wcralniel! S2. 27. Zaterdag 1 Maart 1924 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De beste Familiss. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Binnenland lil jaargang ABONNEMENT Prijs per kw»rt**l, in-Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag- Woensdag en Vrijdagavo id. (JOESCHE Uitgave Naam!. Vennootschap Goesehe Conraitt COURANT ADVERTENT1ÈN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnhkors- en Uitgeversbedrijf Advertenties worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. NADRUK VERBODKN Kort geleden las ik een advertentie, waarin een nieuw maandojaii werd aan gekondigd. De uitgever stelde zijn le zers in het vooruitzicht, dat dit blad geregeld per nummer ongeveer 8000 advertenties zou bevatten van //de bette families in Nederland". Per jaargang zou de lezer derhalve omstreeks 86000 van dergelijke adressen ontvangen. Onmiddellijk heb ik gedacht dit is het blad voor de pessimisten onder ons. Welmeenende menschen trachten hun sombere buien te verdrijven, door hen te overstelpen met humoristische nlaaljes, maar dit middel is reeds ver ouderd. Do slachtoffers van zwartgal ligheid vinden de prentjes flauw, en kunnen niet lachen om de afgezaagde aardigheden over schoonmoeders, keil- ners en landloopers. Ze hebben iets auders noodig Ze zijn niet van nature zwartgallig^; mis schien hebben ze in hun jeugd voor u noch mij ondergedaan in levenslust. Maar het leven heeft hen zwartgallig gemaakt. Ze zijn teleurgesteld in de men8chenhun omgeving heeft hen bedrogen en vooral de laatste tien jaar sinds dien vreeselijken oorlog hebben ze uit ervaring geleerd, dat het mensch- dom slecht, onbetrouwbaar, tot het uiteiste verdorven is. Wil men hun kwaal genezen, dan is er maar één middelbreng hen in aanraking met een goed mensch. De raad is niet nieuwze gelijkt ietwat op den raad dien de wonderdokter uit het oude verhaaltje den koning gaf, die aan slapeloosheid leed. „Slaap één nacht in het hemd van een gelukkig man luidde het recept, dat de wonderdokter voorschreef. En de koning stuurde zijn hovelingen uit om een gelukkig man te vinden, en toen ze eindelijk in een armenwijk dit zeldzaam exemplaar van het menschen- ras hadden ontdekt, wat bleek hun toen „'t Gelukskind had geen hemd aan 't lijf Zeldzamer dan een gelukkig man is misschien een goed man. En toch, wie een goed man ontdekt en hiermee den zwartgallige in kennis brengt, heeft hem genezen, want hij is weer in de men8chheid gaan geloovenhij kan weer vertrouwen en liefhebben, omdat de menschen'ten minste niet allemaal slecht zijn. Een weldoener voor zielszieken mag men den uitgever heeten, die den zoe ker naar goede menschen tot gids wil strekken. l)e keuze wordt hem gemak kelijker gemaakt, doordat hij niet in het wilde weg behoeft te zoeken. Een lijst van de beste families zal hem ten dienste staan. Bij die 8000 beste families per maand en 86000 beste families per jaar zal allicht één goed meusch schui len. Besta is een betrekkelijk begrip in het land der blinden is éénoog koning, en onder de schurken is één toch altijd nog de beste. Bij de 36000 besten moet deze ééne noodzakelijk zjjn. 20 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. „Ik hoop, dat u mij ook eens een bezoek zult komen brengen", zeide hij b\j het afscheid nemen. „Laat u mij toch weten, mijnheer Meisner, wanneer uw monsters zyn gearriveerd. Wel, en jij, George?* wendde hij zich daarop tot den knaap, die gedurende het voor hem vervelende gesprek, nu eens uit het venster had getuurd en dan weer met zijn sabel had zitten speleD. „Wil je niet een eindje net me meegaan? Ik loop nog even bij de Tils langs, daar hebben ze vandaag koek gebakken.7' „Ah, dan ga ik met u mee riep George opgewekt. „Of zal ik bij u Het lijkt mij heelg moeilijk, een maatstaf te nemen om na te gaan wie op de lijst moet of niet. Men heeft prijsvragen uitge-chreven omtrent de twaalf teste burgers van Nederland, maar S6000 is zooveel meer dan 12, dat het oordeel wel heel moeilijk wordt. Hu-r spreekt men zich echter niet uit over de beste burgers, maar over de beste familie?. Een prijsvraag dus over 't gezinsleven. Het gezinsleven is den laatsten tijd zoo verzwakt en ontaard, dat een premie op de beste families geen overbodigheid mag hes- tea. De beste families, dat zijn toch zeker de degelijkste, genoeglijkste, eens gezindste families? Zulke gezinnen, waar men graag aan huis komt, omdat er eeu weldadige warmte, een aansie- kelijke gezondheid, een opwekkende kracbt van uitgaat. Gav4, hartelijke, oprechte menschen, innig gehecht aan elkaar. 'Zulke families zijn hel merg der gemeenschap, Maar laat ik u uit den droom hel pen. De ui'gever re Joelt met „best" niet dea overtreffend en trap. //Best" beteekent iu zijn aankondiging niet anders dan //goed". Op zijn oud- Hollandsch zegt men//hij is van goede familir". Duitsche handelsreizi gers hebben de ten hunnent gebruike lijke uitdrukking in ons land ingevoerd en zoo zijn de //beter? families" in de wereld gekomen als tegenstelling tegen den „minderen man". En nu is meD, om 't nog weer mooier te maken, van „heter" tot „best" opgeklommen. Nu zal de pessimist wel genezen zijn. Want hem moet nu blijken, dat Nederland op zijn minst 36000 goede families telt. We leven dus nog niet te midden van een minderwaardige omgeving. We ziju nog een vroom en vroed volk. Zoolang een verzamelaar maandelijks nog 3000 goede families met nauwkeurig adres kan opgeven, is het peil van ODze vaderlandsche zeden nog niet zoo bedenkelijk, dat men er zwartgallig van behoeft te worden en zijn geloof in de mecsch- heid behoeft te verliezen. De vraag blijftwaar moeten wij deze bloem der natie zoeken Het adresboek licht ons ook hieromtrent in: de beste families in Nederland zijn zij, //die een geschat inkomen hebben van f 5000 of meer"* Geen geluks kinderen dus zonder hemd aan het lijf! Dit „maandblad ten dienste van den zakenman" lijkt mij een zinnebeeld van onzen tijd, die de waarde van personen en families schat naar hun bezit, Voor den zakenman moge het een gerust stelling zijn, dat Nederland nog 36000 families herbergt met eeu inkomen van f 5000 of meer, hij die verder ziet dan de beurs, zal van harte hopen, dat ei ook in ander opzicht een lijst van de beste families kan worden opge maakt, die eenzelfde aantal adressen bevat. Maar wie zal deze tezamen- stellena? Kabinetscrisis in België. De Belgische kamer heeft de Eransch- Belgische economische overeenkomst verworpen. Aan de stemming hebben 181 van de 186 leden deelgenomen. Er hebben 85 leden tegen gestemd, 7 blanco en 79 vóór het ontwerp. blijven, oom Meisner P" „Ga maar mee, mijn jongenJe zult je daar beter amuseeren dan bij mij I" Kirchhoff nam den knaap bij de hand en verliet met hem bet vertrek. Toen zij vertrokken waren, leunde Festenrath ver in zijn leunstoel achter over. Zijn gelaat was ernstig maar de uitdrukking daarvan wisselde snel. Van tijd tot tijd schudde hij zijn hoofd, dan weer streek hij met de hand over zijn voorhoofd en drukte zijn hand voor de oogen, als iemand, die zware hoofdpijn heeft of hem heftig bestor mende gedachten vast tracht te houden. Eindelijk rnkte hij het raam ver open en liet de koele lentelucht binnen stroomen. Toen werd er geklopt en Bokelmann trad binnen. De rechter had niets bijzonders te meldenhij kwam toevallig voorbij en wilde alleen maar even vragen, hoe het met den kapitein ging. Deze vertelde hem, dat de chirurg bij hem was geweest. „En, niet waar? Een voortreffelijk mensch I" riep Bokelmann uit. „U kunt De liberalen en een deel van dt Katholieken hebben voor de wet ge stemd. De oppositie, die een mrerder- heid van 16 stemmen telt, bestaat uit de socialisten, die ten getale van 68 in de Kamer ziju, 3 fronters, van Remonte!, afgevaardigde van de Brus- selsche oud-strijders en 24 Katholieken. Het kabinet-Theunis heeft daarop aan den koning zijn ontslag aange boden. In Frankrijk heeft het gebeurde ontstemming verwekt. Men onderstelt dat andere dan oeconomische factoren den doorslag gaven en laat uitkomen dat de overeenkomst aanmerkelijk gunstiger was voor België dan voor Frankrijk. Gaan we vooruit? Is er vooruitgang te bespeuren iu de internationale politieke en economische verhoudingen? Er zijn enkele teekenen die inderdaad op vooruitgang wijzen. De Engelsche arbeiders-minister Henderson heeft dezer dagen in eeu rede verklaard dat tiet tractaat van Versailles zoo spoedig mogeiyk moet worden herzien. De bepalingen van het vredes- tractaat over de schadevergoeding hadden ten doel van de verslagen landen onmogelijke sommen ais schadevergoeding at te nomen, op grond van de averechtsche onderstel ling dat het oeconomische leven van hot eene land vernietigd kan worden zonder dat het oeconomische leven van andere landen wordt aangetast. Nu heeft de eerste minister Mac Donald wel terstond veiklaard, dat hij niet van plan was om direct het trac- taat te gaan herzien en dat de regee ring niet verantwoordelijk is voor de uitlatingen van minister Henderson doch dit spreekt vanzelf, het was immers geen regeeringsverklaring I Maar de «temming die bij de Britsche regeering heerscht ten opzichte van het vredes verdrag komt, dunkt ons, uit het ge sprokene toch wel eenigszins naar voren. De nienwe financieele regeling voor Hongarije, zooals deze door den Vol- niet gelooven, hoe bemind en geacht hij is. Hii is de goedheid en mensch- lievendheid zelve hij valt niemand lastig om geld, de armen hebben viije behandeling en zelfs de geneesmiddelen gratis bij hem. En bovendien een zeer verstandig mensch „Ja, een verstandig mensch, dat ge loof ik ook," zei Festenrath. „Weet u, mijnheer Bokelmann, wanneer er iemand is die doorziet, dat ik de lin nenhandelaar Meisner niet ben, dan is het stellig deze Kirchhoff," „Nu, dat zou hensch zoo erg niet zijn zei Bokelmann. „Ik zou hem natuurlijk gemakkelijk tot zwijgen be wegen. En tenslotte moet hij het eerst weten, dat u de kapitein Festenrath bent in verband met mejuffrouw Riedenburg.» „Hij heeft mij over deze verloving en het spoedig daarop volgend huwelijk verteld, alsof de zaak reeds geheel en al beklonken was," antwoordde de ka pitein. „Inderdaad, ik zal mijn incog nito spoedig moeten opgeven en toch, toch kan ik het niet doen. Ik heb daar redenen voor, er spookt keiibond werd voorgesteld, is door de commissie van herstel goedgekeurd. De voorwaarden die voor de be talingen, welke Hongarije zal hebben te doen, zijn vastgesteld, komen h'erop neer dat het die slechts zal behoeven te verrichten, indien de Volkenbond, nadat, alle mogelijke bezuinigingen hun beslag hebben gekregen, het laud daar toe in staat acht. Ook hier dus voor» uitgang. Wat Daitschlaud betreft, volgens de Sunday Express, zouden de finan cieele deskundigen aanbevelen, aan dit land een leening van 250 millioen pd.st, te. vtrstrekken, waarvan de helft aan Frankrijk en Berlijn zon komen, de andere helft gebruikt zon worden voor de oprichting van de Dnitsche goudbiljettenbank. Voorts heeft de Engelsche regeering de extra heffing van 26 pet. op Dnitsche goederen verminderd tot 5 pet. Hier mede heeft de Engelsche regeering echter geenszins li'antroptsche be doelingen. Tot November betaalde de Duitscbe regeering de 26 pet. aan den Duitschen leverancier terug. Daarna evenwel niet meer, met het gevolg dat de Duitsche handelaar 26 pet. boven op de prijzen zijner goederen legde en de Engelsche koopers dus de dupe werden. In allen gevalle zal door bovenge- noemden maatregel de Duitsche invoer in Engeland wel toenemen. Engeland en Sowjet-Rusland. Volgens de Daily Express, overweegt de regeering de mogelijkheid van een groot credietplan en een leening voor Rusland ten behoeve van uitgebreide openbare werken. Alle bestellingen zouden in Engeland geplaatst moeten worden teneinde de werkloosheid te verlichten. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. mij zooveel door het hoofd, waarde mijnheer Bokelmann Laat het voor eerst nog zoo blijven als het is. Maar zwijgt u ook tegenover Kirchhoff! Hij had me daar anders bijna in groote ongelegenheid gebracht, want hij ver langde mijn sorteering linnenmonsters te zien. Wij moeten ons hiervan voor zien. Hebt u geen vertrouwbaar per soon, dien wij naar Aken of Maastricht kunnen sturen en die daar een aantal ellen van de meest verschillende stuk ken linnengoed met nauwkeurige op gave van den prijs koopt Ik moet in ieder geval een flinke sorteering heb ben." „Goed, daar zal voor gezorgd wor den zei Bokelmann. //Ik heb er ook al aan gedacht. Overigens lijkt het mij toe, ulsof u een klein vooroordeel tegen Kirchhoff hebtEigenaardig, dat ook de achtenswaardigste en verstandigste mannen zicli niet kunnen onttrekken aan zulke kwade invloeden van ijver zucht." „Neen, neen, zoo is het nietant woordde de kapitein levendig. Maar laten we daarover niet spreken lu- Jachtwet 1923. Voor het aanvragen van jachtakten, als bedoeld in art. 15 der J chtwet 1923, alsmede voor het aanvragen ee i er veigunning krachtens art. 60* van die wet, behoorea belanghebbenden z ch te wenden tot het hoofd van plaatselijke politie. Als hoofd van plaatselijke politie wordt aangemerkt: a. in gemeenten, waar geen hoofd commissaris of commissaris van politie is, de burgemeester; b. in andere gemeenten onderschei del ijk de hoofdcommissaris of commis saris van politie. Als overgangsmaatregel kunDen zij, die in het bezit zijn van een nog gel dende buitengewone machtiging, als bedoeld in art. 26 der jachtwet, deze opzenden aan be departement van binnenlandsche zaken en landbouw, waarna zij ten spoed'gst tot den ver valdag bevestigd, zullen worden terug gezond eu. De vergunningen krachtens art. 60 zijn te splitsen in A. en B. A. Deze vergunning strekt om te worden verleend aan personeD, die te goeder naam en faam bekend staan en zicli hebben bereid verklaard om, in dien hun door grondgebruikers wordt verzocht op jhun gronden schadelijk gedierte te vangen en te dooden, aan dit verzoek te voldoen. Zij moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Deze vergunning zal gelden voor den tijd van ten hoogste één jaar en zal strekken voor het gebied van eene geheele gemeente. B. Deze vergunning tot het vangen en dooden van wild en schadelijk gedierte zal gelden voor één perceel of voor een aan:al in de vergunning bepaald aangegeven perceelen. Deze vergunning wordt slechts verleend, indien o.a. aan de volgende voorwaar den is voldaan I. hij, voor wien de vergunning is besterad, moet. betrouwbaar zijn en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt II. vast moet staan dat het wild of schadelijk gedierte, voor het vangen en dooden waarvan de vergunning wordt aangevraagd, in die mate optreedt, dat het ten nadeele van den grondgebruiker schade toe- breogt of zulks onmiddellijk dreigt te doen, zoodat het verleenen van een vergunning als noodzakelijk moet worden beschouwd. De geldigheidsduur zal zijn te be palen naar den tijd, waariD de grond gebruiker schade zal kuonen onder vinden van de in de vergunning ge noemde dieren. van lasten van i- en pensioenwetten van gelden van Ingesteld is een commissie tot onder zoek van de mogelijkheid van een rationeele verdeeling over de komende jaren van de gezain nlijke lasten, welke uit hoofde van de financiering der Ouderdomswet, Invaliditeitswet en Pensioenwet, alsmede van de rente en aflossing der cnsisleeningen, op de staatsfinanciën drukken en een geschikt tegendeel, het doet mij leed, als ik er aan denk, dat ik misschien een braven man de hoop op een groot geluk moet ontnemen I Als ik van meening zou zijn, dat Annete mij niet meer liefhad..." „Dat zal immers gauw genoeg blij ken meende Bokelmann. „En in zulke gevallen moet de een zich terug- t.ekken, dat is hu eenmaal niet anders „Mag ik u verzoeken om Juffrouw Annette een klein briefje van mij te bezorgen Pa vroeg de kapitein. „Natuurlijk in 't geheimant woordde de rechter. „Want mevrouw Riedenburg mag toch zeker nog niet ra 't geheim betrokken worden Nii, ik ben bereid, hoewel het waarlijk niet mijn gewoonte is om voor liefdes apostel te spelen. Ik begrijp, dat het arme kind verlangend is naar eenige opheldering. Zij kijkt mij altijd zoo zonderling vragend en onrustig aaD." z/Het zal geen geheim zijn," zeide Festenrath. „U zult den brief zelf eerst lezen.* Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1