School en Kerk. STADSNIEUWS. Provincie-Nieuws. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. dam in 1923 83 cent pet uut. Bij de gemeente bedroeg dit f 1.17. Dit is nog 40 pot. hooger. B. en W. van Den Haag hebben medegedeeld, dat de loonen der gemeentewerklieden niet behoefden te worden verlaagd, omdat de begrooting toch sluitend te maken was. Dit nu was aan alle kanten verkeerd. Men heeft daarmee niet alleen een klasse van bevoorrechten gekweekt, doch heeft hiermee bewezen, geen flauw benul t'tf hebben van den ernst van den toestand. Voor ieder, die een greintje voelt voor het belang van ons land is het een eiscb, dat begrootingen van rijk en gemeente sluitend zijn moeten niet alleen, maar ook op een veel lager peil. Toelatingsleeftijd lagere school. De minister van onderwijs heeft Dinsdag in particuliere audiëntie ont vangen H Smeenge en Klaas de Vries ter nadere toelichting van het door het hoofdbestuur van Volksonderwijs inge. zonden verzoekschrift tot intrekking van het Koninklijk besluit van 19 Jan., waarbij de leeftijd van toelating tot de lagere school van gemiddeld 6 op 7 jaar is gebracht. De totaal-indruk van het onderhoud is, dat om den wille van het maar al te diep ingrijpen in het gezins- zoowel als in bet schoolleven van dezen maat regel terwijl meer congruentie tusschen arbeids- en schoolwetgeving, op deze wijze toch pas over zes jaar zou worden bereikt, zeer ernstige overweging van het verzoek zal volgen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Oud 'lande ds. Homburg te Goes. Bevolking. Gedurende de le helfider maand Februari 1924. Ingekomen G. van Oirschot, religieuse, van Teteringen, Stalstraat 3. Joh. Schrijver, kinderjuffrouw, van Rotterdam, West- singel 77. M. Hijman, bouwk. opzich ter, van Aardenburg, de Ruijterlaan 12. Iz. Jansen, postambtenaar, van Nisse, SchengeBtraat 34. J. Plieger, opzichter N. S. van Utrecht. Wilhelminaslraat 40. L. H. v. d. Schelde, gew. sergeant van Ede, Blaaubeenstraat 1. SB' J. Damen, schrijver postkantoor, van Mid delburg, J. Valckestraat 7. Vertrokken W. C. de Weerd, gasfitter, naar Leerdam. M. Ruitenbeek, letterzetter, naar Weesp. P. Coomans, matroos, naar Rotterdam. W. van Hoorn, boekhouder, naar Kloetinge. J. van Belois, chauf feur, naar Middelburg. E. A. Vergouwen, beeldhouwer, naar Roosendaal. B. J. Glerum, matroos, naar Gorinchem. D. Adriaansen, religieuse, naar Etten en Leur. D. J. van der Linden, sigaren maker, naar Middelburg, i Hendrikse en Qoj!,s Bank. Donderdagmorgen hébben wij een bezoek gebracht aan het bijkantoor Goes van de N.V. Hendrikse en Co's Bankiers en Effectenkantoor, waarvan de aardige gevel de Beestenmarkt siert. De direc teur, de heer J. Laport, verstrekte ons alle gevraagde inlichtingen. Uit de geschiedenis stippen wij het volgende aan ln 1857 werd het bankierskan toor Hendrikse waarvan het hoofd kantoor, zooals bekend, in Middelburg is gevestigd opgericht; in 1912 werd het een N.V. In 1911 werd een bijkantoor opgericht te Sluis, in 1913 te Oostburg en in 1923 te Goes. Vanuit Goes worden zitdagen gehouden te Wissenkerke, Kortgene en Kruiningen. Het bijkantoor Goes ziet er keurig uit, voor aan de straat is het tptivé- kantoor, daarachter het klerkenkantoor en dan volgt een 3e kantoor, tevens wachtkamer. In een flinke Lips-brand- kast kunnen veilig de diverse stnkken van waarde en de boeken worden be waard, terwijl de brandkast tevens een afdeeling voor berging van effecten trommels bevat. Vermelden wij tenslotte den naam van den heer Rothuizen als bouw meester, Chamuleau als aannemer, terwijl dhr. v. Stee het schilderwerk verzorgde. Goesche Wijkverpleging, Aan het jaarverslag ontleenen wij dat 1923 een goed jaar is geweest en het werk naar verschillenden kant is uitgebreid. Door beide zusters zijn in het afgeloopen jaar 5551 bezoeken gebracht. De belangstelling is gestegen. Werd over 1922 door patiënten bijgedragen tot een bedrag van f 169,50 in 1923 werd f 340 ontvangenterwijl het aantal leden en begunstigers steeg tot 340 met een contributie van plm. f 726. De subsidies van diaconie, Alg. Armbestuur en Gemeente werden met het optreden van de tweede diacoues verhoogd, ln weerwil van alles moest echter een f 150 ingeteerd worden van het batig saldo, waarmee 1923 werd ingezet. Het bestuur brengt beiden zusters hartelijk dank voor het vele, dat ze deden. R. L, W. S. Met iugang van 1 Maart a.s. is aan C. Zuidweg, te Wolpbaartsdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie ven toezicht op de Rijkslaudbouwwinterschool te Goes, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem bewezen diensten. Ver v. Vrijz-Godsdienstigen, Zondagavon! 7 uur zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van dr. J. P. Cannegieter. De godsdienstoefening zal niet 's mor gens maar 's avonds gehouden worden. Op de wandeling. Er zijn meuschen, die steeds het een of ander op iets of iemand hebben aan te merken, die altijd, wat men noemt, in de contramine zijn. In ons land zijn heel veel van zulke mensehen. De Nederlander is een oppositie-man bij uitnemendheid. Zet twee Neder- landers bij elkaar en ze zijn het oneens, en ieder sticht een vereeniging en maakt propagandisten, die het onder ling weer niet eens kunnen worden, die de vereeniging uitloopen en een nieuwe vereeniging stichten. Eu bijkans altijd loopt het verschil van meening over kleinigheden. Zoodoende wordt er veel te veel gepraat over, gedacht over kleinigheden en de groote lijnen worden uit het oog verloren. De groote lijnen waarover men het vaak wèl eens is. Maar daaraan wordt geen aandacht besteed. Wij leven meestentijds te midden van een geredekavel over pietluttigheidjes. Probeer eens een waardevol onder werp aan te snijden. Tien tegen een dat na enkele minuten uw geachte toehoorder op eukele uwer woorden afvliegt als een foksterrier op een prop papier en er aan begint te trekken. Zoo'n prop wordt dan hoe langer hoe grooter, de stukken vliegen er af. En evenals de foksterrier bromt uw toe hoorder, die uw tegenstander geworden is, nu eens nijdig, dan weer kwispel staart hij als 't ware en lekt uw handen. Het mooie onderwerp, waarover gjj van gedachten had willen wisselen is mijlen ver weg en de futiliteit kraait koning. Als de Nederlander maar eens kou leeren een ander te laten uitspreken en hem geduldig en opmerkzaam aan te hooien. Maar dat doet hij niet. Hij luistert niet, hij is in gedachten al lang bezig te weerleggen en wacht vol ongeduld op het moment, waarop hij zijn plaat zal kunnen afdraaien, opgedraaid is de gramafoon alreeds. O, kon de Nederlander eens leeren dat ook een ander dan hijzelf een verstandig woord kan praten, dat ook de denkbeelden van een ander waarde vol zijn en niet a priori idioot. Maar in den regel ziet hij zichzelf als spil en middelpunt van de wereld en nu ja, er zijn ook nog andere menscheu. Bescheidenheid is niet een der meest op den voorgrond tredende eigen schappen van de Nederlanders. Weiter kommt man ohne ihr, O zeker 1 Althans in materieelen zin. Maar ook in mo- reelen TOMMY. 's Heer Arendskerke. Terwijl A. Ph., alhier, bezig was met houthakken, had deze het ongeluk met zijn bakmes zich dermate aan zijn voet te verwonden, dat dr. v. Iwaarden heelkundige hulp moest verleenen. Bij het schoonmaken van graan had L. R. het ongeluk met een zijner vingers tusschen den windmolen te geraken, waardoor den top van dit lichaamsdeel zoodanig werd beleedigd, dat inroeping van heelkundige hulp noodzakelijk bleek. Wilheltninadorp. Toen schipper A, Dhondt van Terneuzen naar Goes, Woensdagavond 1.1. de buitenhaven op het Sas binnenvoer, is hij zoodanig op een steenenberm terecht gekomen dat er een lek ontstond. Het was niet mogelijk, met de gewone handpomp, bij den opkomenden vloed het schip drijvende te houden, zoodat geheel zijn lading beurtgoed, tarwe, erwten en kunstmest met het zeewater in aan raking kwam en daardoor geheel is beschadigd. Assurantie dekt vermoe delijk alle schade. Wolfertsdijk. In de ledenverga dering van de Vereeniging tot oprich ting en instandhondingvan Christelijke bewaarscholen, werd besloten de werk zaamheden voort te zetten en over te gaan tot oprichting van een of meer Christelijke bewaarscholen en hieitce aan te weuden de middeiea, die ten dienste staan. Genoemde vereeniging werd ju 1906 opgericht. In lange jaren werd met vergaderd of contributie geïnd, zoodat het niet recht duidelijk is hoeveel leden de vereeniging telt. Nu opeens toont de vereeniging teekenen van leven. (Is het misschien omdat het Dep. van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeeu reeds eeoige stappen beeft gedaan om tot oprich- tiug te komen van 2 Fröbelscholen, en zal misschien de plotselinge her leving van de Vereeniging van Chris telijke bewaarscholen opnieuw oorzaak zijn dat de belanghebbende inwoners van een bewaarschool verstoken blij ven f D corr.) Rilland. Woensdag vergaderde de afdeeling van het Groene Kruis alhier, onder voorzitterschap van dr. Moree. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden gestegen was van 308 tot 356. Vie- leden wa ren overleden en vier vertrokken. De voorzitter herdacht den overleden sec retaris, den beer j. Reijnhoud, die zoo veel voor de vereeniging heeft gedaan. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Koning, F. Nevea, J. Danden en C. van Dainme. In de vaca ture Reijnhoud werd voor wijk ge kozen, uit een aanbeveling van 3 per sonen, de heer C. Kok, nadat de heer G. van der Leeden kennis had gegeven dat hij een evenlueele benoeming niet zou aannemen. Uit de rekening van den penningmeester bleek dar ontvan gen was f 861,23 en uitgegeven f 317,37J dus een batig slot van f 543,85J. Besloten werd dit bedrag op de meest voordeelige wijze uit te zetten. Dooi deu afgevaardigde naar de vergadering der provinciale werd een uitvoerig verslag gegeven van bet op die vergadering behande.de. Tot afgevaardigde voor de eerstvolgende vergadering werd met algemeene stem men benoemd de heer W. Griep. Daarna sluiting. De opkomst was niet groot. Woensdagmorgen had op de Schelde voor Balh een ongeluk plaats. De sleepboot Schelde met eeu sleep van 3 slepen, geladen met macadam, voer voorbij een in bet vaarwater lig— genden zandzuiger. Het achterste sebip „Alida", kapitein De Ridder, op reis van Antwerpen naar Rotterdam, kwam door den sterken stroom dwars voor den zandzuiger, waarop de ankerketting van de zuiger door het schip sneed. Ook de sleepboot kon geen hulp bie den, aangezien de staaldraad in de schroef raakte. Met een zeil trachtte men nog het schip drijvende te houden, het gelukte evenwel niet. De beman ning werd gered. Eenig huisraad kon ook worden behouden. Het schip was nog slechts 3 maan den in de vaart. Krabbcndüfee. Woensdagavond werd hier de 6e Ouderavond gehouden. Een 70-tal ouders had san de uit— noodiging van de oudercommissie ge hoor gegeven en had zich in bet gymnastieklokaal vereenigd. De heer Nieuwenhuijze, hoofd der school, opende de vergadering. Tot zijn spijt kon de heer de Nooijer door ernstige familieomstandigheden de toegezegde lezing met lichtbeelden over Oud-Egypte niet houden. De voorz der oudercommiesie en de schoolopziener, dhr. Brandsma, waren verhinderd. Daarna kwam het Kon. besluit waarbij de toelatingsleeftijd met een jaar ver hoogd werd, ter sprake. Er werden door verschillende ouders vragen hier over gesteld, die door den beer Nieu wenhuijze of den burgemeester beant woord werden. De aftredende leden der commissie werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Daarna kreeg de burgemeester het woord. Hij begon met ons iets over de suikerbiet te vertellen. Deze plant is uitheemsch en was oorspronkelijk een éénjarige plant, die door cultuur een tweejarige, zooals wij die kennen, ge worden is. We volgden de suikerbiet toen naar de fabriek. Ter verduide lijking waren een tweetal schetsen van het inwendige der fabriek opgehangen, en stonden er een 20-tal fleschjes waarin we gaandeweg de suikerbiet in suiker zagen veranderen. Deze aanschouwings middelen waren door den burgemeester aan de school geschonken. Op duide lijke wijze vertelde spreker ons nu den gang van zaken in de fabriek en wist bij zijn hoorders van 't begin tot het einde te boeien. Het was een leerzame voordracht. Een dankbaar applaus viel spreker dan ook teu deel. Na de pauze las de burgemeester een stukje voor van Mevr. Cohen de Vries n.l. „Trui" uit„Kinderen uit mjjn klas." Uit de ademlooze stilte die in het lokaal heerschte, voelde men, hoe de ouders meeleefden. De rondvraag leterde niets belang rijks op. De heer Nieuwenhuijze dankte daarop den burgemeester, die dezen avond zoo schitterend had doen slageu. Hij dankte ook hen, die voor de muziek, orgel en viool, gezorgd hadden en sloot toen de vergadering. Voor de op te richten bewaar school zijn reeds 28 leerlingen opge geven. Kapelle Bij den klein-landbouwer Iz. op t Hof alhier, is door den Rijks- veearts, dhr. M. van der Vliet, mond en klauwzeer geeouslat-erd onder de melkkoeien. De rederijkerskamer „Onderling Kunstgenot" alhier, g«f Dondert ag- avond haar wee Je uitvoe/iug. Opgevoerd weid een blijspel voor 11 persouen„Mous de Schoenpoetser" en 'n blijspel eveneeus voor 5 personen „Ja nus de Wonderdokter". Met een klucht spel voor 2 personeu „een. kwartiertje in de Rechtzaal" we J besloten. De opkomst was bevredigend. Met succes werd gespeeld. Mr. Uressnhujs te Middelburg. Voor een goed bezochte openbare vergadering van de afd. Middelburg van den Vrijheidsbond, sprak Woens dagavond Mr. Dresselhuys over den politieken toestand. In den breede stond spr. stil bij bet militaire vraagstuk, waarom z. i. de laatste 20 jaar alles draait en dat ook de oorzaak was van de herhaalde lijke veranderingen in de samenstelling .van het miuisterie-Ruys de Beeren- brouck. Spr. wees daarbij o.a, op de weifelende houding van de Vrijz. Uem. tegenover dit vraagstuk. Eerst wilden zij een vo.ksleger, toen 40, later 70 millioen bezuiniging. Rechts zal zeker eeu groot aantal R. K. zijn voor het „g en man en geen cent". De Vrijheidsbond eikeut echter dat men nog een leger en vloot moet hebben, al was het alleen voor ver dediging der neutraliteit. De Zeeuwen weten het best wat het zeggen wil als die bedreigd wordt. Men mag echter niet meer voor bewapening uitgeven dan men kaD. De wedstiijd iu bewa pening was aanleiding lot. den oorlog en als er geen andere krachten tegen werken, zal het er weer toe komen. ThaDs is Frankrijk met zijn bond- genooten het slerkst. De vrfdes-idee moet alom ingang vinden, anders is de wereld tot onder gang gedoemd. De Volkenbond ver dient dan ook alle aandacht. Spr, wijst op de geschiedenis der vlootwet en zegt dat de V. B, uit volle overtui ging hebben tegengestemd. De crisis behandelende, zpgt spr dat men rechts alles deed om de regeering voor zich te behouden en te zorgen dat geen andere politieke pariij aan het roer kon komen. De aange wezen weg was een nationaal kabinet geweest. De crisis heeft heel wat geleerd ten opzichte van de coalitie, die vastgehouden werd door den strijd voor de bijzondere school, maar verder alleen door ruilhandel van gewenschte zaken, met op zijde zetten van eigen principes. Van al wat dr Kuyper beloofd heeft is niets terecht gekomen dan bet geld voor de bijzondere school. Als de coalitie door de crisis vermoord is, dan is dit een geluk, maar men moet oppassen dat zij niet terugkomt, evenals het ministerie, dat niet dood is te krijgen. Dat inkrimping der staatsbemoeiing noodig is, voelde men reeds in 1913 bij de samenstelling der vrijzinnige concentratie, toen ook de Vrijz. Dem. nog vrijzinnig waren. Behandelende de ambtenarij wees spr. o.a. op een schrijven van een Insider, over den postcheque en giro dienst, die hem juist heeft geschreven dat 60 meisjes nu reeds 10 maandeD lang lederen dag proefkaarten betikken, ieder 2000 per dag of samen 120.000, die dan des avonds weer vernietigd worden, gerekend tegen c>-11^ Por kaart, dan kost dit f 300 per dag. Af en toe wordt een groote manoeuvre gehouden en dezer dagen is daarbij gebleken, dat nog Diet alles goed marcheert en men dus nog geen her vatting van den dienst moet verwachten. Inzake de Arbeidswet wees spr. er op dat bij de firma S. J. Menke te Enschedé, waar nimmer een ongeluk voorkwam, nu volgens de arbeids inspectie 87 verbeteringen moeten wor den aangebracht. Men heeft met de ihans gevolgde wijze van regeeren niets bereikt en het roer moet omgegooid worden. Inzake de verlaging der ambtenaars salarissen zeide spr. dat de regeering zedelijk zich door art. 40 verbonden heeft, maar niet wettelijk. Zij moet met beleid overleg plegen met de commissie voor het georganiseerd over leg, welk overleg niet mag ontaarden in het geven van beslissingsrecht aan de ambtenaren. Door afvloeiing moet men komen tot een korps ijverige en goed bezoldigde ambtenaren. Auto met kinderen te water. Te Wijk bij Duurstede reed eeu au'o, waarin viji personen (een vader met vier kinderen) van de veerpont in de Lek. De kinderen witten tijdig de kap van de auto los te trekken, waardoor zij er uit konden springen. De vadêr wist twee der jongens zwemmende boven te houden, »ot er een roeiboot kwim opdagen, welke hen spoedig opnam. Ook de derde jongen kon epoedig gered worden, doch een doch tertje was al eeu flink eind wegge- drevef, zoodat men deze slechts u et veel moeite kou redden. De toestand van het meisje is niet al te best. Een kloppartij. Men meidt uit Winschoten In deu nacht van Zondag op Maan dag zijn een twintigtal ongehuwde man nen uit den omtrek met elkander slaags geraakt. Een drietal van deze vechters basen kregeu ernstige verwonding' n, Stokken, messen en andere wapenen, men spreekt zelfs van revolvers, werden gebruikt. Vier politieagenten moeBten tegen de beDde op ndrn. Twee der vechtersbazen zijn gearresteerd. Geble ken is dat verschil'ende voorwerpen geroofd zijn. Een der gearresteerden, zekere N., beeft bekend. Een verdwenen bankdirecteur Dezer dagen is verdwenen de directeur van Philips Bank te Bruns urn. Aan vankelijk werd vermoed dat hij een bedrag van f 30.000 verduisterd had, doch Het Volk vt rneeuit dat hefèbed?ag veel grooter is. Hij genoot groot v rtrouwen bij de hoofddirectie, die bem op den dag van zijn verdwijning had willen aanstellen als eersten kassier aan het hoofdkantoor te Heerlen. Er had dan boeken- en kascontrole moeten plaats vinden, waar door de fraude /ou zijn ontdekt. De verduisteringen zijn ongeveer een jaar lang gepleegd. De verdwenene bield er een zeer royale levenswijze op na en had telkens ten andere auto. Hij heeft den Maandag na zijn verdwijnen een brief aan zijn vrouw gestuurd, waarin hij vertelde van deze wereld genoeg te hebben en de nieuwe wereld in te gaau. Kind verbrand. Drie kinderen van W., te Maastricht, waren alleen thuis. Het jongste, 14- maanden oud, speelde in een hobbelpaard. De andere twee vermaakten zich nabij de kachel met 't aansteken van een courant. Het papier vatte vlam, waardoor de kleeren van het jongste kind iu vuur raakteü, dat geheel met brandwonden was over- dc kt, toen de moeder kwpm aansnellen. Het is kort daarna overleden. Autobus omgekanteld. Een autobus van den dienst Amsterdam Hoorn is Dinsdagmiddag door het kwijtraken van het stuur tusschen Ilpondam en Purmerend omgekanteld. In de autobus waren gezeten 12 passa giers, waarvan 4 zwaar gewond werden. Deze konden niet worden vervoerd. Acht personen werden licht gewond. Deze konden hun reis later vervolgen. Doktoren uit Purmerend verleenden de eerste hulp. De autobus is den onderdijk ingereden en ondersteboven geslagen. De chauffeur met 12 passagiers zaten in den wagen. De ongewonde passagiers zijn per tram vertrokken, onder wie een persoon, dien door den schrik de zenuwen in het hoofd waren geslagen en zich niets herinnerde van het voor gevallene. De oorzaak van het ongeluk is eeu raadsel. De chauffeur staat be kend als een voorzichtig man. Vreeselyjk ongeluk. Bij Lud- wigsstadt, in de nabijheid van Erfurt, Duitschland, is een spoorwegviaduct ingestort, toen er juist een snelgoederen- trein over reed. De locomotief en een aantal wagons stortten in de diepte. De trein kvam terecht op eenige huisjes, die in brand geraakten, evenals een van de wagons. Drie menschen zijn bij het oDgeiuk omgekomen en een stoker zwaar gekwetst. De conduc teur, die zich in den verbraudeu bagage wagen bevond, is er in geslaagd zich te redden, zij het dan ook tamelijk zwaar gekwetst. Hartelijk dank aan allen zoowel buiten als binnen de gemeente voor de vele blijken van belangstelling op 8 Februari j.l. ondervonden. JACOBUS NIJSSE, Echtgeuoote en Kinderen, 's Heer Arendskerke, Februari 1924. DE WILDE HEIJBOER, deurw., zullen op Diasdag 4 Maart 1924, des uamiddags om 1 uur, aau het café „Tivoii" le Qoes (Stationsweg), verkoopen: Melkkoeien, Kalfkoeien en Kalf- vaarzen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2