N°. 22 Provincie-Nieuws. Dinsdag 19 Febrnari 1924 lil jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond «OME Uitgave Naauil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. Eleeuwens Boss' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Hoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden vergadeiing van den Raad dezer gemeente waren alle leden tegen woordig. De voorz. deelt mede dat de heer Jan la Grand zijn benoeming tot schatter van de dranklocaliteiten heeft aangenomen. Voorts dat door Ged. Staten onder Koninklijke goedkeuring de jaarwedde van den burgemeester ingaande 1 Ja nuari 1924 met 15 pet. is verlaagd en mitsdien van f 2000 op f 1700 is teruggebracht. De voorz. zegt dat deze daad van Ged. Staten getuigt van weinig waar deering voor de werkzaamheden die de burgemeesters in het algemeen voor Rijk en provincie uitoefenen, daar toch voor de rijksambtenaren er nog maar sprake is van een tractementsverlaging gelijk aan 10 pet. van de jaarwedde. Dhr. Joh. Bootte zegt het men den voorzitter eens te zijn en betuigt zijn spijt dat nu alleen de voorzitter bij deze tractementsverlaging wordt getrof fen en niet gemeentesecretaris, gemeente ontvanger en andere gemeenteambtena ren. Het loon van den vasten kanton nier, Jac. de Jonge, wordt over het tijdvak 1 Maart1 December 1924 op voorstel van B. en W. zonder dis cussie vastgesteld op f 2,25 per werk dag. Het voorschot voor de R.-C school bedoeld in art. 101 der wet op het lager onderwijs wordt vastgesteld op f 1471,86 voor 1924 en zal in 4 gelijke termijnen worden uitbetaald. De geroeentebegrooting 1928 onderging opnieuw een wijziging. In verbanl met het feit dat de ge meenteveldwachter S. Roelse eerst op 15 Januari 1920 in dienst is getreden zou zijn periodieke verhooging eerst ingaan op 1 Januari 1925, dit acht de raad onbillijk en wordt daarom hem ingande 1 Januari 1924 deze verhoo. ging toegekend. Aangehouden wordt een verzoek van de schoonmaakster van de school en het gemeentehuis om haar pensioenstorting voor rekening van de gemeente te nemen Daar Ged. Staten de verordening tot heffing van pensi oensbijdrage door de gemeenteambte naren niet hebben goedgekeurd wordt thans besloten den gemeenteveldwachter S. Roelse ingaande 1 Januari 1924 8 pet. van zijn pensioensgrondslag tot een bedrag van f 140 te doen betalen. Tot heden was hij van het betalen van pensioensbijdragen door den ge meenteraad vrijgesteld. De voorzitter deelde nog mede dat de keurloonen van vleeteh in de gemeente behoorende tot den kring Ovezand over 1923 de kosten aan dien dienst verbonden niet hebben kunDen dekken, zoodat van verlaging van het tarief geen sprake kan zijn. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter drong de heer Joh. Boone gesteund door den heer M. Walraven er op aan dat de' voorzitter er werk van zou maken dat spoedig wederom een rijksveldwachter op Kwadetidamme zoude worden gestationeerd. Het politie toezicht voor 1 gemeenteveldwachter voor twee bebouwde kommen zooals deze gemeente telt is vrijwel onuitvoer baar. Dé voorzitter zeide dat reeds stappen in dien geest door hem waren gedaan. De vergadering werd daarna gesloten' Rllland-ltïtll. Vrijdagmorgen ver gaderde de Raad voltallig. Na opening houdt de voorz. eene rede, waarbij wordt gewezen op de verandering in de samenstelling van den raad door de periodieke verkiezing en het overlijden van den geachten wethouder Reijnhout. Vervolgens deed de voorz. de voor naamste gebeurtenissen de revue pas- seeren. Z al aanstonds mededeeling worden gedaan vsn de goedkeuring der rekening over 1922 met een batig slot van ruim f 9400, de financieele pers pectieven voor 1923 zijn thans reeds van dien aard, dat over dat jaar een voordeelig slot van zeker f 10000 kan worden in uitzicht gesteld. De heer van de Sande beantwoordt de rede. De opheffing van het vervolgonder wijs wordt door Ged. Staten niet goed gekeurd, tenzij iets anders ervoor in de plaats treedt. Door B. en W. was reeds voor het ontvangen dezer circu laire daartoe besloten en in overleg met het onderwijzend personeel wordt een regeling ontworpen, die te zijner tijd aan den Raad zal worden voor gelegd. Mededeeling wordt gedaan van de verlaging van de jaarwedde van den burgemeester, alsmede vau de goed keuring der Kroon op de gewijzigde verordening op de heffing eener plaat selijke inkomstenbelasting. Een adres van P. P. Theuns om steun wordt verwezen naar het Bur gerlijk Armbestuur. Goedgekeurd is het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan de schoolver- eeniging en tot intrekking der vorige desbetreffende Raadsbesluiten. Tevens wordt door den voorz. overgelegd een verklaring van M. van Iwaarden, waarbij deze zegt nimmer zijn pand te hebben verkocht. De heer Butijn merkt op, dat hij een stuk zou willen hebben waarbij van Iwaarden verklaait dat de koop overeenkomst is ontbonden. Dat heeft niet de Raad geviaagd, maar hijzelf. De voorz. antwoordt dat enkel de vraag is geweest naar een stuk als thans overgelegd. Als van Iwaarden ooit een stuk zou teekeneu als door deu heer Butijn gevorderd, zou hij daarmee erkermen dat de ko-.-p gesloten was, waarmee het onwaarachtige zijner beweringen zou zijn eikeud. I De heer van Boven ziet de nood zakelijkheid niet in vau hetgeen de I heer Bmiju wenscht. Van Iwaarden zeide immers geruïneerd te zullen i worden eu had naar zijn zeggen niet verkocht. De heer van de Sande zegt dat van Iwaarden in zooveel instanties heeft beweerd niet te hebben verkocht dat feitelijk elk stuk overbodig is. Nu de voorz. ten overvloede het thans aanwezige stuk overlegde, is er vastigheid te over. De heer Deurloo meent dat het stuk herroept wat het eerst zegt, hetgeen door den voorz. eu den heer van de Sande wordt bestreden. Het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1924/1925 werd bepaald op 0.9. Een vt o ratel van B. en W. om het in een vorige vergadering voor af lossing van 4 en^'/j pet. geldleeniDgen bestemde batig slot over 1922 aan te wenden tot gedeeltelijke betaling van de kosten dei nieuwe bijzondere school, daar anders daarvoor tegen hooger percentage zal moeteu worden geleend, vindt gunstig onthaal. Op verzoek van den heer Buteijn in stemming gebracht, wordt het met 5 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen Butijn en Bruijnzeel). Op een verzoek van de Chr. Zang ver. te Bath oin gebruik van een lokaal der openbare school des Zon dagsavonds, wordt door B. en W. gunstig praeadvies uitgebracht. Voor vrij vuur en licht wordt een ver goeding van f 5 per jaar betaald. De heer Bulijn is er tegen, de school is voor het onderwijs. De heer Bruijn zeel is er wel niet tegen, maar zou toch dergelijke beschikkingen willen inperken. De voorz. merkt op, dat wie de school wil bestemmen voor het onderwijs, het voorstel van B. en W. kan aanvaarden, dat daaronder ook het zangonderwijs betrekt 1 Een be perking bestaat reeds jaien, daar de schoollokalen niet worden beschikbaar gesteld voor kerlijke of politieke doel einden. Het voorstel wordt aangeno men met 6 tegen 1 stem, die van den heer Butijn. Een gelijk verzoek van de Ver. van oudleerlingen van deu Landbouwhuishoudcursus om gebruik van een lokaal enkele malen per jaar, wordt met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen. Naar aanleiding van een adres, der Ver. „De Weegbrug" te Rilland, om overname van 54J Ma oude keibe strating tegen den prijs van f 7 per M', stellen B. en W. voor hierin niet te treden. Ten vorigen jare kocht de gemeente aan een quantum splin ternieuwe granietkeien, vrijwel het beste keimateriaal, tegen den prijs van nog geen f7, terwijl onder deze oude keien een aanmerkelijk verval zal zijn. Met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de heer Bruijnzeel nog heeft gewezen op eenige verandering, die de S.S. ter plaatse zal aanbrengen. De ver. „Ons middelbaar Onderwijs in Noord Brabant" vraagt een bijdrage per jaar en per leerling van f 100 voor hen, die de R.K. H.B.8. en H.H.S. te Bergen op Zoom bezoeken. B, enW. constateeren in hun praeadvies, ^vr ouwtje,^al ik'n doosje toiletzeep voof jé mee» bfencjen? „\vélneer> jongen, ik wasck me nu 'tv poo5 met ,Svirvligkt Zeep; die iS uitstekend,vont2£tS '^ackt voof de huid en Reeft een (ViSSche- c/eUF. |2)oVefl> dien is Ze goedkoop, Wat dus weer bezuinigen r$. dat de kosten voor gelijksoortige open bare inrichtingen de gemeente op f 300 per leerling komen te staan, waarom hiervoor f 2000 op de begroo ting is gebracht. Uit billijkheidsoog punt vraagt de gelijkstelling reeds ook voor de bijzondere scholen bij te dra gen. Doch ook het financieel belang der gemeente brengt dit mee. Wordt niet bijgedragen en sluit de exploitatie der bijzondere inrichtingen niet, dan moet het tekort allicht ook in het schoolgeld worden gevonden, waardoor de kinderen naar de openbare scholen kunnen worden gedreven, wat de ge meente in plaats van op f 100 op f 300 per jaar en .per leerling komt te staan. Dan is er geen keus meer, doch dau is het plicht. Geadviseerd wordt daarom om gunstig te beschik ken. De heer Butijn vraagt of we betaleu moetenwaarop de voorz. te kennen geeft, dat het geen wettelijke plicht, maar een moreele verplichting is. De heer Bulijn zegt er dan tegen te zijn. De heer fan Boven wijst op het financieel belang der gemeente, dat inwilliging eischt. Gaan de kinderen naar de andere scholen, dan zijn we heel wat duurder uit. De heer Kalle acht het een eisch van billijkheid, ook betaalt men slechts wanneer er leer lingen zijn. Het voorstel vaD B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Butijn. De heer Bruijnzeel bleef buiten stemming. Met algemeene stemmen wordt vast gesteld een verordening op het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling en een instructie voor den correspon dent. Ingekomen is een adres van enkele ingezetenen met verzoek een school lokaal te wiilen afstaan voor de be waarschool, of, indien dit bezwaar ontmoet een subsidie te willen beschik baar stellen. B. en W. wijzen in hun praeadvies op een vermoedelijke incon sequentie in het adres, daar het ook wel de bedoeling zal zijn bij beschik baarstelling van een schoollokaal sub sidie te vragen. Van B. en W. is geen voorstel te wachten om zelf van ge meentewege een bewaarschool te stich ten, daar de school aan de ouders dient te zijn, een overtuiging die steeds meer veld wint ook bij hen die geen Chr. onderwijs begeeren. Voor het open baar onderwijs was de instelling der oudercommissies een stap in deze rich ting. Beschikbaarstelling van een schoollokaal kan thans moeilijk worden besprokeD, daar nog 7 leerkrachten aan de school verbonden zijn doch kan met 1 Mei nader onder het oog worden gezien. Toekenning van een definitieve subsidie zal in overweging kunnen worden genomen, zoodra de Ver. rechts persoonlijkheid heeft verkregen en een raming van kosten enz. is ingediend. De heer van de Sande vraagt of het niet mogelijk is dat er subsidie wordt verleend alvorens de Ver. rechtsper soonlijkheid heeft. De ervaring leerde hem, dat dit laatste wel eens een jaar kan aanhouden. De heer van Boven vindt, aangezien het adres geen cijfers geeft, wij alleen kunnen aannemen dat wij er voor zijn. De heer Bruijnzeel vraagt, of een lokaal der openbare school zou mogeu worden afgestaan, wat den heer Kalle doet zeggen dat het niet onder dén dak mag. De voorz. zou er bezwaar in zien om, waar het gaat om een jaarlijksche subsidie, subsidie te verleenen aan een ver. die nog niet rechtspersoonlijkheid ontving. De Lageronderwijswet stelt ook dien eisch voor bijzondere scholen en terecht. Blijkbaar is het adres ontworpen, toen de plannen nog niet voldragen waren. In elk geval is de vergadering, waarin tot oprichting werd besloten, pas naderhand gehouden. In hoeverre een lokaal van de openbare school mag worden beschikbaar gesteld, zal later in overleg met de Inspectie dienen te worden besproken. Het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten subsidie te ver leenen aan de opgerichte bewaarschool, het bedrag vast te stellen zoodra nadere gegevens zijn verstrekt en rechts persoonlijkheid is verkregen en omtrent een lokaliteit in de school te besluiten, zoodra er ruimte open komt, wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen Butijn en Bruijnzeel, voor Blok, Deurloo, Van de Sande, Van Boven en Kalle). Het voorstel om een rekening-courant aan te gaan met de Bank voor Ned. gemeenten wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (Butijn en Bruijn zeel) en het desbetreffende besluit vast- Met 4 tegen 3 stemmen wordt be sloten niet toe te treden tot den Prov. Brandweerbond (voor aansluiting Blok, Van Boven en Kalle, tegen de overigen). Daarna gaat de vergadering in comité. Na heropening deelt de voorz. mede, dat aan P. J. Rijnberg ontheffing van schoolgeld is verleend voor één kind over 4 maanden en dat een reclame van J. A. van Boven tegen ziju aan slag in de schoolgeldheffing van de hand is gewezen. Daarna dankz?gging en sluiting. Heinkengzand. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad alhier in openbare zitting bijeen. Afwezig met kennisge ving wethouder Van Iwaarden. De voorzitter wenscht den Raad in deze eerste vergadering van het jaar de kracht toe welke noodig is om naar lichaam en ziel de belangen der ge meente te behartigen. De voorzitter brengt verslag uit over den toestand der gemeente in het algemeen. Het aantal inwoners ging vcoruit en beliep op 1 Januari 1855. De gezondheids dienst werkt goed en de gezondheids toestand was goed. Het grondlrakte- meDt van den burgemeester dezer gemeente is gewoiden f 1530 inplaats van f 1800. De begrooling is ontvan gen van deu keuringsdienst van waren waaruit bljjkt dat de gemeenten zullen hebben te betalen f 26000 tegen f 32000 het vorig jaar. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Overgegaan wordt lot verkie zing van 2 leden der commissie tot wering ven schoolverzuim door het vertrek van den heer Wisse, hoofd der openb. lagere school en door het he- danken van den heer B. v. d. Dries. In deze vacatures wordeu gekozen met algem. stemmen de heer Luwema, hoofd der openb. lagere school, eu de heer M. Rijk Jz. Besloten werd de onder wijzerswoning te verhuren aan den 'heer Luwema tegen f 240 per jaar, terwijl kosten van eleotrisch licht en water leiding voor rekening van den huurder komen. B. en W. stellen voor op een schrij ven van de Vereen, van Nederl. Ge meenten, toe te treden als lid, gunstig te beschikken. Op voorstel van den heer A. v. d. DrieB wordt dit besluit verdaagd tot een volgende vergadering nadat in dien tijd elk lid zich op de hoogte heeft kunnen stellen van de statuten dier vereeniging. Door den heer Steketee is eervol ontslag aangevraagd als secretaris dezer gemeente en wel tegen 1 April a.s., wat op de meeat eervolle wijze wordt verleend. Wethouder Simonse zegt, dat nu de oudste wethouder afwezig is, op hem de plicht rust, een woord van dank te brengen aan den voorzitter in zijn qualiteit van secretaris. Op 1 April zal het meer dan 40 jaar geleden zijn dat de heer Steketee tot secretaris dezer gemeente werd be noemd. Veel ja zeer veel is het werk dat door den heer Steketee als secre taris is verricht in een tijdsbestek van zoovele jaren, bijna een vol menschen- leven. Gaarne brengt spreker lof aan den scheidenden secretaris voor de accurate en eerljjke wijze waarop bij zijn taak heeft verricht. Hij weet zich overtuigd namens deu gemeenteraad te spreken wanneer hij hem hiervoor dank brengt. Dat een welverdiende rust van langen duur het loon zij na den moei- zamen arbeid, dit wenscht hij den heer Steketee toe. De heer Dominions welke zoovele jaren de gemeente als raadslid ver tegenwoordigde sluit zich hierbij ten volle aan. De aftredende secretaris dankt voor de vriendelijke woorden van de heeren Simonse en Dominicus en zegt dat 40 jaar zeker een lauge tijd is. Hij is thans 46 jaar in deze ge meente ter secretarie werkzaam geweest. Hij kwam ter secretarie op 23 Maart 1878. Toen was Heinkenszand met 's Heer Arendskerke nog onder één burgemeester. Voor hij zelf tot bur gemeester dezer gemeente werd benoemd werkte hij onder de burgemeesters de Volder van Noorden, Vermande en Barendrecht. Lief en leed is door hem met de gemeeDte gedeeld doch hij is zoo gelukkig geweest dat hij steeds de kracht en de gezondheid heeft bezeten om zijn werk steeds onafgebroken te doen. In al de 40 jaren dat hij als secretaris dienst deed is hij slechts

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1