lil jaargang. 'Dekens moet men nat ophanden N\ 25. Dinsdag 26 Februari 1924 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeenteraad van Goes. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. ABONNEMENT Prijs per kw*rt»*l, ia^Goe» f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootsckap ftoesche Courant ADVERTENT1ÊN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4# Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en UltgeversbedrQ Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad. Voorz. de heer D. D. v. d. Bout. Afwezig is de heer de Looff, wegens ongesteldheid. De notulen der vergadering van 28 December worden onveranderd vastge steld. Ingekomen Stukken. De Ingek. Stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het besluit van Ged. St. om het besluit van den gemeenteraad tot opheffing van het vervolgonderwijs niet goed te keuren, wordt in handen van B. en W. gesteld ter fine van prae-advies. Toelagen onderwijzend personeel. Dhr. Labrijn meent dat alleen op grond van moreele verplichting dit voorstel gedaan wordt, het is geen wettelijke verplichting. De voorz. achi het toch meer dan moreelen plicht. Indertijd is door den Raad een toelage toegekend, wat door Ged. Staten geweigerd werd. Thans mag het wel. Dhr. Labrijn vraagt of de nieuwe salarisregeling al bestond voordat de toelage ingetrokken werd. De voorz. meent dat de salaris regeling later inging, maar met terug werkende kracht en haalt als voorbeeld het Nijverheidsonderwijs aan. De laatste krachtige verhoogingen waren er echter toen beslist nog niet. Dhr. v. Poelgeest vraagt of we hier dan weer een geval hebben dat het rijk door te late regeling de zaak weer in 't honderd stunrt. De voorz.Ja, als we 't eerder ge weten hadden, was de toelage eerder stopgezet. Dhr. v. Poelgeest vraagt of het bij zonder onderwijs nu niet iets krijgt waar ze nooit om gedacht hadden. De voorz. wijst op de pacificatie. Van de schoolbesturen hebDen deze onderwijzers het nooit gehad. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aangenomen. Heffing Leges. Dhr. Eckhardt zegt dat reeds jaren lang op de beurs zakken verhandeld worden. De voorz. heeft dit eerst veertien dagen geleden gemerktnu is het absoluut uit. Dhr. v. Helle vraagt of het niet tegen vergoeding kan. De voorz. Neen, want er is te weinig rnimte in de graanbenrs. Het ver» koopen kan even goed op de markt geschieden. Dhr. Flink zegt dat er al jaren firma's komen die daar hun handelaars treffen. De voorz. wil geen privilegie geven. Dhr. Flink meent dat het geen handel is. De voorz. zegt dat er heelezakken- bergen zijn uitgestald. Als ze alleen een staaltje in hun zak hadden, was het wat anders. Dhr. V. Poelgeest heeft de opmer king gehoord dat er allerlei dingen in de beurs warenbrandladder, oude schoolbanken. (De voorz. Die zijn weg...) Spr. heeft dat gemerkt. Maar er is te weinig plaats daardoor voor de benrslni. 19 EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOR A. MUTZELBURG. Nadruk verboden. „Wonderbaarlijke geschiedenissen zei hjj toen hoofdschuddend. „Wat men al niet in zoo'n klein stadje als Hertogenrade kan beleven LT komt nit Westfalen en bent linnenhandelaar, mijnheer Metsner voegde hij er toen bij, terwjjl hij den kapitein rustig en scherp aankeek. „Oorspronkelijk is dat mjjn vak niet,' antwoordde deze. „Ik heb de weverijen van mijn overleden broeder overgeno men. Maar met een beetje inst en toe- Spr. zou de lieden, die alleen voor zekere gelegenheid komen, achter nit willen laten in het Stalstraatje. De voorz.Dan zouden ze daar ook kunnen binnenkomen en dat acht spr. niet wenschelijk. Dhr. Flink zou een klein entree op de beurs willen hebben. B. en W. zullen dit onder de oogen zien. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Begrooting s-wijziging 1928. Dhr. Labrijn zegt, dat de fin. com missie geaarzeld heeft bij den post f 99 uitkeering wegens ziekte aan den brugwachter. De bedoelde persoon is huiseigenaar, heeft vrij wonen en is kinderloos. Hij verdient f18 per week. Spr. kreeg den indruk, dat deze toelage eigenlijk al door B. en W. was toe- De voorz. zegt, dat het volgens het ambtenaren-reglement is. Dhr. Labrijn zegt, dat het reglement zegt, dat de uitkeering wegens ziekte kan toegezegd worden indien het noo- dig is. Is dit niet ter beslissing aan den raad We worden voor een fait accompli gesteld. Waarom hebben B. en W. de toelage dan toegekend De voorz. zegt, dat B. en W. meenden, dat een dergelijke groote uitgave door dien persoon niet gedaan kon wordt n. Spr. zegt, dat de uit voering der verordeningen aan B. en W. is. Het is moeilijk om steeds voor dergelijke zaken, die in den regel spoedeischend zijn, een aparte raads zitting bijeen te roepen. Dhr. Goedbloed zegt, dat de man het toch terug zou kunnen betalen, indien hij daartoe, in staat is. Die regeling had toch gemaakt kunnen worden f Dan kunt U aan Middel burg de noodige garantie geven. Da voorz. zegt, dat men in 't alge meen niet de eigendommen van een arbeider begint na te gaaD. Dhr. Vieningshet huis zal wel geen paleis zijn* Dhr. Goedbloed zegt dat de Raad v. Arbeid ook bij operaties informeert naar de fio. omstandigheden. De ur gentie van een operatie kan beoordeeld worden. De voorz. zou niet gaarne die ur gentie beoordeelen. Dhr. Goedbloed Door j den dokier. Dhr. Flink gaat in het algemeen accoord met dhr. Goedbloed. Maar het inkomen is hier toch laag. De voorz. zegt dat het huis ver huurd worlt voor f 2,50. Het inkomen wordt dan f 20,50 plus vrij wonen. B. en W. zuilen in voorkomende gevallen met de noodige voorzichtig heid handelen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Begróoting Gasthuis. Dhr. Crucq informeert naar de vroegere ziekenhuisplannen. De voorz.: Er zijn drie plannen dat acht spr. nu weer te veel. Dhr. Labrijn zegt dat het Gasthuis- bestuur goeden moed heeft dat er een modern ziekenhuis zal komen van 75 bedden. We hebben nog gzen zekerheid, maar zijn vol goeden moed, De begrooting wordt aangenomen. Verhuring gemeentegrond aan 't Rijk. Dhr. Flink vraagt of particulieren meer moeten betalen dan het Rijk. De voorz. zegt dat dit een voort zetting is van een ouden toestand. wijding, of ook wel met eenigen dwang, kan men zich al gauw aan die nieuwe omstandigheden aanpassen.' „Bij gelegenheid laat u mij misschien uw monsters wel eens zien,' zei de chirurg. „Met veel genoegen," antwoordde Festenrath. „Maar ook daarmee heb ik pech gehad. De baal, die mijn sortee ring bevat en mij nagezonden zou worden, is nog niet aangekomen, 't Is mogelijk, dat de bokruiters mijn stalen eens van meer nabij hebben bekeken.' „Ja, dat zou kunnen zijn 1" riep Kirchhoff lachend. „Nu, als uw sor teering gearriveerd is, dan laat n mij uw werk wel eens zien. Ik heb mis schien een flinke bestelling voor u. Mijn linnenkast is weliswaar tamelijk goed gevuld, maar als men op het punt is zich in 't huwelijk te begeven... „Ah, u wilt gaan trouwen? Ik feli citeer u zeide Festenrath, terwijl hij trachtte zijn innerlijke ontroering, die deze mededeeling van den chirurg ver- De zuivere fijne LUX vlokjes welké- in een oogwenk een overvloedig' schuim geven, zijn de beste vrienden van een deken. Zet een deken.de weeken in een LUX- sop en hang ze nat op dan zullen zij even zacht en. luchtig blijven als nieuw. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK, Indertijd ontving Boone, die toen op het hoefje woonde, dit bedrag. Het zal thans voor 't laatste jaar zjjn. Aangenomen. Verzoek Fukken. Ingekomen is nog een schrijven van de Gezondheidscommissie, waarin wordt geadviseerd afwijzend op het verzoek te beschikken. Voorts een adres van J. F. Jansen, fruithandelaar en A. de Bruijne, aan nemer alhier, die verzoeken o.a. met het oog op de hygiëne het verzoek te weigeren. Dhr. v. Melle meent dat de eerste onderteekenaar in hetzelfde gedeelte ook een stal en mestvaalt heeft. Vlak er tegenover. De voorz.Dat is het oude ge deelte. Dhr. Vienings wijst op stallingen in villa-parken, waarin equipages wor den gestald. Bij het huis van mevr. v. d. Have zou ook wel een stalling kan nen hooren. Spr. begrijpt de bezwaren niet. De mest zal iederen morgen wor den weggehaald. Menig bewoner zal met andere huisdieren mesr last ver oorzaken. Dhr. Goedbloedhanen Dhr. Vienings: We moeten den mensehea ook niet allerlei moeilijk heden in den weg leggen. Het is toch geen hofje. Het stalletje zal heel mooi worden, aan aeethetisehe eischen vol doen. De voorz. zegt dat B. en W. wat oorzaakte, onder deze snel uitgesproken woorden te verbergen. „Ja, ik geloof dat het de hoogste tijd is, en naar ik hoop zal het ten slotte nog niet te laat zijn, zeide Kirch hoff, den kapitein glimlachend aan ziende. „Ik ben rnim zeven en veertig, maar ik hoop, dat ik nog wat frisch- heid der jeugd heb overgehouden. En mijn toekomstige vrouw is een ver standig, ontwikkeld meisje. Doch wat heeft het voor nut daarover te spreken, want ten eerste zal het u weinig belang inboezemen en ten tweede behoorde ik er in 't geheel nog niet over te praten, aangezien de verloving niet eens pu bliek is. Maar als de verloving er een maal door is, dan zal de bruiloft niet lang meer op zich laten wachten.' Nu, iemand met zulk een flinke positie en mooie praktijk zal het toch bezwaarlijk tegenloopen," zeide Festen rath zoo kalm en beleefd, als het hem in deze omstandigheden mogelijk was. „Bent u dan met uw lot in zoo'n bang geworden zijn door het geval Jacobs en maar liever geen advies willen geven. Dit geval is bij Gedepu teerden in handen, die zelf hiervoor hier zijn geweest. Dhr. v. Poelgeest wijst er op dat Amsterdam ook een scheiding gemaakt heeft. Spr. heeft echter den indruk gekregen dat dhr. Fukken hier ook een zaak, een wijnzaak, wil oprichten. Hebben B. en W. hieraan aandacht geschonken Dhr. Labrijn heeft van verschillende omwonenden bezwaren gehoord, die den vollen prijs van den grond hebben moeten betalen. Zou een opvolger ook iederen dag den mest laten weghalen Spr. meent thans wel bezwaar te moe ten maken, hoewel hij aanvankelijk er niet zoo sterk tegen was. Dhr. van Melle zegt dat dhr. De Bruijne in de nabijheid grond gekocht heeft die zou door inwilliging van het verzoek in prijs gedrukt worden. Spr. vreest precedenten. Dhr. van den Bout zegt dat dhr. De Bruijne nog niets gekocht heeft, al zal het vermoedelijk geschieden. Het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, wordt aange nomen met 98 stemmen (tegen de heeren Buijs, Vienings tn Crucq. Rondvraag. Dhr. Eckhardt vraagt een verorde ning opdat niemand op het ijs komt voordat het goedgekeurd is. Ze mogen er toch ook niet zwemmen P klein stadje tevreden U lijkt mij anders juist iemand voor een veel giooter arbeidsveld te zijn.' „Ik heb eenigszins den aard van Caesar," antwoordde Kirchhoff schert send. „Ik wil hier liever no. één zijn, dan ergens anders no. twee of drie. En hier ben ik inderdaad no. één. De vroegere dokter is gestorven, een nieuwe is nog niet gearriveerd en het is zeer de vraag, of er esn zal komen want veel practijk zon hij waarschijnlijk Diet meer vinden. Weliswaar ben ik op den keper beschouwd alleen maar chirurg en als zoodanig oefen ik mijn beroep dan ook in het klooster uitmaar ik heb mij toch ook dikwijls met andere voorkomende ziekten beziggehouden en heb menigmaal goede resultaten bereikt. De menschen uit den geheelen omtiek hebben vertrouwen in mij. Ik beken natuurlijk graag, dat ik nogal geluk gehad heb met de behandeling mijner patiënten. Het gesprek ging nu geheel en al De voorz. meent dat er iets over is in de politieverordening. Het is een ellende. Dhr. Flink zegt dat er heele tijden borden hangen metIJs gevaarljjk, ook als hel ijs weg is. De voorz.De jongelui trekken zich van waarschuwen heel weinig aan. Spr. heeft dit met twee jongens onder vonden, die het gevaar inzagen en toen gingen ze met een „hoera" er toch op. Dhr. Eckhardt wijst er op dat de baan vaak stukgereden is, voor dat het ijs goed is. De voorz. zegt dat een en ander onderzocht zal wordeD. Dhr. Labrijn brengt dank en hulde aan het Burg. Armbestuur, dat op zoo royale wijze aan het verzoek van de gemeente is tegemoet gekomen, (Applaus. We herinneren iu dit ver band even aan het ingekomen stuk in ons voiig nummer, dat Ged. Staten aan het Burg. Armbestuur machtiging verleenen om aan deze gemeente f 3000 te verleenen voor werkverschaffing.) Dhr. Goedbloed vraagt naar een regeling van het autobnsverkeer. De voorz. wijst op de groote moei lijkheden. Dit blijkt ook uit de rechts zaken. In eerste instantie veroordeeling, in tweede niet. Dhr. Goedbloed zegt dat in Rotter dam staanplaatsen worden toegekend. Met zulk een verordening kan men op de deugdelijkheid der bussen ook toe zien. De voorz.-. Daaraan wordt gewerkt van hooger hand en binnenkort zal dit wel komen. Middelburg heeft tweemaal tevergeefs een verordening gehad. Dhr. Goedbloed zcu toch staan plaatsen willen aanwijzen. De voorz. zegt dat we druk aan 't werk zijn om een regeling te krijgen. De gemeente kan niet de bussen keuren of de chauffeurs, omdat ze ook in andere gemeenten rijden. Dhr. Goedbloed meent dat hel in Rotterdam wel geschiedt. De voorz. zegt dat de bedoeling is om meermalen te keuren. Een retributie van de eigenaars zou worden geheven. Maar heusch, het ligt niet op den weg der gemeente. Van hoogerhand wordt er aau gewerkt. Dhr. Stieger vraagt of hel door den Raad niet geapprecieerd zon worden, dat B. en W. zich tot den commissaris der Koningin wenden, teneinde te ver krijgen dat ook onze gemeente de eer zal genieten bij de Zeenwsche reis van H. M de Koningin voor een bezoek in aanmerking te komen. Dhr. Labrijn stelt voor zich tot den commissaris te wenden. De andere heeren sluiten zich hierbij aan. Dhr. Crucq zegt dat het hem weinig interesseert. Dhr. Vienings zou de markt willen bestraten in breede strook van stad- hnis tot muziektent en hier de stand plaats van auto's vestigen. De voorz. zegt dat B. en W. dit punt al onder oogeD gezien hebben. Maar er kwam weer iets anders tns- schen. „Als ze er niet gaan staan Juist om dit te voorkomen wordt aan een verordening gewerkt Doordat aan een verordening wat mankeert, volgt vaak een vrijsprekend vonnis. Hiervoor zou spr. vreezen. Dhr. Crucq vraagt naar de bepalin gen van den verkoop van grond in Nieuw Goes. Er wordt gezegd dat over de geneeskracht der verschillende geneesmiddelen en Festenrath meende te bemerken, dat Kirchhoff zich zelf van tijd tot tijd over zijn kunde vroolijk maakte. Hij deed zich daarbij voor als een slim, sarcastisch persoon. Toen sprong de conversatie weer over op allerlei algemeene onderwerpen en Kirchhoff scheen ook in de literatuur goed thuis te zijn. Hij kende vooral de bedenkelijke geschriften beden kelijk voor een man zooals hij, die half en half tot een geestelijke orde behoorde, of tenminste iu dienst daar van stond van de nieuwe Fransche wijsgeeren en dichters tamelijk nauw keurig. Daarua echter op zijn horloge kijkend, stond hij plotseling op en zeide, dal hij moest gaan. Hij hoestte nn ook eenige malen, wat tot nu toe nog in 't geheel niet het geval was geweest en schold op het oubestendige voorjaarsweer. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1