JACOB SNOÖDIJK Én Boereninspan Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Provincie-Nieuws. AD VERTEN TIEN. Schrale huid Aanbesteding. aanbesteden op Woensdag 13 Februari A. het bouwen van êen woonhuis met schuur tje aan be Wilhelmi- nastraat- B. het glas- en verfwerk aan het te bouwen woonhuis. Openbare Verkooping een flink Woonhuis en Erf, Openbare Verkooping een Woonhuis, Erf en Tuin, 38 perceelen BOUW- en WEILAND, Openbare Verkooping. Hel Hoefje, Openbare Verkooping het Hoefje, Keizerstraat 7, Fongers-Agent Goes, heeft ontvangen nieuwe PRIJSCOURANTEN met verlaagde PRIJZEN der FOKGERS-RIJWELEN plannen tot bezuiniging op het onder wijs, n.l. inkrimping van exploitatiekosten van het universitair onderwijs geen uitbreiding van het aantal E. H. B. S. en stopzetting van sub sidie aan nieuwe H. B. S. concentratie en opheffing van nijver heidsscholen voorloopig geen zevende leerjaar l.o. stopzetting der uitbreiding van het aantal scholen bevordering van de herplaatsing van de wachtgelders hulponderwijzeressen voor de twee laagste klassen vereenvoudiging ad ministratie der leerplicht, door alleen het ongeoorloofd verzuim op kaarten te brengen inkrimping schooltoezicht. Dan vervolgt de Memorie aldus De in het voorafgaande aangegeven maatregelen, gedeeltelijk bestemd om verdere uitzetting der uitgaven tegen te gaan, gedeeltelijk om het thans bereikte eindcjjfer omlaag te drukken, zijn intusschen naar de vaste over tuiging van den Minister slecbts aan te mérken als middelen van bijkomsti- gen aard. In hoofdzaak moet het kostenvraagstuk in het onderwijs be schouwd worden als een salarisvraag- stuk. Neemt men in aanmerking, dat van het totaal-bedrag van 157 millioen, dat Hoofdstuk V A voor 1924 aan vankelijk aanwees, niet minder dan ruim 110 millioen aan salarissen van ambtenaren (met inbegrip van de lagere onderwijzers, die in 1923 aan salaris 92 millioen ontvingen) heengaat, dan zal het duidelijk zijn, dat de oplossing van het salarisvraagstuk juist voor dit begroot in ga hoofdstuk van het aller uiterste belang is. Naar aanleiding der opmerkingen in de afdeelingen, neemt de Minister alle voorstellen tot buitengewone wedden- verhooging terug totdat financieel betere tijden aanbreken. De bezuiniging voor de in voor bereiding zijnde nieuwe regeling der onderwijzers-examens, wordt op een half millioen geraamd. De Minister verdedigt zijn maat regel om tot bezuiniging in de kosten van het nijverheidsonderwijs te komen door uitbreiding van den arbeidsduur met zooveel mogelijke handhaving van genoten salarissen. Indien de betrokkenen weigeren meer lesuren te geven, eischt de billijkheid ten opzichte van andere leerkrachten een evenredige verminde ring van salaris. De giro-commissie. Donderdag is de commissie geïnstal leerd, die advies zal hebben uit te brengen over verschillende vraagstukken welke met het -postcheque- en giro- bedrijf verband houden, gelijk het di lemma „centralisatie of decentralisatie", de kwestie van rentevergoeding en die der kostelooze girotransacties. Deze commissie zal als volgt zijn samen gesteld: A. A. H. W. Köuig, directeur generaal der posterijen en telegrafie, voorzitter, prof. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, mr. A. van Doorninck, thesaurier- generaal a. h. departement van finan ciën, mr. Dubois, mr. H. H. A. van Gybrandt Oosterhoff, de heeren Dnyn- stee en 't Hooft. Als secretaris ,zal de heer Somers optreden. Een nieuwe vlootwet. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer nopens de begrooting van marine voor 1924 deelt de minister mee dat de Regeering voornemens is spoedig een nieuw ontwerp-Vlootwet in te dienen. Aangezien het zich echter iaat aanzien dat dit wetsontwerp wel niet meer in dit zittingsjaar in behandeling zal komen, wordt om in den achter stand eenigermate te voorzien, bij nota van wijziging voorgesteld het in aan bouw brengen van twee flottieljevaar tuigen en twee torpedojagers van de in het ontwerp-Vlootwet 1924 bedoelde typen voor de vloot in ludië en de aanschaffing van zes verkenningsvlieg tuigen, ter gezamenlijke waarde van f 550,000, voor den verkenningsdienst in Nederland, ter vervanging van door ouderdom minder gevechtswaardig ge worden luchtmaterieel. De totale kosten van aanschaffing, geheel gereed voor den dienst, worden voor één flotieljevaartuig geraamd op f 3 millioen en voor één torpedojager op f 4.750.000. Afscha/fing van de Staatsloterij. De minister van finaneiën deelt in de memorie van antwoord op het voor loopig verslag in de Tweede Kamer nopens de begrooting van financiën voor 1925 mee, dat een wetsontwerp in voorbereiding is tot geleidelijke af schaffing van de Staatsloterij. De Secretarissen der Raden van Arbeid. Ingediend is een wetsontwerp tot afschaffing van de functie van secre taris van de Raden van Arbeid. De besparing zal ongeveer f 87.000 be dragen. Verzending van oesters uit geheel Zeeland Iu de maand Jauuari 1924 werden verzonden Naar Holland 380447 oesters. Naar België 691725 J} Ntfar Duitschland 435400 Naar Engeland 1379600 Frankrijk 64450 Naar andere landen 56050 Te zaraen 2957672 oesters. In Januari 1923 werden verzonden 3693940 oesters. Een jaar later naar school. De minister van onderwijs heeft, naar het Hbld. meldt, aan de inspec teurs van het L. O. medegedeeld, dat er geen onzekerheid behoeft te bestaan omtrent het tijdstip va» de inwerking treding van het K. B., waarbij de leeftijd, waarop kinderen tot eene school voor gewoon lager onderwijs worden toegelaten, een jaar opgescho ven is. Dit K. B. is een algemeene maatregel van bestuur, die, tenzij anders bepaald, 20 dagen na de afkondiging in werking is getreden op den dag zijner afkondiging, n.l. 10 Januari 1924. Znid-Afrlka-avond. Op verschillende plaatsen in Fries land hield de bekende Transvaal- schrijver, de heer L. Penning, een der redacteuren van het bekende weekblad Timotheiis, lezingen met lichtbeelden over Zuid-Afrika. De tot nu toe betoonde belangstel ling was waarlijk schitterend. De groote zalen konden dikwerf helaas niet eens al het publiek bevatten, zoodat velen onverrichterzake moesten terugkeeren. Blijkbaar willen allen, en vooral de Nederlandsche Jongelingschap, den zoo gevierden schrijver der prachtige Wessels serit' (Leeuw van Modderspruit, Held van Spionkop, enz.) zélf zien en hooren. Zij werden niet teleurgesteld. Want op waarlijk eenige wijze weet „Oubaas" Penning te „gezelsen" over het leven der boeren in Transvaal en den Oranje- Vrijstaat. Ruim zeventig schoone platen, deels fijn gekleurd, kwamen achtereenvolgens op het doek, terwijl onder ademlooze stilte de sonore stem van den bijna zeventiger weerklonk. Tenslotte besprak de heer P. het belangrijke vraagstuk der immigratie en uitte den wensch, dat de band tusscben Holland en Afrika steeds nauwer en inniger moge worden Ook te Goes zal binnenkort een lezing worden gehoudeD, waarvan de datum nader per advertentie zal worden bekend gemaakt. Slniting jacht. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1924 le. de jacht op houtsnippen en op waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 1 April zal gesloten zijn 2e. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en mst 14 Juli zal ge oorloofd wezen 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Krabbcndjjke. Zondag 10 Februari zal alhier des avonds om ö'/a uur optreden, voor de Vrijz. Hervormden, ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. Ilolnkenszand. Door de diacones, zuster Lippitz, alhier, is een cnrsu- opgericbt voor „Eerste hulp bij onge. lukken" waaraan 18 dames deelnemens Bij den landbouwer Dieleman alhier heerscht het mond- en klauw zeer onder zjjn vee. Kattemijjkc. In de Doudeïdag ge houden raadsvergadering werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, W. B. van de Velde, onder zocht en tot zijne toelating besloten, waarna de beëediging plaats had! Medegedeeld werd de vermindering der jaarwedden der wethouders van f 75 op f 70 en van den burgemeester met !5pCt. Besloten wordt te vragen de jaarwedden niet te verlagen tot ook de jaarwedden van heeren Ged. Staten verlaagd worden en dan met hetzelfde percentage als van Ged. Staten. Beslote,n wordt niet mede te werken tot oprichting van een provinciale Ifraridweerorgamsatie. Aan den heer W. M. Louwerse wordt teruggaaf verleend van teveel be taalden Hoofd. Omslag over 1 September 1921 tol 1 Mei 1922. Tot lid van bet Burgerlijk Armbe stuur wordt gekozen de heer J. M. Pieper. Besloten wordt de verordening hef fing schoolgeld te wijzigen en aan Ged. Staten te berichten dat het vervolg onderwijs gegeven wordt geheel volgens prov. blad no. 50, doch besloten wordt eventueel op te richten cursussen van ouderwijs te subsidieeren. Het kohier hondenbelasting 1924 wordt opgemaakt tot een bedrag van f 132,—. Middelburg. Over den sonaten-avond Willem PijperHendrik Rijnbergen schrijft de M. Crl. o.a. Wanneer iemand, zooals Willem Pijper, gisterenavond in de Concertzaal alhier, eerst in de pianopartij van een sonate van Mozart zijn gevoeligen aan- s'ag en zijn zeer muzikale fraseering met merkbare toewijding in dienst stelt, om die eenvoudige heldere muziek uit te werken tot de sierlijke verfijning die ze bovenal vraagten diezelfde persoon speelt ons even later een eigen werk voor, waarin we staan voor duistere vormen waarvan de ontwikkeling voor ons niets meer heeft van de heldere logica van Mozart's muziek, dan is die eerste ervaring ons een waarschu wing om een eind-oordee! op te schor ten, in afwachting tot we ook wat meer van die nieuwe muziektaal hebben leeren begrijpeu. Dan hebbpn we het zelfde gevoel als tegenover ultia- moderne schilderijen van ernstige schilders, van wie we welen dat ze vroeger werk hebben gemaakt dat wel begrijpelijk was. We kunnen hen niet volgen, verstaan hen slechts hier en daar, maar erkennen den serieusen grondslag. Ook al maken we de reserve, dat ntg zal moeten blijken hoeveil van het ongewone nieuwe ook blijvend zal zijn. Het vioolspel van Hendrik Rijn bergen daarin was zeer beschaafd en zeer verzorgd van voordracht, zonder nochtans dat er een groote kracht van uitging. 's Gravenpolder. Woensdagavond werd in een der lokalen van de open bare school een ouderavond gehouden, waar een 30 tal ouders en belangstel lenden aanwezig waren, waaronder een 3-tal moeders. De heer Poldermans opende de ver gadering en zette doel en strekking van een ouderavond uiteen, i Waar dejregeering voornemens is den j leeftijd voor toelating op de school te brengen op 7 jarr, meent de heer Poldermans dat dit vooral voor het platteland een nadeel is, waar allen mee instemden. Hij vroeg: wat zouden we hiertegen kunnen doen Na uit- i voerige discussies werd besloten om andere oudercommissies te hooren en zoo mogelijk bij de regeering aan te dringen om den leeftijd van bijna 6 jaar le behouden. Daarna werden proeven gedaan over licht en verbrandingsver schijnselen, welke met alle aandacht werden gevolgd, zoodat deze avond op aangename wijze werd doorgebracht. Tot leden der oudereommiesie werden nog benoemd de heeren J. van Damme en J. Lokerse Jacz., terwijl de heer A. de Dreu op verzoek zich verder als lid wenschte beschikbaar te stellen. Kapclle. Woensdagavond vergaderden de aandeelhouders van de weegbrug Kapelle-Biezelinge, onder voorzitter schap van den heer C. D. Vereeke. De penningmeester, D. van Maris, deed rekening en verantwoording, op gewogen was: 3376724 K.G. suiker bieten, 2011700 K.G. aardappelen, I 227500 K.G ajuin, 143951 K.G. hooi en stroo, 156079 K.G. mest, 822926 K.G. diversen en 60 stuks vee. i Den aandeelhouders zal een dividend I worden uitgekeerd van 36 procent. Als wa runnend voorzitter weid in de plaa's van den voorzitter P. Mil, benoemd de heer C. D. Vereeke. De cf:redeude bestuursleden werden herkozen. Iu de Woensdagavond géhoulen vergadering vau de ledeu der Chris telijke schnolvereeiiiging Kapelle-Bieze- liuge weiden a's bestuursleden gek-, z-n in de plaats van de heeren W. Boo gaards, Q v. (1. \jrie, P. Scheele en J, Weststrate die bedankten, de heeren H. Slabbekoorn, A. Slabbekootn, J. Wisse en P. Praanje. Voor de vele bewijzen vin deelne ming bij bet ovtr'.ijcleii van onze innig geliefde Echtgenote, Moeder en B"- iiawdoioeder Pieternella Glasina Beneker, beiuigeu wij onzen hartelijken dank. Familie P. LEIJS. Baarland, 8 Februari 1924. Jen gesprongen handen Bgenezen direct en blijven I heerlijk zacht en lenig met j AKKER'% KLOOSTERBALSEM A byt niet! De Heer M. A. PILAAR te Goes zal des voormiddag! te 11 uur in Ho'el BLANKER te Goes Bestek met teekecing a f 3,per stel verkrijgbaar bij Boekhandel Firma F. SANDIJCK. lulichtingen bij C. VAN MARIS, Architect, Kloetingsche weg. op Dinsdag 12 Februari 1924 des avonds te 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje», voor den heer Jb. Van der Weele, ten overslaan van Nolans PILAAR van te Goes, aan de Turfkade, uitkomende aan de Ossenhoofdslraat, groot 1 A. 10 c.A. Verhuurd san den WelEerw. Heer Steinz, uiterlijk tot 1 April a.s. op Woensdag 13 Februari 1924 des namiddags te 2 uur te Wemel- dinge, in de herberg bij M. Korstanje voor den heer Mr. J. H. M. &T1EGER, als curator in het faillissement van JaCS, Verbrugge jz., ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van in de gemeente Wemeldinge, aan de Wilhelminastraat, wijk B nr. 94, groot 1 A. 20 c.A. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Donderdag 14 Februari 1924, des namiddags om 1 uur te Kapelle, ten herberge van Mej. E. Hanson, ten verzoeke van den Heer W. DE GROENE, publiek verpachten: voor 7 jaren, ingaande eindeseizon 1924 liggende onder Kapelle en Kattendijke. Breeder omschreven in notitiën, ver krijgbaar ten kantore van den Notaris. DE WILDE HEIJBOER, deurw., zullen Dinsdag 12 Februari 1924, des namiddags om 1 uur, op het „Slot Oostende te Qoes, verkoopen drachtigeZeugen en Loopvarkens. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal op Donderdag 21 Februari 1924, des voo?middags 10 uur, op het hoefje bewoond door Mej. de Wed. W. Nieuwenhuijse te Driewegen, in het openbaar, om contant geld verkoopen bestaande uit 1 bruin merriepaard, cud 11 jaar, 1 dito oud 5 jaar, 1 lier-ruinpaDrd oud 3 jaar en 1 jaarling ruinpaard, 5 baatgevende melkkoeien, 2 aanhoud- kalveren, 1 zeug, 2 drachtige zeugen en 7 loopvarkens. Vooits: tentwagen, menwagen met toebehoorp*:, driewiebkar. rolsleper, rolblok sleepborri, ploegen, eggen, in een hooihark, in een windmolen, ros, snij- en peemolen, geeseJsteen met paard, vorken, griepeu, klaverruiters, karn, ontrooine, melkbussen, zolder gereedschap, doppen, sprkslang, koe- bak, harnassemeiit, ht oi, stroo, mest in den mestput en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. De Notaris VAN CLEEF te Heiu- kensz-:nd, zal op Woensdag 20 Februari 1924, des i amiddagi 1 uur in de. herberg bij A. Vermeulen, aldaar, ten verzoeke van den heer B. VERTRfEST, in het openbaar verkoopen bestaande uitdubbel woonhuis met schuur, ruime stalling, var kenshokken, erf en tuin, te Hein- kenszand, aan het Clarispad, groot 6 A. 82 c A. Te aanvaarüen bij de betaling vóór of op 20 Maart a.s. De notaris VAN CLEEF te Hein- kenszand, zal op Vrijdag 22 Febr. 1924, des voormiddags 10 uur, ten woon- huize van dhr. B. Vertriest aldaar, om contant geld, verkoopens tafels, stoelen kasteD, springv^eren- matrassen, geëmailleerde keukenkachel, fornuis met ringen (inh. 40 L.) kolen bakken, petroleumstellen, klokken, spiegels, Tampen, schilderijen, tin-, glas- en aardewerk, ornamenten, klee- den, matten, ioopers, tuinbank en verder huishoudelijk gerief, trapnaai- machine (Singer), motorrijwiel H. D. 79 P.K. (oeskundig onderzoek toe gestaan), rijwielen, tilbury, kar op veeren (beide Koningspatentassen), eggen, ploegen, luxe paardentuigen, reepen, hamassement, voorlaüders, bas cule, gewichten, kruiwagen, slijpsteen, haver- en meelkisten, snijr- en peen- molen, handrolblok, eiken biels, grenen delen, steeukolen, brandhout, straat klinkers, par* ij aardappels, haver, -4- 10 000 K G. beestenpeen, 2000 K.G. wei- en kanthooi, 2 melkgeiten, 10 jonge kipper, mest in den mestput en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. op Dinsdag 26 Februari 1924, des namiddags te 3 uur te GOES, in de Prins van 0ran]e, voor den Heer P. TILROB, ten overstaan van Notaris PILAAR, van bestaande uitwoonhuis, schuur en verdere getimmerte met erf en boomgaard, nabij Goes, aan den Ileernisseweg, groot 63 A. SO c.A. Op gebruik 15 Maart a.s. Zeer geschikt van koemelkersbedrijf. Behoudens nadere goedkeuring der eigenaren kunnen oDgeveer 19 H.A. bouw- en weiland in pacht volgen. Nadere informatiën te bekomen bij den Notaris,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2