N\ 26 Donderdag 28 Februari 1924 lil jaargang, Provincie-Nieuw s. STADSNIEUWS. ABONNEMENT PrijM per kwartaal, in Goe< f2,— buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. 60ESCHE Uitgave Naaail. Vennootschap Goesehe Conrnnt 's Gravenpolder. Maandag verga derde de Raad dezer gemeente, waar afwezig was de heer J. ds Koster. Door den heer Joziasse was scbrif telijk ingediend het gesprokene in de vergadering van 4 September 1928. De voorz. vraagt of iemand voorlezing vraagt, doch niemand wenscht bet, geheel te hooren, waarna inet algemeene stemmen besloten werd het geheel in de notulen van 4 Sept. 1923 op te nemen. Van B. en W. te Goes was ontvan gen de begrooling 1924 van den Keu ringsdienst van Waren. De heer Joziasse vraagt of het niet op den weg ligt vau den Raad om aan te dringen op verlaging van salarissen, waarop werd aangenomen daarover te correspon- deeren. De voorz. doet voorlezing van het besluit, dat zijn salaris is teruggebiacht op f 1450. Van de gemeente Hoedekenskerke was ingekomen een verzoek om bij drage voor aanleg en onderhoud van een gedeelte dijk, bij dhr. Hoondert. B. en W. stellen voor noch het een noch het ander te doen. De Raad is het hiermee eens, daar het een weg is die aan de gemeente Hoedekenskerke behoort, en slechts een lengte heeft van ongeveer 225 M. Daarna kwam in behandeling de demping der sloot bij de woningen der heeren Gevaert tot Westveer. Van de Provincie was toestemming ingekomen, dat deze sloot gedempt kan worden, doch er waren verscheidene bezwaren aan verbonden, en vooral het bedrag van f 875,is voor deze ge meente een onoverkomelijk bezwaar. Met alg. stemmen, werd dan ook be sloten, daarop niet in te gaan, doch te trachten dit op een minder kostbare wijze gedaan te krijgen, waarop B. en W. werden gemachtigd een bespreking dienaangaande te houden met den Rijksopzichter. Daarna werd de begrooting 1924 gewijzigd, overeenkomstig de aanwij zingen van Ged. Staten. De heer Jo ziasse vraagt nog naar een paar posten, die blijkbaar waren vergeten, doch de voorz. zeide, dat deze waren aange bracht. De heer Joziasse vroeg nog of van het Rijk ook reeds iets ontvangen was als bijdrage in de bezoldiging van den correspondent der arbeidsbemiddeling. De voorz. antwoordde ontkennend, doch hij beloofde het in orde te brengen. Met 1 Mei is de huur van het zie kenlokaal geëindigd en daar dit gebouw niet aan de allergeringste eischen vol doet, zal worden uitgezien naar een terrein om een ander lokaal te bou wen. De heer Schouten wijst op het z g.n. „doelhof", een terrein dat be hoort aan de nog bestaande vereeniging „St. Sebastiasn". De heer Verhulst acht dit wel geschikt doch daar dit maar een smallen uitweg heeft, verklaart hij zich bereid, als tegenliggeude, een geschikten uitweg te verleenen. Van Ged. Staten is de wensch te kennen gegeven, dat voor de opheffing van het vervolgonderwijs een afzonder lijk besluit noodig is, met vermelding wat daarvoor in de plaats gesteund zal worden. De heer Kousemaker meende, dat de onderwijzers wel gratis het ver volgonderwijs konden geven. De heer Schouten zeide dat nu de Regeering is te ver gegaan met de L. onderwijs wet, zij nu de lasten op de gemeente wil schuiven. De heer Joziasse zegt, dat de bijzondere school een cursus geeft, waaraan 14 leerlingen deelne men, hjj wil dit vermelden en meent dat hierdoor aan de wet is voldaan. Van den gemeente-opzichter was een verzoek ingekomen om zijn salaris wat te verhoogen. B. en W. stellen voor een verhooging vau f 25 en 't alzoo te brengen op f 75. De heer Verhulst meende dat er nog al wat werk aan verbonden is en stelt voor f 100 te geven. Vooral bij het bouwen is nog al wat toezicht noodig, zeide spreker. Hier wordt nog al wat gebouwd en in de toekomst verwacht hij het nog drukker, hjj meent dat 's Gravenpolder nog beroemd wordt of berucht zegt de heer Schouten. B. en W. nemen het voorstel van den heer Verhulst over, waarna de jaarwedde van den gemeente-bouwmeester op f 100 werd gebracht, De legger van wegen en voetpaden, die gedurende 14 dagen voor de raads leden ter inzage heeft gelegen werd aldus vastgesteld, teveus zal dadelijk aanvrage «orden gedaan tot verharding van den Vleugeldijk. Van de ver. van Ned. gemeenten zijn ontvangen de statuien, met verzoek om al- lid toe te reten, Deze werden aan de leden ter inzage gegeven, waarna de beslissing in de volgende vergadering zal worden genomen. De heer Joziasse vraagt nog naar de stukken, die hij op 11 Jau. heeft ingezonden van de ve~. voor lager onderwijs op Geref. grondslag. De wethouders schijneu hiervau niets te weteD, doch zij zullen deze zoo spoedig mogelijk in behandeling nemen. De heer Verhulst vraagt of de leer middelen met de bijzondere school al zijn verrekend en vraagt of er werk is gemaaki van de bijdrager), die andere gemeenten zijn verschuldigd. De voorz beantwoordt het eerste bevestigend, doch het tweede zal hij spoedig ïu orde brengen. De heer Kiusemaker wijst op het schoolplein, dat een ware modderpoel is. De heer Vermue acht verbetering spoedig geweuscht. De h er Verhulst wijst op eenige slechte plaatsen aan den H«agdijk en de heer Lokerse zou een paaltje willen verzetten aan den Molendijk, daar dit gevaar oplevert voor de voetgangers. De voorz. belooft beiden sprekers het een en ander te doen verbeteren, waarna de vergadering werd gesloten. Vtalie. De stationschef dhr. J. Biood is met ingang van 1 Maart overge plaatst naar Amsterdam. (kr. ct.) Scliorc. Op 27 Februari a s. ver trekt van hier het hoofd der school dhr. Geijtenbeek naar Zegwaard om aldaar als hoofd der school op te treden. Dat dhr. Geijtenbeek bij het school- personeel en bij de ingezetenen van Schore hoog staat aangeschreven, blijkt ondubbelziunig uit de vele blijken van belangstelling bij zjjn vertrek. Het personeel der school bood hun schei denden patroon een prachtig muziek kastje aan met een begeleidend hartelijk schrijven. De oudercommissie offreerde het scheidende hoofd der school een prachtige meerschuimen pijp in étui de schoolkinderen gaven huu scheiden den meester een prachtig aandenken. Vele [ingezetenen kwamen de laatste dagen afscheid nemen van de familie Geijtenbeek, waarbij enkelen den schei denden een blijvend aandenken aan boden, zelfs een enveloppe met inhoud was er bij. Ook de schoolautoriteiten lieten niet Da bun persoonlijken dank te betuigen voor 't vele goede, dat het scheidende hoofd der school voor de school en kinderen had gedaan. Bij monde van dhr. Brandsma werd open lijk betuigd, dat in het bijua 2J—jarig verblijf van dhr. Geijtenbeek alhier alles in school en bij de kinderen zoo ten goede was gekeerd, dat men oog getuige moet zjjn om het te kunnen gelooven. Schore verliest een goed hoofdonderwijzer. (z.) 's Heer Abtskerke. Raadsvergade ring op Zaterdag j.l. Afwezig met kennisgeving dhr. de Roo. Door Ged. Staten is bericht dat de rekening over 1922 is goedgekeurd en dat het salaris van den burgemeester met 15 pet. is verlaagd van-flOOOop f 850 en van de wethouders van f 45 op f 35. Met het Hoofd der school zal worden geconfereerd om de schooluren begin zomertijd een half uur te verzetten. De begrooting 1923 werd gewijzigd o.a. een post van ruim f 77 voor 9 maanden onderwijs van één leerling op de Ambachtsschool te Goes over 192). Hierover wordt gesputterd, doch de voorz. zei dat de vereeniging van Ned. Gemeenten zal trachten dien steen des aanstoots uit den weg te ruimen. Bij de rondvraag wijst dhr. Braam op het onbillijke in de H. O. verorde ning dat voor ten hoogste 4 kioderen de kinderaftrek geldt, terwijl juist de nog grootere gezinnen nog minder aan belasting kunnen offeren. Daar Ged. Staten het daarin hebben vastgelegd kan de Raad er niets aan veranderen. Tevens vraagt hij of er antwoord is ingekomen op het verzoek van 1923 om burgemeester en secretaris te ver minderen. Het antwoord van den voorz. is ontkennend. Op verzoek van Van Weele zal het jnk weer in den put op het derp worden geplaatst. Daarna sluiting. ADVERTENT1ÉN ran 16 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. mimi Huiseigenaren. Laat Uw-^ houtwerk niet verrotten, - Uw ijzer niet verroesten. Verft het tijdig. v.v.v. f.| Holtuartsdijk. Vrijdagavond hield de Zangvereenigiug „hooit den Heer" haar jaarvergadering. Voorz. Dr. J. J. Preuntger. De secretaris las het jaarverslag waaruit bleek dal de ver. 36 leden telt en 93 begunstigers. De rekening wres een nadseltg slot aan vau f 51,65'/«- Verschillende zangnummhis werden onder ieidmg van den bekwamen direc teur, den heer Tammiuga, fliuk uit gevoerd. Hierna werden voordrachten en samenspraken afgewisseld doo- orgel muziek. De bijeenkomst die goed ge slaagd mag heeten werd te ruim 12 uur gesloten. Hoedekenskerke. Naar „Het Ouder wijs" meldt, heeft de arrondissements rechtbank te Middelburg bij vonnis van 13 Februari j.l. toegewezeu den eisch vau het hoofd der school alhier tot uitbetaling zijner wedde van het hoofdschap van een cursus voor ver volgonderwijs, dat was geweigeid, wijl niet door meer dan ééo onderwijzer aau dien cursus op dezelfde dagen en uren les werd gegeven. ÜOrssele. Zaterdag hield de land bouw vereeniging „Voorungang zij ons Streven" vergadering. De ontvangsten over het verloopen jaar bedroegen f 23,516,47, de uitgaven f 23,445,69, Batig saldo f 70,78. Inplaats vau dhr. Bruinooge, die als voorzitter bedankte, werd gekozen dhr. C. Rottier. 's Heer Arendskcrke. Vrijdagavond werd alhier een bijeenkomst gehouden om te komeu tot oprichting van een neutrale bewaarschool. Een voorloopige commissie, bestaande uit de heeren J. van Houte, W. P. Markusse, J. Dirkx, J. Smit en J. M. Weststrate, werd met de regeling van de voor loopige werkzaamheden belast. Besloten werd een opioeping te doen voor een leidster, terwijl getracht zal worden begin Maart de kinderen te kuuueu ontvangen. Hunsweert. De bij Bath gestrande Grieksche zeeboot „Assima M. Embi- ricos", geladen met graan van Buenos- Aires naar Antwerpen, is uadat vier booten te vergeefs hebben getracht de coot vlot te sleepen, op de machine kamer gebroken. Met de firma Gerling te Antwirpen is reeds contract afge sloten tot berging van schip en lading. Een drijvende kraan is reeds hier ge passeerd. om de lading graau te lossen. Van het te Bath gezonken Heep- schip „Alida" is men bezig de lading macadam te lossen. Na lossing zal men trachten het schip te lichten. Wemeldinge. Maandagmiddag liep de sleipboot „Alida Adriana", kapitein de Jong van Schore, bij het binnen varen van de groote- sluis tegen een der sluisdeuren, waardoor de daaraan bevestigde duwpers door midden brak. Na borgstelling kon de reis naar Dord recht worden voortgezet. Dinsdagmiddag liep het sleepschip „Dudt" schipperDeijen van Watergraafs meer geladen met kolen van Duitschland en bestemd voor België alhier op een m de buitenhaven staanden meerstoel met het gevolg dat een groot gat in het voorschip ontstond, en de voorpiek vol water liep. Onmiddellijk werd een reddingkleed ouder het schip doorge trokken en met pompers het binnen- stroomend water uitgepompt. Hel sleepschip „Terneuzen 5" schipper van Driel geladen met zand liep nabij de kleine schutsluis op den berm en bleef zitten. Met veel moeite gelukte het met de sleepboot „Pieter- nella Jacoba" kapitein Visser het schip af te brengen en kon het al hoewel verondersteld werd dat het schip bodemschade had opgeloopen de reis voortzetten. Het zeilschip „Andrienne" schip per Driessen van Waspik geladen met zand is heden tengevolge van den Noord-Üosterstorm met verlies van zeilen binnengeloopen. Zeeuwsche Voeder- en Kunst- mesthandel. Dinsdagmorgen had in de melksalon „Flora", aihitr, etn vergadering plaats van aandeelhouders van den Zeeuwschen Voeder- en Kunst mesthandel. De vooiz. C. de Rijke, Oud-Vosmeer, opent üi- drukbezochte vetgadering en zegt, dat deze vergadering eigenlijk in Middelburg had moeten worden ge- houder. Daar komen echter altijd zoo weinig aandeelhouders. Spr. merkt op dat de N.V. in drie jaren geen divi dend heeft uitgekeerd. De reserve is op. De aaudeelen zijn van f 1000 op f700 gebracht. We zijn 2 ton achteruitge gaan. Toch heeft de directie f 16000 sala'i», het was vroeger 1.8 pet. en is thans 2.3 pet. van het maa'schappelijk kapitaal Spr. acht dit te veel. De heer Dorst meent dat in de laatste jaren vier ton is verbruikt, n.l. de aaudeelen van f 1000 op f 700, a. i. drie. ion, plus de reserve, welke ruim f 100.000 bedroeg. De heer v. Rhijn, Rotterdam, vraagt of men meer gegevens heeft dan op de balans 192223. De reserve is terug- geloopen var, f 111.000 tot f 27.000. Spr. vraagt of men hem kan inlichten «aar dit geld is gebleven, hij heeft het in 't jaarverslag niet kunnen vinden. De voorz antwoordt geen inlichtin gen ta kunnen geven, misschien kan de heer W. Kakebeeke dit. Dis is immers commissaris? De heer W, Kakebeeke, Goes, zegt dat de voorz. terecht heeft opgemerkt dat deze vergadering in Middelburg moest worden gehouden. U bent daar echter niet. Spr. zit hier enkel als aandeelhouder. De heei Hoegen v. Hoogelande, Mid delbnrg, zegt dat hij het kwalijk ne men zou, als de directie hier in dit onderonsje inlichtingen verstrekte. Spr. is bona-fide aandeelhouder en als zoodanig protesteert hij ten sterkste tegen de schandalige wijze, waarop deze verg. is bijeeDgeroepen. Door de advertentie is het crediet der N. V, vermoord. Het bestuur bestaat uit achtenswaardige, te goeder naam en faam bekend staande mannen. Heeft men zich tot hen om inlichtingen ge wend Spr. is overtuigd dat deze wel willend zouden zijn verstrekt. Men had een wettige vergadering van aan deelhouders kunnen aanvragen en was dit geweigerd wat spr. niet kan aannemen dan schrijven de statuten den te volgen weg voor. Ook als liquidatie object, sommige heeren willen immers liquideeren hebben zij de zaak vermoord en spr. vraagt steekt hier geen concurrentie onder Spr. merkt op dat algemeen in Nederland de zaken op bezuiniging, op reorganisatie uit zijn. Ook de Z. V. K. En terwijl men daarmede bezig is komt na dit. De vennootschap heeft een kostbare organisatie, die schatten gekost heeft, doch ook schatten waard is. Bij liquidatie komt dit alles ten bate der concurrenten. Spr. meent dat, willen we ons geld terugkrijgen, we de zaak tot het einde moeten meemaken, we moeten het volste vertrouwen hebben in bestuur en directeuren. En spr. heeft dit. De voorz. meent dat de directeuren het best met f 12000 salaiis konden doen. De heer Hoegen zegt dat in moei lijke omstandigheden het werk ook zwaar is. Dan moet men geen salaris gaan verlagen. De heer Hanken, Wilhelminadorp, spreekt ook als bonafide-aandeelhouder. Hij is zelfs leverancier en is door de N. V. altoos goed behandeld. Spr. behoort niet tol hen die aandeelen gekocht hebben toen ze op 20 stonden en ze voor 30 probeeren te verpatsen en die, ontevreden dat dit niet gaat, zeggen Wat doei, we met den Btrop De, Hoiland-Amerika lija is van 500 op 87 gezakt en nu weer op 110,maar spr. heeft nog nooit gehoord van een aan deelhoudersvergadering om de zaak maar op te doeken. fan kan men de heele wereld wel opdoeken. Wat hier geschied is, is een schande 1 Geroep Schande Schande 1 De heer Goedbloed, Middelburg, heeft groot vertrouwen, in de commis sarissen. De heer Vertregt, Middelburg, vraagt wat er sinds de laatste verg. van aandeelhouders is geschied, dat het recht geeft op deze manier een verg. bijeen te roepen, waardoor ontzettend veel schade aan de aandeelhouders ge daan wordt. De heer Lenshoek, Kloetinge, zegt dat de heer Dorst zijn aandeelen aan 50 pet. verkocht heeft aao de directie. Eu nu zit hij daar toch weer aan de tafel der ontevredenen Hier zit con currentie achter. Het is beneden critiek. Men mag wel eens bedenken weik voor deel de Z. V. K. aan de boeren heeft gebracht. De heer Hoegen v. Hoogelande stelt de volgende motie voor: „De aandeel houders van denZeeuwschen Voeder- en Kunstmesthandel, v. h. S. M. Boogerd, gevestigd te Middelburg, in vergadering bijeen op Dinsdag 26 Februari 1924 in de Melksalon Flora te Goes, spreken hun afkeuring uit over de wijze en hel doel, waartoe deze verg. werd bij eengeroepen, erkennende, dat in het algemeen belang der N.V. voorstellen, besprekingen en besluiten behooren te geschieden in een vergadering, die volgens staluaire besluiten is bijeen geroepen, door de directie der meer- genoemde N.V., waarin de vergadering I baar volste vertrouwen stelt." Spr. denkt er over om de heeren, die deze verg. hebben bijeengeroepen, in rechten aan te spreken, wegens schade aan aandeel bonders berokkend, j De heer Hanken meent, gezien de j stemming der verg., dat deze motie als j aangenomen kan worden beschouwd en stelt voor dat de voorstanders der motie I de zaal verlaten. We hebben wel wat beters te doen. Het is Dinsdag 1 De overgroote meerderheid verlaat de zaal. Enkele personen blijven over, waarna de voorz. de vergadering sluit. Veemarkt. Ter veemarkt van 26 Februari 1924 waren aangevoerd 11 loopvarkens en 45 biggen. Pennino. In het Schuttershof sprak Maandag- dagavond „Oubaas" Penuing over Zuid- Afrika. Het was tjok-vol en velen moesten zich met een staanplaats ver genoegen. Nadat de heer Bnijse de bijeen komst met gebed had geopend en den spreker had ingeleid, kwam de heer Penning aan het woord en vertelde bij tal van lichtbeelden over land en volk, over de schapenteelt en de sprinkha nenplaag en kwam hierna tot de his torie. De groote trek (1836—1838) werd geschetst en de boeren-oorlog, waarbij de bekende boerengeneraals aan ons oog voorbijgingen, Paul Krüger, wiens portret met luid applaus begroet werd, Cbristiaan de Wet, Piet Smits, Koos de la Rey, Herzog e.a. Spr. memoreerde hoe 27000 vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen den dood vonden. Ook van den held- haftigen dood van Jopie Fourie ver haalde ons de neer Penning. Fourie werd in 1914 ais rebel gevangen ge nomen, hij wilde geen genade vragen en werd door de Engelschen gefusileerd. „Mik hier", zeide hij op z'n hart wij zend, „het is groot genoeg om geraakt te worden". Hij stierf met een gezang op de lippen. Ook maakte spr. ons het verschil duidelijk tusschen de „nat ten" (nationalisten) en de „sappen" (Zuid-Afrik. Partij), de eersten willen langs een rechte lijn, de laatsteil langs een boogje tot een ons fhankelijk Zuid- Afrika komen. Na de pauze gaf spr. eenige humo ristische trekjes uit het leven der boe ren, hij wees op hun gastvrijheid en hun tronw. De fout is, dat zij niet werken kunnen en daarom zon het wenacheiijk zijn dat er flinke kundige Hollanders naar Zuid-Afrika gingen om het hun te leeren. Hierna sprak een jong Zuid-Afri kaander, Dani Smal, die in Antwerpen in de letteren studeert, in een gloed volle rede, in het Zuid-Afrikaansch, zijn dank uit voor de gevoelens der Hollanders ten opzichte van het stam verwante volk in Zuid-Afrika. Spr. loofde de psychologie in de gesohrifien van dhr. Penning, waaruit men het Zuid-Afrikaansch karakter uitstekend leert kennen, en eindigde met het voordragen van eenige gedichten. Deze spr. hoopt hiet binnenkort wederom op te treden. De heer Bnijse dankte namens de aanwezigen den spreker, waarna dhr. Penning eindigde met dankzegging.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1