WIJNEN en LIKEUREN EK GROS - ER DETAIL ORANGE S.S. N°. U Zaterdag 23 Februari 192é lil jaargang BIJVOEGSEL De artillerie-inrichtingen. Rechtszaken. Provincie-Nieuws Staten-Generaal Financieele Berichten, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ctoesehe Courant COURANT Kleeuwens Ross' Drnhkers- en UltgeversbedrtJ ADVERTENTIE» van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. Het rapport der commissie van or.de - zoek naar de staatsbedrijven der ar il- let ie inrichtingen legt <ku vinger op eeiiige wondeplekken, die nog maar al te vaak het lichaam van een overheids bedrijf ontsieren. ^Geklaagd wordt over een te bindende loonregeling, waardoor de directie niet dezelfde bewegingsvrijheid bezit als het particulier bedrijf en dns geen commer- cieele leiding kan geven. De hoofd directeur aan de Hernbrug heeft te weinig tacttusschen de Hernbrug en de construclie-werkplaatsen te Delft is een absoluut gemis aan samenwerking te bespeuren. Dat hierdoor een duur beleid wordt in de hand gewerkt, be hoeft geen nader betoog. De adj.— directeur te Delft heeft verder te veel vertrouwen in zijn ondergeschikten, waardoor hem fouten ontgaan, die zoowel aan het personeel, als aan de buitenwacht bekend zijn. Voorts heeft de commissie het ernstig vermoeden dat er tDelft tusschen leveranciers en sommig personeel een niet goed te keuren verstandhouding bestond. Het bureau voor aanschaffing van materieel te Delft telt geen commercieele krachten, de voorraden zijn veel te groot, de kostprijsberekeniig is onvoldoende. Uit een en ander blijkt afdoende, dat hei beheer der artillerie-inrich tingen niet met de noodige zakelijkheid gevoerd werd. Wij vreezen dat meerdere overheids bedrijven en -diensten aan dit euvel mank gaan, al zullen gelukkig I de meeste niet zulke onsmakelijke uit wassen vertoonen als de artillerie inrichtingen. (Wij wijzen in dit ver band ook even op de uitlatingen van prol. Treub, welke men onder Binnen land in ons hoofdblad vindt). Wanneer men in de genezing der bareaucrati8che ziekte een middel wil zoeken om het tekort op de Stasts- begrooting te veiminderen, dan meenen we dat dit een voortreffelijk middel is, dat aanzienlijk kan bijdragen tot het verkrijgen van een sluitende begrooting. Het herstellen van dergelijke fouten is niet „bezuinigen", het is „het doel matig inrichten van een bedrijf», het ia een eerste vereischte. Het woord bezuinigen heeft voor velen een onaauge- namen klank. Laat men het hier dus ten opzichte van de staatshuishouding ver vangen door het meer juiste woord „verdoelmatigen". Het bovengenoemd rapport toont aan dat het bedrijf der artillerie-inrichtingen niet doelmatig genoeg was ingericht, Dit brengt meet geld wegsmijten. Op velerlei gebied wordt door den staat geld vermorst. Laat in de allereerste plaats dat vermorsen een einde nemen. Dat is geen bezuinigen, dat is een einde maken aan verspilling. De geest die aan de artillerie— inrichtingen heerseht wordt als 't ware getypeerd door het feit dat de commissie tot haar stomme verbazing vernam, dat onze rijwiel-industrie niet in de be hoeften van het leger zou kunnen voorzien. En dat terwijl onze rijwiel-industrie een jarenlange ervaring en een uitstekende reputatie bezit Kantongerecht Goes. Als opkooper geen doorloopeDd register houden A. N. te lerseke f 25 s. 25 d. (Het vonnis was in de vorige opgaaf abusievelijk niet ingevuld.) 350-jarige onaihankelpheid van Middelburg. Heden (Vrijdag) wordt te Middelburg het feit herdacht, dat voor 350 jaar de stad verlost werd van het Spaansche jnk. Van de openbare en vele parti— culiere gebouwen wappert de driekleur, hedenavond wordt het feit in twee openbare vergaderingen, waarvoor alle 2400 beschikbare plaatsen zijn ver kocht, herdacht. Dopr het comité voor de herdenking werd het volgende telegram aan H.M. de Koningin verzonden „Het comité ter voorbereidiug eener feestelijke herdenking van Middelburg'» vrijmaking van het Spaansche juk. betuigt op heden, den 350-jarigen herdenkingsdag der overgave van Mid delburg aan den Prins van Oranjj, aan Uwe Majesteit, als Hooggeëerde nazaat van den onvergeielijken Willem den Zwijger, zijn eerbiedige hulde en warme aanhankelijkheid''. Namens het comité mr. J. H van Bel, voorzitter, mr. M. W. G van derVeur, secretaris. Jachtwet. Bij Kon. besluit van 19 dezer is een jaehtcommissie benoemd (ingevolge de jachtwet 1923). Tot lid dezer com- mississie is o.a. benoemd mr. H. F. Lantsheer te Middelburg en tot plaats vervangend lid de heer W. Kakebeeke te Goes. Heinhenszand. In de Woensdag avond gehouden a.'gemeene vergadering van de kolenvereenigiug „Samenwer king* alhier, waren 33 van de 192 leden aanwezig. De ontvangsten over 1923 (het batig saldo van een vorig jaar inbegrepen) hebben bedragen f9251,96, de uitgaven f 8864,40, goed slot f 387,56. Er werden aangekocht 309 ton diverse brandstoffen. De be stuursleden H. van Iwaarden en B. Simon8e werden herkozen en inplaats van J. Nij8se, die bedankte, G. Kuzee 's Gravenpolder. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Eigen Erf". De vereeniging was 8 leden achteruit gegaan. Zij telt thans nog 26 leden, waarvan 14 tegenwoordig. Uit hét verslag van den penningm. bleek, dat in 't geheel nog een saldo in kas was van f 9.95, Besproken werd hoe thans te doen. Er is thans reeds zoo lang overal gezocht om een lapje grond te koopen, maar stelselmatig wordt alles geweigerd. Besloten wordt bij het hoofdbestuur aan te dringen om de verschillende aanvragen, die een uit vloeisel zijn van de wet, uit te voeren. Als bestuursleden werden met alge. meene stemmen herbenoemd de hceren G. A. Nijsse en j. Nijsse. (z.) De haven van Vlissingen. Door den heer P. G. Laernoes, lid van den raad te Vlissingen, is onlangs tot B. en W. de schriftelijke vraag gedaan, of er gevaar bestaat, dat de gemeente de kosten van verplaatsing der opstallen der Maatschappij Zeeland, geraamd op f 275,000, zal moeten dragen, ln de heden (Vrijdag) gehou den raadsvergadering heeft de burge meester geantwoord, dat mede op grond van door burg. en weth. ingewonnen rechtsgeleerde adviezen juridisch vast staat, dat de gemeeate Vlissingen tot geenerlei schadevergoeding aan de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" ver plicht is voor het sloopen van haar opstal op het erfpachtsterrein door het Rijk ten behoeve van de havenverbe tering art. 4 van het huurcontract met deze maatschappij heeft dit uit drukkelijk vastgelegd. Kloetinge. De minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat een vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw van f 300 zal worden toegekend aan deze gemeente ten behoeve van J. D. v. Doorn. ïloedekonskerke ln den nacht van Woensdag op Donderdag is wederom een thans onbekende zeeboot aan den kapuinhoek op den dijk gevaren en heeft bij het vlot komen vrij belang- rijke schade aan den dijk aangericht. Ondelande. Woensdagavond werd door den varkenshond „Draagt elkan ders lasten" alhier de jaarvergadering gehouden. Door den voorz. werd mee gedeeld, dat in 1923 voor gestorven varkens is uitgekeerd f 298,86. De rekening met de noodige be scheiden werd nagezien en in orde bevonden. De heeren A. J. Mol en C. de Beste worden als bestuurslid herbenoemd. Voorts werd besloten de varkens der leden door den veearts te luten inenten tegen eene vergoeding van 50 cent per varken, de meerdere kosten uit de kas te betalen. Het inleggeld voor nieuwe leden werd voor 1924 bepaald op f 2 en de toetreding als lid opengesteld tot 81 Mei a.s. Tot bode van de vereeniging werd herbenoemd J, Goetheer tegen eene belooning a f 12,50 per jaar. Ilausweert. Het met steen geladen zeilschip „Anna", schipper Koster, is in de Dordtsche Kil in aanvaring ge weest met het aleepschip „Karei Ooms" waardoor de „Anna" zware schade beliep. De „Karei Ooms" heeft eenige lichte schade bekomen. lerseke. Donderdagavond vergaderde de Groene Kruisvereeniging Ziekenzorg in het huis van Armverzorging. De opkomst was gering. De aftredende heeren J. C. v. d, Burght en J. J. v. d. Peijl werden bij acclamatie herkozen. In de vacature J. van Es werd gekozen dhr. W. Hage. Uit bet verslag van den secr.-pen- ningmeester, dhr. W. Honders, bleek ficatie is: Provincie Zeeland 135 lee ningen voor f470538, 's Gravenhage 146 leeningen voor f3,405862 Rot terdam 28 ieeningen voor f 598625 overig Zuid-Holland 29 Ieeningen voor f680965; Amsterdam 162 Ieeningen voor f 4,490612 overig Noo d-Holland 176 Ieeningen voor f 1,714430; Pro vincie Utrecht 25 leeningen voor f 156440; Provincie Gelderland 5 leeningen voor f 78900 en Provincie Noord-Brabant 5 leeuingen voor f36250. Aan pandbrieven was op 31 Decem ber 1922 in omloop voor f 11.001050, In het afgeloopen jaar is totaal ver kocht voor f 1.320150, n.l. f 3100 4'/j pet. pandbrieven, f 166600 5 pet. pandbrieven, f 1.039000 5'/a pet. pand brieven en f111450 6 pet. pand brieven teruggekocht wc-rd voor f510150, verzilverd voor f 85700 en uitgeloot voor f 201000, waardoor op 31 December j.l. aan pandbrieven in circulatie was voor een bedrag van f 11.524350 aan 4 pet., 4*/< pet-, 4Vs pet., 5 pet., 5% pet., en 6 pet. pandbrieven. De geplaatste 1250 aandeelen, van f 1000, waarop 10 pet. is gestort, waren op 31 December over 396 houders verdeeld. De netto-winst bedraagt f 70047,44s. Hiervan komt f 15811,436 aan het Reservefonds, waarna de gezamenlijke Reserves f 187605,87 zullen bedragen. Het dividend kan worden bepaald op 18 pet. (v. j. 17 pet.). dat het boekjaar sloot met een batig saldo van f 429,37. Aan verplegings- materiaal en versterkend voedsel in dienst der t.b.c. bestrijding werd resp. besteed f 150,70 en f 197,74. Het ledental vermeerderde in J923 van 170 tot 188, in 1924 klom dit tot 206. Het aantal huisbezoeken in dienst der t.b.c. bestrijding bedroeg 353, het aantal uitgeleende voorwerpen 111. Ook werd nog besloten tot aanschaf fing van meerdere artikelen voor het magazijn. De vergadering der ver. voor Ger. lager onderwijs alhier, Donderdag avond in de school dier ver. gehouden, was goed bezocht. Voorz. dhr. Vende» ville. Het voornaamste punt der agenda was de sanctie der ver. op de beslui teu der geeomb. vergadering. Na eenige discussie diende ds. B. Meijer de vol gende motie in „de ver. voor Geref. lager onderwijs, gehoord het verslag der gecombineerde vergadering van Ger. en Herv. gehoudeu, keurt goed alle handelingen door het bestuur tot voor bereiding van deze verg. verricht, be tuigt instemming met hetgeen op deze vergadering besloten werd, besluit hare planneu tot oprichting van eigen be- waarschool op te schorten en haar volle medewerking te verleenen om te komen tot stichting van een bewaar school op Ger. grondslag in samen werking met de Hervormden en zoo mogelijk met allen die de Ger. belijde nis zijn toegedaan". Deze motie werd aangenomen met 32 voor 2 tegen, waarna dhr. Jac. Rothuizen de verg. sloot. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1923, het negentiende boekjaar, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar 130 aan vragen voor hypotheek zijn ingekomen, tot een bedrag van f 2.307825. Hiervan zijn tot stand gekomen 114 leeningen, samen groot f 2.008475. Tot 31 December 1922 waren ge sloten 1384 leeningen, tot een bedrag van f 23,324480, totaal dus 1498 leeningen voor f 25332955. Vóór 1923 was aan aflossingen ontvangen voor f 12,208290 terwijl in het afgeloopen jaar door de debiteuren f 1,492043 is terugbetaald, zoodat op 31 December j.l. per saldo op hypo theek uitstond f11,632622, verdeeld over 711 leenlngeD, waarvan de speoi- TWEEDE KAMER. Woensdag is een aanvang gemaakt met de replieken. Dhr. Dresselhuys (v.b.) noemde het bezuinigingsplan der regeering een lapmiddelsysteem. Spr. wil een nieuwe lijn. We zijn 10 jaar op een verkeerden weg voortgegaan. Er zijn schatten besteed aan den socialea vooruitgang, dcch het resul taat is een toenemende ontevredenheid geweest. Spr. constateert dat de rede voeringen van de soc. democraten en de vrtjz. democraten een spel van opbod en afslag waren. Het verschuiven van lasten van rijk op gemeenten is geen bezuiniging. De liberalen willen her vormingen langs den weg van overleg en geleidelijk. Met de motie Troelstra kan spr. zich vereenigen, echter niet met het begin uitstel van iedere bezuiniging. Mr. Troelstra heeft daarop zijn onderwijs-motie aanmerkelijk verzacht. Op het resultaat van de gevraagde Staatscommissie moeten nu nog slechts wachten „aangekondigde plannen tot bezuiniging als verhooging van den leeftijd van toelating en afschaffing van het zevende leerjaar." Vermelden wij nog een motie van mej. Groeneweg (s.d.) waarin ook voor de vrouwelijke ambtenaar een bij de wet geregelde rechtspositie wordt ge vraagd. Spr. richtte zich in een scherp speechje tegen het ontslag der ge huwde ambtenaar. Dan een motie- Wijnkoop tot „af braak" van leger en vloot, in den aan hef waarvan het groote gevaar voor de arbeidersklasse, in inflatie gelegen,wordt erkend. Van de replieken op Donderdag ver melden we dat dhr. Schouten (a.r.) betoogde dat verschillende critici der regeeringsplannen in vorige jaren meer malen de uitgaven meer hebben willen opdrijven, dan thans helaas is geschied. Dhr. Marchaiit (v.d.) behandelde de plannen tot intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit. De overheid had zich met de ambte naren in verbinding moeten stellen en niet bij voorbaat decreteeren „zoo en zoo moet het zijn". „Meer dan 60 maal 60 millioen gave guldens is het waard, dat de overheid haar lechtsbewustziju ongerept handhaaft". Dhr. V. Gijn (v.b.) becijferde de daling van ons nationaal vermogen sedert 1914 op 15 pet en die van het vermogen per hoofd op 23 pet. Mej. Kats (c.h.) kwam op tegen het ontslag der huwende ambtenares en was van meening dat de overheid niet zoo diep in de autonomie van het gezin mag ingrijpen. Doordat eenzélfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prij s 1 per regel slechts 16 cent.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1