N\ 19. Dinsdag 12 Februari 1924. Ill jaargang Electrificatie. BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Een kind is gauw tevreden! Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2,- Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescha Courant COURANT ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Hleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. 14 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÖTZELBURG. Nadruk verboden. «Is alles goed, Muller?" vroeg een zachte meisjesstem. „Wat heeft de dok ter gezegd „In het geheel geen gevaar, juffrouw Riadenburg," antwoordde de gerechts dienaar, die in de logeerkamer was achtergebleven en nu bij de half ge opende denr stond. „Den hemel zij dank sprak An nette. „Maar hoe in de wereld was het mogelijk, dat u onze huisdeur opeu aantrof „Ja, juffrouw, dat zal mijnheer Bo- kelmann nu wel aan mevrouw Rieden- burg uitleggen," antwoordde Muller. „Wij mogen in het geheel niets over deze zaak verraden wij hebben daarvoor strenge" orders ontvangen „En wie is dan de gewonde vroeg Annette, „iemand uit ons stadje F* In een artikeltje over de electrificatie der middengroep dat men van uit Zeeland aan de N. R. Ct. zendt, wordt aan het slot gevraagd, of het gerecht vaardigd ie, dat de provincie doorgaat met de electriciteitsvoorziening ook in de nietloonende streken. „Is het be ginsel van de particuliere ondernemin gen om alleen dfidr te werken, waar winst te behalen is, een zonde? Of is het gezond Voor de overheid lijkt ons het hier boven geponeerde beginsel toch niet in alle opzichten gezond. De provincie heeft zich o.i. niet in de eerste plaats de vraag te stellen wordt door het electriciteitsbedrijf winst behaald maar wélwordt bij electrificatie door de streek winst behaald F Zal electrificatie strekken tot meerderen bloei der mid dengroep 7 Ben particuliere maatschappij zal het veelal om directe winst te doen zijn. Maar de overheid kan juist zoo mooi daar steunen, waar nu niet direct winsten zullen worden behaald - waar het part'culier initiatief dus niet zoo spoedig zal ingrijpen - juist omdat het maken van winst niet in de eerste plaats op den weg van de overheid ligt, De groote vraag, waar het hier voor de provincie om gaat is o.i. dus deze zal electrificatie der middengroep den bloei der streek zoodanig bevorderen, dat een offer der provincie gerecht vaardigd is F Zal electriciteit het werken voor vele bedrijven gemakkelijker maken /uilen, wanneer er electriciteit komt, verschillende bedrijven zich kunnen uitbreiden; zullen er nieuwe bedrijven door komen F Zal in 't algemees de productie vergroot worden, het ver voer der producten worden verge makkelijkt Indien dit het geval is, dan kan er o i. sprake zijn van een zwaarwegend algemeen belang, dat door electrificatie gediend wordt en achten wij het vol komen gerechtvaardigd dat de provincie de electriciteitsvoorziening van zulk ten streek ter hand neemt, ook al maakt het bedrijf niet direct winst. Ook al is er de eerste jaren een aanzienlijk verlies. Immers bet is zeer wel mogelijk dat de winst door de bevolkiDg behaald, op den duur ver boven dit verlies uitgaat. En er dus maatschappelijk wel degelijk van winst sprake is. Echter meenen wij, dat alvorens verdere plannen gemaakt worden, de vragen, welke wij hierboven stelden, zooveel mogelijk beantwoord moeten worden. Hoe groot is de behoefte aan electriciteit op de middengroep F Dit moet o.i. onderzocht worden en dan vatten wij behoefte in den meest ruimen zin op, verbonden aan den toekomstigen bloei der streek. Men zal er natuurlijk bij het onderzoek ook voor moeten waken dat geen behoefte kunstmatig wordt geschapen. Een nieuwe val van de mark- Juist nu Duitschland zich eenigszius weer begon te herstellen, is het peil van de mark weer aanmerkelijk gezakt. De iegeering had het zoover gebracht dat er over Januari slechts een tekort vau 1.9 millioeu goudeu markeu was. Ingijjpende maatregelen waren genomen om via de rentemark zoo snel mogelijk eea geldstelsel in te voeien, op den gouden standaard gevestigd. i)e balansen der bedrijver» moesten in goudmarken berekend worden. Men wilde handel en industrie weer een vaBte basis verschaffen. En thans blijkt het dat het uithoudings vermogen van de rentemark te gering is, dat deze het herstel der financieele orde, niet beleven zal. De fin. corresp. der N. R. Ct. meent dat de oorzaak van de daling gezocht moet worden in het feit, dat de com missies van onderzoek naarDuitechland's betaalkracht zich hebben meester ge maakt van het ontwerp voor de op richting, hetzij in Duitschland of in het buitenland, van een goudbiljetten- bank. Door dit ontwerp in de alge- meene plannen omtrent de schadeloos stelling te betrekken, werden de kansen op de deelneming door het buitenland niet alleen verminderd, doch werd een spoedige verwezenlijking ervan minder waarschijnlijk. Er is echter nog een kans op redding. Niet-officieele uitingen hebben reeds de gevolgtrekking doen maken, dat de commissies van deskundigen Duitsch land in staat achten, een goed deel der oorlogsschatting te betalen. Indien zij echter, nog tijdens den duur vau huu onderzoek, zien dat de patiënt bezig is opnieuw in zwijm te vallen, zou het niet onmogelijk zijn, dat zij aan hun conclusie den raad verbinden, een behoorlijk uitstel vau betaling toe te staan en dat zij er intusschen ook toe zouden medewerken, het herstel zooveel mogelijk te bevorderen. In dit geval zou dr. Schacht, de nieuwe president der Rijksbank, die getooDd heeft de geweldige financieele moei lijkheden van dezen tijd voor een goed deel te kuBnen overwinnen, met ziju plannen kunnen doorgaan en zou een nieuwe catastrophe wellicht vermeden kunnen worden. De kaus hierop is des te grooter, omdat tegelijkertijd de Fransche franc in de daling van de Mark is mede- gesleept. Op het eerste gezicht moge dit eigenaardig schijnen, bij een nadere beschouwing is dit niet meer het geval. Er is is de laatste jaren steeds een min of meer innig verband ge weest tusschen marken en francs. Een erkenning ran de Dnitsehe ver plichtingen, waardoor de franc toch eigenlijk gesteund zou moeten worden, haat Frankrijk niet, zoolang niet tevens de middelen zijjn aangege en, waaruit die verplichtingen voldaan kunnen worden. En, indien een der gelijke erkenning een nieuwe daling van het Duitsche betaalmiddel met „Neen. Maar u kunt hem toch wel even zien," zei hij vertrouwelijk. „Hij ligt daar met gesloten oogen heel net jes op bed, 't is net alsof hij slaapt heelemaal aangekleed." „Heb je hem dan al den een of anderen verkoelenden drank gegeven F Dat zal hem toch bepaald goed doen," zei Annette. „Daaraan hebben we heusch nog niet gedacht," antwoordde de gerechts dienaar. Een tijdlang hoorde Festenrath ver der niets. Daarna scheen Annette te zijn teruggekomen. De gerechtsdienaar kwam aan zijn bed en vroeg, of mijn heer Meisner wat wilde drinken. „Ja, heel graag," zei Festenrath zachtjes. „Is iemand van de bewoners van dit huis in de buurt, ik zou graag een paar woorden Hij had de laatste woorden wat luider uitgesproken. Annette was plot seling op den drempel verschenen. „Juffrouw, hij zou u graag iets wil len zeggen," riep Muller. „Komt u toch een oogenblikje binnen." Zij liet zieh thans door niets meer terughouden. Het licht van de kaars viel op het gelaat van den gewonde. Toen Annette naderbij kwam, zag zij een paar groote oogen op zieh gericht zij kromp ineen de gewonde K mis De moeder is echter niet tevreden voordat de kleertjes absoluut schoon zijn. Vee! werk behoeft dit thans gelukkig niet meer te kosten. Meer dan vijf minuten zijn niet noodig om het wascligoed 's avonds in een RÏNSO sopje te zetten. R1NSO doet 's nachts het werk en maakt al het vuil los. Het moet dan alleen maar uitgespoeld worden zonder wrijven of boenen. RINSO, de fijnste zeep in korrelvorm is overal verkrijgbaar. DE t EVER'8 ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINOEN. zich brengt, wordt het tijdstip, waarop Frankrijk inderdaad op contanten zal kunnen rekenen, voortdurend verder veischoven. Inmiddels is de commissie van des kundigen vrijwel gereed gekomen met haar ontwerp betreffende de Duitsche commis8iebauk, welke de biljetten van de rentebank zal inwisselen tegen goud mark biljetten. En dr. Schacht heeft als zijn indruk te kennen gegeven, dat de regeling, welke de sub-commiBsie zich heeft voorgenomen aan de commissie van herstel aan te bevelen, als zij tot uitvoering komt, verreweg de meeste kansen biedt tot stabilisatie van de Dnitsehe muntsoort en het brengen vau -duurzaam evenwicht in de Dnitsehe begrooting. De loslippigheid van Lloyd Geörge. Men krijgt den indruk, dat Lloyd George bij het bekende interview i.z. hei geheim tractaat toch leelijk zijn mond heeft voorbij gesproken. De Daily Herald, het officieuze orgaan van de Engelsche regeering, merkt op, dat er in Lloyd George's nadere verklaring geen woord van ont kenning staat waaruit blijkt, dat hij de aan hem toegeschreven verklaring niet zou afgelegd hebben. Evenmin heeft glimlachte, toen plotseling ie woog hij zijn rechterarm en legde den wijsvinger op zjjn mond. „Ik wilde u slechts mijn oprechten dank, betuigen, mejuffrouw," zeide hij, „en u meedeelen, dat ik in staat ben om reeds nu mijn eigen woniDg op te zoeken. Muller, riep mijnheer Bokel- mann daar niet F* „Ik zal eens kijken 1" zei de ge rechtsdienaar, terwijl hij haastig het vertrek verliet. „Annette, ik ben het, ter wille van jou ben ik hier," fluisterde de kapitein gejaagd, terwijl het jonge meisje met strakke oogen en met gevouwen handen, half in de grootste verbazing, half smeekend voor hem stond, „ik moest het geheim houden. Ik zal je schrijven. Blijf mij trouw, Annette, ik denk slechts aan jou Alles zal opgehelderd worden, maar blijf mij in ieder geval trouw „Mevrouw RiedeDburg vraagt naar u, juffrouw," viel Muller hem in de rede, in de deuropening te voorschijn komende. „Neen, mijnheer Bokelmann had niet geroepen. U ziet er zoo ont daan uit juffrouw „Ik heb nog nooit een gewonde ge zien," antwoordde hel jonge meisje nauwelijks hoorbaar. Toen verliet zij met wankelende schreden het vertrek. Harold Spender, de interviewende journalist, ontkend, dat Lloyd George hem de gewraakte opmerkingen had gemaakt, al geeft hjj toe, dat hij zonder machtiging van Lloyd George aan het publiceeren is gegaan. Lawines in OosfenriJK In Oostenrijk zijn door de vele lawines en grondverschuivingen in den laa'sten tijd tot dusver 25 menschen omgekomen. Bij Finkenbach in het Schrimbach-dal stortte een lawine neer, die een houten gebouw volkomen deed inzakkeD, waarin zich dertig hout hakkers bevonden, van welke er 1 werd gedood, 12 ernstig en de anderen licht gewond. In de streek van het Salzthal kwamen ook vele lawines naar beneden. Bij de eene werden twee arbeiders bij de telegrafie, bij eea andere drie hout hakkers en drie schoolkinderen en bij de laatste, die een electriciteitsfabriek bedoif, vijf personen gedood. De dreigende uitsluiting In lioorwegen- De werkgeversbond in Noorwegen heeft besloten, te grijpen naar een zeer drastisch middel, n.l. een uitsluiting in de geheele nijverheid, waardoor 60,000 arbeiders op straat zullen komen. De werkgevers zullen hun In de voorkamer trof zjj haar moe der, die zeer bleek was en met neer geslagen oogen en gevouwen handen op de sofa zat. Vergetend, wat haar eigen hart ten zeerste ontroerd had, snelde zij dadelijk naar haar moeder, greep haar beide handen, viel voor haar op de knieën en smeekte haar te zeggen, wat er gebeurd was. Bokelmanu, die met gefronst voor hoofd in groote opwinding in de kamer op en neer stapte, nam de taak op zich op haar te verklaren, wat er was voorgevallen. Hij zeide, dat de politie de mededeeling had ontvangen, dal er getracht zou worden in te breken bij den rentmeester Riedenburg. Daar men alle reden had om aan te nemen, dat de misdadiger tot de groote roovers- bende behoorde, die de geheele streek tusschen Hertogenrade en Maastricht onveilig maakte, was het de politie er om t,e doen geweest, den inbreker zelf op heeterdaad te betrappen, Helaas was dit mislukt, daar de kerel te sterk en te snel was geweest. De diefstal was dus gelukt, zonder dat er ook maar een enkel gunstig resultaat voor de politie te boeken viel uit de zich hedennacht afgespeeld hebbende ge beurtenissen. Bokelmann verzocht om deze mede- deeling geheim te houden. Het publiek fabrieken niet eerder openen, dan nadat zij de zekerheid hebben verkregen, dat de aibeidscoatracten voortaan zullen worden nageleefd, een behoorlijke op zegtermijn in acht zal worden genomen en wilde stakingen zullen worden ver meden. De leiders van de arbeiders beweging beweren niet aansprakelijk te zijn voor wilde stakingen, terwijl zij geen machtsmiddel hebben om deze te verhinderen. Vermoedelijk zal de regee ring Irachten een vergelijk tot stand te hrengen. Deze stap van de werk gevers is vooral genomen om een eind te maken aan de staking in het haven bedrijf, welke thans reeds meer dan drie maanden duurt en het zakenleven enorm benadeelt. Faillissementen in Nederlani. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Febr. in Nederland uitgesproken 88 faillissementen tegen 75 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 8 Febr. 1924 507 faillissementen teg?no;e? 456 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De debacle der Hanzebanken. f 49 200 crediet verleend. De na de totstandkoming der wet van 17 Juli 1928 ten behoeve van de Hanzebanken te Utrecht en te 's Hertogenbo8cbjgetroffeu garantierege ling heeft slechts op beperkte schaal toepassing gevonden. Hoewel van de zijde der regeering slechts tegen enkele der door de Alg. Centrale Midden- standscredietbank ter fiatteering aange boden posten bezwaar is gemaakt, zijn in het geheel niet meer dan 14 credie- ten goedgekeurd. Deze posten vertegenwoordigen in totaal-f 49.200, De vraag of uit deze garantieverlening teu slotte nog gel delijke verliezen voor den Staat zullen voortvloeieu, leent zich thans nog niet voor een positieve beantwoording. Het tekort op de spoorwegen. Blijkens mededeeling van den Minis ter van W. in zijn M. v. A. waren de exploitatiekosten der spoorwegen over 1922 plm. f 21.500.000 lager dan over 1921 en zullen, mede dank zij de Bedert getroffen nieuwe maatregelen, over 1928 opnieuw met tenminste een dergelijk bedrag dalen. Zoodoende zal op een totaal van exploitatie-uitgaven van 194 millioen in 1921 een bedrag van omstreeks 45 millioen of meer in twee jaar tijds zijn bezuinigd. Dat niettemin over 1928 een sluitende rekening niet zal worden verkregen, is een gevolg van het verder terugloopen van de opbrengsten deze teruggang bedroeg over 1922 plm. f 18.800.000 es over de maanden Januari tot en met September van 1923 opnieuw plm. f 13.600.000. Eene sluitende rekening werd ten vorigen jare dan ook alleen in uitzicht gesteld voor het geval, dat moest in den waan blijven, dai hij met de beide gerechtsdienaren en den heer Meisner toevallig voorbij het huis van den rentmeester was gekomen. Misschien kon men toch nog een spoor van den inbreker ontdekken. „En heeft hij ai het geld meege nomen, dat vader op zijn bureau be waarde F* vroeg Annette haastig. „Ja, uw moeder heeft mij den sleutel gegevende kast is met een valschen sleutel geopend en weer geslotenmen ziet niets van een inbraak. Er waren twee duizend guldeD in goudguldens en achthonderd gulden in Louis d'ors aanwezig. Ik vergoed ai dat geld, dat spreekt natuurlijk vanzelf." „Maar wie, wie kan het dan toch geweest zijn F» riep Annette wanhopig uit. „J a, dat is voor mij een even groot raadsel als voor u," antwoordde Bokel mann. „De dief moet reeds overdag o' 's avonds het hu;s zijn binnen geslopen en zich tot middernacht schuil hebben gehouden." Hij riep de dienstmaagd en begon een verhoor. Niemand had, nadat de rentmeester was vertrokken, den achter- blijveuden een bezoek gebracht, behalve dan Kirchhoff. Eenige andere personen, die aan de deur gebeld hadden, waren niet binnen geweest.( Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1