Rechtszaken Buiucniaud ovinc'é-Mieuws. Landbouw, Veeieeit tn Visscherij. Ver. tot verbetering geitenras. Vrijdag vergaderde alhier de Prov, Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Tegenwoordig waren 37 afdeelingen, eenige belang stellenden, alsmede de heeren Zwager man en Sietema. Voorzitter de -heer Kielstra. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter het zoo plotseling overleden bestuurslid dhr,. Bevelander van Oud-Voisemeer. In deze vacature nam dhr. Ampt-Lindhout zitting in het bestuur. De Rijkssubsidie zal ver moedelijk dit jaar f 2115 bedragen, iets minder dan een vorig jaar, maar toch reden tot tevredenheid gevende. Ook is het een verblijdend teeken, dat vereenigingen, die zich enkele jaren geleden van de P. V. afscheidden, nu weer den wensch vari toetreden te kennen geven. Een 10-tal bokjes wer den dit jaar aan de Regeering verkocht voor West-Indië. De financiëele toe stand der Prov. Ver. en van het fok- station is bevredigend. Het was mogelijk nog enkele noodlijdende vereenigingen een weinig te helpen. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt, dat op 31 December 1928 66 vereenigingen waren aangesloten. Het ledental was 8445 Drie niéuwe vereenigiugen werden opgericht. Bij de vereenigingen waren 69 dekbokken gestationeerd en in reserve op het fokstation gemiddeld 13, samen dus 82 stuks. De verzorging der bokken bij de vereenigingen gaat vooruit. Er werden op 54 plaatsen keuringen ge houden. De totale aanvoer op de keu ringen was 1109 dieren820 melk- geiten, 17 overloopers en 272 lammeren. In het Prov. register werden inge schreven 21 mellgeiten, in het Prov. Stamboek (dat zijn volbloeden) 4 melk- geiten en in het jongvee register 46 lammeren. Thans zija ingeschreven in het Prov, register 306 melkgeiteu, in het Prov. Stamboek 10 melkgeiten en in het Prov. jongvee register 192 lammeren. Op 26 plaatsen werden lezingen ge houden. Het aantal begunstigers is 82, de secretaris vraagt medewerking om dit getal uit te breiden. Uit het verslag van hel Fokstation vernamen we, dat de gezondheidstoe stand der dieren best was, dat uit de provincie 26 bokjes werden aange kocht. 48 dieren kwamen in, en 30 dieren gingen uit, terwijl 9 dieren stierven of afgemaakt werden. Door deP.V. was ontvangen f 5648,87^ en uitgegeven f 5075,18J, een goed slot dus van f 573,69. Dit goed slot moet echter nog met een bedrag voor steun aan noodlijdende vereenigingen worden verlaagd. De begrooting P.V. voor 1924 wordt vastgesteld op een inkomst en uitgaaf van f 5280,69. De ontvangsten van het Fokstation bedroegen f 4165,65, de uitgaven f 4080,35, een goed slot dus van f 85,30. Begrooting Fokstation op ont vangst en uitgaaf van f 3750. Tot het nazien der rekening 1928 werd de vereen, te Biezelinge en N. St. Joosland benoemd, voor die va» 1924 de vereen, te Anna Jacobapol- der en Zierikzee. Het concept-hnur- contract van het Fokstation voor den tijd van 10 jaren wordt aangenomen. Dhr. Tanis rapporteert, namens de commissies van Toezicht op het Fok station Spr. is over de geheele exploi tatie tevreden. In deze commissie, vaeature-Tanis, wegens periodieke af treding, wordt- benoemd dhr. J. M. Sevaal te Ritthem. Met alg. st. werd besloten zich aan te sluiten bij de Ned. Commissie tot bevordering der geiten fokkerij. DÊir. Sietema rapporteert over den melkwedstrijd te Zuiddorpe en be veelt deze bij de vereenigingen aan. De P.Y. zal in eiken kring, die veree niging die zich het eerst opgeeft, finan cieel steunen. De uitgeloofde prijzen voor controle werden op Walcheren behaald. Hierna sluiting. Wereldklok. Vanaf Zaterdag a.s. komt in de Prins van Oranje het groote mechani sche kunstwerk de -Wereldklok. Wij komen hier nader op terug, Eervol Ontslag. Aan dhr. M. J. C. Moens is over eenkomstig zijn verzoek met ingang van 81 Maart a.s. eervol ontslag ver, leend .als agent van politie alhier. Aan dhr. A. M. Sampon is met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als klokluider dezer gemeente. Garage J. C. Krijger. Dinsdag is geopend het voorste ge deelte van de garage J. C. Krijger op de Beestenmarkt- alhier. Het rechter gedeelte is een flinke showroom, waar we een keurige Studebaker-wagen zagen, waarin de bekende lÖichalin- pop gezeten. Van de Studebaker en van de Stock Michelin-banden benevens van de Fransche Renanlt-wagens is dhr Krijger de vertegenwoordiger. Links is een ferme doorrit met be- tonvloer, naar de ruime achterplaats, die voor „uitspanning" voor auto's, met overdekte boxen en ee» fiink plein om te draaien, zal worden ingericht en ruimte zal bieden voor de stalling van 100 auto's, zoodat dit de grootste Zeeuwsche auto-garage zal worden. Vermelden wij nog dat architect van dit werk is dhr. Rothuizen en aan nemer dhr. Hoogstrate. Herbenoemd. Bfj Kon. besluit van 23 dezer is met ingaDg van 28 Maart a.s. opnieuw benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer G. A. Hajenius. „Onderling Kunstgenot." De Tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot" uit Goes gaf Zondag avond in het bioscoopgebouw „Sumajo" te Breskens een uitvoering van „De Rechte Lijn". De ongeveer 200 per sonen die deze uitvoering bijwoonden, toonden haar zeer op prijs te stellen. Concert Höfellin-Bekker. In het Schuttershof gaf Dinsdag avond het versterkte ensemble Höfelein- Bekker, dl tot een sextel bleek aan gegroeid, een schitterend concert. Het samenspel der dames en heeren was voortreffelijk, de klank edel en de verschillende nrs. werden met eep élan uitgevoerd, welke het hooren tot een bijzonder genot maakte Technische moeilijkheden bestaan voor deze musici blijkbaar niet. Wij noemen van het programma speciaal de prachtige ouver ture Mignon en de 14e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt, in welk laatste nr. ook de pianist gelegenheid kreeg zijn virtuositeit ten toon te spreiden. Doch de ui' vo ring der andere nrs. stond op dezelfde hoogte. Als solisten traden op dhrn. Vleu gels, cello, tn v. Kesteren, fluit. De eerste detd ons in Andacht, van Popper, genieten van zijn zangerig cantilene, welk een heerlijken klank wist hij aan zijn cel te ontlokken. In de toegift, Papilion, eveneens van Popper, sp'eidde hij een enorme vingervlugheid ten toon. Dhr v. Kesteren deed ons verstomd staan over wat hij nit zijn instrument weet te halen. Het walsje van Chopin was briljant. Ook bij kwam er niet zonder toegiftje af. Het publiek heeft warm geapplaudis seerd Na afloop was er gelegenheid een dansje te maken. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 22 Februari werd de volgende zaak behandeld M. de B,, 49 jr., a beider, te Oude- lande, werd beklaagd dat hij op 13 Januari te Ellewoutsdijk een peilbaken en een perkoenpaal, toebehoorende aan het Waterschap Ellewoutsdijk, die hij gevonden had heeft veiduisterd. Eisoh f 25 b. of 25 d. hechtenis. Uitspraak Idem. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 22 Februari werden de volgende zaken behandeld J. P., 20 jr., slotenmaker, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Mid delburg, werd teu laste gelegd dat hij op 24 Januari 1924 te Ierseke een rijwiel heeft weggenomen dat toebe hoorde aan Jan de Witte, Eisch6 maanden gevangenisstraf. A. W., 20 jr., arbeider, te Wemel- dinge, werd beklaagd dat hij in de 2e helft van December 1923 op 2 ver schillende tijdstippen en op 4 Januari 1924 te Wemeldinge heeft weggenomen 30 Kg. oesters, toebehoorende aan L Lindenbergh. Eisch i 2 maanden gevangenisstraf voorw. 3 jaar proeftijd. A. N., 53 jr, oesterkweeker, te Ierseke, werd beklaagd dat hjj op 2 verschillende tijdstippen in de 2e helft van December 1923 te Ierseke, telkens een partijtje oesters heeft gekocht van A. W. die van misdrijf afkomstig waren zonder naar de herkomst van die destors te vragen. Eisch8 maanden gevangenisstraf. L. V„ 58 jr., metselaar, te Goes, werd in hooger beroep ten laste gelegd openbare dronkenschap bij 5e herhaling. Door den kantonrechter te Goes was hij deswege veroordeeld tot 3 weken hechtenis. Hiertegen was zoo wel beklaagde als de ambtenaar O. M. in hooger beroep gekomen. De officier van justitie eischte thans vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet U. M. ue B te Goes f 1 s. 1 d. Met geladen schietgeweer zich in het veld bevinden M. de K. te 's-Gra- venpoldfr, ontslagen van rechtsvervol ging. Jagen zonder acte en vergunning P. P. Cz. te, Ierseke f 5 s. 5 d. Nist beletten dat bond wild op- sp )ortG. Z. te Heiukenszand f 3 s. 3 d. Overtreding VuurwspenwetN. van den B. te Krabbendijke f 5 s. 5 d. Als bezoeker na sluitingsuur zich in herberg bevinden J. L. W. te Wis- senkerke f 2 s. 2 d. Afleveren van waren die ondeugde lijk van samenstelling zijn G. S. te Baarland f 50 s. 50 d. Wielen van wagen niet van klei en slijk zuiver houdenM. de V. te Borssele f 2 s. 2 d. Overtreding Ijkwet: L L L, te Geersdijk fis. ld. Rijden met voertuig over klinker pad in de kom der gemeente Krabben- diike C. de W. te 's-Heereuboek f 3 s. 3 d. Overtreding Trekhonden-set; W. de J. te Goes f 1 s. 1 d. Een ongemuilkorfde hond als trek dier gebruiken W. de J. te Goes f 1 s. 1 d. Met gekoppelde voertuigen rijden zonder vergunning; M. V. (4 maal), 1 H. (4 maal), S. B. (3 maal), F. 8. C al. V. ,(4 maai), C. A. (6 maal) allen zonder bekende woonplaats hier le lande f 2 s. 2 d., voor elke overtr. A'svoreu en z uder nummer en rij bewijs: M V,, I. H., M. V., I. H„ zonder bekende woonplaats 2 maal f 2 s. 2 maal 2d. v 's Avonds fietsen met gekleurd licht: J. K. te Kloetinge f 1 s 1 d. 's Avonds met motcrrij'uig rijden zonder lichtJ. v F. te Kapelle f 5 s. 5 d. Veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. F. O. te Rilland-Bsth f 1 s. 1 d. 's Avonds fietsen zonder lichtH. J. H., D. M. beiden te Kloetiuge, F. B te Colijnsplaal, C. J. B. te Krui- ningen, A. L. H. te Colijnsplaat, L, de K. te Biezelinge, allen f 3 s. 3 d. DronkenschapJ. Z. te Ilansweert, W. P. te Rolteidam f 5 s. 5 d. De 'nieuwe Jachtivet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft onder de aandacht van de commissarissen der Koningin gebracht, dat met ingang van den datum, waarop de Jachtwet 1923 in werking zal treden 1 Maart de thans geldende Jachtwet buiten werking treedt, waardoor alle ter uit voering van laatstgenoemde wet gegeven voorschriften, alsmede de naar aan leiding daarvan uitgereikte bescheiden, waaronder jachtakten en buitengewone machtigingen, komen te vervallen. Eerstdaags zal een algemeene bekend making in de Staatscourant verschijnen, waarin wordt me-. gedeeld, hoe in het vervolg jachtakten en vergunningen tot het vangen en dooden van wild en schadelijk gedierte zullen moeten wor den aangevraagd. Aardolie in ons land aangeboord Yoor de eerste maal is thans in Nederland een hoopgevende hoeveelheid petroleum is aangeboord. Zaterdag middag vloeide Uit het boorgat te Corle bij Winterswijk een stroom van groen gekleurde, lichte ruwe aardolie Daarbij waren tegenwoordig dr. Tesch, directeur van den Rijks-geologischen dienst, de geoloog dr. Th. Rheiuholdt en de hoofdingepieur der mijnbouwkundige werken te Heerlen L, Hövig. In den tijd van een kwartier wera de eerste 60 L. gewonneu en Maandag ruim 150 L. Daarna is het boorgat gesloten. Grondwet meldt, dat de campagne 19221923 een zeer gunstig verloop had. Per etmaal werd gemiddeld 2.550 850 K.G, verwerkt. Na aftrek der onkosten volgens de statuten kon gemiddeld f 32,32 per 1000 K.G worden uitgekee d- Dit jaar werd de raffinaderij behalve voor het uitmaken der eigen suiker, ook benut voor die der //Zeeland^, terwijl bovendien nog een aantal bniienlandsche ?uikers werden verwerkt, waardoor de raffinaderij een flinke winst opleverde. Besloten werd een bedrag van f 664.010 voor afschrijving te bestem men, terwijl een bedrag van f51.353,70J in het reservefonds watdt gestoit en een gelijk b-drag w irdt, toegevoegd aan het ondersteuuiüssfonds van het per soneel. Een voorstel van het bestuur om f 500.000 te reserveeten voor even- lueele nadeelige prijsverschillen bij aankoop van ruwe suikers, wordt na uitvoerige bespreking zonder stemming aangenomen. Mond- en Klauwzeer in België De rijks landbouwconsulent jhr. J. van Vredenburcb te Cappeleu (België) me'dt, dat de quarantaine-stallen -van Esschen en in De Clinge te-met ver klaard zijn met mond- en klauwzeer, en dat in verband daarmee de tolkan toren Esschen (station), Esschen (dorp), De Clinge (station) en De Clinge (dorp) tot nader order zijn gesloten voor den invoer /au herkauwende dieren. Het buitengewoon congres der Ned. ver. van spoor- en tramwegpersoneel heeft de verklaring, geëischfc door de directie i.z. art. 36 (afzien van het procesrecht), afgewezen. Coöperatieve zuivelfabriek, Walcheren Do Coöp. Melkinrichting en Zuivel fabriek „Walcheren" te Middelburg, heeft met 99 tegen 8 st. en 2 blanco definitief besloten tot bet bouwen van een nieuwe fabriek. Het B'stuur en de raad van Com missarissen werden gemachtigd daartoe een leeniug aan te gaan tot ee» maxi mum van f 240.000, voor bet koopen van fabrieksterreinen, de uitvoering van de noodige werken en bet aanschaffen van machines, j Coöp. Suikerfabriek Dinteloord Donderdag werd te Goes de 21ste algemeene ledenvergadering van boven genoemde Coöperatie gehouden. De op komst was zeer groot. Uit bet jaarverslag bljjkt, naar de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologisclie Commissie. In de Zalerdag te Middelburg ge houden vergaderiug van de Provinciale Zeeuwsche schoonheids- en archaeolo. gisehe commissie, werd het aan Ged. Staten over 1923 uit te brengen jaar verslag vastgesteld. Opgemaakt werd het advies aan Ged. Stalen over de verzoeken om subsidie voor de restau ratie van de Ned. Herv. kerk te Rit- tkern en van den toren der Ned. Herv. kerk te Kruiningen. Besloten werd aan de belangrijkste Zeeuwsche steden te verzoeken, om evenals in andere gemeenten reeds is geschied, een monumenten-verordening in bet leven te roepen. Tot cor, espondenten werden benoemd te Westkapelle de heer mr. W. Wol- dring van der Hoop en te Kruiningen de heer J. L. C Jauseu Verplanke. flet vervoer op de kunstwegen. Maandag is wegens ingevallen dooi- weer het vervoer op de kunstwegen wederom beperkt. Ook voor vracht auto's en autobussen boven 1700 Kg. eigen gewicht en voor autobussen met meer dan 8 zitplaatsen geldt thans dit tijdelijk verkeersverbod, althans op de wegen, geen rijkswegen zijnde. Op de groote Rijkswegen mogen alle motor rijtuigen, vrachtauto's en autobussen büjveu rijden. Colijnsplaat. Maandag kwam de Raad alhier in s„oedeischende ver gadering bijeen. Afwezig waren de leden Potappel en Verburg. Ter tafel kwam een voorstel van B. en W. om de woning van J. Hooger- heide Cz. in de Oost Achterstraat alhier te koopen voor f 2970 en die te bestemmen als woning voor den gemeenteve.dwachter. Hiertoe werd met algemeene stem men besloten. Vertfer werd besloten de oude veld- waehterswouing in publieke veiling te verkoopen. De heer Haringman vraagt of 't niet mogelijk is, om met 't oog op de heerschende werkloosheid de haven nu nit te diepen in plaats van dit zooals ouder gewoonte in den zomer te doen. B. en W. zeggen toe de mogelijk heid hiertoe Dader te onderzoeken. Kattendijke. In de Maandag ge houden raadsvergadering werd besloten naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten, dat zij geen termen kunnen vinden het salaris van den burgemeester riet te verlagen, om bij i de Kroon te vrageu Ged. Staten te verzoeken een voorstel in te dienen tot handhaving van de oude jaarwedde van den burgemeester. Aan dhr. C.M. Weslstrate wordt met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag op diens verzoek verleend als onder wijzer. Een wijziging begrooting 1923 had plaats. Ierseke. Door den Commissaris der Koningin is aan Hendrik Slotboom, veldwachter in deze gemeente, met in gang van 1 April 1924 eervol ontslag verleend. Schore. Met ingang van 1 Maart a.s is benoemd lot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier, mej. G. G. Zijlstra te Middelburg. Met het oog op heUvertrek van het hoofd der school, dhr. G. Geijten- beek, met L Maart a s., is tot tijdelijk hoofd benoemd dhr. P. Banrdoux, onderwijzer alhier. Waarde; Bij Kon. besluit van 23 dezer is met ingang van 28 Maart a.s. opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer C. Bal. Borssele. In de Maandagavond ge houden vergadering van de vereeniging voor Wijkverpleging, die door den voorz., ds. Elenbaae, met gebed werd geopend, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f2716,88 en de uitgaven 1 2244,53, Het batig saldo is dus f 472,35. Tot bestuurslid werd ge kozen de heer A. van Overbeeke in de vacature T. Walhout. Herkozen wer- dèj J. J. de Jager, Joh de Kok, F. de Kok en J. van Liere. iio.-. - - Ds. Vreugdenhil sloot de vergade ring met dankzegging. Riilunil-Bath. De zangvereeniging „Sursum Corda" alhier is in de alge meene vergadering van Zoidagavond ontbonden. Bovengenoemde vereeniging stond vroeger onder leiding van wijlen den heer J. Reijnhout. Bij bet verlies van deu directeur bleek al spoedig dat dit verlies niet zoo gemakkelijk te boven was te komen. De heer J. Moerland was eenigen tijd waarn. direc teur. De ontbinding van het gezelschap valt zeer te betreur n te meer omdat op verschillende zangconcoursen Sursum Corda als zeer bekende vereeniging verschillende malen op de» voorgrond trad. Het aanwezige kasgehF.zal voor de zending worden bested. De heer L. J. Lucasse, vroeger alhier, is herbenoemd toPburgemeester der gemeente Re nwijk. Wolfertsdijk. Vergadering van de vereeniging het Groene Kruis, op Maan dagavond jl. Voorzitter Dr. Preuniger. Uit het jaarverslag van den secretaris b eek dat de vereeniging 462 leden lelt. Door de' wijkverpleegster werden in 35 gezinnen 2069 bezoeken afge legd. 92 maal werd één van de ver- plegingsartikelen in bruikleen gegeven. Tuberculosebestrijding. De zuster bracht in 15 gezinnen 177 bezoeken als huisbezoekster. Thans zijn 3 lig— tenten in gebruik. Door de commissie van ziekenvoeding werden 133 liters melk en 14 eieren verstrekt. Het magazijn werd o.a. aangevuld met 2 ruststoelen, 1 waterbed, 3 luchtkussens. De rekening van het Groene Kruis sloot in ontvangst en nitgaaf met een som van f 1029,69, --hieronder een batig slot van f 491,36'; De rekening wijkverpleging wees aan Sn ontvangst en uitgaaf f 2071,47, hieronder een batig slot van f 424,86. Idem tuber culosebestrijding in ontvangst en nit gaaf f 1113,80s, met een kassaldo van f 114,80s. De begrooting voor het Groene Kruis over 1924 werd vastgesteld in on vangst en nitgaaf tot een bedrag van f 1066,36 elk, wijkverpleging f 2080,40, tuberculose - bestrijding f 1089,80s. Tot bestuurslid werd met alg. st. herkozen de heer A. Noordhoek. Tot leden van de commissie van zieken voeding weiden herkozen N. Valkier, D. Vleugel Cz. en G. Weijns. Bij de behandeling der rekening en begrooting werden door verschillende aanwezigen op- en aanmerkingen gemaakt over het vervoer met de zieken-auto van deu heer Krijger. In het ^hidden werd gebracht dat bovengendhmde wagen zeer schokt, wat voor de patiënten die vervoerd moeten worden, zeer hinder lijk is. Ook dat de vervoerkosten veel hooger zijn dan bij een anderen autodienst-ondernemer die, hoewel het niet een speciaal ingerichte zieken auto is, zijn wagen toch zoo weet in te richten, dat het vervoer voor de patiënten veel minder pijnlijk is. Het bestuur zeide toe een en ander ter kennis te zullen brengen van het Prov. bestuur. Door den voorz. werd hierna een lezing gehouden over het onderwerp „Wisselwerking en het menschelijk lichaam", toegelicht met eenige lan taarnplaatjes. In verband met het niet be schikbaar stellen door den gemeente raad van leegstaande lokalen van de openbare school, zal de commissie tot '"-oprichting van Fröbelscholen haar werkzaamheden voorloopig stopzetten. Zij hoopt echter dat de omstandigheden zich spoedig mogen wijzigeD, zoodat zij aan haar werkzaamheden voort zetting kan geven.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2