Provincie-Kieuw s. beleggingsveld te vinden voor de door de Rijksverzekeringsbank, de Rijkspost spaarbank, den postcheque- en Giro dienst en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te vormen kapitalen. De Hongaarsche kinderen komen. A,s. Woensdagmiddag 2 n, IS min. wordt te Utrecht verwacht een extra» trein met ongeveer 500 Hongaarsche kinderen, voor het centrale comité voor Hongaarsche kinderen Den Haag, be stemd voor verschillende plaatsen, o.a. voor Goes 160. stadsnieuws"" Doopsgezinde Gemeente. Zondag 2 Maart a.s., des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. De vrouw in onze Middeleeuwsche literatuur. Over bovengenoemd onderwerp hield de heer A. J. de Haas, alhier, Don derdagavond in de Witte Bioscoop een lezing voor de ver. v. Alg. Wetensch, Belangen. Om de Middeleeuwsche literatuur te kunnen waardeeren, aldus spreker, moet de moderne menscb een idee hebben van de teugellooze buitensporigheid en ontvlambaarheid van het Middeleeuw sche gemoed, Twee levensopvattingen vormen zich naast elkaar, de vrome, die alle zedelijke gevoelens tot zich trekt en de wereldsche opvatting, die bandeloos is. lï den regel houden zij elkander in wankel evenwicht en ziet men felle menschen. De bedoeling van deze voordracht is te zien, hoe de ver schillende schrijvers in de Middel eeuwen de vrouw geteekend hebben en hoe zij gewaardeerd werd door haar tijdgenoolen. Deze waardeering komt vooral goed uit in de verschillende stroomingen van onze Middeleeuwsche literatuur. De ondste literaire voortbrengselen zijn de Frankische ridderromans. Deze ademen den geest en de ruwe zeden vaD de 8e tot de 11e eeuw. Het is de poëzie als van een rotsachtig bergland schap, ruw en hard maai eenvoudig en geweldig. De mannen zijn klieke, kolossale natuurmenschen, die de vrou wen als slavinnen behandelen. Typisch is de positie der vrouw in den roman van Karei ende Elegast. Een geheel andere plaats neemt de vrouw in den Britschen ridderroman in. Hier worden zij vereerd als een ideaal van schoonheid en bevalligheid. Voor een teeken van haar gunst, een sjerp, een roos, een handschoen worden won deren van dapperheid verricht. Het hof te Kameloot waar koning Arthur resideerde met zijn gemalin Genovere was het middelpunt van e,.n hoofsch ridderleven. Interessant is de roman van Ferguut, den ruwen boerenzoon, die door zijn groote liefde voor de schoone Galiene een waarachtig ridder wordt. Galiene wordt hier geteekend als een ideaal van Middeleeuwsche vrouwelijke schoon heid. De huid wit als sneeuw, de mond klein en rood als een nauw ontloken roos, het geluwe haar tot op het midden neerhangend, de kleine handen met de lange vingers. Wanneer later het leerdicht opkomt, dan zien we, dat de reinheid van de Moeder Gods haar uitwerking heeft gehad op het gedachteleven van dien tijd. Want Maria heeft de vrouw de plaats hergeven, die deze, volgens Oud-Testamentische voorstelling door Eva's zondige daad had verloren. In het leerdicht zien we dan ook telkens de kwestie Eva en Adam aan geroerd. Er bestaat een ware Adams- politiek om alle schuld op' de vrouw te werpen. De groote Maerlant neemt een geheel ander standpunt in. Hij schat de vrouw zeer hoog, hjj geeft den mannen alle schuld van de ellende, om de Heilige Maria, de moeder van Jezus, die de menschen tfder uit Lucifers rijk heeft verlost. Heel mooi gevoeld is de kwestie die Maerlant oplost in zijn gedicht „Dander Marlijn", waarin het slot van zijn betoog is, dat men de vrouw moet liefhebben, die u bemint, want ook God verlaat nimmer, die Hem liefhebben. Geen edel mensch kan minnen zonder zijn verstand te raad plegen. Het verstand moet in de liefde gaan boven de blinde drift, is zijn wijsgerige conclusie. Omstreeks 1400 komt het leerdicht der Dietsche Moralisten op. Een strenge critiek hebben zij gegeven op het leven der vrouw. Elke emancipatie der vrouw hebben zij in strijd gevonden met hun kerkelijke leer. De hoovaardij vooral moest het als één der zeven hoofdzonden ontgelden. Zij hekelden de lange slepen, de staarten der japonnen. „Wie aan ziju staart zooveel ten koste legt, verdiende er vier van nature te bezitten." Ook het dansen, dat zoo vreeselijk was om de menigte van zonden, die daar af kwamen, kon geen genade vinden. En an de praatzucht, zoo aardig geteekend in het exempel van Marcolf en sine wijf. De libtighi-id der vrouw is geestig geschetst in de boerde„Wisen Raet van Vrouwen." De huwelijksles die de vader aan zijn zoon geeft in „Dit sijn Seneka leeren" kan nog gewaardeerd I worden. De positie de? gehuwde vrouw wordt scherp geteekend iu de volksboeken. Het verhaal van Griselais de Zacht moedige teekent ons dejverhouding van de vrouw tot den man als die van mensch tot God. Absoluut onderdanig moest zij zijn. Een veel hoogstaander beschouwing geeft ons de onbekende schrijver van het abele spel: l.anseloot van Dene- merken. Hoe diep heeft de schrijver de zielen zijner hoofd, ersonen gepeild. Een ver- haal gescüieven voor alle tijden met een treffende moiaal Hoog wordt hier de vrouw gehouden 1 Want wie doet als Laoseloo ver moordt zedelijk de vrouw en wie dat doet wordt zedelijk zelf gestraft, Niemand kan opstaan tegen zijn geweten De vrouw tegen haar wil in haar eer b.:- laagd, zal niet ondergaan. Als het hart rei» is, is ze zonder zonde. Eu dar, de les voor den man handel niet dorperlijk, werp niet het neiligste van een vrouw weg Daarmee besmet ge uw adel. Na de pauze weiden tal van belang wekkende lichtbeelden vertoond. We zagen plaatjes van een handschrift, middeleeuwsche bibliotheeken, wear de boeken aan ketlingeu lagen, middel eeuwsche' voorstellingen van den du vel en van de hel, en afbeeldingen van de middeleeuwsche mode, de horens en i de steerten. De heer A. H. v. d. Feen bracht namens de aanwezigen den beer de Haas hartelijk dsnk voor zijn interes sante lezing. Het zal wel zeiden vcor» komen dat een nieuw lid op zulk een I schitterende wijze zijn entree decham- bre maakt. Spr. hoop' dat dit voorbeeld navolging zal vinden. (Applaus) Op de wandeling. Sneeuw 1 Wanneer wij de sneeuw beschouwen als wandelaar, dus niet als sneeuwbal- werper en baantjesglijder, dan is ons de sneeuw, zoolang de dooi niet is j ingetreden en er een onooglijk papje van gemaakt heeft, ons zeer lief. Trekt een paar ferme, dichte, hooge i laarzen aan en. gaat er op uit 1 De witte wereld in. Van ons Hollandsche landschap is meestal het grauwe, het melancholische, het onrustige van jagende wolken over woelend water het karakteristieke. Thans niet Nu is alles rustig en stil en rein wit. Wegen en velden zijn door het sneeu* kleed bedekt, als kant hangt de sneeuw in de donkere takken der boomeu, de daken der huizen dra gen een witten mantel. En als een zonnestraal over die witte wereld gaat, is het alsof een 'oude, lieve en heel grijze dame glim lacht, haar glimlach vol wijsheid. Oei woelende, drukke leven is voor haar voorbij, zij zit ernstig in haar armstoel. En zij geniet als haar kleinkinderen haar komen bezoeken en haar met eerbied en met blijdschap, omdat ze eventjes bij oma mogen, een beetje verlegen, naderen. Met haar gedachten leeft ze dikwijls in het verleden, dankbaar herdenkt ze het mooie, het goede dat ze in haar leven heeft ondervonden, haar verlo ving, haar eerste kinden de dagen van leed trekken aan haar voorbij, maar van het leed zijn de scherpe kanten af. En ook het leed moest er zijn. En dankbaar is ze voor het goede en ook wel voor het leed. Ze vat haar lange leven in enkele essentieele dagen samen. Ze voelt zich een schakel tussche» verleden en toekomst. En ze glimlacht de kleine Trees toe, die op school een versje heeft geleerd en bet voor oma zal opzeggen. Ze kon het zoo pas nog zoo goed, en nu ajakkes nu kan ze er niets meer van. Het vingertje gaat naar den mond, ze staat te draaiea op haar voetjes. En grootmoeder glimlacht, haar lach als van een zonnestraal over sneeuw. TOMMY. De Sïmphonie. Wij vestigen nog even de aandacht op het concert, van de Orkest-ver. „De Symphonie", dir. dhr. F. X. Mannhardt, heden (Vrijdag)avond in het Schutters hof. Ongetwijfeld zullen vele muziek liefhebbers aanwezig zijn. resp op f 1450 en f 1700 en van den gemeenteontvanger op f 750. Rekening dienst 1922 en begrooting 1924 zijn door Ged. Staten goedge keurd B. Nieuwenbuijse neemt zijn benoe ming lot lid van het Burg. Aruibest. aan en H. v, Koeveringe Jzn. tot Jid der commissie 1. o. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het gemeentebestuur van Goes is beriebfc ontvangen, dat de kosten voor ïschore beirtffm.de de Ambachts school ie Goes over het jaar 1921 f 722,291/# bedragen. Verschillende leden spreken de aood zakelijkheid uit van een spoedige wets wijziging in dezen daar zulke hooge kosten voor een plaats als Schóre niet meer te dragen zijn. Op voorstel van B. en W. wordt besloten subsi iie te verleenen aan op te richten cursussen voor vervolg onderwijs door panicu'ic-reü als bedoeld in Prov, Blad no. 50# van 1923 tot een bedrag later door den raad te be palen naarbehoefte. Dhr. P. Philipse ie Schore verzoekt maatregelen te nemen tegen het af brokkelen van zijn tuingrond in den gemeenteput. B. en W. stelden voor een be schoeiing te plaatsen van pannen waarvan de kosten ongev. f 70 zal en bedragen een en ander op advies van den gemeente-opzichter. Dhr. van Sparrenlak wijst er op dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd diverse waterleidingen worden verbreed en daar vele eigenaars niet weten waar met den overtoJligen grond te blijven zou spreker dezen in den gémeenteput willen laten brengen. De grond die hierdoor voor de gemeente disponibel komt, zal volgens spreker vermoedelijk f 900,waard zijn, waarvoor al heel pmseigenaim J Laat jaarlijks Uw schil derwerk nazien. Over een reeks van jaren zal het dan minder kosten. - - v.vv.F; Schore. Woensdagmiddag kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Bericht is ingekomen dat Ged. Staten de jaarwedden der wethouders hebben bepaald op f 50, met ingang van 1 September 1923, de jaarwedde en pen sioensgrondslag van den burgemeester wat grondwerk kan worden verricht. De voorz. zegt dat het nog Jang niet zeker is of de waterleidingen zul len worden verbreed, doch wil hier omtrent wel nadere gegevens vragen aan het polderbestuur. Verder wijst spreker er op dat ook vroeger reeds dempieg van dien put in den raad is besproken, doch toen werd berekend dat de kosten van demping veel hoo- ger zouden zijn dan de opbrengst van den grond, Dit zou echter thans, bij verbreeding van genoemde leidingen anders kunnen zijn. Na nog eenige discussie wordt be sloten nadere inlichtingen in te win nen en voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. In de vacature ontstaan door het bedanken van dhi. J. Verhaagen, als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, wordt benoemd dbr. A. C. Martijn met 4 stemmen tegen 3 op dhr. C. Rijn. Het kohier hondenbelasting, dienst 1924, wordt vastgesteld met een totaal van 35 honden en een bedrag van f 175,—. Bealoten wordt een kasgeldieening aan te gaan van ten hoogste f 3000, tegen een koers van 100 pet en ten hoogste 6 pet, rente per jaar, af te lossen binnen een jaar. De begrootiug 1924 wordt gewijzigd met het oog op den aanschaf van ongev. 135 M*. macadam ia plaats van 70 M*. als oorspronkelijk geraamd. De slech te toestand van den weg maakt dit noodzakelijk. Dhr. van Sparrentak is het ook op gevallen dat de wegen een goede ver zorging zter van noode hebben doch spr. zou den macadam er liever niet zoo droog opbrengen daar er dan veel verloren gaat eu in de sloot terecht komt. Wanneer de weg werd gewalst zou het wegdek zeer verhard zijn en zou het onderhoud de volgende jaren aanmerkelijk minder kosten. De voorz. zegt dat walsen wel goed is bij aanleg van nieuwe wegen en bij groote repa ratie doch dit is te kostbaar voor het gewoon onderhond. Vai meerdere gemeenteambtenaren, wier jaarwedden met ingang van 1 Jan, 1924 zijn verlaagd, worden de pen- sioensgrondslagen opnieuw vastgesteld op de bestaande bedragen. Thans brengt de voorz. ter tafel vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van een plaatse lijke inkomstenbelasting. Spr. deelt mede dat de uitgaven der gemeente de laatste jaren zoo zijn gestegen, dat de belastingen in haar tegenwoordige* vorm niet meer voldoende opbreDgen om een sluitende rekening te krijgen. De 100 opc. op de R. I. B, brengen zoo weinig op dat het vaste percentage dat hiernaast wordt geheven en aai thans 2 bedraagt zou moeten worden verhoogd tol 6. Dit laatste is echter zoo drukkend voor de lagere en mid denklassen dat B. en W. hebben besloten, om metprijageviiig van de 100 opc. op de R. I. B. en de heffing vin een rast peiceutage een nieuwe verordening tot heffing vau een plaatselijke inkomsten belasting te ontwerpen met progressief tarief. Hierdoor zullen de lagere in- I komens worden ontlast en de druk ver plaatst. worden naar de hoogere inko mens. B. en W. stellen dan ook voor tot de vaststelling van de door hen j ontworpen verordeningen over te gaan. Nog wordt medegedeeld da: het ver men ig vul dig is gscijf er dan vermoedelijk 2.1 zal bedragen. Dhr. Van Sparrenlak zegt zijn stem hieraan ie zullen geve» doch mei tegenziu daar bet gemeentebestuur alles doet om te bezuinigen en het Rijk maar steeds meerdere last n op de schoudeis dier besturen leg5. i\a nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algeiheene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Zoete- weij hoe hei komt dat he% zoo lang aanloopt met de benoeming van het hoofd der school en of het waar is dat de inspecteur van het lager onderwijs nog naar Terschelling moet of zal gaan. De voorz. zegt dat B. en W. alien spoed betrachten doch dat nog gewacht wordt op enkele nadere gegevens. Moch ten deze tegenvallen dan is het niet uitgesloten dat een nieuwe oproepiug zal worden geplaatst. Vallen dm wel mee dan zal de benoeming waarschijn lijk zeer vlug plaats hebben. Verdere inlichtingen wenschi de voorz. alleen te geven in een besloten vergadering daar het niet gaat do candidate» in het openbaar te bespreken. Hierna sluiting. Wissenfeerfee. Diasdagavond werd, naar de M. Crt. meldt, aan belang stellenden gelegenheid gegeven, kennis te nemen van de bouwkundige- en exploitatiekosten, betreffende de stich ting door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk vau een Rusthuis voor Gilden van dagea.' Aan het begi-i van den Westelijken Achterweg is daartoe een terrein aangekocht groot 1 gemet, Daarop zal verrijzen een gebouw van twee verdiepingen, door een gemakke lijke trap verbonden. Behalve de lokalen, *ncodig voor keukens, woon- en slaapkamer voor Vader en Moeder, badkamer en drooghallen, bevat het gebouw 10 kamers voor 2 en 6 kamers voor 1 bewoner, dus voor 26 personen, en een gemeenschappelijke conversatie zaal. Het geheele gebouw wordt cen traal verwarmd, terwijl er in de con versatiezaal nog een gewone stook- gelegenheid zal zijn. Er wordt elec- trische verlichting aangebracht. Het gebouw zal onderdak bezorgen in de eerste plaats aan de ouden, die geheel door de diaconie worden ver zorgd. Opgenomen kunnen ook worden oudjes, door de diaconie eener andere kerk verzorgd, maar dan tegen den kostenden prijs. Voor zoover de ruimte het toelaat, kunnen minder arme ouden zich ook inkoopen, of opgenomen wor den tegen een nader te bepalen weke- lijksch bedrag, door familiebetrekkingen te voldoen. Eerlang hoopt de diaconie een leening te sluiten, waarvoor meer dan vol doende zekerheid kan worden gesteld. De teekeningen, vervaardigd door den heer P. H. Filius aldaar, en de raming der exploitatiekosten zijn door de kerkelijke autoriteiten goedgekeurd, zoodat weldra met den bouw kan worden aangevangen. De diaconie heeft voor haar stichting gewis den dank der arme ouden en de financieele medewerking van alle wei denkenden verdiend. Wemeldinge. Dondeidagmiddag liep het aakschip //Emanuel", schipper Leeuwerke van Groningen geladen met fosfaat en bestemd naar Franeker op den Oostberm alhier en bleef, omdat het vallend water was, zitten. Met de sleepboot //Nederland" slaagde men er in het schip af te trekken en be houden binnen te brengen. Het schip meerde aan den steiger voor nader onderzoek. Hsinsweeri. Met ingang van 1 Maart a.s. is de kantoorbediende bij de poste rijen J. J. Kole van Brielle verplaatst naar deze gemeente. Krabbendyke. Vrijz. Herv. Gem. Zondag 2 Maait, nam. half 5, ds. Vermeulen, van Bergen op Zoom. Woensdagavond sprak voor de afd. Krabbendijke van de Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken de heer P. van der Meulen, uit Utrecht, met het onderwerp: „Wat ik in 100 dagen in Amerika zag". Spreker werd met aan dacht gevolgd. In de pauze werd lec tuur verspreid. Tevens werden ver scheidene voordrachtjes gehouden. Het veiiingsgebouw was propvol. Door de wijkverpleegster zijn iu dauk twee giften ontvangen, een van f 5 en een van f 10. ?llewontsdijk. In de op Woensdag alhier gehouden raadsvergadering werd goedgekeurd het door B. eu W. ont worpen besluit tot verkoop .van een tweetal perceeltjes grond aan M. P. van Liere c.s. en J. van Doorn Mz. c.s. voor de daarvoor bij veiling ge boden sommen achtereenvolgens van f 86 en f 340 De Raad benoemde, telkens met algemeene stemmen, tot ficj van de commissie tot wering van schoolver zuim eu tot lid van de commissie van toezicht op het lage.' onderwijs dhr. J. Schipper, hoofd de?' schov 1. Tot onderwijzeres 'in de handwerken aan de rpenbare ?chool, dat gedurende 2 avonden der week zal gegeven wor den, werd benoemd rnej. J. Westdorp te Oudelaude op e<tractement van f 150,—. De voorz. deel e mede, dat in de vergadering van den Raad van beheer van den VlèescFkeuringsdieust Ovezand, vraarioe Eltéwoutsdijk behoort, aan de gemeente is opgelegd ee.i b drage in het tekort dat sommige der aange sloten gemeenten in 1923 hebben ge leden, door minder opbrengst, van keur- loone», groot f 12,20. De raad ver klaarde deze regeling voor d tmaal goed te keuren, doch hij 'was het met de beschouwing van wethouder Meuleu- berg eens, dat elke gemeen'e zal hebben zorg te drag3n, dat de uitgaven voor dien dienst worden gedekjr. Acccord werd gegaan met de destijd^vdoor den voorz. voorgestane meeaing dat een uniform keurloon niet ge^enscht i9. Door den voorzitter werd ter sprake gebracht bet denkbeeld van B. en W. om ter bevordering van eeu meer ge regelde verwijdering van het ebslib der scbeepszaten in de haven een bak z.g.n. zeifl isser aan te schaffen. Pij informatie was gebleken, dat zoodanige bak f 800 zal kosten. Het lid Verheijke, die de werking van die bakken kende, en het lid Riuders, die bet onderhoud aan zoodanig drijvend voorwerp kan beoor deelt», meenden, aau de Land van allerlei bezwaren, ie moeien ontraden tot aankoop er van over te gaan. B. en W. oordeelden deze bezwaren van dien aard, dat ze het denkbeeld lieten varen Kennis werd genomen van een van het gemeentebestuur van Goes ont vangen opgaaf van het aancfétl onzer gemeente in de kosten van het Am- bachtsonderwys voor 2 leerlinge» uit Ellewoutsdijk over 8 maanden van het jaar 1921, ten bedrage van f 137,95. B. en W. oordeelden, dat het geen goedkeuring kan verdienen, dat die opgaaf drie jaren noodig had om te worden toegezonden en waar van de zijde van het gemeentebestuur van Goes eenerzijds werd aangedrongen op spoe dige storting van het aandeel, aan de gemeente Ellewoutsdijk anderzijds vol doende tijd zal behooren te worden gelaten om de fondsen te zoeken, om dit schadepostje te vereffenen. Goedgekeurd werd een ingezonden besluit van het burgerlijk armbestuur alhier, tot af- en overschrijving in de begrooting 1928 van eejn som van f 1939,52, welke som bete'ekent een uitgaaf boven de ramiag tol dit bedrag wegens buitengewone omstandigheden noodig geworden. Opgemerkt we^d door den voorz. dat de stand van ,de geld zaken van het armbestuur blijkt min der gunstig geworden te zijn, door de belangrijke kosten wegens verpleging vau armen en zieken. Door het lid Rinders werd bij B. en W. aangedrongen op een eenigszins doelmatige herstelling van den toren, nu vorst en dooi aan de cementeering zoo geweldig huis gehouden hebben. Toezegging werd gedaan, dat daaraan de volle aandacht van B. en W. zal gewijd worden, en de besprekingen welke er over gehouden werden, nog geen licht gebracht hebben, hoe de zaak aan te vatten. Algeheele afbikking van de zoo jam merlijk aangebrachte cëmentlaag, vóór ongeveer 75 jaar, za'Dbl\jken het af doende middel te 'zijn. De heer Smallegange ontving op diens vraag in welk stadium het be kende geschil over een kólenpostj-s gekomen is, namens B. en W. als antwoord, dat deze zaak nog steeds in rust bleef. De voorz. deelde namens B. en W. mede, dat het bedrag van het belast baar inkomen over het dienstjaar 1928'24, blijkens opgaaf van den Heer Inspecteur zoodanig is meegeval len, dat een belangrijke verlaging van het percentage voor het volgende dienst jaar daarvan het gevolg zal kunnen zijn, een mededeeling die met genoe gen werd vernomen. Tenslotte werd medegedeeld, dat in een volgende vergadering een afge werkt plan van B. en W, betreffende

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2