Uit de Pers, Sport. RUWE EN SCHRALE HUID School en Kerk. ff ff ff - Rechtszaken. i STADSNIEUWS. Nieuws de opbrengsten niet verder terug zon den loopen. Tot de ingrijpende bezuiniging heb ben wijzigingen in de organisatie mede bijgedragen. Hoewel op verdere ver» eenvoudiging van de organisatie de volle aandacht gevestigd blijft, moei daarvan voor de opheffing van bet tekort niet te veel meer worden ver wacht; de geldelijke beteekenis kan licht worden overschat. Wijl vele be zuinigingsmaatregelen andere dan per- soneeluitgaven betreffen is er geen plaats voor de voorstelling, als zou bet streven zijn om de gevolgen van het tekort op het spoorwegpersoneel af te wentelen. Het personeel, ook dat, belast met de controle der plaatskaarten, wordt zooveel mogelijk ingekrompensinds 1 Januari 1922 nam het personeel met ruim 6000 personen af. De be staande controle op de plaatskaarten is geenszins overdrevende. praetijk leert, dat zij noodzakelijk is. Weelde wordt zooveel doenlijk ver meden. Wat het materiaal en de seinen betreft, mag de bezuiniging echter niet zoover gaan dat aan de eischen van het verkeer en de veilig heid zou worden tekort gedaan. Nog geen brug over de Eendracht. De Minister van Waterstaat deelt in de M. v. A, inzake de begrooting o.a. mee Omtrent het voldoen geheel of ten deele aan de aanvrage der gemeente Tholen om concessie tot het leggen van een brug over de Eendracht en tevens om een renteloos voorschot ad 'la der kosten kan de minister zich thans nog niet uitspreken, doch kan wel mededeelen, dat reeds met het oog op den toestand van 's lands schatkist thans geen uitzicht zou kunnen worden gegeven op den gevraagden steun. Voetbal. N. V. B. Zuid. 2e klasse. VlissingenMiddelburg 03. N. V. B. Zuid. 3e kl. Middelburg II—Zeelandia 23. vau handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met PUROL. In doozeu van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Een jaar later naar school. Namens de meer das 31.000 ledeD der Vereeniging „Volksonderwijs" heeft bet Hoofdbestuur van genoemde ver eeniging aan H. M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht, het Kon. Besluit van 19 Januari 1924, No. 18, waarbij de leeftijd vau toelating tot een school voor gewoon lager onder wijs met één jaar is opgeschoven, en daarmee van den gemiddelden leeftijd van 6 tot 7 jaar is verhaogd, in te trekken. Wijze van verlof tot jaarwedde van onderwijzers l. o. Het Stbl. no. 23 bevat een Kon. Besluit vau 29 Januari 1924, tot in trekking van het Kon. Besluit vaD 31 December 1920 (Stbl. no. 949) en opnieuw vaststelling van de regeling van de wijze vau uitbetalen der jaar wedde en wedde van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen, bedoeld in art. 30, derde lid, der Lager-onder- wijswet 1920, es tot het stellen van regelen betreffende verlof tot afwezig heid en inhouding van die jaarwedde of wedde bij dat verlof. Van de veranderingen noemen wij de volgende Tot dusver goldt de bepaling dit aan onderwijzers, aan wie, op advies van den behandelenden of contro- leerenden geneesheer een verlof wegens ziekte werd toegestaan, dat dit verlof verleend werd met behoud van het volle genot der jaarwedde, voor niet langer dan twaalf achtereenvolgende maanden. Deze termijn is in het Dieuwe be sluit gesteld op zes achtereenvolgende maanden. Tot nu toe werd aan onderwijzeressen een verlof verleend, ingaande vier maanden vóór het tijdstip waarop de bevalling kan worden verwacht en eindigende twee maanden na de be valling. Voortaan geldt de bepaling, dat het verlof ingaat ten hoogste vfér en ten minste drie maanden vóór het tijdstip, waarop de bevalling kan worden tege moet gezien, eü eindigt ten hoogste twee maanden en ten minste één maand na de bevalling. Over den tijd van dit verlof krijgt de onderwijzeres niet meer de volle, doch de helft harer jaarwedde. De N. R Ct. geeft in een artikel ovei Rijks interessante staatjes. Geraamd werd Aan directe belastingen f accjjnzen f indirecte belastingen. f Inkomsten Leeningsfonds en Gemeente-financiën eenige voor 1914 51,330,000 62,340,000 30,860,000 voor 1924 f 145.959,000 f 125,300,000 f 78,580,000 f 88,274,000 f 40,000,000 Totaal f L44,530,000 f 478,118,000 Volgens de gegevens der vermogensbelasting bedroegen de vermogens In het belastingjaar 1915/16. -t- f 7 3 miljard -/ -/ 1920/21. -t- f 13.6 1921/22. f 13.3 1922/23. f 12.3 Het nationaal inkomen ia den zie der wet op de inkomsten belasting bedroeg Meer ten opzichte van kosten Bedrag der inkomens Inkomens over 1914 levensonderhoud over x fiooo in pet. sinds 1914 1914 f 1334.494 0 1915 f 1724.670 29 2 1916 f2064.828 51.7 1917 f 2140.240 60.8 37.— 1918 f2481.913 82.2 75.— 1919 f3638.924 172.6 94.— 1920 f4291.744 221 120.6 1921 p 101.8 1922 P 82.4 1923 7 V 74.2 In het jaar 1918 lag de stijging van het inkomen dus ruim 7 pet. hooger dan de stijging van de kosten van het levensonderhoud. In de jaren 1919 en 1920 waren de verschillen tusschen beide stijgingen weliswaar belangrijk grooter, doch dit waren dan ook jaren, waarin wild verdiend werd. Waar daarna de malaise intrad en steeds verder om zich heen greep, behoeft een teruggang tot ongeveer het peil van het jaar 1918 allerminst uitgesloten te zijn. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 8 .Februari 1924 is het vounis van den kantonrechter e Goes, van 10 December 1923, waarbij A. M. K., 48 jaar, vrachtrijder te Goes, ter zake van het rijden over den Rijksstraatweg te Goes is ont slagen van alle rechtsvervolging, in hooger beroep bevestigd. Verdwijnend schoon. Men schrijft uit Goes aaD de N. R. Ct. Goes, hoewel een zeer oud stadje omstreeks het jaar 1100 was er reeds een nederzetting aan het toenmalige riviertje de Gosaha, welke in 1270 den titel van dorp kreeg, ongeveer terzelfder tijd dat hier een klooster der Regulieren werd gevestigd, en werd aangevangen met den bouw van het slot „Oostende" heeft naar verhouding zeer weinig oude gevels hewaard, en nog bestaande zijn grootendeels op treurige wijze verminkt. Slechts e?n heel eDkel persoon gevoelt er iets voor, de monumentale overblijfselen uit vroegere eeuwen in den ouden toestand te herstellen dat een half dozijn jaren geleden de heer A. F. R. van Opdorp zijn zandsteenen trapgevel van de dikke verflaag liet ontdoen, is de groote uitzondering op den regel, dat de oude gevels in hun verminkten staat blijven, tot zij wegens verwaarloozing of veranderde bestem ming door nieuwe moeten worden vervangen, zoodat alhier tenslotte van de historische bouwwerken weinig meer rest. Zoo is deze week weer begonnen met de afbraak van het huis Groote Markt No. 18 (voorheen gemerkt C No. 64), een gevel die iu zijn glorietijd onge twijfeld een sieraad van het Marktplein zal zijn geweest, toen hij nog prijkte met de stijlrijke kruisramen, kleurige luiken en stemmig glas-is-lood, de zandsteinen banden frisch afstekend tegen de roode baksteen. Het thans nog bestaande fragment is door den wansmaak der vorige eeuw bijna geheel bedorven (den meesten Goesenaars zal het dan ook onbekend zijn, dat thans iets wordt afgebroken, dat eenmaal van groote schoonheid was). Verdwenen zijn de stoere kruisramen, waarachter eenmaal beweging was van bepruikte hoofden en kleurige gewaden verdwenen is het geestige kleurencon- trast tusschen de witte zandsteenen banden en de roode baksteen doordat de geheele gevel, inclusief de waterlijst, is besmeerd met een troosteloos vies- grauwe verflaaggewijzigd is ook de eenmaal elegante geveltop, thans afge sloten door een stjjve kroonlijst. Slechts een schaduw van de vroegere schoon heid is nog aanwezigbehalve de meer genoemde zandsteenen banden, herin neren nog de Tudor-bogen boven de ramen der verdieping, de bergsteenen waterlijst, eenige gesmeed-ijzeren ankers, een oude klopper aan de deur en een hardsteenen trappenstoep aan de grijze oudheid. Wat thans nog overeind staa zal binnen weinige dagen zijn ver dwenen, om plaats te maken voor een moderne lunchroom. Ge'ukkig waakt het gemeentebestuur van Goes er voor, dat de bouw van te ontsierende panden wordt tegengegaan. Kan het wel het stuitend-onaesthetische tegenhouden, het ontstaan vau nieuwe schoonheid kan echter niet verordend worden Op de wandeling. Naar aanleiding van onze laatste „Op de wandeling", ontvingen we een vertrouwelijk schrijven, dat we aan onzen medewerker Tommy hebben toe gezonden. Deze antwoordt het volgende: „Uit het schrijven blijkt mij, dat het oojj voorkomt, Hat niet door de zorg van den eigenaar, maar door de goede zorgen van derden oud architec tonisch schoon bewaard blijft. Deze laatsten geven hierdoor een mooi voorbeeld, dat alle waardeering ver- dient en dat, dunkt mij, niet nalaten zal vruchten te dragen. Misschien is zulk een voorbeeld een der oorzaken, dat thans het oude deurkozijn is her plaatst. Ik schreef trouwens niet over de liefde van den eigenaar in het bijzonder, maar meende in 't algemeen te mogen constateeren, dat alhier de liefde voor het oude toeneemt. Misschien ben ik te voorbarig geweest, maar de herplaatsing van het oude deurkozijn was voor mij een teeken dat het in 't Oosten begint te dagen. Laat ons „in stilheid het beste hopen." Louis Bouwmeester. Vrijdagavond had in het Schutt rs- hof alhier de opvoering plaats van Viiend Frits. Wij vinden de uitb.-el ding van den ouden rebbe, die zoo gaarne een beetje koppelt, op dezelfde hoogte staan als de Shyloek uitheelding van onzen grooten Louis. Welk een humor, welk eeu gevoelige en fijn- komische trekjes, maar ook welk een kracht b.v. in zijn „preek" aan 't einde van het eerste bedrijf spreidde Bouwmeester ten toon. Eoe „zagen" wij in II het verhaal van Rebecca aan de bron, dat het boerenmeisje doet, juist door het spel van Bonw meesterdoor een gebaar zijner handen tooverde hij ons het voorbijtrekken van scharen voor oogen, door zijn gelaatsuitdrukking zagen we de schoon heid van Rebecca. Prachtig was ook mevr. v. Wester- hoven als de oude huishoudster Catha rine. Wat werd alles op het juiste toontje gezegd, hoe Bprekend was de mimiek 1 Er was een aardige Suze, het eenvoudige boerenmeisje, dat met den rijken rentenier, vriend Frits, welke rol eveneens vlot vertolkt werd, trouwt. Ook de anderen waren goed, speciaal de twee, die van hun maag een afgod maakten. De zaal was stampvol. Er moesten stoelen bijgeplaatst worden. Uit de omliggende gemeenten waren ook velen gekomen om aan Bouwmeester warme hulde te betuigen. Bioscoop Schuttershof. Verboden Vruchten zijn voor het jonggetrouwde vrouwtje de genoegens eener groote stad. Zij smacht er naar, misschien jnist omdat de vruchten ver boden zijn. Wanneer haar man haar met een vroolijk gezicht had begeleid, zou zij er vermoedelijk na korten tijd niet meer naar getaald hebben. Maar de man walgt van het groote stads leven en is geen prettig gezelschap. Hij wil zijn vrouw op radicale wijze genezen. Daarom arrangeert hij een avontuur in de Chineezenwijk, waar het vrouwtje door een vreemdeling ge molesteerd wordt het blijkt later haar eigen man te zijn hel vrouwtje ontvlucht bevreesd de groote stad.... eii is genezen. In deze film viert Mildrid Harris Chaplin (t'amilievanCharley?) triumphen. Men blijkt te Los Angelos de besch'k- king te hebben over keurige interieurs en een rijke collectie tafelkri«tal. Als bijprogtamina zagen we een truc film en een klucht. Overplaatsing. Verplaatst v&u Middelhurg (pnétkan toor) naar Goes (postkantoor) de schrijver S. J. Damen, zulks met ingang van 16 Februari a.s. rstv Heiükesiszaüd. Vrijdagavond hield de vereeniging „Eigen Erf" alhier haar jaarvergadering. Aanwezig waren 21 leden. De secretaris brengt verslag uit over het afgeïbopen jaa'-, waaruit blijkt dat is aangekocht 1.80 H.A. bouwland, waarop reeds een ^plaatsje" is verrezen. De rekening van den penningmeester sluit met een batig slot van f 9,ö0. De aftredende bestuursleden de heeren H. v. Iwaa.den en B. v. d. Dries werden met groote meerderheid vau stemmen herkozen. H>erna sluiting. Als een hoogst droevig ge val kan worden gemeld, dat Vrijdag de moeder vau de kinderen N. alhier, moest worden overgebracht naar een geslicht (er langdurige verpleging, en datZiterdag de vader overleed tenge volge van een reeds langdurige ziekte. Biezelinge. In de Donderdagavond gehouden vergadering van //Ziekenzorg" bleek dat de toestand der ver. zeer gnnstig is. Het aantal leden bedraagt 203de voorraad verplegiugsmateriaal is in zeer goeden staat. Wat de fin. zijde betreft, iu kas is een saldo van f 334,16. Over 1923 bedroegen de ontvangsten f 214,50, de uitgaven f 117,18. Aan behoefugen werd 257 L melk verstrekt. De aftr. bestuursleden dhrn. A. v. d. Grasff en C. Lansen werden herkozen. Voor de wijkver pleging werd weder f 50 bestemd. Het eerelid dr. Pfeiffer zeide toe een lezing te zullen houden en wilde ook gaarne een cursus geven in de eerste behan deling van ongelukken. Oadelande. Het ziekenfonds //Onder linge Hulp", vergaderde Donderdag avond. De ver. bestaat thans 5 jaar, en neemt in b'oei toe. Het aantal leden bedraagt 84, begunstigers 8. In kas is f 1036,96% De aftredende bestuursleden J. Geldof Jz., J. Kooman en K. Louwerae werden herkozen. Het salaris van den secr. en penuingm. werd op f 15 bepaald. De bode werd herbenoemd. Wolfaartsdijk. Donderdagavond j.i. hield de meisjesvereeniging //Martha" in de leerkamer van de Herv. kerk alhier haar jaarvergadering, onder lei ding van ds. Mantz. Uit het jaarver slag van de peningmeesteresse bleek dat er een batig saldo was van f 30,85 als contributie der ledeneen tweede batig saldo van f 58,50 afkomstig van begunstigers was mede iu kas voor welk laatste bedrag stoffen enz. Worden aangekocht van welke door de leden op hun wekelijksche bijeenkomsten kleedingstukkeu worden vervaardigd, welke dan later aan behoeftige leden der Herv. kerk worden uitgedeeld. De avond werd verder gezellig doorgebracht met zangstukjes en samenspraken. Tij dens de verschillende pauzen werden aan de aanwezigen tbee en gebakjes aan geboden. De groote zaal was geheel gevuld mei- begunstigers en begunstig- sters en afgevaardigden van zusterver- eenigiugen. Het was voor de vereeni ging een goed geslaagde feestvergade- ring. Te ruim 111/^ uur sloot ds. Mantz, na het laten zingen van psalm 68 10, met dankzegging de vergadering. In het laatst vim de vorige week had de heer de Kater bij het kachelblokjes hakken het ongeluk, zich met een klein bijltje zoodanig in een zijner duimen te kappen, dat ge neeskundige hulp moest worden i» ge roepen. Krabbendyke. Het verzoek van de coöperatieve verbruiksvereeniging //Helpt Elkander", die de oude Ger. kerk kocht, om daarin een bakkerij met winkel in te richten, werd inge willigd. Toen Donderdagmiddag een bruids stoet naar het gemeentehuis zou rijden, brak bij het wegrijden de achteras van een der rjituigen, waarna het eene wiel wegrolde en het rijtuig kantelde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men kon in een auto, die juist aan kwam, instappen en de huwelijksvol trekking kon even later plaats hebben. (z.) De heet H. Hondelink heeft uit houfde ïan drukke bezigheden bedankt voor het lidmaatschap vau de commia> sie ter verkrijging vau een bewaar school alhier. Kapelle. In dank ontving de wijk zuster voor de ver. Wijkverpleging voor betoonde hulp van de wed. W. f2,50. De Chr. Organisatie van Werk nemers kwam in vergadering bijeen in het lokaal Obadja, Zaterdagavond, onder voorzitterschap van den heer I. Lin- denbergh. De penningmeester leed rekening en verantwoording Als bestuurslid werd gekozen in de plaats van dhr. M. Willeboer die bedankte, dhr. C. Geense. Met de we.kgever8 zal getfacht wor den langs minnelijken weg de loons- regeling te 'oe-preken voor dezen zomer. Tegenwoordig we ren 36 leden. Vrijdagavond kwam de ver. Liefdadigheid naar Vermogen in ver gadering bijhen in het lokaal Obadja, Vnorz. Dr. J. D. Sctmidt. De secretaris, Keim, deelde o.m. mee, dat de ver. 278 leden telt, 4 bedankten, 4 vertrokken naar elders, 2 zijn overleden, 9 nieuwe leden tra den toe, aldus een vermindering van één lid. Van de verplegingsartikelen werd door 53 leden gebruik gemaakt in totaal 112 artikelen. De ver. bezit 104 stuks. De penningm., P. Staal, deed reke ning en verantwoording. Ontvangen was f 285,33, uitgegeven f244,04 dus batig slot f 41,29. Aao zieken en herstellenden werd uitgereikt 557 L. melk en een flesch wijn. De aftredende bestuursleden, Dr. J. D. Schmidt en mevr. v. d. Have- Lucieer, werden herkozen. Als afgev. voor wijkverpleging werd benoemd dhr. P. Staal, de bijdrage werd bepaald op f 25. Op voorstel van Dr. Pfeiffer werd besloten tot aanschaffing van twee tochtschermen. De wijkzuster en Dr. Pfeiffer (eeie- voorzitter) werd dank gebracht voor de medewerking en gehouden' toezicht op de verplegingsarlikelen. Opgemerkt werd, dat eerst na de teraardebestelling bij eventueele sterf gevallen het verplegiugsmateriaal dient terug bezorgd te worden in zindelijken staat na goede behandeling eu niet direct na het overlijden zooals dit nogal eens voorvalt. Als ouderling in de Ger. Kerk werd in de vacature W. gekozen dhr. A. de Groene. Met genoodigden, begunstigers en leden hield het Ned. fldrv. Ker kelijk Zangkoor zijn jaarvergadering. Verschillende nummers werden op verdienstelijke wijze gezongeD, samen spraken uitgevoerd die het gè'zellige verhoogden en voordrachten geleverd zoowel ernst a's luim. De opkomst was groot. De leiding berustte bij dhr. C. v. d. Vliet. Hansweert. Kon men vroeger, wan neer men uit België kwam, met een visschersvaartuig 's nachts altijd inkla ren te Hansweert, thans kan dit niet meer, daar het sinds 1 Febr. verboden is. Wat de reden daarvan is, weet men niet. Men spreekt van smokkelen. Doch alle visschers zijn geen smokkelaars ge'ukkig werd er af en toe eens één bekeurd voor een kleinigheid, dan werd hij beboet en mocht in geen drie maanden 's nachts inklaren. Thans moeten allen dit lot deelen 'voorwaar een treurige toestand, nu de goeden het met de kwaden moeten bekoopen. (z. NSB.) Het te Lillo voor anker liggend zeilschip „Vertrouwen", is door een onbekend sleepschip aangevaren, waar door de „Vertrouwen" lekkage in het voorschip bekwam. Na dit lek met noodreparatie te hebben gedicht, kon het de reis Daar Holland voortzetten. De Fransche zeeboot Commissaire Pierre Lecocq, welke lijdehk mist bij Luiken shock omhoog was gevaren, is door sleepbooten vlot gesleept, waarna de boot de reis heeft voortgezet. De Noorsche zeeboot „Tiro", welke tijdens mist bij Saeftingeu was gestrand, werd met hoog water door drie sleepbooten vlot gesleept en heeft de reis naar zee voortgezet. lttrseke. De ver. voor Ger. Lager Onderwijs hield Vrijdagavond een goed bezochte vergadering, waarop na uit voerige besprekingen en na toelichting van het bestuur in beginsel besloten werd tot oprichting van een bewaar school op Ger. grondslag. De vereeni ging zal samenwerking met andere kerkelijke gezindten gewensobt achten, evtnwel met behoud van degelijken grondslag. Het bestuur der schoolver- eeniging zal voorloopig' bestuur det

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2