machiel Raas en Jacobs Ver meulen. 13, Levenloos kind van Jacobus Cornelis Yermue en Jozma Vermue. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 2, Johanna, d.v. Willem Beeke en Pieter- nella den Hollander. 8, Pieter, z.v. Adriaan Kole en Maria Verschrage. 4, Suzanna Adriana, d.v. Jacob van Wijn- gen en Jannetje Verburg. 4, Hendrik Willem, z.v. Jacobus Poleij en Cornelia Krijger. 6, Jacoba Maria, d.v. Jacob Gerard van Willigen eu Dina van Strien. 14, Jacob Marinus, z.v. Jan Boonman en Adrians Goense. 16, Pieter z.v, Pieter Verschuure en Adriana Cor- stanje. 19, Jacomina, d.v. Adriaan Strijd en Helena Pieternella de Visser. 26, Neeltje, d.v. Dingenis Kloosterman en Maatje Luikenaar. 29, Anna, d.v. Pieter Meulpolder en Adriana Oreel. Gehuwd3, Marinus Snoep, 32 j., j.m. en Jacoba Nijsse, 23 j. jd. 17, Marinus Lokerse, 26 j. jm. en Pieter nella de Bokx, 27 j. jd. Overleden 8, Jannetje den Herder, 73 jechtg. van Cornelis Rijn. 28, Pieter Thorenaar, 73 j., weduwn. van Martina Verlare. RILLAND-BATH. Geboren 31 December 1923, Wilhelmina Cornelia Johanna, d.v. Jan van der Klooster en Rika Johanna Koopman. 3 Jan., Cor nells, z.v. Eliza Lambrechtse en Adriana van Alten. 17, Cornelis, z.v. Jan Minnaard en Elizabeth Zeevaart. 23, Petrus Lodovicus, z.v. Adrianu» de Greef en Maria Catharina Dierikx. 26, Adriana Cornelia, d.v. Willem Bot en Cornelia van Damme. 26, Katharina Neellje, d.v. Johannes Cornells Bakker en Maria Katharina Sehouwenaar. 31, Hendrik Jacob, z.v. Jan Scbonwenaar en Levin a Neeltje de Bokx. Gehnwd 31, Cornelis Colpaart, 24 jr., en Elisabeth de Bokx, 26 jr., beiden te Rilland-Bath. Overleden 1, Adrianus Benedictus van Pul, 23 jr.. te Antwerpen. 31 Dec. 1928. Pieter de Hamer, 76 jrwe duwnaar van Levina Kole. 10, Jacob Nieuwdorp, 1 maand, z.v. Willem Nieuwdorp en Elisabeth Huisson. 21, Levenloos geboren dochter van Marinas Johannes Everaers en Janna Cornelia Hirdes. 21, Willem van der Maas, 48 jr., gehuwd met Suzanna Kok. Wij ontvingen een verslag van een op 27 dezer gehouden vergadering der landbouw vereeniging te Rillaud-Bath. Wij herinneren er nog eens aan dat we geen verslagen opnemen van ver» gaderiagen die per advertentie wel in een ander blad, doch niet in ons blad zijn aangekondigd. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 29 Febr. medegedeeld door het Koninklijk NecLerlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.8 te Isafjord (IJsland). Laagste barometer stand 727.0 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 1 MaartAanvankelijk stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, later ruimend, meest zwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk regen of sneeuw, aauvankelijk zachter. Geboren 22, Jozina Anoa d.v. Isaac van de Kreeke en Hendrika Adriana Vermeule; 23, Elisabeth Roelina He lena, d.v. Leendert van Dijk en Roelina Pieternella Notenboom. (z.N.z.) MIDDELBURG, 28 Febr. 1924. Op de graanmarkt was heden door den sneeuwval de aanvoer gering. Tarwe f 12,75 a 13,25 kroonerwten f 19,a 23.— Maanzaad f 35 37, witte boonen f 30 a f 40, ronde br. boonen f 30 a f 40. lange br. boonen f 30 a f 32 Boter t 1,10, pait. prijBi 1,20. Eieren 1 6,50, part. prijs f 7.50. Eendeieren f 7i50. OP 't „SLOT OOSTENDE" DINSDAG 4 MAART uit de hand te koop a contant of op crediet 4 versch gekalfde Koeien, 2 Kalfkoeien, 6 Kalf vaarzen aan de rekening en 2 Fokstieren. L. MANGE. De verpachting te Heinkens zand voor den heer J. MOL, zal niet plaats hebben 5 Maart, doch Vrijdag 7 Maart a.s. I NOTARIS PILAAR.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1