ij n N\ 20. Donderdag 14 Februari 1924 lil jaargang Autobus en Spoor. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nnmmers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Conrant ADVERTENTTËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT In het antwoord der regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de Waterstaats- begrooting 1924, wordt ook gesproken over het autobusverkeer. En dan treft ons het volgende zinnetje In alle gevallen schijnt op den voorgrond te moeten komen de vraag, of aatobossen, hoe nuttig zij ook als aan- en afvoermiddel van spoor- en tramwegen en voor afgezonderd lig gende plaatsen kunnen zijn, niettemin behooren te worden geweerd, voor zooveel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden. Gelukkig spreekt de minister van .schijn" en wil hij afwachten het antwoord van de staatscommissie-Patijn over deze kwestie. Het uitschakelen toch van de auto bussen uit hst verkeer wegens concnr- renlie-vrees riekt naar een vervoer- monopolie der spoorwegen. En het lijkt ons toch toe dat dit niet in het belang van het publiek zou zijn, In den regel rijden autobussen vaker en op geschikter tijden dan de treinen. Door de antobnssen alhier b.v. is ook voor de dorpen, welke aan de lijn liggen, het bezoek aan Goes wel zeer vergemakkelijkt. En dit is ook geen wonder. De autobussen rijden op vrij korte, drukke trajecten Passen zich zooveel mogelijk aau, aan de wenschen der bevolking. De spoor mist een dergelijke soepel heid, omdat ze zich te richten heeft naar de behoeften van een veel grooter traject. De autobnsdiensten zijn in den regel mtstaan, omdat de spoor geen reke ning kon houden met allerlei belan getjes en wenschjes der bewoners van een betrekkelijk klein gebied. Het zou nu misschien mogelijk zijn om a«n de spoor alleen concessie te ver- leenen voor het laten loopen van autobussen. Dit echter lijkt ons niet billijk tegenover de ondernemers die reeds diensten hebben opgericht en die sneller dan de spoor de behoefte van het publiek hebben opgemerkt en er aan zijn tegemoet gekomen. WaDneer de spoor aan de behoefte van bet publiek had willen tegemoet komen, had dit eerder moeten geschie den en niet thans, nn verschillende particuliere antobusdiensten zijn ont staan en met succes schijnen te werken. Het gaat o.i. thans niet meer aan, deze te weren, Bovendien waar gaat men dan naar toe Zou men dan billijkheidshalve ook niet de scheepvaart moeten weren en de vrachtrijders, „voor zooveel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden Het schijnt ons toe, dat de vraag, die de minister op den voorgrond wil stellen, naar achter moet worden ver schoven. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cznt. 15 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOK A. MÖTZELBURG. Nadruk verboden, Bokelmann vroeg, of gedurende het korte oogenblik, dat de chirurg hier waB geweest, de huisdeur weer gesloten was. Neen, dat was niet het geval „Dan moet de schurk op de loer hebben gestaan en van deze gelegen heid geprofiteerd hebben," zeide Bokel mann. „Maar wat baat het onsp Ik heb den kerel niet herkend. Zijn figuur was groot en forsoh, zooals men ze hier zoo veel aantreft. Mijn eenige hoop berust nn nog hierop, dat de een of ander den dief herkend heeft, toen hi naar huis rende, 't Is waar het is een heel zwakke hoop I Laat u den rentmeester maar in 't geheel geen bericht zenden, het zon hem maar ver ontrusten. Het geld vergoed ik. Ik heb Hef Amerikaansche petroleum schandaal- Het Amerikaansche petroleumschan- daal neemt steeds grooter afmetingen aan. Zooals bekend heeft de vroegere minister van binneulandsche zaken,Fall, zich door de petroleum magnaten Sin clair en Doheny den zak laten spekken. Zonder dat de terreinen openlijk op de markt werden gebracht en zonder dat iemand anders de kans kreeg een bod te doen, heeft Fall daarop belangrijke terreinen (250 miiiioen vaten petroleum) aan Doheuy overgedragen. Het geval Sinclair liep „slechts" over 25 milltoen. Thans blijkt het dat de minister van marine, Denby, heeft toegestaan dat de terreinen met marine-reserve- petroleum van zijn departement werden overgebracht naar dat van binnenlaud- sche zaken. De New York Times deelt mede, dat de minister zijn ontslag reeds heeft genomen. Dan is een der slachtoffers van het petroleumschandaal de heer Mc Adoo, de schoonzoon van wijlen president Wiison. Deze had als advocaat gewerkt voor den Californischen petroienm- magnaat Doheuy en daarvoor buiten gewoon royale honoraria betaald ge kregen. Wel is waar heeft Mc Adoo thans zijn relaties met de üoheny- belangen afgebroken, maar waarschijn lijk te laat. Mc Adoo koesterde n.l. de verwachting, te worden aangewezen als candidaat der Democraten voor het presidentschap der Unie. In die ver wachting zal hij nu wel worden teleur gesteld. Reeds heeft een blad als de New York World ronduit geschreven, dat Mc Adoo thans als eventueel candidaat der Democraten voor het presidentschap der Unie onmogelijk is geworden, wijl hy „Doheny's 150,000 dollar lawyer" geweest is. En William Jennings Bryan drukte het al even vernietigend en nog tee kenender uit, door te zeggen„De candidaat der Democraten mag geen vetvlek vertoonen en niet naar alkohol rieken." Een soc dem- gemeentebestuur en een soc. dem. regeering. Een soc. dem. gemeente- en arm bestuur van een der volkrijkste buurten in Londen ontwierp onder de vorige regeering een steunregeling voor werk loozen, die zoo royaal was, dat 100.000 pond meer van het door de belasting betalers opgebrachte geld werd uitge geven, dan volgens de wet is geoorloofd. De vorige minister van volksgezond- heid, ouder wien deze zaak ressorteerde, trok de steunregeling in. De tegen woordige soc. dem. minister heeft echter de regeling weer san kracht verklaard. De Weekly Dispatch geeft eenige staaltjes van deze zonderlinge regeling. Een gehuwd man met zeven kinderen zou het dubbele krijgen van hetgeen hij met werken in een week tijds zou verdienen. Een ander man, ongehuwd, die een legerpensioen van 12 sh. heeft, krijgt een uitkeering van 8 sh. erbij ofschoon het gezin van vijf personen geen kinderen en door mijn schuld is het verloren gegaau. We moeten Rie- denburg zelfs voor den schrik vrijwaren Ik denk, dat ik het bedrag der gestolen som overmorgen reeds zal kunnen bei zorgeD. Vermoedelijk zijn er bedragen van anderen bij inbegrepen „Stellig 1" zei mevrouw Riedenburg zuchtend. „Wij hebben niet zooveel eigen vermogen. Als u het ons ten minste zoudt kunnen voorschieten „Daarover geen woord 1" riep Bokel mann. „Ik zal mij van mijn schuld kwijten. En begeef u nu maar weer ter ruste en praat u er niet verder over. Ik ben toevallig voorbij gekomen vergeet u dat vooral niet. Zou mijnheer Meisner wel in staat zijn om mij te vergezellen P" „Och, laat u hem toeh hierver zocht mevrouw Riedenburg, die weer wat op haar verhaal was gekomen, „Hij heeft immers in zekeren zin zijn leven voor ons in de waagschaal gesteld!" Annette wilde met dit verzoek haar instemming betuigen, doch de woorden bestierven haar op de lippen. „Hij moet zelf maar beslissen zeide Bokelmann en begaf zich al naar de logeerkamer. Daar trof hij Festenrath reeds zit tend op zijn bed aan. De kapitein, die in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumathiek, jicht, podagra, ischias, stramheid, stijven nek eu rheumatische zenuwpijnen. Probeer eens Akker's Kloosterbalseaü. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lij den, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uilwerking er van. waarvan hij deel uitmaakt, een totaal wekelijksch inkomen van 8 pd.st. 18 sh. 2 st., dus van ruim honderd gulden heeft. Intusschen is gebleken dat de minis ter de oveiige leden van het kabinet niet heeft geraadpleegd over dit geval. Zoodat feitelijk met de regeering, maar de minister alleen de verantwoordelijk heid draagt. Engeland en Frankrijk- Ia de Fransch-Britsche betrekkingen is thans weer eens een gunstige wen ding gekomen. De Engeïsche minister Henderson heeft in een rede gezegd dat er reeds een heilzame verandering be gonnen is haren invloed te oefenen in de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk en dat deze verandering spoedig 'volledig tot uiting zal komen in een conferentie niet alleen tus schen deze twee landen, maar laat ik zeggenvoor zoover wij er invloed op kunnen hebben, t >.sschen alle landen in Ëuropa en de Verccnigde Staten, en dat zulk een conferentie een zeer doeltreffend en bevredigend begin s zijn ten behoeve van de instelling van een nieuwe internationale orde, die berusten zal op samenwerking en wel willendheid. Het is te hopen dat het zoover zal komen. Als eerste jescheiden stap in de nieuwe richting is thans een oplos sing verkregen in de kwestie der spoor wegverbindingen tusschen de Franscb Belgische zone in het bezette gebied. Het verkeer is er aanzienlek door ver gemakkelijkt. In de eerste plaats is een doorgaand verkeer tusschen Keulen, Trier en Saarbrücken ingericht. Ook het verkeer KeulenAken in de richting naar België loopt vlot. De treinenloop Keulen-Dueseldorp en verder in het Roergebied zal binnen enkele dagen worden hervat, zooals de directe verbinding KeulenFrankfort. Er zijn ook onderhandelingen be gonnen om spoedig de internationale treinen van Nederland naar Zuid- Duitscbland te laten loopeD. De Ne- derlandsche staatsspoor heeft daaraan deelgenomen. Uit hef bezette gebied. Et heerscht een pessimistische stem ming ten aanzien van het resultaat der onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van den Roer-mijn- bouw en de Micum (het consortium van Fransche industrieelen). De N. R. reeds veel krachtiger sprak dan een half uur geleden, verklaarde, dat hij direct met den rechter wilde vertrekken In zijn eigen woning kon hij zich meer rust gunnen dan hier, waar slechts vrouwen in huis waren, wien de zorg over hem toch in zekeren zin last moest veroorzaken. Bokelmann stemde hiermee in en de smeekbeden van de eveneens binnen getreden mevrouw Riedenburg bleven vruchteloos. Festenrath drukte haar hartelijk de hand en dankte haar voor haar goedheid. „Zoodra ik weer beter ben, kom ik nog eens terug om u nogmaals mijn dank te betuigen," zeide hij. Toen verliet hij het vertrek, gesteund op Bokelmann's arm. Op de gang zag hij Anneite in een deur staan. Zij leunde tegen den deurpost en zag zeer bleek. „Goeden nacht, tot weerziens," zeide Festenrath bijna vroolijk en lachte het jonge meisje toe. „Ik hoop, dat u nog een van mijn beste klanten zult worden." „Wat een flink gebouwde, knapp man 1" zei mevrouw Riedenburg, toen de deur zich achter de drie mannen had gesloten. „Noor een linnenhande laar heeft hij wel een heel voornaam uiterlijk 1" Annette antwoordde niet. Zij liet Ct. meldt dat de Micum Zaterdag den eisch gestel dheeft, dat de mijnen met ingang van 1 lJaart de door de Commissie van her stel bepaalde hoeveelheden kolen zullen leveren. Die hoeveelheden be dragen 1,853,000 ton per maand, waar van de Roermijnen 1,730,000 ton hebben te leveren. De vertegenwoor digers der mij n en hebben daarentegen aangedrongen op bestendiging van de huidige regeling, die bepaalt, dat de mijnen voorloopig 27 pot. van hun productie op schadevergoedingsrekening te leveren hebben. De Micum haeft echter aan dezen wensch geen gehoor willen geven en iB gebleven bij zijn eisch. Ernstige toestand in Canton- De toestand te Canton is zorgwek kend. De koelies der rijstvelden zijn angs in staking gegaan en deze beweging heeft zich inmiddels uiige- breid. De administrateur en zijn vrouw zijn vermoord. De aanvoer van rijst, het voedsel bij uitnemendheid in deze stre ken, is zeer verminderd. De zaken staan stil. Kooplieden kunnen dien tengevolge hun aanstaande credieten niet betaald krijgen en zij weigeren de uitgegeven spoorwegobligaties, welke de plaatselijke regeering hun ter be taling heeft aangebodeD, aan te nemen. De burgeroorlog in Mexico. Naar gemeld wordt hebben j.l. Zaterdag bij Ocotlan de regeerings- troepen, in een slag die 11 uur heeft geduurd, een beslissende overwinning behaald. Er waren aan beide zijden zware verliezen. De regeeringstroepen verloren 300 man. De verkiezingen in Ihuringen en Lubeck. Bij de verkiezingen in Thuiingen en Lubeck hebben de bnrgerlijke partijen groote wiusten behaald. Oost-Indic. Gevecht tusschen inlanders en politie, Nabij Weltevreden heeft een ernstig treffen plaats gehad tnsschen politie en inlanders. De controleur van Tangerang, de heer Rhemrev, ontving Zondagmorgen een telfonisch bericht van den assistent wedana uit de kampong, vier paal voorbij Tangerang, meldeud, dat een groep beruchte personen onder leiding van een geestdrijver nabij zijn woning was gesignaleerd. De heer Rhemrev ging derwaarts met twee Europeesche en twee inlandsche gewapende politie dienaren, Gewapende lieden onder aan voering van zekeren Kiah werden daar aangetroffen, die een allerverwardst verhaal ophingen, dat Kiah pangeran worden zou en dat toestemming ver kregen moest worden voor de stichting van een nieuw rijk. Controleur Rhemrev belde den assis tent-resident te Batavia, den heer Van Helsdingen, op, die arrestatie ontried en versterking toezegde, waarvan de komst moest worden afgewacht. Hij zich, zoodra zij alleen was, op haar bed neervallen en weende tevreden, dat zij tenminste de onrust van haar hart onder het masker van schrik over de nachtelijke gebeurtenissen kon ver- Hij was gekomen maar onder een vreemden naam, in het geheim, en hij had den politierechter vergezeld om haar familie voor een diefstal te behoeden 1 Wat moest dat beteekenen En kwam hij niet te laat P Vreugd en zware zorgen drukten op haar overvol gemoed. HL Eenige dagen later zat Festenrath op zijn kamer bij de weduwe Mertens. Het was een van die behaaglijke, niet al te groote kamers met oude, maar kunstig gesneden meubelen, zooals men ze tegenwoordig nergens meer vindt, of het moest in den een of anderen uithoek van het land zijn, waar onze moderne cultuur met haar modern huisraad nog niet is doorgedrongen. Een zwaar gordijn scheidde een klein slaapvertrek van de woonkamer. Zinde lijkheid, ja zelfs een zekere welgesteld heid sprak uit iedere bijzonderheid van het vertrek, want de weduwe Mertens was de echtgenoote van een bemiddeld vertrok uit Weltevreden met 22 mare chaussees, onder luitenant Drost en kapitein Reterink, plus stadspolitie. De heer Van Helsdingen vond krachtdadig optreden niet verantwoord en stelde aan Kiah voor, daar hij toch radja was, in te stappen in de gereedstaande auto en naar Buitenzorg te rijden voor zijn erkenning als radja. Dit was een krijgs list, om den aanvoerder af te snijden van zijn gewapende volgelingen. Kiah stemde aanvankelijk toe, doch even later, blijkbaar lont ruikend, weigerde hij. Hierop werd voorgesteld, gezamen lijk naar Buitenzorg te wandelen, waarin werd toegestemd. Aldus was men aan geland op den grooten weg Tangerang- Weltevreden. Intusschen was de duis ternis ingevallen. De heer Van Hels dingen begreep, dat ingrijpen noodza kelijk was. Een krijgsraad werd belegd en besloten werd de gewapenden aan te mauen kalm de wapens over te geven. Plotseling deed de bende een on- verhoedschen aanval op de bestuurs ambtenaren, en een salvo in de lucht was niet voldoende de waanzinnige massa, die in drie dagen en drie nach ten niet gegeten of gedronken had, tot bedaren te brengen. Er ontstond een handgemeen, waarop de marechaussees vuurden. De marechaussees werden gedwoögen, eenigszins te retireeren. De heer Rhemrev wetd aangevallen door acht gewapenden, die hem een houw met een kapmes over den sche del en een krissteek in den duim toe brachten. Hij werd niet gevaarlijk gekwetst. De leider werd neergeschoten. Een gewapende diende den politie— opzichter Scheepmaker een houw over den rug toe. Scheepmaker stortte in de rivier. De heer Rhemrev sproig in de rivier om Scheepmaker te helpen en tevens dekking te zoeken voor zijn achtervolgers. Hoofdcommissaris Tref fers en assistent-resident Van Hels dingen verdedigden zich met klewang en revolver. De marechaussees vielen aan, overal vurend en klewangslagen uitdeelend. Veertien verzetslieden, onder wie een vrouw, werden neergeschoten, zes tien verzetslieden, ouder wie drie vrouwen, werden gewondenkelen hunner zijn stervende. Vijf mare chaussees zijn licht, één marechaussee is ernstig gewond. De politieopziener Scheepmaker is zeer ernstig gewond, één inlandsche veldpolitieman werd gedood door eigen vunr. AmDulance-auto's met verplegend personeel zijn uit Weltevreden ver trokken. Resident Schenk de Jong is eveneens naar de plaats van het ge vecht vertrokken. Marechausees zijn uitgezonden om te patrouilleeren in de omliggende kampongs. De administrateur van de Tange- rangsche afdeelingsbank heikeude onder de dooden vele beruchte personen. De Tangerangsche bevolking is iustig. Er zijn aanwijzigingen dat dit geval van zeer geringe beteekenis is, wijl de bevolking volgelingen van Kiah haat. Het bestuur en de marechaussees be- heerschen den toestand volkomen. koopman geweest, die plotseling buiten zijn schuld verarmd en van verdriet gestorven was. De weduwe woonde met haar kind, een knaap, in een armoedig vertrekje. Hier echter, in. de andere helft van haar woning, die zij, indien mogelijk, aan den een of anderen ongehnwden ambtenaar of officier ver huurde, had zij de laatste overblijfselen van betere dagen bewaard en slechts zelden verliet degene, die dat gedeelte een tijdlang bewoond had, zonder leedwezen het vertrek. Ook het uitzicht was aardig. De weduwe woonde bijna op het einde der stad. Het huisje lag op een helling en men kon zijn blikken vrij rond laten gaan over een uitgestrekte vlakte, die het oog thans weliswaar nog niet veel aangenaams bood. Intusschen was dit vrije uitzicht altijd nog verre te ver kiezen boven het beperkte uitzicht in de nauwe, hoekige straten, en Festen rath zat daarom bijna den geheelen dag in den gemakkelijken, ouden leun stoel voor het raam en keek naar bniten naar de ontwakende natuur. Niet ver verwijderd lag het klooster met eenige bijbehooreode gebouwen in een daarvan woonde Kirchhoff. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1